n JMMEN. AH THEE. I' I l. ïVtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ROEM EN RIJKDOM.'' 41 49ste Jaargang. Vrijdag 16 December 1910. No. 11433. nslreken KKNVISGUVING. Verspreide Berichten. Buitenlandsch Overzicht. FHVÏLLETOX. vei IQ, Coiffeur. UYPERS, "tanofabriek. laglijdei'b ïlton. ACHINALE iging. ijlreiniging. ik king. n. UK ooien Tuin EWJIHG. iY ZONEN, .1 VI. (Wordt vervolgd.) 3 eer te berichten 'eregeld elke week J JONG. G. DE 3HALEN. - Utrecht, lijk; gel Wz. 31. van Inrichting en bijzonder te letten. GOUDA. on No. 2897. goeden SAI.ON- in werkelijke hulp WHDSIJIE EOERAVT A AR WATER mdige New-York, orden haren, hun geheel onschade- hadelyfcate en C* ■iddel voor Heerefl Ünderechoenwerk. C.M Müller 4 Ct k Men lette <oed kemerk.— ihMewerk, galuterM O*. SartfamaM, ArahMi n ondergenestelde ige reiniging. ge Circulaire» rygb&ar aan ons omstreken by de Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Dqpn te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan de firma J. J. van der Sanden en hare rechtverkrij genden tot het plaatsen van een electromotor van 3 P.K. in hare banketbakkerij, in het perceel aan de Markt No. 15, kadastraal bekend sectie C No. 2625. GOUDA, den 15 December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Wy deelden de vorige week reeds het een en ander mede omtrent de buitengewone on wetendheid van de lagere klassen op het eiland, die tengevolge heeft, dat den artsen by de bestrijding der ziekte buitengewone moeilijkheden in den weg worden gelegd. Zoo heerscbt byv. by de bevolking van het dorp Macbico, op tien K.M. afstands van Funchal, groote verbittering jegens de ge- neesheeren en de autoriteiten, omdat zy de bevolking trachtten te dwingen de voorge schreven voorzorgsmaatregelen in acht te ne men. Hunne htfizen werden geplunderd en een gedeelte van de gevonden geneesmidde len werd onbruikbaar gemaakt. Daarna werd de gevangenis open^ebroken en werden de daarin opgeslotenen in vryheid gesteld. Eerst toen er troepen bet plaatsje binnenrukten, keerde de orde terug. Jonda. Het huis elder enz. Huur- ir. Te bevragen Telefoon No- 69 A D V, E RTEN TIE N worden geplaatst van 15 regels A 50 CenteS^ iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentien tot 1 uur des midd. /,Een ding echter”, zoo eindigt het schry- ƒ11, „wensch ik hier te herhalen. Er be staat volgens myn ervaring geen uitzicht, dat het Duitsche kapitaal evenals tot dus ver zich met de koloniën zal bezighouden, zoolang de vyandige, ook thans geëischte wetgeving tegen de groote kapitaalassocia- ties dreigend boven de koloniën hangt. Dit is daarom zoo te betreuren wyl er niet alleen de ontwikkeling door wordt belet, maar ook de rentabiliteit der instellingen voor industrie en verkeerswegen, die van de industrieels ontwikkeling afhankelijk zyn, er door op losse schroeven wordt gesteld.” van Joiza en Formentera, en eindelijk beeft men in het zuiden en zuidoosten de prachtig blauwe Middellandsche Zee voor zich, zoo ver het oog reikt. De plaats Ts eenzaam, de Spaansche kust woest, en slechts op een grooten afstand daarvan ontdekt men sche pen dje JMicante binnéploopen of verder noordwaarts naar Valencia stevenen. Het eiland zelf is door zyn rotsachtigheid ex zyn geringen omvang onbebouwd, maar zyn rijk dom aan planten is overvloedig en onaange tast als die van een oerwoud. Zyn berghel lingen zyn dicht met slingerplanten begroeid en in de valleien vormen oranjeboomen en gouden regens, vygeboomen, mirten en beuke- boomen kleine bosschen. Hoog opgaand gras, varens en cactussen vindt men over de ge- heele oppervlakte, en de witte jasmijn bloeit overal in de schaduw. Erik had dit eiland van de Spaansche re- geering gekocht, die zich daarvoor een aan zienlijke som door hem had laten betalen. Op een hoog liggend punt had hij een prach tige marmeren villa laten bouwen en een in* ham in het zuidwesten van bet eiland was in een tuin herschapen. Een stoomjacht lag «steeds gereed om elk oogenblik waarop bet verlangd werd in zee te steken. Sinds het voorval te Parys en het gesprek met presi dent Chaspal bad Erik de meeste landen bereisd. Hy had een tijdlang aan het meer F.tHtlS. IADIJS GOUDA ich ten doel om ige huishoudelijke )o veel noodigte dyk aan iningt» jzen te verkoopen. komt geheel ten rereeniging Af in de Münchener Neueste Nachrichten heeft een vakman eenige artikelen over de schaarschte aan vleesch en melk geschreven, die de aandacht hebben getrokken, omdat zjj van groote kennis van het onderwerp getuigen. De schrijver komt tot de slotsom, dat de graanbouw ondanks de hooge invoer rechten geen voldoende winst oplevert. De Duitsche landbouw moet zich in de eerste plaats op de veeteelt toeleggen. Maar zelfs dan zal het hem ónmogelijk zyn, in de ge- heele behoefte aan vleesch en zuivelproducten te voorzien. Men moet ten minste de takken van het bedrijf die voordeelig zyn, ontwik kelen, als de vetweidery, de melkerij, de hoenderfokkerij en teelt van kostbare fok- dieren. De verbouw van veevoeder moet uit gebreid, de graanbouw beperkt worden. Alle invoerrechten op veevoeder moeten afgeschaft worden. De schrijver heeft er vrede mede, dat er ’n tyd lang vleesch wordt ingevoerd. De gemeenteraad van Dresden verzoekt de Saksische regeering, by de ryksregeering te bewerken, dat Dresden, evenals Zuid- Duitschland, slachtvee uit Frankrijk, Dene marken en Zweden mag invoeren. Sedert het uitbreken van de cholera op Madeira zijn niet minder dan 600 perso nen aangetast, waarvan ongeveer de helft overleed. Men is op het eiland zeer ontevreden over de Portugeesche regeering, die wel bereid schijnt om geld te sturen, maar niet voor ziet in de uiterst dringende behoefte aan geneesheeren, verplegers en geneesmiddelen. Ongeveer in bet midden tusschen Alicante en Cabo de la N§.o, in bet zuidoosten van Spanje, ligt, een paar mijlen van de kust verwijderd, een klein, vlak eiland, La Isla Verde, niet meer dan een kwart vierkante mijl in omtrek. Zyn ligging is bekoorlijk. In het zuidwesten ligt de baai van Alicante. In het noorden en oosten heeft men een vry uitzicht op Spanje; vooral komt de steile bergketen, die van Alcoy af tot in zee uit loopt, bekoorlijk uit. In het noordoosten onderscheidt men onduidelijk de omtrekken MBUK te letten N VAN EM. SN worden afgele side pakjes van vijf 7 en een Ned. om g van Nommer en van nevenstaand de Wet gedepo- uitvoering van ge- n bevelende BIJL, kART Lz. van Genève vertoefd, zich een halfjaar te Montpellier opgehouden, een uitstapje naar Egypte en Constantinopel gemaakt; maar nergens de gewenschte rust gevonden. Daarop had hy besloten, het menschdom moede en zat, zich op dit eenzaam eiland te vestigen. Hy wilde weder werken. ^Op de parterre-verdieping richtte hy zich zulk een uitgebreid en volmaakt laboratorium in, als slechts mogelyk was. Hier vond men de meest denkbare instrumentenma^r ook dit had spoedig zyn aantrekkingskracht voor hem verloren. Hy besteedde eenigen tyd aan het bestudeeren van de wyze van ontstaan der diamanten en de mogelijkheid van hun kunstmatige samenstelling. Maar bij kwam er niet verder mee dan hetgeen anderen reeds bereikt haddenhet werden slechts microscopisch kleine diamanten. Daarna begon hy zich met de organische scheikunde bezig te houden. Hy begon zelfs planten in den tuin te kweeken en legde een broeikas aan. Een tijdlang ging hy de planten in haar verschillende ontwikkelings perioden na, analyseerde wortelen, stengels, bladen en wrochten, en meende eindelijk in het zaad van een soort kruidnagel een nieuwe organische basis ontdekt te hebben. aanbreken waarop u verlangd uw ontdekking af te staan of ten minste gedeeltelijk af te staan kom dan naar Frankrijk. Geen sl^at zal zich erkentelyker toonen. - Maar ik vermoed, dat u ip elk geval er nu niet meer aan denkt uw ontdekking openbaar te maken,” voegde hy er aan toe, toen Erik reeds op het punt stond been te gaan; „dit maal kan u nog gaan waarheen u wil.” „In geenen deele,” antwoordde Erik. „niet, zoolang de Staat zich niet vernederen wil zulk een middel te gebruiken I” „Salus populi summa lex esto!" antwoordde de President en haalde de schouders op. Daarna boog hij ten afscheid. De telegrammen' brachten berichten van onlusten te Calcutta, veroorzaakt door wrij vingen tusschen Hindoes en Mohammeda nen naar aanleiding vau bet offeren van een koe door de laatsten. Wij vinden nu iets meer omtrent dit godsdienstig gebruik der aanhangers van den Islam. Het groote offerfeest, waarvan de voorbereiding aanlei ding gaf tot de botsingen, is Dinsdag door alle Muselmannen gevierd. Het is de herden king van het offeren van Isaac door Abra ham, en een offer wordt op dien dag zeer prijzenswaard, zoo niet verplicht, geacht voor iederen volwassen volgeling van den proleet, indien hy over voldoende middelen beschikt en zich niet op reis bevindt. De voorgeschreven dieren zyn de geit, de kameel en de koe; de buffel kan de koe ver vangen. De geit kan door niet meer dan door één volwassen Muselman geofferd wor den, maar een koe mag voor zeven personen gelden. Daar nu het dooden van een koe, een heilig dier voor dan Hindoe, voor dezen een wandaad, heiligschennis, beteekent, ook al is hy niet zoo heel vast in do leer, zijn de Hindoes tegen het gebruik der Moham medanen in opstand gekomen. Dezer dagen heeft de Algemeene Raad van de Seine een motie aangenomen, waarin de regeering wordt verzocht Parys tot zee haven te maken. Het denkbeeld is trouwens niet nieuw, in 1886 reeds werd een desbe treffend plan door admiraal Thomasset aan den toenmaligen minister van openbare wer ken voorgelegd. En sinds dien tyd heeft het parlement zich jaar op jaar in een of ander opzicht met dit plan bezig gehouden, en er herhaaldelijk gunstige rapporten over Duitschland. Het stedelyk Quirinusbad te Aken is gis teren een prooi der vlammen geworden. Even na 12 uur ’s nachts scbynt de brand te zyn uitgebroken, waarby twee kellners- leerlingen, die op de bovenverdieping sliepen zyn omgekomen. Het hotel/ dat by bet bad behoort, werd door slechts enkele gasten bewoond, die allen konden gered worden. Twee kellners, de huisknecht en een' der gasten hebben brandwonden bekomen. De boekhoudster en de caissière, die het gevaar nog tijdig bemerkten, sprongen uit het raam en kregen inwendige kneuzingen. Het Qnirinus-bad, dat midden in de stad ligt, was het oudste en meest beteekenende. De brand vond in de houten betimmering, die overal was aangebracht, ryk voedsel, zoodat het geheele huis uitbrandde. De baden zelf, die op eenigen afstand van het hotel en de kurzaal gelegen zyn, werden- niet getrof fen door den brand. Frankrijk, Eer. politieagent werd Maandag in de Avenue de l’Opéra te Parys aangesproken door een keurig gekleed jongmensch, dat verzocht gearresteerd te worden wegens dief stal. Nader bleek, dat de man als tolk in be trekking was by een der groote Parysche hotels. Als zoodanig groote vrijheid van be weging hebbende, had hy zich niet kunnen bedwingen herhaaldelyk juweelen en andere kostbaarheden uit de hotelkamers weg te nemen. De tolk, die waarschijnlijk lydt aan klep- tomanie, overhandigde den commissaris van politie een nauwkeurig bijgebonden lijst, waar op naar tijdsorde de diefstallen vermeld stonden, met de namen der slachtoffers er achter. 28) „U begrypt, de Staat past slechts ongaarne dergelyke middelen- toe,” ging de president voort„maar als het niet anders kanI Intusschen,” hy sloeg een luchtiger toon aan „ik neem aan, dat u niets geweten heeft van hetgeen ik n thans heb meege deeld, zoodat u eerst nu de volslagen onmo gelijkheid en hopeloosheid inziet om uw ont dekking bekend te maken. U zal niets kun nen ondernemen zonder dat men u in het oog houdtik wil daarom doen alsof er dit maal niets is voorgevallen. U weet nu im mers, dat het een tweeden keer niet gaatI Frankrijk zou u ook een kroon kunnen aan bieden,” voegde de President, zijn eigen ge dachtengang volgende, er aan toe, „en komt het oogenblik, waarop u mocht verlangen..” „Maar dat komt nooit, mynheer de Presi dent „O,” antwoordde de President glimlachend, „bet woord „nooit” moest men eigenlijk nim mer gebruiken. Sta mij derhalve toe, mijn sin te voleindigen. Mocht ooit het oogenblik Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. uitgebracht, maar toch kwam de zaak geen stap verder. Het balletje is echter thans weder aan het rollen gebracht en de regeering zal nu mis schien, onder den druk der openbare mea ning, ernstiger dan tot dusverre het geval was, het plan onder de oogen gaan zien, te meer nu uit de kringen van handel en nij verheid stemmen opgaan ten gunste van het grootsche denkbeeld. De bond van koop lieden en induslrieelen te Asnières o.a. heeft Maandag in een motie zich verklaard voor het plan, dat „niet alleen den nationalen rykdom aanzienlijk zal vermeerderen, maar tevens alle overstroomde streken zal redden van een wissen ondergang”. Wy deelden onlangs mede, dat besloten was in China een verantwoordelijk ministe rie in te stelten, en dat wel op gezag van de „Agence de l’Extrême Orient”. Daarop kwam een beripbt, dat wel een ministerie naar Europeesch model zou komen, maar alleen verantwoordelijkheid zou bestaan jegens de Kroon. En nu wordt uit Peking aan de Kölnisdie Zeitung geseind, dat een verzoek van de Ryksvergadering om de benoeming van een Kabinet eergisteren aan den Grooten Raad is voorgelegd. Het plan schynt dus nog in het stadium der overwe gingen te verkeeron. By het begrootingsdebat in den Duitschen Ryksdag was door sommige sprekers uit de rechterzijde critiek geoefend op het beleid van Dernburg, den voormaligen staatssecre taris van Koloniën. Zoo had men het o.a. gelaakt, dat hy onmjddellyk na het sluiten van de verdragen betreffende de diamant velden was heengegaandit was meende men, een manier van doen, die tet dusver onder Duitsche staatslieden niet gebruijndyk was. Y Op deze verwijten antwoordt Dernttirg thans met een ingezonden stuk in het Ber liner Tageblatt. Hy zegt daarin dat hjj ook thans nog de volle verantwoordelijkheid voor deze verdra gen op zich noemt. Trouwens van deze verdragen had men maandenlang zoowel in de commissie als in den vollen Ryksdag kennis kunnen nemen, en Dernburg had ze trouwens in uitvoerige debatten verdedigd. Zoo was dus zyn heen gaan of aanblyven voor de zaak geheel onver schillig. Verder kan hy de verdediging gerustelyk overlaten aan zyu opvolger, die alle geno men maatregelen mede heeft helpen voorbe reiden. sr briefkaart wordt toegezonden door Zaltbommol- 1! I I

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1