OI'llliliUllVG ADVERTENTIES BINNENLAND.- Stadsnieuws. Is ©1 tor Ij err I). S U1SOM. Tweede Aankondiging. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. "CTIt <£Le I=ex3. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERA AD SGS^Staats-loterij. FOSTEBIJ'EW~ Veemarkt te Rotterdam. van MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, KOKKEN dagochtend toe het verkeer gestremd. Tns- schen Taanton en Minehead, op de Groote Westerspoor, staat de spoorweg ook onder water en kanoën er geen treinen loopen. DergelQke berichten komen uit nog meer streken van het land. Amerika. Vrijdag is het in New-York de koudste dag van dezen winter geweest. Het vroor hard en een ijzige wind dreef de menschen van de straten. Het was leeg en stil in de winkels, ondanks de naderende Kerstmis, omdat de menschen zich, indien ze dit eenigs- zins konden vermijden, niet op straat dorsten te begeven. In de Adirondacks was de konde al zeer hevig. Daar stond te thermometer twintig graden onder nol. Drie menschen zijn dood gevroren. Italië. Te Sisini, werden twee bejaarde lieden, een rijk grondbezitter en zijn vronw, 's nachts overvallen door gewapende en vermomde bandieten, die ban villa waren binnengedron gen. De bandieten pijnigden de oade menschen met gloeiende ijzers net zoolang, totdat de zen de bewaarplaats van hon geld hadden aangewezen. De bandieten maakten toen 1500 lire bait, waarmee zy aftrokken. Op het oogenblik dat zg de woning verlieten kwam de zoon der slachtoffers thais, die een der bandieten neer schoot. Het bleek toen, deze bandiet niemand minder was diyide burgemeester van Sisini. Vergadering van Maandag 19 Dec. De behandeling van de begrooting van Blnnenlcndsche Zaken wordt voortgezet. In debat komt een amendement-Treub, om geen assistenten aan te stellen bij de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rot terdam. Dit amendement toelichtende, zet de heer Treub uiteen, dat, indien aan de Rijkskweek school een behoorlijke verdeeling van arbeid bestond, er aan den directeur een grooter aandeel in bet onderwya en een aandeel in den klinischea dienst werd opgedragen, de dienst van den leeraar naar billijkheid ge regeld zou kunnen worden zonder aanstel ling van den door den minister noodig ge- achten assistent. Het amendement wordt verdedigd door den heer Aalberse en bestreden door den heer de Visser en den minister, die betoogt, dat de eigenlijke strekking van het amende ment is, om den directeur vau de vroed- vrouweninrichting zijn plaats te doen ruimen voor een commissie van toezicht, en dit zoo verzet uitlokken bij de Rotterdamscbe medici. Bij de replieken zegt de minister toé, een commissie van deskundigen om advies te vragen, waarna de heer Treub zijn amende ment intrekt. De post wordt daarop goedgekeurd. Bjj de afdeeling Hooger en Middelbaar Onderwijs betoogt de heer Koyper de nood zakelijkheid om de desorganisatie in 't on derwijs tegen te gaan en om meer eenheid in het onderwijs te brengen. Hij beveelt daartoe drie middelen aaninstelling van een afzonderlijk departement van Onderwijs, aanstelling van een directear-generaal voor Onderwijs, en in bet leven roepen van epn „Conseil Superieur de TEnseignement", gelijk in België bestaat. De Ineenschakelingscom- missie is 7 jaar bezig geweest om advies te geven tegen de desorganisatie, en het zal nog wel drie jaren duren alvorens haar ad vies zal hebben doorgewerkt, en na die tien jaren zal dan eerst met de organisatie begon nen worden en dan zijn wij er eigenlijk nog niet. De heer ter Laan meent daarentegen, dat nóch een Onderwys-Departement, nóch een directeur-generaal noodig zyn om het onder wijs tot organisatie te brengen. Wel erkent hij dat desorganisatie bestaat, en wel voor namelijk op het stuk van middelbaar en lager onderwijs. De heer de Visser acht dringend noodig dat de Hooger-Onderwgswet zoodanig worde herzien dat er voor gewaakt wordt dat onze voornaamste hoogleeraren voor het vader land behouden kunnen blijven. Ons tandheelkundig onderwijs bespre kende, keurt bij de staking der Utrecbtscbe studenten af, waar staking op alle gebied, een laatste redmiddel moet blijven. De heer Blum betoogt o.a. dat door be tere regeling van bet subsidiestelsel een werkelgk einde aan den schoolstrijd zal ko men, èu betuigt verder teleurstelling dat de minister geen sympathie blijkt te hebben voor het denkbeeld van een afzonderlijk Onderwga-departement. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Den Haag Io kringen, waar men geacht kan worden, op de hoogte te zijn van wat er in de om-^ geving van de regeering en baar toonaan gevende raadslieden omgaat, wordt de val van den minister van oorlog geweten aan den invloed van dr. Knyper. Het gebeorde is eene niet geringe teleurstelling voor mi nister Heemskerk, voor wien het zeker geen gemakkelijke taak zal zijn, een plaatsver vanger voor den aftredenden minister te vinden. De arbeid van het kabinet-Heemskerk zoo deelt men ons verder van dezelfde zijde mede op het gebied van de sociale poli tiek is tot dusver, op zijn zachtst gezegd, teleurstellend geweest. En de invloedrijke anti-revolutionairen hebben begrepen, dat het een kyaad ding zou zjjn, in 1913 voor de kiezers te moeten komen met een schra len oogst aan sociale wetten, doch duarnaakt met een belangrijke verboogiDg van de mili taire nitgaven, die het gevolg zoa zijn var. eene verhoogde gewone begrooting, de kos ten van de kustverdediging, en de grootere uitgaven, die de voorgenomen herziening van de Militiewet zoude meebrengen. Dat moest zoo mogelijk worden voorko men. Doel moest zijn, de militaire uitgaven zooveel mogelgk binnen zekere perken te houden, en ze, tot en met 1912 althans) in hun geheel zoo laag mogelijk te doen blijven. Dit kon worden verkregen door het ontwerp op de kustverdediging op de lanfje baau te schuiven, en door de begrootiog zooveel mo gelijk te drukken. De beslissing over do motie-Duymaer van Twist moet, althans voor zooverre van anti-revolutionaire zijde tot de aunneming is meegewerkt, van bovenstaande overwegingen bet gevolg zijn geweest. Het ging voor de anti-revolutionairen niet zoo zeer om aan de officieren de toegedachte verhooging te onthouden. Deze is noodig, en ook in gezaghebbende anti-revolntionaire kringen moet men daarvan niet otfknndig zgn. Het eenig doel van de motie-Van Twist was uitstel te verkrijgen, hetzü dat de mi nister zich erbij neergelegd had en dos het uitstel zonder' ministerieele crisis was tot stand gekomen, hetzü minister Cool het véld ruimde, en er dus hoop zonde zyn, dat de nieuwe minister het ontwerp omtrent de kustverdediging in de eerste plaats, maar ook verschillende, door minister Coolonder- nomep verandering^, waarvan verbooging van de begrooting het gevolg was, en ten slotte de herzieniDg van de Militiewet, „voorloopig in studie zou moeteu hemen". Deze laatste loop van zaken was natnurlyk de meest afdoende, en wellicht niet 'door de anti-revolutionaire party minst gewenschte.^ Te meer, omdat men in genoemde invloed-' ryke anti revolutionaire kringen zich reeds vóór het ontwerp op de kustverdediging had nitge8proken, en dus daarvan niet af wist te komen, dan door den gang van het ontwerp naar het Staatsblad zoa mogelgk te vertra gen. Waartoe men te sterker geneigd is ge worden, na men bet verzet, dat in den lande ook zelfs ondor een deel van de Roomsch katholieken tegen het ontwerp bestaat, gewaar wordt. Het votum, Zaterdag in de Kamer geval len, zon dus, voor zooveel de anti-revoluti onaire partg aangaat, als een votüm zgn te beschouwen, waardoor belet zal worden, dat bu mislukking van de sociale hervormingen, in 1913 alleen militaire hervormingen zouden tot stand zgn gebracht. Naar wy vernemen, moet de aftredeude minister van oorlog bet bed houden. Hg is lydende aan influenza. A.8. Zaterdag zal H. M. de Koningin den heer Cool in audiëntie ontvangen. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Ouder wüzith-Genootschap heeft tot de Ko- niugiu een adres gericht, waarin het zegt „dat ecu aanzienlyk deel der bevolking onderwya ontvangt op scholen met één of twee leerkrachten, dat dit onderwys io bet algemeen zeer gebrekkig genoemd moet worden, dat eenerzgds de bevolking op het plattelaud, waar deze scholen het talrykst zgn, Bteeds meer behoefte heeft aan goed lager onderwys, vooral ook door de stagende vraag naar en belangstelling in landbouw- ouderwgs eo ander vakouderwgs," redenen tot wgziging van de wet op het lager onder wys in dien zin, dat aan een school met meer dan zestig leerlingen en minder dan 91, de minimum-jaarwedde voor een derde leerkracht door het Ryk wordt vergoed. Het adres gaat vergezeld van een memorie van toelichting. De Tyd verneemt, dat er pogingen worden gedaan, een groot aantal handteekeningen van Kameriieden te krygen onder een ver zoek aan de Hpoorwegmaatachappgen, om vrykaarten aan de leden der Tweede Kamer te geven. Is bet blad goed ingelicht, dan zouden de Maatschappijen wel bereid zgn, dit verzoek toe te staan, als er genoeg leden zjjn, die de aanvrage doeo. De Haagsche corresp. van het Hbld. legt er in zgn overzicht van de vergadering van Zaterdag den nadruk op, dat „het klein gedoe van den heer Duymaer van Twist (gesteend van links, door den heer Mar- chant) al te zeer het karakter had aange nomen van een vooraf harceleeren, een voor af door kleine stooten verzwakken om dan ten slotte, by de begrooting, bet slacht offer te gemakkelyker te kunnen douden. „Welnu, de Minister is gevallen. Het spel is niet gespeeld in grooten stgl, niet op de wgze waarop de Eerste Kamer den l^eer Staal heeft geëxecuteerd, voor volle tribunes, in spanning door de afwachting van een aangekondigden grooten atryd. Ook niet dit zg toegegeven in den trant der apachen waarin Minister Van Rappard is afgemaakt. Neen, Minister Cool is bezwe ken tnder het schot van een min of meer burles^uen strnikroover met bnrgemeesters- bajkje en komieke spraak die van achter het straïkgewas van een motie voorspel den wg niet nog dezer dagen dat achter elk' van die vele moties en amendementen het fatale lood gereed kon zgn gebonden? te voorscbyn is gesprongen met den uit roep „Uw overtuiging of uw ministerieele le ven „Mün leven," antwoordde^jmrtig, de Mi nister. En het schot viel. Hu was te goed gebleken voor deze struik- rooverapolitiek." De kath. Maasbode constateert, dat by de stemming groote politieke beginselen niet op het spel stondenhet voorstel waartegen de motie was gericht, was zelf de oorzaak van zgn afstemming. „Zeker is, in het licht van deze niet-prin- cipieele en toch niet onbelangrgke zaak ge bleken, dat er veel te zeggen valt voor den raad dezer dagen door dr. Kuyper gege ven, dat onder de regeeringspartyen, zoo veel afs met het wezen van onze constitutie stroot, meer overleg plaats hebbe. „Een wondeplek is er door en vóór dezen nieuwen val weer blootgelegdDe desolate toestand-, waariD onze defensie zich bevindt en de groote moeilykheid daariö wgziging ten goede aan te brengen. „Hieraan ook zal voor een deel zgn toe te schryven, dat de Minister het besluit om aan te blgven te zwaar is gevallen. „Intusschen, hoe meer wisseling van de partementshoofd, hoe meer slingeren tusschen verschillende stelsels, hoe meer onze nationale weerkracht daarvan de dupe. „Hoe langer hoe hopeloozer wordt de wensch, eenmaal een man en een stelsel te zien. „Mogea's lands belang toch allen helder voor oogen staan." VRIJDAG 16 DECEMBER 1910.'' (Vervolg.) Aan de orde Het voorstel om don Opzichter dor Ge- raeonte-gasfabriek, den heer Gonda, een gratificatie toe te kennen. De lieer KnuttelM. d. V., mot genoegen heb ik gezien, dat B. en W. ten deele met het voorstel van de Commissie van Bijstand aan do Gemeente-lichtfabrieken kunnen mee gaan, al spijt het mij aan den anderen kant, dat hot slechts ton deele is en dat B. en W. geen. termen hebben kunnen vinden om de voorgestelde gratificatie op f 350.over te nemen. De Commissie kan zich niet ver- oenigon met het voorstel van B. en W. om dat bedrag te verhoogen tot f 500.Wat toch is het gevalWij weten allen, dat de vorige Directeur- der Lichtfabrieken, de heer Prins van Doesburg, is geweest een man, die in den bloei van zyn leven voor de Gasfabriek een groote werkkracht was. Zoo als de fabriek op het oogenblik is, is zij door hem geworden. Maar wij weten ook, dat de kracht van den heer Prins van Doesburg in den laats ten tijd Veel te wenschen over liet. Hij werd ziekelijk en, het is meermalen en potit comité gezegd, de werkkracht, die van hem uitging, was niet meer zoo heel groot. Zoodoende was de Directie reeds bij de gasfabriek in handen van andere men schen en* is er door het plotseling overlijden van den heer Prins van Doesburg eigenlijk niets in den gang van zaken veranderd dan dat aan den heer Gonda werd opgelegd zekere verantwoordelijkheid. Die verant woordelijkheid was wel niet gering, maar van zijn werkkracht werd niet meer gevergd dan voor dien tijd het geval was. Hij heeft die verantwoordelijkheid 7 maanden gedra gen. Nu had de Commissie van Bijstand gedacht, dat dat kon worden berekend a f 50.per maand, wat voor die 7 maanden zou geven een bedrag van f 350,Wanneer den heer Gonda een hooger bedrag toekwam, M. d. V. wat ik hom van harte gun dan zou hij een verhooging van salaris moe ten ontvangen, maar niet een gratificatie van f 500r^iyat toch eigenlijk op een fooi neerkomt. Ik ï&n er dan ook niet in mee gaan het bedrag der gratificatie te verhoogen en ik hoop, dat de Raad daar ook zoo over zal denken. Ik heb daarom de eer voor te stellen het bedrag der gratificatie aan den heer Gonda te stellen op f 350. De Voorzitter: De heer Knuttel dient dus een amendement in om het bedrag van f 500.te veranderen in f 350.Wordt dat amendement ondersteund Zoo ja, dan kan het oen punt van beraadslaging uitma ken. Vóór ik dan den heer IJsselstijn het woord geef, zij het mij vergund even het standpunt uiteen te zetten van de meerder heid van het College van B en W., zijnde do wethouder v. d. Velde en ik zelf. De gewoonte is altijd geweest, dat, wanneer iemand tijdelijk een betrekking waarneemt, hem daarvoor bij wijze van gratificatie wordt uitgekeerd het verschil tusschen het eigen salaris en het salaris dor vjfcante betrekking. Hier hebben wij echter gemeend in aanmer king te moeten nemen het verschil tusschen het salaris van de heer Gonda en dat van dengenen die benoem^T is geworden tot adjunct-directeur. Dat ifi een bedrag van f 1000.—, dus gerekend over maanden, ruim een half jaar, een som van f 500. Daarom hebben wij dat voorgesteld. De heer IJsselstijn: M. d. V., waar ikU zoo even hoorde zeggen, dat in het toeken nen van gratificaties bij B. en W. een zekere regel bestaat, daar moet ik dat'natuurlijk aannemen, al moet ik er direct aan toevoe gen, dat het gevolgde systeem mij nog niet recht duidelijk is. Zooals het althans op het oogenblik geschiedt, zie ik in het toekennen der gratificaties geen systeem. Waarom, M. d. V., zoo vraag ik, wordt de Raad gesteld voor de vraag of aan den heer Gonda al dan niet een gratificatie zal worden toege kend, waar ik aan den anderen kant hoor dat door B. en W. aanmerkelijke bedragen aan gratificaties worden verleend zonder den Raad daarin te' kennen Mij is toch, M. d. V., van ter zijde gezegd, door geloofwaar dige menschen ik wil uitdrukkelijk consta- statoeren, dat het niet is gekomen van de zijde van de commissie voor de lichtfabrie ken dat dhr. Van Zeggeren, de opz. van de Centrale heeft ontvangen een gratificatie van f 200.Nu laat ik daar of de groote verdiensten van den heer Van Zeggeren al of niet door die f ^OOv*-^ zijn gedekt. Het doet mij .zelfs genoegen, dat ik van deze plaats hem lof kan toezwaaien. Ik doe het gaarne en maak ook van de gelegenheid gebruik dien lof toe te brengen aan den aannemer van de Centrale die blijken hoeft gegeven goed werk te hebben geleverd. Waar wij hem bij de opening vergeten heb- bon, mogen wij hem van deze plaats dien lof wol brongen. Maar om nogmaals terug te komen op wat ik in don aanvang zeide ik zie in het toekennen der grati ficaties geen systeem. En in verband met wat ik meedeelde over dhr. VanZeggeren,zou ik U beleefd willen verzooken mij in te lich ten over de vraag of dat waar is. Mocht het waar zijn en dat moet ik haast wel aan nemen dan wensch ik te protesteeren tegeneen dergelijke maniof van gratificeeren. Ik voor mij persoonlijk loop toch al niet hard weg met gratificaties, maar wanneer zij worden gegeven op een wijze, waarop ik niet de minste controle kan uitoefenen, dan acht ik mij verplicht tegenover de burgerij een woord van protest te laten hooren. De Voorzitter: Mag ik den heer IJssel stijn daarop antwoorden, dat de aanleiding tot dit voorstel natuurlijk is geweest het voorstel van de Commissie van Bijstand voor de lichtfabrieken-om den heer Gonda een gratificatie te geven. Wat de gratificatie betreft, die is toegekend aan den opzichter bij den bouw der Centrale, kan ik hem mee- deelep, dat het feit waar is, maar dat ik persoonlijk daarvoor niet verantwoordelijk ben, daar ik aan het toekennen dier gratifi catie niet heb meegedaan. De heer IJsselstijn M. d. V., ik dankU voor Uw antwoord en ik zal er acte van nemen. Beleefd verzoek ik U echter Uw geheelen invloed te willen gebruiken in het College van B. en W. opdat dergelijke zaken niet meer voorkomen. De heer van ItersonM. d. V., ik vind dit een moeilijke zaak voor leden van den Raad. Als B. en W. gewend zijn een be paalden regel te volgen in het geven van gratificaties en de Commissie voor de licht fabrieken zich daarmee niet kan vereenigen, zou ik zeggen, dat zij het samen maar moe ten uitmaken. Dan wil ik als lid van den Raad er liever buiten blgven. Er zijn veel dingen, waarover ik iets zou kunnen zoggen, maar ik weet er het rechte niet vandaarom zal ik er niet over spreken. Het is voor mg hoogst moeilijk te beoordeelen. De Voorzitter Mag ik Dr. v. Iterson doen opmerken, dat het recht om gratificaties te verleenen, is een recht des Raads. Wanneer Dr. v. Iterson nu over dit voorstel zijn stem niet kan uitbrengen, zou ik hem in over weging willen geven zich van stemming te onthouden. De beraadslaging wordt gesloten. Het amendement van den heer Knuttel (f 350.—) wordt in stemming gebracht en aangenomen met 17 stemmen. Dr. v. Iterson onthoudt zich van stemming. Het aldns geamendeerde voorstel wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde De ontwerp-verordening tot wijziging der Algemeene Politie-verordening. Wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel tot herverzekering van het uit de Ongevallenwet 1901 voortspruitende risico voor de Gemeente-lichtfabrieken. De Voorzitter Vóórdat ik het woord geef aan wie het Verlangt, zij het mij vergund ter voldoening aan het verzoek in de vorige vergadering door den heer van Eijk gedaan mede te deelen, dat bij informatie mij is gebleken, dat door tusschenkomst van den heer A. C. Cosijn de Nieuwe Eerste Neder landsche bereid is ook het overige risico van de Gemeente over te nemen tegen dezelfde premie als voor de gasfabriek en deelectr. centrale is genoemd nl. f 18.per f 1000. loon. De heer KnuttelM. d. V., ik kan kort zijn na hetgeen ik in de vorige vergadering heb gezegd. Ook ik heb eenige informatios genomen en juist hetzelfde, wat door U is medegedeeld, had ik ook willen zeggen, nl. dat de Eerste Nederlandsche bereid is het risico van het geheele Gemeentebedrijf over te nemen tegen een premie van 18 pro mille, wat een buitengewoon laag bedrag is. Wanneer wij nu ziendat gedurende de eerste vijf jaren, dat de Ongevallenwet in werking is, het aantal ongelukken bij de gasfabrieken over het geheele land gezamen lijk bedraagt 4245, waarvan slechts 12 met doodelijken afloop en 41 waarbij iemand levenslapge uitkeering kreeg, dan kan men daaruit concludeeren, dat het aantal kleine ongevallen misschien vrij groot is, maar juist het aantal groote ongelukken buiten gewoon gering. De kleine ongelukken nu worden betaald uit de kas van de fabriek zelf. Alleen bij groote ongelukken, waarbij iemand bv. blijvende invaliditeit krygt, moet het pensioenfonds op de proppen komen. Het is althans voor mij, die niet in het bezit ben geweest van alle gegevens, moeilijk na te gaan, wat de gas- en lichtfabrieken aan arbeidsloonen betalen en wat zij terug zou den kunnen krijgen van de Ryksverzoke- ringbank, wanneer wij gereassureerd waren. Bezien wij echter do bouwbedrijven, dan zien wy, dat daar veel meer ongelukken gebeuren met doodelijken afloop en veel meer met levenslange verminking en dan geloof ik wel degelijk, dat het risico daar oneindig veel grooter is dan bij de lichtfabrieken. Ik zou daarom willen voorstellen om het geheele risico, zoowel van de Gemeentebedrijven als van de lichtfabrieken, te herverzekeren bij de Eerste Nederlandsche tegen het luttoi bedrag van 18 °l00. Of mijn cijfers precies juist zijn, weet ik niet,fcrnaar wanneer dat wel zoo is, geloof ik, dit het voor de fa bricage zou komer(ob eenLedrag van f 600. k f 700.-. J 1 De Voorzittery f 701.118 (Wordt .vervolgd.) GOUDA, 20 December 1910. Het bestuur der Soc. „Ons Genoegen" wilde de installatie en ingebruikneming van bet electrisch licht eenigszins feestelyk ber denken en had daartoe gisteravond de da- meskapel die zooveel sncces behaalde tgdens de electriciteit8-tentoonstelling nitgenoodigd. Tevens was er van half acht tot half tien kinderbal en daarna kregen de grootere dans- lustigeu gelegenheid hnn hart op te balen. Het was dan ook gisteravond drnk en ge zellig io de Sociëteit. De dameskapel gaf keurige mazieknnmmers ten beste. De zalen waren allebei schitterend verlicht. Door het groot aantal danslastigen werd ook op het tooneel gedanst, waarby telkens door geklenrd licht werd getoond, wat men na met het nieawe licht en de nieawe instal latie doen kan. Het licht voldoet nitstekend en is voor de Sociëteit bepaald een verbe tering. Nog lang bleven velen gezellig bgeen. Door de politie is heden beslag gelegd op de inboedel van Ten Br. aan de Wach telstraat, in verband met diens weigering tot betaling zyner belasting. Voor de aid. Gonda van den Vrg|innig- Democratischen Bond sprak gisteren de mi litaire specialiteit van dien Bond, Mr. vus Engen, over het 46-millioenfonds in de Sfc-' cieteit „de Réunie". Na een kort openings woord van den voorzitter, den heer Belonje, verkreeg Mr. van Engen het woord. Spr. begon met te vragen of bet nog noodig was deze qnaeatie te behandelen. Immers minister Cool is door de Kamer „naar hois gestuurd", en daardoor is het wetsontwerp voorloopig van de baan. Voorloopig, omdat een volgend minister het in 1911 en 1912 in studie neemt en bet wegens de verkie zingen van 1913 laat liggen. Indien de uit slag voor rechts dan goed is, kunnen de 16 millioen er doorgehaald worden. Spr. is. nu toch eenmaal hier en zal daarom do militaire zyde van het ontwerp behande len, en in de allereerste plaats, wat het behelst. Voor versterkingen aan forten en aan de kust zullen 25 millioen uitgegeven worden. De V.-D. Boud meent iu deze, dat met het oog op den toestand van het leger eeo dergelgke aanvraag niet gerecht vaardigd is. Spreker brak vervolgens een lans voor algemeenen dienstplicht wat de Bond noodzakelyk acht om een flink weerbaar volk te krygen. Trouwens deze versterkingen van de doode weermiddelen zgn op een flink weerbaar volk gebaseerd. Door algemeenen dienstplicht zouden wg daartoe komen en daarom kearde spr. ten zeerste het lotings systeem af. Dan wil de minister pantser- schepen aanschaffen, waarvoor by 131/, mil lioen aanvraagt. Doch deze booten zullen toch niets kunnen uitvoeren tegen de groote „Dreadnoughts". Deze uitgaven keurde spr. ten sterkste af, evenals het overbrengen vau de leiding van de kustverdediging van 't dep, van oorlog naar het dep. van marine. Het eenige middel om een dergelgke uitgaaf niet te doen en toch de militaire zaken vooruit te brengen, was de algemeene dienst plicht, die ons volk weerbaar en krachtig zal maken. Spr. verheugde zich dat men ook hier in Gonda van zgn afkeuring blgk gaf door er een lezing over te doen honden. De socialis ten noemen de actie van links een politieke grootdoeneryv daar de liberale minister eer- tgds 86Va millioen noodig had. Doch deze millioenen zgn niet aangevraagd. Minister Cohen Staart had een geheel nienw vlootplan ontworpen, waardoor wg in 25 jaar tyds een vlootsverbetering zonden krygen en waardoor wg steeds op de hoogte vAn de moderne uitvindingen konden blgven, dit zoo 867s milloen kosten. Docb de minister bnd die som niet aangevraagd, slechts 3.2 millioen. Dit wetsontwerp, het 46 millioen-fouds, draagt ook niet de sympathie weg van alle ministers. Slechts 6 van hen onderteekenden het ontwerp. De namen van den minister van Koloniën, de Waal Malefyt, Talma, den m. v. handel enz. en De Marees van Swin- deren, den min. van buitenl. zaken, ontbreken. Spr. eindigde met den val van min. Cool een politieke manoeuvre te noemen van rechts om voorloopig bet ontwerp op zgde te kannen leggen. Voorloopig zal bet niet behandeld koDoen worden omdat een volgend minister er toch zgn oordeel over zal moeten uitspreken. Daar niemand van de gelegonlieid tot dobat gebruik maakte, werd de niet drnk bezochte vergadering onder dankzegging aan Mr. van Engen gesloten. Voor ons ligt „do Wegwyzer," propaganda blad voor Drankbestryding. nitg. van de afd. Gonda der Nederl. Vereeniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken. Deze courant, die in een oplaag van 7500 ex. gratis in Gonda en omliggende gemeenten verspreid wordt, beoogt een zeer pryzens- waardig en lofwaardig doel. Immers wie is in onze dagen nog niet overtuigd van de ellende die door den alkohol wordt veroor zaakt. Minder prijzenswaardig in het blad is evenwel de manier waarop door een in zender B. S. de Gondsche Veroeniging tot bestrgding der Tnbercalose wordt aange vallen, een vereeniging die in al de jaren van haar bestaan blgk genoeg beeft gegeven van voortdurende krachtige werkzaamheid. Wg lezen in dat blad in bet artikel dat den Daam draagtAlkohol en Tnbercalose o. a. „Het doet vreemd aan, dat vele tnber calose bestryders dit balpmiddel (i. c. den strgd tegen den alkohol> niet aangrypen. Op de hnishondelyke vergaderingen van de Gondsche Vereeniging tot bestrgding van de Tnbercalose, is de alkohol een welkome vriend." Wg kannen niet anders dan onze afken- ring uitspreken over de schandelyke ver dachtmaking bier uitgesproken. Eerlijker en flinker zon het geweest zgn wanneer de inzender of zgn berichtgever, die vergade ringen waar wellicht wat werd gebruikt, er op had gewezen, dat drankgebruik ook een middel is om ons lichaam minder weerbaar te maken tegen de tnbercelbacillen. De weg, die nn is ingeslagen lykt ons niet de joiste, en de vereeniging tot bestrgding van tnber calose wordt op die manier in een geheel verkeerd daglicht geplaatst. De gemengde zangvereeniging „Gonda" gaf gisteravond een Concert in „Concordia", onder leiding van haren directeur Fred. J. Bade Jr. Een 9-tal liederen werden uitge voerd, waarbg bet bleek dat de vereeniging goede krachten onder hare leden telt, vooral in het mannenkoor. Zeer goed werd o.a. ge zongen Woudgedachten" van Fr. Abt, waarin sopraan- en altsoli verdienstelgk werden uit gevoerd. Ook met „Sneeuwklokjes" van Isr. J. 01- man had het koor veel sncces. Als solist werkte by dit Concert mede de heer Aug. A. Zeef, die eenige liederen ten beste gal. Deze zanger beschikt over een beider tenorgeluid en weet zyne liederen met veel voordracht te zingen. „Moedertje" van Bern. Zweers en „Ze wisten het wel" van Bern. Diamant bekoorden ons het meest. Het eveneens door den heer Zeef gezongen Recitatief nit Haydn's „Jabreszeiten", als mede de zeer moeilyke au» „Hier steht der Wand'rer nun" werden niet onberispelgk uit gevoerd. Doch iedere lioderenzanger is nog niet ge schikt voor oratoriumzanger. Niettemin ge- looven we wel dat de heer Zeef met veel stadie een verdieDstelyk Concertzanger kan worden. Het was een goed verzorgde uitvoering, die voor Directenr en vereeniging een groot sacces was. Zeer zeker is by deze vereeni ging vooruitgang waartenemen waarvoor wg haar bg deze holde brengen, benevens onze beste wenschen voor haren bloei. Bedankt voor het beriep bg de Nederl. Hervormde Kerk te Molrdrecht, ds. J. C. Kar8 te Steenbergen. Beroepen bg de Ned. Hervoimde Kerkte Waddingsveon. dr. J. D. de Lind van Wgn- gaarden, te Potten o./d. Velnwe. IJsselatyn—Schoonhoven 21 Dec. Het ont werp tot doortrekking van den spoorweg Gonda—Schoonhoven naar Utrecht kwam in veelvoad gereed. De lengte der lyn tusschen de stations Schoonhoven ec Utrecht (S. S.) bedraagt ongeveer 28.500 M. De gedetail leerde begrooting van onteigenings- en aan- legkosten wgst een totaal cgfer van f 585.000 aan. Behalve dat de plannen tot onderzoek aan de regeering en H.H. Ged. Staten van Utrecht werden aangeboden, zgn zg ook ter circnlatie aan do Heeren Burgemeesters der tusschen IJssel en Lek gelegen en belang hebbende gemeenten toegezonden, opdat hunne gemeenteraden eu polderbesturen ge heel van de inrichting der lyn met hare stations, halten en toegangswegen op de hoogte knnnon worden gesteld. Hartneleu 21 Dec. Door don ingenieur Krieger te Amersfoort werden by do regee ring en H.H. Ged. Staten van Utrecht adres sen aangeboden met verzoek door bevorde ring der verleening van concossie do tot standkoming van lyn I (stat. Harmeien— Utrecht) der door hom in znidwestelgk Utrecht opgeworpen spoorbanen te bespoedigen. Reeds twee jaar geleden werden de uit gewerkte plannen dezer l(jn tot onderzoek aangeboden. Met betrekking tot den voort gang der uitwerking van oen duidelyk aan gegeven rationeel schema van yzeren wegen in dit afgelegen deel der provincie biyft hu diligent. 3e Klasse. Trekking van Dinsdag '20 Dec. No. 9117 1 1000. 2100, 15265 en 16501 ieder t 230. 887, 2259, 8419,9396,11374 en 14444 ider f 100. Pr(jzeH van I 45. 10 2988 5325 8490 11609 14487 17471 137 3028 36 94 63 14549 81 46 85 5514 8517 11704 58 97 92 93 45 8671 6 62 17547 207 3147 76 8717 40 65 75 24 3211 5684 40 54 14612 17651 86 41 95 8812 11836 24 17803 5746 52 83 28 17911 8904 11917 46 18030 20 23 76 41 33 53 14750 61 41 12000 66 18119 40 327 3358 406 86 30 3405 50 545 57 87 61 3502 73 11 97 49 623 3626 37 77 78 94 700 3787 74 3819 78 948 1059 95 1101 5814 60 5902 4 6021 34 46 90 6104 35 42 52 6251 6322 6413 33 96 21 14883 88 9074 47 14972 96 9104 81 83 18300 22 85 15001 41 61 99 27 18584 66 12196 69 98 85 12212 15165 18612 9227 16 73 18744 78 21 15227 18817 93 12315 15341 54 9336 46 65 18938 69 81 15426 81 93 12400 44 93 8 3949 42 57 70 66 92 88 98 96 1236 4051 51 91 1349 4106 62 75 1406 10 22 47 47 4429 84 43 1518 84 24 4510 52 19 36 9385 21 61 19944 50 9665 24 83 46 6532 9726 28 15596 54 69 66 58 15614 81 6613 9857 81 32 86 44 94 12564 49 19231 51 9965 12635 15856 19304 56 10011 90 57 25 6778 18 12765 69 72 6811 48 67 16000 93 28 66 12906 16129 19406 42 10120 13 84 44 64 22 22 16315 46 74 23 42 16 19504 6916 73 87 16418 32 7029 80 99 38 19665 7110 10308 13009 71 81 17 17 27 16518 19719 21 48 13217 78 19802 1659 36 46 56 50 97 14 93 84 57 10415 75 1?616 33 1748 4616 80 33 13300 71 77 63 43 7352 10695 16 16753 78 97 59 7446 10718 73 16862 19909 1892 77 51 26 13494 70 20009 1942 4931 7584 91 13590 95 66' 2072 51 "88 99 13632 16910 72 2212 57 7719 10819 48 87 20147 38 81 55 40 68 17000 54 86 4947 7835 74 75 27 67 2321 48 43 10964 13733 57 20131 24 v 5014 7949 74 13858 67 35 38' 16 53 11002 63 17165 55 66 48 83 9 78 67 77 2414 52 8010 13 13952 71 20345 78 57 27 37 78 17242 72 2506 74 8110 53 86 56 20455 99 81 22 11186 94 93 20512 2615 5107 23 11256 14020 17348 29 30 30 76 94 25 56 20602 '2706 42 90 11334 14137 71 22 96 74 8295 94 14239 82 29 2883 5255 8338 11461 66 17440 20881 2922 68 63 11585 14367 51 87 72 94 8408 11602 14453 60 20836 3e Klasse le Lijst No. 10493 m. t. 3493, No. 10547 m. z. 4647 en No. 12315 m. t. 12317. Postkantoor te Gonda. Lyst van de aan dit kantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post be- zorgdo brieven en briefkaarten, wente wegens -onbekendheid van do geadresseerden gedu rende de le helft der maand Dec. niet zjjn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bostemming. Brieven Binnonland. A. v. Mastwyk, Bodegraven. A. de Jong, Gonda. Briefknarten Binnenland. Oome Janus, Delft. Tegelaar, Rottordam. O. de Brain W. N. Stien, Utrecht. Brieven Buitenland. Miss Oneill, Londen. Nota. Aan de afzenders wordt aanbe volen huu naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid van hen kunnen teruggegeven worden. Do wn. Directenr v. h. Post- en Telegraafkantoor, D. VAN MERKE8TIJN. Dinsdag 20 December igio. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwaliteit 38, ae 33 en 3e 30 ct. per halt KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien, goed aangevoerd. Vette kalveren goede aanvoer ie kwaliteit 30, 2C 27, en 3e 24 ct. per half KG. Stieren goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 31, 2de kwal. 28, 3de kwal. 24 cents per lialf kilo. Handel stug prijzen voor alles iets lager. tot zeer lage pryzen. Aanbevelend specialiteit in Mantel» en Costume». Uurgerlljke Stand GEBOREN17 Dec. Trijntje, ouders A. M. Verkaaik eo C. van ltugge. Anthonio Oornelis, ouders H. den Boon en G. van Wijngaarden. 18. Wilhelmus Alexander Cornelia Nicolaas, onders A. Kelder en W. v. d. Laan. Johanna Cornelia, naders P, van Leest en C. M, Pot. 19. Catbarina Maria, onders G. Brenkman en C, L. Holt- lmüsen. Theodora Wilhelmina Anna, onder» J. Mulder on W. Streng. OVERLEDEN16 Dec. C. M. Baar» 13 m. 17. G. Vergeer echtg. van W. Ver- bnrg 77 j. L. G. Weiter echtg. van J. J._ van Bernmel 73 j. 20. J. M. Wiezer Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank to Rotterdam dd. 10 October 1910 is uit gesproken de scheiding van tafel en bed tusschen CATHARINA ANNA ELISABETH LEENEN, zonder beroep wonende te 's-Gra- venhageen JOHANNES FRANCISCUS WIL LEMS, zonder beroep wonende te Amsterdam, met al de gevolgen bij de wet bepaald. De Procureur van de verzoekster. Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOE^F.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2