ADVERTENTIES mm srnmtiiV BINNENLAND. I). SAMSOM. Veronachtzaamt n i miner Aambeien. 8taten-Geueraal. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 395steS taats-loterij. Rechtzaken. Nouveautés in MANTELS, COSTUMES. BLOUSEN, HOKKEN IIPelterijeiEL tioiida en Omstreken J. F. CUYPERS, VAN BirOMMESTEIN'S INKT verstaan. Pogingen, aan boord van andore schepen in het werk gesteld, om door het uitzenden van krachtige trillingen, het ge sprek te verstoren, slaagden niet. Van den toren der Notre Dame heelt zich gisteren een 25-jarige kok naar beneden ge worpen. Hjj werd op slag gedood. Beluik. Te Antwerpen is, waarschijnlijk tengevolge van de ontploffing van een naltavat, een he vige brand uitgebroken in een nikkelfabriek in de Grétrystraat. 10 Werklieden kregen min of meer ernstige brandwonden. Ken hunner is in het hospitaal aan de gevolgen over|eden. De justitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Enüklahd. Op last van den Board ol Agriculture werd dezer dagen voor de politierechtbank van Stockport een winkelier vervolgd, die Hol- landsch spek onder den naam van „Finest Irish*' zou hebben verkocht. Namens den Board of Agriculture werd verklaard, dat deze zaak van groote beteekenis was voor Ierland. Er was groot verschil in prjjs tns- schen lersch en Hollandsch spek, en als éen andere qualiteit als lersch werd verkocht, zou dat de prjjs van Iorsch spek op de markt doen dalen. De Nederlandscbe Jfttidboaw- consulent, dr. v. Rijn, verklaarde dat het stempel op het spek, het Nederlandscbe re- geeringsmerk was, dat aangebracht werd na het slachten van liet dier om aan te toonen, dat bet gezond was. In kruisverhoor ver klaarde hij verder, dat bij een vergelijking tusscben lersch en Hoiiandsch spek, dit laatste zeker zon winnen en dat de Neder- lanösche rogeering er prijs op stelde, dat ^Nederlandscho waar onder eigen naam werd verkocht. Do winkelier, die bekonde b\j vergissing een verkeerd opschrift op hot spek te hebben ge plaatst, kreeg 10 ah. boete. Onder de noodlottigo gevolgen van hot veronachtzamen van eenvoudige gevallen van aambeion noemen w(j bloedende aam beien, die nw levensbloed afvoeren en de oorzaak zijn van algemeene "zwakte en bloedarmoede, uitstekende aambeien, een der meest pijnlijke kwalen, die bet mensch- dotn kent, verzworen aambeien, dc hard nekkigste vorm, die zich voor kan doen, de ongeneeslijke fistel en verstopping van bet afvoerkanaal der ingewand» n, hetgeen gewoonlijk in eenige aren noodlottig eindigt. Vele mannen en vronwen, die aan aam beien lijden, verdragen deze zoo goed als zij kannen, omdat zij van nature teergevoelig zijn en er tegen op zien om een behandeling te ondergaan. Derhalve verwaarloozcn zjj hun kwaal, totdat deze een hoogte bereikt, waarop de pjjn letterlijk ondragelijk wordt en een operatie het eenige redmiddel is ter voorkoming van verdere ontwikkeling, die alleszins gevaarlijk zou zijn. Foster's Zalf geneest echter zelfs ernstige gevallen, van aambeien en zonder dat gij er eenigen last van zult hebben bij uw dage- lijksche bezigheden. Zjj is wonderlijk ver zachtend en heeiendreeds de eerste aan wending geelt een ongekend gevoel van op luchting en rast aan de aangedane deelen. Een gednldige verdere behandeling met de zalf zal ongetwijfeld beloond worden door een volkomen genezing. Let erop, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Gouda verkrijgbaar bij de heeren Wojff Co., Westbaven 11. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één, o! 1 10. voor zes doozen. TWEEDE KAMER. Vergadeiing van Dinsdag 6 December 1910. Het algemeen debat over de begrooting van Buitenlandsche Zaken wordt voortgezet. De minister van Buitenlandsche Zaken zet z\jn Vrijdag onderbroken redo voort. Hü verklaart, dat wel is waar onze diplomatieke betrekkingen met Venezuela nog niet geheel herBteld zjjn, maar dat daaraan geen groot gewicht behoeft gehecht te worden. De te genwoordige toestand geelt geen enkele reden tot klagen. Met onze naaste naburen hebben wü geen enkel pont van wrijving. Het optredeD van Nederland ter Brusseische tentoonstelling heeft Nederland en België nog nader bijeen gebracht, evenals het bezoek van het Bel gische koningspaar. Met Fr.inkrjjk en Enge land zijn onze verhoudingen van den aller- besten aard, en de minister behoeft niet te verholen dat er ten aanzien van die beide landen wellicht eerlang een bljjk gegeven zal worden in den vorm als door het Bel gisch koninklijk echtpaar getoond is. Ten aanzien van Duitschland hebben wij een eervol jaar achter ons. De minister wijst er op, dat de Regeering al het mogelijke doet om den stroom van internationale con gressen naar 's-Gravenhage te leiden. Tegenover den heer Hugenholtz verdedigt de minister bet departement van Bniten- landsche Zaken tegen het verwijt dat wy, als onzijdige mogendheid, aanleiding tot aanstoot geven. Dit afwijken van de neu trale lyn ontkent de minister beslist, en die grief is niet te destilleeren uit het niet noemen in de Troonrede van het bezoek van het Belgisch Koningspaar, noch uit de behande ling door de Indische autoriteiten van het Portngeesche schip, dat in een der havens lag. na het uitroepen van de republiek. Gok het ontwerp betreffende de kustver dediging heeft met dit verwijt van den heer Hugenholtz niets nitstaande. De minister verzekert, dat niet alleen dat ontwerp abso luut niet gericht is tegen Engeland, maar dat bet togen geen enkele mogendheid spe ciaal is gericht, tegen geen enkelen bepaal den vijand, rnaar tegen een vijand in het algemeen, die onze neutraliteit of óifeö on afhankelijkheid zon willen bedreigen. Van Engelsche zijde heeft den minister geen en kele opmerking naar aanleiding van dat ont werp bereikt, en het heelt hem niet de minste moeite gekost de Engelsche gezag hebbende kringen tc overtuigen dat Neder land, door zjjn kust te beschermen, niets anders doed dan een algemeenon maatregel nemen als bovenbedoeld. Door de toepassing van het vestigingsver- drag met Duitschland worden geen belangen van Nederlandscbe arbeiders benadeeld, - zet de minister verder tegenovor don heer Hugenholtz uiteet# Het beleid en het standpunt van den minister en van het geheele Kabinet inzake de Ryntollen, heoft niet de minste kentering ondergaan. Het Kabinet blijft van oorduel, dat de vrije Rjjo te beschouwen is als eert der levensvoorwaarden voor Nederland, en blyft zich bweeren op hot traktaat var. 1866. Vau haar standpunt is zjj geen duimbreed geweken. Dit aarzelt de minister niet, voor geheel Nederland te verklaren. Do Regeoring zal handhaven. Op intrekking van het verbod van molk- invoor in Duitschland bestaat eenige min dere kans, maar dit behoeft geen aanleiding tot tegenmaatregelen te geven. Du minister verdedigt daarna de wjjze waarop onze diplomatieke vertegenwoordi ging in Portugal onder de gegeven omstan digheden tijdelijk geregeld rs acht leerstoe len in internationaal recht aan onze univer siteiten feeter on praktischer, dan hier te lando een nniversiteit van volkeureoht op te richten. En in verband hiermee deelt hy mee dat in de vorige week verschillende emi nente mannen op dat gebied, zyn bijeenge komen om een regeling dier kwestie to be spreken. De minister beeft thans definitief afgezien van oprichting van een Persbureau ter we derlegging van 'onjuiste berichten over ons land in het baitenland. Het is gebleken dat onze gezanten daartegen afdoende maatre gelen kunnen nemen. Wettelijke regeling van emigratie is niet te verwachten. De kwestie of de Vreemde lingenwet wijziging zal behoeven, in verband met vreemdelingen die bierheen komen, om onze vet bondingen met het buitenland te vertroebelen, zal de minister met zjjn ambt genoot van Justitie overleggen. Op een uni form postverdrag met België bestaat geen uitzicht. Ten slotte wjjst de minister er op, dat er naar aanleiding van de zaak-van Heeckeren gesproken is van desorganisatie van ons buitenlandse!» beleid in 1901—1905. Spre ker meent, dat ineo te ver is gegaan om uan die zaak-van Heeckeren een dergelijke algumeene conclusie te verbinden. Spreker geeft de verzekering, dat, ai moge er wel licht tusscben die jaren iets abnormaals aan het departemeut van Buitenlandsche Zaken zyn voorgevallen, de toenmalige minister van Tets van Goudriaan er in geslaagd is de machine weer geheel te herstellen, die thans weer loopt als gesmeerd. Voorts verzekert de minister, dat in de erfenissen, door vorige ministers en verder door hem zelf overgenomen by het aanvaar den van bet bewind, geen enkel stuk voor komt, dat het bewijs zou leveren dat het ministerie vau Buitenlandsche Zaken in zyn vrijheid gebonden zoo zjjn tegenover wie ook, of waarop een klad door vreemde band is geworpen. Voorts berust er geen enkel stak of geen enkel wetsontwerp, dat niet voortspruit uit motieven van zuiver nationaal en volksbe- langt By de replieken stelt de heer HugenhóRz een motie voor, waarbij de Kamer, van oordeel dat de Nederlandscbe belangen by het vestigingsverdrag met Doitscblaud be trokken, niet mogen worden opgeofferd, den minister van Bnitenlandsche Zaken uitnoo- digt stappen te doen om te komen tot een scheidsrechterlijke beslissing in zake de w- toepassing van art. 1 van het verdrag. De heer Patyn handhaaft zyn grieven in de van-Heeckeren zaak tegen den oud-voor zitter van dan ministerraad van 1901, door aldus te verklaren „Ik beschaldig den drie- siarschryver in de Standaard" van 6 Jali in strijd met 's lands belang in een hoogst ernstige aangelegenheid opzettelijk on waarheid te feebbeu geschreven ten aanzien van de verklaringen, ,door den minister van Buitenlandsche ZakeiJ in de Eerste Kamer afgelegd, en zulks met hel oogmerk den in druk, die 's ministers woorden vestigden, en ook beoogden te Vestigen, te vervalschen." Een oogeoblik latei1 verklaart de beer Patjjn, in verband met den indruk, dat het Kabinet van 1901 plichtverzuim heeft ge pleegd „Ik beschuldig óf wel den driestar- schrijver ook ten deze onwaarheid te hebben geschrevenóf wel het Kabinet van 1901 en 1905 van het ernstigste plichtsverzuim." (Een ongekend tumult ontstaat naar aan leiding van beide beschnldigingen en naar aanleiding van de vraag of de heer Patyn, die de J,0 minuten spreektijd overschreden heeft, voort mag gaan. Tenslotte werd den heer Patyn verlof verleend verder te kunnen repliceeren). De heer van Idsinga verkrijgt voor zjju repliek niet eer het woord dan nadat, op verzoek van den heer Lohman, er over ge stemd is. Met 39 tegen 17 stemmen wordt hem verlof tot repliek verleend. Npreker betoogt de taooge noodzakelijk heid dat nog eens pertinent verklaard wor de dat het verhaal van van Heeckeren op misverstand berust. Als dat niet gebeurt, zal altyd kunnen beweerd worden dat de heer van Heeckeren, hoe verkeerd by mis schien gehandeld heeft, en hoe onbeleidvol wellicht, hy toch grond had te beweren dat er een zekere uitlating van den Duitschen keizer bestond. Aan den heer van Karneboek, (tegen wiens repliek de heer Lohman eveneens op-- poneert) wordt met 38 tegen 15 stemmen Verlof verleend te spreken. Deze spreker zegt, het Gemeentebestuur van '8 Gravoohage niet verweten te hebben weinige medewerking met deCarnegie-stich* ting, doch dit bestuur te hebben willen door dringen van het besef van de noodzakelijk heid van medewerking. Het algemeen debat is daarmee gesloten. Bfe de artikelsgewijze behandeling der be- grooting verdedigt do heer Hugenholtz een amendement, ou» de aanstelling van een kanselier aan het gezantschap te Petersburg niet te bewilligen, in afwachting van een meer bevredigende regeling der werkzaam heden, aan dezen post by bet gezantschap verbonden. Na verdediging door den minister, wordt het amendement verworpen met 61 tegen 6 stemmen. Daarna licht de heer Hugenholtz een amen dement toe, strekkendo om geen verhoogde verblijfsvergoeding toe te kennen aan onzen consul te Buenos-Ayres. De heer de Kanter bepleit uitbreiding van hot aantal der beroepsconsuls. De beer liubrecht verklaart zich tegen de aanstelling van een beroepsconsul te Newyork. De vergadering wordt verdaagd tot mor gen half 11 uur. Besloten wordt op de Zaterdagen 10 en 17 dezer te vergaderen. Meu meldt uit Apeldoorn aan de „Tel." Volgens de Kamerverslagen stelde een der Tweede Kamerleden, bij de debatten over de verbonwing van bet paleis Het Loo, voor, bet bedrag daarvoor benoodigd, in eens toe te staan, en niet over eenige jaren te ver doelen. Naar wy uit goede bron vernemen, zou dat niet volgens den wenscb van H. M. geweest zyn. Ook de oorspronkelijke plannen vau Verbouwing van het paleis waren in dien geest ontworpen, doch op den wensch van de Koningin zyn deze zóó gewijzigd, dat de verbonwing in drie jaren kon geschieden, opdat H. M. dc volle beschikking over deze vertrekken in bet Koninklijk paleis Het Loo kon behouden. H. M. was voornemens in 1911 bijna bet geheele jaar op Het Loo te vertoevendan kon de verbonwing van den Westelijken vlengel plaats hebben. In 1912 zou H. M., vroeger dan gewoonlijk, caar Den Haag ver trekken en in 1913 later op Het Loo terug- keeren. In dien tnsschectyd kan dan de ver bouwing van het hoofdgebonw plaats hebben. Tydens het geljjktydig verblijf van Hertogin Maria van Mecklenburg en H. M. de Koningin Moeder met Hunne betrekkelijk kleine Hof houding, was in het Koninklijk paleis geen kamer meer onbezet, verbouwing was dus wel noodzakelijk. Wij lezen in het „Vad.": Wy zyn in staat gesteld de beschaldiging van mr. Patyn tegen dr. Knyper ic de zaak- Van Heeckeren in de Tweede Kamer uitge sproken woordelijk weer te geven: „Ik beschuldig den Drie&tar-schrjjver in „De Standaard" van 6 Juli, in strjjd met 's Lands belang in een hoogst ernstige aan gelegenheid, opzettelyk onwaarheid te hebben geschreven teo aanzien van de verklaringen door den Minister van Buitenlandsche Zaken in de Eerste Kamer afgelegd, en zalks met het oogmerk den indruk, dien 's Ministers woorden vestigen en ook beoogden te ves tigen, te vervalschen." En verder „Ik beschaldig, óf wel den Driestar-scbry'. ver ook ten deze (dat ister zake van de onzekerheid, waarin het Kabinet-Kuyper tot zjjn aftreden heeft verkeerd omtrent het bestaan van een brief van den Dnitscben Keizer) onwaarheid te hebben geschreveu, óf wel het Kabinet van 1904 en 1905 van het ernstige plichtverzuim." Het Handelsblad schrijft: Ons was by gerucht een feit ter oore ge komen, 't welk wy zoo ongelooflijk achtten, dat wy er een onderzoek naar hebben in gesteld. Het is ons thans door de stukken bevestigd. Men weet, welke conclusie de drie psychia ters, dr. Van Erp Taalman Kip^prof. Jel- gersma en dr. Van Deventer hebben kunnen goedvinden omtrent den geestestoestand van ^den getuige J. van Elk zyns ondanks te vormen en in het openbaar uit te spreken. Blykbaar als weerslag daarop nu is den heer Van Elk onmiddellijk n& de behande ling der Papendrechtsche zaak te Arnhem, een fraaie reclame-brochure toegezonden ge worden, door eene inrichting waar men zich voor f6 tot f9 per dag ais patient kan doen opnemen. En de inrichting van wie deze taktvolle fijngevoeligheid is uitgegaan, is.... bet Sana torium voor Zenuwziekten te Arnhem, in welks bestuur, zooals in de reclame-brochure met grooto letters verkondigd wordt, prof. -lelgersma en dr. Van Deventer zitting heb ben; en terwyl het is onderteekend door den geneesheer-directeur: „Dr. Vau Erp Taalman Kip". Leak! Zaken zyn zaken. Met ingang van 1 Januari a.s. zal Mr. Th. H. de Meester, oad-minisier van finan ciën, thans lid der Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, optreden als politiek hoofd redacteur van „het Vaderland". Naast den heer De Meester blyft de heer Van Balen met de hoofdredactie belast. Het onderstaande troffen w(j aan in de Javabode van 5 November. Wy nemen het gaarne over. Immers het wordt zoo vaak door het Nederlaudsche publiek aangenomen dat alles wat uit het buitenland komt, veel beter,is; dat b.v. de Duitsche booten beter ingericht zyn en boter loopen dan die van de Hollandsche mnillynen. Een artikeltje als 't volgende is misschien nuttig om uit dien droom te komen. Een passagier van de verleden week te Tandjong Priok aangekomen „Tambora" zoo luidt bet artikel in de J.-B. schrijft ons Door bet aitbreken van de cholera te Napels had de Duitsche mail deze plaats niet aangedaan. In de Middellandsche Zee kreeg de „Liitzaw" met de „Tambora" van den Rotterdamschen Lloyd draadlooze telegrafi sche gemeenschap. De „Lützow" arriveerde een paar uren vóór de „Tambora" te Port-Said. In het Suezkanaal liepen de schepen ach ter elkaar en lagen samen op de ree van Suez. Te halfdrie 's nachts stoomden beide mail booten weg, de „Lützow" even achter de „Tambora". Tusscben vier en acht uur kwam zy wat opzetten en om acht uur waren de booten zóó dicht by elkaar, dat je de personen op 't dek daideljjk kon ouderscheiden. Je kon zien, dat men aan boord van de „Lützow" al het mogelyke deed om de „Tam bora" voorbjj te stoomen. Na halfnegen zakte de „Lützow" af. De vlaggen werden geheschen en de booten salu eerden elkaar. Den geheelen dag bleef de „Lützow" achter. Toen kwam er een Marconi-telegram van een der Hollandsche passagiers op de „Lat- zow", laidende ongeveer als volgt: „Wy loopen goed, jelui spelen", geteekend iemand uit Deli. Daarop werd door de passagiers van de „Tambora" aan de „Lützow"-passagier* per Marconi-telegram een goede reis toege- wenscht. fi Middags deed de „Lützow" nog een po ging om de „Tambora" voor te komen. De „Tambora"-pa8sagiers telegrafeerden: „Waar blyven jelui weer?" 't Antwoord Inidde„Alle pogingen falen, orang kapal marra." De „Tambora" liep nog niet, zooals ze loo pen kan, want de 4de waarlooze stoomketel werd nog niet gebruikt, anders had het schip 15 of 16 myl kunnen maken. Dit werd aan den telefunkenist van de „Lützow" door den mafcooist van de „Tam bora" geseind. Zoo bleven de booten by elkaar, de „Lüt zow" echter ver achter. Zy moest Aden aan doen, terwyl de „Tambora" doorging naar Colombo. Eeoige dagen voordat we te' Colombo aankwamen, kregen we weer telegrafische gemeenschap met de „Lützow", die slechts kort op Aden was gebleven. Den laatsten dag, voordat we te Colombo aankwamen was de „Lützow" 20 mylen achter, 's morgens 6 uur kwam de „Tambo ra" daar aan. Te 7 nur lag de „Lützow" aan de boeien. By vertrek van de „Tambora" moest deze de „Lützow" passeeren. Er werd zeer hoffelijk met de vlaggen ge groet en de groet door de „Lützow" beant woord, doch je kon zoo merken, dat het heel en al niet van harte ging by de bemanning van de „Lützow". Dat onze commandant zyn draai in had laat zich begrypener waren veel Hollan ders aan boord. (N. R. Ct.) Te Goos hebben onbekenden zich door indrukken van een glasruit in een der ramen van bet kantoortje der goederenloods van het station toegang verschaft tot dat kantoor Een klein bedrag aau kasgeld, gesloten in een ijzeren kist, bleef onaangeroerd; aan de tafelladen waren geen sporen van braak te bespeuren, terwyl van de aanwezige goederen in de loods ook niets werd ontvreemd. Alleen het slot van bet hek, dat toegang geeft tot het terrein van het kantoor en de loods, wordt vermist. Militaire muziekkorpsen. Men schryft aan de N. Ct. Naar aanleiding van de onlangs in do Tweede Kamer aangenomen motie, bedoelende vervorming der muziekkorpsen by feet wapen der infanterie in fanfarekorpsen, zyn door het legerbestuur van die korpsen opgaven ge vraagd omtrent de namen der leden, het door hen bespeelde instrument, hun leeftijd, den datum van indiensttreding, wanneer recht wordt verkregen op pensioen enz. Verwacht wordt, dat een geheele vervor ming nog wel een 10-tal jaren op zich zal doen wachten, tenZy er toe wordt overgogaan de overcomplete leden der muziekkorpsen op wachtgeld te stellen. In verband met den dood van den pol derwachter en jachtopziener Willem Her- mus, in den nacht van Zaterdag op Zondag in een jachtveld ouder Prinsenhage, is aan gehouden de stroopcr Michielsen, uit Prin senhage. Deze heeft verklaard, dat zyn geweer in een worsteling met den jachtop ziener bfi ongeluk was afgegaan. De „'8 H. Ct." geeft het volgende over het gebeurde De jachtopzieners Herraus en Melisse, bei den te Leur, woonachtig, gingen in dien nacht op surveillance en na lang her- en derwaarts zoeken, mocht het hun, omstreeks 2 uur gelukken, twee stroopers met den zg. lichtbak te ontwaren op een stuk land, be- boorende tot de Prinsenhoef, aan den zoom ▼au het Liesbosch, onder deze gemeente, waarvan het jachtrecht toebehoort aan den heer Heerma van Vos te Leur. Behoedzaam Blopen de wakkere politie dienaren nader en namen beiden plaats aaD den ingang van den akker. Toen de stroo- perB in hun nabijheid kwamen, spraken zy ouderling af, wie den lichtbak- en wie den geweerdrager zon bespringen. Op het gegeven oogenblik sprong de jacht opziener Melisse op den liebtbakdrager toe, waardoor beiden op den grond vielen en een worsteling ontstond. Melisse herkende in hem direct den persoon, waarmede hy vroe ger samen had gewerkt, nl. A. Mol, arbei der aan de ge meen te-reiniging te Breda en wonende te Prinsenhage. Toen Mol losgelaten werd, kwam in de duisternis een ander persoon naar Melisse toe en deze meendo in hem zyn collega Hermus te zien, vroeg: „zjjt gy het kame raad p" onder den nitroep„neen, die is het niet" en: „gy moet ook kapot", wieTp de onbekende zich op Melisse. Deze, voorbereid, trachtte toen een slag met den revolver toe te brengen, doch de strooper pakte direct zjjn pols beet en er ontstond weder een worsteling. Melisse wist zich los te rakken en ging aan den haal. Hoewel Melisse ty dens de worsteling met Mol, in de nabyheid een schot had gehoord, wist hy iriet wat er van zyn kameraad was geworden en ging een veldwachter halen, om een onderzoek in te stellen. Toen beiden op het land kwa men, vonden zij daar het ljjic van den jacht opziener Hermns, vader van vier kinderen, door een schot gevallen, als slachtoffer van zyn plicht. Direct werden de burgemeester eo politie met het feit in kennis gesteld, waarna de arrestatie van Mol volgde. Deze bekende met zijn buurman H. Michielsen, in den afgeloopen nacht aan 't stroopen te zyo ge weest. Michielsen werd vervolgens aange houden en zyn geweer in beslag genomen. Rijwieldiefstallen kwamen tot dusver te Wageningep zoo goed all niet voor., Maan dagmorgen bemerkte dr. Niemeyer echter, terugkeereude van een patiënt, voor wiens buis hy zyn fiets had neergezet, dat zyn rijwiel verdwenen was. Onmiddellijk werd aangifte gedaan eu door de politie naar alle richtingen getelephoneerd, met het gevolg, dat nog geen uur daarna de dief door de politie te Rhenen werd uitgenoodigd van des dokters karretje te stappen. De aangehoudene was een oude bekende van de justitie. Aan de „Drie Provinciën" wordt uit Ga meren geschreven „Tot verwondering van geheel onze ge meente is Zaterdag j.l. de heer Meyring, be noemd hoofd der Chr. school te Westerhaar by Friezenveen, tot Zaterdag alhier werk zaam als ouderwijzer der Chr. school, plot seling niet-eervol ontslagen. Naar men ons mededeelt, is dit wegens ernstig plichtver zuim, welk feit zich aldus heeft toegedragen: De heer Meyring zou met 1 December io functie treden te Westerhaar. Hy vroeg aan den voorzitter van het schoolbestuur, ds. Dekker, voor Zaterdag vrijaf tot het inpak ken zijner goederen, om ze te kunnen doen vervoeren. De voorzitter gal buiten het bestuur om geen vrjjaf, hoewel hy hiertoe wel bevoegd ia. De heer Meyring ging nu persoonlijk by vyf van de zeven bestuursleden vragen om dit verluf, wat hem verleend werd, zoodat hy niet in d« school kwam. Dienzelfden avond laat echter, ontving by bovengenoemd ontslag, nadat een bestuursvergadering ge- honden was. Men vraagt zich ten onzent af, of wellicht ook andere motieven tot dit ont slag hebben kannen meewerken, wyl er soms vreemde gerachten loopen over de verhou ding tasscbon schoolbestuur en personeel. De heer Meyring is ernstig in zyn positie getroffen, wijl by handhaving van dit ontslag, voor altyd het recht op pensioen vervalt. Op do terreinen der firma S. en E. Ooheo aan den Zwaanshals grenzende aan bet Rotte- water te Rotterdam brak gisterenavond te halfnegen brand uit in een groote loods met z. g. witte lompen. In korten tjjd stond de loods van circa 40 M. lengte en gevnld met honderden balen, in volle vlam, en trachtte het personeel tevergeefs met 3 eigen brand slangen te blnsschen. Du brandweer, dadelijk gealarmeerd, tastte met 10 stralen het vaar aan en slaagde er in verdere uitbreiding te voorkomen. Aan de Rotte sloegen enkele duizenden nieuwsgierigen den vuurgloed gade. De overige talrijke loodsen met lompen en metalen bleven gespaard. Om halfzeven gisterenavond was het terrein verlaten. As surantie dekt schade. De bln88cbing zal vermoedelijk den gehee len nacht voortduren. Een hontkooper te Amsterdam heeft aan gifte gedaan, dat vermoedelijk in een tram wagen aan zyn bediende is ontrold een portefeuille, o. a. inhoudende een belangrijk bedrag in bankpapier. Gisterennamiddag is de 25-jarige wissel wachter W. Th. Bekker op het rangeerter rein by de goederenloods der SS. te Zwolle tnsschen de boffers van twee wagens bekneld gerankt. Hy werd naar het Sopbia-Zieken- huis overgebracht, waar hy t,e 6V4 nor is overleden. Hy laat een vrouw en 2 kin deren achter. Op het terrein der Nederl. Gist- en Spiri tusfabriek te Delft, werd gisteren een lastig werk op lichte wjjze volbracht. Drie groote ijzeren vergaarbakken voor melasse moesten van de eene naar de andere zyde van het uitgestrekte terrein worden verplaatBt. Men had daartoe op het terrein aarden dammen doen opwerpen, rond de tanks, en binnen deze darnrneïnBooveakwater toegelaten, tot dat de knipen begonneh te drjjven. Toen viel verplaatsing licht, f Te Slais (Z.), waar vroeger de kaytwerk- nyverheid in grooten bloei was, is thans op aanstichting van den burgemeester een kant werkschool opgericht. Een paar vronwen, die het kantwerken in haar jengd hebben geleerd, znllen de lessen gevec. Men rekent op den steno der regeering. Te Tilburg maakte St. Nicola&s, evenals vorige jaren, een tocht door de stad, verge zeld door de harmonie „Orpheus", terwijl eenige heeren zich beschikbaar hadden gesteld om de verschillende giften in ontvangst te nemen. De opbrengst n.l. van dezen tocht zou be stemd worden om ook aan de armste kinderen een feestelyken St. Nicolaasdag te bereiden. V|n datzelfde doel had een damescomité reeds weken van te voren eenige honderden kle dingstukken vervaardigd. De collecte bracht ruim f 430 op, bene vens een 50-tal pakjes. Men hoopt hier mede een 5 k 600 kinderen gelukkig te maken. Dit de synagoge der Ned. Israël. Gemeente te Oude- en Nienwe-Pekela zjjb tal van zil veren kerksieraden gestolen. Deze worden gewoonlijk door den leeraar bewaard, doch daar deze gemeente, wegens het vertrek van den heer Goudsmid naar Antwerpen, geen leeraar heeft, staan de sieraden niet meer onder een direct beheer. Het is niet precies te zeggen, sedert wanneer de sieraden zyn vermist. (p. a Ct.) Een arbeider van den kweeker D. te Loos- dninen werd dood by de varkenshokkeu ge vonden. De man had de dieren gevoederd, heeft zich waarschijnlijk gestooten, want hy had een wond aan het voorhoofd, is toen gestruikeld en met het hoofd omlaag geval len. Een bloeduitstorting in het hoofd heeft zeker den dood veroorzaakt. De talrijke koopers, handelaren in groen ten, die dezen zomer by de veilingen van de „Vrijs groecteuveiling-vereeniging" te Beverwyk hebben gekocht, ontvingen giste ren byna allen 'n aanschrijving, dat zy bin nen drie dagen ban schuld moesten komen betalen, waarvan het bedrag hun opgegeven werd. Die bedragen loopen, meldt de Tel., zeer uiteen, maar vormen te zamen een aan zienlijk bedrag. Men spreekt van f 8000 k f 10.000. De accountants schynen zeil geen weg in de verwarde administratie te kunnen viuden en willen zich langs dezen weg zeker heid omtrent den stand van zaken verschaf fen. Opmerkelijk is, dat byna zonder uitzon dering alle debiteuren betaald hebben, doch velen de kleine stukjes papier, die voor kwyting dienden, niet moer bezitten. Een en ander staat in verband met do ver dwijning van den kassier der vereeniging, E. de Vries, den vroegeron koster van de Lntherscho Kerk, die zich thans in Amerika bevindt. Gisternacht ontdekte de politie dat was ingebroken in het meubelmugazyn van den heer C. van Staveren aan den Oppert te Rotterdam. Kantoor en winkel waren door snuffeld, doch niets wordt vermist. Alleen hebben de dieven een aantal sleutels mede genomen en een briefje achtergelaten met do bolofte dat zy nog eens terugkwamen. Louis Bouwmeester heeft onlangs, in het Rechthuis te Watergraafsmeer, een voor- stelling geheven ten bate van noodlijdende kraamvrouwen. Deze voorstelling was een groot succes en brrcht een aanzienlijk batig saldo op. Verlokt door dezon fraaien uit slag vervoegde zich vertelt „de Tel.* - onlangs een heer ten huize van de grooten Lonis, inet het verzoekof hy niet voor 8t. Nicolaas zou willen spelen tef gelegen heid van een Sint-Nicolaasfeefst GOUDA, 7 December 1910. By de heden gebonden verkiezing vatf een lid voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken, noodig geworden door het overlijden van den heer L. P. Hoogendjjk, worden uit gebracht 83 stemmen. De heer C. van Veen Az. verkreeg 43 sternoten, die alzoo gekozen is. De bh. A. J. J. Vos verkreeg 35, P. A. Vingerling 1, A. D. van Vrenmingen 1, C. C. Krom I, A. A. M. Groos 1 en A. van Veen I stem. In een gisterenavond gebonden vergadering van belangstellenden in de oprichting eenor ijsfabriek in het café „Harmonie" werd be sloten tot oprichting van een dergelijke fa briek. Leden der vereeniging kannen alleen zyn, zjj die aandeelen in genoemde fabriek nemen. Voorts werden tot voorloopige bestuurders gekozen de hh. 0. van Veen Az., P. M. Hor nis, J. Dongolmans, H. F. Valckenier de Greeve en H. H. van Henveln. '2e Klasse. Trekking van Woenadag 7 Dec. No. 16318 f 20.000. 2408 1 5000. 7648 1 1500. 3925 en 19462 ieder t 1000. 4091, 5446, 7955 en 8780 ieder 1200. 4022, 5809, 9407, 9838, 10074 en 15837 ieder I 100. Prjjzen van 1 30. 40 2997 5985 9365 12330 14765 17775 43 3046 6047 84 65 89 80 04 3180 6106 94 12433 14895 17813 110 3214 20 9431 84 14930 53 91 3344 31 93 12508 46 62 242 57 47 9525 26 9f 17903 308 65 48 56 28 1510# 22 12 3412 59 75 32 U 25 40 3612 6238 96 40 42 18166 70 29 6397 9607 43 80 18229 86 90 6434 40 54 152H9 58 435 78 44 73 73 48 18359 43 3634 67 81 12713 60 69 47 81 521 49 60 99 658 804 80 1103 10 36 53 57 1237 79 80 1311 65 78 1412 1530 1637 77 1710 31 1810 81 1983 2002 18 35 39 «4 83 2102 7 11 2205 77 2385 37 87 2438 54 75 84 2528 34 70 87 2600 2748 2815 2910 31 77 90 95 3702 33 68 3809 10 82 89 3997 4148 72 4222 49 68 4417 71 78 86 4523 70 4624 35 54 92 98 4704 61 4817 64 88 97 4912 76 6027 41 5179 80 93 5272 74 5398 5518 80 5620 69 5739 68 5819 27 34 54 66 5931 49 51 78 6508 42 74 83 90 6601 21 9801 15 22 27 91 9906 89 6715 10087 91 95 6908 10102 53 11 96 10348 7049 80 51 10464 7109 67 41 82 53 97 7200 10517 33 55 43 10633 69 57 73 70 7327 77 98 97 7432 10767 7502 10815 54 56 63 76 7684 89 99 10989 7879 11029 8021 11104 70 22 96 11203 8206 11436 36 40 91 44 8373 11528 8409 41 27 47 8503 68 8622 11611 64 70 8750 97 93 11701 8835 51 8911 11814 44 79 58 1KH0 9043 12074 9200 95 53 12171 94 12234 9317 61 24 69 57 99 72 12834 41 12907 20 44 53 13036 50 13106 22 52 68 13231 82 88 13330 49 50 13413 24 32 41 48 55 95 13619 38 63 91 95 13708 25 62 13926 50 14027 69 79 14238 43 72 94 14321 64 94 14428 46 88 89 90 14507 42 72 14731 49 86 92 95 18429 15315 82 16 18535 15410 79 11 18625 41 83 69 18714 71 61 87 62 88 18903 15603 9 11' 42 47 19104 84 19256 15734 19407 87 10 94 58 15809 83 71 19603 80 36 15903 75 12 95 13 19758 76 79 16029 88 64 19928 16228 69 50 81 80 92 16310 20010 95 13 16511 70 80 20119 83 20221 16678 73 80 '20342 16717 89 83 20428 16922 30 17012 32 17123 85 49 20550 69 '20611 17269 53 17301 95 62 20716 73 40 93 90 17405 20813 34 77 17501 '20953 10 65 36 69 17611 84 17740 96 De rechtbank te Rotterdam heelt gisteren veroordeeld D. v. d. L 27 jaar. W. J„ 40 jaar, K. S., 22 jaar en C. 8. 19 jaar, allen knopman te Bodegraven, wegens mishandeliug, elk tot I 25 boete, subsidiair vjjl-en-twlntig dagen. H. 3. 0. R., 24 jaar, azjjchandolaar te öonda, wegens mishandeling, tot I 5 boete, subsidiair vjjf dagen hechtenis. P. O., '28 jaar, rangeerder te Oonda, we gens mishandeling, tot I 20 boete, subsidiair tien dagen hechtenis. alsmede eene groote kenzo van de billijkere tot de beste genres Aanbevelend npecUilltelt In Mantel» en Ctmtame*. Door dezen heb ik de eer te berichten dat een mijner stemmers geregeld elke week 1 dag te werkzaam zal zjjn. Hoogachtend, Kon. Xett. ftnnofahrlek. Westeinde 37, DEN HAAS. T»ieloc"> f,°- m1- OCCASION, een veer goeden SALON- VLEUÖEL, klein model. is prc'fondeVVindelijk de BESTE, en volkomen ON S CHADEL'JK APELDOORN HOLLAND.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2