OPRUIMING II. SAMSÖM. ADVERTENTIES Pelterij en TTlt d.e Peis. VERGADERING VAN DENGEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 3958toStaats-loterij. T Veemarkt te Rotterdam. Vereeniging ARMENZORG* hooding van don heer Lobman heeft gezegd. Dit incident wordt gesloten. De beer Nolens en velen zijner katholieke medeleden zollen vóór de motie-Doymaer van Twist stemmen, tenzg nog een nadere regee- ringsmeedeeling dit standpnnt zal kannen doen wijzigen. De minister van Oorlog herhaalt de nood zakelijkheid van de traktementsverhooging. en herhaalt nogmaals met nadrok, dat bij een deel van het geld zal reserveeren voor de pensionneering. De portefenille-kwestie is ten on lachte in deze zaak gemengd. De minister beeft baar niet gesteld, en hij ont zegt den beer Merchant bet recht hem daar over aan te vallen. (Ramoerde beer Merchant roept: „Dat heb ik niet gedaan, maar de heer Lobman.") De heer ter Laan handhaaft zijn motie. (Er heerscht groote beweging in de Kamer. De heer ter Laan verwijt den minister niet naar hem te luisteren. De heer Troelstra roept: „De minister houdt ruggespraak", enz. enz) De minister verklaart na onaannemelijk alle pogingen om de officiers-traktementen- verhdoging terag te nemen. Alsnn komt het eerst in stemming de motie-ter Laan. Zij wordt verworpen met 64 tegen 7 stemmen. (Vóór stemde o. a. dr. Kuyper.) De motie-Doymaer van Twist (terugneming, in afwachting van de herziening der pensi oenregeling) wordt aangenomen met 36 tegen 31 stemmen. Vóór stemden de heeren v. d. Velde, Blom, Ferf, Foreest, Ketelaar, Drncker, van Vlijmen, Pollema, Nolens, Knyper, van Hamel, Colijn, van der Berch van Heemstede, de Beaufort, Aalberse, Teenstra, van Asch van Wijck, Roessingb, Heemstra, Hoogstraten, Marchant, Brummelkamp, Tydeman, Limburg, v. d. Mo len, Borgesins, de Meester, Heemskerk, Bos, v. d. Voort van Zijp, Oosterbaan, Elhorst, Monté Verloren, Patijo, Duymaer van Twist en Vorsterman van Oyen. Tegen de heeren Fleskens, de Jongb, van Nispen (Nijmegen), van Best, Lobman, Schim- melpenninck, van Lennep, Eland, Thomson, Jannink, Duynstee, de Ram, v. Wassenaer v. Catwijck, van Vliet, Snoeck Henkemans, Dolk, Kooien, van Veen, Smeenge, v. Vuuren, Jansen (den Haag), de Kanter, Rink, Loeff, Roys de Beerenbronck, Roodhuyzen, van Karoebeek, van der Borch van Verwolde/ van Sasse van IJsselt^de Geer en de voor zitter. De socialisten hadden tijdens deze stem ming de zaal verlaten. De minister van Oorlog vraagt naar aan- leiding van deze stemmisg schorsing der be- raadslaging. De zitting wordt onder sensatie opgeheven tot 1 uur, als wanneer de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken wordt voortgezet. ff Binnenlandsche Zak e„n. Na heropening wordt de gisteravond afge broken behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken voortgezet. Verschil lende sprekers voeren het woord. De heer Dolk wijst op vertraging van tal van bouwplannen iu Den Haag, door uitstel van de vaststelling van het Uitbreidingsplan. De minister antwoordt den heer Roodhuy zen, dat een verzoek om de Regeering bui ten bezwaar der schatkist op een congres te vertegenwoordigen, doorgaans gericht wordt tot mannen die om andere redenen tóch naar het congros gaan. Als iemand dun weigert, stalt het de Regeering tegen de borst hem dan alsnog uit te noodi^en, om tegen vergoeding dr been te gaan. Eeu Rijkskeuring van vleesch acht Ook de minister noodig, maar een algemeene keu ring van levensmiddelen in te stellen is een moeilijke zaak, die niet zonder grondig on derzoek tot stand kan komen. De noodzakelijkheid van subsidieering van kinder-vacantiekolonies is nog niet gebleken. Buitendien moet zuinigheid betracht worden. In verband met het opgemerkte over de Woningwet, heeft de minister spoedig een herziening van de Woningwet te kunnen resumeeren. Den heer Dolk antwoordt de minister dat de wet geen middel kent om een door de Gemeente opgelegd bouwverbod op te heffen. De heer Goeman Borgesins betoogt, dat afschaffing van het voorschottenstelsel voor woningbouw zeer nadeelig zal zijn voor de werking van de Woningwet. De minister zegt nog, dat hij zich bij de herziening der Woningwet alleen laat leiden door eigen inzichten. De minister van Oorlog, generaal Cool, heeft na het Kamervotum besloten zijn ont slag te nemen. ïn particuliere kringen werd Zaterdag ver wacht. dut de Begrooting van Oorlog om gewerkt Woensdag bij de Tweede Kamer zou inkomen en de Minister van Binnen landsche Zaken, mr. Heemskerk, zich met de verdediging zal belasten. Men boort spreken van bet kamerlid deb heer Colijn als opvolger van minister Cool. (Hbl.) De crisis aan „oorlog". De Haag8cho bladen bevatten reeds be schouwingen over het aftreden van den Mi nister van Oorlog. De „Nieuwe Courant" schrijft o. m.: Het is dus weder een zonderlinge crisis die wij beleven; een waaraan „de politiek" allerminst vreemd is. Wie d&órvan meer mocht verlangen te weten, wende zich om inlichting tot den heer Duymaer van Twist, partijgenoot van den Kabinetsfor mateur... Maar voor een deel is deze crisis toch geenszins door politieke beweegrede nen veroorzaakt; en in elk geval mag zij aangemerkt worden als een uiting van het bij velen heerschende gevoel van malaise over den toestand van het leger. Op het voorafgaande debat en bijzonder heden der stemming komt bet blad nader terug. Reeds nu willen wij echter ons leedwezen uitspreken over den val van minister Cool. Hij moge zich geen krachtig bewinds man getoond hebben, zijn beengaan kan op dit oogenblik slechts strekken om den toestand van onrast te beslendigen, waar in het leger en heel ons defensiewezen verkeert en, als ware het stelselmatig, wordt gebonden. Bovendien wekte zijn eerlijke, eenvoudige persoonlijkheid en de lust om te werken en aan te pakken, welke juist alt de begrootïhg waarover hij struikelde, zoo duidelijk bleek, sym pathie. De hoop scheen in de laatste dagen gerechtvaardigd, dat de Minister de be- grootingscampagne zou doorstaan. Ook het Kabinet schijnt Zaterdag geen crisis te hebben verwacht; de minister van Justi tie en Waterstaat althans waren giste ren rustig de stad uitgegaan. De rechter zijde heeft opnieuw getoond niet genoeg gedisciplineerd te zijn om het coalitie kabinet intact te houden. Er was groote beroering in de Kamer, echter van geheel anderen aard dan bet rumoer waaraau zij ons in de laatste weken beeft gewend. Een echte crisis atmosfeer, met die spanning, die gedempt hartstochtelijke atmosfeer, waaraan men de nadering van een politiek onheil her kent. „Land en Volk" schrijft over de Kamer zitting van Zaterdag, dat terwg-l de lieer ,Ter Laan zijn redevoering hield de heeren Lob man en Van Nispen van deze gelegenheid gebruik maakten om met de ministers van Binnenlandsche Zaken, inmiddels verschenen, en Oorlog een conferentie te houden. Het resultaat werd aan de Kamer piede- gedeeld, zoodra de heer Ter Laan had uitgesproken: als de motie werd aangeno men zou de minister heengaan. De beer De Savornin Lobman keerde tevreden glimlachende in zijn bankje terug. Hij verwachtte blijkbaar, dat de Kamer voor het dreigement zou zwichten. Maar het liep anders, en gelukkig. Want eeu behoorlijke samenwerking tusschen de Regeering en Staten-Generaal is onmoge lijk, wanneer sommige leden der volksver tegenwoordiging de taak van de Regee ring in banden nemen en de bewindslieden zoo zwak zijn om (Iu beslissing in hun eigen zaak aan anderen, over te laten. De vraag rijst na: wat zal het gevolg zijn van deze crisis? De regeering heeft een, wellicht wel kome aanleiding om van het kruis der 46 millioen af te komen. Een opvolger'heeft, een ander inzicht in sommige onderdeeieo, derhalve winst van tjjd. Politiek ongetwijfeld, dat de invloed van den heer Knyper en zijn antirevoljition- naire phalanx in de coalitie is versterkt. Hij kan daarvoor azijn vriend Lobman be danken En wanneer wij aannemen dat de mi nister Heemskerk zijn ambtgenoot tot het uiterste heeft gedreven uit begeerte om hem te behouden hieraan mogen wij niet twijfelen laat de trouw van d« christeljjk-historischen aan het kabinet niets te wenschen over, en zijn de katho lieken heel wat trouwer dan de antirevo- lutionnairen. Het kabinet kan hieruit tevens de lee ring trekken, wat een votum van vertrou wen als velleden week binnenskamers moet zijn uitgebracht door de coalitievrienden, beteekent. Het schijnt alleen de christe ljjk-historischen te binden. Gevraagd zal nu worden een minister, die niet op Zondag naar Olieslagers gaat kijken, die het schieten op Zondag zaI ver bieden, die legerpredikanten zal aanstel len, die uitzonderingsmaatregelen neemt tegen „Ons Belang" en die de Christen onder-en bovenofficierenvereenigingen zal lubsidieeren. VRIJDAG 16 DECEMBER 1910. (Vervolg.) 15. Ais voren houdende voorstel tot het maken van een afvoer van faecaliën in de 3de Kade. Ter visie. 16. Als voren houdende voorstel tot het verleenen van een subsidie aan de Pomolo- gische vereèniging te Boskoop. Ter visie. 17. Als voren houdende voorstel tot het verleenen van toestemming aan C. Middel koop voor het bouwen van woningen aan den Jan Philipsweg. Ter visie. 18. Als voren houdende voorstel betref- fonde overneming van de Snooijstraat. Ter viBie. 19. Als voren houdende voorstel tot het maken van een wachtlokaal voor werklieden* aan do Mallegatsluis. Ter visie. 20. Als voren houdende voorstel betref- ltyide uitbreiding van het marktplein. Ter visie. 21. Adres van Mej. T. G. Keijzor inhou dende verzook om eervol ontslag als onder wijzeres in het koken aan de herhalingsschool voor meisjes. De VoorzitterNamens B. en W. heb ik de eer U voor te stellen het gevraagd eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Jan. a s. Aldus besloten. 22. Adres van H. A. C. Arentsen, inhou dende verzoek om eervol ontslag als onder wijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs N°. 3. De VoorzitterNamens B. en W. stel ik U voor het gevraagd eervol ontslag te verlee nen met ingang van 1 Februari a.s. Aldus besloten. 23. Adres van M. Goudswaard, van de zelfde strekking. De VoorzitterIk heb de eer U namens B. en W. voor te stellen het gevraagd eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Maart a.s. Aldus besloten» 24. Adres van P. B: v. d. Broek, hou dende verzoek om eervol ontslag als Brug wachter aan den N. Haven. De VoorzitterNamens B. en W. stel ik U voor het gevraagd ontslag te verleenen. Aldus besloten. 25. Adres van de Afd. Gouda en O. van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, inhoudende verzoek om het personeel ver bonden aan de Herhalingsscholen in het pensioenfonds op te nemen. In handen van B. en W. ter fine van praeadvies 26. Adres van do Goudsche agenten van politie-vereeniging over de regeling der tractementen. In handen van B. en W. ter fine van praeadvies. 27. Dankbetuiging van J. Ouwersloot voor de hem toegekende salaris verhooging. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 28. Vijf adressen van adhaesie aan het voorstel van den heer P. J. Kolijn in zake de Drankwet. 29. Adres van de Ver. „De Drankwet" houdende verzoek de voorstellen van den heer Kolijn niet aan te nomen. Bereids gedrukt en in het bezit van de leden. 30. Adres van G. J. Westerbeek v. Eerten houdende verzoek de voorstellen van den heer Kolijn niet aan te nemen en klachten over het roode electrische licht. De Voorzitter De toon, waarin dit adres is gesteld, doet mij wenschelijk voorkomen, ook omdat het niet gezegeld is, het niet te doen voorlezen. Aan de orde: De benoeming van: a. twee leden van het scheidsgerecht, bedoeld in art. 31 van het Werklioden- reglement. b. eene onderwijzeres^ in het koken aan de herhalingsschool voor meisjes. Aan de orde: De voorziening in de vacaturen in Oom missiën en besturen van plaatselijke instellingen. Deze benoemingen zijn reeds opgenomen in ons vorig nummer van Zaterdag 17 Dec. Aan de orde Het voorstel tot het wegens vertrek of overlijden verleenen van ontheffing of teruggaaf op aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar hot inkomen dienst 1910. Wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het praeadvies Jop het verzoek van den heer J. T. Swartsenburg om het kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen te mogen uitgeven. De heer van Iterson M. d. V., ik weet, dat de heer Swartsenburg in zijn recht is, even goed als ieder ander dat zou zijn, wanneer hij het kohier afschrijft, nadrukt en verkoopt. Maar ik vind het toch een treurig verschijn sel en zou zeggen, dat de kieschheid mee brengt, dat men dat niet moet doen. Uit zoo iets moet een ander geen broodje willen slaan. Ik zal dan ook tegen stemmen, al is Swartsenburg volkomen m zijn recht. De Voorzitter Mag ik daarop direct even den heer van Iterson antwoorden om moge lijke verkeerde gevolgtrekkingen te voor komen? Swartsenburg heeft mij medegedeeld, dat het hem te doen is om een uitspraak'1 te krijgen van den Raad over dat uitgeven van het kohier. Wanneer men er in den Raad over het algemeen tegen is, ziet hij van zijn voornemen om het kohier te publi- ceeren, af. De heer van EijkDe Raad zal zich wel licht herinneren dat indertijd door den heer Vingerling en ook door mij de wenschelijk- heid is uitgesproken, dat op de belasting- - biljetten zouden voorkomen de berekening, hoe men gekomen is aan het bedrag, waar voor men wordt aangeslagen. Tot op heden is daaraan echter niet voldaan. Misschien bestaan er bij B. en W. daartegen bezwaren die wij niet kennen. Nu hier echter door den heer Swartsenburg wordt gevraagd het kohier te mogen uitgeven iets watm.i. de Raad moeilijk zal kunnen weigeren wilde ik gaarne even op dat verzoek terug komen en vragen of dan in het uit te geven boekje ook niet kan worden opgenomen, hoö men aan het bedrag der belasting is gekomen. Ik heb daarovêr ook met Swart senburg gesproken en hem gezegd „Wan neer je' het zoo doet, heb je zeker veel meer succes". Swartsenburg is bereid het te doen, wanneer hij van de zijde van B on W. alle medewerking krijgt. Hij heeft daartoe even wel gegevens noodig. Wanneer hij die kan krijgen, zal hij zijn boekje zoo uitgebreid maken, dat zelfs de domste mensch daarin kan vinden, hoe men aan het bedrag van zijn belasting is gekomen. Daarom zou ik willen vragen, of Swartsenburg van U de toezegging mag ontvangen dat hij alle stuk ken zal krijgen, die hij noodig heeft. Mocht het zijn, dat een ambtenaar daarvoor eenig werk moet doen, dan wil hij er graag iets voor betalen. De VoorzitterWanneer Swartsenburg afschrift laat nemen van het kohier, zooals het na opgemaakt te zijn, naar Gedeputeerde Staten is gezonden en daarvan is terugge komen in handen van den Gemeente-ont vanger, dan heeft hij alle gegevens, waarop U doelt. Door eenvoudig afschrift te nemen van het kohier is aan het verlangen vol daan. De heer van EijkEr is toch nog iets, waaromtrent wij het niet eens zijn. Ik weet wel, dat het afschrijven van het kohier voor ieder vrij is, maar ik zou toch ook gaarne zien de berekeningen, die gemaakt worden door de ambtenaren, die de biljetten invul len. Anders zou het kunnen voorkomen, dat Swartsenburg berekeningen ging maken, die niet' sluiten met hetgeen op de billetten voorkomt. En dan wenschte ik nog iets te vragen, M. d. V. Wanneer het kohier is opgemaakt door B. en W., krijgen de leden van den Raad daarvan een exemplaar, waarin dan door den Raad verandering wordt ge bracht. Wanneer de heer Swartsenburg nu het kohier gaat publiceeren, zou ik toch gaarne zien, dat hij niet in handen kreeg het boekje, dat nog door den Raad moot worden veranderd. Anders zou ieder belas tingbetalende kunnen zien, welke verande ringen door den Raad in het primitief kohier zijn gebracht en dat komt mij niet wensche lijk voor. De Voorzitter Ik kan den heer van Eijk meedeelen, dat wat hü bedoelt, van zelf sprekend is. Wanneer Swartsenburg een af schrift neemt van het kohier, is het niet het kohier zooals het door B. en W. is voorge steld, maar zooals het; door den Raad vast gesteld," is gezonden naar en teruggekomen van Gedeputeerde Staten. Dat is het kohier, dat bij den Gemeente-ontvanger berust. Daarop zijn aangebracht de berekeningen waarover de heer van Eijk heeft gesproken. De Gemeente-ontvanger heeft niets te doen dan van dat kohier op de billetten over te schrijven het totaal bedrag van den aanslag. Wanneer dus door Swartsenburg iets wordt uitgegeven, is het afschrift van het groote kohier. Het ontwerp-kohier, zooais het door B. en W. bij den Raad wordt ingediend krijgt hij niet te zien. De heer van EijkIk dank U, M. d. V.; als het zoo gaat, is het juist, zooals ik het wensch. De heer Jongenburger M. de V., nu Dr. van Iterson zijn stem heeft doen hooren tegen het voorstel, wil ik iets daarvóór zeg gen. Ik hoop, dat de Gemeenteraad het voorstel zal aannemen. Dr. van Iterson zin speelde er op, dat zulke zaken meer geheim moesten blijven Ik ben van tegenoverge stelde gedachte. In de Gemeente toch wordt ontzettend veel geklaagd over menschen, die te laag zouden zijn aangeslagen en wij zijn niet altijd in de gelegenheid daarover het juiste licht te doen schijnen. Het komt voor, dat juist door de publicatie van het kohier een ieder op de hoogte zal kunnen komen van den aanslag van verschillende personen. Ik zie niet in, waarom over deze zaak niet het volle licht zou mogen schijnen en waar om wij de menschen niet in de gelegenheid zouden mogen stellen van die aanslagen kennis te nemen. De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel van B. en W. in stemming gebracht. Dit wordt aangenomen met 13 stemmen voor, 4 tegen en 1 in blanco. Voor stemmen de heeren v. d. Ree, Bok hoven, Nederhorst, Knuttel, Prince, de Jong, Vergeer, Kolijn, Herman, van Eijk, Jaspers, v. d. Torren en Jongenburger. Tegen: de heeren Muylwijk, IJsselstijn, v. Iterson en Dessing. Blancode heer v. Galen. (Wordt vervolgd.) Eeu 'belangrijke diefstal is te Hilversum ontdekt. Reeds geruimen tjjd werden iu de gemeente kleedeu en karpetten zeer goed koop te koop aangeboden. Het is nu geble ken, dat al deze karpetten afkomstig zijn uit de tapjjtfabriek van de firma Job. van Rhyn, aan de Groest aldaar, en dat twee personen, N. v. G. en J. V., waarvan de eerBte op die fabriek werkzaam ie, zich reeds lang van tapijten enz. meester maakten, teu einde deze te verkoopen en de opbrengst ten eigen bate aan te wenden. Reeds meer dan 100 stuks zjjn overal in beslag genomen. De twee gauwdieven zjjn aangehouden en ter beschikking van de justitie' gesteld. De kinderen-beroovers zijn hier weer aan 't werk, en bijzonder listig laten ze de kleiqen er inloopen, naar door een der ouders aau de Hahgsche Ct. wordt gemeld. Ze vragen aan 'n kind even 'n boodschap voor hen te doen; dan krjjgen ze 'n paar centen, 'n dubbeltje. Het kleintje gaat weg. j Als het terugkomt krjjgt 't het dubbeltje. |j „Maar doe 't in de portemounaie 1" En dan haalt 't kiod die te voorschijn— en wèg zjjn de dieven er mee. Of wel't i kind zegt geen beurs bjj zich te hebben. „Wacht, hier heb je er een van mjj" heet 't dan. „Doe daarin dan maar al 't geld, dat jij hg je hebt." En op die manier krjjgt de kinderen-be- roover dan óók, wat bjj hebben wil, in han den. Men zjj op zjjn hoede De bewoners van den nitgebolden hooi opper aan het Oosteind onder Oosterhoat. zullen weldra hon Eskimohnis verwisselen met een woonwagen. Eigenhandig is de va der bezig met den bouw van een buis op wielen. Vijjdagmorgen ontstond brand in de mo- tormachinefabriek van den heer J. v. Don gen, te Bredp, door een jongen net een vat waarin nog benzine was. Het geheele houten gebouw is afgebrand, terwijl 2 mo toren zwaar beschadigd zjjn. Bjj de behandeling in den Amsterdamschen gemeenteraad over het voorstel tot invoe ring van een 9 urigen arbeidsdag voor ge meente-werklieden werd ten slotte in stem ming gebracht een motie van den beer Del- prat, laidend „De Raad. van oordeel, dat er geen voldoende re- don is tot een algemeene verkorting van ar beidsduur, noch tot eeu algemeene verhoo- ging der loonen de mogelijkheid erkennende, dat voor som mige categorieën van gemeente-werklieden en gemeente-beambten, hetzy verkorting van arbeidsduur, hetzjj verboogiug van loon of beide gewenscht is noodigt Burgem. en Weth. uit, een onder zoek in te stellen, zoowel omturnt deze beide aangelegenheid, als omtrent de financieele gevolgen, welke te verwachten zollen zjjn van eventueele wijziging der bestaande rege lingen, en om in verband dadrmee de noo- dige voorstellen te doen." Deze motie werd aangenomen met 23 te gen 18 stemmen. Uit de „inlichtingen betreffende de nieuwe tarieven van de Hollandsche Spoor" „Eeu houder van eeu abonnementskaart heeft, bjj gebreke aan plaats in de klasse waarvoor zjjn klaart geldig is, geen aan spraak op een plaats in een boogere klasse en moet zich vergenoegen met een plaats in een lagere klasse". In welken wagen moet dan een 3e klas- ser Misschien in een veewagen Spoorwegtarieven en handelsreiziger! De directie der Hollandsche Spoor beeft medegedeeld, dat met ingang van 1 Januari a.s. aan houders van nieuwe abonnements kaarten geen vermindering op de vracht prijzen voor bet vervoer van bagage meer wordt .verleend. Daar deze bepaling de be- l&ogen van de handelsreizigers schaadt ver zoekt het bestnur der Nederlandsche Han delsreizigers Vereeniging aan den Minister van Waterstaat zjjn invloed te willen aan wenden om de tot nu geldende gnnstige be paling te doen van kracht bljjven. Drie jongens van 13 tot 15 jaar hebben Vrijdagavond een ruit stuk geslagen van de iu aanbouw zjjnde school aan de Wilhelmina- straat in Deo Haag. Door de opening kropen zjj naar binnen en braken daar gas- en va- terleidiugpjjpen en gasornamenten af. Den buit stopten ze iu een zak en klommen daar mee weer naar bniten. Op straat kwamen ze een politieagent tegen, die wel eens wilde weten, wat er in dien zak was, en het ver haal van een „vondst" niet erg geloofde. Daarom nam hjj de jeugdige boosdoeners mee naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven, waar het veelbelovende drietal voor- loopig werd vastgehouden, totdat ze door ban ouders werden teruggehaald. De „Arnbemsche Courant" nam 15 Dec. jl. het volgende bericht op Het Hnis ter Aa. In bet nummer van 10 December van het Engelsche tijdschrift „Farm and Garten" staat een zeer vleiend artikel van Percy J. Philip over „a Dntch model farm", die van het Hnis ter Aa te Oosterbeek. Zjj wordt genoemd dB vermaarde hoeve| in Holland. Misschien is er, zoo wordt er bjjgevoogd, in de geheele wereld geen inrichting van dezen aard, die zóó zorgzaam en weten schappelijk gedreven wordt. Het met een paar afbeeldingen opge luisterde artikel behandelt achtereenvolgens de gezondheid der koeien, de voeding, de melk verzorging eo het op fles6chen tappen der melk. De schrijver, die zeer goed nit zjjn oogen heeft gezien en van de eischen uitnemend op de„hoogte bljjkt te zjjn, is vol waardee ring over de onderdeelen zoowel als over het geheel. De maatregelen om het melkvee in gezonden staat te honden, de zekerheid, dat men melk van gezond vee verkrjjgt, de bjjzondero reinheid, die bjj de geheele be werking in acht wordt genomen, de proper heid van alles wat men op 't Hnis ter Aa te zien krjjgt, de schrijver heeft geen woorden genoeg om den lof ervan te verkondigen. GOUDA, 19 December 1910. De heer M. J. Spaanderman alhier is be noemd tot directeur der gemengde zangver- eeniging „Harmonie" te Bodegraven. Door de politie alhier werd aangehouden een jongen, die door de voogdijraad te Epe was gehuisvest; bjj was aldaar weggeloo- pen en is weder onder het over hem gestelde gezag aldaar gesteld. Door de politie is een gesignaleerd per soon aangebonden, die nog een dag hechte nis moest ondergaan. De Tooneelclnb „de Goudsbloem gaf Zaterdagavond haar eerste uitvoering in dit seizoen in zaal „Kunstmin" der Soc. „Ons Genoegen". Opgevoerd werd thans „Twee wapens", bljjspel in 4 bedrjjven naar het Dnitsch van Oscar Blnmenthal en Gnstav Kadelbnrg. Daar „Twee wapens" een succes stuk is geweest o.a. van den Grooten Schouwburg te Rotterdam, gelooven wjj dat, zonder afbrenk te willen doen aan de goede krachten welke de vereen, telt en den goeden □aam van „de Goudsbloem", deze kens niet de gelnkkigste geweest is, daar wjj deze stnkken liever voor beroepsspelers overge laten zagen. Niettemin beeft echter de op voering van „Twee wapens" Zaterdagavond veel 8ncces gehad, men heeft er van gemaakt wat men kon, wat door het zeer talrijke publiek naar waarde werd geapprecieerd. Het stak komt in vele opzichten overeen met „Het donkere Pant", bier het vorig jaar opgevoerd door het Rotterdamsch gezel- schap-van Ejjsden. Het donkere pont, een neger in de familie, was in „Twee wa pens" een Amerikaansche millionair, eige naar van een renzenBlacbterjj in Chicago, een „varkensslachter" das. Msximiliaan, ba ron van Wettingen, wiens zoon Endolftronwt met de dochter van Mr. Thomas Forster, Mary, ziet er vreeseljjk tegen op kennis te moeten maken met „de varkensslachter", en wanneer dit eindeljjk gebeurd is, ljjdt dit tot zeer komische scènes. De echte aristocraat werd voor een dilettant zeer goed vertolkt door den beer Esser. Een dergeljjke zeer moeiljjke rol mag niet te licht opgenomen worden, wat door den beer E. ook niet is gedaan. Hjj beeft het er zeer goed afge bracht. Oonoodig te zeggen dat de rol van Mr. Forster door den heer H. A. Westbroek uitstekend werd vertolkt. Hoewel naar bet ons toescheen in het eerst nog niet erg op dreef, typeerde bjj ons echter later een pracht van een „varkensslachter". Aardige tooneeltjes gaven die twee ons dikwjjls, on mogelijk en toch typisch was o.a. de scène in bet 4e bedrijf met den baron, zittend op zijn koffertje. Menigmaal hebben zij ons har telijk laten lachen. De beer v. d. Linde was eveneens heel goed in den rol van Rndolf TWettiogen, flink bijgestaan door Mej. Esser als Mary. Dietrich van Vinck werd zooals te begrijpen was, goed getypeerd door den heer Grootendorst, een der beste krachten der vereeniging. In vele leuke tooneeltjes liet de heer von Vinck het pnbliek hartelijk lachen. Minder kon ons Mrs. Stephenson be koren hoewel zjj heel aardige momenten had, was deze rol toch niet geschikt voor Mej, van 't Hoff. De andere personen deden hun best om het geheel goed te doen slagen. In het le bedrijf was het tooneel heel aardig, het 2e was, als woonplaats van Baron van Wettingen, minder goed gekozen, terwijl echter in het 2e en 3e bedrijf het tooneel kenrig was in orde gebracht. De electrische kroon paste dan ook wel in z'n schitterende omgeving. In het eerst werd er te zacht gesproken, doch later ging het veel beter. De panzes, vergeve ons deze critiek, dnnrden echter veel te lang, hoewel goede Dammers muziek er de stemming ,in hielden. Een gezellig bal hield velen lang bijeen. De le uitvoering in dit seizoen is voor „de Goudsbloem* een waar succes geweest, dat de 2e het eveneens mag zjjn I 3e Klasse, Trekking ran Maandag 19 Dec. No. 11939 1 5000. 12442 en 15758 ieder 1 1000. 9957 en 14127 ieder 400. 5802, 7469 en 7810 ieder f 100. Prjjzea ran 45. 99 3145 6553 9501 12042 121 78 73 10 72 29 3225 99 38 12102 411 27 6615 50 12 55 72 30 9634 44 60 95 37 9773 63 85 3376 6707 9821 94 98 3435 57 54 12287 532 71 6866 61 12315 608 3569 6971 9939 36 36 91 75 10028 56 74 99 7095 30 79 86 3727 7105 10197 '12431 708 3887 25 10238 43 17 3900 7210 67 79 25 4058 12 97 89 892 4120' 21 10345 12514 965 54 62 10419 12691 80 4214 7303 84 12732 113? 34 32 93 93 45 80 83 10514 12869 78 4358 7442 47 91 1220 70 56 64 94 21 4583 61 75 12933 1348 88 7569 10614 72 50 4674 7671 91 13056 1432 4756 7898 10780 76 1520 4874 7900 93 13114 22 4940 60 10875 37 25 44 90 10921 79 91 64 8013 54 13201 1623 5010 52 88 57 33 94 71 11099 78 47 5103 8151 11105 13307 95 56 8260 89 67 1807 57 8330 11278 87 11 5301 58 11321 13444 49 11 8649 65 45 1926 2Q 77 88 86 28 24 82 97 13502 62 31 8645 11420 57 99 58 51 37 72 2001 75 55 54 13644 9 86 60 11505 73 26 5416 8727 18 13729 41 34 44 30 40 66 94 60 79 94 2113 5629 84 11617 13839 20 5617 97 20 52 2210 31 8817 40 86 2326 77 49 42 13940 2456 5718 8901 49 14031 82 43 86 51 65 97 56 9006 56 87 2515 93 13 61 14105 28 5851 55 68 19 51 99 94 11748 30 91 5921 97 49 62 95 41 9115 11812 14209 2671 50 23 54 10 2807 62 31 78 73 11 6016 48 87 14331 48 76 91 91 33 67 80 9315 11935 47 62 6168 38 50 96 72 89 49 52 14413 75 6210 85 55 14534 2974 26 92 61 60 78 75 9418 74 68 3122 6304 73 78 76 25 51 SPORT. Gisteren (peelde Olympia I tegen Hermes te Schiedam en rerloor met 2—0. In dezelfde competitie gal Sportman te Leiden het Rotterdamsche Xerxes met 3—2 klop. Een protest ran Xerxes is tegen dezen wedstrijd ingediend. De wèdstrjjd D. O. S. (Utrecht)—Biitsche T. G. ging niet door. De atand is thans: Xerxes s« 6 0 »«rl. Hit. 12 23 4 Olympia 8 4 3" 11 27 9 Hermes 8 3 2 3 8 12 12 Sportman 8 4 1 4 7 U 26 D. O. S. 7 2 2 3 6 9 10 Gren. en Jag. 8 3 0 5 6 13 27 Biitsche V. O. 8 2 0 6 4 16 22 Voor den Gondscheu Voetbalbond werden gisteren geen der wedstrijden gespeeld. INGEZONDEN. Builen verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur I Hoewel reeds reel orer de R. K. Wio- ketiersrereeniging is gescbreren. rertrouw ik, dat U aan dit stukje nog een plaatsje wilt inrnimen. Bjj voorbaat mijn beleefden dank. Voigens rnjjoe bescheiden meening hebben alle menschen, (dos ook R. K.) bet reobt, rereenigiogen onder geloofsgenooten te stich ten, te meer, wanneer daarbjj niet bedoeld wordt, rerdeeidbeid te zaaien. Wie hen de oprichting erran zon willen beletten of be moeilijken, maakt aich schnldig aan eene aanslag op hunne vrjjheid, eene daad, die altijd en algemeen ten zeerste werd afge keurd, en m. i. terecht, want de rrQheid is een der roornasmste zaken, die de menzch bezit. Reeds daarom ia b.r. een Protestantsche Koopersbond een onding, bet lidmaatschap er ren is elk waarlijk Christelijk of Vrij zinnig mensch onwaardig. Verder zon een Prot. Koopersbond alleen dan reden ran bestaan hebben, als men, in plaats' ran een R, K. W. Ver., een R. K. Koopersbond had opgericht. Ik ben echter rast orertnigd, dat btl de oprichting der Kstb. winkeliersrer. hoegenaamd geene bedoelingen ran rer deeidbeid zaaien' heeft roorgezeten, nog reel minder iemand er een oogenblik aan heeft gedacht, om in *t rerrolg alleen bjj geloofsgenooten te koopen. Meer neg. Naai betgeen ik dezer dagen heb geboord, is mjj en zeker ook rele andoren ten «tel- ligste gebleken, dat bet oprichten ran „Koo- persbonden' onder geloofsgenooten aan alle zijden ten zeerste wordt reroordeeld. Waar nn tereos gebleken ia, dat de R. K. Ver. heel goed wil ea kan samenwerken met de neutrale, rind ik geene enkele reden meer, om orer de oprichting der R. K. W. Ver. nog een afkearend oordeel te rellen, en zoo ik roeleer alle winkeliers willen aanra den wordt lid ran heide rereenigiogen. Twee weten altjjd meer dan éen, beide rereeni giogen zollen U, elk op bare wjjze, ran not zjjn. De middenstand kan er niet anders dan wél bjj raren. als twee flinke voreeni- giugen elkander helpen en atennen. U, M. de Red. nogmaals dankend. Een Lid der Nentrale Winkeliersrereeniging. van MANTELS COSTl/MES. BLOUSEN, KOKKEN tot zeer lage prjjzen. Aanbevelend Hpcdaliteit In Mantel* en CoHtnrne*. Maandag 19 December 1910. Vette oasen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor ïste kwaliteit 37, ae 34 en te aoct. per halt KG. Vette kalveren goede aanvoer ie kwaliteit a8, ae 34, eh 3e 23 ct. per half KG. Vette varken» goede aanvoer, i»te kw, 36 ade kw. 35, 3de kw. aa cent per half K G. Schapen en lammeren goed aangevoerd. Handel In vet vee en vette kalveren stug, iets lager in prijs. Handel in varkens traag, prijzen lager. Schapen en lammeren werden langzaam verkocht Afdeciing HUGHKIlHlllg ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten doel om onde, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ook, zoo roei noodig te repareeren, en hoofdzakelijk aan tnings. goeden voor goedkoope prjjzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de teetUrole Vereeoiging ,Ar- menmorg". 14630 17719 68 81 69 17814 14737 36 42 51 52 17907 64 15 70 18 83 42 14898 70 14921 18027 45 86 60 93 15003 18140 20 59 26 92 31 18342 81 18424 15128 30 82 31 89 33 15237 57 51 18505 79 77 15333 18665 81 18737 95 43 97 18898 15407 18990 73 19057 94 19107 15525 68 15639 19219 67 29 15709 76 16 19330 56 66 15858 74 15916 19518 97 30 16037 19607 16101 41 16307 19701 64 19871 16444 19936 75 20007 16523 36 43 20109 51 11 16664 35 16760 64 64 20314 16831 20 78 49 16931 20421 36 26 82 95 17016 20527 66 49 81 65 83 64 17112 81 30 20601 17203 20702 21 48 17541 79 60 93 17614 20919 57 56

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2