SEOOTE EXPOSITIE ADVERTENTIEN. BINNENLAND. I). SAMSOM. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. WVerXTd Cal"W"- 3948teStaats-loterij. Rechtzaken. Posterijen en Telegrafie. «Ier louveaulé's Zenuw- en Maaglijders ZSa.a,ca.g"©T7-©r Engeland. De Daily News geeft nog enkele bijzon derheden over den bouw van Üe „Olympic", die op 20 October van de werf der firma Hacland en Wolf te Belfast van stapel zal loopen. De boow van dit renzenschip beeft 22 maanden in beslag genomen en honder den arbeiders hebben, dikwijls dag en nacht, aan het schip gewerkt. Nadat de kiel gelegd was hielden 500 ar beiders zich bezig met bet opstellen der «papten dit werk nam 6 maanden in beslag. Toen volgden de platenleggers en daarna de klinkers, die ten getale van 400, in tachtig ploegen van vijf man, de platen vastklonken om den romp te vormen. Het klinken geschiedde met behulp van hydraulische en pneumatische machines. Na de klinkers kwamen de scheepstimmerlieden, die ten getale van honderd het houtwerk aanbrachten, dan de timmerlieden voor het binnenwerk, do schilders, enz. En als nu al deze arbeid is afgeloopen, en het schip te water is gelaten, zullen er nog ongeveer 8 maanden noodig zyn eer het schip gereed is voor den dienst. Amerika. Er komt goed nieuws omtrent de b^h- branden in Minnesota. Het heet, dat de wind gedraaid is, zoodat de vlammen nu teruggedreven worden langs het pad, dat zy reeds hadden kaalgebrand en waar zij nu uit den aard der zaak geen voedsel meer vinden. Ook komen nu van alle kanten voorraden en helpers opdagen, zoodat de slachtoffers, die door den brand van huisvesting en have beroofd zijn, op voldoende wijze kunnen worden geholpen. Men weet dat de brand heeft gewoed lange de zuidgrens van oostelijk Manitoba, en ten deele ook al over de grens. De belangstelling in Canada en ook in Engeland voor dezen brand is dus wel verklaarbaar. De Hooge commissaris te Londer. voor Ca nada, lord Strathcona, heeft van den staats secretaris te Ottowa het volgende telegram ontvangen over de branden in Minnesota. „De dagbladberichten zijn overdreven. Volgens de laatste berichten van Canadian, Northern en Cameron Rat Portage Lumber Cy, zijn er jn Canada geen verliezen aan menschenlevens gemeld. De gebouwen van dé Lumber Cy. en 20,000,000 kub. vt. gekapt hout zijn vernield. I)e verliezen aan men schenlevens in Minnesota bedragen 150. De brand mindert. Offlcieele rapporten zijn oog niet ontvangen." Hot Hbl. van Antwerpen meldt Hat is Maandag en Dinsdag dat Prins Hendrik van Nederland' incognito een bezoek aan onze Vorsten en aan Brussel brengt. Hij zal Dinsdag het Hollandscbe paviljoen in de tentoonstelling bezoeken, waar lip zal begroet en rondgeleid worden door jhr. mr. van Asch van Wjjck, regeeringscommissaris, en baron de Vos van Steenw(jck, bnlpcommissaris. De ieesten ter eere van den Prins-gemaal zyn nog niet bekend gemaakt. De Prins en zijn gevolg zullen in het paleis van Laken hnn- non intrek nemen. H. M. de Koningiu heelt op voorstel vun den burgemeester van Delit, die commissa ris is van den Koninklijken grafkelder, be sloten aan de voorzijde van de in den kel der geplaatste kisten, zilveren platen te doen aanbrengen, vermeldende den naam en de jaarcijfers van de overleden leden van 't Hnis van Oranje. Prof. F. L. Krftmer, directeur van bet huisarchief van H. M., zal de juiste gege vens verstrekken. (D. Ct.) Waarom alles zoo dour is 1 De Dagboekschrijver van de Tel. zal het a. vertellen Een lief,, pas getrouwd huismoedertje vroeg me gisteravond, terwijl zo in plaats vautwee, één lepeltje saikor in do Iheo deed: ,U is dagbladschrijver, u weet dus alles, zegt n me nn eens waarom alles tegenwoordig zoo. veel duurder wordt". Mevrouwtje zei ik, dat is zeer eenvou- dig Waarom geeft u me één in plaats van twee lepeltjes suiker Omdat rfe suiker duurder is. Waarom is do suiker duurder? Omdat de kruidenier u meer laat betalen. Waarom doetie dat P Omdat de grossier bom meer berekent. Die legt er een kwart centje op, omdat do fabriek de suiker duurder verkoopt. De booren vragen aan de fabriek meer voor hun bieten, omdat se meer pacht moe ten betalen, en ze betalen meer pacht, om dat de landheer meer paebt heft, die dat, doet omdat-ie zyn suiker duurder moet be talen. En hy betaalt zyn suiker duurder, omdat zyn kruidenier enz. Helder als glas, mevrouw. Het mevrouwtje roerde in baar kopje keek me eens aar. en zuchtte een wonderlyk ding, die economie. Een 52-jarige dame uit Leeuwarden was Maandag op reis naar Hoek-van-Holland, om van daar naar Engeland te vertrekken. Te Haarlem stapte ze even uit om op het per ron een kennis te sprekenmaar terwijl zjj stond te praten vertrok de trein en nu stond zjj daar zonder haar koffer, waarin ze haar geld en ook haar spoorkaartje geborgen had. Ten einde raad wendde zy zich tot de poliite. Deze verleende haar nachtverblijf in het politiebureau en liet haar Dinsdagmor gen naar Leiden vertrekken met de stoom tram. Zal nu misschien de verdere reis naar den Hoek op dezelfde wyze moeten voort gezet worden vraagt 't „N. v. d. D." „Ma t>n dochter, Duinoord menschon, in goeden doen, groot bovenhuis, meid voor nacht en dag. „Dochter, kind van 16, leuk en schalksch en behoorlijk, is verliefd op jong studentje van de overzij. „'sAvonds na 't eten, nog, licht zeven uur, komt bjj haar haleo, schelt aan, vraagt de meid om de juffrouw te spreken, roept naar boven of ze meegaat, eindje loopen, 'tis zoo mooi weer. „Zjj, wel zin, vraagt ma. „En plots 't is historisch ma's stem van nit de openkierende kamerdeur: „Als je je racket maar meeraeent, Fien, an ders staat 't zoo gek voor de menscken... Gisternacht is te Rotterdam ingebroken in de likeurstokerij van J. van Delle, Roodezand, door inklimming en indrukken van een ruit. De brandkast werd geforceerd en 175 gulden zyn gestolen. Hedenmorgen zyn aangehouden drie bekende inbrekers een hunner, J. S., had een huid wond aan de rechterhand, terwijl een stuk glasruit gevonden was met vel, volgens verklaring van den politiegoneesheer afkomstig van de wonde van J. S. De werken voor de uitbreiding der nieuwe zeehaven te Zaandam vorderen flink, dank zy -in niet geringe mate het prachtige droge najaarsweer. De oosteiyke afsluitdijk is thans geheel voltooid, Zoodat met het opspuiton van het terrein tusschen dezen djjk en den spoordijk eeu aanvang kan gemaakt worden. Ook is men begonnen met het tydelyk om leggen der electrische kanaalverlichting voor de toekomstige invaart der haven, aangezien dit drudennet by het uitbaggeren der nieuwe monding in den weg licht. Is men hiermede klaar, dan kan spoed® ook het aitbnggeren voor de invaart ter hand genomen worden. Een plattelandsburgemeester. In de landelijke gemeente Blaricom io 't Gooi heerscht groote ontstemming over de gedragingen van den burgemeester van Bla- ricum, den heer A. A. H. Hosang. De hou ding van dezen magistraat tegenover de burgery moet gedurende de laatste dagen, naar de Tel/ verhaalt, zoo tactloos, om niet te zeggen uittartend, zyn geweest, dat het te verwonderen is, dat geen feiten van weer spannigheid zyn voorgevallen. Zondag jl. was het te Blaricom zg. groote kermis. Dan staan er een paar koekkramen op den Brink en viert een groot deel der bevolking feesteen tyd van groote betee- kenis voor de Blaricumsche bevolking. Het was rnstig Zondagavond. De politie moet zelfs erkennen in jaren niet zulk een kalme kermis te hebben meegemaakt. Be- schoukenen waren er niet, de menschen ver maakten zich met koekslaan op den Brink, welk vermaak later uaar de herberg van Tak werd overgebracht. Er werd Zondag avond by die gelegenheid ook gezongen, wat niet verboden was. De burgemeester, die van 7 uur 's avonds af per fiets over den Brink had rondgereden en menig inwoner brutaal den fietslantaarn onder den neus gehouden had, kwam tegen 10 uur de her berg van Tak biunen, vroeg deze en gene der aanwezigen, of hy ook had gezongen en gaf last, zonder eenige verdere aanleiding, zekeren Gerrit Kuyer te arresteeren. De voor die arrestatie gerequireerde ryksveldwach ter Hoogevorst voldeed aan dien last, hoewel de man zelf moest bekennen, niet te besef fen wat Gerrit Kuyer had gedaan. Beschon ken was de jongen ook niet. Hy staat als zeer oppassend bekend. Eerst op herhaald aandringen zyner familieleden werd Gerrit 's nachts te 1 uur nit het arrest ontslagen. Gedurende het verdere verloop van den avond liep de burgemeester hoogst opge wonden door 't dorp. Hwwt ieder inwoner, dien hy tegen kwam, werd toegesnauwd „In naam der wet, naar hnis, of geweld zal worden gebruikt!" Ouden en jongen menschen, die voor hun deur stonden, ouden vrouwen en grysaards, allen werd, ofschoon er van rumoer door de burgers gemaakt, geen sprake was, door den opgewonden burgervader met deze voor hoogst ernstige gebeurtenissen bestaande formule, do schrik op het lyf gejaagd. Na tienen kwam de burgemeester oolc in het hotel Verver, tevens wachtlokaal van de Gooische stoomtram. Ofschoon de heer Ver ver vergunning had tot 11 uur open te bly- ven. moesten de bezoekers zich oogenblik- kelyk uit de lokaliteit verwijderen. Onder dio bezoekers was ook Jan van Stokkom, smidsknecht. Deze jongeman ging van het café van Verver naar dat van Tak, was niet beschonken en drinkt sedert Fe bruari van dit jaar geen sterken drank. By Tak vandaan gekomen, ontmoette hy den burgemeester, die hem min vriendelijk tot naar huis gaan aanmaande. Toen de bur gervader hom later weer op straat ontmoet te, gaf hy den veldwachter Slagveld last, hem te arresteeren. Onder het meeloopen naar het gemeentehuis rukte de arrestant zichylos en zette 't op een loopen. De bur gemeester riep hem nchterna„Sta, of ik schiet Hy voegde de daad by het woord en loste werkelijk eer» revolverschot, gelukkig zon der ernstige gevolgen. Sedert Zondag heeft de burgemeester na verschillende pogingen ia vt werk gesteld van Stokkum te laten ar resteeren, doch deze houdt zich weg. tn den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de burgemeester getracht van Stokkum in diens woning gevangen te nemen. By die gele genheid moet de gemeente-veldwachter Jlrandsma den burgemeester hebben gezegd dat het forceeron van een deur aan van Stokkum's woning niet toelaatbaar wa9. Voor dozen raad moet de burgemeester zoo erkentelijk zyn geweest, dat hy den veld wachter een paar opstoppers met een stok io het gelaat moet hebben gegeven. De schrammen daarvan zyn nog zichtbaar. Ook moet hy dien veldwachter met een re volver hebben gedreigd. Daar de burgemees ter nog altyd poogt van Stokkum, die niets gedaan heeft, te arresteeren en de bewo ners bevreesd zyn voor erger, nu de bur gemeester om de haverklap met zyn revolver dreigt, zyn eenige ingezetenen van Blaricom den officier van Justitie te Amsterdam om trent een en ander gaan inlichten, met welk gevolg is nog niet bekend. Naar de Tel. verneemt moet de Amster- damsclie Raad in comité-generaal als zyn gevoelen hebben te kennen gegeven, wel ta kunnen meegaan met de hoofdcondities door den heer "Griltere, hoofd van de afdeeling electriciteitswerken van de Rotterdamsche gasfabrieken, voor de aanvaarding van het directeurschap der G. E. \V. te A'dam ge steld. Dit zou zyn le. een jaarwedde van f 10.000 2e. het in rekening brengen van zyn Rot terdamsche dienstjaren, by de berekening van zyn pensioen. Wanneer de heer Gritters nu nog heeft bevestigd, op dio voorwaarden liet ambt te willen aanvaarden, zullen B. en W. met het desbetreffend voorstel komen in oen der eerstvolgende Raadszittingen. De heer W. van Dyk, voormalig commis saris van politie te Hilversnm, die in De cember 1907 ongevraagd eervol ontslag als zoodanig verkreeg, onder toekenning van oen jaarlyksch pensioen van f2000, wendde zich voor eenigen tyd met een adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot her stel zyner grieven. De Tweede Kamer meen de evenwel, dat zy in deze quaestie niet kon ingrypen, daar alleen de.Hilversumsche ge meenteraad hierover te oordeelen had. Naar aanleiding van deze beslissing heeft de lieer van Dyk, naar de Tel. meldt, een uitvoerig adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin hy zyn belangen bepleit. Dikwyls komt het voor dat houders van prysloten by de uitbetaling van pryzen of premiön oen bedrag van den aitgetolden prys zoogenaamd laten liggen voor den collecteur, voor diens kantoor, voor diens dienstbode, voor den debitant of diens kantoor, welk bedrag dan door sommige collecteurs en de- bitanten wordt aangenomen. Aan de collecteurs en debitanten is thans het aannemen van deze fooien uitdrnkkelyk verboden. (N. v. d. D.) Te Kollumerporap (Fr.) miste de dochter van den bakker K. sedert meer dan drie jaar haar stem. By tal van deskundigen vond zy geen baat. Nu heeft ze plotseling haar stem teruggekregen, toen zy probeerde een Psalm met anderen mee te zingen. Men meldt uit Zwolle aan bet Vad. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur bevond de agent-rechercheur Van Wielink zich in den winkel van den rywielhandelaar K., al waar hy een vreemd persoon zag, die'op gaf G. van Brink, nit Zutfen, te zyn en die een rywiel voor 8 gulden te koop aanbood. Daar zulks hem verdacht voorkwam, noo- digde hy hem nit mede naar het politie bureau te gaan, waaraan de man gevolg gaf. In de Diezerstraat schoot hy zich eens klaps met een revolver in het hoofd. Zwaar verwond werd hy een winkel binnen gedra- gon, waar spoedig drie doctoren aanwezig waren, waarop hy nog levend per brancard naar het Sophia-Ziekenhuis is overgebracht. De man werd in het bezit bevonden van een paar beitels, schroevendraaier, een stukje kaars en diverse sleutels. De man is reeds overleden. Woensdagavond is te Utrecht eeu 11-jarige jongen, die by het water aan de Bemuurde woerd aan hot spelen was, door een rat aangevallen. Op het hevige gegil van den jongen snelde een slager toe, die do mouw van de jas van den jongen opensneed eu de rat doodde. De jougen was op drie plaatsen in den arm ernstig gebeten, zoodat over brenging naar de ryksklinieken noodzakelyk werd geacht. Do tasch, waarin een portefeuille met on geveer f 1000, van den procuratiehouder var. de firma Pont en Versteegh, te Zaandam, welke in een café in de Kalverstraat te Am sterdam werd verwisseld vóór een soortge lijke tasch met waardelooze papieren, is, naar de Tel. meldt, te Haarlem ledig terug gevonden. Donderdagmiddag was 't in Amsterdam als dwarrelden de eerste sneeuwvlokken door do zonnige najaarslucht. Kleine lichte viokjes wiegelden rond, even glanzend wit, evenjjl, als de weinige sneeuw, die wel eens op 'n mooien Decemberdag plotseling ons komt verrassen. Eu al even wonderlyk dwaalden ze rond, precies als die vroege sneeuwvlok ken, heel behoedzaam dalend, als beducht voor don grauwen grond. Maar op de wol lige heerenkleeding en op de bevederde da meshoeden vlyden ze zich heel vertrouwelijk neer. De guitigen onder die klein© vliegers plaagden menig wandelaar in het gelaat, zoodat hy vreemde pluisjes blazend en wry- vend moest verjagen. Ze kwamen van de overzyde van het IJ, van de aangeplempte gronden, waar hun moeder de Zeeaster dezen zomer beeft ge bloeid. Noord Oostenwind heeft ze over de stad gevoerd by duizenden, millioenen ontelbaar als de vlokken sneeuw. Die Zeeasters, ook wel „Zontwatersterre- kruid" genaamd, zyn tweejarige planten, die op de nienwe gronden, langs het IJ vooral, wel een meter hoog worden. Van Juli tot September dragen ze tallooze bloemhoofdjes met biauwlila straalbloemen, zoo mooi, dat ze zelfs al by de bloemonventers zyn te vinden. Als alle composieten zyn het uitne mende zaadverspreiders. Want de bloemkelk is juist een plnisborstel en als de zaden ryp zyn, spreiden ze dat vrncbtplnis uit als een miuiatunr parachute, zoo licht, dat de wind zo kan wegvoeren tot zelfs over zee. No het lang windstil is geweest en znlk hoerlyk weder, dat de zaden rnstig kondon rypen, vond de Noord-Oostenwind, die eens klaps kwam, legioenen van die gepluimde zaadjes en hy deed ze als sneeuw over de stad dwarrelen. Vooral in den middag, toen de lacht zoo grijs werd bewolkt, was de illusie van sneeuw \yel heel nabij. (Hbl.) Ernst Josephoo, 17 jaar, lengte ongeveer 1.78 meter, gestalte slank, gelaat ovaal, glad en bleek, niterlyk zeer jong, haar blond, ge kleed met grijs gestreept colbertpak tehnis behoorende te Barmen, Rijnprovincie (Prni- sen), is sedert 18 Jnni 1910 verdwenen. Verondersteld wordt dat bij in een toestand van geestverzwakking op het land of in de bosschen dwaalt. Hy trekt de aandacht door een nitdrakking van schuwheid en terughou dendheid. Hjj is in verschillende plaatsen gezien, ook in Enschedé. Op hot vinden van dezen jongen is door den vader een bolooning van 1000 Mark ge steld. Een onderzoek ook in ziekenhuizen en andere inrichtingen, alwaar hy zou kunnen zyn opgenorpen, komt noodig voor. Bij ont dekking gelieve men hem verpleging te ver schaffen en daarvan onmiddellijk mededee- ling te doen aan den rader, den heer Fritz Josephson te Barmen, telephoon no. 322 Amt Barmen, die alle noodzakelijk te maken kos ten zal vergoeden. Op diep treffende wyze werd gistermiddag op Ond-Eik-en-Duinen te 's-Gravenhage het stoffelijk overschot van den schilder Willem Maris ter aarde besteld. Een breede stoet kunstbroeders, kunst vrienden, deputatiön van schilderkundige ge nootschappen, vereenigingen en kunstinstel lingen en honderden andere belangstellenden volgden de met bloemen overdekte lijkbaar, terwijl de Koninklijke Militaire Kapel Beet hoven's Trenrmarsch uitvoerde. Aan de groeve zong een gemengd koor onder Arnold Spool's leiding treurgezangen en voerde de Kapel voor deze gelegenheid getoonzette koraalmuziek uit. De heer Ter Meulen sprak namens het Schilderkundig Genootschap Pulchri Studio; de heer B. J. Blommers namens de Holland scbe TeekenmaatschappyBart Van Hoven namens Arti et Amicitia, Arasterdam, Brei- tenstein namens St. Lucas te Amsterdam, ror. Snijder van Wissenkerke namens den Haagscheu Kunstkring on Der Kinderen na mens de Rijks Academie van Beeldende Kunsten. Een der zoons bedankte voor de bewezen eer. De Dordtsche bevestigiüg. Het Vrijzinnig Weekblad schrijft „Zuoals onze lezers weten, kwam eenigen tijd geleden bjj den kerkeraad der Dordtsche gemeente het verzoek in, ora ds. Zillinger Molenaar niet te bevestigen. De kerkeraad vergaderde daarover op Maandag 26 September, wat wel wat zonder ling en voorbarig was, daar ook Dinsdag den 27sten tegen den] beroepene nog bezwaren kunden worden ingediend dan was de daar voor gestelde termijn verstreken. De kerkeraad kon bet verzoek niet be schouwen als een bezwaarschrift in der» zin der wet, omdat het niet, zooals het reglement eischt, voorzien was van duidelijke en deug delijke bewjjzen. Hjj besloot dan ook, het niet door te zenden, maar verbond daaraan jegens de klagers een buitengewone vriende lijkheid door er hen op te wjjzen, dat zjj den volgenden dag nog aan den eisch van bet reglement konden voldoen. Die vingerwijzing is niet in de wind gesla gen, en Dinsdag 27 Sept. hebben de adres santen een „toelichting„ ingezonden. Wjj weten niet hoe die „toelichting" Inidt, maar wjj vernemen, dat verzoek en toelich ting tezamen volstrekt niet gerekend kannen worden een akte van beschuldiging te vormen, zooals het reglement die eischt. Wjj vernomen verder, dat de kerkeraad ook die meening is toegestaan maartoch niet heeft kannen beslaiten de stnkken ter zjjde te leggen, en ze daarom heeft doorge- j zonden naar het Classicaal Bestuur, en dat f dit Bestaar ook weer van diezelfde mee- j ning is, maarevenmin de stnkken heeft I terzijde gelegd, doch ze ter behandeling heeft opgezonden aan het Classicaal Bestunr van B'raneker, waaronder ds. Zillinger Molenaar behoort. Zoo zjjn de stnkken 5 October door het Classicaal Bestaar van Franekerontvangon. Dit Bestuur heeft over de zaak nog geen vergadering gehouden. Als onze inlichtingen juist zjjn en wjj kannen daaraan niet twjjfoien is deze zaak zonderling behandeld Wjj maken hierbjj nog twee aanteekenin- gen VooreerstVolgens het reglement moeten alle zaken, die op de vacatnren en hare vervalling betrekking hebben, en inzonderheid alle handelingen, die beschuldigingen tegen een beroepene betreffen „met den meesteu spoed" behandeld. En verderHet Classicaal Bestuur van Franeker heeft met bet oog op zjjn beroep naar Dordrecht aan den heer Zillinger Mole naar vóór een paar weken een getuigschrift afgegeven, „dat hjj zich onergerlijk in leer en wandel en op eene den Evangeliedie naar waardige wyze gedraagt"." Door de trappisten is gistermiddag onder de gemeente Losser nabjj Glane, ongeveer 40 50 Hectare grond gekocht voor onge veer 30,000 golden om er een klooster op te bonwen. (»Zw. Ct.") Een marine-oppasser aan boord van het pantserdekschip „Friesland", liggende op de Marinewerf te Willemsoord, belast met het schoonmaken van een geladen revolver van een der officieren, was onvoorzichtig genoeg het wapen niet vooraf te ontladen. De re volver ging af, waardoor een kamefaad vrjj ernstig aan het hoofd werd getroffen. De gekwetste werd in het hospitaal der Marine opgenomen. Men schrijft aan het „Utr. Dbl." In deze maand moet een verkiezing plaats hebben voor een plaatsvervangend lid in de commissie van beheer voor het pensioenfonds van het S.S.-personeel. By de vorige verkiezing was vanwege de Ned. Vereeniging de heer J. Reinders ge- candideerd, die toen echter tegenover den candidaat van ander personeel den inge nieur Boon de nederlaag leed. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging wenschte nu den heer J. C. Kettlitz te can- gideeren doch in een ledèn-vergadering der afdeeling Utrecht werden andere candidaten genoemd en werd te kennen gegeven, dat men geen genoegen zou nemen met den can didaat van het hoofdbestuur, ingeval die niet tevens candidaat der afdeeling zou wezen. Het afdeelingsbe8tuur (althans de meer derheid) zal nu vermoedelijk aftreden. De oppositie in de Utrechtsche afdeeling bestaat voornamelijk ait dezelfde personen, die tegen woordig de toon&angevenden zjjn in de Utrechtsche afdeeling der S. D. A. P. en die ook de oppositie vormen in een nog hangende zaak tasschen den heer J. Roose velt en het hoofdbestuur. Door het hoofdbestuur zjjn thans alle leden der Utrechtsche afdeeling tot oen vergade ring opgeroepen door een schrijven, waarin het bestnnr vooropstelt, de volle bevoegdheid te hebben om zelf den candidaat aan te wjjzen, doch te kenneu geeft, overleg ge- wensciit te achten. Aangezien dat overleg tot-nn-toe geen vrachten droeg, wordt een huishoudelijke vergadering der afdeeling noo dig geoordeeld om de (in het schrjjven als zeer ernstig aangekondigde) zaak te be spreken. Deze oproeping besluit met de aansporing aan alle leden om ter vergadering te komen om daar „met koele hoofden" over „do be- teekenis der verkiezing en bet belang der organisatie" te beraadslagen. GOUDA, 14 October 1910. Hedenmiddag te ongeveer kwart over één geraakte een 13-jarige jongen, die aan toe vallen lijdt, aan de Bleekerssingel te water. Do bleekersknecht v. Wjjk die zich te water begaf, slaagde er niet dan na veel moeite in de drenkeling te redden. GASCONTROLE. 13 October 1910, 5 our namiddag. Druk 58 m.M. Lichtkracht 13.87 Kaarsen. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school te Oadewater is met ingang van 1 October benoemd mej. G, A. Veening alhier. Eenigen tyd geleden word uit een koff°r, die per spoor verzonden was van Loon»ar den naar Gouda, een bankbiljet van f 40 ver mist, benevens eenige voorwerpen van min dere waarde. In deze zaak schijnt de politie te Zwolle thans naar men ons verzekert den draad in handen te hebben. Bjj iemand van het spoorwegpersoneel moest namelijk om andere redenen een huis zoeking gedaan worden on bjj die gelegen heid vond mon ook een sleutel, welke paste op bet slot van den bovongemolden koffer. N w 8. Gisteren gaf het departement „Gonda" der Maatschappij tot Nat van 't Algemeen haar eersto Muziekavond in 't komende seizoen. Mej. Marie van Oostreen, sopraanmej. Kitty Pape en de Heer J. F. Tierie Jr. tra den met een welvoorzien programma voor het aanwezige publiek op. Het openingsnummer was de Aria „Vittoria, raio core" van G. Carissimi. Laten we er direct byvoegen dat dit ons voor de zangeres geen gelnkkig begin scheen, verder op den avond kwam zjj beter op dreef. Ofschoon, de uitspraak vooral in de Nederl. liedjes was niet altjjd onberispelijk wel dnidelyk ook de ademhaling geschiedde niet altjjd even jniat, terwijl de stem nog wel wat dient ge- oefeod, zjj klonk nn soms te metaalachtig. Veel beter voldeed de,zangeres nl. in ver schillende gedeelten nit „Franenliebe and Leben" een lied van R. Schumann. Voor de panze zong z@ toen nog een drietal liedjes van haar accompagnatenr den heer J. F. Tierie Jr.. waarvan vooral het derde een „Slaaplied" heel lief was. Die zachte wiegende melodie paste zeer goed bjj den tekst van Gnido Gezelle. De componist deelde in het applaus. De Heer Tierie leek ons soms wel eens wat te bescheiden in zjjn accompagnement, dat over het geheel zeer goed was in het byzonder bjj de vioolnnmmers, waarvan we voor de pauze kregen het „Adagio" van Max Brnch en een Romance van Svendsen. Na de panze gaf de violiste het Adagio van Tartini, heel fjjn, maar „Maznr" van Mly- narski werd soms raw gespeeld. Al is het karakter van een stok ook wildtoch mag hot stuk nooit ruw worden voorgedragen. Trou wens de viool gaf onder het spelen een paar maal een onaangename klank als de strijk stok over de snaren gleed zonder geleid te veroorzaken. (Te weinig geharst Wat zniverheid betrof was het spel van mej. Pape zeer goed. Slotnummer was a en b een paar Oud-Holl. Boerenliederen van Jul. Röntgen, gevolgd door „L'Abeille" van Fr. Scbnbert. Hierin liet jnffr. Pape eens zien, over hoeveel vingervlugheid en technische vaardigheid zjj beschikte. Dit was zeker ook het geval met het eindnummertje voor zang het bekende liedje van Cath. van Renoes „De gefopte Vogelaar". Dit sloeg bjj het pnbliek zóo in, dat het herhaald moest wor den. Het mooiste zangnummer waa zeker „Litaney" van F. Schubert. Daarin kwam vooral de goede hoedanigheden van jnffr. v. Oo8tveen's geluid nit. Daarin kwam ook vooral uit dat onder goede leiding en bjj ijverige studie van jnffr. van OoBtveen nog heel wat valt te verwach ten. Laat trouwens deze critiek niet be schouwd worden als een afbrekende. Er was zeer veel goeds, zoowel in bet vocaal als in het instrumentaal gedeelte van den avond. Het pnbliek was ook zeer voldaan, wat bleek uit het krachtig applaas. Het bestnnr had een goede keus gedaan. We zullen de dames van Oostveen en Pape en den heer Tierie later gaarne nog eens hooren. Hedenmorgen met den trein van 10.53 arriveerde alhier het circns Wilke. Door het warmloopen van een wagen kwam het laatste gedeelte eerst tegen 1 nar aan. Aan stonds werd met den opboaw begonnen en hedenavond te 8 uur heeft toch noch de openings voorstelling plaats. 5e Klasse. Trekking van Vrijdag 14 Oct. No. 518, 4519, 2227 en 16594 ieder 11000. 6726, 7109, 11559, 16270 en 18474 ieder f 400. 167, 2466, 3700, 12643 en 20388 iaHav* f *4i li i 272, 842, 2177; 4501. 5229, 12042, 13917, 19622 en 19967 ieder 1 100. Prijzen van I 70. 30 2887 6244 8661 11891 14938 17631 129 2930 66 8719 11933 15004 39 222 3106 6378 43 55 15135 54 60 85 83 8820 12012 73 17968 67 3226 6442 34 35 15264 79 501 3319 6531 9063 47 15301 18000 24 3505 6659 9180 77 15444 18124 600 3655 82 9200 12199 15532 55 712 3801 6886 76 12359 15660 60 903 3956 6916 98 12453 16770 85 1049 4145 7041 9397 96 15838 18319 85 4246 7126 9452 12502 40 18403 86 4305 38 9530 23 74 58 1178 74 7392 9697 33 16045 71 1247 95 7468 9749 61 16125 77 78 4427 7569 94 95 16301 18583 1404 64 7643 9851 12746 99 18613 5 71 52 55 68 16409 69 1575 4509 80 9911 12850 17 95 1602 76 99 47 12918 78 18857 1722 4858 7759 10098 13129 16580 19068 55 4907 7802 10165 89 91 19139 1813 1 27 18 10361 13250 16691 97 46. 5040 70 10799 13578 16730 19284 65 5292 7917 10903 13600 53 19513 73 5333 46 55 13795 94 19609 1908 5577 64 72 13831 16849 19808 96 81 69 11107 13973 69 75 2135 5680 8090 11290 97 16915 19949 84 5760 8201 96 14023 41 20074 2447 98 8503 11479 14198 17164 20157 73 5805 38 11505 14208 84 87 2519 5917 43 8 78 17229 20276 2647 6013 45 42 14463 85 20460 2759 53 67 51 14500 17366 20598 78 63 8615 11639 3 17423 20787 2813 6539 18 11793 14808 88 20829 47 67 31 11812 34 17579 20901 5e Klnsse 15e Ljjst No. 631 m. z. met f70. SPORT. Zondag a. s. speelt Olyrapia I tegen Her mes nit Schiedam op het terrein alhier. Hermes, dat geljjk speelt met D. O. S. nit Utrecht (1—1) zal voor Olympia een zware kamp geven. Voor den Gondschen Voetbal Bond wor den Zondag a. s. de volgende wedstrijden gespeeld Olympia II-d!VÏ's.Te' Allen. W. F. C. I (Woerden)-B. V. V. I te Boskoop. 2e klasse Sparte (Haastrecht)—Excelsior te Gonda. T. O. P. (Gonda)—Voorwaarts II te Schoonhoven. Door de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam werd gisteren bet volgende von nis gewezen N. v. D., 36 jaar, tapper te Waddingsveen, wegens te lage aangifte van gedistilleerd tot f 400 boete, subsidiair 40 dagen hechtenis. Benoemd: 1 Oct. tot adsistent te Utrecht, de hoofdbrievenbesteller P. de Graaf te Roosendaaltot brievengaarder te Heel- sum, J. Venendaal 1 Nov. tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Tbolen, de commies der telegrafie le klasse P. J. Waale te Apel doorn 16 Nov. tot directeur van het poet- en telegraafkantoor te Wyk-by-Duurstede, de commies der posteryen 2e klasse A. B. van Beers, zich noemende en schrijvende B. A. van Beers te Amsterdam (inspectie). Bevorderd: 1 Oct. tot conducteur der brievenmalen 2e klasse, de conducteurs 3e klasse A. van der Baan en A. J. van Buuren; 1 Nov. tot condoctenr der brievenmalen le klasse, de condoctenr 2e klasse F Bakker tot condoctenr der brievenmalen 2e klnsse, de conducteurs 3e klasse J. Dijkstra, M. J. Stork en J. Talons 1 Dec. tot conducteur der brievenmalen le klasse, de conducteur 2e klasse P. J. Bonmatot conductear der brievenmalen 2e klasse, de conducteurs 3e klasse I. la Gasse, M. Storm en B. Wondaal 16 Dec. Tot klerk der telegrafie le klasse, de klerk 2e klasse F. Nabrinktot klerk der posteryen en telegrafie le klasse, do klerken 2e klasse L. J. Anderson, L. de Boef, K. de Boer, A. J. Balt, E. C. Claasen (o. v.) L. Davidson, A. J. M. van Gejjtenbeek (o. v.), M. de Groyter, J. B. F. van Lin- 8ckooten, W. Lnigies, H. Maks, L. F. F. Peters, F. C. M van Popering, J. D. Prior, L. Sijt8ma en M. H. Tromp (o. v.). Verplaatst: 1 Juli. De klerk der posteryen en telegrafie 2e klasse J. J. Hoorns, van bet telegraafkantoor naar het bjjpost- en telegraafkantoor „Plein" te Haarlem. 22 Sept. De klerk der posterijen en tele grafie le klasse L. F. van der Schaaf, van Olst naar Amsterdam (telegraafkantoor). 26 Sept. de klerk der p»sterjjen en tele grafie le klasse N. Dryver, van Rotterdam (telegraafkantoor) naar Oss 1 Oct. de commiezen der posteryen en telegrafie 4e klasse A. Lind, van Haarlem (telegraafkantoor) naar Middelburg (post kantoor), J Takeus, van Goes (postkantoor) naar Utrecht (postkantoor) en D. Woeling», van Hariingen naar Goes (postkantoor)de coromies-titnlair der posterijen en telegrafie A. J. E. Scholten (o.v.) van Bolsward naar Koog-Zaandijk; de klerken der posterijen en telegrafie le klasse P. H. Boerma, van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Zetten éu H. H. Mestrom, van Gulpen naar Am sterdam (telegraafkantoor)de klerk der posteryen en telegrafie 2e klasse J. A. Hil- len, van Weesp naar Amsterdam (telegraaf kantoor); de brieveuguarder M. de Wit, van Oppeohnizen naar de Lotte 16 Oct. de commies-titulair der posterijen en telegraflo A. van Dale van bet bjjpost- en telegraafkantoor Watergraafsmeer naar bet bjjpost- en telegraafkantoor „Prins Hen drikkade" te Amsterdam de klerk der pos teryen en telegrafie le klasse P. J. W. Hoy- bers, van Veghel naar Amsterdam (telegraaf kantoor) de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse J. A. Rubenkamp van Hasselt naar Amsterdam (telegraafkantoor) 1 Nov. de commie8-titnlair der posterjjen en telegrafie D. Pronker van het telegraaf kantoor naar het bjjpost- en telegraafkantoor „Parkstraat" te 's Gravenhage; de klerken der posterijen en telegrafie le klasse E. Dénis, van Veghel naar Amsterdam (tele graafkantoor), G. H. van der Ploeg, van Ridderkerk naar Veghel en J. Dans Wz.. van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Hoo- gezandde klerk der posteryen en telegrafie 2e klasse A. W. G. van Mens, van Hooge- zand naar Amsterdam (telegraafkantoor; 5 Nov. de klerk der posteryen en telegra fie le klasse J. C. van Mark, van Schiedam (telegraafkantoor) naar Ridderkerk 6 Nov. de klerk der posteryen en telegra fie 2e klasse J. E. M. Roelofswaard (o.v.), van Valkenburg naar WeertDe verplaatsing van den klerk der posteryen en telegrafie le klasse P. van der Steen, van Katwyk aan Zee naar Zaltbommel zal ingaan 1 December in plaats van 1 October. in Costumes tailleur Najaars Mantels Jupes trotteuses. Predikbeurt bij de Hemouitrantsch- Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 16 October Morgens 10'/. nnr. Ds. H. VAN ASSENDELFT. wordt nit overtuiging, als «en werkelijke hulp in den nood, het boek. aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart wordt d.t boekje franco per post toegezonden door BLOKPOEL'B Boekh&n. Zaltbommel.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2