uriuüuiM; 7 TTxt de Pers. Het Kuyper—Vegiel incident in Rotterdam V. k Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Posterijen en Telegrafie. a Qfficieele Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam. 507.e v Opgil vê der Personen, Veemarkt te Rotterdam. Laatste Berichten 30Bs,e fe>taats-loterij. X3 eltexij en D. SAMSOM. Specialiteit in Mirflels cn Cosluines HtJRUEHLIJKE STAND. Deze wandtokst, welke geëxposeerd is geweest op de Utrechtsche Provin4- cialo Tentoonstelling in den afgeloo- pen zomer gehouden, tad tot opschrift „De Heero zogene U en behoede U" aangebracht in versierd gothische let ters, terwijl er zich verder het wapen van de Prinses op bevond met een symbolische voorstelling van den Oranje-stam. Het geheel wasaomgeven door een keurige lijst waarom geslepen glas, al les vervaardigd door don heer Oocural. Een dankbetuiging ontving de hoer Cocural van H. M. de Kortingin, waarin word medegedeeld dat het geschenk gaarne voor het Prinsesje aanvaard werd. De verkiezing van een lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, in het dis trict Ridderkerk, ter voorziening in de vacature ontstaan .door het ontslag nemen van den heer T. Plantenga te UsselAnotide, is "bepaald op Woensdag 18 Januari; de stemming op Dinsdag 31 Januari en do herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 10 Februari. „De Vaderlander schijft": Een merk waardig staaltje van onjuiste voor lichting troffen wij in „De Standaard" aan. Het blad heeft het over de quaestie van vrij vervoer van Kamerleden op de spoorwegen. Dit wordt zoo zegt „De Standaard" voor drieërlei soort van reis gevraagd. In de eersto plaats voor de reis van het Kamerlid van zijn woonplaats naar Den Haagmaar deze zoo zegt „De Standaard" wordt van Rijkswege vergoed. Deze voorstolling nu is maar voor zulk een klein gedeelte waar, dat men veilig zou kunnen zeggen dat zij on tvaar is. Want het Rijk vergoedt één reis heen naar Den Haag, en één reis terug. Maar het Kamerlid, dat 100 maal Eer jaar van zijn woonplaats naar Den laag reist en 100 maal terug, moet 99 heenreizen en 99 terugreizen uit zijn zak betalen. Wij laten thans de quaestie zelve geheel en al rusten. Maar als staaltje var? valsche voorstelling van zaken en van de motieven van hen, die voor staan wat „Do Standaard" verwerpe lijk acht, konden wij het artikel van het anti-revolutionaire blad niet onop gemerkt voorbij laten gaan. De wijze, waarop de „Standaard"- lezers worden voorgelicht, kan inder- derdaad niet door den beugel. „Het Volk" schrijft: De antirev. „N. Prov. Gron. Ct." verklapt de ware reden, waarom de antirevolutionaire en katholieke Ka merleden tegen de subsidieering der openbare leeszalen stemden met deze woorden De sociaal-demokraten zien in de leeszalen een schoone gelegenheid, om hun lektuur aan den man te brengen, overtuigd dat het prikke lende, het revolutionaire de jeugdige geesten toch het meest zal boeien, doordat hot de nieuwsgierigheid in sterke mate opwekt. Wanneer men bijv. de dagbladen van alle "partijen ter lezing legt, zal „Het Volk" niet het minst worden gebruikt en inzonderheid de „Noten kraker" niet licht ongelezen blijven. Het antirev. orgaan weet wel, dat de sociaal-demokraten er niet het aller minste bezwaar tegeu hebben, dat in de openbare leeszalen zelf de meest op de^arbeidersbeweging scheldende klerikalo blaadjes tor lezing liggen. Het verschil moet dus zgn, dat zij wel bang zijn voor ons, maar wij niet voor hen. Wat niet bepaald op ge- gevoel van innerlijke kracht bij hen wijst. Wie overtuigd is van de juistheid van zijn beginsel en van zijn optreden, vreest de argumenten van zijn tegen standers niet. Wie die wel vreest, toont zich alleert door dompartij iets langer te kunnen handhaven. Land on Volk driestart Sommige bladen ter rechterzijde moonen te hebben bemerkt, dat de coalitio niet zoo rotsvast staat, als wel gewenscht is. Men schrijft dit toe aan het te zwak belijd van het Kabinet. Do coalitie zou min of meer topzwaar zijn zoolang het geestelijk overwicht voor Ommen zit in plaats van achter "de groene tafel. Het is altijd wel ge zegd „ons volk" wil geen rechtsch Kabinet zonder Kuyper. Een terugkeer van den ouden leider zou niet volstrekt onmogelijk worden geacht. Geen aanval, hoe fel, brengt er beweging in. De vrienden blijven trouw. En in de hoogste kringen zou zijn zon rijzende wezen. Wie anders ,«ou de nu eenmaal begeerde kustmil- iioenen erdoor krijgen En nog meer.... Wie weet Het Katholieke JJuisgezin" durft thans nauwelijks ftteer hopen, dat in deze vierjarige periode de Grondwets herziening zal tot stand komen: „Dit Ministerie is „met andere werk zaamheden" minstens evenzeer over laden als de beide vorige /boalitie- Kabinetten. „De ziekteverzekering, de invalidi- teits- en ouderdomsverzokering, liet tarief, de inkomstenbelasting, de Mi- iitiewet om van de tientallen klei nere voorzieningen nog te zwijgen zullen meer dan twee jaren van inge spannen arbeid vragen. „Waarbij wij dan nog veronderstellen dat de Kamer ernstig tot afdoenihg zal willen meewerken. „In ieder geval zullen wij hoogst tevreden zijn, indien do Rogeering alles wat wij boven opsomden, tot stand brengt. „Wij gelooven daarom, dat men voorzichtig zal doen het publiek niet in den waan te brengen of te stijven, alsof de Grondwetsherziening er nog wel bij kan. „De voorstellen kunnen en zullen wel worden ingediend, maar aan afdoening durven wij niet denken." t- Wie had, van den beginne aan, anders verwacht Wij ontleenen aan „de Hoop", een weekblad onder redactie van ds. M. H. A. van der Valk, het volgende:'^ Van het KuyperVegtel-incident in Rotterdam V wordt thans hot laatste bedrijf afgespeeld. Daar de eerste bedrijvon eigenlijk niet algemeen bekend zijn, zelfs niet in de rechtsche kringen, is het noodig ze even te belichten. Ziehier de ware toedracht der zaak waaruit de corruptie u tegenspreekt. In' 1909 was de heer H. Ch. Vegtel, lid van den Gemeenteraad in do Hof stad en lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, eon man, die jaren lang overvloediger voor de antirevolutio naire beginselen geijverd en gearbeid heeft dan de meeste Kamerleden, hij de algemeeno verkiezingen voor de Tweede Kamer candidaat gesteld voor het district Zierikzee, en tevens voor- loopig candidaat voor het district Gouda. Voor eerstgenoemd district was hij o.m. aanbevolen door Dr. Kuyper, doch Dr. Kuyper zette alles op haren en snaren om den heer Vegtel te weren, ten einde kapitein Colijn, toen nog in Indië, candidaat gesteld te krijgen. Onder de middelen, welke Dr. Kuy per te baat nam onf den heer Vegtel^ voor Gouda onmogelijk te maken, behoorde ook hot zenden van een brief aan den heer A. Vingerling, een der voormannen van de antirev. partij in genoemd district. In dien brfef werd de heer Vegtel van gelijksoortige dingen beticht, als waarmede Dr. Kuyper met Mejuffrouw Westmeijer gedoodverfd wordt. De heer Vingerling (die anders getrouw onder de prediking van den Heidelbergschen Catechismus gezien wordt, maar vergat, dat er ook nog een negende gebod bestond, en eene verklaring daarvan gegeven wordt in Zondagsafdeeling 43), liep met dien bewusten brief rond, om als getrouw satelliet en marionet aan de „broeders" den inhoud er van te laten lezen. Vrienden van den heer Vegtel na men ook kennis van het requisitoir, en haastten zich natuurlijk, gelijk Christenen betaamt,om den in staat van beschuldiging gestelde, die van niets wist, met een en ander op de hoogte te stellen. Hoewel de heeren allen lid waren van eene Gereformeerde Kerk, sloegen zij echter voorloojpig den korkelijken weg niet in, (waar ze anders met de kippon bij zijn), neen, de heer Vegtel sommeerde per aangeteekenden brief Dr. Kuyper om den lasterlijken brief in te trekken, daar anders door hem oen aanklacht zou worden ingediend bij (Jen Officier van Justitie. De brief werd toen teruggenomen, al hield de mondelinge laster niet op. De heer Vegtel werd candidaat gesteld in Gouda, maar bedankte, naar ons voorkomt zeer ten nadeele van de rechtsche partijen, daar de heer Vegtel, die zulk een uitnemenden in druk maakt, overal, waar hij spreekt, zeker meer kans had gehad den zetel te veroveren dan de afwezige, insge lijks eminente heer Colijn. Zelfs dreef de heer Vegtel de edel moedigheid zoo ver, niettegenstaande allesi wat gebeurd was, dat hij van zijn kostbaren tijd nog afnam om in het district voor kapitein Colijn te gaan spreken. Dat was het eerste bedrijf. Nu het tweede.' Rotterdam V kwam vacant. Dr. Kuyper werd om advies gevraagd, wie candidaat moest worden gesteld. In dit onderhoud werd de naam vpn den heer Vegtel niet genoemdde heer Mr. V. H. Rutgers te Hilversum, zoon van Dr. .Kuyper's vriendwerd aanbevolen. Men zag daarin iets van het nepotisflle, waardoor de benoemin gen aan de Vrije Universiteit zoo be rucht zijn geworden, als indertijd Kuyper Sr., Kuyper Jr., Lohman Sr., Lobman Jr., Woltjes >-5r., Woltjes Jr. Toch werd in de vergadering der antirev. kiesvereeniging in Rotterdam V besloten niet Mr. Rutgers te nemen, die in Den Haag de dingen afwachtte, maar word candidaat gesteld de heer Vegtel, die juHtNn Engeland reisde, en telegrafisch moest opgezocht wor den. Nu begonnen de poppen te dansen. Dr. Kuyper was begrijpelijkerwijze zeer ontstemd, dat men hem wel om advies gevraagd had, maar vlak tegen zijn advies in handelde, ja erger, dat men den in de oogen van hom, vooral door de Goudsche geschiedenis, per sona in grata als don heer Vegtel, candidaat stelde. Andere antirov. Kamerleden werden er in gemengd, die besloten om geen vin voor de verkiezing in Rotterdam V te verroeren, ja één, do lieer Ds. Van der Voort van Zijp, vergat zich zoo ver, dat hij aan do kiesvereeniging liet seinen, dat hij in geen geval ter verdediging van Vcgtels candidatuur wilde optreden. Wij hebben Jang goaarzeld deze din gen te publiceeren, waar nu onschuldi ge n worden veroordeeld, meenden we, dat zwijgen van onzen kant eene mis daad zou zijn. Het begon reeds uit te lokken, wat in het bijzonder Ds. Van der Voort van Zijp (die zelfs in de Haagsche progagandaclub zijn naam verloor om zijn luttele kennis van zaken), gedaan had, en het wekt in rechtsche kringen gelukkig de algemoo- vorontwaardigftig. Het derde bedrijf. Toen de verkiezing in Rotterdam V begon, gaven de liberale bladen, die van deze dingen niets wisten, hunne verwondering te kennen, dat „De Stan daard" zweeg. Daarop achtte dit laatsto orgaan het tijd te gaan sprekenen het sprak, doch op eene' wijze, dat zwijgen beter Zou geweest zijn de heer Vegtel toch werd aanbevolen zonder zijn naam te noemen. Er gebeurde meer. Aan den vooravond van de verkie zing verscheen een vuil strooibiljet, waarin de heer V. op do meest laag hartige wijze werd aangevallen. Algemeen werd toen gedacht, dat deze persoonlijke aanval van links (in zulke zaken ook niet vies uitgevallen), afkomstig was. Dit is echtéf niet zoo. Het in-vuile pamflot is niet geschre ven en gedicteerd door liberalen, noch door socialisten ook niet door Room- schen of Christelijk-Historischen, zelfs niet door Christen-Democraten neen, dit schandelijk libel is afkomstig van wij weigeren voorshands nog het hier neer te schrijven. Wij hebben liever, dat anderen het publiceeren, en wijzen op zulk eene door en door satanische corruptie. En nu het laatste bedrijf. De verkiezing is gelet op al de ge noemde feiten, nog tamelijk gunstig afgeloopen. Waren de partijverhoudingen dezen zomer '2800 links togen 2000 rechts, de heer Vegtel bracht het op 2700 links en 2400 rechts.' TJit alles bleek, dat niettegenstaande de geniepige tegenwerking van som mige antirev. Kamerleden, het uitblij ven van eene krachtdadige aanbeveling van Dr. Kuyper, het vuile libel enz., de kiezers in Rotterdam V het ver trouwen in den heer Vegtel niet op zegden, maar versterkten. Die verkiezing heeft echter ook van rechts hare kosten medegebracht, zelfs aanzienlijke kosten. Wat ziet men echter nu gebeuren Van meer dan een kant werd het ons verzekerd j het Centraal Comi té, waarvan Dr. Kuyer, 0m niet meer te zeggen, de ziel is, dat indertijd, zoo als te doen gebruikelijk is, eene som van f 600.beschikbaar stelde, wei gert ook slechts een cent bij te dragen in de kosten, omdathet in die verkiezing niet is gekend, en Dr. Kuy per's advies niet is opgevolgd. Wij hebben qpn en ander van verre gadegeslagen dat intrigeeren, dat in- fluenceeren, die corruptie, dat treden met voeten van alle Christelijke ge boden, en wij walgen van die Farizeeën, die met een misselijk gebaar anderen afstooten. Wij dachten, dat men zoo zachtjes aan leergeld zou gaan betalen. Vooral als mep ziet, dat men net doet, of er niets is gebeurd, terwijl toch de kroon van den man, die de primus interpares was, zoo wordt aangevre ten De Haagsche brandweer rukte Vrij dag tegen den avond uit voor een brandje op do Wielerbaan te Scheve- ningon. Doordat werklieden, die aan een villa in de nabijheid aan den arbeid waren, bij de tribunes rookwolken zagen, werd de brandweer spoedig ge waarschuwd en kon zij het brandje met één straal uit de waterleiding, blusschen. Slechts oonige planken ver brandden. Vermoedelijk is de oorzaak te zoeken in het stoken van een vuurtje door jongens. In het verslag van do bevindingen en handelingen van het Veeartsenij- kundig Staatstoezicht in 1909 leest men hot volgende Het mond- en klauwzeer werd in do provincie Friesland waargenomen in de gemeenten Westdongoradeel, Wor- kum on Doniawerstal. Tweemaal kwam deze ziekte voor ge durende den staltijd en eenmaal, terwijl het vee in de weide liep telkens bleef ze tot één beslag beperkt. Onderling verband tuöschen deze ge vallen kon niet wordon aangetoond of zelfs aangonomen. Werden vroeger do eerste gevallen der ziekte steeds geconstateerd in of nabij groote meren of het groot scheeps- vaarwatpr, thans brak de ziekte het eerst uit op 12 Februari, in Westdon goradeel, op uren afstand daarvan. Toch is hot waarschijnlijk, dat in dit geval de besmetting is overgebracht op dezelfde wijze als dit bij vroegere epizoëtiën van doze ziekte werd waar genomen, nl. door vogels. De veehouder in Westdongoradeel deelde mede, dat ongeveor een week vóór het uitbreken dor ziekte, oen koppel wilde ganzen van zekor meer dan 600 stuks op zijn land nabij de boerderij was neorgestreken. Eenigen tijd daarna was zijn hond, die altijd in den vpestal verblijf hield, op deze gan zen aangeloopen en had zo verjaagd, waarna de hond weer in de koestal was teruggekomen. De districtsveearts acht het waar schijnlijk dat zich onder deze ganzen zieke dieren bevonden, die het weiland hebben besmet en dat de hond de smet stof met zijn pooten in den stal heeft overgebracht. Het tweede geval kwam voor in Maart onder Workum, in het zg. Hei denschap, grenzende aan het meer de Fluessen, een geliefde streek voor watervogels. De werkzaamheden in den stal van deze groote veeboerderij wer den verricht door twee gehuwde ar beiders, die op eenigen afstand daarvan woonden en 's morgens en 's avonds naar en van de boerderij liepen waar schijnlijk, dat de smetstof, van zieke vogels afkomstig, van het land af met hot schoeisel der arbeiders van naar den veestal is overgebracht. Het derde geval kwam voor op 1 September bij vee, grazende in een weiland aan den Scharsterrijn, een groot scheepvaartwater, tusschen twee meren gelegen. Hier had men weer het geval, zooals in Friesland herhaalde lijk is voorgekomen, nl. het uitbreken der ziekte in Augustus nu 1 Sep tember en aan of nabij het water, welke gevallen, volgons de vaste over tuiging van den districtsveearts, steeds worden veroorzaakt door het overbren gen van smetstof door zieke of be smette vogels. Door eenige werklieden, zoo meldt de „N. Ct.", die bezig waren met delven op pa,s ingestoken bloembol lenland, werden Vrijdag drie ouder- wetsche flesschen gevonden met den hals omlaag in den grond. Eén van deze flesschen was afgesloten meteen kurk en bevatte een briefje, waarop met potlood stond geschreven „Wij jassen met ons dreij en ben met ons dreij, 20 Octobris 1773". Het schrift was moeilijk te lezen. Woensdagavond is te Geertruiden- berg een vergadering gehouden van bakkers uit Geertruidenberg, Raams- donk, Oosterhout, Dongen, Made, Hooge- en Lage-Zwaluwe en Waalwijk. Algemeen bleek men in deze vergade ring tegen wettelijke regeling van den arbeidsduur in het bakkersbedrijf. De koopman Van R., aan de gren zen bij Dmxperlo wonende, die meer malen in Bmokkelprocessen gewikkeld Was, werd een dezer avonden vreemd verrast, toen hjj in zijn sehiy welke open had gestaan een> Pruisischen kommies in zijn daar staand rijtuig zag liggen. De kommies had zich daar neergelegd met het doel te be spieden wat bij den koopman zoo al in- en uitging. De koopman bleek op den gast niet gesteld en nood zaakte hem op hardhandige wijze zijn rustplaats te verlaten. (A. Ct} Een overoude groote kruidenierszaak te Amersfoort kon het ten laatste niet meer bolwerkon. Geen liefhebber deed zich op tot overname. De gebouwen kwamen onder den hamer en daarna onder den moker. Het bestuur van het museum Flehite was op post. De mooie gevelsteen De Vergulde Paarde zou een aanwinst zijn voor de collectie, roods in genoemd museum bijeenge bracht. Hoe actief ook, Flehite vischte achter het net. Direct na toeslag bij de veiling had een meelfabrikant te Utrecht beslag op den steen weten te leggen. Het jaarverslag van het museum verhaalt den verderen loop aldus „Den 30sten October werd deze steen uit den gevel gebroken en 4on November vertrok hij per vrachtbode naar v Utrecht, om aldaar Buiten de Weerd in de Flieruilensteeg op het kantoor dor fifma boven de brandkast to worden ingemetseld, met het doel daardoor de herinnering levendig te' houden aan do verliesgevende zaken, die de firma mot den vroegeren be woner van dat pand gedreven had." (Tel.) Omtrent het Katholieke gymnasium (der paters Jezuïeten), dat van Kat wijk naar Don Haag zal worden over- geplaatsst, deelt de Tijd nog mede, dat aangekocht is de buitenplaats „Groenhoven" aan de overzijde van het Kanaal achter de stoomtrambaan van de Staatsspoor en het artillerie park. „Daar ligt heel rustig en van den weg bijna niet te zien de villa „Groen hoven een hoog gebouw in dog hooger geboomte verscholen en er omheen naar alle kanten eveneens hoog en laag hout. De nachtegaal kan er in het voor jaar heerlijk fluiten. Met het gezicht naar het buitengoed staande, wordt dit links begrensd door den*Waals- dorperweg, een smallen, rustigen weg, hoofdzakelijk begaan door rustige wan delaars en de militaire troepen, die zich naar de oefeningsterreinen in de „vlakte van Waalsdorp" begeven. Rechts grenst dan de bezitting aan het in den laatsten tijd zooveel be sproken land van de gravin Van By- landt, een prachtig mooie, uitgestrekte weide mot heerlijk uitgezocht vee, een landelijke idylle vlak bij de groote stad" Gouda, 2 Januari 1911. Tot directeur der Goudsche Siroop- fabriek is benoemd de heer L. Bek king. Morgen herdenkt de heer B. For- mijne, inspecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen alfiier, den dag, waarop hij voor 25 jaar bij dezen tak van dienst in betrekking kwam. Van 1 Januari 1894 tot 1 Novem- ber 1896 was hij te Alphen in functie, daarna ging hij naar Almelo en sedert 1 Juni 1899 is hier ter stede. Het zal don heer Formijne zeker niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Ten gerieve van onze lezers zullen wij voortaan op de achterpagina van ons l^ad geregeld vermelden, verga deringen, concerten, vermakelijkheden enz. Wij verzoeken beleefd ons daar van geregeld opgave te doen. Gedurende de maand December werden in de Volksgaarkeuken ge bruiktIn de zaal 17141/2 portiën; 1351 Va portiën a 10 cent en 363 por tiën a 16 cent. Afgehaald werden 113372 portiën; 10997, portiën k 10 cent en 34 'portiën k 15 cent. Te zamen 2848 portiën. De heer A. van Hespen alhier, komt voor als n°. 1 op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer bij het 0. L. Onderwijs te Rotterdam. Spoorweg GoudaSchoonhoven. Het ontwerp tot doortrekking van den spoorweg GoudaSchoonhoven naar Utrecht is gereed. De lengte der lijn van de stations Schoonhoven en Utrecht (Staatsspoor) bedraagt ongeveer 28.500 meter. De gedetailleerde begrooting van onteige- nings- en aanlegkosten wijst een to taal-cijfer van 585.0001 aan. De plannen zijn tot\mderzoek aan de Regeering en Gedeputeerde Staten van Utrecht aangebodemum ook ter cjrculatie aan de burgemeesters der tusschen IJsel en Lek gelegen enbe- opdat de gemeenteraden en polderbe sturen geheel van de inrichting der lijn met haar statiohs, halten en toe gangswegen op de hoogte kunnen worden gesteld. Hedenmorgen werd aangifte gedaan dat een zwarte kat was ontvreemd. De politie stelde een onderzoek in en weldra was de dader bekend en de kat, die verkocht was, in beslag genomen. Op orde van een geneesheer werd gisterenavond een oude man naar het ziekenhuis gebracht, die meende op' een W. C. te gaan, daar naast stap pende in het water der Turfsingel terecht kwam en daar nog al eenigen tijd in had gelegen. Gisteren werd op de Groeneweg een schoonzoon die zich zeer woest aanstelde door de politie, ter voorko ming van ernstige mishandeling, naar het bureau van politie overgebracht. Nadat hij daar was gekalmeerd werd hij des avonds huiswaarts gezonden. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is van een motorschuit liggende in de Gouwe een| hoeveelheid visch ontvreemd, die onder een zeil was geplaatst. De politie stelt een onder zoek in. De heer J. v. d. Weele, hoofd eener school te Krimpen aan den IJsel, is in gelijke betrekking benoemd te En schedé. Krimpen a. d. Lek. De Nieuwjaars collecte gehouden langs do huizen hoeft f 264.opgebracht. De door Ged. Staton goedge keurde begrooting dezer gemeente voor 't jaar 1911 bedraagt aan gewone inkomsten en uit gaven f 28782.21 buitengewone inkomsten en uitgaven f 4494.67 Totaal f 33276.88 Over de afgeloopen maand wer den door Burgemeester en Wethouders ingetrokken vier verloven voor den verkoop van alcoholhoudende drank anderen dan sterken drank, zoodat thans nog 7 verloven bestaan en 9 vergunningen. Door don Raad is f 1200. subsidie aan het Rijk gevraagd, inge volge art. 63 der wet op het lager onderwijs, in de gewone kosten van dat onderwijs. Aanvragen van werknemers op 20 December. 1 kantoorbedienden, 1 kantoorlooper, j5 timmerlieden, 8 metselaars, 6 opperlieden, 2 schilders, 1 machinist, 1 machinebankwerker, 1 papiersnijder, 1 schoenmaker, 3 bakkers, 1 voerman, 1 warmoezier, 1 tuinknecht, 9 grondwerkers, 1 pakhuisknecht, 1 loopknecht, 7 werklieden zonder vakkennis, 1 boerenarbeider, 1 halfwas kantoorbedienden, 1 timmerman, 1 stoker, 2 banketbakkers, 1 tabakswerker, 2 pakhuisknechten, 1 werkman z. vakkennis, 2 leerling klerken, X bankwerker, Aanvragen van werkgevers. 1 leerling letterzetter, I loopjongen. Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post ^bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de 2e helft der maand Deo. niet zijn kunnen wor den uitgereikt. Namen der Plaatsen van Brieven Binnenland. Klever, Benschop. J. A. Roozenboom, Haag. J. Gulikr Haarlem. H. Moleveld, Rotterdam. Briefkaarten' Binnenland. J. Aernten, Amsterdam. C. Kelder, M. Ooijkaas, LeidA G. Otto, Rotterdam. Nota. Aan de afzenders worSt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid. van hen kunnen teruggegeven worden. De waarn. Directeur v. h. Post en Telegraafkantoor, I). VAN MERKESTIJN. Nieuwe Tarieven der Spoorwegen ingaande 1 Januari 1911.' Van Gouda. Naar: Richting den Haag. Enk. reisprijs. Afs. KM. Zevenhuizen Moerkapelle Bleiswijk Zoetermeer Zegwaard Nootdorp Leidschendam Voorburg den Haag Scheveningen 10 0.35 0.25 0.20 13 0.45 0.35 0.25 16 0.55 0.40 0.30 23 0.75 0.60 0.40 26 0.85 0.65 0.45 29 0.95 0.75 0.50 37 1.15 0.85 0.60 Richting Rotterdam. Moordrecht 6 0.20 0.15 0.10 Nieuwerkerk Ouderkerk Capelle Kralingsclie Veer Rotterdam M. 10 0.35. 0.25 0.20 12 0.40 0.30 0.20 14 0.50 0.35 0.25 16 0.55 0.40 0.30 21 0.70 0.55 0 35 RottordamD.P.enB. 31 1.05 0.80 0.55 Richting Utrecht. Hekendorp 8 0.30 0.20 0.15 Oudewater 12 0.40 0.30 0.20 Woerden 17 0.60 0.45 0.30 Harmolen 21 0.70 0.55 0.35 Vleuten 26 0.85 0.65 0.45 Utrecht 33 1.10 0.85 0.55 Naar de verder gelegen stations Amersfoort 55 1.80 1.35 0.90 AnjjSt. Via Breukel. 52 1.70 1.30 0.85 Apeldoorn 97 3.20 2.40 1.60 Arnhem 90 2.95 2.25 1.50 Breda, Via Rotterd. 79 2.60 1.95 1.30 Devent. Via Twello 112 3.65 2.75 1.85 (Via Arnhem is 133 K.M.) Dordrecht 51 1.70 1.30 0 90 Gron. Via Zwolle 220 7.15 5.40 3.60 (Via Stav. 240 KM. Haarl. Via Breukel. 71 2.35 1.75 1.20 's Hertogenbosch 81 2.65 2.1.35 Hilversum 50 1.65 1.25 0.85 Leeuw, via Stavor. 185 6.05 4.55 3.05 Via Zwolle '210 KM. Leiden Via Woerden 50 1.65 1.25 0.85 Maastricht 235 7.65 5.80 3.85 Nijmegen 108 3.55 2.65 1 Tilburg via R'dam. 101 3.30 2.50 1.65 Via Utr. 105 K.M. Zutphen Via Vleu tenBrummen 116 3.80 2.85 1.90 Zwolle 122 4.— 3.— 2. Door de nieuwe regeling zijn de Retourkaarten vervallen. Heen- Terugreis worden nu berekend tweemaal een enkele reis. Voor heen- en terugreis op denzelfden dag zijn aan het station van afgifte bij aan vraag twee enkele-reiskaarten verkrijg baar, die daarvoor worden afgestem peld. Kinderen beneden 4 jaren worden kosteloos vervoerd; van 410 jaren wordt de halve vrachtprijs berekend. Buurtverkeer-kaarten worden ver strekt op de lijn Goudaden Haag in de locaaltreinen tegen een tarief van le kl. 1.45, 2e kl. 1.10, 3e kl. 0.75 voor heen- en terugreis. Tienrittenboekjes zijn geldig op de lijn Gouda—den Haag in de locaal treinen tegen een tarief van 2e kl. f 5.50, 3e kl. f 3.75. Verder zijn verkrijgbaar: kilometer boekjes van 500 K.M., zes maanden geldig op de lijnen der S.S., N. C. S. en H, IJ. S., voor f 15 le kl., f 11.25 2e kl., f 7.50 3e kl. en van 1000 KM. één jaar geldig voor resp. f 30.— f 22.60 en f 15.waarbij voor waar borgsom resp. f 2.50 en f 5. Kilometerboekjes van minstens 500 en minstens 1000 K.M. voor het ver keer tusschen twee vaste stations tegen hetzelfde tarief als de gewone boekje Het voordeel dezer boekjes ligt hieri) dat deze precies worden opgebruikt en niet persoonlijk zijn. Meerdere personen kunnen tegelijkertijd op dit boekje reizen. Kilometerkaartenvan 400 K.M. be staande uit 2 coupons, geldig voor een door óénzelfden peraoon af te leggen enkele rei$ van 200 K.M. of meer, kostende voor de le kl. f 12.— 2e kl. f 9.3e kl. f 6.Twee personen kunnen tegelijk van deze kaarten ge bruik maken. Gewone rijwielen worden voor eiken afstand vervoerd tegen een vast tarief van 20 ets. waarvoor een rijwielkaart moet worden aangevraagd. Motorrijwielen vervoert deS.S. niet VAN DEN 2 JAN. 1911. Vorige Koers. 88% 93'/ 84 V, 99'/, 88% 93% 88 v» 92 48% 103 88'/» 58% 208 80%, 70 28 7» n V» Koers van heden 887.6 ÖB'/t W% 99'/.6 883/4 937, 89% 48'7.« '208 2U.V(2 221 204 182 i8;i'/„ 17:1", 8 Hl 858 108 108'/» 1657, 427 420 1597/» 126 16 V2 1043/„ 67 683,\ 47* 10 59'h 75 287, 737* StiMtsleeniiiften. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spwmij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld. Obl. 6c Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4*pct« Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee-i ning 5 pet. Id. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. tfiitiftk- en Crediet-Iustel liiigen. Ned. Bankaandoolen (ndustr Ondernemingen American Car Foun dry Oomp. C. v. A.1 ld.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert." v. Gew. Aand. Kul Crediet Instelt en Cultuur Ondernemingen. TIandelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aandj Ned. Handcl-Mij. C.v.A Mijnbouw Mij en „Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-üuderii. Dorische Petroleun In dustrie Mij.- Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Mijen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpunt Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand1. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroafl Cy. Cprt. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premielceningen. Amsterdam Aand. 3 pot Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4t Wèr Amsterdamschen beurs werden heden de Amerikaansche fondsen lager aangeboden. Lie Nationale Staatsfond sen bleven nagenoeg onveranderd. Tabak vaster en Petroloum-waarden iets beter. 1587, 4297* 160 157* 109 70'7 78 157* 9,5/„ 7% - 06'/, 8(1 68'/,, 67", 217 f 152.51 08C 09'/, 27'/» 27'/, 173'/, 16% 171'/» 16% 108"/» 111 162'/, lea1,. Vette kalveren retfcl aanvoer ie kwa liteit 29, 2e 26, en 3e 23 ct. per half KG. Vette varkens goeden aanvoer, istekw 25V9 ade kw 15*/,, 3de kw. 22 cent per half K G. Schapen en lamineren goed aangevoerd Handel voor alles prijshoudend. die zich, gedurende de week van 23 06c, tot 30 Dec in de ge meente gevestigd ot deze verlaten hebben. VERTROKKEN. G. Vollebregt, van Dorde Kade 51 naar Wisoh (Sillevold). A. S. Geertsma, van Oosthaven 69 naar Rotterdam, Coolsche straat 101. W. Heij, van Heerenstraat 148 naar Utrecht, Korte Harmstraat 4. J. F. Borgelt, van Wijdst raat 1 naar Bussum, Brinklaan 79. J. I). Woerlee, van Turfmarkt 33 naar Rotterdam, Lange Warande 72 b. J. v. d. Water, van Willens '23 naar Leiden. K. Schouten, van Geuzenstraat 17 naar Reeuw ijk. A. J. Zernitz, van Markt 7 naar Arnhem, Jans Langstraat 14. R. van Leeuwen, vauBoelekado 52 naar Rotterdam, Mauritsstraat 46 b. J. Postma, van Krugerlaan 3 naar 's-Gravonhago, Buys Ballotstraat 59. 1 j. Grabó, van Gouwe 7 naar Lo- chem, Stationswog. N. B. van Vliet, van IJssellaan 165 naar Dordrecht. GEVESTIGD: A. Luiten, uit Enschede in Derde Kade42. G. Palsgraaf, uit Krimpen a/d. IJsel in Willens 19. J. E. v. d. Moer, uit Rotterdam in (Jouwe 24. F. 11. Verzijl, uit Rotterdam in Nieuwe Haven 112. C. J. Scheffer, uit Schiedam in Kar- nemolkslopt 76. I). Th. Verbij, uit Bodegraven in Boelekado 105. P. Veerman, uit Haastrecht in Cra- bethstraat 27. R Kraayenbrink, uit Haarlem in Ridder van Oats weg '22. H. v. d. Horst, uit Utrecht in Raam 19. J. IJpelaar, uit Den Haag in Lange Tiondowog 34. J. F. W. Cuhlman, uit. 's-Graven- hago in Wijdstraat. 35. G. v. de Voort uit Vleuten in 3e Kade 69. S. Denneboom, uit Enschede in Markt 7. II. J. W. Koch, uit l)oI£t in Crn- bethstraat 72. Th. Wansinck, uit Nieuwkoop in Willens '28. H. J. Prosman, uit Oogstgeost in Turfmarkt 82. S. W. Herfkens, uit Veur in IJssel laan 106. D. Hoogendijk, uit Venhuizen in IJssellaan 96. P. Dudink, uit Venhuizen in IJs sellaan 94. Wed. F. den IlortogBeening, uit Zwammordam in Nieuwe Haven '254. Maandag 2 Januari 1911, Vette ossen en koeien redel. aanvoer, prijzen war^n voor iste kwaliteit 38, 2034 en 3e 29 ct per hall KG. D^or de politie is in de Diop- straat te 's-Hertogenrbosch oen zekere M. D., gearresteerd, die het publiek aldaar mot een revolver dreigde. Nadat de woosteliug onschadelijk ge maakt was is hij naar hot hoofd-bu- reau van politie overgebracht en daar achter slot en grendel gezet. Het Niearaguaanscho congres koos met algemeeno stemmen Estrada voor tweo jaar tot president. Zeeramp. Aan de Echo de Paris wordt uit Moskou gomeld, dat 3 sche pen van een Hamburgsche Stoouivaart- jfuaatschappij, die reeds lang te Genua hadden moeten aankomen tijdens de jongste stormen in do Golf van Gas- cogne zónden zijn vergaan. Naar hot heet zijn er 78 menselien verdronken. I)e cursus psychologie, die door de afd. 's-Gravenfiago v,an het. Nederl. Onderwijzers-Genootschap word voor bereid en die door dr. G. C. Bollen zal gehouden worden vangt aan Woens dag 11 Januari voor leden en gen no digden der afdeeiing. Waar dr. B. belangeloos zijn mede werking geeft, zullen de kosten zich bepalen tot een minimum. Kl. Trokking van Maandag 2 Jan. No. 5030: f '25000. 14836 f 5000. 4797, 11242: f 1000. 8472,: f 400. 7656, 12043: f '200. w 2281, 7038, 11167, 15170 19956 Prijzen van f 65. 13 57 78 80 lUfl 50 f») 2f« 317 ffct 471 80 r*« 15 '22 82 000 19 797 810 29 88 m 94 112! 00 1240 57 1!M> 35 MOS 75 87 'M 1500 04 '24 81 00 1889 93 1912 34 7 18 39 3021 Oil H 2025 32 75 2112 40 2203 21 37 89 *"02 73 2300 21 2502 30 03 84 2090 93 2710 47 57 fciU 8018 42 3205 8300 83 3411 38 87 'M 3521 35 88 90 42 49 3754 1X4 99 3801 00 74 3É2H 50 08 4014 55 4111 1208 27 59 4355 jM'J 75 4503 .4000 I 4755 95 4829 35 9 1 92 5400 5510 43 7 1 95 0313 17 29 34 80 0454 5187 5201 93 5352 7 79 5820 5955 B008 41 010:1780 214 45 83 04 0773 0810 17 0942 15 7008 13 38 7130 01 7248 7309 21 7418 23 58 7508 lu 25 35 51 7004 34, 7708 23 78/11 03 87 7927 35 79 103 8194 8212 15 37 W 8518 83 803(1 08 91 8701 10 12 24 8821 10 04 72 81119 80 52 82 107 9213 01 Ol 11170 79 Slll 9549 9012 20 37 17 19 9743 70 9813 -Jl 34 55 KJ20 37 10107 52 10251 53 95 1035.) lOISO 91 1057(1 83 10030 38 4 7 90 10717 42 49 10408 30 08 ►fi 10922 59 Den heer H. Colijn, afgevaardigde der Tweede Kamer voor Snoek is l>e- noemd tot minister van oorlog, don 4,,on Januari zal de portefeuillewisse ling plaats hebben. Op het handelsterroin te Feijonoord is lieden oen man op de rails geven den, die overreden word. Bij onder zoek bleek het een dronken metselaar te zijn. Bloedvergiftiging. To Middelburg is een ruim 85-jarig man, "die een puistje aan zijn hals had opongokrabt na hevig lijden aan bloedvergiftiging overleden. H. M. do Koningin en Z. K. II. Prins Hendrik waren op Nieuwjaars dag aan tafel Lij H. M. de Koningin- Moeder. H. M de Koningin heeft den heer F. J. Overdijkiag, ambtenaar in algemeenen dienst bij do koninklijke hofhouding, werkzaam gesteld aan het kon. huisarchief, benoemd tot ridder 2° klasse in do Huisorde van Oranje. De Minister van Oorlog, gene raal Cool, was heden weer op zijn département wérkzaam^ De 89-jarige sigarenmaker P„ is, door de duisternis misleid, giste renavond, omstreeks 8 uur, jammerlijk in een stadsgracht nabij de Pa'rklaan te 's-Hortogenbosch verdronken. Hij laat een vrouw met zeven kinderen achter. Per politie-brancard is het lijk naar het lijkenhuis te Orthen overgebracht. 100. II 44 111(10 11209 12 11342 85 9 3 II (Mi 25 31 11790 11821 81 Hl 121X44 32 44 52 12100 12215 22 12524 12048 81 12712 58 80 88 12 283 13303 1 11401 0 85 115:11 I I1954 01 I 12309 22 12911 I 51 79 12909 8 13510 80 1! 55 58 32 98 13714 30 32 50 80 13822 95 4005 14154 14202 27 02 89 14335 37 11-130 51 14610 14 1445 14813 43 47 11925 43 80 90 JXI1 24 14 58 15171 15214 07 15349 15180 98 (11 15021 57 70 97 15783 15800 1514 75 10>38 78 10130 58 10200 14 55 10305 II II 80 93 10003 7 IU700 79 I0HO7 77 10951 59 (W IK) 91 17118 22 35 17212 27 31 79 17357.1 17,544 17040 78 1788)7 :18 13 17938 08 8J 18010 20 Ol 18103 II 25 14/119 80 18111 10 185! 180X1 8 20 12 00 18703 10 18817 51 91 18985 07f W 88 19112 24 112 19277 19302 19120 30 195533 11X112 27 31 51 00 80 1X1 19812 59 19955 21XX18 05 82 97 20KM 49 07 2020» 20150 00 205 20043 20703 20899 209X1 II 20 29 40 51 70 02 VAN MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, HOKKEN tot zeer lage prjjzen. Aanbevelend Krimpen a d Lek 10 1)5.'. 'M Deo. 1010. GEBOREN Arm, ouders Eer- land en W. Overgaauw. Marrigjo, uders 11. Groen en M. O. Prins. Leendert ('ornelis, ouders E. van Dam e.n'j. M. Broere. OVERLEDEN A de. Jong, SH j., weduwnaar van A. de Jong. I\ Slingerland, 11 j. ONDERTROUWD K. Aaldijk, 26 wonende te St reel kerk en G. Sprik, 20 j., wonende alhier. GEHUWD: 11. de Boom, 24 j. en A. J. v. d. Heuvel, 22 j beiden wo- nonde alhier, C. de. Boom, 24 j., wonende te Lekkerkerk en li: Briedé, 22 j., wonende alhier. A. do Jong, 22 j. en A. Ansink, 20 j., heiden wonende alhier. Nioawerkork a d IJssel. 10 Doe.—31 Doe. 1010. GEBt )REN Janna, ouders J. Jon genen! en C. van Tol. Jan Pieter, ouders C. Baas en M. van Velde. Roosje, orders G^ van Hork en J. Burger. Tountje Vudprs - L. 'H. den Outer en Joh. Muilen. OVERLEDEN J. Stam, 4 m. L. C. do Jong, 11 m Joh. Bakker, 78 j A. do Vries, 78 j. GEHUWDW. Raaphorst op W. M. Bastinck.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2