GROOTS EZF02ITIE ADVERTETOEK. I). SAMSOM. BINNENLAND. VERGADERING f IN IIKN li F, TOT ERAAD Gemengde Berichten. POSTERIJEN Stadsnieuws. TOOïsTMEJXi Het Huwelijk vin Juffroaw Beulemans. SPORT. der ftoiiveaiilé's in Costumes tailleur Najaars Mantels Jupes trotteuses. Vereeniging »AKIHENZOIt(i« Amerika. Het laatste Amerikaansche nieuwtje is een hotel voor jonggehuwden. Een hotel-eigenaar te New Jersey heeft dit lumineuze plan op gevat en zal z|jn nieuwe stichting „The Newly-Wed Hotel" (het hotel voor jongge huwden) noemen. Hij is van oordeel, dat jonge paren in de gewone hotels last hebben van glimlachjes van het personeel en van meer dan. gewone belangstelling van andere gasten. Z\f moeten daarom onder elkaar zyn. Hot personeel van The Newly-Wed Hotel zal uitsluitend bestaan uit pasgetrouwde lieden, en zal dus in hooge mate aan ver andering onderhevig z|jn. De gasten mogen niet langer dan twee weken geleden bruiloft geviord hebbenof men er langer dan twee weken blijven kan, vermeldt de historie niet. liet merkwaardigste van het geval is wel, dat de man, die bet denkbeeld heeft opge vat, tot dusver den „trouwelyken staet" verre is gebleven. Hü zal echter in deze leemte voorzien en met zijn jonge vrouw het hotel beboeren. Of hij, om in styi te bljjven, ieder jaar zal scheiden om opnieuw te kunnen trouwen, is een opon vraag. In elk geval verzekert hij, dat zijn nieuw hotol nog voor Kerstmis vol huwelyksreizigors zal zijn. Turkije. De Tnrkscho dames te Saloniki hebben levendig en in 't openbaar geprotesteerd tegen de laatste beslissingen van de Moham- medaansche geestelijkheid, waardoor zy van alle vryheid in hun beweging buitenshuis be roofd zyn. In de Turksche pers ook laten zy zich hooren, en wijzen er op, hoe zelfs in den tijd van Mohammed geen zoo harde en fanatische eiscben aan de vrouwen gestold zyn. Het op treden der oelernas zon zelfs met de voor schriften van den Koran in stryd zyn. De uitslag der verkiezing voor den Ge meenteraad in district I te Rotterdam (waar de U. L. heer De Klork gekozen werd tegen den Uhr.-Hist. heer Hooykaas), is voor de rechterzijde een teleurstelling, die zij volstrekt niet verbergt. In de a.-r. Rotterdammer krijgt „het onverantwoordelijk £edrag" der a.-r. kiesvereeniging de schold. Er schijnt ochter, naar men aan het „Vad." uit Rotterdam meldt, nog een andere, minder voor de hand liggende oorzaak te zijn. Het is van belang daarvan kennis te nemen, óók omdat daardoor zulk oen eigenaardig licht op de verhoudingen in do recbtscbe coalitie wordt geworpen. Volgens bot blad van betrouwbare zijde verstrekte inlichtingen zou nl. het grooto mee- rendeel der katholieken zich met opzet heb ben ontbonden, en wel omdat anders in 1913 zouden moeten aftreden 2 cür.-historische» en 1 anti-rev., terwijl dit nu wordt1 chr.-hist., 1 anti-rev. en 1 Unie-liberaal. By dien stand van zaken zouden de R.-Katholieken in 1913 meer kans hebben een man van bunco party te kunnen candideeren. De anti-rev. kiesvereenigiug, die zich, vol gens het Rottordamsche orgaan van die party, absoluut niets aan deze verkiezing gelegen heeft laten liggen (vandaar dan ook de ver ontwaardiging van het blad) zon dat gedaan hebben, ten einde dat plan in de band te werken, en aldus doende, met opzet den chr.-hi8tori8chen candidaat hebben doen val len. Het is inderdaad een zonderling gedoe, dat men soms by de rechtscho coalitie waar neemt „L. en V." deelt naar aanleiding van bet bericht over de a.s. Kamerverkiezing to Rot terdam (vac.-De Jong) mede: „Vermoedelijk zal, ook indien daaromtrent met de liberale kiesvereenigingon geen over eenstemming mocht worden verkregen, door de vrijzinnig-democratische kiesvereenigiug mr. 0. Th. van Deventer candidaat wordon gesteld." Iu „De Bode" is opgenomen een adres, door het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Oud. en de «fd. Loppersum van dien Bond verzonden aan H. M. de Koningin, met verzoek het beslnit te handhaven van Ged. Staten van Groningon, waacby goodkeuring werd onthouden aan het besluit van den Raad vnn Stodum tot het ontslag van den onder- wijzer G. Th. Boishuizen. Hol adres is voorzien van oen uitvoerige 'Memorie vau Toelichting. Naar aanleiding van het bericht van Het Volk, dat de minister van financiën voor nemens zou zyn een tabaksbelasting voor te stéllen, misschien wel in den vorm van een debiet recht, verneemt het Hbl. dat het „nieuwe raiddel" van den minister Kolk man geheel hetzelfde is als het debietrecht op tubnk, dat bet ministerie-De Meester in 1906, by de opening der Staten-Generaal, heeft aangekondigd. Iu de millioenen-nota was toen van deze belasting geen sprake, doch in het Voortoo- pig Vertdag over de begrooting voor 1907 werd de opmerking gemaakt dat „eenige leden bovn een debietrecht op de tabak, hetgeen tegenover de minder gegoeden on- billyk werd geacht, aan een invoering van een tabaksregie de voorkeur geven" zou den. Het antwoord van den minister daar op was, dat de minister hoopte by zyn voor stel onbillijkheid tegenover de minder ge goeden te vermijden en dat de invoering van oen tabaksregie zou leiden tot tal van voor handel c# industrie zeer hinderlijke dwangmaatregelen en daarom niet de voor keur verdiende boven het aangekondigde voorstel. Het blad herinnert zich dat bedoelde voorstel inderdaad is ingediend; in zoover kan het wel oen „nieuw middel" beeten. VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1910. (Vervolg.) Ik kan do verzekering gevèn dat, wan- nopr bedoelde commissie met hare plannen komt, wij weder vele adressen zullen-krij- gon van ingezetenen, die aan de markt of in den omtrok woneti en zullen zdggon dat de Raad geen recht heeft over hunne be langen te beschikken. Wij beschikken echter piet over hunne belangen maar over hot algomoen belang van Gouda. En wanneer ik zeg dat hot in het bolang van de Goud- scho kaasmarkt is het aanvangsuur te stol len op 8 uUr v.m. dit aan het adres van don heor IJsselstijn dan doe ik dat in do overtuiging dat daarmede ook het alge meen belang gediend zal zijn en dus ook hot bolang van de neringdoenden. I)e Kamor van Koophandel verklaart dat mon niet te veel waarde moet hechten aan adressen en ik meen dat zij daartoe wel degelijk het recht heeft. Wat bevatten die adressen feitelijk Het adrGB van de Win- koliorsvorooniging voort geen onkel tóotief aan maar beroept zich alleen op de verga dering van de Afdooling der Iloll. Maat schappij van Landbouw. Men denke ochter niet dat dezo zaak zoo lichtvaardig behan deld is in de Kamer van Koophandelik heb hier een pak stukken, bij mrj', alleen betrekking hebbende op de behandeling dezer zaak door do Kamor van Koophandel. Dan hot adres van de landbouwvereehiging „Samenwerking" te Bergambacht. Ik kan bost bogrijpen dat do landbouwers uit Berg ambacht niets tegen oen vroeg uur hebben want die wonen vlak bij en kunnert zeer goed de markt bezoeken, ovenals de meeste landbouwers, die de vorgadering4 4or Hol|. Maatschappij van Landbouw bijwoonden dat zijn monschen uit don omtrok. Maar de Yereeniging van Kaashandelaren wil bewer ken dat ook do landbouwers uit de Lekstreek en van verder afgelegen plaatsen de Goud- 8che kaasmarkt bezoeken. Men vergete niet, eerstdaags wordt Schoonhoven aan het spoorwegnet verbonden en wanneer daar oen kaasmarkt wordt opgericht 011 Gouda doet van te voren niet alles wat mogelijk is om de kaasmarkt hier op to houden, dan zal onzo Gemeento daardoor een grooten klap krijgen. Men is er over bezigmen heeft het in Schoonhoven meer geproboerd en wanneer de spoorwegverbinding er is zullen de kaaskoopers zeker naar Sohoon- hoven gaan on dan zal de kaasmarkt daar niet te 8 uur v.m. aanvangen maar te 10 uren v.m. Ik wijs nog eens op Oudewater. Daar had men een kaasmarkt, door land- bouwors opgericht, welke te 8'/4 uur aan ving, maar zy is te niet gegaan op advies van do kaashandelaren, die aanvoerden dat men het den koopers gemakkelijk moest maken, is het aanvangsuur gestold op 97* uur v.m. en nu heeft Oudewater weder zijn kaasmarkt. Zoo zyn er meer voorbeelden. Te Broukelen is het aanvangsuur 97» uur v.m., to Leiden des zomors te 7 uur v.m., van 1 October tot I Mei te 8 uur v.m. Ik yraag, zou men in al die plaatsen zoo dom zyn en niet inzien dat het hun belang is Daarom had ik gaarne gezien dat B. en W. eens hadden nagegaan hetgeen op dit stuk in andore gemeenten geschiedtik ben er zeker van dat wij dan een ander praO-adviës zou den hebben gekregen. Dat ware voor de Yer eeniging van Kaashandelaren voel aangena mer ge>veost en zij zou dan meer kans van slagen hebben gohad mat haar verzoek. Ik zou over deze zaak npg wel een uur kunnen blyven spreken en bewijzen aanvoe ren. Ik zal dat echter niet doen want mis schien zijn de stemmen toch reeds geteld. Ik moet nochtans even terugkomen op het geen de heer IJsselstijn in hot middon heeft gebracht. Hy zegtdo Veroenigiug van Kaashande laren moge 170 leden tollen, maar ter ver gadering hebben slechts 70 leden het adres gotoekend en 15 uiet. Ik wijs er opdat ons adres namens de Vereeniging is ingediend en niet namens 70 personen. Ik spreek hier namens de 1?0 kaashandelaren De heer IJsselstijndie meerendeels buiten de stad wogen. De heer van Eijk: Als men een markt wil hebben die aueen bezocht wordt door in Gouda wonende handelaars dan komt men er niet. Dat argument van den heer IJssel stijn gaat dus niet op. Het is de bedoeling juist van de Vereeni ging van Kaashandelaren om een einde te maken aan den hier bestnanden losbandigen toestand, welke ook besproken is in een ver gadering, waar de groote pers vertegenwoor digd was en welke belegd is om te trachten de handelaars en de boeren.zoo gemakkelijk mogelijk samen te brengen. Dit krijgtmen niet wanneer men ook niet den handelaars lerwille is. Ik, die toch meer recht van spreken heeft op het gebied van het markt wezen dan de heer IJsselstijn, geeft de ver zekering dat geen markt kan bestaan wan neer zij niet den steug heeft van do kaashandelaren. Laat ik eens wijzen op de markt te Uithoorn. Daar kwam de burge meester naar de kooplieden hij zag dat de markt te niet zou gaan, ik,had hot voor speld en zeide: als ge do'kaas te duur moet koopon,' zal cje gemeente het vergoeden dat was een sleun van B. en W. De han delaars werden met rijtuig gehaald en weg gebracht. Ik bon blij dat de hoer van der Torren, die toch ook wol bovoegd is over het markt wezen te spreken, het geheel met mij eens is dat do handelaars de markt moeten tot stand brengen en in stand houden. Ik heb de geheele geschiedenis van de paardenmarkt hier medegemaakt, het verkoopen van loten, het steunen der markt enz. Maar wat was met de eerste en de tweede markt juist, het ongeluk Dat er geen koopers waren. Men heeft toen overal en in alle richtingen ge zocht om do kooplieden hier te krijgon. Wat zal de moeilijkheid zijn met de veemarkt, die op komst is Ik höb alle respect voor hot streven der Hol]. Maatschappij van Jjand- bouw om hiei* te geraken tot do oprichting van een veemarkt maar men zal zien, de boeren krijgt men wel met de koeien maar hot groote bezwaar zal zijn hier de'koop lieden te krijgen. In het adres van de landbouwvereeniging van Bergambacht komt nog iets voor wat voor mij een bewijs is dat men geen ge gronde argumenten heeft maar wel zijn toe vlucht heeft moeten nemen tot minder deug delijke argumenten. Hot heet namelijk in dat adres dat, wanneer de boeren vroeger naai de markt gaan, zij ook weer vroeger thuis kunnen zijn. Ik ben 30 jaren lang den boor °P geKaan kaas te koopen en dan was het om 12 uur 's middags steeds een Aioei- lijke tijd want dan lagen allo kooboeren in hun bedmen mag niet zeggen dat de boeren dos middags thuis hun werk hebben oen koeboer heeft 's middags zijn werk niet thuiswol een bouwboer. Het bolang van Gouda is dat, wannoer do markt later be- v gint, de boeren later blijven. Hot nadeel van thans is, dat zij te vroeg naar huis gaan., Ook bon ik liet niet eens met de bewering in het adres dor Winkeliors-vereeniging dat, wanneer de markt laat aanvangt, zij daar door zoovoel later zal eindigen. Wij zien dat elders alle markten, welke laat beginnen, bijna even vroeg afloopen als te Gouda. Te Bodograven komen de boeren soms reeds des nachts te 2 a 3 uren en zijn er des morgens te 8 uren nogte Woorden moet men wachten tot do bel van 8 uren is gegaan dan komen de kooplieden en de boeren te samen en de markt is vroeg af- geloopen, te 107» «ur v.m. zijn do koop lieden reeds terug. Gisteren zag ik hier nog dat een boer reeds te 47» uur v.m. was gekomen en er te 8 uren nog stond dat is* geen gewenschte toestand. Ik geef de verzekering dat, wanneer de markt begon te 8 of te 7 uren v.m., zij niets later zou afgeloopen zyn dan thans. De heer IJsselstijn Volgens, den heer van Eijk moet mèn niet te veel waarde hechten aan adressen want hij hoeft een onderzoek ingesteld en hom is gebleken dat meerdere onderteekenaai-8 daarvan niet eens wisten waarom het ging en welk belang er by de zaak gemoeid was. Wanneer de heer van Eijk zoo iets zegt moeten wij het aannemen, maar wy weten ook Jat hij met zijn koop manschap en zyn flux de bouche betere resultaten voor zijn zaak krijgt dan wanneer hij or een ondergeschikte op had uitge stuurd. Het was hom best toevertrouwd. Dan spreekt de heer van Eijk van een bij den Raad ingekomen adres van den bond van caféhouders. Mij is van dergelijk adres niets bekendik heb ook nooit vernomen dat een adres, gericht tot don Raad, zoek raakt. Ik mag dus veronderstellen dat de heer van Eijk zich in deze vergist. Wat aangaat de vergadering van de iïoll. Maatschappij van Landbouw, waarin deze zaak besproken is, ik weet er alles van. Die vergadering werd zeer partydig geleid door het bestuur maar in spijt van die zeer partijdige leiding is toch met bijna algemeene stemmen besloten zich tot den Raad te wenden mot het verzoek het aan vangsuur der kaasmarkt vrij te houden. (Wordt vervolgd.) •f: Slachtoffers-ramp 89. Prins Willem II. De commissie, gevormd om gelden te ver zamelen voor de nagelaten betrekkingen van de met de Prins Willem II omgekomenen, die voor eer. ondersteuning in aanmerking kwamen, vermeldt met blijdschap. dat by haar in totaal is ingekomen f 28.892 56, waaronder een bedrag van f 4135 door het Hnagsche comité afgedragen. Met dat geld zyn verscheidene weduwen aan een lijfrente geholpen, terwijl andere in zorgelijke omstandigheden achtergebleven familiebetrekkingen onder de noodige waar borgen voor een goed gebruik, met eene som gelds in eens z(jn geholpen. Aan ééne weduwe werd f 1000 in eens ge geven om een pension te kannen inrichten; een andere ontving f 525 ter afbetaling van het saldo van een oude schuld van naar man, voor welker afbetaling tot nog toe ge regeld haar nu verongelukte zoon zorgde. Twee oudjes, niet meer in staat tot werken, ouders van een verongehikteri schepeling die hun kostwinnaar was, konden met een lyf rente van f 6 per week worden geholpen op hnn beider hoofd. Yoor oen door het omkomen van een zoon in zorg verkeerendo familie lo Hilversum kon aan den Centralen Raad veer hulpbetoon on armenzorg aldaar f 1500 wor den afgestaan. Verder konden aan 7 weduwen op Cara- eau nog giften worden gezonden tot een be drag van f 1275, terwyl 3 andere weduwen van wie 2 hier te lande en een in Duitsch* land, ieder f 500 ontvingen eene zeer be hoeftige familie in Duitschland ontving f 300 en een vader van een omgekomen jongen man die nog voor de opleid iogskoaten tan dien zoon in schuld zat f 225. Ten slotte werd voor «-en alleen in ons land achterge bleven zoon van een verongelukte familie f 500 afgezonderd Met het saldo, na aftrok vau enkele kleine onkosten, kon een weduwe geholpen worden die nog een kleine schuld voor haar zoop had te betalen. In 27 verBchillende gezinnen is aldus 8chryft do commissie door de vriendelyk- heid van de milde gevers, die de commissie daartoe in staiit stelden, een lichtstraal kan nen geworpen worden. (Vad.) Te Wyk by Housden is het huis, bewoond door de Gez. B., in vlammen opgegaan. Twee der zusters waren afwezig. Een derde, die niet goed by het hoofd is, alleen thuis. De vlammen hadden zoo snel om zich hoen gegrepen, dat, toen de brandweer ter plaatse verscheen, het huis niet meer kon worden binnengegaan. Later bleek, zoo meldt de Msb. dat de alleen thuisgcblevene dame in de vlammen was omgekomen By de buitendeur lag haar verkoold lyk. Het schynt dat zy nog heeft willen vluchten, doch de deur, die altyd op slot en gegrendeld is, niet meer heeft weten te openen. -u By genoegzame deelneming zal op Novem ber a.s. de huishoud- en industrieschool te Alkmaar een cnrsuB worden begönnen, in het bijzonder bestemd om aan dochters van bemiddelde boeren de ontwikkeling en kennis by te brengen, die haar later als boerin en huisvrouw te pas zal kunnen ko men, Voor deze lessen kunnen zich aange ven meisjes van ongeveer 12 of 14 jaar, die de lagere school met goed gevolg hebben doorloopen. De cursus duurt 5 jaarde eerste 2 jaar zal twee dagen per week en de laatste drie jaren één dag per week les worden ge geven, zoodat de meisjes baar huishoude lijke bezigheden steeds kuunen blyven ver richten en hetgeen zy in de school leeren, voortdarend in de praktijk kannen toepassen. Het is een proef, die door de Vereen, tot ontwikkeling van den Landbouw in Hol lands Noorderwartier wordt genomen onder med werking van het bestuur der school Een vader té Zaandam heeft b| deu raad dier gemeente een verzoek ingediend, om hem f 3000 schadevergoeding te geven. De feiten, waarop hy dit verzoek grondt, zyn de volgende Zyn zoontje speelde in het rustaur op de speelplaats eener openbare school, «n werd toen door één zyner mede-leerlingen zoo danig omvergoloopen, dat zyn rechter elle boogsgewricht brak en deze jongen dus niet meer geschikt is voor alle werk. Wenscht de Raad deze vergoeding niette geven, dan verzoekt by, dat de gemeente den jongen zal doen opvoeden en hem op 17- 18 jarigen leeftyd een goede betrek king verzekereD met pensioen enz. By informatie is aan de „Tel." omtrent het conflict tusschen den Amsterdamschen wethouder mr. Z. van den Bergb en zjjn partygenooten nog het volgende gebleken: De onaangename verstandhouding is niet een verschijnsel van den laatsten tyd, maar dnurt reeds een aantal jaren voort. Het optreden van mr. Van den Bergh als wethouder en voornamelijk de houding, b(j verschillende belangrijke stemmingen door hem aangeno men, hebben zoowel in Amsterdamsche kies vereenigingon als inden Vryzinnig Democra- tischen bond, herhaaldelijk veel ontstemming veroorzaakt. Het leidde zelfs eenmaal tot een zeer scherpen pennestryd tnsschen den toenmaligen bondsvoorzitter mr. Treub, en den heer van den Bergh. Reeds in 1908 werd de wethonder door zyn Amsterdamsche partygenooten tot de orde geroepen en hem in een besloten vergadering verantwoording gevraagd voor zyn boudiug, die meermalen in stryd met de vrijzinnig-democratische be ginselen werd geacht. In die vergaderiog heeft de beer van den Bergh zich toen uit voerig verdedigd, maar het conflict werd niet opgelost en er bleef een zeer vijandige stemming tegen hem bestaan. Deze kwam tot uiting op de haishoadelyke vergadering van den Vrflzinnig-democratischen bood, op den jongsten Hemelvaartsdag te Dordrecht gehouden, waar zelfs van zekere zyde het royement van mr. van den Bergh werd ge- ëisebt, vooral omdat h|j juist in die dagen zich in den Raad weer tegen zijn eigen fractie had gekeerd. De bondsvergadering echter wen8chte tot dat royement niet te besluiten, doch liet aan de Amsterdamsche afdeeling de beslissing over, op welke wjjze z|j tegen mr. van den Bergh zoo optreden. Dat er veel kans was, dat zjj hem b|j de eerstvol gende verkiezing zoo loslaten, mogen wy na wel verklappen. Vooral de heer Ketelaar is herhaaldelijk fel tegen den heer van den Bergh opgetreden. Het conflict schynt dan nu eindelyk met diens ontslagname als wet houder te znllen eindigen. Naar de „T|jd" met zekerheid verneemt, ligt het in het voornemen van inr. v. d. Bergh, om, mocht h|j alsnog besluiten als wetho ider van Arasterdam af te treden, aan te blyven totdat eenige belangryke aange legenheden, welke door hem z|jn voorbereid, in den Raad behandeld zyu. Aan het strand te Zandvoort is Woens dagavond oen werkman opgemerkt. Gisteren werd tusschen paal 4 en 5 het lyk van dezen man gevonden mot een gapende wond in bet hoofd, zoo meldt de „Tel." Of hier een ongeluk is gebeurd, dan wel misdaad in het spel is, zal nog dienen te worden uitgemaakt. West-Indisch. Daar een deel van ons werkvolk nog eelt dag hebben gekoppeld aan den 31en Augustus, om feest te vieren, kon „Onze West" gisteren niet verschynen. De uitgever Heyde. De „N. Arh. Ct" vermeldt als een staaltje van „zuinigheid" in het beheer van 's lands geld, dat aan een ryksveeopzichter met f 80 bezoldiging per maand, betaald werd telkens voor werkzaamheden op een en denzelfden dagvoor het schatten van 76 runderen f 152van 27 runderen f 54van 16 run deren, 6 kalveren en 6 schapen f41, en van 58 stuks hoornvee, 29 schapen en 7 varkens f 139. Deze ryksvee opzichter had op 9 dagen in de maanden Januari tot en met April aan taxatieloon genoten f 645, dat is gemiddeld f 70 per dag, boven zyn gewone bezoldiging. Hoe ergerlyk dit feit is, blijkt ook daaruit dat de minister Talma (op aandringen van de Rekenkamer) nader een regeling heeft ingevoerd, welke, had ze vroeger bestaan, den gelukkigen veeopzichter f 6 (zegge f 6) per dag zou hebben opgebracht. Tegenover Bolnes is de Zaagpolder, waarop slechts één hofstede staat, waarop woont J. de Jong. Gisterenmiddag te 5 nor brak er eensklaps eon hevige brand nit in de Rchnur. Deze zat vol hooi. In een oogenblik stond alles in lichte laaie. Uit het woonhuis, dat ten laatste ook in brand geraakte, kon veel gered worden, maar het gebonw is geheel verloren. Het vee was gelokkig in de wei. Alles was verzekerd. Als de stoomtram van Haarlem naar Alk maar den wissel gepasseerd is, moetdesto- kersjongen dien omzetten voor de tram, die nit de tegenovergestelde richting komtde jongen moet daarna de tram weer inhalen en or op springen. Die gevaarlijke hande ling heeft gister-ochtend den 16-jarigen v. W. nit Haarlem het leven gekost. De jon gen gleed by het opspringen nit en raakte onder de wielende zwarte tram verbrij zelde hem de borst en de knaap was ter stond dood. Toen Dinsdagmiddag de „Prins" van Bonrbon nit Oosterbeek, met zyn auto van Dnitschl&nd over de grenzen te Beek bjj Nyraegen kwam, werd hem door den Rijks- commies Janknecht gevraagd of hy ook iets aan te geven bad voor de belasting, waarop de „Prins" een ontkennend antwoord ga f. By het nazien van zyn bagage bleek even wel dat hQ verschillende voorwerpen by zich had, die aangegeven moesten worden. De „Prins" ontstak by deze ontdekking in zoo hevige woede, dat er de Rijksontvanger by te pas moest komen, wien een kassen van de anto naar het hoofd geslingerd werd. De „Prins" moest voor de niet aangegeven voorwerpen, die hg ingevoerd had, een borg stellen van f 19. Ook de auto werd in be slag genomen en de „Prins" moest f 2000 borg stellen om zyn anto-kar weer in bezit te krijgen. (Geld.) Men meldt nit Bergen-op-Zoom aan De Maasbode Gisterenochtend kwam ter hoogte van de hofstede Schaliehoeve op den straatweg naar Antwerpen een auto in botsing met een wiel rijder die achter en naast de stoomtram reed. Het was b|j een helling eo een gevaarlijken draai, zoodat de wielryker de auto eeret be merkte, toen bet te laat was. Hy werd tegen de auto geslingerd, waardoor het raam van de auto in duizenden stukken neerviel, lan taarns, spatbord en verdere onderdeelen van de nieuwe auto deerlijk werden gehavend eu het rijwiel ODder de machine in elkaar werd gedrukt. De berijder werd onmiddellijk door den eigenaar dor auto vervoerd naar het stedelijk Gasthuis, waar bleek, dat hij eene diepe wonde aan het been had, benevens andere vleeschwonden. Zyn toestand is bui ten verwachting goed te noemen. Het monument op Van Maasdyk's graf. Jant01ieslagers heeft, naar de „Arnh. Crt." meldt 25 gulden gezonden aan den secre taris-penningmeester der commissie, die gel den bijeenzamelt om een monument op te richten op het graf van Clement van Maas dijk. De 75-jarige heer L. v. d. Weiden, te Krim pen a.d. Lok, voer met eon boot in do Bak- kerskil en had het ongeluk overboord te val len en in de diepte te verdwijnen. Bovenge komen, had hy de tegenwoordigheid van geest zich* aan de boot vast te klampen en zich geruimen tyd boven water te hoaden, totdat eindelyk de bakenmeester Ed. Ouweneel er been roeide en trachtte den heer L. v. d. Weiden binnen boord te halen, wat echter niet gelaktie. Op het hulpgeroep kwamen er meer personen toen gelukte het den dren keling aan boord te halen eu aldus te red den. Te Buren, waar eenige gevallen van typhus zyn voorgekomen, waaronder een met doode- lyken afloop, heeft de burgemeester het water van twee stadspompen scheikundig doen on derzoeken. De uitslag daarvan was dat het water werd afgekeurd De burgemeester heeft tevens laten afkon digen, dat dringend is aan te raden geen on gekookt water voor drink- of waschwator te gebruiken, Woensdagnamiddag ontmoette een 20-jarig Leidsch jongmensch, die op een rjjwiel den weg nab|j het Haagsche Schouw passeerde een viertal mannen, die hem vroegen met ben kaart te spelen. Zjj traden vry brutaal op, zoodat hy eindelyk meer uit vrees dan nit eigen beweging daarin toestemde, met het voor hem treurig gevolg, dat hy al zyn geld en het rijwiel er by verloor. Het rijwiel verkocht het viertal aan een ander persoon voor f 50, vermoedelyk een handlanger van bet viertal. De jonge man, zoon van een winkelier, kwam platzak en zonder rijwiel te Leiden terug, deed aangifte by de politie aldaar, die hem echter naar de Rijkspolitie verwees, omdat het geval buiten de gemeente plaats had. (L. D.) In de woning van M. in de Roentgenstraat te R'dam, heeft zich oen treurig ongeval voorgedaan. Tijdens de moedor zich even ver wijderd had is een 2 k 3-jarig jongetje uit de stoel gevallen en terecht gekomen in een kuip met waschwater. Toen de moeder tbais kwam vond zij bet kind op het hoofd staande in de waschknip. De ter hnlp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Op 2 November e. k. begint voor de 5e kamer der Amsterdamsche Rechtbank de behandeling van de zaak tegen het dienst meisje en haar vrijer, verdacht van het mis drijf io den vroegen morgen van 26 Febr. jl. gepleegd op haar meesteres, in haar woning aan de Nic. Witsenkade 6. Terwyl deze te bed lag, werd, gel|jk men zich herinnert, een kan kokend water over haar uitgestort. Met hevige brandwonden werd z|j in het Wilbel- mina-gasthois opgenomen, alwaar z|j 28 Februari overleed. In het grensplaatsje Anhalt is het zoontje van den heer Deckers, dat een grazende koe oppaste verongelnkt. Het knaapje had het koetonw om den arm gebonden, toen de koe op den loop ging. Het knaapje werd meege- gesleurd en zwaar gewond opgenomen toen men de koe wist te grijpen. Zaterdag znllen in het militair hospitaal te Utrecht de hoofdverpleegster en de ver pleegsters geïnstalleerd worden, die daar voortaan uilen werkzaam zyn. Waar ket de eerste maal is dat verpleeg sters in een militair hospitaal in Nederland zullen optreden, zal deze installatie met eeuige plechtigheid gepaard gaan. Z|j zal geschieden door generaal Quanjer, inspecteer van den geneeskundigen dienst. Aan bet „Volk" wordt gemeld, dat de „Groene-Krnis^tentoonstelling te Utrecht een tekort van ongeveer f 5000 heeft opgeleverd, waartoe de te hooge toegangsprijzen, die velen van eeo bezoek afschrikten, hebben meegewerkt. Rioolgasontploffing Het 7-jarig zoontje van den heer Dusseljé, 3e Oosterparkstraat Amsterdam, was met lucifers aan het speleD, en hield er eeu bran dend boven een riool aan den Benkenweg. Er volgde 'o ontploffing van 't rioolgas, waar door het jongetje ernstig aan hoofd en handen werd gebrand. Het kind is naar het O. L. Vrouwengasthuis gebracht. De Weensche correspondent van de N. R. C. geeft het volgende oordeel weder van den chef van den generalen staf van bet Oostenryksehe leger, generaal Konrad von Hötzendorf, die de herfstmanoenvres in Zwitserland heeft bijge woond, over het Zwitsersche stelsel van volks leger. „De generaal verklaart, dat dit stelsel in Zwitserland uitstekend werkt, maar voegt er tevens by dat een onvoorwaardelijkeeisch voor zulk een leger de uitstekende eigenschappen zyn die men by het Zwitsersche volk aantreft, namelyk groote vaderlandsliefde, aangeboren militaire geest, pbysieke en intellectueels voor treffelijkheid, lust om iu het leger te dienen, groote belangstelling voor dat leger, tucht en volharding, vorstandige ontwikkeling van die eigenschappen door de regeeriug, die de jon gen bijtyds militaire vooroefeningen laat doen, eon knap officiers corps dat zich op de hoogte houdt van de nieuwigheden en ervaringen in den vreemde op militair gebied, deze in toe passing brengt eo een regeering steeds bereid om geld te geven als het noodig is. Daarom kan by zulke eigenschappen, maar ook alleen by zulke qualiteiten eeu uitste kend volksleger geschapen worden als in Zwitserland. De Directeur van het Post- en Tolegraaf- kantoor te Gouda brengt ter algemeene kennis dat by de invoering van den Winter- dienst op de spoorwegen do lichting der bijbrievenbussen van 1 October a.s. vastge steld als volgt Op werkdagen 4.— voorin. 9.15 12.45 nam. 3.20 5.25 7- Op Zon- en feestdagen 4.__ voorin. 3.20 nam, Gouda, 30 Sept. 1910. De wn. Directeur v. h. Post- en Telegraafkantoor, D. VAN MERKESTIJN. GOUDA, 30 September 1910. Gisteravond brak brand nit in 't perceel no. 21 aan de Vorstmansetraat, bewoond door J. van Leen wen. Met behulp van een slang van de waterleiding nit kring 4 was men den brand spoedig meester. De gebeele bovenwoning brandde nit. Ale oorzaak werd opgegeven, dat bjj het opechndden van bet bed een petroleumlampje omviel. Verzekering dekt de schade. Morgen, 1 October, herdenkt de beer H. Ouderkerk den dag waarop bjj voor 25 jaar tot laeraar in de gymnastiek werd benoemd. Het zal bem zeker tÊÊ aan bewjjzen van sympathie ontbreken. De Marsch- en Velddienstaideeling van .Volksweerbaarheid" zal Zaterdagavond a.s. eene nachtelijke velddienstoefening honden in vereeniging met de afd. Rotterdam in den omtrek van Nieuwerkerk. Aantreden om half 9 in het lokaal aan do HoatmanBgracht. Bjj hat gister te Utrecht gebonden examen politie-diploma werd het diploma met aantee- kening toegekend aan E. van der VVejjden, alhier. Bjj de politie is aangifte gedaan, dat nit een paar hiaten, die op het stations-empla cement waren geplaatst eenige timmermans gereedschappen zjjn ontvreemd. De politie •telt een onderzoek in. De heer Beulemans, te Brussel, een ryk geworden bierbrouwer en importeur van Eo- gelsch Bier, die iu voortdarend gekibbel met zyn wederhelft leeft en zyn personeel, op het kantoor zoowel als in de brouwerij, soms tamelyk grof bejegent, die steeds in alles zyn geringe afkomst verraadt en als hoogste ideaal het eere-voorzitterschap van een ver eeniging beschouwt, die heer Beulemans dan heeft een allerliefste dochter, Snzanne, werk zaam op zyn kantoor. Ze is verloofd met Seraphin Menlemeester. Op het kantoor is ook werkzaam Albert Delpierre, nit Parijs, zoon van een handelsvriend van Beulemans. Het bl|jkt al spoedig, dat Albert meer in druk op Snzanne maakt dan Seraphin, baar verloofde, lief is. Als Snzanne nu nog te weten komt, dat Seraphin een liaison heeft gehad met een linnennaaister, Anna, van welke liaison de gevolgen niet z|jn uitgeble ven, dan begrijpt men, dat het engagement van Suzanne en Seraphin wordt verbroken en eindelijk Albert de gelukkige echtgenoot van Suzanne wordt. Als men nu nog weet, dat Beulemans werkelyk z(jo ideaal ziet ver wezenlijkt, dan heeft men vry wel een glo baal overzicht van dit blijspel, dat w|j, vooral in de 3e acte, liever een klucht zoudeo noe men. Met dit stuk debuteerde lu het seizoen 1910/11 gisterenavond Het Rotterdamsch Tooneelgezelschap. Wy kunnen niet zeggen, dat het een gelukkige keuze was. Het is een zouteloos en nietszeggend blyspel, waarin werkelyk aardige zetten niet dan sporadisch voorkomen. Het spyt ons, dat zulk eon uit muntend gezelschap als het Rottordamsche het Goud8che schouwburg-publiek niet iets beters heeft laten zien. Als goed spel een stuk werkelyk zou kan nen redden, dan was dat na het geval ge weest. De uitvoerenden hebben zich uit muntend van hun taak gekweten. Mej. E1*e Mauhs, als Suzanne, zo was onverbeterlijk, vooral in de 2e acte (de scène met haar ouders) eu in de le acte met Albert. Deze, de heer Vervoorn, stond haar waardig ter zyde. Zyn fijn, beschaafd spel maakte een uitstekenden indruk. Niet minder ook vol deed ons de heer Van Hees als Menlemees ter Jr., die zyn tamelyk ondankbare rol zeer goed beeft weergegeven. En Poolman nu, meo kad begrijpen, hoe h|j in een der gelijke rol als Beulemans in z|jn kracht is. Hy heeft, krachtig bijgestaan door Mevr. Beulemans (Mevr. Poolman—Huysers), ons, vooral in de slotacte, nog eens hartelyk doen lachen. Ook de kleinere rollen vonden goede vertolking by de dames Karstel (Isabelle) en Mei8sner (Een Kellnerin), en de heeren Alex. Faassen (Menlemeester Sr.), Henri Morriën (Delpierre Sr.), Dommélshnizon (Mos- tinckx) en Timmrott (secretaris). Resnmeerende hebben wjj uitstekend spel gezien by de vertooning van een onbedui dende klucht. Zondag a.s. speelt Olympia I een voetbal wedstrijd tegen „Sportman" uit Leiden op het terrein aan den Rottordamschen dyk. Aanvang 2 nnr. Een spannende wedstryd is wel te verwachtendat Olympia het er als Zondag jl. afbrenge Voor den Goudscben Voetbal Bond 2e kl. speelt Zondag a.s. 2 uur T. O, P. I togen Excelsior I op het terrein in den Winterdijk. Predikbeurt bjj de Keiuonstrantecü- Gerorormeerdo Gemeente alhier. Zondag 2 October 'a Morgens 10'/. nnr, Ds. H. VAN ASSENDELFT. Afdeding BIIOKKENHUIS. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten doel om onde, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ookzoo veel noodig te repareeren, en hoofdzakelijk aan minge- goeden voor goedkoope prjjzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de iieutrole Vereeniging ,Ar- meneorg".

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2