ADVERTENTIE». BINNENLAND. Winter 1910-1911. I). SAÜ1SÜM. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. Posterijen en Telegrafie. Lotion Felton. BALT. A. DE JONG, Coiffeur. Op het prospectie kwamen toor 11 hooge, Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 17 Nov. De behandeling van de Indische begrooting wordt voortgezet bjj de aldeeling .Bosch- wezen', waarbij de heer van Vlijmen klaagt dat er op bet gebied van de boscbcnitnnr in de bnitenbezittingen te weinig gedaan wordt, en er o.a. op wijst dat de cnltnnr van Djati-bont op meer-economische wijze dan thans kan geschieden. De minister maakt van de gelegenheid, dat de heer van Vlijmen in zgn rede balde heeft gebracht aan de nagedachtenis van wijlen den directeur van 's Lands Plantentuin, den heer Trenb, en waarbjj de minister zich aan sluit, gebrnik, om (naar aanleiding van het geen de heer Schaper dezer dagen had mee gedeeld, nl. dat in een boekwerk van wijlen den heer Trenb, gesproken werd van een antl-opium-middel, dat geheim gebonden werd, en waarbQ da h0er Schaper vraagt ol die geheimhouding wellicht gegrond is op vrees voor benadeeling van de schatkist), te ver klaren dat die reden een geheel andere, jnist tegenovergesteld aan 's beeren Schaper's vermoeden is. Er zijn echter bezwaren om die reden van de geheimhouding in het open baar mee te deelen, maar de minister reikt den heer Schaper een Regeeringsdoknment over, waarin die reden vermeld staat. (De heer Schaper ziet het stuk op de Regeerings- tafel in). In antwoord aan den heer van Vlijmen verklaart de minister, dat io den eersten tijd nog niet te denken is aan Staatsexploi tatie op de bnitenbezittingen, maar wel ligt in de bedoeling gaandeweg grootere com plexen bosch te gaan exploreeren, en dan met kapitaalkrachtige maatschappijen con tracten te sluiten tot exploitatie. De beer Schaper verklaart zich, na inzage van bovenbedoeld doknment, volkomen be vredigd, onder erkennipg, dat inderdaad de reden der geheimbonding jnist het tegendeel is van vrees voor benadeeling van de schat kist. Bjj deze gelegenheid brengt spr. hulde aan de familiebetrekkingen van wjjlen den beer Trenb, voor de nitgave van diens nagelaten werk, dat van praktisch nat zal blijken. De heer Hubrecht, den post .Verbetering der harentoestanden te Soerabaja* bespre kende, wijst daarbjj op bet gebrek aan ge legenheid voor groote schepen om in Indië te dokken. Men ziet dat thans groote schepen uit IodiB moeten gaan om elders te dokken. In dit verband brengt spreker hulde aan den minister voor het spoedig voorstellen van plannen overeenkomstig het rapport- Kraus-de Jonghen bjj bepleit voorts bet aanleggeu van een deugdelijke herstellings- plaats in de onmiddellijke nabijheid van het dok. De heereu Verhey en Bogaardt brengen den minister hulde. De minister verzekert den heer Hubrecht, dat de adviezen van de particuliere industrie, de allereerst belanghebbende bjj deze zaak, voor den minister van hooge waarde zullen zijn. Den beer Vliegen antwoordt de minister, dat inderdaad bet plan-Kraus-de-Jongh aan vaard is buiten de grenzen van het vroegere plan, die nader te eng waren gebleken. Maar daarmede wordt in geen geval bedoeld een blaam op de werkwijze der ambtenaren, die aao hst oorspronkelijke plan arbeidden. De minister zal de speciale aandacht der Indische regeering vestigen op de kwestie der vervanging van de Cbineesche koelies, door Javaansche op Banka. Wat betreft de verplaatsing van de tinmarkt naar Iodië, betwijfelt de minister of ons belang mee brengt daarmee een proel te nemen, waar van bet tin wordt algenomen door Dnitschland. Zoo spoedig mogelijk zal het aantal ver koopplaatsen van zont worden uitgebreid. Ter verlaging van den verkoopprijs der zoutbriketten verdient voorts aanbeveling de briketten kleiner te maken. De minister geelt, in antwoord aan de heeren Hubrecht en Bogaardt, verschillende redenen aan, die tot vertraging in den tele graafdienst in Indië leiden, o.a. gebrek aan personeel. De aandacht van de Indische re geering is echter gevestigd op deze aange legenheid. Overleg met de Indische regeering heeft reeds geleid tot aanstelling van supe- rienr personeel op de belangrijkste kantoren van den post- en telegraafdienst. Uitzending van een Nederlandsch deskundige voor een onderzoek zal de minister ernstig overwegen. Na de panze wordt, alvorens voort te gaan met de behandeling van de Indische begrooting, de discussie voortgezet omtrent een adres van Lubbers, te Hoogkerk, in een militie-kwestie (waarbij een tweede zoon van adressant door een abnis van den vader, voor den dienst werd opgeroepen). Moest worden overgegaan tot de dagorde f Dan wel gelgk de heer ter Laan wilde het adres naar den minister van Oorlog worden verzonden, met verzoek om inlichtingen Intusschen wijzigt de commissie voor de verzoekschriften haar voorstel om tot de orde van den dag over te gaan, in dier voege, dat thans het adres zal worden neer gelegd ter griffie, en tevens een afschrift van het adres aan den minister zal worden gezonden. Deze gewijzigde conclusie wordt aangeno men met 53 tegen 13 stemmen. (In den loop van het debat trad duide lijk op den voorgrond, dat men het billijk zou oordeelen, wanneer de opgeroepen mili cien in het genot van groot verlof zou wor den gesteld.) Bjj de verdere behandeling van de Indi sche begrooting dringt de heer Helsdingen op grond van een onlangs gegeven ongemo tiveerde bestraffing san een der leiders (Maass) van de organisatie van het spoor wegpersoneel, op een scheidsgerecht aan. Ook dringt spr. op betere veiligheidsmaat regelen op de Bpoorwegen aan. De minister van Kolonifin bestrijdt de fei ten, door den vorigen spreker over het geval Maass gegeven. Indien de organisatie zich officieel tot de regeering wendt, dau zal zjj worden gehoord, al kan de minister zich voorstellen dat de Regeering een jonge orga nisatie als de bond nog niet de lakens laat nitdeelen. Ten opzichte van de veiligheid zal spr. met de Indische regeering in overleg treden. De beer Thomson vraagt of de salaris- verhooging, twee jaren geleden vastgesteld, bjj de Staatsspoorwegen nog steeds niet is uitgevoerd. De minister van Kolonifin zegt informatie toe. Morgen 10, uur voortzetting. Door de politie te Assen is gisteren in voorloopig arrest gesteld de gepensionneerde O.-Indisch militair, Albert K. uit Meppol verdacht van het schrijven van een dreig brief aan L. Schiphof te Koekange. Minnenijd was de aanleiding tot deze bedreiging met den dood, omdat K. vroeger verkeering beeft gehad met het meisje waarmee Scbiphof in ondertrouw is opgenomen. Verder werd hier nog binnengebracht, maar na verhoor door den rechter-commissaris op vrije voeten gesteld Grades de V. nit Erica (Kramen), die Zondagnacht twee personen, die b(j hem de glasrniten insloegen met een schot hagel ernstig verwondde. Deze personen had den eerst by de V. een borrel godronken en sloegen toen de ruiten in, omdat de V. vroe ger tegen een. kameraad van hen getuigenis had afgelegd in een strafzaak. De jistitie nit Maastricht begaf zich Woens dag naar Cadier en Koer, waar is overleden zekere N. nit Margraten, die Zondagavond bij een rijwielbotsing ernstige verwondingen had bekomen, zoodat bem onmiddellijk de laatste HH. Sacramenten moesten worden toegediend. Een tweetal geneesheeren ver richtten de lijkschouwing. Te Etten gem. Gendringen is de openb, school gesloten, daar zoowel hoofd als on derwijzer, wegens onzedelijkheid tegenover leerlingen gepleegd in arrest zitten te Arnhem. Moord te Spaarndam. De door de justitie uitgeloofde som van I 1000 voor kot geven van zoodanige, aan wijzingen, die tot het opsporen van den dader leiden, is, zoo meldt men aan de O. H. Ct., door de familie ter beschikking gesteld. Op de mijn Oranje-Nassan te Heerlen is Woensdag een ernstig ongeluk gebeurd. Men meldt daaromtrent aan de L. K. Zekere Vos was met een 16-jarige jongen, Bonr geheeten, bezig met het herstellen en scherp maken van Incbtboren. Een boor die verstopt was, legde bjj in het vnnr om ze gloeiend te maken. Met een vreeselyken knal sprong de boor in duizenden splinters, die door de smederij vlogen. Van Vos, die de boor met een eind in de hand had, werd de daim afgereten en band en arm tot aan de elleboog verbrijzeld, terwyl een stuk staal van 10 c.M. lang in zyn onderlijf drong. De jongen kreeg een splinter in het hoofd, die de hersens raakte, terwyl eenige stokken in zyn gezicht kwamen, vreeselijke wonden ach terlatend o.a. is meer dan de helft van den nens afgescheard. Welke kracht <le splinters hadden, kan men hieruit zien, dat het ijzeren dak, op vele plaat sen groote gaten vertoonde, waardoor de splinters zyn gedrongen. Op 50 meter afstand drongen de splinters nog door de ijzeren platen. Iedereen vlachtte nit de smederij bij het hooren van den ge weldigen slag, die de smidse deed daveren. Geneeskundige en geestelijke hulp was dade lijk ter plaatse. Beide verwonden verkeeren in levensgevaar. Een leok boertje. Uit Gennep meldt men aan „De Geld.", als historisch In de nabijheid van Kleef had een arm keuterboertje 100 M. aan schalden te betalen. Eindelijk wordt de winkelier het wachten moede en zendt er den deurwaarder op af; deze laatste, niets vindende van eenige waarde dan een mager koetje, dat men volgens de wet niet mag ontnemen, keert onverrichter zake huiswaarts. Intnsschen zint en peinst de broeder van den winkelier om het boertje zyn beestje af handig te maken. Hij trekt naar de woning om bet koetje te koopen, doch komt tot geen accoordhet manneke klaagt al maar door, dat hjj zoo'n gebrek moet lijden. Kwasi me delijdend zegt de andere, ik zie nwen toe stand. Het gaat zoo niet, ik zal je helpen, morgen krijg je een mooie flinke geit present. Dankbaar voor zooveel goedheid knipmeste het manneke dat het een lieve last was. Den volgenden dag arriveerde Sik werke lijk, men kan begrijpen, boe de familie in haar nopjes was. Carl naar den winkelier: Zeg broer, we hebben 'm, non heeft hy twee stnks vee op stal, en de' koe is ons Drie dagen later: De denrwaarder op nieuw op 't pad. Zeg vriend, je hebt non twee stnks vee op stal, das na moet de koe worden verkocht. Ja, zegt bet boertje, toen die goeie Carl me zoo'n schoone vette geit staarde, he'k ze maar dadelyk geslacht, gezouten en opgege ten, en dè mo'k zeggen, ze bmakte fijn, ik won, dat ie er nog maar een staarde. En weer keerde de denrwaarder onverrich ter zake huiswaarts. De heeren Berliner, Gebaner en Nicolai, die in de vorige maand per luchtballon van Berlyn naar Londen trachtten te reizen en nabij IJmoiden in zee stortten, hebben den gezagvoerder van de stoomloodsboot No. 7, die hun het leven redde, den heer J. H. Maller, als aandenken aan dezen mislukten ballontocht geschonken een tafelstuk, voor stellende een ballon met schuitje, waarop een zilveren plaatje met inschrift is be vestigd. Men schryft aan de „N. R. Ct.": De trek van werklooze arbeiders nit de provinciën Groningen, Friesland en Drente naar Dnitschland is in de laatste weken zóó groot, dat tal van personen onverrichterzake terugkeeren, soms tot de grens door de po litie worden teruggebracht of geheel te voet lange reizen naar de Nederl&ndsche grens plaatsen maken. Het aanbod van werkkrachten overtreft in Prnisen en Westfaien de vraag er naar tal van burgemeesters bier te lande waar schuwen dan ook voor bet afreizen naar Dnitschland voor het zoeken naar werk, waar het aan te raden is eerst dan daar heen te vertrekken, als men verzekerd zij werk te krygen. Naar de N. R. Ct. met zekerheid verneemt, heeft burgemeester Sweerts het vaste voor nemen, binnenkort zijne betrekking neer te leggen. Men meldt uit Rijssen aan de Tel.: By onderzoek is gebleken, dat van het heele verbaal van bet groeiende bed geen woord waar is, wat trouwens ieder verstan dig tnen8ch dadelyk zal begrepen hebben. Deze zaak heeft echter ook geen ernstige zijde. Er zyn n. 1. nog veel meer menschen dan men denken son, die in deze verlichte 208te eeuw dergelijke verhalen voor waar aannemen, en na is ons ter oore gekomen, dat in onze gemeente een huisgezin om deze vermeende tooverjj wordt gemeden, niet alleen, maar zelfs lastig gevallen. By het onderzoek naar deze zaak is ons nog eens weer overtuigend gebleken, hoe diep 't bij geloof bij een gedeelte van het volk gewor teld is. Zoo hoorden we het volgende vertellen Zekere huismoeder, die eiken morgen in de keuken pannekoeken bakte, en, om den damp te verdrijven, daarbij de buitendeur openzette, zag dan telkens een zwarte kat naar binnen komen, die in den hoek van den baard ging zitten en de vronw met gloeiende oogen aankeek. Alle pogingen om bet beest te verdrijven waren vruchteloos. Ten einde raad nam zij op een morgen een lepel met kokende olie en wierp dat vocht de poes over den kop, waarop zij vlachtte en nooit werd teruggezien. Den volgenden morgen had een der boren echter hevige brandwon den aan het hoofd. Ergode zwarte poes was baurman. Wanneer znllen de menschen nog eena wijzer worden P By de politie te Breda werd gisteren door den heer De Ruiter aldaar aangifte gedaan dat hy voortdurend geld vermiste. Bij onder zoek bleek, dat de 17-jarige dienstbode f30 had ontvreemd en bovendien nog opliebting had gepleegd by verschillende firma's te dier stede. Zy heeft een volledige bekentenis af gelegd. Men schrijft nit Aerdenhont aan de O. H. Ct.: Het volgende aardige staaltje van hulp vaardigheid bij vogels jegens hunne rasge- nooteo had een der dagen van de vorige week alhier plaats. Een troepje mnsschen zat met elkander te tjilpen en te stoeien, toen eensklaps een hunner door een groote rat werd gevangen, die haar buit medevoerde. Snel besloten vlo gen de andere de rat na en vielen haar te gelijk aan, bet dier pikkende waar zy maar konden. De rat kreeg het dan ook zoo be- □aawd, dat zy haar bait losliet en zich ijlings nit de voeten maakte. Na de bestrijding waren de mnsschen als 't kon nog levendiger en vroolyker dan voor den verraderlijken overval. Gisterennacht heeft de politie te IJ maiden een flinke vangst gedaan. Uit een gesprek van twee mannen hadden twee agenten op gemaakt, dat er dien nacht iets aan 1 handje zou zyn. Er werd vai\ vaten haring gespro ken, die gestolen zonden zyn. En werkelijk bleek er wat gaande ce zyn. Bü het station mocht men de hand leggen op drie Scheve- ningsche opkoopers, die van de bemanning van twee bommen, Sch. 441 en Sch. 265 (van c^e reedery De Niet te Scheveningen) een twintigtal vaten haring hadden gekocht. Natnurljjk wist deze reedery van dezen ver koop niets af. Nu het vermoeden bestaat, dat dergelijke diefstallen meer plaats hebben (ze zijn niet steeds te contröleeren) wijl de bemanning zelf de hoeveelheid gevangen baring opgeeft, meent men met de aanhouding dier opkoo pers een goede arrestatie gedaan te hebben. Ook de bemanning van de twee bommen heeft bekend aan den diefstal schuldig te zijn. De hariog werd iu beslag genomen. (O. H. Ct.) Öoor den drang van 't hooge water is een gat geslagen in de kwelkade van den heer Scbeffer, te Driel, gemeente Heteren. Met kracht drong bet water binnen en in l'/a uur tyds ongeveer was die geheeie buiten polder ondergeloopen. Op de hierin gelegen steenfabriek van den heer Terwindt is groote schade geleden, daar een paar millioen stee- nen verloren zjjn gegaan. Moordaanslag te Valkenburg! Omtrent een door xekeren'^v. i. A. ge- pleegden moordaanslag op den pastoor van Hulsberg (Limbnrg) wordt megedeeld Van den A. ging Donderdag te Maastricht een revolver koopen, kwam met de tram van 7 our terug, ging naar de pastorie om den pastoor te spreken. De pastoor kwam voor, en v. d. A. richtte de revolver op diens borst. De haan ging over, maar er zat ge- lokkig geen kogel voor het kogelgat. De revolveiflwas geladen met 4 kogels, De pa stoor greep de revolver en liet de politie waarschuwen. 's Nachts halftwaalf werd v. d. A. van zyn bed gehaald en naar het cachot ge bracht. 's Vrijdags bleef h(j daar den ge- heelen dag zitten, om den volgenden dag naar Maastricht getransporteerd te worden. De wachtmeester had 's Vrijdags nog een lang onderhond met v. d; A., sprak hem nog moed in, het zon nog wel zoo erg niet op genomen worden en dan zon hij later eens goed gaan oppassen, niet zooveel drinken enz. „Ja, ja,* zei hy toen, „dat zegt de ka pelaan van Hulsberg ook maar daar schiet ge niets mee op.* Den volgenden morgen pryzen, o. a. een prys van 25.000 gld. welke 25 October niet getrokken is! Men meent na recht te hebben op een nieuwe trekking. De loterij der tentoonstelling stond onder toezicht der regeering en was koninklijk goedgekeurd. Emoklikd. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ko ning van Engeland met de Koningin een bezoek aan Indië hoop te brengen om op 1 Jan. 1912 te Durban gekroond te worden. Duitsohlaitd. Twee nieuwe Rembrandt's? In de te Frankfort verschijnende „Mainbrttcke" heeft de architect Lion een stadie gepubliceerd, waarin melding wordt gemaakt van twee schilderijen in bet hnis van een zyner bloed verwanten te Frankfort, waarop na reiniging dnideljjk de onderteekening „Rembrandt" voor den dag kwam. Lion geeft uitvoerig weer, hoe wonderschoon het licht i8 op deze stokken, waarvan het een herinnert aan Rembrandt's „De aanbidding der wijzen" in de National Gallery te Londen, terwyl het andere de opwekking van het dochtertje van Jaïros voorstelt. Lion toont aan dat de beide schilderijen afkomstig zyn uit de collectie Brentano- Birkenstock, die vele onde stukken van be- teekenis bevatte. hing hg levenloos aan de tralies, zittende op de kpieën. Eenige dagen te voren had^de pastoor, wien een som geld gevraagd was, een dreigbrief ontvangen o.a. bevattende: „O kant bet drama voorkomen.* De man was verslaafd aan sterken drank, zoodat zyn geestvermogens niet erg normaal geweest znllen zijn. Men sohryft nit Woerden aan het Hbld. De lang verwachte aanbesteding van het nienwe stationsgebouw te Woerden zal nog wei een tydje uitblijven, daar bet gebleken is, na alle teekeningen enz. goedgekeurd waren, dat men toevallig vergeten had de H. IJ. S. M., die in die zaak ook medezeg genschap heeft, er in te kennen, zoodat er weer een poosje nitstel zal komen in die zoo hoog noodige zaak. Een firma aan de Wijnhaven te Rotterdam gaf baar kantoorlooper, een Dnitscher, op dracht, een cheque groot f 500 te innen op de Inca88obank. De man voerde zjjn opdracht nit, eigende zich bet geld toe, verkocht eerst nog voor f 5 een paar bedden nit zjjn huis houden, liet zyn gezin zonder middelen achter en nam de vlocht. (N. R. Ct.) Het lot waarop de hoofdprijs der Som- raeldykscbe verloting, een viertal vette koeien, gevallen is, schijnt zoek te zjjn, ten minste een week na de trekking bad de winner zich nog niet aangemeld. Verleden week zjjn de koeien pnbiiek verkocht, de opbrengst bljjft nog gednrende een maand ter beschikking van den winner. Daarna vervalt zjj aan de commissie. Het lot moet in een sigarenwinkel in Rotterdam verkocht zjjn. In een woning in de Sophiastraat te Rot terdam was gisteravond de grootmoeder, die bjj haar gehnwde kinderen inwoonde, ster vende. De kleinkinderen waren T>y de beneden buren gebracht. Terwyl nu de bnnrvronw jnist even boven was, geraakte een der kinderen, een 4-jarig jongetje, door te dicht by den baard te komen in brand. Overburen die dit zagen kwamen te hulp en doofden de vlammen doch het kind was zoo ernstig aan borst en gezicht verbrand, dat de dokter, die bjj de stervende grootmoeder was, overbrenging naar bet ïiekenbnis noodzakelijk achtte. Daar is het kind nog denzelfden avond overleden. Wg melden reeds, dat te Haarlem een kindje van 4 maanden gestikt werd gevonden onder dekens en dat een 17-jarige zoon voortvluchtig is en van dit feit verdacht wordt. In de O. H. Ct. lezen we daarvan o.a. In de Korte Bogaardstraat te Haarlem woont een gezin, dat nog niet zoo lang uit de Boereosteeg daarheen is verhuisd, het gezin Mooy. De man is 54 jaar, had vroeger eeu café te Velzen en is thans grondwerker. Hjj was nn voor de 3e maal getronwd zyn vrouw is 28 jaar ond. Uit de beide eerste haweljjken had hjj kinderen en uit zyn derde een jongetje van 4 maanden. Het gezin wordt beschreven als een huis honden, waarin het nn niet ultjjd zoo erg geregeld loopt. Overdreven is dit allerminst, aangezien nog geen 10 dagen geleden een der jongens van 9 jaar diefstal met braak pleegde in het Kenanpark, na vooraf de in- brekerswerktaigen op een andere plaats te hebben ontvreemd. De vronw „geloofde 't wel* zei men ons. Zy was niet zeer werkzaam en zelfs wan neer baar man met grondwerk soms grof geld verdiende, kwam ze toch nog steeds te kort en zag zjj kans zich door eenige instel lingen te laten bedeelen. Voor de stiefkinderen had zy niet veel over. In die omgeving heeft de 17-jarige moor denaar, Anton genaamd, zyn leven door gebracht. Dinsdagmiddag was de vronw er op uit gegaan, haar kindje van 4 maanden over latende aan de heede van Anton. Zyn vrienden beschreven hem ons als een zeer vreemden jongen, zjj wisten eigenlyk niet wat ze aan hem hadden. Hy werkte vroeger wel, maar moest dan al het verdiende geld thnis afgeven, dat verdroot hem, hy wilde in dienst, doch dat mocht hy niet en daarom had hy er al 't werk maar aan gegeven. Hoe bet nn precies gebeard is, stond gis teravond nog niet vast. De een zei, dat hy zyn broertje in koelen bloede had vermoord, de ander dat by door 't schreien van 't kind woedend was gewor den m bet daarom eerst een deken en daarna oog een kassen over 't hoofd had gegooid, soodat 't kind was gestikt. Hoe dit na alles misschien later zal bly- ken, een lelt ia bet, dat de vronw by baar thuiskomen het kind vermoord vond. Volgent de boren maakte sy vreeselyk misbaar en riep dadelyk de politie te bnlp, die dan ook weldra aanwezig was. Onder leiding van den inspecteur Kuiper werd het lykje naar bet gasthnis overgebracht en begon bet opsporen van den dader, die, zeker beangst voor wat by had verricht het hnis en misschien ook wel de stad was ont vlocht. Het gerncht van den moord had zich spoedig verspreid en vooral in die omgeving vormden zich clubjes nit de bnnrt die het geval bespraken. De schoolarts bad verscheidene kinderen onderzocht. Sommigen hadden zich verzet tegen het onderzoek. Met een van de meisjes deed zich een andere moeilykheid voor. De arts zag geen kans het kind te ontkleeden, de onderwyzeressen evenmin. Ten slotte werd om die moeder gezonden, opdat die het ge heim zon oplossen. „'t Kind nitkleeden gilde zy, hevig pro- testeerend, geen denkon aanIk heb haar pas ingenaaid voor den winter! 'tls niet alles politieman te zyn! Door de marechaussees zyn in verzekerde bewaring gesteld twee broeders nit Bande. Toen de veldwachter dier gemeente bei den wegens dronkenschap wilde arresteeren, verzetten zy zich tegen non aanhouding. Er ontstond een worsteling tosscben den veldwachter en de dronkaards, waarby de veldwachter zich met zyn wapenstok moest verdedigen en een der broeders een stak van den vinger beet. Ondanks de over macht, wist de veldwachter toch een der woestelingen te£> brengen naar den burge meester. Doch nanwelyks was hy in de wo ning des burgemeesters, of de veldwachter zakte ineen. Tengevolge van een paar ste ken in mg en schouder, die de veldwachter had bekomen, had hy veel bloed verloren. De geneesheer achtte de wonden wel ernstig, niet levensgevaarlyk. De beide broeders zullen ter beschikking der justitie te Maastricht worden gesteld. Veredeling van het ambacht! Men meldt aan het Centr. „Onder de geslaagden by 't laatste exa men, uitgeschreven door de Vereeniging tot veredeling van bet Ambacht, zjjn ook vier eerw. broeders van de Congregatie van O. L. Vr. van Zeven Smarten (Moederhuis Elandstraat, Amsterdam). Drie honner wij den hon krachten aan het vakonderwijs op 'tSt. Aloysinsgesticht „De Heibloem", ter wyl de vierde is belast met het vakonderwys in het timmeren op het bekende gesticht Stokershorst (gem. Nederweert.)" Men schrijft aan het „Hbld.": Door den Raad der gemeente Baarle- Nassaa (N.-B.) is een verordening vastgesteld op hand- en spandiensten ten behoeve der gemeente. De bedoeling is, dat alle inwo ners, enkele catagorieën uitgezonderd, als geestelijken, onderwijzers, politie, enz., op de wegen der gemeente znllen werken of laten werken wanneer dit door den gemeen teraad wordt noodig geacht. Het toezicht wordt gehouden door wijkmeesters. Wie zelf niet wenscht te werken, betaal daarvoor jaar lijks een omslag in de kosten. Deze verordening beteekent heel wat voor een uitgestrektheid van meer dan 8000 H. A. en zeer veel wegen, vooral aarden wegen. GOUDA, 18 November 1910. Aan de Raadsleden zyn de volgende inge komen stokken toegezonden Gouda, 8 November 1910. Bij besluit uwer Vergadering dd. 14 Januari j.l. werd Mej. J. C. E. Ouweneel voorloopig voor één jaar benoemd tot onderwijzeres der pianoklassen, Afdeeling C der Stads-Muziekschool alhier, welke benoeming den laten Januari 1910 is inge gaan. In overeenstemming met het hierbij over gelegd voorstel der Commissie van Toe zicht op voormelde inrichting, die daarbij handelde mede op advies van den Directeur, hebben wij de eer U nu in overweging te geven Mej. J. C. E. OUWENEEL boven genoemd definitief te benoemen tot onder wijzeres der pianoklassen, Afdeeling C der Stads-Muziekschool en wél met ingang van 1 Januari a.s. Gouda, 16 November 1910. In den loop van het jaar was het aantal dienstreizen van politiedienaars, ter opspo ring van strafbare feiten, grooter dan ge woonlijk, waardoor de post „Overige uitga ven der politie", onder volgnummer 109 der Gemeente-Begrooting voor het dienst jaar 1910 uitgetrokken tot een bedrag van f 250.—, blijkt ongeveer f 50.— te laag geraamd te zijn. Verder zal aan jaarwedden van het per soneel van den Handelscursus, wegens split sing der 2de klasse in twee parallel-afdee- lingen, ongeveer f 75.boven de raming moeten worden uitgegeven. Ten slotte is ons gebleken, dat de uit gaven voor de gemeente-apotheek, als ge volg van de aanschaffing van eenige inven- tarisartikolen en de behoefte aan meer geneesmiddelen, het begrootingscijfer ver moedelijk met f 300.— zullen overtreffen. Wij hebben naar aanleiding van het bovenstaande de eer uwe Vergadering in overweging te geven de Gomeente-Begroo- ting voor 1910 in uitgaaf te wijzigen als volgt: a. 1°. Artikel 9 van de 1° Afdeeling van Hoofdstuk III „Overige uRgaven dor politie" (Volgnummer 109) wordt ver hoogd met f 50. 2°. van Art. 2 der 2° Afd. van Hoofdstuk VII wordt het on derdeel a. „Jaarwedden per soneel Handelsoursus" (Volgnr. 155) verhoogd met- 75.— 3#. van Art. 2 van Hoofd. stuk VIII wordt het onderdeel e. „Geneesmiddelen voor de ge meente-apotheek" (Volgnr. 168) verhoogd met- 300.— f 425.- q. Tot dekking van deze meerdere uitgaaf een gelijk bedrag af te schrijven van den post voor „Onvoorziene Uitgaven" (Volgnr. 204). Voor de Vryz. Propaganda Vereeniging „Vooroitgang" zal de heer W. de Jong nit Scheveningen Donderdag 24 November a.s. zyn tweede lezing houden met het onderwerp „de iink8che partyen" en vervolgensde S. D. A. P., Algemeen Kiesrecht, verzekerings wetten en de defensie." Door de politie alhier is aangehouden een pereoon, die door insluiping in een woning in de Heerenstraat een vest, waarin een zilver horloge met ketting was, had ontvreemd. Het horloge bad hy reeds verkocht, dit is evenwel in beslag ge- nomen. De dader is naar bet huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. In de gister gehouden zitting van den Leidscben Gemeenteraad is benoemd tot onderwijzer de heer G. de Boer te Nieuwer- kerk a/d IJsel. Benoemd tot onderwijzeres te Oudewater mej. G. H. Nenstielh uit Alblasserdam. De Officier van Justitie te Arnhem heeft appèl aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank, waarby J. van Rennes wegens den moord te Renkum tot 15 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. Benoemd: 1 Nov., tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Enschede, de hoofdcommies der telegrafie F. Allen aldaar16 Nov., tot directeur van het post kantoor te Abcoude, J. A. Rysel, thans in gelyke betrekking to Patten. Verplaatst: 18 Oct., de commies der posteryen en telegrafie 4e klasse R. Banting, van 's Hertogenbosch (postkantoor) naar 's Gravenbage (postkantoor)24 Oct., de sur numerair der postergen en telegrafie H. Hen- 8eler, van Bergen op Zoom naar Amsterdam (postkantoor)1 Nov., de commies der poe teryen en telegrafie 2e klasse J, H. Parker Verboom, van 's Hertogenbosch ^postkantoor) naar Vlissingen (spoorwegpostkantoor no. 2); de commiezen der posteryer. en telegrafie 3e klasse S. Willenmier, van Amsterdam (spoorwegpostkantoor no. 1) naar 's Herto genbosch (postkantoor) en J. Slingerland, van Tilbnrg (postkantoor) naar Rotterdam (spoor wegpostkantoor no. 2); de commiea der posteryen en telegrafie 4e klasse H. Geitenbeek, van Vlissingen (post kantoor) naar Rotterdam (spoorwegkantoor no. 2) 4e klerken der posterijen en telegrafie le klasse S. Kooistra, van Baiteopost, P. de Vrijer (o.v. van bet bjjpost- en telegraaf kantoor .Haarlemmerplein", 8. de Boer (o.v.). van bet bjjpost- en telegraafkantoor „Hob- bemastraat". L. P. Voncken, van het bij- post- en telegraalkantoor .van Egbenstraat*. M. van Diermen, van het bjjpost-en tele graafkantoor .Kerkstraat' te Amsterdam, allen naar het telegraafkantoor te Amster dam en A. M. Klnjjver (o.v.), van het tele graafkantoor naar het bjjpost-en telegraaf kantoor .Kerkstraat* te Amsterdam de klerken der posterijen en telegrafie 2e klasse F. H. B. Essenstam, van het telegraaf kantoor naar het bjjpost- en telegraafkantoor. Groote Markt" te Arnhem, A. G. P. Vegter, naar Bnitenpost, M. C. van Diggelen (o.v.), naar het böpoat- en telegraafkantoor .Over toom", P. j. Dekker, naar bet bjjpost- en telegraalkantoor .Haarlemmerplein", H. van Meal, naar het bjjpost- en telegraafkantoor .Hobbemastraat" en C. P. J. Brackx, naar het bjjpost- en telegraafkantoor .van Eeghen- straat" te Amsterdam, allen van het telegraaf kantoor te Amsterdam, P. de Gens van R'dam (telegraafkantoor) naar Sas van Gent en I. K. van der Weele, van Sas van Gent naar Bergen op Zoomde hulptelegrafist N. M. Graafland, van 'a-Gravenbage naar Utrecht de adsistent J. W. Bennink, van Rotterdam naar Deventer; 11 Nov. de commies dor posterijen en te legrafie 2e klasse A. C. A. Pjsters, van het telegraafkantoor naar het postkantoor te Rotterdam 16 Nov. do oommies der posterpen en te legrafie 2e klasse Y. Bakker, van het spoor wegpostkantoor no. 2 naar het postkantoor te Vlissingen de commiezen-titulair der posterijen en telegrafie K. Molenaar, van Leeuwarden (telegraafkantoor) naar Dokknm, E. Pino, van IJmniden naar 's Gravenbage (bjjpost- en telegraafkantoor .Parkstraat"), D. Pronker, naar IJmniden en A. Hsppel (o. v.) naar Hellevoetslnis, beiden van 's Gravenbage (bjjpost- en telegraafkantoor .Parkstraat"), P. Verhagen, van het bjjpost- en telegraaf kantoor .Prins Hendrikkade" naar het tele graafkantoor te Rotterdam en B. F. de Hos- son, van Ondeobosch naar Rotterdam (bjj post- en telegraafkantoor .Prins Hendrik kade") de klerken der posterjjen en telegrafie le klasse J. de Vries, van Haarlem (telegraaf kantoor) naar Kampen en J. T. van der Linden van Sprankhnizen, van Kampen naar Amsterdam (telegraafkantoor)de klerk der posterjjen en telegrafie 2e klnsse P. J. van Dillewjjn, van Utrecht (telegraafkantoor) naar Voght; de hulptelegrafist A. Djjkstra, van Amsterdam naar Haarlemde adsistent W. Jager, van Amsterdam naar Deventer 1 Dec- de commies der posterjjen en tele grafie 2e klasse M. A. J. J. Blankert, van het spoorwegpostkantoor no. 2 naar bet postkantoor te Rotterdamde commies der posterjjen en telegrafie Se klasse H. Schip per, van Rotterdam (spoorwegpostkantoor no. 2) naar Amsterdam (spoorwegpostkantoor no. 1); 16 Dec. de commies der posterjjen en telegrafie 3 klasse G. J. N. Priok, van het postkantoor naar het telegraafkantoor te Rotterdam. Eervol o n t s 1 a g e n o p v e r z o e k 1 Nov. de klerken der posterjjen en tele grafie 2e klasse J. van dor Werf, te Tlel, Z. Djjkveld, te Geldermulsen en H. S. Hoven, te Helmond. 10 Nov., de klerk der posterjjen en tele grafie 2e kl. W. N. Feis, te Stadskanaal. Eervol ontslagen: 1 Dec. de com- mies-titnlair der posterjjen en telegrafie L. M. Elze (o.v.) te Hoogeveen. Alle Nouveautés in MANTELS, COSTUMES. BLOUSEN, ROKKEN en PELTERIJEN zjjn in zeer groote kenze van AtMUIjkste tot de beste genres voor het a.s. Seizoen ontvingen. Aanbevelend specialiteit in Mantels en Costume*. Predikbeurt by de Remoustrantaoh- Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 20 November 's Morgens 10'/, nar, Ds. TJ. KIEL8TRA, Em. Doopsgez. Pre dikant te Oegstgeest. Heden overleed te Gonda tot mijne diepe droefheid myn hartelijk geliefde Broeder Mr. D. J. VAN HE IJSDE, ond-Kantonrechter. i C. M. A. VAN HEINDE. Utrecht, 15 November 1910. Door gebrnik van dit HAARWATER van Mr. FELTON, Scheikundige New-York krjjgen alle GRIJS geworden haren, hnn natnnrljjke kleorterug, 'tin geheel onschade lijk. Verkrijgbaar bjj OOSTHAVEN 31, GOUDA.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2