Ili'litnilM. B irxrieaa.! anca.. TTit d.e Pers. Gemengde Berichten. Officieele Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam. m, - ra 7, - - - Stadsnieuws. 396ste Staats-loterij. Laatste Berichten. Veemarkt te Rotterdam. Telegrafisch Weerbericht MANTELS COSTlfMES. BLOUSEN, ROKKEN X3 elterij en. D. SAMSOM. Specialileit in Min iels en Costumes U U ROEK LUKE STAN I). zwavelmijn te Favara, had zich n.l. schuldig gemaakt aan verraad jegens de Maffia, waarvan hij lid was. Het zoogenaamde gerechtshof kwam daarop onmiddellijk bijeen en veroor deelde den verrader ter dood. En de straf werd onverwijld voltrokken. Toen Vita zich Vrijdag naar de mijn begaf, werd hij overvallen door zes gemaskerde personen, die hem dood schoten. Wie de misdadigers waren, zal, evenals bij vroegere wanbedrijven van de „Maffia" vermoedelijk wel nooit aan het licht komen. «Duitschland. „Voor de helden van den vrede" heet de stichting, die Andries Carnegie op Nieuwjaarsdag aan Duitschland schonkde Duitsche keizer heeft het protectoraat over die stichting aan vaard en den gever dank gezegd in een brief, waarin hij den gemoedsadel en de liefde voor vrede van den schen ker prijst. De stichting, die een aanvankelijk kapitaal van vijf millioen heeft, zal dienen, om belooningen te geven aan personen, die door bijzondere daden van heldendom zich hebben onderschei den, Komen zij daarbij zelf om het leven, dan moeten hunne nabestaanden eruit worden ondersteund. Ter eere van den stichter heeft de Keizer dit fonds den naam van „Car- negiestichting voor levensredders" ge schonken. De grondgedachte is, de daden van naastenliefde en edelen menschenzin van hen, die niet voor strijd en vernietiging, maar voor red ding en zelfopoffering werkten, te be- loonen en ten voorbeeld te stellen voor anderen. Heldenmoed in den oorlog betoond is uitgesloten heldenmoed in vredestijd door mijnwerkors, zeelieden, geneesheeren, ziekenverplegers, brand weerlieden, spoorweg- en politie-be- ambton beoefend, zal in de oerste plaats worden beloond. De Keizer heeft een curatorium van 12 leden benoemd voA^ het beheer van het fonds de voorzitter daarvan is de chef van het civiele kabinet, een der leden is de Ameri- kaanscho gezant te Berlijn. De in boksorskringen bekende bok ser Slim, is gepromoveerd tot Duitsch hofbokser. In hot Nieuwe Paleis te Potsdam hoeft hij voor de Keizerlijke familie zijn bokskunsten vertoond. Prins Oskar is zijn leerling geworden. OOSTEEI JK-HonOAHIJ E. De Keizer lijdt aan een lichte ver koudheid, die noch koorts noch met hoest gepaard gaat, zoodat er geen reden voor ongerustheid is. De aarts hertog-troonopvolger heeft in plaats van den Keizer de officieele nieuw- jaarswenschen in ontvangst genomen. De Keizer heeft echter wel op Schön- brann particuliere audiënties verleend. Amerika. Een hevige aardschok is, volgens een telegram uit San Francisco, Za terdag aldaar gevoeld. Voor zoover tot nu toe bekend is, werd geen scha de aangoricht en zijn er geen men- schenlevens te betreuren. In Illinois is een reusachtig cemen ten standbeeld onthuld van „Zwarte Havik", een Indianenhoofdman, die in 1812 aan de zijde der Engelschen te gen de Amerikanen had gevochten, en die ook verder een groote rol heeft gespoeld in do geschiedenis der indi anen in de V. St. Het standbeeld is 14 M. hoog en staat op een rots, die tot natuurlijk voetstuk dient en 80 M. hoog is. Het cement waarvan hot beeld is vervaar digd wordt geacht onverwoestelijk te zijn. Het standbeeld verheft zich bo ven het Arends Nest, do rots, die de plaats, aanduidt, waar de Zwarte Havik uit Illinois werd verdreven. Noorweoen. Op nieuwjaarsdag is het personeel van allo drukkerijen te Helsingfors tot staking overgegaan. De groote bladen versohijnen toch. Dames en heeron leden van de redacties of an derszins, zijn achter de zetmachines en de zetkasten aan hot werk gegaan. De „N. R. Ct." schrijft over de benoeming van den heer Oolijn tot minister Waarschijnlijk heeft bij deze benoe ming de regeering zich laten leiden door de gedachte, dat waar de anti revolutionaire partij aan het kabinet zijn minister van oorlog ontnam, ook deze partij tot aanvulling van de leemte het eerst geroepen was. Kwam uit de bps de heer H. Colijn, dien men als minister van oorlog niet den eerst aangewezene zou wanen. Maar er zijn menschen, wien het nu eenmaal voor den wind loopt. De heer Colijn heeft als Indisch militair een goeden staat van dienst. Ziedaar de eenige geloofs brief, dien hij als minister van oorlog meebrengt. Tot nu toe gold hij als een Indisch specialiteit, als de Indische specialiteit van de anti-revolutionaire partij. Dat hij voldoende op de hoogte zal zijn, om de Nederlandsche militaire vraagstukken en de Nederlandsche defensie-aangelegenheden uit het moe ras op te heffen waarin zij volgens den heer Duymaer van Twist, ver zonken zijn kan men slechts hopen. Het getuigt van moed, dat de heer Colijn het ambt aandurft. Men kan slechts wenschen, dat het niet over moed zal zijn geweest, die hem er toe heeft gebracht. Er zijn er in de laatste jaren verschillende gestruikeld, die zeker heel wat beter van Neder landsche militaire toestanden op de hoogte waren, dan deze Indische spe cialiteit. Wat zeker door deze benoeming is bereikt, is hetgeen ons enkele weken geleden als het doel van de anti revolutionaire partij is geschilderd, toen zij minister Cool deed vallen. Er zal voor de afwikkeling van de de- fensiemoeilijkhedontijd worden ge wonnen, of, als men de zaken van den anderen kant beschouwt, worden ver loren. De hoer Colijn zal heel wat maanden noodig hebben, om zich in de hangende vraagstukken „in te te werken". De hoefijzercorrespondent van het „HM." schrijft: 's-Gravenhage, 2 Jan. De heer Colijn heeft zich dus waar lijk toch nog laten vinden voor het Ministerschap van Oorlog. Hij heeft een invloedrijko positie aly koloniale specialiteit een positie welko nog buiten de Kamer velerlei aandacht op hem (leed vestigen opgegeven om de buitengewone zware en allicht on dankbare taak van een Minister van Oorlog te aanvaarden. Er behoort in 't algemeen zeer veel moed toe om in de gegeven omstandigheden de plaats in te nemen, waarop in zoo korten tijd reods zooveel bekwame mannen zijn gesneuveld, maar voor den heer Colijn in 't bijzojyler moet er nog veel zelf opoffering en plichtsbesef bijgekomen zijn om hem te doen zwichten voor den op hom geoefendon aandrang. Dat hij nochthans niet is teruggedeinsd voor wat oen opvolger van den heer Cool staat te wachten, strekt hom tot eer. Do algemoeno achting en sympa thie die hij zich in de Kamer heeft verworven, zal hem ongetwijfeld zijn taak wat verlichten, maar als het aan zal komen op wijziging van de Mili- tiewot of op do verdediging van het ontwerp betroffendo de kustdefensie, zal ook hij toch ongetwijfeld voor heete vuren komen te staan. Intussehon doet de benoeming van den heer Colijn de disqualificatio van den heer Duymaer van Twist nog scheller uitkomen. Indien men, gelijk men gedurende eenige dagen voorne mens is goweost, den nieuwen Minis ter had gezocht buiten het Parlement, ware er althans een schijn van reden geweest om den afgevaardigde van 8 teen wijk voorbij te gaan. Men had dan kunnen zeggen Wij wilden lie ver niet een politiek man op den zetel van Oorlog brengen. Doch nu men den heer Colijn heeft voorgedragen, een lid van de Tweede Kamer, lid nog wel van dezelfde fractie als waar toe de heer Van Twist behoort, nu zegt men daarmee voor heel het No- derlandsche volkDe afgevaardigde voor Steenwijk nu ja, die telde natuurlijk niet meeHij was onmo gelijk als regeeringsfiguur. Immers, het is ongehoord dat men, in een ministerieele crisis, tot oplos sing van die crisis het oog vestigt op een Kamerlid dat er weinig moe te maken heeft gehad, met voorbijgaan van een lid dat daar vlak naast hem stond en dat de leider van do oppo sitie is geweest welko den aftredenden minister ten val bracht. Do heer Duymaer van Twist was inderdaad onmogelijk als regeerings figuur. Maar daarmee is tevens*|hot|fheele relletje van dr. Kuyper en zijn Gido- önsbende veroordeeld, waarbij die troep zich geplaatst hoeft onder de „leiding" van iemand die, toen het er op aan kwam, niet voor parlementair „vol" kon worden gehouden. Naar men verneemt, heoft H. M. de Koningin twee Spijker-automobiolen- chassis besteld bij de industrieele Maat schappij Trompenburg. De levering van een der carrosseries werd even eens aan deze Maatschappij opgedra gen, terwijl do andere carrosseries bij de hoeren Van Rijswijk te 's-Gravenhage besteld werd. Minister Talma's plannen. Onder dit opschrift meldt do „Tel." Zoottls men yeet, werd bij de jongste begrooting8debatten in de Tweede Ka- mor ook de bekende tienurendag motie ter sprake gebracht. In verband daarmee vernemen wij, dat het niet in de bedoeling- ligt van Minister Talma, om eene algcmeere regeling voor alle bedrijven to ontwer per, alvorens de maatregelen genomen zijn, noodig mei het oog op de bijzon dere toestanden in bepaalde bedrijven, zooals b.v. de afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf, het toezicht op bouwwerken, de regeling 'van het stuwadoorsbedl ijf, de verplich te keuring bij het steenhouwersvak en andere in het belang der arbeiders noodzakelijke maatregelen. De Minister meent, dat het op dit oogonblik niet verstandig zou zijn te streven naar een algemeone wet voor allo bedrijven, een soort van Code du travail. Hij is van meening, dat reeds bij de bespreking in do Tweede Kamer in vele opzichten do onuitvoerbaarheid er van zou blijken, en wil daarom eerst de bijzondere wetten maken, waardoor afgedaan wordt met de zeer afwijkende toestan don in enkele bedrijven, om •eerst daarna aan een algemeene rege ling voor alle bedrijven te beginnen. Op deze wijze verwacht hij een stel arbeidswetten verkrijgen, die zich geheel aanpa^rén aan deze praktijk en die ter voldoening aan die eischon zijn opgebouwd. Die arbeidswetten kunnen, dan later te zamen worden gevoegd in één Code du travail. Wat de algemeene regeling van den arbeidsduur betreft acht de Minister het op dit oogonblik prachtjsch onmoge lijk, uniform voor alle bedrijvon den maximalen tiehurendag in te stellen. Niet 'alleen zijn er bedrijven, die ernstig nadoel zouden lijdon, indien hun plot seling de maximale tienurendag werd voorgeschreven, maar er zijn zelfs, die met een maximalen tienurendag niet kunnen bestaan. Bij een geleidelijke verkorting van, den arbeidsduur zal de eerste categorie zich aanpassen, de laat ste gaandeweg1 ophouden te bestaan.* Beperkt men Voor lien den arbeidsdag echter dadelijk, zonder voldoenden overgang, tot een maximum van tien uur, dan zullen, naar de meening van den Minister, bedenkelijke schokken aan het bedrijfsleven in het algemeen worden toegebrachtsommige bedrij ven zullen tot een noodlijdend bestaan worden gedoemd, terwijl andere zullen verdwijnen zonder dóór andero bronnen van inkomsten vervangen te zijn. Om deze redenen meent Minister Talma, dat ook al werd een 10-urendag bij do wet voorgeschrevon, deze zoovele uitzonderingen zou moeten toelaten, dat de geheele regeling niet moer dan een schijn vertooning zou blijken. Veel practischer acht hij het dus, om naast een sterke inperking van den Zondags-arbeid den nachtarbeid krach tig tegen te gaan, overal waar deze niet door de eischen van het bedrijf bepaald gevorderd wordt, en om wette lijke voorschriften in liet haven te roe pen, waarbij lange werktijden zullen worden verboden. Aldus hoopt Minister Talma geleide lijk tot, den 10-nrendag te komen, dien ook hij als een' maximum beschouwt, waarvan hot piet wenschelijk is, dat het wordt overschreden. De nieuwe minister van oorlog. Het „Vad." schrijft o. m. Zijn kennis ligt uit den aard dor zaak vooral op het gebied van Indi sche zaken. In het Nederlandsche leger heeft de heer Colijn niet gediend, en het is de vraag, of zijn gemis aan eigen ervaring op dit gebied hom in de te genwoordige bijzonder moeilijke om standigheden in het richtig uitoefenen der gewichtigo taak, die hem is op gedragen, niet zal bemoeilijken. Wegens het aandeel, dat do heer Colijn heeft gehad aan de aanneming van de mofcio, waarover minister Cool is gestruikeld, en omdat de hoer Duy maer van Twist, de voorsteller der motie, moeilijk kon worden geacht ernstig in aanmerking te komen voor de portefeuille van Oorlog, schijnt aan het „Vad." de verkregen oplossing in constitutioneel opzicht juist. Uit algemeen politiek oogpunt in- tusschen, kan de benoeming van den heer Colijn, die ons voor het o.verige in menig opzicht sympathiek is, en van wien wij goede verwachtingen koesteren, moeilijk anders worden ge karakteriseerd dan als een kniebuiging voor de antirev. partij en voor dr. Kuyper, die door den heer de Savor- nin Lohman vrij duidelijk beschuldigd is, in dezen de leiding te hebben aan gegeven. De Maasbode (R.-K.) zegt, dat de benoeming van den heer Colijn velen in den lande verheugd zal stemmen. „Het departement van Oorlog im mers eischt een man van groote be kwaamheid om de vele moeilijkheden, die op oplossing wachten. Werd niet telkens weer onomwonden uitgespro ken, dat de toestand onzer defensie niet langer houdbaar is „Wij zouden evenwel niet willen zeggen, dat het zijnen voorgangers aan bekwaamheid ontbrak. De fout schuilt elders. „Een groote mate van voortvarend heid, een frische geest en krachtige energie, zijn onmisbare vereischten. Of die 'eigenschappen voldoende aanwezig waren bij Exellentie Cool, mocht eenigszing betwijfeld worden. „Bij den heer Colijn zullen weinigen deze hoedanigheden ontkennen, even zeer als zijne bekwaamheid buiten kijf mag worden genoemd. „Die groote gaven van den nieuwen Minister heeft' men in de twee jaren, dat hij lid van ons parlement was, loeren konnon en door vriend en vijand werd het gewicht zijner adviezen er kend. „Het zwaartepunt van zijne Kamer werkzaamheden lag bij de Indische aangelegenheden en menigeen zag in hem den man, die, wat ook' ging ge beuren, eenmaal de portefeuille van Koloniën zou dragen. In zooverre komt dan ook zijne benoeming als hoofd van het departement vah Oorlog een wei- nigjo onverwacht. „Constitutioneel is voorts de oplos sing dezer crisis zeker. „Reods terstond is er op gewezen, van hoe grooten invloed schijnt ge weest te zijn het korte, overtuigde woord, door den heer Colijn dien ge denk'waardigen Zaterdag gesproken. „Er is- alleszins redon het Kabinet met barer majesteits keuze geluk te wenschen." Aan een 20-tal werklieden der Ne- derl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, die in 1910 den GO-jarigen leeftijd hadden bereikt of die tot arbeid minder geschikt werden, is Zaterdag aangezegd, dat zij met 1 Januari eervol waren ontslagen mot toeken ning van pensioen, dat van f 9 tot f 13 por week wisselt. Men doelt aan „L. en V." mede, dat voor de in 1911 te Utrecht te houden lustrumfeesten een historisch tooneelspel is geschreven door een Utrechtsehen student. Het stuk zal dan worden opgevoerd door De Ha- gespelors onder directie van Eduard Verkade. De muziek bij dit tooneelspel is geschreven door den jongen pianist en componist Willem Andriessen, te Haarlem, leeraar aan het Haagsehe Conservatorium voor muziek. Het koor vau de Utrechtsche afdeeling van Toonkunst zal voor de uitvoering van het vocale gedeelte zorg dragen. Het werk is zeer omvangrijk. Wijnmalen heeft thans de prijs van 100.000 francs voor de vlucht Parijs Brussel en terug, gewonnen. De Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken, waarvan het ledental begin van dit jaar ruim 10.000 bedroeg, telt nu ongeveer 14.000. Nog geen enkel jaar was de toename van liet ledental zoo groot als over 1910. Iedere week ver meerderde het aantal leden met 50, 50 en 100, één keer zelfs met 235. Het aantal gemeenten, dat subsidie verleent aan de drankbestrijding, steeg dit jaar weer van 131 tot minstens 149 en de geldolijke steun daardoor van ruim f 7600 tot ruim f 8700. Van een bezoek aan zijn kindoren te Nieuwersluis komende, had J. V., een man van ruim 60 jaren, het on geluk van de een eind opengedraaide brug over het Merwedekanaal, tus- schen wal en bVuggehoofd, te water te geraken on te verdrinken. Bij het vallen gekwetst zijnde, kon de dade lijk verleende hulp van passagiers en verdere omstanders den ongelukkigen afloop niet verhinderen. Do volgende vermakelijke geschie denis speelde zich in een der plaatsjes af, onder den rook gelegen der Til- burgsche fabrieksschoorsteenen. Twee geburen waren uit een der dorpjes naar het Noordbrabantsche Manchester gegaan, om een vergade ring bij te wonen. Aangezien trein noch tram de beide plaatsen verbindt, moest ze 't natuurlijk op de apostoli sche voeten af. Om negen uur op z'n laatst zouden ze thuis zijn, had Driek tot z'n vrouw gezegd, toen z& in den namiddag vertrokken. Maar het werd tien nur, he* werd halfelf, ja, het werd al elf uur^ en nog was er van de mannen geen spoor te ontdekken. Vrouw Driek was vree- selijk ongerust, en haar angst steeg met het oogenblik. Al een paar malen was ze bij haar buurvrouw aangeloo- pen, wier man Driek vergezelde, doch deze, wat méér gewoon aan het laat uitblijven van haar echtvriend, had haar, al zoo goed en zoo kwaad het ging, getroost en een hart onder den riem trachten te steken. Tevergeefs echter. Het werd het vrouwtje ten langen leste zoo be nauwd, dat ze het in huis niet meer kon uithouden.' Zóó laat toch was Driek nog nooit uitgebleven, en wie weet, wat schrikkelijk ongeluk den mannen overkomen kon zijn. Men hoort immers tegenwoordig zooveel van aanrandingen en beroovingen! Het slot was, dat het vrouwtje be sloot den weg op te trekken in de richting Tilburg. En of haar buur vrouw haar al aanspoorde, zoo on- noozel en kinderachtig niet te zijn,.... het hielp niet. Ze ging. Een zwaren doek sloeg ze om d'r hoofd tot be schutting tegen de kou, want de wind was scherp en kil, maar de maan scheen helder en vriendelijk, en ver lichtte met haar phantastisch licht de omgeving. Gejaagd liep het vrouwtje voort, tot ze, oen minuut of tien buiten het dorp gekomen uit de verte stappen op don weg hoorde weerklinken. Ze bleef een oogenblik staan luisteren, en spoedig herkende zo in het drukke gesprek der naderenden, de stem van haar man en van buurman. Ze waren het dus. Gezellig pratend wandelden ze voort, niet vermoedend, dat de onrust het arme vrouwtje de deur had uitgedreven. Het vrouwtje op haar beurt schaam de zich nu, dat ze zoo kinderachtig was geweest. Ze zouden haar beslist uitlachen, en buurman zou er haar man mee voor den gek houden mis schien nog langen tijd. Toen de mannen tot ongeveer op dertig pas waren genaderd, nam ze fluks een kort besluit. Den doek dich ter om het hoofd geslagen, verborg ze zich achter het struikgewas naast den weg. Als de mannen dan voorbij waren, zou ze hen op een afstand naar huis volgen en geen haan zou er naar kraaien. Daar zat ze, goed en wel verbor gen, neergehurkt tusschen de kale twijgen. Maar.... hoe griezelig in den laten nacht!.... De mannen hadden hot waar achtig over.... spoken, zooals ze uit het thans duidelijk verstaanbare ge sprek kon opmaken. „Ik kan me niet begrijpen", zei Driek, „hoe menschen in onzen tijd nog zoo kinderachtig kunnen zijn, om die ouwenwijvenklets te gelooven...." „Psst.... Driek...., kijk daar eens op den weg voor ons!.... Wat ia dat?" fluisterde buurman. Het was een vreemdsoortige scha duw, die de maan toekende op de landstraat tusschen de spichtige streep jes der twijgen. De mannen bleven staan. Driek bekeek het geval met ingehouden adem, en zijn blikken zochten het voorwerp, dat de schaduw afwierp.... Daar zat het achter het struikgewas. Het bewoog inderdaad. Maar de mannen hadden al geen tijd moer. Met een „hulp! hulp!" sloe gen beiden als razenden op de vlucht, ter zij van den weg de akkers door en in wilden galop naar het dorpje toe. Het was een halsbrekend werk. Over greppels en sloten heen ging hun ren en hoe harder ze holden, hoe meer de angst zich in dien ake- ligen nacht van hen meester maakte. Het vronwtje intusschen bang, dat ze zich in 't ongeluk zouden loopen, rende eveneens als een bezetene huis waarts. Juist was ze haar erf gena derd, toen Driek langs den anderen kant uit de akkers kwam aangehold, geheel buiten adem on hijgend als een ploegos. Maar nauwelijks kreeg hij hier weer de geheimzinnige ge daante vlak bij zijn erf in het oog, of andermaal vloog hij rechtsomkeert en holde het dorp in, waar hij nergens meer licht zag aan geen enkel raam, want alles lag te bed. Het vrouwtje was radeloos van angst, en wanhopig vluchtte ze bij buurman binnen om raad en daaék. Na enkele oogenblikken kwam buur man binnengestoven, bleek als een lijk, en aan elk haar een druppel. Vlak op zijn hielen volgde Driek, totaal gehavend en ontredderd. Rillend verhaalden ze van hun vree- selijk wedervaren op den eenzamen weg, te midden van den nacht. Dat het geval een amuBant slot had, kan men denken, vooral toen vrouw Driek, thans haar angst te bo ven, zich niet langer meer goed hield, maar het uitschaterde van lachen. Men zegt, dat -de gezichtep der „spokenzieners" in enkele oogenblik ken verschillende centimeters langer werden. Het geval is historisch, zegt „de Tijd", waaraan dit verhaal ontleend is. Te Esschen bevinden zich quaran tainestallen, die ongeveer 1500 stuks kunnen bevatten. Bij aanvoer van vee uit Nederland worden de beesten daar aan ëefi quarantaine onderworpen, tij dens welke zij met tuberculine worden ingespoten. Een beambte had nu een vernuftig bedriegingsmiddel uitgedacht. In over eenstemming met de veeöigenaars, die hem er voor betaalden, gaf hij de beesten een poedertje t® slikken, waar door de gevolgen werden verhinderd der proefneming, waaraan de dieren werden onderworpen, .om te beslissen of litin den toegang tot het land zou geweigerd worden. Het parket stelt een onderzoek in (Prov. N.) De Gelderl. vertelt: Het viel voor in den Kerstnacht in een der buiten wijken. Beneden woont een eerzaam barbier, de goede man leed aan tand- pijn. Boven huizen twee musici, de goede lui leden aan „blaaspijn". Terwijl de lijdende barbier, met ellendige kiespijn op bed lag, hoorde hij den heelen nacht aria's op Kerstliederen door do nachtstilte looien en roezemoezen. Dat geluid kwam vau boven. De bovenburen waren n.m. aan het oefenen en verdreven hun tijd die hen nog van de nachtmis scheidde, met een concert onder leuze „Studie baart kunst." De baardenschrabbor slecht gemuts, hand houdende togen de wang, waai de stekende kies zat, klopte zijn bo venburen aan, om uit te scheiden, hij kon het niet langer uithouden.... De muziek verdroef zijn slaap. De miMci waren aan dat oor doof en bliezen en toetten lustig voort tot halfvier in den morgen. De muzikanten gingen toen do dom ui t Ier kerk, de barbier deed net zoo, en de buurlui keken elkaar aan als- een paar verwoede spinnen. De nachtmis was» uit, benedenbuur ging naar huis. de bovenburen ook en dezen kropen terstond ouder de wol Zij droomden al half, maar werden opeens wakker gelawaaid door muziek. Kwaad legden zij zich te luisteren. Vanwaar die boinbasttonen Wie be speelde die harmonica zoo „meester lijk"? Het geluid steeg van beneden naar hen op, on zij ontdekten weldra, dat de barbier weerwraak nam en rus tig in zijn bed aan een harmonica met „tien registers" op zijn manier hartroerende Kerstliedjes ontlokte. De musici klaagden en stopten zich de ooren dicht, 't hielp niet, het con cert duurde voort en drong tot hen door tot 's morgens acht uur. - Eerst toen scheen de barbier-musi cus-tandpijnlijder uitgeput, de muziek zweeg, en hij dommelde in. 's Avonds waren de rollen weer om gekeerd. Nauwelijks thuis gekomen, hielden hem boven de Kersthoorns der „blaaspijnlijders" zoolang uit een verkwikkenden slaap, tot de heeren- musici in Morpheus' armen kwamen te liggen. Zij sliepen en alle tand- en blaaspijn werd vergeten. Het stuk geschut, dat door de Deen- sche Regeering aan Nederland is af gestaan, zal te Brielle vermoedelijk worden opgesteld in de vestibule van het stadhuis. Door bemiddeling van den garnizoens-commandant zal er een affuit komen, om het kanon eene pas sende opstelling te geven. Men schrijft aan het Hbl. In een vorige Raadsvergadering stelde flo Raad van Veenendaal zonder hoofdelijke stemming, op voorstel van B. en W. voor het hoofd van de open bare school de volgende salarisregeling vast: aanvangsjaarwedden f 1000 (f 150 boven het wettelijk) minimum, met f 50 voor een enkele akte voor een vreemde taal en voor twee of meer dier akten f 100 verhooging het ma ximumsalaris, na twintig jaar te be reiken, zou f 1300 bedragen, ten ge volge fan vier vijfjaarlijksche ver hoogingen van f 50 elk. Het doel van deze salarisregqjing was om, inHjds gereed te zijn,!ridiéil het noodig mócht bljjken om Je school van L. O. om te zetten in eën school voor M. U. L.O. Nu heeft Veenendaal twee bijzondere scholen voor M. U. L. 0., een Calvi nistische, die een zeer goeden naam heeft, en een van de hervormde rich ting, die haar sporen nóg moet ver dienen. Deze beide 'scholen anders minder eendrachtig, hebben wegens dit Raads besluit de handen ineen geslagen en met zooveel kracht daartegen weten te ageeren, dat in de jongste verga dering de Gemeenteraad bij meerder heid van stemmen besloot terug te komen op de eerst genomen Beslissing en de salarisregeling aldus Vait te stel len aanvangswedde f 900 met eene verhooging na vijf jaren van f 25 en die telkens na vijf jaren van f 50 elk, zoodat het maximum-salaris f 1050 wordt. Voor akten in de vreemde talen wordt geen verhooging in uitzicht gesteld wel van een, voor een nijverheidsplaats als Veenendaal vrijwel overbodige akte landbouw, nl. f 100, zoodat zelfs met inbegrip van deze het maximum niet boven f 1150 stijgt. Dientengevolge is men mot de openbare school niet gereed voor een uitbreiding tot M. U. L. O. en blijft voor de kerkelijke M. U. L. O.-scholen het terrein vrij. In vrijzinnige kringen heerscht ern stige ontstemming over de vernietiging van het eerste en vaststelling van hot tweede besluit. Leidsche berichtgever van het „Hbl" schrijft. Sedert korten tijd is alhier aan den Muschsingel naast de Rijkswerkinrich ting voor vrouwen, een opvoedings gesticht geopend, waarin de oudste jongens die onder do Kinderwetten vallen knapen dus van 16 a 17 jaar worden opgenomen. De omstandigheid dat spoedig na de opening een drietal knapen ont vluchtten waarvan evenwol een terug- koerende, heeft de aandacht op die stichting gevestigd, waartoe ook me dewerkte (Jat de knapen geregeld hunne wandelingen obi en door de stad ma ken. Do directeur, de hoer Breda Kolff, een man die vroeger aan het hoofd eener onderneming in Indië stond, was geruimen tijd waarnemend directeur van het gesticht „De Kruisberg" en stond daar reeds een opvoedingssysteem voor, dat hij thans in vollen omvang toepast en dat uitgaat van hot begin sel te. beginnen iupt zijn vertrouwen aan de knapon schonkon. Zij mogen na eenigeu tijd opgenomen te zijn hun eigen vrienden kiezen, en zijn eveneens Vrij in de- keuze van het vak dat zij mlleft leeren, voor Zoover de keuze niet strijdt met hun aanleg en lichamelijke geschiktheid. Er is ge legenheid om onder bchoorlijko lei ding zich te bekwamen in hot tim meren, het smeden, het schoen- en kleermaken en in land- en tuinbouw. De knapen verdienen een klein dag geld en ontvangen een premie voor elk goed uitgevoerd stuk werk. In deze kleine maatschappij" is op gericht een fanfarekorps en zangver- eeniging een excertitie- en voetbalclub. Do leden er van kiezen een bestuur uit hun midden dat de zaken regelt, boeten oplegt en straft alles evenwei onder stille leiding van de directie. Dit bestuur is verantwoordelijk voor de vereeniging en hare loden. Het resultaat dat de directeur met dezo opvoedingsmethode in het ge sticht den „Kruisberg" verkreeg was zeer bevredigend en ook thans is men over de aanvankelijke resultaten bij zonder tevreden. De knaap die dezer dagen op oen avoud door middel van een touw zich van de tweede verdie ping liet glijden en ontvluchtte, had daartoe des daags ook gelegenheid ge had toen hij zonder toezicht aan het voetbalspel deelnam, doch deed dat toen niet omdat hij het in hom gestel de vertrouwen niet wilde beschamen. Zoo hoopt de directeur de knapen die tot hun 21ste jaar in de richting kunnen blijven opgenomen, weder als bruikbare leden aan de maatschappij terug te kunnen geven. Bij de uitgevers Scheltens en Giltay te Amsterdam zal verschijnen een werk van Henri Wijnmalen, waarin hij'be schrijft zijn tocht ParijsBrussel Parijs, zijn hoogtevlucht, zijn leven als aviateur, zijn ontmoeting met de meest bekende aviateurs enz. Het werk zal versierd worden met talrijke foto's van zijn vliegtochten, benevens foto's door Wijnmalen zelf van uit zijn vliegmachine genomen. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende het jaar 1910 bezocht door 10115 belangstel lenden, uit de aan het Museum ver bonden boekerij werden 2257 boek en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzonden, terwijl de lessen der aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid door 232 vrouwelijke en mannelijke leerlingen werden ge- yolgd. A VAN DEN 3 JAN. 1911. Staatsleeuiugeii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spwmij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obl. 6e Emissie 4 pet Japau. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Aft. Obl. l-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee rling 5 pet. Id. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. liauk en Crediet-Instel liugeii. Ned, Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp.' C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Celt. v. A IT. S. Steol Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lustcll en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Itlijen „Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ouderii. Deu tsche Petroleun In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl v. Petr. Brónn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Mijeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Morcantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Siiau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land -Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen, iïoll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arscha u-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. A tchiso n Alg. Hypl). Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningeii- Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4f ",t. Amerikaansche fondsen zeer luste loos en slechts enkelen daarvan tame lijk prijshoudendnationale staats fondsen vastercultuurfondsen prijs houdend tabak meerendeels beter petroleum echter opnieuw zwakker mijnwaarden kalm op vorige koers. koers. heden «87/l6 88»/,. 93"/,. 633/| 99'/.. 883/t «8 93\ 89% 92'/. 93'/, 90 4S,3/,6 48'/, 103 «87/8 103", 69'/, 59a',. '208 ■'0' 11; W7/,. 75 '28'/, 747» j. 28", 733/, 806 294 IK!';, 205'/, ÏH'I1/. 173'/, 177/, 858 168'/, 158'/, 129'/» 424", 426 100 160 126 IB3/. 15". 109 109'/. 70'/, 757» 78 75 1 ö3/» r, 77% 86 67 7. 67'/, 217'/, f 102.50 217'/, 99'/. 99", 27'/. 277,6 171'/. 167» 173 16'/,. 111 1G01/, Gouda, 3 Januari 1911. Heden herdacht de heer B. Formijne, inspecteur der directe belastingen al hier, zooals we reeds gisteren ver meldden, den dag gwaarop hij voor 25 jaar bij dezen tak van dienst in. betrekking trad. Het is te begrijpen dat deze dag niet onopgemerkt zou voorbij gaan. Reeds vroeg in den morgen werd den jubilaris als blijk van waardeering en sympathie een keurig bloemstuk thuis gezonden door de ambtenaren van de geheele inspectie. Ook de klerken van het kantoor, waar de heer Formijne speciaal zitting houdt, boden een bloemstuk aan, terwijl door het College van Zetters uit het geheele district een fraai souvenir zal worden over handigd. Van middag hield de heer Formijne ten zijnen huize receptie, waar hij door vele autoriteiten, vrien den en belangstellenden werd gecom plimenteerd. De heer Th. A. Lambrechtsen vdn Ritthem, ontvanger der directe belas tingen van de buitengemeenten alhier, herdacht heden eveneens den dag dat liij voor 25 jaar in functie trad. Door een ijzerhandelaar hier ter stede is bij de politie aangifte gedaan, dat uit een glazen kast voor een waarde van f 400.is ontvreemd. Verdacht wordt hiervan een bediende van dien handelaar, die gisteren een rijwiel huurde en dit nog niet heeft terug gebracht en waarmede hij dezen ge meente heeft verlaten. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen om den dader in handen te krijgen. I)e hoer A. Maandag alhier is be noemd tot onderwijzer te Enschedé. God. Staten hebben onlangs aan B. en W. van Schoonhoven verzocht den raad uit te noodigen terug te komen op zijn besluit, waarbij het voorstel van den burgemeester, don heer P. K. P. J. van Sloten, om, in plaats van de thans in functie zijnde 2 politieagenten en 6 nachtwachts, 4 agenten aan te stellen on do nacht wachts af te schaffen, aan welk ver zoek de raad evenwel geen gevolg gaf, doch zijn standpunt handhaafde: liet agentonkorps met één te vermeer deren en de nachtwachts te behouden. In de jongste raadsvergadering was nu ingekomen een schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat zij met leedwezen van 's raads besluit kennis genomen hadden, doch geen reden vonden om naar aanleiding van deze beslissing hunne goedkeuring aan de begrooting te onthouden. Krimpen a/d Lek, 2 Januari. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1910, 2812 zielen. Er ver trokken in 't afgeloopen jaar 219 per sonen, het aantal overledenen bedroog 33. Ér vestigden zich 150 personen, 't aantal geboorten bedroeg 80, zoodat de bevolking mot 22 zielen achteruit ging en thans bedraagt 2790 inwoners. Er zijn over dat tijdvak 21 huwe lijken gesloten. Door verzakking van de hoofdhuis op 't terrein, der drinkwaterleiding, is eon lok ontstaan, zoodat de* gemeen ten Lekkerkerk, Krimpen a/d Lek en Krimpen a/d IJssel heden niet van water uit do leiding konden worden voorzien. 4Ü KI. Trokking van Dinsdag 3 Jan. No. 239 en 701 ieder f 1000. 1541 f 200. 4686, 7149, 8550, 9146 en 10222 ieder f 100. Pryzen van f 65. •28 l&r> 288 367 78 03 483 60 SO 525 642 73H 802 805 012 36 61 04 1022 20 1105 27 43 65 1248 1328,88 71 «7 1403 15 52 1055 Hl HO 1700 21 71 1835 61 75 1922'28 72*81» 3016 8105 0 13 3250 53 70 HO 31305 13 28 31 70 3407 27 41 04 3525 3002 1 74 3722 20 64 3811 72 3085 4008 4156 64 4216 30 00 70 4373 86 07 4410 44 47 55 45 56 67 5780 5855 02 87 5084 0001 0105 6231 62 6357 80 6405 10 «507 -2250008 7 4 78 90 6763 71 6840 55 87 6935 61 7086 7108 23 0» 03 7211 92 7316 7511 3ütV5 7(00 50 92 7707 20 7830 82 7006 10 50 73 8086 42 72 80 8108 52 57 50 «210706 09fH815'(W 60 8442 69 8602 48 8708 8864 30 42|70 80 «1 8921 26 48 00 07 72 92 H027 57 07 68 0151 52 9216 20 25 88 41 63 0314 18 72 74 24 70 «511 22 32 83 9782 87 0900 10 74 10043 67 83 10117 10248 10800 J1 24 78 1 04(0 10542 69 88 10610 84 10705 llJHOl 7 14 34 00 10900 32 30 45 92 11050 00 81 86 11120 80 11292 11303 9 12 39 11556 87 11731 72 98 11828 52 12001 12340 50 58 59 12457 70 78 12590 1201'2 06 98 12721 83 80 12811 24 35 12900 57 70 13044 13181 40 61 64 72 13205 72 13302 56 77 16400 00 13634 13705 7 34 50 13886 13964 03 74 14050 63 00 14106 45 55 61 86 90 14256 63 86 14468 82 14517 14640 55 14728 08 14864 81 149X) 154 15029 57 08 15118 34 49 51 57 88 87 15233 15321 84 15481 15516 24 00 07 15012 23 88 15814 17 78 87 97 16015 70 10132 50 50 10217 28 35 00 18 16881 85 16428 45 70 16507 85 73 18 10610 10712 60 10851 16082 84 17022 84 72 98 17110 85 17298 17805 32 17439 17003 17 37 63 17778 17803 77 86 91 17950 18045 18122 34 43 1H874 08 18119 25 43 48 18523 38 65 60 82 18088 43 28 07 95 18788 18987 57 10091 10702 50 19206 10650 84 10400 11 78 80 18510 00 10078 19783 82 19895 10059 00 88 20024 98 30110 34 20228 20891 94 26408 85 02 20508 90 20607 21 47 20704 20 20830 71 95 20905 16 De bekende etser jhr. mr. C. N. Storm van 's-Gravesande te 's-Gra venhage hoopt op 21 Jan. a.s. zijn 70sten verjaardag te vieren. Voor de bediening van de weldra bij Hr. Ms. Hofdienst in gebruik te nemen automobielen worden twee jongelieden, behoorende tot het stal personeel van het Kon. staldeparte ment te 's-Gravenhage, te Amsterdam tot automobiel-bestuurder opgeleid. Het „Vaderland" kan het bericht van de „Tel." omtrent het overgaan van het landgoed te Wassenaar van den prins Von Wied in handen van een naamlooze vennootschap beslist tegenspreken. Er wordt gemeld, dat de ex-pre sident van Honduras Bonilla bij Puer- tocortez is geland en zichzelf heeft geproclameerd tot „Constitutioneel president van Honduras". Fen veree- nigde aanval van de land- en zeemacflt op Puertocortez wordt verwacht. Door de stoomtram Zutphen— Emmerik is hedenmorgen te 's-Hee- renberg overreden de 15-jarige arbei der R. Deze wilde op de in gang zijnde tram springen. Een arm en een been afgereden het andere been ver splinterd. Zijn toestand is ernstig. Do nieuwe Minister van Oorlog, de heer Colijn, hoeft heden de portefeuille van het departement aanvaard, mot hot voornemen qm de door zijn voor ganger ontworpefi militie wetten, welke thans in advies bij den Raad van State zijn in hoofdlijnen te hand haven, ten einde een spoedige behan- ieling te bevorderen. Niemand an ders dan de heer Colijn is aangezocht, zoodat er geen sprake van is geweest, lat andore hoofdofficieren zijn ge vraagd. 11. M. de Koningin zal mor genochtend de heer Colijn ontvangen ter beëediging. Genoraal-Majoor Cool zal voorloopig niet den militairen dienst verlaten. Zoodat hij na zijn aftreding ter be schikking is van het legerbestuur. Te Rotterdam is gisteren een 30- jarige electrician bij den aanleg van een bliksemafleider van een 27 meter hooge schoorsteen gevallen. In zijn vul kwam hij terecht op een stelling, waardoor zijn val gebroken werd. Met gebroken been is hij opgenomen. Hedennacht ten half één is door de R. T. M.-Stoomtram te Rotterdam aangebracht de heer B. B., wonende te Oud-Beierland, die bij een halte bij het uitstappen onder den tram ge- aakto mot het gevolg dat zijn onder- rechterbeen werd afgereden. In de laatste vergadering van hot bestuur der Mij. ter bevordering van het natuurkundig onderzoek der Ned, Koloniën is in de plaats van jhr. C, H. A. van der Wijck, die als bestuurs lid bedankt had, tot voorzitter geko zen de oud-Gouv.-Gen. van Ned.-Indië J. B. van Heutsz. Dinsdag 3 Januari 1911, Vette ossen en koeien redel. aanvoer, prijzen waren voor iste kwaliteit 40, ae 36 en 3e 30 ct per hall KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien, goed aangevoerd Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit 30, ae-27, en 3e 24 ct. per half KG. Stieren goeden aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 32, ade kwal. 28, 3de kwal. 24 cents per half kilo. De handel voor al het aangevoerde prijshoudend. van het Koninklijk Meter iologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 778.5 te Hermosandlaagste barometerstand 7J8.4 te Nice. .Verwachting tot den avond van 1 Jan. Meest matige oostelijke tot noordoostelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen neerslag, geringe vorst. VAN tot zeer lage prezen. Aanbevelend GOUDA. OVERLEDEN 1 Jan. B. W. Roos, 1 jaar.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2