P. HULLEMAN, OPKIlllUIAIti BINNENDIJK, LBBINKltAMZOON. NIEUWE BESSEN IPelterijezx ADVERTEHTIEïT. Vrijzinnige Personen Éinn-orxlaxi-ca., Brieven uit de Hofstad Lxm. Ouze Geïllustreerde Weekbladen. Stadsnieuws. Laatste Berichten D. SAMSOM. Specialiteit in Mantels en Costnmes. Officieele Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam p aiijtuigliaiMlel en Zadelmakerij Firma Herman Zoon. van wien de Zwarte Bende de som I van 2500 dollar had geëischt. Op I zijn weigering volgde onmiddellijk de I wraak. In een fabriek te Pittsfjejd, in den I staat Massachusetts is een stoomketel I gesprongen. 12 Porsonen zijn gedood en vele gowond. Itali®. Een telegram bericht dat te'Messina een zware brand heeft gewoed, die j belangrijke schade heeft aangericht* Uit Messina wordt nu bericht, dat de minister van openbare werken in de allereerste plaats maatregelen heeft getroffen de telegraaf- en telefoonver bindingen te herstellen. Voorloopig worden de dringendste telegrammen over don kabel NapelsPalermo en door het station voor draadloozo tele grafie aan de zeeëngte verzonden. Engeland. Sedert eenige dagen werden drie malen achtereen op het traject Leeds- I Huddersfield van de Engelsche North A^estorn Ralway balken en zware stoenen op de rails gevonden, die ge lukkigerwijze nog tijdig genoeg wèf- den opgemerkt, om te voorkomen dat er ongelukken zouden gebeuren. Men dacht aanvankelijk, dat ge noemde voorwerpen door kinderen uit speolschhoid daar waren nodorgelegd, nader is' echter gebleken dat zulks niet het geval kan zijn geweest, daar kinderen ze onmogelijk hadden kun nen hanteeren en men helt daarom thans- over tot -de meenmg, '<Mt door de maatschappij ontslagen beambten mot misdadige bedoelingen den weg hadden versperd. De politie stelt pogingen in het werk om de schuldigen te ontdekken. België. Te halfvier in den namiddag van 'Vrijdag 30 l)ec. had te Gent een ont ploffing plaats in de Rijkskruitfabriek te Wetteren, doordat de droogovens sprongen. Het geluid dor ontploffing werd in verscheidene dorp'en in deil omtrek gehoord. Tot dusver werden zes lijken uit de puinhopen te voor schijn gehaald, er worden nog ver scheidene vermist. Een aantal muf-on van naburige gebouwen stortte in. Van de 14 arbeiders die aan de fabriek werkten, werden 8 lijken ge vonden. I Düitschland. I In het artilleriedepöt te Dresdeil I had bij het vullen van een projectiel I een ontploffing plaats. Vijf arbeider^ I werden neergeworpen. Een hunner I werd levensgevaarlijk, de anderen niet I noemenswaard gewond. Alle deuren I ep ruiten zijn stuk geslagen, de mu- I ren zijn zwaar beschadigd. Te München heeft zich oen jong I meisje van 21 jaar door middel van I veronal in slaap gebracht. Na een on- I afgebroken slaap van zeven dagen, is 1 zij gestorven. ij Het Metropoel-theater te Berlijn, waarin jaarlijks avond aan avond de schitterendste revues worden vertoond, is de eenige mondaine schouwburg, dien Berfign bezit, met breede couloirs en promenojrs.Hier komt de Ber- j lijnsclie om zich te laten zien en de vreemdeling om te kijken. De directie heeft nu getracht, dit wereldstadskarakter nog sterker te doen uitkomen, door naast het theater een etablissement te bouwen, waar gedanst en gesoupeerd kan worden. De drie zalen van van dat „Metropolpalast" worden beschreven als een wonder van elegantie en pracht: spiegels, marmer, onyx, palmen, fontijnen. De directeur, die mismoedig in zijn jaarverslag schreef dat het Metropool- theater wel niet meer dan 22 pCt. zal opbrengen, omdat oen schouwburg niet méér dan eiken avond uitverkocht kan zijn, hoopt met zijn „Palast" nog hoogere dividenden te maken. 4Iij kent zijn Borlijners En de directeuren der ernstige thea ters kijken nog zuurder dan gewoonlijk. Zij moeten alle krachten inspannen om het hoofd boven water te houden, en zij klagon steen en been dat Ibsen, Hauptmann, Sudermann, Ilirtchfeld, Stucken, Vollmöller en andere ware kunst in don hoek gedrukt worden door kostuumpraeht enz. 8 taten-( J enera&l. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag 30 Dec. 1910. De behandeling van de Indische begrooting wordt voortgezet. De heer van der Does de Wille- bois dringt opnieuw aan op .krachtige voortzetting der invoering van h©t zoutbriketteerstelsel en bepleitte be- I vordering van de zending. De heer Staal keurt goed de aan schaffing bij Krupp van twee kanon nen van het type-Gooszen, en laat verder, nu do minister ziöh bereid I verklaard heeft een concurreorende proef met een Crepsot-kanon toe te laten, deze geschut-kwestie nisten. [Spr.' geeft, in overweging een ander stelsel van werving in te voeren, en raadt den minister aan daaromtrent mot het departement van Oorlog over leg te plegen. I De heer Woltjor bestrijdt den wensch I naar aansluiting van het Indische Mid- I delbaar Onderwijs bij de Nederland- I sche universiteiten; daardoor zou een I privilege worden gegeven aan het I- Indische M. O. boven Nederland, waar I die aansluiting niet bestaat. De heer Hovy juicht het toe, dat I in Soerakarta de zending thans toe gelaten is, nadat de sultan jaren lang zich er tegen verzet had. De heer van NIerop houdt beschou wingen over den financieelen toestand van Indië, dien hij niet bevredigend acht. Er zal moeten uitgezien worden I naar nieuwe middelen. Spr. acht het I echter onder meer twijfelachtig of ko- I loniale leeningen verbetering kunnen I brengen, al is spreker niet bepaalde-J lijk tegen het geven van eenige finan- I cieele zelfstandigheid aan Indië, mits I onder do noodige waarborgen. De heer Sweerts weerspreekt mot I nadruk dat men van een „inzinking" I van Indië, waaruit dat land moot worden „opgeheven", mag spreken. Er moge door achteruitgang van de I prijzen van eenige cultures eenige tij- I delijko kleinmoedigheid ontstaan zijn, I maar oen daadwerkelijke achteruitgang I van Indië bestaat niet. In ieder geval heeft de tegenwoor- I dige minister, blijkens zijn onderhamge I begrooting, de zaken flink aangepakt, I terwijl onder zijn bestuur reeds twtoe I particuliere landen, te-zamen grootèr I in oppervlak dan een Nederlandse^) I provincie, aan onze Indische bezitÜng I zijn toegevoegd. I Voorts wijst spreker, ten bewijze f van 's ministers voortvarendheid, op I den aanbouw van de haveiVvan Soe- I I rabaja, den aanleg van vdtachillende I spoorwegen, waarvoor 6 af 7 millioon I I is uitgetrokken. I Het gaat volgens srfreker met de I welvaart en draagkracln. goed, en de I toekomst ziet sprokor I volstrekt niet I donker An, gelijk hij verder met ver- I schilleifme cijfers ën berekeningen dui- I delijk maakt. Sprekbrheeft mmdor vrees voor gehlnood, dan^vÖor mensehennood in Indië. Er moët alles gedaan worden om ambtenaVen naar Indië te krijgen en op dien weg heeft de minister reeds 'n goeden stap gedaan door wijziging in den termijn van het verlof, dat nu nk zes jaren kan verkregen worden. In sprekers tijd was dat eerst na 15 jaren. I Spr. grijpt deze gelegenheid aan tot een hulde aan de nagedachtenis van den heer Melchior Treub. Regeling van werkzaam heden. Op voorstel der voorstellers wordt besloten,' eenige ontwerpen van de I agenda af te voeren, maar daarentegen, I I zoo noodig, heden-avond en morgen I I te vergaderen, indien althans heden te I I vijf uur de werkzaamheden niet geëin- I I digd zijn. I Voortzetting van behan- I deling van de Indische begrooting. De minister van Koloniën geeft ook I als zijn meening te kennen, dat In dië I allerminst den ondergang nabij is. In- tegendeel heeft de minister vast ver- trouwen in de goede toekomst van Indië, dat vertrouwen is in den laat- sten tijd door verschillende omstandig heden nog toegenomen. Onze koloniën gaan een prachtige en schitterende toe komst tegemoet. Het voornemen der Regeering, om Indië flnancieele zelf standigheid te verleenen, heeft ten doel Indië in staat te stellen zelf leeningen te kunnen sluiten. De minister heeft veel sympathie voor deze zaak en een wetsontwerp is in voorbereiding en zal door den minister zooveel mogelijk bespoedigd wordbn. Dat vroeg of laat voor Indië geleend zal moeten worden, staat vast. Het denkbeeld van leeningen te slui ten ten name van Indische spoorwegen, is bij de Indische regeering in over weging. De minister verdedigt nader de cijfers van zijn begrooting en zet daarna uit een dat de oplossing van het vraagstuk betreffende het vinden van arbeids krachten voor de cultures in de buiten- I bezittingen te. vinden zal .zijn in het in 't leven roepen van een vrije arbeiders bevolking. Zoolang er echter contrakt- koelies bestaan, zal een koelie-ordon- I nantie niet kunnen worden gemist. Dè Regeering zA\ blijven streven I naar uitbreiding van het zoutbrikettée- I I rifigs tel sel. I Wat de zending betreft, is de Regee- I ring van haar heilzaamheid overtuigd I en zal alles gedaan worden om de hin- I derpalen, die haar in den weg worden I gelegd, weg te ruimen. I Ten aanzien van het droogdok te I Soerabaja, deelt de minister mee, dat I nog geen beslissing is genomen om- I I trent de wijze van exploitatie. Om I I evenwel de zaak zooveel mogelijk to I I bespoedigen, heeft de Regeering een I I commissie benoemd, waarin twee ma- I I rine-autoriteiten zitting hebben, en I I aan welke commissie de beantwoor- I I ding van de vraag is opgedragen om- I I troflt het type en de grootte van het I I dok. Zoolang die punten niet vast- I I staan, kan niet tot do aanbesteding I I van h^t dok worden overgegaan. In- I I middels hoopt de minister dan uit I Indië de definitieve plannen BSTTof- fende de ligplaats en de exploitatie van het dak te hebben ontvangen, en dan kan de zaak tot uitvoering komen. Bij do aanbesteding zal zooveel mo gelijk getracht worden de Nederland- sche nijverheid met den bouw te be lasten. Nog verzekert de minister, dat, in- 'dien besloten mocht worden tot een dok, dat belafi£rijk meer zou moeten kosten dan 'thaps, het voornemen is daarover opiiieuw de Sta ten-Generaal te laten oordeolen. Ten slotte deelt de minister nog mee, I dat hedenochtend de geschut-firma I Schneider zich befeid heeft verklaard I tot een proefneming in Indië met I haar bergkanon. Inmiddels heeft ecli- I I ter ook de firrfia Ehrhardt zich voor I j een proefneming met oen stuk geschut I aanbevolen, en zal ook deze firma I daartoe in de gelegenheid gesteld wor- 1 den. Na repliëken wordt de Indische be- I grooting góodgekeurd, zonder stem- I I ming. Hierna worden verschillende.kleine wotsontwerpon öf suppletoire begroo tingen goedgekeurd, zonder of na eenig debat. Bij oen suppletoire West-Indische be grooting houdt de heef Lely een plei dooi voor voortzetting van steunverlee- ning aan den bacovencultuilr, waarbij hij de conclusies van de commissie van advies voor1 die cultuur kritiseert. Immers ware de mislukking van den oogst te wijfcengeWeest aan de wijze, waarop de'Regeering steun verleende, dan zoii de commissie gelijk hebben door staking Van gouvernementssteun aan te bevelen, maar waar de misluk- I king in ziekte van het produkt haar I oorzaak vindt, is die conclusie onjuist. I En waar het zich nu laat aanzien I dat door een andere plant (do Congo- I l plant) die beter tegen het klimaat I schijnt te kennen, de cultuur misschien in stand kan Worden gehoudon, daar I meent sprelcer dat de Regeering een I zaak, die zij eenmaal begonnen heeft, I I niet in den steek mag laten. I De minister gaat uitvoerig de lij densgeschiedenis der bacovencultuur na, waarvan de uitkomsten jammerlijk zijn tegengevallen, en het zal lang duren alvorens de geldelijko schade zal zijn ingehaald. Do minister wijst er op, dat dit denkbeeld, om met Congo alleen voort te gaan, in Suriname zelf verworpen is. Na re- en dupliek, waarbij de heer Lely dringend zijn verzoek om nader overleg herhaalt, maar de minister nogmaals weigert aan dit verzoek te i voldoen, wordt de discussie gesloten I en de begrooting zonder stemming j goedgekeurd. I Voorts wordt o.a. nog goedgekeurd: I de begrooting der Landsdrukkerij voor 1911 de ontwerpen voor de uitbrei ding van de' gebouwen der Tweede Kamer het wetsontwerp tot aangaan I van een geldleening van 50 millioen; hoofdstuk II (huis der Koningin) I hoofdstuk Nationale Schuld, en de I Middelenwet, en de heffing van op- 1 I centen op de Bedrijfsbelasting en op I de Vermogensbelasting, waarna de I Kamer uiteengaat tot Woensdag 4 Januari, half 2. Land en Volk schrijft: In de Eerste Kamer is door verschil lende leden krachtig aangedrongen, dat generaal Cool op zijn verzoek om ont slag als minister moge terugkomen. En dit opdat tóch vooral spoedig met krachtige hand de Militiewet zou wor den herzien. Men zou hierin een wijziging kunnen zien, dat de heer Heemskerk moeite heeft met het vinden van een opvol ger. Hetgeen niet kan verwonderen. De heer Cool zou nu, „voor den aan drang zwichtende", kunnen aanblijven. De heeren in de Tweede Kamer zouden de reeks van amendementen kunnen vervolgen waar zij die moesten afbre ken. En De minister van Waterstaat heeft, I naar het N. v. d. D. meldt, op advies I van den directeur derposterijen en I telegrafie het voornemen opgovat bin nen niet te langen tijd een nieuwe wijze 1 van frankeeron van dionststukkon enz. I in te voeren. Thans worden dienstbrieven en pak ketten, aan de verschillende departe menten en militaire autoriteiten onder ling verzonden, voorzien van een stem pel der handteekening van den afzen der, ten bewijze dit als dienstst.uk moet worden verzonden. Ter vervanging hiervan zullen nu aan de autoriteiten, die tot nog toe het recht hadden op vrijdom van briefport voor dienststukken, etc., z.g. dionstzo- gels worden verstrekt. Het „Ned. Landbouw-Weekblad" bevat een zeer waardoerend artikel I I over wijlen Mr. J. D. Veegens. Het slot van het artikel luidt: Wij zijn ovortuigd, dat de nage dachtenis van Mr. J. I). Veegens,, onzen eersten Minister van Landbouw, bij den Nederlandschon Landbouw dankbaar in hooge eere zal worden gehouden. Hij raste in vrede! Blijkens eene bekendmaking van hot Zweedsche „Kommerskollegium" dd. 14 December 1910, is de besmet ver klaring wegens mond- en klauwzeer van Nederland door de Zweedsche Regeering opgeheven. De last is te zwaar. Do last van rugpijn van 's morgens tot 's avonds. De last van schele hoofdpijn, dui zeligheid, verstoorde slaap, uitgeputte zenuwen. De last van die afmattende pijn in do lendenen, heupen en zijden. i De last van rheumatischo pijnen in I de spieren en gewrichten, die tot in I de beenderen schijnem door te dringen I bij slecht, en vochtig weer. De last van toenemende zwakte en j dat vreeselijk terneergeslagen en lus teloos gevoel. Is uw last rheumatiek, waterzucht, graveel of urine-stoornissen Is uw last hoofdpijn, voortdurende vermoeidheid, rugpijn of zenuwachtig heid T)an is het genot to weten dat veleunannep en vrouwen van deze en andere nier- en blaasaan'doeningen genezen zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken afdoend, omdat zij een speciaal nieren-geneesmiddel zijn, en alleen een nieren-geneesmiddel geeft baat tegen nierkwalen. Foster's Rug pijn Nieren Pillen heelen en verster ken de aangedane nieren en helpen hen om de schadelijke onzuiverheden, die de bovenstaande verschijnselen ver oorzaken, uit het bloed te filtreeren en verder uit het lichaam af te voeren. Let erop, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de handteekening van James Foster. Zij zijn te Gouda verkrijgbaar bij de hoeren Wolff I Co., Westhaven 11. Toezending ge- I schiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor één of f 10. voor zes doozen. Bestond er een krachtige journa- I Jistenbond, zoo zou ik voorstellen een I verbod aan zijn leden uit te vaardigen I om Nieuwjaar te wenschen. Te drommel, welke dagbladschrijver I méént het nu, wanneer hij ieder jaar I al zijn abonné's het gebruikelijke „niets dan goeds" toewenscht Waarlijk, hot I abonnementsgeld op een courant is tegenwoordig al laag genoeg, dan dat men ook nog aanspraak zou kunnen doen gelden op wèlgemeende heil- wenschen van den redacteur. Ver- keeren wij niet in de excoptioneele positie van vakmenschen, die en gros i onze goede wenschen aanbieden, zon- j der dat deze in klinkende munt ge waardeerd wordt Toch is er misschien een goede kant aan deze journalistieke heilwenschen. Wellicht zijn er lezers, die zich genoopt gevoelen, de beleefdheid te recipro- I ceeren metJa, waarmee anders I kan men den man van de krant ver- I plichten dan door hem te lezen, door I hem Uw reeds zoo van alle kanten I in beslag genomen aandacht te gun- I nen Bereik ik er dit mee, dan zij een j „p. fvoor mijn althans voortaan I getrouwe lezers uit het diepst van „Hagenaar'"s hart hier neergeschreven En ik had voor mij-zelf en mijne collega's een „wensch", welke andere zou het kunnen zijn, dan dat er steeds x stof moge zijn, stof, die de^ moeite waard is om er over te schrijven i vooral in het seizoen dat onze trouwe lezers wel eens last van te vóél stof hebbenMaar denken we nog niet aan komkommers en zeeslangen. Er is waarlijk nog geen nood Hebben we niet minister Wentholt ("gespaard, omdat hij het sein „Rechts richt U" bijtijds begreep V Ileoft niet [burgemeester Sweerts del jandas Wy- borgh, de liberaal van 1904, als „man van rechts" zijn intree gedaan in 's 'lands vergaderzaal - Of vindt Ge het onbillijk, om de I Wentholts en de Sweortsen want zij zijn nietf eenig in hun soort juist togep Oudejaar, het zoo bij uit stek geschikte oogenblik om onze zonden van het verstreken jaar te overpoinzen, hunnen ommezwaai in herinnering to brengen Dan stap ik er onmiddelijk van af De Tweede Kamer' is huis-toe. Ik zou er niet over spreken, ware het niet, dat de Muzieksehoolquaestie zoo onverwacht niet is Ier sprake gekomen. Vooral het Kamerlid Mar- chant had do kat de bel aangebonden in zijn orgaan had vooral de directeur en met hem de Commissie van Toe- zicht op het koninklijk conservatorium het hard te verantwoorden gehad. Van den lieer Marchant werd een aan val verwacht, die klonk als een klok. De heer Marchant was op het juiste oogenblik aanwezig, maar zweeg Niemand begreep hot, maar weldra bleek, waarom hij het zwijgen had geprefereerd boven het spreken. De Minister had hem toch ondershands I verbetering toegezegd en dit wilde de I heer Marchant dus eerst afwachten. Dit spaarde gauw een uurtje debat- I teeron uit en dat daaraan bestond, weet I ieder die zich zelfs maar matig inte- I ressoert voor de Binnenhofscho aan- I gelegenheden. In dit verband nog een I enkel woord, dat mij nu wel veroor loofd is, nu do Tweede Kamer op reces is en ik mij dus niet begeven, kan op het terrein van een ander. Hot is thans wel een communis opinio, dat do parlementaire behan deling van de belangen van het volk te wenschen overlaat. Een ieder klaagt geen enkel politiek orgaan, van welke richting ook, is tevroden met dentegen- woordigen gang van van zaken. En steeds erger wordt het gepraat, steedif dikker de Handelingen, waarin ieder woord, dat een Kamerlid spreekt, ver eeuwigd" wordt. Dat uren-lange gedo- batteer, weken achtereen, mat af, zoo wel de Regeering als de Kamer-zelve. Én zoo wordt de stemming in de Kamer al slechter, zakt het1 peil van de de batten al meer en meer, en wat hoofd zaak ishet karakter van beraadsla- i gingen gaat steeds moer vorloren. Behoudens bij enkele onderwerpen is het telkens één kamerlid, dat door slechts oen enkel collega aangehoord ook wel door géén enkel zijn eigen liodeke zingt, om dan van de Regeeringstafel een haast steeds on beduidend antwoord te krijgen (een I toezegging van overweging, onder- I zoek enz.). Er dient verandering te komen. Dat wordt thans algemeen erkend. En vele middelen worden aanbevolen, alle goed bedoeld natuurlijk, maar tot dusver alle falend. Ik had een idee, dat in ieder geval de verdienste heeft nieuw te zijn. Wie met mij overtuigd is, dat vooral het groot aantal ellenlange redevoeringen over allerlei onderwerpen van niet- algemeenen aard de belangstelling doodt en de debatten drukt, moet op één doel aansturen minder speeches En dan dunkt mij in die richting nog één middel onbeproefd, dat wellicht der beproeving waard zou kunnen zijn „Redevoeringen" in de „Handelingen" opnemen, die niet worden uitgesproken. Een beetje vreemd op het eerste gehoor Ach niet vreemder dan het opnemen in de „Handelingen" van allerlei over zichten in staatjesvorm, die vele spre kers in hun redevoeringen als „argu menten" invlechten en die evenmin worden uitgesproken. Natuurlijk zijn niet alle redevoeringen doarvoor geschikt. Alle onderwerpen, waarover werkelijk van gedachten gewisseld wordt, dienen vanzelf te worden uitgesprokendit behoeft geen betoog. En ik ben dan ook overtuigd, daj»_, ieder Kamerlid onmiddellijk ge voelen zal, welke speeches ik wèl op het oog hebn.l. al die pleidooien voor een of ander speciaal doel, waar nooit een tweede spreker zich in men gen zal en waarbij het doel evenzeer bereikt werd innieii de geachte afge vaardigde zijn rede onuitgesproken aan de landsdrukkerij overhandigde. Het zouden dan een soort nota's wor den, waarop de Regeering schriftelijk kon antwoorden, zooals nu reeds met „vragen" geschiedt. Natuurlijk zijn er bezwaren, maar wegen die niet op tegen de nadeelen van den tegenwoor- digen toestand en zijn die niet met goeden wil en onderlinge samenwer king uit den weg te ruimen? Ik geloof t 't zeker en er is' nóg een voordeelI Thans houdt menig Kamerlid, dat ge- I makkelijk spreekt, voor allerlei be- I langetjes een redevoering na een paar I argumenten gekregen te hebben. Zou I nu niet menige speechin depen I blijven, indien zij van a tot z diende I opgeschreven te worden En wat zou I de vorm, waarover tegenwoordig zoo I geklaagd wordt, er niet bij winnenI De Kamer besteedt haar tijd wel eens I slechter, dan door zich nog eens ern- I stig met haar eigen huishouden bezig I te houden en zij heeft nu een mooien I bedenktijd om haar zonden te over- I denken. Onze Provinciale Staten hebben eon I goed besluit genomenzij hebben een voorstel, om voor leden van Gedepu teerde Staten een pensioen in te voe ren, geketst. Natuurlijk iedej-e zaak heeft een goede zijde was er ook vóór te zeggeneen man zonder eenig fortuin moet zich ook voor dit amfit kunnen beschikbaar stellen en voor hem zal het risico x>m na korten tijd I te worden „gewipt" in vele gevallen te groot zijn. Ik erken dat het een bezwaar is, maar veel grooter acht ik do schaduwzijde van pensionneering, ook in geval van niet-kerkiezing. De eonige consequentie van dit stelsel is toch, dat men een ieder (dus bijv. ook do 100 Tweede-Kamerleden) die een politieke functie bekleedt, pensioen verleent, indien het politieke fortuin hem den rug toekeert. En zoo zou men in weinige tientallen jaren komen tot honderden nieuwe geponsionneer- den en zou de jacht op een politiek I pensioen steeds moer beoefond worden. I En dit laatste telle men niet te lichtI nu worden er in de vroedschap reeds I bepaalde leden aangewezen, die zoo I dolgraag wethouder zouden worden I om de zeer gunstige pensioenbepalin- gen aan het wethouderschap verbon- I dendie op zichzelf weinig gevoelen I voor het ambt (er ook meestal niet voor deugen), maar die in korten tijd 1 „binnen" willen zijn, wat een men- schelijk verlangen is. Een zelfde storm loop op de baantjes in het dagelijksch bestuur der provincie zou men krijgen, indien men heeren Gedeputeerden na korten tijd ging pensionneeren en daarom geloof ik, dat de meerderheid van ons provinciaal bestuur een wijs besluit nam toen zij kortweg do be trokken voorstellen verwierp. Ten slotte een onderwerp van puur localen aard de rijwieldiefstallen. Van plaatselijken aard, zeg ik, omdat deze diefstallen thans tot een plaag zijn geworden in onze goede stad. De bru taliteit, waarmee de rijwioldieven te werk gaan, is kortweg ongelooflijk. Op allo uren van den dag, ja op klaar lichten dag, slaan zij hun slag en dank zij een goed ingerichte organisatie zijn zij de politie te slim af. Vooral de troep, die de laatste maanden Duin oord als operatie-terrein koos, schijnt keurig in elkaar te zittenin een wip tijds worden de gestolen karretjes uit elkaar genomen en*de onderdeelen aan obscure opkoopers in en buiten de stad van de hand gedaan. Het publiek kent het gevaar niet voldoende, leest slechts af en toe in de couranten van een rijwieldiefstal. En dit is jammer. Want het kwaad heeft een reusachtigen om vang aangenomen. Zoo hoorde ik, dat er in het nu afgeloopen jaar in den Haag niet minder dan 700 rijwielen werden gestolen, waarvan er slechts een 50-tal opgespoord werden. Is het niet bar I- En onlangs nog werden bij een fa milie op de Stadhouderslaan niet ver van een politieposthuis drie fietsen uit het tuinhuis gestolen en een paar dagen later weer drie, nu nog wel gehuurde karretjes in plaats van de gestolene. Dat waren er zes in één week uit een huis. Wordt het niet tijd, dat de rijwiel eigenaars-zelf wat beter gaan zorgen voor hun stalen rossen ^HAGENAAR. De Wereldkroniek n°. 40 van 31 Dec. geeft als titelplaat een reproductie Van Louis Apol's schilderij „Nieuwjaars dag" in 't Bosch. Geïllustreerde ar tikelen en foto's zijn opgenomen van ■t Engelsche spionnen, een Biologisch Museum geopend teUpsala in Zweden, een standbeeld van Czaar Peter in j Zaandam, de nieuwe tramlijn Emmen- ter Apel geopend, werken van G. Baumer geëxposeerd in den boekhan del Espero, den Haag, vervolg van Rotterdam in den loop der tijden, een meteorologisch bureau voor het trein verkeer te Londen, tentoonstelling van „Ornitophilia" te Utrecht gehouden, de eerste Rugby-wedstrijd in ons land, Restauratie van het Prinsenhof te Amsterdam, Cecil Grace, den Engel- schën vlieger, die sinds 22 Dec. ver- miBt wordt, de mijnontploffing bij Bolton, Uit Schouwburg en Concert zaal, Kroniek van de Week, feuilleton en carricaturen. De Prins heeft als voorplaat een I groote foto getiteld „Beeld van hui- I selijke tevredenheid en rust." Verder I zijn opgenomen foto's van een verle- I den week te Parijs onthuld monument I voor Charles Perrault, den schrijver van de geliefde en bekende sprookjes I „Roodkapje, Klein Duimpje" enz., een I teruggevonden Vermeer, nog een Ver- I meer, modegrillen en imitatiezucht, I het uitgraven van konijnholen onder I toezicht van een jachtopziener bij Vo- I geLang, portretten van bekende mu- I sici, de Spaansche Koningin met haar I kinderen, toeristen op kamoelen aan I den voet van de Pyramiden in Egypte, I do Bayard-rotsen bij Dinant, winter sport te Sinaja, ontzettende golf tij- I j dens een orkaan aan de kust vpn I Biskaye, wintergezicht bij Bloemen- daal, sneeuwbeeld te Pontresina, kijkje in Amsterdam, nieuwe locomotief op den Zuid-Pacific-Spoorweg in Amerika, kijkje in het Dordtsche kinderzieken huis, verschillende foto's van Oud- Kampen, Laurens Alma Tadema en I zijn werk, kroniek van de week, per- I sonalia, schetsen, romanvervolg, enz. Pak me mee n°. 40 van 31 Dec. I bevat o. a. de volgende illustraties Gelukkig nieuwjaar, met 5 foto's, I heilwensch aan onze lezers, met 3 foto's, de crisis aan het departement van oorlog, met portretten van Mi nister W. Cool en kapt. L, F. Duymaer van Twist, de nieuwbenoemde gezant van Engeland, het standbeeld van Czaar Peter te Zaandam, eene Kerst- gave voor de armen, het 25-jarig be- I staan van het gymnasium te Amster dam, de keuring van automobielen te I 's Gravenliage, een nieuwe vinding I de Telewriter, een kiekje uit Insulinde, I de staking der humoristische teeke- I naars te Parijs, tandheelkundig onder-J zoek voor schoolkinderen in Now- I York, do Fransche opera te 's Gra- I venhage met twee portretten van den I heer Bruine, de nieuwe verbinding I j van Rotterdam mot Feijenoord, spoor wegongeluk te Sittard, de diefstal in de Kalverstraat te Amsterdam, de bedolven puttenmaker te Oosterbeek, mot 3 foto's, een nieuwe mode-dwaas heid in Engeland, met 3 foto's, de gezonken tjalk te Leiden, de electrische I centrale te Goudamet 2 foto's, de versteende kat (een merkwaardige I foto). Voorts boeiende schetsen; het I vervolg van den roman „813"de I rubriek van Redacteur X en het kin- I dernummer „Ons Prinsesje", met drie I illustraties op het Nieuwe jaar be- I trekking hebbende. Totaal 16 pagina's. Het Leven n°. 52 van 30 Dec. geeft I als titelplaat Het komende jaar een I illusie; de volgende geillustreerde^r- I tikelen en foto's zijn opgenomen Kerstmis in Berlijn, de Indische dan seres Mata Hari, Amsterdamsch straat nieuws, de Boy-scout-beweging in Amsterdam, Rotterdam en den Haag, het 18de spoorwegongeluk in Limburg, vervolg van schetsen over waarzeg gerij enz., het drama van den lucht- man Grace boven het Kanaal, ver volg van „Nieuwe toiletten", de 1ste I Rugby-wedstrijd in Nederland, Deco ratieve Kunst II van Antoon Molken- boer, het Kerstfeest voor Amsterdam's armen, Minister Cool's aftreden, feuil leton en schetsen. Gouda, 31 December 1910. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op den voordrachtavond van mevr. Ed. Douwes—Dekker over „het Italiaansche Volk geschetst in zijn liedjes", welke zal gehouden worden op Dinsdag 3 Januari a.s. in de zaal „Kunstmin". Mevr. DouwesDekker zal vertellen over de Dichtkunst in Italië, haar oorsprong, geschiedenis en ontwikke ling, den invloed der Republikeinsche instellingen op het lied, en veel meer. Waar mevr. Last en mej. Hosselaar met zang en muziek de Italiaansche liedjes zullen vertolken, mogen wij een avond van litterair en muzikaal genot verwachten en wekken wij gaarne op tot bijwoning dezer conférence. Door de politie is hedenmogen aan gehouden en naar het Huis van Bewa ring té Rotterdam overgebracht een j persoon, die in het Algemeen Politie- j blad gesignaleerd was en nog 2 dagen hechter is te goed had. Aan de politie werd gisterenavond kennis 'gegeven dat hier ter stede een dief stall van konijnen had plaatsgehad. Na direct ingesteld onderzoek is het mogen gelukken de konijnen bij een opkooper in beslag te nemen en de twee daders te arresteeren. Proces-ver baal is opgemaakt. Beide daders hebben bekend. In de gisterenavond te 81/a ure ge houden Buitengewone Algemeene Ver gadering der „Goudsche Zwemclub" in de Bovenzaal van Café „De Har monie" werden de eerste besprekingen gehouden voor de feestelijkheden te geven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Besloten werd een tweedaagsch waterfeest te organiseeren, waarvan het programma nader bekend gemaakt zal worden. Ook zal een avondfeest in de societoi^Ons Genoegen" gehouden worden. De collecten in 1910 bij het vol trekken van huwelijken ten Raadhuize gehouden, hebben opgebracht f 189.975. De Onderstands-Commissie van „Ar menzorg" zal Maandag a.s. om twee uur hare gewone vergadering houden in het gebouw van Bouw-en Woning toezicht aan de Spieringstraat. In de zaal „Concordia" der R.-K. I Leesvereeniging had hedenmiddag 2 I uur de ledenvergadering der Vereeni- I ging „Ziekenzorg", verbonden aan de I Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek I Gouda, plaats. I Den Voorzitter, den heer W. G. I Flux, doet het genoegen te kunnen I constateeren, dat de vergadering goed I bezocht is met het oog op het uur, I waarop de vergadering belegd is, I mocht men feitelijk niet anders ver- I wachten of het aantal belangstellende I leden zou niet gering zijn. Verder herinnert hij er aan, hoe hij nu reeds op iedere vergadering den leden op het nakomen van de verplichtingen, l die de statuten en het huishoudelijk 1 reglement hun oplegt, heeft gewezen nu weer moet hij namens het Bestuur nogmaals den leden uitdrukkelijk aan bevelen van de bepalingen van statu ten en reglement goed kennis te ne- I men eenige keeren heeft het Bestuur I leden, die in strijd met de bepalingen I handelden, moeten straffen en eigen- I aardig is het verschijnsel, dat een lid, I dat gestraft wordt, als een soort slacht- I offer door zijn medeleden wordt be- I schouwd, terwijl het lid, dat de ovor- I treding aanbrengt en dus volgens de I statuten handelt, onaangenaamheden hieruit ondervindt. Met kracht komt de Voorzitter hier I tegen op en spreekt de verwachting I uit, dat de leden door ondervinding I wijzer zullen worden en meer de be- I palingeft der statuten zullen naleven. De secretaris, dhr. C. W. A. Zwarts, leest vervolgens de notulen der vorige ledenvergadering voor, die onveranderd worden goedgekeurd. De ingekomen stukken zijn daarop spoedig behandeld en komt aan de orde „Verslag Pen- I ningmeester". Uit het overzicht, dat dhr. Amsingh'Van het financieel beheer over het le halfjaar 1910—1911 geeft, L blijkt dat, aan contributie der leden totaal ontvangen is f 1860.89 bij drage der Koninklijke Stearine Kaar senfabriek Gouda: f 372.18; verdere I inkomsten f 39.24, zoodat de totaal I ontvangsten bedragen: f2272.31. Aan I Uitkeeringen is uitgegeven f 1797.29 I verdere onkosten f 15.95totaal be- I drag der uitgavenf 1813.24het I voordeelig saldo over het afgeloopen I halfjaar bedraagt dus f 459.07. Aan I het eind van het vorige boekjaar was I er in kas f 679.72, totaal bedrag der I kasgelden is dus nuf 1138.79. Op enkele bijzonderheden maakt de I penningmeester den leden opmerkzaam I en deelt verder de commissie van I financiën mede, dat do rekening en I verantwoording met kasgelden nage- I zien en accoord bevonden zijn. De boeken en bescheiden zullen weder I gedurende eenige tijd voor alle leden I ter inzage liggen. Punt 4 „Vermel- I ding van een onderhoud van het Be- I stuur met de Directie der fabriek" I bracht een voor de leden zeer belang rijke mededeeling van huishoudelijken I aard, waaruit verschillende besprekin- I gen volgden. Na behandeling van de rondvraag werd de vergadering gesloten. Een flink aantal meisjes was tegen woordig. Nieuwerkerk a. d. IJsel. De scheepvaart door de ringvaart langs deze Gemeente, is de laatste dagen merkbaar toegenomen, doordat de z.g. Noorderbrug bij Rotterdam wegens daaraan te verrichten werkzaamheden tijdelijk gesloten is, zoodat de schip pers van Rotterdam gedwongen zijn hun weg langs deze Gemeente te nemen. Donderdagavond vierde de Chr. Jongelingsvereeniging „Samuel" alhier haar 18e jaarfeest in het Schoolgebouw aan den 's Gravenweg alhier. Na opening met psalmgezang en gebed, wérd door den Secretaris ver slag uitgebracht over den toestand der vereeniging. Den geheelen avond bleef men gezellig bijeen. Mej. P. van der Giesen, onderwij zeres alhier is als zoodanig benoemd te Leggels (bij Meppel). Tot tijdelijk onderwijzeres aan de 2e Openbare Lagere School is benoemd Mej. J. J. Best te Amsterdam. Een ongelukkig huis. In de zelfde woning te Vlissingen, waarin op Kerstdag een kind in den kelder verdronk is gisterenavond een 28-jarig I werkman door een misstap gevallen I en dood opgenomen. Luchtvaart. Het lijk van den I Engelschen vliegenier Cecil Grhce, die I bij een vlucht over het Kanaal geval- I len schijnt te zijn en verdronk, werd I gisterenmorgen op het strand van een I kleine Belgische Noordzee-badplaats, I La Panne, gevonden. Het stadje ligt I 3 K.M. van de Fransche grens en 32 I K.M. van Ostende. Te Scheveningen is bij een der I hoofden aan hot strand verdronken I gevonden zekere B. arbeider aldaar. Of hier van zelfmoord sprake is, is niet bekend. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de verkiezingen in April a.s. "zullen I plaats hebben. De toestand is volgens een persoon- I lijke mededeeling van den minister I van buitenlandsche Zaken aan de pers I in alle opzichten gunstig. Deze mededeeling wordt gegeven I in tegenspraak van allerlei onrustba- I rende geruchten, die in den laatsten I tijd liepen, o.a., dat de Engelsche ge- I zant aan zijn regeering de zending I van een oorlogsschip had verzocht. I Ook dit bericht werd door den Por- tugeeschen minister van buitenland sche zaken tegengesproken. T)e Londensche Times verneemt uit Petersburg, dat binnenkort een nota naar Berlijn gezonden^zal worden, waarin o. a. als resultaten van de diplo matieke conferenties tijdens het bezoek I van den Tsaar aan Potsdam genoemd I worden een handhaving van de te- I genwoordige politieke constellatie in I Europa. Mr. J. D. VEEGENS. f Onder zeer groote belangstelling I I had hedenmiddag op de begraafplaats I Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage I de ter aardebestelling plaats van den I I oud-minister mr. J. I). Veegens. Velen I waren op het kerkhof om hulde te I brengen aan den man, die onverwacht I uit zijn gezin en aan het land is ont- I rukt. Op de begraafplaats werden opge- I merkt de opvolger van den overledene, I Minister Talma, den chef van het Ka- I binet des Ministers, zijn ambtgenooton uit het kabinet, waarin hij zitting had, I vele leden van de Eerste en Tweede I Kamer en andere corporatiën. De overledene werd allereerst ge- I huldigd door minister Talma namens I de Regeering en verder door den heer I de Meester namens het kabinet van I 1905, door den heer Treub namens de redactie van de „Vragen van den Dag" en door den heer Coneel namens de Haagsche Coöperatieve Voorschot- vereeniging in welks bestuur de over ledene zitting had. Ten slotte sprak de heer Tours, die den heer Veegens herdacht als vriend en die den dank overbracht der we duwe voor de betoonde belangstelling. VAN MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, ROKKEN tot zeer lage prijzen. Aanbevelend VAN DEN Wegens Beursvacantie he den geen noteering. Burgerlijk© aiaua. GEBOREN29 Dec. Johanna Eli zabeth Antonia, ouders J. G. Straver en C. de Jong. 30. Alida Aletta, ouders S. van Leeuwen en A. A. v. d. Zwalm. OVERLEDEN: 29 Dec. G. de Bruijn, 4 m. 30. J. Schouten, 22 m. ONDERTROUWD 29 Dec. J. Sta ring te Hazerswoude en M. Heerkens. C. J. H. van Batenburg, te 's Gra- venhage en W. do Hoop. Lange Tiendeweg. Blijkens aite 18 December 1910 voor Notaris J. Koeman te Haastrecht verleden, is door de heeren HENDRIK ADRIANUS CORNELIS BRINK MAN, Drukker en Uitgever te Gouda en FREDERIK TIETER, Boekhan delaar te 's Gravenhage, tot voort zetting der zaken sedert jaren door eerstgenoemden gedreven, aangegaan eene vennootschap ten doel hebbende het voor gemeenschappelijke re kening uitoefenen van het druk kenuitgeven en exploiteeren van de „Goudsche Courant" en andere drukwerken en wat verder in den meest uitgebreiden zin tot drukkers en uitgeverszaken kan worden gere- i kend en het sluiten van alle overeen komsten, welke tot die bedrijven in den ruimsten zin genomen in betrokking staan of er uit voortvloeien. De ven nootschap zal gevestigd zijn te Gouda en worden gedreven onder de firma Zij vangt aan 1 Januari 1911 voor I vijf achtereenvolgende jaren en wordt I stilzwijgend voor een zelfde aantal I jaren verlengd, indien niet een der I vennooten minstens zes maanden vóór I het verstrijken van den termijn den I ander bij deurwaardersoxploit heeft I aangezegd dat hij de vennootschap I wenschte te doen eindigen. Elk der vennooten is bevoegd de I firma der vennootschap te teekenen en de vennootschap te verbinden. Do toestemming en de onderteekening van beide vennooten wordt gevorderd om voor de vennootschap verbindend te zijn 1. Tot het aankoopen, vervreemden of bezwaren van onroerend goed. 2. Tot het aankoopen van roerende goederen boven een bedrag in eens van f 500. 3. Tot het verleenen van zakelijke rechten op onroerende goederen, het aangaan van verbintenissen van borgtochten of aval, hot slui ten van dadingen en het verrichten van handelingen, die niet tot de gewone werkkring der vennoot schap behooren. Namens partijen, J. KOEMAN, Notaris. VAN GOV DA. Lange Tiendeweg 1416. Opgericht 1870. Steeds diverse NIEUWE en 2e HANDS RIJT Cl GAW voorradig; genegen te ruilen. Groote keuze TUIGEN, LAN TAARNS, DEKKEN, Z WEEPEN, KOFFERS, LEDEREN TASSCHEN, enz. enz. RIJWIELEN, onderdeden en banden van primo merken in ruime sorteering voorhanden. ZOET un ZUUU. Ie qual. per Liter f 1.05. De Administratie der GOUDSCHE COURANT zoekt ijverige en welbespraakte voor abonnementen- en advertentie- colportage, tegen salaris en provisie. Schriftelijke aanbiedingen met op gaaf van referentiën worden ingewacht aan het BureauLange Tiendeweg 64, Gouda.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 4