ehh en. ngmg. ITS, axn.c9.el. 879. baar fsvilletox. BOEM EN RIJKDOM. iverk able Shoe. iet Tm ida. Het huis bevat roge Kelder. Huur- Te bevragen by en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 11433. Maandag 5 December 1910» 49ste Jaargang. mslreken Buitenlandse^ Overzicht. IACHINALE Verspreide Berichten. ING, Coiffeur. iUYPERS, Pilmofabriek. [ITS, TB 'iikking. eo. 'elton. 4* 1 goeden SALON- is te Damery op een dag 40 cM. (Wordt vervolgd.) Telefoon No. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzonderingvan Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. GOUDA. er U te berichten eindt eeu-en- 'ied bekenden Ie eer te berichten geregeld elke week Dit No. bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. ?d jon No. 2897. rj 48, GOUDA. genieten werk. nadelykate en üddel voor Hetrea Inderachoenwerk. C.M.MHIwfcC* .-Men lettegoetf utmrL- beenwerl, ealeeteriMk ROUDSCHE COURANT pijlreiDiging. en ondergenestelde tige reiniging. ige Circulaires krygbaar aan ons j omstreken by de rs: E JONG. G. DE ICHALEN. Utrecht, -dijk agel Wz. 31. van Inrichtingen i byzonder te letten. HAARWATER kundige New-York, worden huren, hun is geheel onechade- ANT, wien modellen te Duitsohland. Er zijn reeds vier menschen, die van de vergiftige kunstboter te Hamburg hadden gegeten, bezweken. By de politie zyn 300 ziektegevallen aangegeven. Ook in naburige steden in Holstein komen gevallen van ver giftiging voor. De brandende gasbron te Neuengamme is gisteren nog eeos voor de laatste maal aan gestoken, daar prins Hendrik van Pruisen en zyne gemalin bet schijnsel kwamen ga deslaan. Daarna zyn de vlammen voorgoed gebluscbt. Het gas wordt nn geregeld opge vangen. Groot-Brilannië en de Vereenigde Staten. Hun beschaving is reeds zoo ver, dat zoo iets niet behoeft te worden gevreesd en bovendien hebben beide landen teveel ge meenschappelijke belangen. Maar aan den Stillen Oceaan hebben we tot buren Rusland, Japan en China en in deze groote landen streeft een reusachtige bevolking naar ont wikkeling. Het zou dwaas zyn hier met het gevaar van oorlog geen rekening te houden. overtuigden zieb de directeur Engelstedt en de geheimraad, dat by geen ander goud by zich had dan dat in het proefglas, en voor de deur en het venster werden wachten ge plaatst. De geheimraad wist niet recht, wat hi) er van moest denkende directeur daar entegen lachte en wees glimlachend op zijn voorhoofd. De noodzakelyke chemicaliën en instru menten, waaronder een groot glas met scheikundig zuiver wismutb-nitraat, een klein met kobalt carbonaat, alsmede verschillende andere stoffen werden hem gebracht en ein delijk de pooldraden eener galvanische bat tery van twintig elementen in de kamer ge leid daarna werd de deur gesloten en de goudmaker aan zyn lot overgelaten. In den loop van den namiddag was Erik gereed en riep hg de heeren bij zieb. De geheimraad, die intusseben een wandeling door de stad bad gedaan, was eenigszios opgewonden, de directeur van het laborato rium onverschillig. Erik wees op een grooten glazen bak, die met een glasheldere vloeistof gevuld was. Op den bodem, een paar duim boog, lag een dik, bruinzwart poeder, waarin enkele blanke korrels zichtbaar waren. Hg was juist bezig de vloeistof met behulp van een hevel te verwijderen. De directeur ran het laboratorium waa het zjj vier buitenlaodscbe journalisten, die in een auto by een trottoir, en ver van elke samenscholing, de gebeurtenisen aanschouw den, voor leiders vau den opstand heeft aangezien. Niet alleen werden zy gewond, maar in plaats dat hun verontschuldigingen werden aangeboden, antwoordde de politie- president hun, dat zy zich hadden bloot gesteld aan vervolging, omdat zy zich op een verboden plaats hadden opgebouden. De Minister van Binnenlandscbe Zaken moest tusschenbeide komen om dit vergrijp tegen de internationale hoffelijkheid weer goed te maken. „De Duitsche politie geniet by de andere beschaafde volken een zoo weinig te benij den reputatie, dat het werkelijk overbodig was om nog eens te meer te laten zien, dat het allerminst ridderlijke gevoelens zijn, waardoor zy wordt bezield." Sir Wilfrid Laurier, de Canadeescbe eerste- minister beeft te Toronto een zeer toege juichte rede gehouden over zyn vloot-politiek. Hy wees er in deze rede op, dat Canada zorg diende te dragen voor zijn verdediging. Al behoefde men niet te vreezen voor een inval in Canada zelf, anders stond bet met Britsch-Columbia. „Ik ben”, zoo zeide de minister, „niet bang voor een oorlog tusschen Herhaaldelyk werd, nu de uitroeping der republiek in Portugal de buitenlandsche pers de mogelijkheid geopperd van den verkoop der Porlugeescbe kolonies, ook in verband met de groote behoefte aan geld voor bet doorvoeren van tal van hervormingen, welke het republikeinsche bewind zich voorstelt tot stand te brengen. Echter heeft de presi dent der Portugeesche republiek zieb gehaast bekend te maken, dat Portugal er niet aan denkt, zich van eenig koloniaal bezit te ont doen, doch integendeel vastbesloten is, ook op dat gebied de noodige hervormingen in te voeren. Hiermede is thans een begin gemaakt. De gouverneur van Angola heeft maatregelen getroffen, dat voortaan inlandsche arbeiders voor de cacaoplantages op het eiland San Thomé zullen worden aangenomen door re- geeringsambtenaren, en niet meer door par ticuliere agenten. Zooals men weet, werden herhaaldelyk ernstige en gegrond schijnende klachten vernomen over de wflze, waarop deze agenten daarbij te werk plachten te gaan. Uit bijna alle doelen van Frankrijk komen min of meer ernstige berichten van over- strooming, zoo zelfs, dat de Matin" spreekt van „la France inondée". Al is dit nu wel een weinig overdreven, een feit is, dat het hier en daar geducht spant. Op de Middellandsche zeekust en de West kust woedt reeds eenige dagen een geweldige storm, gepaard met slagregens. Te Cherbourg is het havenbedrijf geheel stop gezet. Te Toulon kunnen de groote stoomschepen niet binnenloopen. De Loire is onrustbarend gestegen (vol gens het laatste Reutertelegram is de was tot staan gekomen) en heeft te Nantes en omgeving groote verwoestingen aangericht, fyiim drie duizend fabrieksarbeiders zyn zonder werk, daar de fabrieken onder water staan. Te Tours is het rytuigverkeer ge stremd, en zyn voetbruggen aangebraebt. Het spoorwegverkeer tusschen Tours en Luynes is onderbroken. In het Yonne-depar- tement zyn alle verbindingen verbroken. De Marne - Steen en been wordt in Frankrijk geklaagd over de buitengewone vertraging in de ver zending der levensmiddelen. De heer Sauleau, president van de syndi cale Kamer der koffiebranders heeft aan den „Matin” medegedeeld, dat door de gebrek kige verzending over de lijnen der Ouest- Etat Parijs weldra zonder koffie zal zyn. En daar van Parijs uit ongeveer geheel Frankrijk wordt bediend, kal bet land weldra van dit genotmiddel verstoken zijn. Havre is n.l. het* nationale entrepot voor deze koopwaar. Maar in Havre is geen vol doend materieel aanwezig, er wordt dus niets verzonden, zoodat de handelaren sedert 5 November geen nieuwe voorraden hebben ontvangen. Ook is er gebrek aan zeevisch. Voorraden, uit Berlijn verzonden op 26 November en te Parijs den 28sten aangekomen, zyn nog steeds niet aan de adrehsen afgeleverd. De zendingen mosselen uit Nederland en Antwerpen komen met zooveel vertraging aan, dat zy op den dag van aankomst niet meer te Parijs te koop kunnen worden aan geboden. In de behoefte aan melk kan haast niet meer voorzien worden. Men schrijft dat ten deele toe aan de vermindering der productie, de voorzitter van het syndicaat der groot handelaren in melk wijdt de schuld echter anderdeels aan de Ouest-Etat, daar de zen dingen dikwijls vyf uren te laat aankomen, zoodat de melkslyters des ochtends niet vol doende melk hebben voor hunne klanten. Ook de kolenhandelaars klagen over den gebrekkigen aanvoer. Te bunnen behoeve zyn echter reeds maatregelen genomende Noorderspoorwegmaatschappjj heeft n.l. on geveer 1500 wagens, die tot dusverre voor het vervoer van beetwortelen werden ge bruikt, ter beschikking van den kolenhandel gesteld. Naar aanleiding van het Moabitproces heeft de bekende vry-conservatieve hoog- leeraar Delbrück in bet laatste nummer der Preussiscbe Jahrbücber een artikel geschre ven, dat niet malscfa klinkt voor de justitie en de politie. Hy betoogt daarin, dat de justitie de voor gevallen feiten opzettelijk heeft vergroot en overdreven. En de Regeering heeft zich laten meesleepen door haar zucht om de sociaal- democratie te discrediteeren daarom heeft zy eenvoudige opstootjes trachtten te doen doorgaan voor een revolutie. „De fout is ernstig", schrijft Delbrück, „want niet alleen is het doel gemist, maar ook is de autoriteit van het Staatsgezag er door aangetast." Het was een ernstige font om deze zaak als een massa-proces te willen behandelen en de veertig beschuldigden te willen bren gen voor een Rechtbank, die bekend is om haar strengheid, in plaats ieder afzonderlijk te vervolgen wegens verzet tegen de politie. Op deze wyze vernietigt men het ver trouwen van bet volk in de onpartijdigheid der rechtspraak. Delbrück spaart zyn critiek evenmin aan de politie. Deze is zelfs zoover gegaan, dat Ambri^a. In den ouderdom van 25 jaren is in de Vereenigde Staten gestorven de Amerikaan- sche Zigeunerkoningta Jessie Key Habers ham, die eens een gevierde seboone was in de uitgaande wereld van Baltimore. De veel- bengde dochter van een miilionnair speelde in die stad een hoofdrol, toen zy op ’n dag haar uitgaansleven moede, bet vaderhuis ver liet, om zich by een zwervenden zigeuner- troep aan te sluiten, en den zigeunerkoning Michael trouwde. Met haar man en nieuwe kameraden trok zjj sedert door het geheele gebied der Unie, van de prairiën van bet Westen tot de kale gesteenten der Rocky Mountains, was geluk kig, zooals zy naar buis schreef, totdat de romantische millinnairsdochter dezer dagen nog io den eersten bloei van baar jeugd over leed. 18) „Ah, zoo!” antwoordde de geheimrazd, wiens belangstelling was gaande gemaakt. „Nn begrijp ik eerst, waarop o zinspeelt, derhalve uit een soort gouderts of noemt men het in de scheikunde niet gondzont En n heelt misschien zelf dit zout in den grond gevonden,^waar slechts gij als scheikundige het ontdekken kondt, dat is buitengewoon interessant. Misschien in California, als ik zoo vrg mag zijn te vragen „Pardon! U begrijpt me geheel verkeerd. Ik ben geen goudgraver, doch alleen schei kundige. En het gond, hetwelk ik n gele verd heb, heb ik heel eenvoudig zelf door oen naar verhouding weinig ingewikkeld scheikundig proces uit wiemnth-nitraat sa mengesteld; met andere woorden: ik heb de ontdekking gedaan een stof in goud te veranderen De geheimraad fronste de wenkbrauwen en keek hem strak aan. Daar Erik echter volkomen kalm bleef en geen spier van zijn gelaat vertrok, dwaalde zijn blik weder at, eerste oogenblik eenigszios verrast, en be kende, dat er werkelijk eenige overeenkomst met good aanwezig wasmaar hy wilde zieb tocb eerst overtuigen, wat bet voor een „goedje” was. Met een spatel strooide bjj eeo weinig van het poeder op een glazen plaat en ging daar mee naar buiten. De geheimraad veegde voorzichtig een stoel met zyn zakdoek af en ging zitten. Erik nam het poeder op en begon het te verwarmen. Een kwartier later kwam de directeur het laboratorium weder binnen. Hy zag er opgewonden nitde glazen stapel, die hy nog in de hand hield,-wierp hjj op de tafel neer. Hy keek Erik scherp aan, daarna den geheimraad, die een ge wichtig voorkomen trachtte aan te nemen. Eindelijk riep hjj op somberen toon nit „Het is waar De geheimraad sprong vsn zyn stoel op, alsof hij door een springveer opgeworpen werd. „Wear? Maar mijn Hemel, hoe is bet mogelijk? Men kan immers geen gond ma ken! Een grondstof?” inden toepassingen Mderde for- jaertt. Zij geven akers niet kunnen ich, geen imitatie fen. een aantal onge- •atit op aanvraag BIS Jt Co. Telefoon No. 99 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regel» a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» inidd. oogenschynlyk in onzekerheid, wat hy zou antwoorden. Er ontstond een pauze van verscheiden seconden. „Mijnbeer,” antwoordde de geheimraad, terwijl hij trachtte zijn gelaat een strenge uitdrukking te geven, „is u zulks ernst? Volle, werkelijke ernst „Ja,” antwoordde Erik, „het is mg ernst, en ik ben bereid u het bewijs te leveren zoodra u zulks verlangt. Ge kunt mij in een laboratorium of waar u anders wilt opslui ten, als ik daar slechts de noodige instru menten by my heb, en dan zal ik in den tgd van nauwelijks een balven dag zooveel mis- muth-nitraat in goud veranderen, als maar mogelgk is.” „Hm,” merkte de geheimraad op, nog geenszins overtuigd. „Komt het u gelegen, terstond met mij naar het laboratorium van den beer Engelstedt te gaan P” Erik stemde hierin toe. „Goed, hat ons dan gaanDe geheim raad nam pelsjas en hoed. Erik trachtte onderweg een gesprek aan te knoopen, maar het wilde niet gelukken; de geheimraad ant woordde beleefd, doch kort en beslist. Een enkele maal nam hg Erik met een onder zoekenden blik van ter zijde op. Erik werd een kleine kamer in het labo ratorium aangewezen. Op zyn verlangen gestegen. Het kanton van Larche staat geheel onder water, bet verkeer geschiedt alleen per boot. In de tunnel van Moutplaisir, naby Brive beeft een verzaking plaats gehad op het oogenblik, dat een trein passeerdede rails werden versperd, gelukkig zyn geen ongelukken vóórgekomen. Tallooze stadjes en dorpen op het platte land staan rondom in het water, het werk in vele fabrieken is stop gezet. De vlakte van Montvalent, welke doorsneden wordt door de spoorlijn Parys-Toulouse, staat blankde reizigers warden per auto verder vervoerd, aan de stations worden geen kaar tjes meer afgegeven. Ook bet stroomgebied van de Rhone is geducht geteisterd door den hoogen water stand. Te Angers is de toestand wanhopig en veel erg.er dan in 1856 en in Januari 1.1. De electrische centrale levert geen stroom meer voor de trams, welke onbeheerd in de ond^rgeloopen straten staanruim 5000 in woners zyn in hun huizen opgesloten. Het watpr is zoo snel komen opzetten, dat men geeft tyd heeft gehad, de noodige bruggetjes aan te brengen. Gelijkluidende berichten komen uit Caende prefect beeft marine- slpepen ontboden, om de menschee van de dakpn te kunnen afbuleude troepen en de gendarmerie zyn gerequireerd.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1