mwi« I NTIEN EMMEV 3LAZEN, SOM. f i I TOSITIE i I en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I No. 11370. Dinsdag 4 October 1910. 49ste Jaargang. Buitenlaadsch Overzicht. Verspreide Berichten. mslreken JANSkEllk JDE, I FEUILLETON. i' i UYPERS, 1‘innof<ihrlek. KRAMM, ACfflNALE liging. ijliezniging. nkking. 1EXZ0HG» KKNHUIS. *aH(é’M goeden SALON» rbildcrde Kerkjhzen te HINKMAN Zn ir antelg •es trotteuses. Telefoon N«. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN, e eer te berichten geregeld elke week sn C. H. Ferwerda. n Eyk. na de invoering niet de H] >on No. 2897. Janskerk, der keningen enz. •CUT »BB RABETH, Wil IN HK Illi lll\T •eldende Kunsten enz., Directeur der ide te Utrecht. MM. tgeters - Goud». o ondergenestelde ige reiniging. !D. ge Cirenlatre. rygbaar aan ons omstreken by de O JONG. G. DE 3HALEN. - Utrecht, lijk; gel Wz. 31. van Inrichting en byzonder te letten. De czanr doet ook i kroonprins doet •p de flets van zyn Rus in matroaen- :i, geboren te litieke misdaad RADIJS GOUDA zich ten doel om llige bnishoudelyke zoo veel noodig te telyk aan ininge- ■yzen te verknopen, st komt geheel ten Vereeniging ./te met den Dnitscben Minister van Buitenland' ache Zaken in verbinding gesteld, met het oog op een eventneele diplomatieke inter ventie van Duitschland in deze quaestie. ,En ik weet genoeg, hoe ge van uw moe der verteldet, dat zy een brave, eenvoudige vrouw was geweest, en hoe vronw Siemens aan de tafel kwam staan en klaagde, dat zy een eenige zoon had, die gevaar liep ver loren te gaan? Toen waart ge innig ont roerd ge bracht zelt de wankelende vrouw uit de kamer en zag ik tranen in uw oogen.* Hinze beefde over bet geheele lichaam hy streek met de hand voor de oogen en ging met waggelende tred naar de duurder aangrenzende kamer. Tartend zocht hy da kruk, en toen verdween by zonder om te zien, zonder een onkel woord gezegd te hebben. Tborbeeken was stom aan de sofabiyven staangedurende het korte tooneelstaarden zyn oogen angstig naar de twee personen daar op den drempel. .Kom mee, oom!* sprak Gertrude. Hy liet zich als een kind leiden naar de hnisoiyke woonkamer van bet Monnikenbot. Daar gekomen, verzocht hy, dat men hem alleen zou laten. Vtór in de zoogenaamde dameskamer verborg Gertrude schreiend haar hoofd aan de bont van juffrouw Muller. .Tante, wat nu ,0m ’o heeseh wil, Trude, ge moet hot hoofd omhoog houden! Mijn zoon is geheel van De erfenisquaestie van Leopold II van België is nog steeds niet tot een oplossing gekomen en het schynt dat zy niet alleen aanleiding zal geven tot processen, maar ook tot een internationaal geschil. Terwijl Prinses Clémentine zich voor een transac tie heeft laten vinden, volgt thans Prinses Stephanie aldus de Matin bet voor beeld harer zuster Louise en zal gaan pro- cedeeren. Bovendien hebben de Dnitscbe vertegenwoordigers der stichting Kobnrg de reserves, die zy reeds vroeger gemaakt had den, herhaald en zullen op geen enkele transactie ingaao, die niet door hun regee- ring is goedgekeurd. Deze heeft zich reeds In hevige ontroering had Hlnzo de kamer verlaten. Toen hy do koude buitenlucht voelde, kwam hy in de eerste plaats tot hot besef, dat by In het hoerenhuis niet meer kon ver- scbyneo. Maar zyn kleeren, zyn brieven, zyn gold? Hy begreep, dat hy vlug moest handelen. Daarom gal hy den huisknecht last, zoo opob- dig mogelyk een paard te zadelenby bad haart en het paard zou don volgenden morgen door een knecht van Thorbeeken tnrngge- bracht worden. En nu rende hy weg naar het boerenhuis. Voor de deur stond Vos, die aan het verstoorde gelaat van den ruiter en aan het vreemde, dampende paard onmld- dellyk bemerkte dat er iets byzonders was gobeud.- ,Iz mjoheer Ven Koon niet wel I* vroeg hy angstig. Hinze keek woest in hot rond. Slaande by het hals, waarin hy zulke schoone vreed zame dagen bad doorgebracht do eerste jaren had hy zich niet aan bedrog schuldig gemaakt besefte hy al don jammer van zyn leven. Van het paard springende' na derde hy den ouden man. .Zeg oude gryskop, waarom heb je me niet gezegd, dat je hoer opeens weer ge zond ia geworden jy Hy had do ryzwoep opgeheven. -J(Wordt vervolgd.) Bsilaxd. Te Rostocki in hot district Wisnitz (Ga- liciö) werd een man gearresteerd onder sterke verdenking van spionage voor Rus land. Een omvangryke correspondentie en talryke plannen van Galiciscbe vestingen werden by hem gevonden. De gearresteer de beeft reeds een volledige bekentenis af- gelegd. Zyn naam is Bugelski en tot begin Maart was hy nog als officier in actioven Russiscben dienst. Hy beweert door het In Parys zetelende .Ukraintsch Verbond* naar Uostenryk te zyn gezonden om speciaal in Gallein en Oostenryk ton gunste van Rus land te epionoeeren. Itauz. In 24 uren, van Donderdag op Vrydag, hebben zich in de stad Napels 18 nieuwe gevallen van cholera voorgedaan en 11 sterf gevallen.- In de provincie Napels 9 nieuwe gevallen en 1 sterfgeval, in de provincie Fhakkrijk. Met het toenemend luchtverkeer zal al lengs de instelling van een luchtpolitie noodzakelyk worden, vooral met bet oog op bet smokkelen aan de grenzen. Een eer ste gebruik van aeroplanes ten dienste der politie is gemaakt tydens de laatste vlleg- week te Bordeaux. Voor de aankomst van president Falliéres heeft een ambtenaar van den veiligheidsdienst een ronde per aeroplaan gemaakt, waardoor hy zich in een oogenblik er van kon overtuigen dat alle porten be- hoorlyk bezet waren. Dit eerste voorbeeld zal spoedig veel navolging vinden. Duitsoiuasb. Het .Berliner Tageblatt” meldt nog over de onlusten in Berlyn: Het zyn niet alleen de Engelsche jour nalisten geweest, maar ook een aantal an dere achtbare inwoners van Berlyn, die onder misgrepen van de politie te lyden hadden. De geheime politie-agenten schynen van bun-, stokken een overdreven gebruik te hebben gemaakt. Overal waar de politie onder aanvoering van haar eigen officieren optrad was zy veel kalmer en bezadigder dan waar de .stillen” bet werk moesten leiden. En waar de .stillen” afzooderlyk optraden schynen zy vaak vreedzame en fatsoenlyke burgers, die het ongeluk hadden door de afgezette straten naar huis te moeten gaan, op krasse wyze en zonder eenigen grond met stokslagen te hebben bewerkt. De geheime agenten, die niet als die in uniform gestoken van verre zicht- en kenbaar zyn, en daarom ook niet aan de gevaren van het ambt zyn blootgesteld, zyn by het publiek niet bemind, en de openbare meaning zegt hun by voorkeur weinig vriendeiyke dingen. Die opvatting zal nog versterkt worden als men hooit, dat vreedzame voor- bygangers op de geschetste wyze worden behandeld, of dat de .stillen” in tramwagens plaats nemen en de gesprekken afluisteren, om daar naar .beleedigende uitdrukkingen” te speuren De csarine begeeft zich geregeld viermaal per week naar Nauheim, om er de baden te gebruiken. De dertienjarige prinses Tatians vergezelt baar; ook zy ondergaat een bad kuur. De kuur moet de czaripe biykbaar goed 43) Het was stil geworden in de kamer, zeer rtil. Gertrude stond dicht naast baar oom het lydend gelaat van den invalide trilde zenuwachtig. .Hebt ge my niets te zeggen, Hinze?* 'vroeg hy met bevende stom. .Geen enkel woord? Denk eens aan de avonden, toon wy by elkaar zaten aan myn tafel, by het licht van myn lamp.* De baron wierp angstige blikken naarde dear, voorby den zwarten hoofddoek, in de reine schitterende oogen van Gertrude. Hoe akelig dnideiyk spraken die oogen! Zyn anders zoo trotsch gelaat werd rood van schaamte. .Denk nog eens aan de avonden, dat ik a verhaalde van myn kort huweiyksgeluk en van m(jn lange jaren van ziekte, toenik ontevreden was op myn keizer, myn vader land en myn God Weet ge uog, hoe Ik toen uw hand zocht om die te drukken.... do hand van soa vriend...?* Hinze loosde een zacht. Telefoon Ito. Bt A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des mitld. streek. Als het waar is, wat hy zegt, dan heeft hy Thorbeeken de tafel naar het hoofd geworpen. Hy zit nu in zyn slaapkamertje en schreit, omdat hy Hinze den nek niet heeft gebroken. Zoo’n goddelooze knaapIk weet alles, Trade IMaar ikik weet nog meerik weet raad en hulp I Sedert een half jaar ben ik gedrukt door de zorg, want ik wist, dat het zóó zou gaan. Het meest ben Ik bezorgd over myn jongen, die is tot over de noren verliefd op de kleine Franke. Wat denkt ge er van, zon zy hem nemen Hy is een goede jongen, al hert hy slechts Maller.* Met de oogen vol tranen glimlachende, streelde Gertrude de hoste wangen der oude dame. .Zy mag hem wel lyden, maar ze weet het zelf nog niet.* .Welnu, Trade, wy zyn tamelyk vermogend neem my niet kwalyk, dat Ik hot zeg als ge in geldverlegenheid komt voor het huishouden, ik weet het wel zeg et dan niets vin aan uwypom, kwel hem dan niet daarmee maar kom dan by my, boort ge Gertrude beloofde het. .Dus... wy helpen u door den herfst... en dan...* ,En dan Tante ,Het verdere is myn geheim.* Uit Petersburg wordt aan liet .Tageblatt” gemeld, dat aan de graanbeurs een schan- daalproces verwacht wordt, waarin vele groote Rnssische graanhandelaars betrokken dreigen te worden. De aanklacht luidt, dat groote graanflrma’s aanzieolyke hoeveelheden zemelen naar Finland staarden, en daarvoor tarwemeel declareerden. De Russische regee- riug betaalt, voor de bescherming van het Rnssische molenbedryf, voor den uitvoer van meel een premie van 20 pCt., zoodat de graanexportenrs de Russische regeering in enkele jaren voor 10 millioen Roebels hebben opgelicbt. Dit is ontdekt en zal aanleiding geven tot vervolging der schuldigen. Het .Tageblatt” teekent by dit fraaie staaltje van de gevolgen der protectie aan In den laatstee tyd is de uitvoer, van zemo- len naar Rusland sterk toegenomen. In 1908 werd voor een waarde van 46 mill., in 1909 voor 59 millioen ingevoerd. Hoeveel dier zemelen zullen wel uit Rusland zyn uilge- voerd als meel, om de nitvoerpremie te be machtigen? onscbnldige vryhe- ril echter van vrybe- deu voor vrouwen niet weten, zooals weder blykt nit hetgeen de geestelyke vereeniging Dsjemieti Ilimeh te Salonika dezer dagen beeft bepaaldVrouwen mogen gedurende de vastenmaand Ramasan niet uitgaan, ten- zy in zeer dringende gevallen. Moeten zy noodzakelyk de straat op, dan moeten zy zéé ingepakt zyn, dat gezicht, haren, armen eh handen onzichtbaar zyn, liefst moeten zy geheel en al vermomd zyn. Op straat moeten de vronwen zich ont bonden van iets te doen, dat de aandacht trekt en wanneer zy inkoopen doen in win kels, mogen zy daar vooral niet langer ver toeven dan strikt noodig ia. Wordt baar een kop koffie of een andere verversching aan geboden, zoo moeten zy die weigeren, enz. De vrouwen zyn hevig verontwaardigd over de inmenging der geestelijkheid in baar particuliere zaken. Zy verklaren inde bladen, dat zelfs in den tyd van Mohamed zulke fanatieke bepalingen niet golden en dat de voorschriften bovendien geenszins in overeenstemming zyn met de bepalingen van den Koran. Waarom aan de Tnrkscbe vrouwen ook van het nieuwe régime, minste bewegingsvrybeid wordt vergund, is niet gemakkeiyk te begrypen, tenzjj men aanneemt, hetgeen trouwens door velen wordt beweerd, dat de revolutie zoo goed als geen wyziging heeft gebracht in de opvattingen der Turken. Intnsschen schijnt Tnrkye zyn vraag naar het aanbod geregeld te hebben zooals be kend is, kocht het van Duitschland twee schepen, die reeds door nieuwere vervangen waren. Onder de Tnrkschey vrouwen is in den laatsten tyd een bewwing gaande tot ver- kryging van enkele zei den. De geestelykheid De Turksche gezant te Parys, Naoum pasja, heeft aan een redacteur van de .Echo de Paris” het verloop medegedeeld van den aankoop van oorlogsschepen voor de Tark- sche vloot. Eerst beeft de regeering te Koostantinopel zich gewend tot Frankrijk, zeide hydaar echter geen Fransch pantsersebip beschik baar was en men ook io Engeland niet terecht kon, moesten de Turken wel nemen wat zy krygen konden, en kochten zy in Duitscb- land. De .Figaro” baast zich een verklaring te geven van het wellicht bevreemding wek kende feit, dat Frankryk deze schoone ge legenheid om zaken te doen, liet voorbygaan. Maar het geheim, zegt het blad, schuilt hierin, dat Tnrkye geen ond schip, doch een geheel nieuwerwetsch pantserschip van 15,000 ton .vroeg. Minister Pichon heeft dadetyk met zijn collega van marine over deze aapvraag ge sproken; zelfs heeft de qnaestie bet onder wérp van bespreking nitgemaakt eener zit ting van den ministerraad. Admiraal Booé de Lageyrére heeft on- middellyk den knoop doorgehakt door de verklaring af te leggen, dat de Fransche marine thans onmogeiyk een oor logsbodem van dat model kon missen, al mede omdat de vervanging van een derge- lyk schip drie tot vier jaar doren zon. doen. Menigmaal ondernemen de czaar en de czarine in auto of landauer uitstapjes in de omgeving van Friedberg. I~ aan tennissen. De kleine verscheidene excursies o| trouwen bewaker, een kleeding. Een rywieldief, by zyn daad door een politie-agent te Leipzig betrapt on gearres teerd, schoot tydens zyn arrestatie den po litie-agent dood. Hy werd door anderen gegrepen en in arrest gebrachtby onder, zoek bleek hy een gevaariyk Russisch anarchist te zOn. Hjj noemde zich Ignaz Denck, maar hert Osolewski, Odessa en is wegens een poli uit Rusland gevlucht. Hy verklaarde in het begin van het jaar op last der revolntionnaire party een aan slag te hebben ondernomen, tegen een lid der Russische Tsarenfamiliemaar door de verlate aankomst van den grootvorst werd de bom ontdekt, waarby verschillende per sonen gewond werden. Hy vluchtte toen met zekeren Dombrowski nit Odessa, doch werd vervolgd; over Warschau en Weenen reisden zy naar Luik, Antwerpen, Brussel, Rjjssel, Marseille, Parys, Aken, Duisburg, Dusseldorf en eindeiyk naar Leipzig. Don- browski zou volgens bet verhaal van Oso- lewski, naar Triest gegaan zyn. Osolewski Is voorloopig te Leipzig in hech tenis gehouden. Hy verklaarde, de zoon van een Russisch recbteriyk ambtenaar te zyn en in de geneeskunde te hebben gestudeerd. Hy maakt den indruk, een ontwikkeld man te zyn. 8

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1