nd'’ winoim M' W hoping er 1910 des EDSREN No. 11391. ein n Erven Tuin Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, f 49ste Jaargang. Vrijdag 28 October 1910. Bnitenlandsch. Overzicht. Verspreide Berichten. IMAN, FEUILLETON. xvn. iche Opera oten Tuin enoegan". .LING s Inkt R •A, *e* I op Donderdag ierhouden, van v >1 1 If S’KMANZh Telefoon No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ig nog tot Don en Pachter der )BER 1910, ir, AM. HJIAK. den voor de rceelen aan de s breed 4 meter nda. Het buis Ier enz. Hnar- Te bevragen de Sociëteit arkt te Gouda Haastrecht ge- ’ne BESTE HADELU* AND. achter aan de tf, 89, 91, 93, Het huis bevat Kelder. Huur- o bevragen bfj derlandsche en srkrflgbaar wor- worden op den EifAll dere proeven gendtni aardnl. omjna roode streep doorheen. Turkije. Van verschillende kanten wordt bericht dat de benden in Macedonië steeds driester het hoofd gaan opstoken en dat het allengs weer gaat Ijjken op den ouden toestand. De Porto neemt echter krachtige maatregelen. Belgie. De keizer en de keizerin van Duitschlanl met prinses Victoria Louise kwamen gister middag óljn 2 uur 20 in Brussel aan en wer den by hst uitstijgen uit den trein door den koning en de koningin op hartelyke wyze be groet. Een compagnie grenadiers, met muziek en vaandel op het perron opgesteld, gaf de militaire honneurs. Na een inspectie van den troep door den keizer, begaf men zich naar den uitgang, waar schoolkinderen ston den, [die het Duitsche Volkslied zongen, waar over de keizer zich zeer voldaan verklaarde. Een-en-vyftig kanonschoten begroetten d^ keizerlijke bezoekers. De koning nam met den keizer plaats in het eerste rijtuig, de koningin met de keizerin en de prinses in het tweede de overige werden door het gevolg bestegen. Over Place Rogier begaf de stoet zich, geëscorteerd door cavalerie, tusschen Het slechte wijnjaar noodzaakt de wijn gaardeniers langs den Rijn en in de Palts de handen ineen te slaan, ten einde te over leggen, wat hun te doen staat. Te Königsbach. in de Palts, is een ver gadering van wijnboeren bijeengeroepen, om te beraadslagen over een verzoek aan de Pruisische regeering nopens het verstrekken van rentelooze voorschotten aan de in nood verkeerende wijngaardeniers. Het Westduit- sche verbond van wynkoopers is van plan, den prijs van den wijn algemeen te verhoo- gen en zal den Öden November in een ver gadering te Keulen dienaangaande een be sluit nemen. In het klein doet de wijn nu reeds 5 pf. het glas meer. schien gaat ze wel heen, nu de bouwval er niet meer is Dat kon zijn Haar nooit weer te ontmoe- tenNooü weer iets van haar te hooren Wat heb ik^en nikeer van haar, met die eigenaardige groote oogenNu, het is toch goed, dat de toren weg is. Het doet me^ei- zier. De zandgravin gaat heen morgen gaat ze heen." Over de plaats ging een knecht, die een paard aan den teugel leidde. Eerst aarzelde Thorbeekende knechts waren in den laat- sten tijd zoo onbeleefd en deze scheen wel dronken. Toen wierp hy echter toch het venster open en riep „Heb je het gezien Dat met den toren P“ „Ja", antwoordde de knecht; „hy viel ineen, als iemand die een beroerte krijgt. Hy was er ook dik genoeg voor!" „Waar is mjjn zoon „üw zoon P -• Och, die houdt die zandgra vin in zyn armen 1 Sedert weken wordt er gepraat, dat zy zijn vrouw wordt, en nu heb ik het met eigen oogen gezien." Thorbeeken sloot langzaam het venster, ging aan de schrijftafel zitten en mompelde iets. Een poos later stond hy op en begon naar de verloren papieren te zoeken, die graaf Hans jaren geleden uit Sileziö had overge- Itoren te Parijs nog an- len van vreedzamer na te gaan in hoeverre groote cijfers op straat en op daken aange bracht van zekere hoogte leesbaar zyn. Men schijnt nl. dergelyke groote cijferplaten hier en daar te willen aanbrengen om luchlschip- pers en vliegeniers zoodoende een gemakke- lyke orienteering mogelijk te maken, door dien dan bepaalde getallen voor steden, dor pen, vlakten enz. in een soort luchtreisgids zouden worden verzameld. Tot dusverre|moet het resultaat der proefnemingen \an den Eiffeltoren af gunstig zyn geweest en nu zal de Ligue Nationale in samenwerking met het departement van Oorlog het traject Parys—Chfilons over een breedte van 6 A10 K.M. by wyze van proef eens „benummeren". (■OIlMlli: COURANT zonden. Nu eens ging hy zitten, dan stond hy weer op, maar hy bleef zoeken tot diep in den nacht. De staking der Duitsche trambeambten te Bremen is geëindigd. Zy hebben besloten de schikking, door hun gedelegeerden met den Raad van beheer getroffen, goed te keu ren. Een aantal hunner eischen zyn dan ook ingewilligd. Zy mogen lid van den bond van transportarbeiders zyn en krijgen een toelage van 10 Mk. per maand, ter wijl de arbeidstijd met een half uur wordt verminderd. Heden zou het verkeer op één lyn en in den loop der week dat op de andere lijnen worden hervat. vel Nos. 87, 95 H en 93 voor ,Ons Genoegen”, by inteekening 2 50 1 tot en met 25 Sociëteit „Ons en een voorspel R. LOTHAR. •’ALBERT. iteen enoegen”, hunne Jkening f 1.50. hg der koop- 910. 3 werkdagen 12 uur en van an 9 tot 11 uur. Notaris Koejnaïi Behalve met torpedopylen als vernieti- ginginstrument van militaire luchtschepen, Aangaande het terugtrekken der Russi sche troepen uit Perzië wordt gemeld, dat de Perzische regeering bereid is te voldoen aan de eischen der Russische betreffende de erkenning van den status quo van den auto- mobieldienst, dien de Russen eenige maanden geleden op den weg van Dsjoelfa naar Tebris hebben ingevoerd, zonder voor de voertuigen invoerrechten te betalen, waartegen de te genwoordige minister van financiën ten sterk ste heeft geprotesteerd.’ Voor het erkennen van dezen status quo stelt de Perzische regeering echter voor waarden, die, zooals gezegd, in de allereerste plaats betrekking hebben op het terugtrekken der Russische troepen uit Perzië. In de tweede plaats moeten Perzische onderdanen dezelfde rechten hebben, waar het bedoelden automobieldienst geldt, als de Russen, ten derde moeten de verkeerstarieven in overleg met de Perzische regeering worden vastge- steld en mogen niet dan met toestemming van deze gewijzigd worden en ten vierde is de Perzische regeering bereid de concessie voor de kopermijnen in Karadsjadag tot drie jaar te verlengen, als de Russische troepen het land hebben verlaten en een waai borg is gegeven, dat zy niet zullen terugkeeren. Zaterdag j.l. is in den Odeonschouwburg te Konstantinopel een zeer druk bezochte vergadering gehouden, om te protesteeren tegen het optreden van Engeland in Perzië en om de hoorders over te halen de hulp van den Duitechen keizer, „den eenigen vriend der Moslem” in te roepen ten behoeve van Turkye en Perzië. De vergadering was op touw gezet door een groep Perzen onder beschermheerschap van Wadjibay, een der vertegenwoordigers van het Comité voor Eenheid en Vooruit gang en van verschillende leden van het par lement. Een aantal sprekers voerden het woord, de heftigste echter was Obei Dullah, afge vaardigde voor Smyrna, die begon met de verklaring, dat hy zich tot dusverre om den Duits ciiland. Een aantal menschen by Berlyn, die by opkoopers biljetten hadden gekocht voor de opera-vertooning, waarin Caruso zou zingen/ zijn bedrogen uitgekomen. Zy hadden 30 tot 50 mark voor biljetten betaald, die valsch bleken te zyq. De valsche biljetten leken veel op de gangbare, alleen liep er geen tuin had laten leiden door de Britsche be tuigingen van vriendschap jegens Turkije en Perzië, maar die daarna overging tot het houden van een lofrede op den Duitschen keizer, aan wien, volgens hem, de onafhan kelijkheid van Marokko te danken was. Hy stelde zyn hoorders voor, den keizer tele- graphisch te verzoeken ook Perzië te redden. Dit voorstel werd aangenomen. Van het oogenblik af dat Roosevelt uit Europa naar Amerik^ terugkwam, hebben zyn vrienden er by hem op aangedrongen, dat hy de belofte, die hy, zes jaren geleden op den dag van zyn verkiezing tot president heelt afgelegd, om n.l. niet ten tweede male naar het presidentschap te dingen, nogmaals en onomwonden zou herhalen. En sinds de heer Stimson door de repu blikeinen caudidaat werd gestéld voor het gouverneurschap van New-York, is er nog meer pressie op den oud-president uitge oefend, maar deze heeft niet het geringste blijk gegeven, dat hy voor dien aandrang zal wichten. Mocht Roosevelt alsnog verklaren, dat hy geen tweede candidatuur voor het president schap zal aanvaarden, dan zou daardoor aan de democraten hun krachtigst wapen uit de hand zyn geslagen, daar de sprekers van deze party, waar zy ook optreden, hunne hoorders trachten duidelijk te maken, dat eeh republikeinsche overwinning bij de ver kiezing in de volgende maand ten gevolge zou hebben, dat Roosevelt de ernstigste can- didaat voor het presidentschap zou worden, hetgeen, volgens hen, groot gevaar zou ople veren voor de republikeinsche instellingen. wordt betoogd, dat de journalist, die rechtop in de auto stond, niets anders deed, dan zyn legitimatiekaart omhooghouden en dat geen der journalisten het bevel tot doorryden heeft gehoord. Een ophooping van publiek, hoe dan ook, was binnen den gezichtskring niet waar te nemen geweest. Onder deze omstandigheden kan de vereenigir.g de op vatting van den minister niet deelen en kan zy de begane dwaling niet verklaarbaar ach ten. 64) „Dat ik daar dadelyk niet aan gedacht heb! Het blyft alles, zooals het geweest is. Men kan er niets aan veranderen. Men kan nietWat gebeurd is, is gebeurdDaarmee uit! En al had ik bereikt wat ik begeerde, al waren alle Knee’s weggevaagd en den toren op den koop toehet blyft toch het zelfde. Dat ik daar al lang te voren niet aan gedacht heb." Eindeljjk wendde hy den strakken blik naar de duinen. „Merkwaardig!" mompelde hy. „Dat heb ik gedaanregen en stormwind zyn slechts mijne helpers geweestHet is toch mooi, dat hg weg is. Nu zal ik hem niet gedurig zien, als ik aan de schrijftafel zitWel is er een groot gat in de duinen gekomen en beneden liggen hoopen steenen en aarde. Dat zal mij er telkens aan herin neren maar ik kan de schrijftafel wel een weinig verplaatsenWat zal die zandgra- vin zeggen PEn wat zal er over gepraat worden hier en in de omstreken IMis- Uit Lissabon wortit aan de „Exchange Telegraph Company" geseind, dat de Portu- geesche regeering in het paleis Necessidades belangrijke documenten heeft gevonden, uit welke zou blijken dat de koning en de ko ningin wisten, dat een revolutie op handen was en dat zij zelf niets daartegen ondernomen hadden in de verwachting, dat bevriende mo gendheden, die zy om hulp hadden verzocht, tusschenbeide zouden treden. vroeg „En wat weegt het zwaarste „Mijn vader," hy haalde de schouders op „dien kan ik niet veranderen De vrouw is voor my verloren maar wat zwaar op my drukt, dat is die oude schuld I Die verbittert myn leven, en toch heb ik er geen deel aan." Zijn stem beefde en in ■een heftige opwelling van smart, voegde hy er by ^Daarom wij ik weer weg in den vreemde Daar stond zij op, kwam by hem en zag hem met brandende oogen aan. „En als ik je help, zoodat de schuld wordt ingelost als ik je ziel bevrijd van dien lastwat dan Angstig vragend keek hy haar aan „Dan?! Dan P Hy streek in verwarring met de band langs het voorhoofd. „Dan zal ik je myn dank toonen, zooals je be geert „Dan moet je my meenemen in den vreemde waarheen je gaaten na verloop van tijd als je kunt" snikkend knielde zij by hem neer en liet haar hoofd op zijn arm rusten „als je kuntheb my dan lief en ik wil je slavin zijn, Hansen je lief hebbenzoo trouw, zoo innigdat je daardoor de andere vergeet". (Wordt vervolgd.) De opening van het Panama-kanaal zal, volgens een bericht uit Washington, plaats hebben op 11 Januari 1915. President Taft en kolonel Goethals, de boofdingenieur, zyn echter van ineening, dat het reeds lang vóór dien datum gereed zal zyn. De president zal op 10 November aan staande zich naar Panama begeven met het oog op de plannen ten opzichte van Ijet ka naal. Er zal nl. binnen afzienbaren tyd een beslissing dienen te worden genomen om trent den aard en den omvang der verster kingen, de vaststelling der tolrechten voor den doortocht van schepen, het toekomstig beheer van den Panama-spoorweg, vorm der permanente regeering vcc kanaal-zone en de regeering van den ver koop van kolen aan de eindpunten van het kanaal. Telefoon^No. 9® ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere rjgel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. In een buitengewone algemeene vergade ring van vertegenwoordigers van de buiten- landsche pers in Duitschland, is naar aan leiding van het bekende antwoord van den minister van binnenlandsche zaken, naar aanleiding van de mishandeling van buiten- landsche journalisten by de opstootjes te Moabit, een motie aangenomen. In deze motie Den volgenden morgen zat Hans Thorbee ken tegenover zyn nicht. Dora zat tegen over hem. Haar hart gloeide van liefde, brandde van jaloezie. Zy wilde zyn ge dachten kennenze moest weten, wat er in zyn binnenste omging. Zy begreep dat dit het eenige was om hem voor zich te winnen. Hem winnenDat was haar eenig verlan gen en de rimpels in zyn voorhoofd, die troostelooze leegte zyner blikken spraken tot haarNu is het tyd. Zoo legde zy dan haar warme, zachte hand op de zyne en vroeg met trillende lippen „Wat is het toch, Hans, dat je sinds weken kwelt? Waarom ben je zoo bleek vandaag gisterenavond ook al Die belangstelling deed hem goed, en hy gevoelde aandrang om zyn hart te luchten en haar al zyn leed mede de deelen. „Dat is om meer dan één reden, Dora er zyn wel drie oorzaken Myn vader, een oude schuld en een vrouw". Zjj boog zich over de tafel, terwgl ze

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1