I 1 MfflMD. m I i I 1 o I I I J! fc 1 I No. 11376. Omstreken, en y Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda i Dinsdag 11 October 1910. H Buitenlandsch Overzicht. FEUILLETON. i ZOON. L 49s(e Jaargang. j *i aan- $5 HAN Zn (Wordt vervolgd.) 1 C - If iil I Ier een n door •enbaar akte en n ware iten te telooze i Om-> idsbe- (iOUDSCHE COURANT kert n - The en vaagd. lag en iokter, ge be- litgave moge „IA WOW uuu dat is toch niet mo- dedeeling. Ik vrees het ergste voor myn arm vaderland^ dat ernstiger tyden dan ooit te gemoet gaat. Voor het oogenblik wil ik my niet nader uitsproken omtrent de oorzaken der revo lutie? gelsche papieren, die een groote waarde ver tegenwoordigen. De justitieraad is opgesprongen, zyn stoel is achter hem omgevallen hy kykt den vreem deling strak aan. De oude Vos strekt beide armen uit en roept „Hans.8 Christiaan schreit en roept luidt „Ik wist, dat hy komen zou Het is als of er een sluier voor Gertrude’s oogen wegvaltin verwarring laat zy het hoofd op de borst zinken. Hans Thorbeeken doet een schrede naar zyo vaderdoch als hy dat opgeblazen, verwrongen gelaat en den onheilspellenden blik uit die waterige oogen ziet, wordt hy overmeesterd door een gevoel van afkeer zyn gelaat wordt donkerrood. Hy richt zich trotsch op en begint met den justitieraad te spreken. Deze heeft de papieren op tafel nagezien en kykt hem nu aan. „Alles is in orde, myn heer Thorbeeken. Het overige zullen wy wel in bet hoerenhuis bespreken De menigte is onder den indruk van het gebeurde en natuurlijk wordt het druk be sproken. Telefoon No. 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. „Wees stil! Stilte." „Wil ik het je eens zeggen?8 Van de personen, die om de tafel staan, merkt niemand hem opaller oog is op Thorbeeken gericht. Hy gevoelt dat en het is bem bang te moede. Eensklaps over meestert hem het gevoel zyner diende met volle kracht. Hy kykt strak naar het bleeke, schoone gelaat der zandgravin en als van verre hoort hy haar heldere, rustige stem „Ik neem het bod niet aan." De justitieraad buigt zich naar haar toe. I resultaat van de onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers der arbeidersvoreeni- gingen en die der werkgevers. Die onderhan delingen liepen voornamelijk over de eischen, door de werklieden op de werven gesteld. Van den afloop dier onderhandelingen hing het af of 60 pct. van de werklieden in de gebeele metaalindustrie zouden worden uit gesloten. En voor enkele dagen scheen het, dat die uitsluiting niet te vermyden zou zyn gelukkig is het conflict bygelegd ea de uit sluiting daardoor voorkomen. De arbeiders hebben een gedeelte hunner eischen ingewil ligd gez’enverhooging van loon, verkorting van den arbeidstijd, invoering van arbeiders- commissies. Wel hebben zij niet alles ver kregen wat zy wenschten, maar met hetgeen zy verkregen, schynen zy voorloopig tevre den te zyn, daar zy de voorwaarden der werkgevers hebben aanvaard. Op 10 October zullen de werkzaamheden op de werven worden hervat. De vertegen woordigers der vakvereenigingen hebben de verplichting op zich genomen te zorgen dat de besluiten, op de conferentie genomen, worden goedgekeurd en dat de arbeid wordt hervat. En daarmede is ditmaal het gevaar weer afgewend. Voor ditmaal. Want het gevaar voor oen groote uitsluiting blyft in Duitschland be staan, en bet is de vraag hoe het op af- doende wijze kan worden voorkomen. V De Russische keizerlijke stalmeester en kolonel in het garderegiment prins Wo,nl- jarljarski, is in hechtenis genomen, beschul digd van valschheid in een testament te hebben bedreven in de millioenen-erfenis van prins Oginski. Deze arrestatie, zoo wordt uit Petersburg gemeld, verwekt in de hooge kringen, waartoe de gearresteerde behoort, groot opzien. Reeds voor eenige maanden werd de zoon van den kolonel, de kapitein Wonljarljarski, in verband met deze lesta- mentvervalscbing gearresteerdvele andere aanzienlijke personen waren in het geval betrokken. By het onderzoek tegen den ka pitein bleek, dat de vader nog meer schul dig was dan de zoon. De rechtbank gelastte toen een huiszoeking by den kolonel, waarbij allerlei zeer verzwarende documenten in be slag werden genomen. De kolonel werd ge arresteerd, en bood een cautie van 200,000 roebel aan, zoo hy op vrye voeten werd ge laten doch de rechtbank wees dit aanbod af. V In den laatsten tyd is herhaaldelyk aan het licht gekomen, dat zeer vermogende Amerikanen zich niet ontzagen, juweelen en In een correspondentie uit Skntari aan de Frankfurter Zeitung wordt medegedeeld, dat in de laatste dagen steeds meer Alba- neezen het land verlaten en naar Montene gro emigreeren. Ook een dertigtal Turkscbe grenssoldaten heeft dit voorbeeld gevoigd met medeneming van wapenen en ammuni tie. Naar men zegt zouden niet minder dan 100 families in Gruda reeds een toevlucht in Montenegro gezocht hebben om vandaar uit de Turkscbe troepen lastig te vallen en wapenen in Albanië binnen te smokkelen. Overigens heeft de ontwapening volstrekt niet de verwachte uitwerking gehad, aan gezien de beste wapenen toch waren achter- gehouden en begraven en thans weer uit hun schuilplaatsen te voorschijn gehaald worden. Niet minder dan 15 20.000 Man- chiler geweren zyn op ’t oogenblik weer in het eerst onlangs door Torghut Pasja ont wapende district aanwezig en men beschouwt der. toestand als nog bedenkelyker dan vroe ger. En dan ook alweer een bataljon naar Albanië^ vertrokken om verdere ontvluch- tingspogingen te beletten. De jonge Roosevelt, Theodoor gebeeten evenals zyn vader, de oud-president, is on langs gehuwd en heeft zich te San Francisco gevestigd. Daar tracht men hem en zyn vrouw echter het leven zuur te maken en houdt hem geheel en al buiten de conver satie. De hoogere klasse te San Francisco, de „Four Hundred’’, staal nl. geheel en ai aan de zyde van de spoorwegmagnaten en de ambtenaren, die wegens omkooping vervolgd waren en dus niet bijzonder ingenomen met den oud-president. En Roosevelt Jr. volgt geheel en al het voortfeeld zyn vaders en betoont niet alleen sympathie aan de bervormingsgezinden, maar steunt ook de „oproerige” candidaten. Dat vergeeft men hem in de Californische hoofd stad niet. De afkeer van de jonggehuwden is zoo sterk, dat zelfs familieleden van mevr. Roo sevelt, ryke bankiers daar ter stede, hem niet wilden ontvangen. De stryd in de Duitsche metaalindustrie is geëindigd, de vrede verzekerd. Dit is hel „Ge zoudt er een groote som voor kannen krijgen.8 „Myn oom zou den vrywilligen verkoop van den bouwval niet goedkeuren.8 Thorbeeken stoot een doffen kreet uit de half lamme arm maakt zenuwachtige trek kingen. „Wat eischt ge voor die oude rommel kast P8 Met vlammende oogen en gebalde vuisten staat Christiaan Möller naast haar. Gertrude treedt achteruit, ziet Thorbeeken met heldere oogen aan en zegt „Ik verzoek u, deze plaats te verlaten 1 Ge staat op myn grond 1“ Thorbeeken blyft styfmoedig staan, zyn banden rusten op de tafel terwijl hy met heesche stem roept „Ik bied immers op de gebeele bezitting 1 Vijfhonderd en vyftig duizend mark I8 Er volgde een doodsche stilte. Allen staan verstomd en stil, gelyk menschen die den laatsten bijlslag afwachten, welke een ouden, schoonen boom zal doen knakken en vallen. Thorbeeken houdt het hoofd een weinig scheef, als luistert hy naar een stem in de verte. Daar klinkt een stem manlyk, bedaard „Mynheer Von Knee is niet bankroethy heeft hulp gekregen 1 Hier is waarborg Op de tafel liggen witte documenten, En- i- 1 De Revolutie in Portugal. De Engelsche Regeering moet volgens een telegram uit Londen van het Wolf agent schap, Vrijdagmiddag afgeseind, uit Lissabon bericht ontvangen hebben, dat in de hoofd stad rust heerschte. Aan de „Frankf. Zeit.” wordt nog geseind, dat de staat van beleg tot Zondag zal duren, ’s Nachts worden nog alle belangrijke straten versperd. Van den opstand zelf wordt nog medege deeld, dat de torpedobooten oen aanval waagden op de in opstand verkeerende oor logsschepen. De aanval werd echter afge slagen, voordat de torpedo’s konden worden weggeslingerd. Verder zouden de opstandelingen alle kloosters hebben gespaard, behalve die vau de Jezuïeten. De voorloopige regeering had na de pro clamatie der republiek een besluit afgekon- digd, waarbij den geestelijken werd aange zegd alleen in burgerkleeding in ’t openbaar te verschijnen, en dat om rustverstoringen te vermyden. Op de Azoren heeft de regeerings- en vlaggenwisseling in volmaakte orde plaats gevonden. Een republikeinschgezinde gou verneur nam het bestuur over. Gedurende drie jaren reeds aldus deel de een lid van het republikeinsche direc toire den verslaggever van de Matin mede was de propaganda voor de republiek in het leger on de vloot doorgedrongen en toen eindelijk het signaal werd gegeven, was ieder op zyn post. „Maandag, tegen den middag, verspreid de zich plotseling de tyding door de stad, dat de repnblikeinsche afgevaardigde, dr. Bombardo, vermoord was. De repnblikein sche leiders vergaderden daarop te halfdrie in het geheim in een villa in de buurt van Lissabon; en vernemend dat de oorlogssche pen opnieuw verwijderd zouden worden, be sloten zy dien zelfden dag nog te handelen. Onmiddellijk werden de noodige instruc ties gegeven aan de officieren die men ver trouwen kon en in den nacht dreunde het eerste kanonschot van af een der kruisers over de stad. De monarchistische regimen ten, die reeds klaar stonden, rukten uit, evenals de municipale garde; de revolutie begon. Gedurende dertig uren duurde onaf gebroken het gevecht tusschen de artillerie en de infanterie. Van beide kanten zyn een groot aantal gevallen, maar toch schijnt, ofschoon nauwkeurige cijfers nog ontbreken, het totale aantal dooden niet overmatig groot te zyn. Woensdag te acht uur, vroegen de monar chisten wapenstilstand, een half uur later werd van af bet balkon van het stadhuis de monarchie vervallen verklaard en de repu bliek onder onbeschrijfelijke geestdrift uit-, geroepen.8 De Times ontvangt een telegram van Af- fonso Costa, Minister van Justitie, waarin het program der nieuwe regeering wordt aangegeven. Het luidt aldus „Het voorloopig bewind heeft zoo juist de laatste adhaesiebetuigingen der militaire di visies in de provincies ontvangen. Overal volkomen orde, geestdrift en groot vertrouwen. Banken, douane kantoren functionneeren heden weer. De regeering beschikt over alle middelen om aan de verplichtingen der natie te vol doen. In den heden nacht gehouden Minister raad, is geconstateerd, dat de revolution- naire periode beëindigd is en een tijdperk van moreel en vooruitstrevend bestuur kan beginnen. Wy hebben het plan bet onderwys te ont wikkelen; wy zullen de nationale verdedi ging behartigen door te trachten ons een po sitie to verschaften als ernstig en waarach tig bondgenoot van uw groot land. Wy zul len onze kolonies ontwikkelen op den grond slag der autonomie. Wy zullen aan de rech terlijke macht volle autonomie verleenen wy zullen het algemeene en vrye stemrecht invoerenwy zullen bet openbare crediet versterken en met alle kracht arbeiden aan de nationale welvaart en een behoorlyke be- grooting instellen. Wy zullen de vrijheids rechten eerbiedigen en de monniken en zus ters wegjagen. Wy zullen de scheiding van Kerk en Staat doorvoeren. Wij ontvingen reeds warme gelukwen- schen van vreemde volken en burgers voor de heldhaftige en bewonderenswaardige hou ding door de revolutionnairen aangenomen en bun edelmoedigheid tegenover de over wonnenen betoond. De republiek voor allen, ziedaar onze leus. De afgezette Koning en de Koninklijke fa milie zyn gisteren te drie uur, veilig en wel, naar het buitenland scheep gegaan. AFFONSO COSTA, Minister van Justitie.” De Zeit te Weenen onvangt het volgende telegram van den pretendent Dom Miguel de Braganza, die zich thans te Tatron In Galizië bevindt: „Ik ben geheel verbijsterd door uw me- „De zandgravin waarachtig 18 De vreemde man, die in de schaduw by de denneboomen staat, treedt dichter by de tafel. Hy spreekt geen woord, doch de men- schen maken ruimte voor hem, als zy die oogen zien, welke strak gevestigd zijn op de groep by de tafel. De oude Nuttelman, ziet hem dicht langs zich voorbijgaan hy grypt met beide handen in zyn haar en roept: „Wie is dat? Zegt, kinderen om 's hemels wilwie is dat?8 Eene oude vrouw schudt bet hoofd, haar oogen staan vol tranen. „Ik weet aan wien je denkt maar gelijk De jonge Loe staat als het ware styf van verbazing. „Wie is dat? Ken ja hem?8 „Wees stil 1 Stilte.8 „Wil ik het je eens zeggen?8 en bureaux Telefoon Ito. 8Ï A D V E R TEN TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 49) „Ik wil bieden op de gebeele bezitting.... een beogen prijsmaarik wil den bouwval van het slot er hy hebbenom het land!* „Dat is niet waarl* „Hy kan den bouwval niet goed aanzien „Zelfs da paarden, die stomme dieren wil len er niet voorbij.* „Daar steekt wat achter I* „Kwaad geweten! Kwaad geweten!* Thorbeeken is bleek gewordende justitie- raad laat de schel klinken, ook hy is bleek en ontroerd. Hy wendt zich tot den gerechtsdienaar en zegt: „De eigenares van het Witte Knee moet gehaald worden.* Opnieuw gedrang onder de menigte. „Mijnheer, bier ben ik tot uw dienst!* De justitieraad maakte een diepe buiging, terwfjl hjj de aangeboden hand drukt; dat oude gelaat vertoont warme belangstelling. Thorbeeken is achteruit getreden, zoo be angst gevoelt hjj zich. s

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1