Q'BOO'TE EXPOSITIE ADVERTENTIES PIANO STEMMEN. Onnavolgbaar 7 BINNENLAND. II. S VlYISO YI. TTit de Pers. VERGADERING VAN DEN 6EMBKNT ERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 394ateStaat8-loterij. Veemarkt te Rotterdam. der Nloiiveaulé's Vereeniging >AitMEIMZ0K(i« (■ouda en Omstreken d. F. CUYPERS, Salerno reep. 1 en 1, in de provincie Caserta 2 gevallen, in Apnlië 4 gevallen en 3 sterf gevallen, in de provincie Saasari op Sardinië reap. 4 en 1. De aoto van den markiea en de markie zin Avati, die nit Napels kwamen, is te Polistena, naby Reggio di Calabria, met steenen geworpen door het landvolk, dat vreesde, dat de inzittenden de ziekte zonden overbrengen. Een vrouw loste zelfs een revolverschot. In Molfetta kwam het volk in opstand wegens het verbod van den verkoop van visch. Een wagen met ontsmettingsmid delen van het Roode Kruis werd te water geworpen. Er schijnt stuurmanskunst noodig te zijn, om oneenigheid in dc coalitie-partijen te voorkomen schrijft het Vad. Althans in De (R.-K Maasbode lezen we „.Juist omdat de Katholieken in de coali tie, we mogen wel zeggen de meest mee gaande party vormen, is het niet onwaar schijnlijk te achten, dat door den invloed van bun leiders in district V in Rotterdam erger kan worden voorkomen. Op hun bekende stuurmanskunst zy ten deze hier openlijk een beroep gedaan." Volgens het Hbld. zouden de sopiaalde- mocraten Spiekman of Van Kol candidee* ren. Na informatie bleok aan het Volk, dat de correspondent verkeerd gegist heeft. De afdeeling, die eerst Donderdag a.s. verga dert, zal volgens reods eer genomen beslui ten, zeer waarschijnlijk haar socretaris, den belastingambtenaar J. ter Laan, candidaat stellen. Naar de Tel. uit goede bron verneemt, is het de bedoeling van Minister Talma, om ten opzichte van het vraagstuk van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voor win kels, in de eerste plaats den arbeidstijd vnn winkelbedienden en winkeljuffrouwen te re gelen. Voornamelijk zal by deze regeling ook de Zondagsrust van het winkelpersoneel geregeld worden. De huishouding van den Staat. De Nieuwe Ct. vergelijkt de berekeningen, door minister De MeeRter in 190f> gomaakt omtrent de vermoedelijke stijging van de In komsten en uitgaven van den staat, met de cijfers van de begrooting voor 1911. Het blad besluit zijn overzicht aldu»: Summa summarnmzonder sociale wetge ving en administratieve rechtspraak zal in 1911 19l/| millioen meer worden uitgegeven doch 3millioen minder worden ontvangen dan de zeer voorzichtige en by uitstek des kundige minister van financiën in 1906 ver wachtte. Aan de vergelijking die wij maakten, is de zucht om den oud-minister ook maar in de geringste mate onaangenaam te zjjn, vreomd. Op slechts twee begrootingen toch, na het opmaken van zijn becijfering inge diend, heeft by invloed kannen oefenen wat daarna geschiedde, valt geheel buiten zijn verantwoordelijkheid. Zonder schroom mocht by dan ook dezer dagen in Het Va derland (van 22 September) schrijven„de kennismaking van den inhoud der (Millioe- nen-)nota kan geon anderen dan een hoogst ongunstlgen indruk maken." Ook van andere conclusies uit de gemaakte vergelijking willen wy ons voor het oogen- blik onthouden en er ons toe bepalen, de aandacht der tweede Kamer, die zich ge reed maakt om haar begrootingsarbeid aan te vangen, in te roepen voor het beeld dat het budget van 1911 by het licht van 1906 vertoont. De toeneming der uitgavep meer dan twee maal zoo groot, die der inkomsten een vierde minder dan toen verwacht werd.... Mag ook dit laatste resultaat voor ons die gewoon zjjn het jaarljjksch accres der mid delen met den gejjkten term „verblijdend" te zien opluisteren, eéh teleurstelling zjjn, de aangetoonde volkomen abnormale stijging der uitgaven legt aan de Kamer een bijzonderen plicht van waakzaamheid en ingetuigenbeyd op. Dat met deze vaart 'a rjjks financiën, on danks alle plannen tot versterking der mid delen, naar den kelder gaan mon behoeft geen De Meester te zijn om het te bevroeden. VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1910. (Vervolg.) De heer van IterSonNog slechts een enkel wdord. Ik heb als mijn mooning te kennen ge geven dat de boeren de kaas, die ze be reiden, brengen naar de plaatsen, welke het naaatbü gelegen zijn. Het is voor de boeren natuurlijk gemakkelijk en daarom spreekt men van markten waar Oondsche kaas verkocht wordt, markten waar Leidsche kaas verkocht wordt, enz. Nu heeft de heer van Eijk gewezen op een zeer ernstige zaak voor Gouda en daar aan heb ook ik wel degelijk gedacht al heb ik er geon melding van willen maken het is de verbinding van Schoonhoven met hot spoorwegnet. Die plaats zal dan gelegen zijn aan hot spoorwegnet en aan de groote vaart en zij zal dan zelf eens een zoor groote concurrente van Gouda knnnen worden. Aan de overzijde van de rivier liggen de Alblasserwaard en de Vijfharen- landen daar is slechts óórie plaats, waar een kaasmarkt van eenige botoekenis is, Gorinehem, maar dat is ver weg gelegen Van vele plaatson on ik geloof dan ook dat, wanneer de spoorwegverbinding tusschen Gouda en Schoonhoven zal zijn tot stand gekomen, er wol degelijk naar gestreefd zal worden te Schoonhoven een kaasmarkt op „te richten. I)an zal Gouda oen groot verlies lijden, want de Goudscho kaas komt voornamelijk toch uit de Krimpenorwaard. Welke reden zou er voor do kaasmakers uit die streek zijn om do kaas te Gouda te markten Het zal naar Schoonhoven gaan. Ik weet niet waarom Gouda de voorkeur hij de boeren zou hebben. Ten einde daaraan te gomoet te komen zou het wellicht ovor- woging verdienen om des Donderdags aan de kaaswagens, die uit de KrimpGnerwaard komen, vrijen overtocht ovor don Haastrocht- schen brug te geven. De hoeren die van verre komen, uit de Vijfhoeronlanden on do Alblasserwaard, moeten by de overvaart bij Schoonhoven veergeld betalen en dan weder bruggeld by de Haastrechtsche brug. Dit is een zaak, voor een boer van nog al Ik>- teokenis. Eon boer ziet op oen kleintje. Ik wil de aandacht van B. on W. op deze zaak vestigen en hen in overwoging goven met oen voorstel in dien geest bij den Raad te komen. Er is óón ding dat veel van mijn vrees wegnoomt dat Schoonhoven voor Gouda zöo groot gevaar zou opleveren. Schoon hoven is een vosting, waar misschien buiten de stad gelegenheid bestaat voor het oprich ten van hotels, maar dat alloon voor de kaaskoopers, die er komen om te logeeren den nacht vóór den marktdag. Dat, geloof ik, zal wol niet gebeuren en daarom heeft Gouda oen belangrijken sprong voor op Schoonhovon. Hior althans zijn genoegzaam hotels, hior kunnen de kaaskoopers over nachten. Ik geloof gaarne, de kaaBhando- laren spreke» zoo niet uit geldelijk belang velen zullen dat met. mij eens zijn. Hot is voor hen lastig wanneer zij des avonds reods hier aanwezig moeten zijn om de» nachts or bij te zijn ten einde kaas te kunnen koopen. Hot is uit gemakzucht. Nu hoeft de heer van Eijk gosprokoi» over het getal wagens dat do aanvoer hier on daar minder is. Ik geloof juist dat dit in verband staat met hot hotelwezen. Wan neer in oen kleine plaats niet genoegzaam gelegenheid tot nachtlogios is spreekt het van zelf dat de kaaskoopors liever zien dat er oen vast aanvangsuur is is er een vrije markt dan blijven zy weg. Hier ter stede echter is er ruimschoots gelegenheid voor nachtlogiGs voor personen van allerlei be hoeften maar dat hoeft men niet in andere plaatsen, in Schoonhoven lang niet in die mato als hior. Ik verwacht dus dat Gouda door de op richting eonor kaasmarkt te Schoonhoven niet zoozeer geschaad zal worden het zal echter zaak zijn het marktbezoek der boe ren zooveel mogelijk te bevoordeelen door voorzieningen te treffen, als ik zoo even aan B. en W. ter overweging gaf. De heer van Galon Het was niet mijn voornemen nogmaals het woord te voeren maar het antwoord van den heer van Eijk aan den heer van de Velde noopt mij daartoe. Wy vornemen van den lieer van Eijk dat het voornaamste motief van de Vereeniging van Kaashandelaren was oen eind te maken aan den losbandigen toestond op de kaas markt alhier. Ik vraag, wie zijn van dien toestand het moest de dupe? Dat zouden toch moeten zijn de kaasboeren, die zouden don meeston last van dien toestand onder vindon. Die monschon moeten zeer vroeg opomoptijdhier to zijn ten einde hun kaas aan te bieden, maar wij hooren van diemenschen dat zy geen bozwaar hebben. Ik begrijp niet dat de kaashandelaren zich geroepen ge voelen om dan oen eind te maken aan dien toestand, welken de menschen zolve willen dat bostendigd blijft. Bestaat eenzelfde toestand ook niet voor do veemarkt, voor de vruchtonmarkt? Wordt niet alles, wat op do markt komt, op een vrij uur aangevoerd En wy hebben toch nimmer vernomen dat het eenigen last of hinder oplevert. De heer van Eijk zegtwat is dat voor oen toestand, men komt al des nachts wan neer het nog donker is, op de markt. Maar wat gebeurt er op de markten in Noord holland? Daar wordt reeds den vorigen dag de kaas aangevoerd en dan blij ven de kazen den geheelen nacht op de markt op bossen stroo liagen. Zoo gaat het in Alkmaar, in Hoorn Jin Purmerend. In ^egenstelling met den heer van de Velde/ moet ik verklaren dat noch de argu- men/fn van den heer van Eijk, noch die van den heer van der Torren zooveel in- Sema&kt bobben dat ik bekeerd het een gewaagde proefneming achten en ik zal daaraan niet mijn stem kunnen geven. (Wordt vervolgd.) Da weg van Ryswyk naar Delft, rechts van den Vliet, en de weg van Delft naar Overschie evenzeer, worden de laatste dagen tot operatiebasis gekozen door het Haagsche kwartje8vindersgilde. Ze gaan daarbij op zeer brutale wyze te werk. Een paar dezer „hee- ren" hebben hun fiets aan den slootkant ge zet en spelen hun bekende ecn-twee-drie- klaveraas, met het doel alleen om de aan dacht der bonderden fietsers en voetgangers te trekken. De handlangers een vjjftal - wien door een handige manoeuvre han rywiel zoo te plaatson, dat afstappen voor de passeerenden niet te vermijden is. Weer volgen haast ongemerkt een paar fietsbewe- ginkjes en de argelooze wielrijder die tracht te passeeren, bovindt zich plotseling te mid den van dit lugubre gezelschap. Een der handlangers knoopt weldra een gesprek aan meestal zonder, maar soms ook met goed gevolg. En dan wee het slachtoffer: men Iaat hem niet los vóór do laatste cent nit zyn portemonnaie. het horloge uit z'n zak en de ring van den vinger het eigendom(?) zijn geworden van deze beruchte bende. Vrage: is de politie te onmachtig om ac tief tegen deze parasieten op te treden Een Delfsche politie-beambte vergezeld van een politiehond, verdreef deze week Woens- dofc de heoren van den Trekweg. „No gaan ze naar den Rotterdamschen weg, waar een collega van me ze vanmiddag verdrijftom oen nur of twee heb ik weer de ronde hier aan den Trekweg en dan smeren ze 'm weder naar deö Rotterdamschen weg, tot ze ook daar bezoek krygen", vertelde hy ODzen zegsman. „Er is niets aan te doen, meneer, 't is een behendigheidsspel." „En n raad ik aan, een anderen terugweg te kiezen, want als zo merken dat u niet my gesproken hebt, nadat ik hen verdreef, zon 't voor n slecht kannen afloopenwees das op uw hoede Inderdaad bleek deze raad niet overbodig, „want deelt onze zegsman mee „nog vóór ik te Delft arriveerde, had ik reeds een paar dier heeren tot gezplschap". De een reed hem byna in de wielen even voor bij de oliefabriek, doch bleef na een korte woordenwisseling achter ter surveillance de ander vroeg hem den weg naar Schiedam en hield hem door Delft gezelschap. Vier der bondgenooten waren alvast vooroit. Hier zou dus de strafoefening gevolgd hebben waarschijnlijk, als onze zegsman z'n kame raad in Delft niet aan z'n lot had overge laten, en voor eigen veiligheid gedachtig aan het woord van den politiebeambte langs een omweg naar Den Haag was te ruggereden. Gevallen van overlast en mishandeling zelfs zyn al meermalen voorgekomen, de „heeren" die er een eigen veiligheidsdienst op na honden en allen van een fiets zijn voorzien, zorgen wel uit de handen der justitie te blijven. En de politie die hen om beurten verjaagt, omdat ze niet verder mag gaan, is voor hen een voorwerp van aan houdenden.... spot. Waar het echter een intercommunaal be lang geldt, een nationaal zelfs voor zoover 't de veiligheid op den openbaren weg betreft, zou misschien wel een regeling te vinden zijn om te zorgen dat de passage langs zoo druk begane wegen ongehinderd kan plaats hebben. Niet verdreven zooden ze moeten worden, maar hun finaal belet, dat ze bun onzalig bedrijf aan den openbaren weg uit oefenen. (N. Ct.) In den trein tusschen Roosendaal en Dor drecht verloor een hotelhouder uit Baden- Baden 700 francs mot kaartspel. De stati onschef te Dordrecht tolegr^lphoerde naar Rotterdam, waar drie bekende kaartspelers in handen der politie vielen. De „Nienwe Courant" schryft: Bisteren 'n bloedig treffen tusschen een dame en een tramconducteur in Den Raag. De laatste liep een wond op over de hand van ongeveer 7 c.M. lengte. Hy behield zyn tegenwoordigheid van geest en plakte snel de roode spleet in zyn aardsch hulsel toe met een pleister verband. Onze meewarige belangstelling werd be loond door de mededeeling dat de schuldige dame maar liefst vier hoedepennen torste, zoo groot haast als rapieren van de staf- mnziek. En naaldscherp natnorlyk. 't Wordt hensch te bar. In een bioscoop te Brussel sagen we, hoe een heer met zoo een veojfnig wapen de wang werd doorboord. Dat we 't zagen is minder juist, immers 't was stikdonker in j de zaal. Maar we hoorden den geweldigen i smartkreet, 't Excuus van de misdadigster was, dat ze met 'r hoofd en hoed zoo heen en weer moest baigen om langs de dame vóór haar te kannen heenzien. Waht die vóórdame had zoo'n geweldigen hoed lop. 't Wordt hensch te bar. Zon de Wapenwet bier niet een speldje voor knnnen steken P Liefst geen speldje, maar een groote speld, een moderne holeden- speld desnoods. Een Dnitsche veekooper, die zyn vadelrland verliet met het voornemen zich te Rotterdam te vestigen, ontmoette Vrijdagavond op do Hoogstraat een vronw, die hy vervolgens naar een café aan de Schavensteeg vergezlelde. Daar vertoefde de vreemdeling eenigen tjjd, maakte er ook konnis met andere vrouwen, kreeg er eon twist, die weer bijgelegd Werd, en verliet ten slotte in het gezelschap van een slecht aangeschreven persoon het pafé. Op de Lenvehaven gekomen, bemerkte, hy, dat hem een bedrag van f 400 ontstolen was. Hy ging naar de politie, die achtereen volgens aanhield en naar het bnrean iri de Pauwensteeg bracht drie vronwen, dip te zamen in het bezit van f 270 waren. Raar een vierde vroaw, van medeplichtigheid ver dacht, wordt gezocht. (N. R. Ct|) Aan boord van de Rijndam. In een correspondentie, geteekend A. vl. d, E. in Land en Volk vinden wy iets over de reis naar Amerika van een achttal Neder- landsche jaristen, die onder aanvoering fier officieele gedelegeerden der Nederlandsche regeering prof. mr. Simon Van der Aa uit Groningen, mr. Dossellinys, directeur- generaal van bet gevangeniswezen en jhr. mr. D. O. Engelen, president der rechtbank te Zatfen op weg zyn naar het achtste in ternationale congres voor gevangeniswezen te Washington. Dit relaas heeft een sympathiek doel. Het is niet overbodig, dat de Nederlan ders weer eens hooren, bbe een Nederland sche Stoomvaartmaatschappij onder machtige buitenlandsche concurrenten haar plaats weet te handhaven en niets onbeproefd laat o|m het haar passagiers zoo aangenaam en gp- rieflyk mogelijk te maken. Een geheel Nederi landsch personeel, dat voortreffelijk is ge schoold en gedrild, een uitstekende keukep, een klein maar zeer goed muziekkorps, een drukkerij a o. voor een om den anderen dalg verschijnend nieuwsblaadje (dat echter nog te veel advertentieblad is) en dank zy de onvol prezen uitvinding van Marconi, steeds in ven- binding met den vasten wal. Wat wil men nog meer? De Amerikanen weten dan ook meer en meer de Holland—AmerikaLyb te waardeeren. Want al loopen de Eogel- scke booten sneller, die snelheid heeft ten gevolge oen zeer hinderlijk drennen en trill len, dat op de booten der N. A. S. M. tot het onvermijdelijke minimum beperkt blijft, Moge deze echt nationale onderneming nog lang den naam van „brave little Holland* hoog houden. lu een vergadering van het comité Rotter-i dam van het Nationaal Comité voor Ver vroegde Winkelsluiting werd door een spreker uit naam van meer dan 5000 winkeliers de verklaring afgelegd, dat zy niet gediend zyn van wettelijk verplichte sluiting. Zij be- geeren, zei bij, deze rust niey omdat ze zelf weoschen te bepalen, wanneer ze arbeiden en rusten willen. Dit neeqit niet weg, dat ze open oog en oor hebben voor de belangen van de winkelbediendenmaar die belangen zyn, naar han meening, zeer goed afzonder lijk te behartigen door herziening van de Arbeidswet, in navolging van het Engelsche wetsontwerp tot verkorting van den arbeids tijd der Winkelbedienden. Te Renknm zal door een liefdadige dame een vacantiekolonie worden gesticht voor een beperkt getal onvermogende kinderen. De vele diefstallen van telepkoondraad in den laatsten tijd in de( omstreken van Rotterdam gepleegd, noopte de recherche tot het nemen van bijzondere maatregelen. Daardoor slaagde zy er in gisternacht om- steeks 2 nar een telephoondraad-dief op de i Ceintanrbaan op beeterdaad te betrappen, 1 terwijl hjj nog in een telepboonpaal zat, be zig de draden door te knippen. Het bleek te zijn de 45 jarige monteur W. E. N., wonende in de Wijde Broedersteeg. Hy had reeds zes rollen draad van de lyn Rotterdam—Wad- dingsveen afgesneden. Het was een oude be kende, want bij bleek reeds 8 vonnissen achter den rag te hebben. „De Controleur" wjjdt een feailleton aan de „kwestie"-Boawmeest6r, De schrijver acht Bonwmee8ter's plaats niet op 't Leidsche Plein. O.a. zegt hy: „Indien men niet instinctief de waarheid voelt van de bewering, dat het Leidscbepleiu een ongeschikt milieu is geworden voor Bouw meester, zelfs bniten alle conversatiegevoe- ligheden van den Raad van Beheer om, dan gelieve men te overwegen, dat Bouw meester als tooneel-held de representant is van bet ster-systeem, terwjjl men op 't Leid scbepleiu, zij 't dan met ongeveer een derde van bet succes van Van der Horst, streeft naar bet ideaal ensemble. Twee richtingen loopen dus op de meest formeele manier en zonder omkijken uiteen." In de Ankerstraat te Scheveningen bleef gistermorgen een 16-jarige meisje, dat even in de bnurt een boodschap ging doen plotse ling dood aan een bloedspuwing. By ministerieele resolutie is ten aanzien tan de vrijstelling van personeele belasting voor militairen, die aanspraak hebben op kazerneering, het volgende bepaald Vrijstelling der wet tot regeling der Per soneele Belasting wordt genoten wegens het gebruik van perceelen, waarin, by gebrek aan genoegzame rnimte in de kazernen, militairen beneden den rang van officier door en voor rekening van het Rijk worden gekazerneerd. De vrijstelling gaat niet verloren wanneer die militairen zelf hnnne woning hebben ge haard, of eigenaar daarvan zijn wel echter wanneer de vergoeding, welke hun vanwege het Rijk als woninghuur wordt uitgekeerd, minder bedraagt dan de onder normale om standigheden bedongen huurprijs of, ingeval van eigendom, minder dan de hnarwaarde, welke aan hnnne woning zon worden toege kend. Vrijdagmiddag arriveerde te Hoorn het par ket nit Alkmaar tot nader onderzoek der gernchtmakendo vergiftigingszaak. Door twee doctoren werd het ljjk van mej. Markus onderzocht. De toestand van het twaalfjarig dienst meisje is van dien aard, dat elk oogenbük het einde verwacht werd. Het bewuste pak ket was nit Amsterdam verzonden per Van Gend Loos. Men heeft nog niet de minste vermoedens omtrent den dader. Omtrent de verzending uit Amsterdam van de vergiftigde taart aan den gemeentebode Markus te Hoorn, vernam het Hbl. het vol gende Woensdagmiddag tosscbeD half vyf eu vyf nar werd aan het hoofdkantoor van Van Gend en Loos op den Dam een pakje aan geboden, geadresseerd aan den heer MarknB te Hoorn. Als naam en adres van den af zender werd opgegevenMarkus, N.-Z. Voorburgwal 16; dezelfde naam dus als die van den geadresseerde. Het pakje woog on geveer 1 K.G. en werd franco verzonden. Wie het pakje heeft aangeboden, kon men zich op het kautoor van Van Geud en Loos niet herinneren, 't Is namelijk op dat nar (tusschen half vyf en vyf nar) zeer drak. Te half zes is het pakje naar bet Centraal station gebracht en vandaar per Hollandsche Spoor naar Hoorn verzonden. Het blad heeft aan het adres op den N.-Z. Voorburgwal 16 geïnformeerd. Daar is een pakhnis gevestigd van verschillende boden diensten (Haarlem, Alkmaar, Hoorn enz.). Men kende er niemand van den naam Mar- kns en herinnerde zich niet, dat van daarnit Woensdag een pakje naar Van Gend en Loos zon gebracht z|jn. Door het Bataafdch Genootschap voor proefondervindelijke )wysbegeerte te Rotter* dam was verleden jaar, met medewerking van prof. L. Bolk te Amsterdam een prijs vraag uitgeschreven „Het genootschap ver langt een onderzoek van een of van meer dere aan elkander verwante dnbbelmonstra. Het antwoord moet bevatten een nanwken- rige systematisch-anatomische beschrijving in hoeverre de gevonden anatomische ver houdingen licht werpen op, of af te leiden zijn nit de genera der verschillende organen en ^waansystemen, in het bijzonder ook met betrekking tot de segmentaalanatomische ver boodingen*. Het daarop ingekomen antwoord werd met algemeene stemmen met good bekroond. Bij de opening van het naambriefje bleek de schrijfster te zyn mej. Anna F. S. van West- riemen, arts te Rotterdam, aan wie daarbij tevens het lidmaatschap van het genootschap werd aangeboden. Aan prof. Bolk werd bij dezelfde gelegenheid den zilveren gedenk penning van het genootschap geschonken. (T. G.) Te Hoenderloo, by Apeldoorn, wilde de landbouwer B. een patroon in zyn geweer schniven. Toen dit niet gemakkelijk ging, maakte bij gebruik van een hamer. .Tuist toen de prtroon op de goede plaats gekomen wu, ging plotaeling de haan van het ge weer over en B. kreeg de volle lading in het gezicht, waarby hem een oog werd etnk- geschoten. By de regimentsmanoenvres (5e—9e reg.) naby de Pyramide van Ansterlitz, gehouden op Woensdag van de vorige week, werd een bivak betrokken en bot middageten gebruikt, dat in hooikiiten was meegenomen. Den vol genden nacht deed rich bij een officier en een 30-tal manschappen van het 4e reg. hnzaren, dat mede was nitgernkt, hevige diarrhee voor. Ernstige gevolgen zyn geluk kig niet voorgekomen. Allen doen hnn ge wonen dienst. Bij velen, die van het voedsel hadden gebrnik gemaakt, is geen ziektever- schynsel opgetreden. Men schryft ons Het Mnsenm van Kanstny verbeid te Haar lem werd gedurende de maand September bezocht door 627 belangstellendennit de aan het Mnsenm verbonden boekery werden 185 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land in brnikleen ver zonden. De lessen der aan het Mnsenm verbonden School voor Kunstnijverheid werden gedu rende de afgeloopen maand door 140 vrou welijke en mannelijke gevolgd, terwijl voor de winteravondcursus 86 leerlingen werden ingeschreven. De Tentoonstelling van Noorsche Haisvlijt welke zeer belangrijk belooft te worden zal vermoedelijk einde dezer maand in het Mu seum geopend worden. In het grensplaatsje Anholt wordt sedert eenige dagrn vermist het 71 cjarig zoontje van het echtpaar F. Hebing te Anbolt. Het werd Dinsdag naar Emmerik gezonden en is niet teruggekeerd. GOUDA, 3 October 1910. Het kerkconcert, hedenavond te goven door de dames Noordewier en de Haan en den heer Verbey, kan wegens verkoudheid van Mevr. Noordewier niet doorgaan en wordt uitgesteld tot nader te bepalen datum. Hedenmorgen werd ontdekt dat er inge broken was in de roef van een motorboot, liggende in de Gouwe. De dieven hebben zich in de roef, waar eenige kledingstuk ken en wat mondvoorraad geborgen was, te goed gedaan aan brood, boter eu suiker en zyn zonder verder iets mede te nemen, weder heen gegaan. Wie Zaterdagnacht zich in den Zuidpias- polder bevond (vermoedelijk zullen bet wel niet velen geweest zijn) heeft aan het voort durend knallen der geweerschoten kunnen hooren dat de vijand slaags was geraakt met eigen troepen. De afdeelingen Gouda en Rotterdam hielden in de buurt van Nieuwer- kerk eene nachtvelddienst. Door het mooie weer daartoe uitgelokt was de opkomst der weerbaarheid8manuen van beide afdeelingen bevredigend. Aan beide zijden werkte eene wielrijders-patrouille mede, wat, in hoofdzaak door hunne snelle verplaatsing, aan de oefe ning zeer ten goede kwam. In aanmerking geDomen de weinige tyd die de. jongelui aan oefening kannen besteden mag dèk geoefendheid der afdeeling Gouda van Volksweerbaarheid, voldoende boeten. Voor beo die ziek eerstdaags in militairen dienst moeien tpgnven of wel voor hen die nog iets voeiefivoor zich weerbaar te maken is het lid worden by de Gondsche afdeeling sterk aan te bevelen. Een onzer abooné's ontving dezer dageD een brief nit Madrid, waarin iemand, zich noemende F. von A., hem 't navolgende ver zoekt Mynheer zit voor een niet genoemde reden in de gevangenis en wordt op een borgstel ling van 800.000 frs. losgelaten. Den ge adresseerden wordt verzocht in Madrid te komen met bovengenoemde som by mynheer's agent. Wanneer de som gestort is kan mijnbeer zyn bagage terng krygen en nit een geheim vak van zyn reistasch een groote som krygen. De belooning is 270.000 frs. Uit vrees dat de brief den geadresseerde niet bereikt, durft mynheer zyn naam niet voluit teekenen. Een telegram aan het adres: M. Guerra, Crnz 24 Segnndo, Madrid, is voldoende. Natnnriyk heeft men met een oplichter te doen, en wel niemand zal op een dergelijk aanbod ingaao. De brief in het Dnitsch gesteld is anders verleidelyk genoeg. Bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Kerk voor Aalst (Geld.) door P. Kruyt, cand. te Hekendorp. Tot opperkoster by de Ned. Israël. Gem. te Amsterdam is benoemd de heer 8. Met selaar, voorzanger by de Israël. Gem. alhier. De commies der posteryen en telegrafie 4e kl. J. Andriessen is verplaatst naar bet telegraafkantoor te Botterdam. Met ingang van 1 Nov. wordt de klerk der posteryen en telegrafie 2e kl. J. Schel- tinga verplaatst van Bodegraven naar Ommen. Het Natsdepartement Bodegraven bestond 3 Augustus 125 jaar en beeft dit feit Vrijdag feestelijk herdacht. De voorzitter van het departement, de heer C. Dekker, sprak een feestrede nit, waarin hy er op wees, kat Bodegraven op een na 't oudste departement is. De oprichting was te danken aan den heelmeester D. Stoop, een warm voorstander van knnst en wetenschap, die zoowel door milddadigheid als door verschillende geschrif ten de zaak der ontwikkeling en hnmaniteit diende. Verder werden de lotgevallen van het departement gedurende de 125 jaar van zijn bestaan herdacht. Namens het hoofdbestuur was bij de fees telijke herdenking aanwezig de voorzitster mej. Hngenholz, de secretaris was verhinderd, verder waren vertegenwoordigd het dag. be staar van Bodegraven, de departementen Gonda, Woerden, Alfen, Zwammerdam, eere- ledeo, ond-bestnnrsleden en afstammelingen van een der oprichters. 5e Klasse. Trekking van Maandag 3 Oct. No. 5905 f 15.000. 1862, 6317, 17017, 18429 en 20207 ieder 1 1000. 486 en 7283 ieder 1 400. 125, 2562, 4097, 4191, 6355, 7668, 10408, 12053, 12112 en 15541 iede 1 200. 253, 3862, 7267, 14533, 14711,16586 en 17093 ieder I 100. Prjjien van f 70. 6211 9229 11966 14871 17408 87 9314 12242 14922 52 6365 36 87 16029 17785 6422 9407 12506 46 17802 6646 9546 17 15224 22 6780 9645 12615 15378 56 6904 92 46 57 18172 7065 99 64 15415 18291 72 9848 72 68 18317 7168 10021 12728 83 18404 7216 63 76 15620 18536 28 92 12828 81 18601 7318 10141 98 16725 18816 7409 10247 12974 15856 18920 46 48 97 15963 98 64 10377 13046 16062 19210 95 10508 13134 16179 19344 7812 9 98 80 64 27 92 13204 16205 19551 7907 10675 81 16 19658 21 10773 95 16437 19716 ,8035 11005 13304 16532 19992 '8101 34 13401 46 20001 34 11185 11 16665 20288 8215 11237 93 69 20307 18309 11453 13625 16706 20671 76 11561 13889 71 20709 8570 11669 13972 16824 20813 8766 11748 14270 56 51 88# 68 14320 16975 71 80 11872 65 17001 74 8938 11906 14438 30 20943 9193 16 14675 17378 4752 9214 27 14829 SPORT. Voetbal. Olympia I—Sportman I 8-l.j Niet velen zullen gisteren gerekend)1 hebben op zoo'n overwinning van OlvmpJ» op bet Leidsche Sportman. Vooral toen wjjSportman na een kwartier tjjds het eerstzien doelpun ten. Toen was het echter uiLspoedig volgde van den mid-hall-back van Olympia de gelijk maker, terwjjl even ving de 2e goal gemaakt werd. Tot rost bleef de stand zoo. Na de rost had Olympia's keeper bjjna niets te doen, de backs wisten de meeste ballen weer naar voren te werken, waar de voorwaarts uit stekend werk verrichtten. Het eene goaltje volgde bet andere op, terwjjl vele kansen verknoeid werden, door bnitenspel e. d. Zoo scheen als bjj de Grenadiers en Jagers een 10—1 niet achterwege te bljjven, totdat ein delijk het ecbeidsrechtersfloitje weerklonk en Olympia met 8—1 gewonnen bed. Van Olympia waren mid- en rechts-hall- back, de midden-voor en links-buiten nitzte- kend. Sportmaq's keeper, die prachtig spel vertoonde, moest menig gedochte aanval vnn ben alalaan. De wedotrjjd T. O. P. I—Excelsior Ikon niet doorgaan, daar de scheidsrechter niet verscheen. SparU I ven Haastrecht speelde een vriend- schappeljjken. wedstrjjd tegen .Voorwaarts II" te Schoonhoven en verloor met 2—4. Vliegen. Onzen landgenoot Wijnmalen bseft Zater dag te Chklons-snr-Marne het wereld-hoogte- record geslagen. De bekende Cbftvez sloeg het record door 2587 M. hoog te stjjgen, Wijnmalen vloog 2875 li. tot zjjn benzine op was, en moest in een gtjjd vlocht van 13 minoten delen. Hjj had 1 nar 55 minnten gevlogen. Olieslagers te Haarlem. Er is groote kans dat Olieslagers vnn 12 tot 16 October komt vliegen op een terrein aan den Scnoterweg, meldt het H. Dbld. Zaterdag steeg Oliesiagera te Enschedé te 5 nor prachtig op. Op en om het terrein gingen duizenden hoera's op voor den koe nen vlieger. Omstreeks 20.000 menschen waren getuigen van de opatjjging. Afloop dar Openbare Verkooplng van Onroerende Goederen gebonden door Notaris N. F. Cambier van Nooten. Perceel 1 Huis en ert aan de Westhaven No. 65 Provisioneel kooper de heer I. van Dantzig qq voor 1 4000.—. Perceelen 2, 3 en 4 Drie Huizen en erven in do Keizerstraat en Komijnsteeg Nos. 44, 46 en 50 kooper de heer W. Vonk qq voor f 4775 Perceel 5 Hnis en crl aan de Walesteeg No. 26 kooper de heer N. van Kijk voor t 2210.-. Maandag 3 October 1910, Vette oasen en koeien goede aanroer, prjjien waren voor iste kwaliteit 40, ae 36' en 3c 39 ct per hall KG. Vette kalveren goede aanvoer ie kwaliteit 3a, ae 29, en 3e a6 ct. per half KG. Vette varkens goede aanvoer, iste kw, 30. «de kw 39, 3de kw. «6»/, cent per half K.G. Schapen en lammeren goed aangevoerd. Handel in vet vee, vette varkens en schapen traag, vette kalveren prijshoudend. in Costumes tailleur Najaars Mantels Jupes trotteuses. Aldecllng MIOKKEIVHIIIS. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten doel om onde, gebrnikte en overtollige bniaboodelijke voorwerpen welke ook, zoo veel noodig te repareeren, en hoofdzakelijk aan mlnge- gueden voor goedkoope prijzen te verkoopen De daarop behaalde Winst komt geheel ton goede aan de neutrale Vereeniging ,4r- meneora". Door dezen heb ik de eer te berichten dat een mjjoer stemmers geregeld elke week 1 dag te werkzaam zal zjjn. Hoogachtend, Mm. Ked. Fluuofabriek, den" HAAG.' Tele«,on No' ml- OCCASION, een zeer goeden SALON- VLEUGEL, klein model. zjjn thans door nienw gevonden toepassingen fmze In eltecerf gttelMéerée JPar- treilen Feimtmre- BogaerUZB geven kracht en diepte, die namaken niet knnnen bereiken. Men overtolge zich, geen imitatie voor de eekle te ontvangen. Gelll. Prijscourant met een aantal onge vraagde getnigachriften gratiê op aanvraag Boxtel. B. BOG A EH JU Co. Agent voor GOUDA Pinna A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bjj wien modellen te bezichtigen zijn. 174 2952 76 67 406 3183 563 3201 68 25 632 72 810 3363 48 64 53 3459 912 3654 13 3814 1118 63 17 3989 53 4133 1263 40 1319 57 1446 76 49 4458 95 4612 1612 38 79 4956 1874 5018 78 50 99 81 2011 5228 36 65 2209 79 2484 5329 2524 90 91 5430 2679 5895 2335 5979 45 6037 66 59

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2