mis ra en Bin ESSEN en Erf No. 11440. Woensdag 4 Januari 1011. 49e Jaargang. )EMAN, MOND- en KLAUWZEER. □Snuiten laixd-i Vrijhandel en industrie. FEUfLLETOX n. I k iLDEM, en Erf ang hebbende den Bogen te root 90 Conti- ?koopiag da, Zoon. ‘Ibuis nSTïe-vvw-s- ex. ■^d.'vextexxtïe'bleucL voer G-o”vlcL$u exx Oxxxstxelxexi.- Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. geeft Notaris i”, 8 uur, Bios- i;. (Wordt vervolgd.) mMiig gelegen, vele gemakken geregeld tijdig ontvangen van n, vermakelijk- dan in onze gedurende een eerste De zee Een hoera-geroep der bemanning Sigarett UARI1911, dns in de Sociëteit ie .Markt ten f Haastrecht ge- beneden voor 3.-. bezichtigen de 6r den dag der tnr en op dien UB. er t 1.05. ,'ang hebbende in de Veerstal Nos. 36 en 3g en. dert vele jaren i Koffiehnis en *n. irl 1911. ienw gebonwd, oor 1 3.— per I.— per maand, ngs nieyw ge- •n ;ang hebbende de Bogen te root 90 Centi- Tiendeweo 64, bij ouzo Telefoon Interc. 82. GOUDSCHE COURANT. De dappere strijdster voor het be houd van ons vrijhandelsstelsel, de vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer”, zet in een juist verschenen vlug schrift duidelijk uiteen, hoe onze bloeiende margarine-industrie haar succes goeddeels dankt aaii ons han- delsstelsel. Nederland is voor heel de wereld de groote exporteur van margarine. Geen enkel land voert een hoeveelheid van beteekenis uit. Alleen Frankrijk exporteert ongeveer 2 millioen KG., een bagatel in ver gelijking met de raillioenen kilo’s, die onze fabrikanten op de buitenlandsche markt brengen. De bederfelijkheid van het product noodzaakt tot spoedigen en veelvul- BEKENDMAKING? dia”, 8 uur. radermoorder”, i. „Harmonie”. dia”, 8 uur. oor detooneel- „Mgr. Paaps”. 1”, 8 uur. Éios- digen omzet. Dat maakt de winst op de transactie zeer gering. Voor den margarinefabrikant is daarom in de eerste plaats ei.sch, dat elke fac tor, die ongunstig kan inwerken op dvu productieprijs, wordt weggeno men. In ons land is de invoer van alle grondstoffen vrij. Op de oliën, benoodigd voor de fabricage, staat een invoerrecht van f 0.55 per 100 kilo, dat is ongeveer 1 1 */2 procent der waarde. In vele Europeesche landen (behalve Engeland), zijn daar entegen de grondstoffen of protec tionistisch, óf fiscaal belast. De groote protectionistische mogendhe den, Oostenrijk, Zwitserland, en Frankrijk, gingen zelfs in latere jaren nog tot verhooging der invoerrech ten op grondstoffen over, ’t Gevolg Was, dat de stelling der vrijhande- laren werd bewezen de binnenland- sche voortbrenger van de benoodigde grondstof verhoogde zijn prijs onge veer met het invoerrecht, dat de. Staat lóef. Voor den fabrikant betpekende dat, de onmogelijkheid op de wereld markt mede te dingen. Duitechland bewijst die waarheid. De Duitsche fabrikanten voeren een onbeduidende hoeveelheid uit. Hoe de hooge rechten verlammend werken op de industrie, bewijst ge noemd vlugschrift door de volgende feiten. Vóór 1888 waren Hamburg en Bremen nog niet aangesloten bij het Tolverbond. De Nederlandsche fa brikanten zetten in die Oude Han- sasteden hun product af. Toch was tT vlak bij Hamburg, in Altona, de grootste margarine-fabriek van Duitschland. Hoe kwam het, dat zij, spijt zoo belangrijk minder transport kosten en de mogelijkheid steeds versch te leveren, niet kon concur- reeren met de Hollanders? Omdat ze lag op Pruisisch gebied en de invoerrechten op de grondstoffen haar de mededinging op de buitenland sche markt onmogelijk maken. En wat bleek in het beschermend gebied a”,7l/2 uw. De or het operette- directie van f 1.25 - 1.50 - 1.50 x 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau Lange Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Uitgevers A. BK1NKM1N EN ZOON. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post melkprijzen zeer hoog bleven en zich zelfs tot 50 boven de Nederland sche handhaafden. Dit sloot een ernstige mededinging der Engelsche industrie uit, zoodat de Nederlanders zich’ van het afzetgebied in Groot- Brittanje gemakkelijk 'konden meester maken. Denemarken, dat in zoovele op zichten op zuivelgebied ons land Holland evenaart, heeft door een averechtsch stelsel van bescherming den uitvoer van margarine zeer be lemmerd. Onredelijke voorschriften, zooals het verbod van kleuren der margarine, hebben den export terug gehouden. Nederland is in alle opzichten wijzer geweest. In geen enkel opzicht heeft het de margarine-industrie eenige belemmering in den weg ge legd en juist daardoor is het, gege ven de zaakkennis en de energie der fabrikanten, het centrum gewor den van dezen hoogst belangrijken tak van nijverheid. zelve? De Duitsche fabrikanten, die door het hooge recht $in f 18 per 100 kilo tegen buitenlgndsche con currentie werden beschermd, waren, wat de hoedanigheid van hun pro duct betreft, zoozeer bij de Hollan ders ten achteren geraakt, dat het dezen, die op het Duitsche' gebied de concurrentie aanbonden, gelukte een zeer belangrijk deel der Duit sche markt te veroveren. Een protectionist zal misschien dadelijk uitroepen men moet anders doen. Laat de grondstoffen vrij en hef een hoog recht op den invoer van margarine en de zaak is gezond. Die protectionistische musje zal in rook vervliegen, als indn op België let. Daar heeft men dat heerlijk ideaal van den protectionistvrijdom van grondstoffen en 20’ fr. rechten op 100 kilo margarine. Doch behalve oliën, heeft de mar garine-industrie groote hoeveelheden melk noodig. Een goed protectionist eisoht bescherming van alle takken van bedrijf. Hij moet het dus toe juichen, dat België den vee-invoer zeer bemoeilijkt. Eenzijdig toch mag men niet zijn, de veeboer heeft even goed recht op hooge veeprijzen door bescherming als de industrieel. De Belgische wetgever heeft er ook zoo over gedacht. Hij heeft bereikt, dat de productie van melk zoo klein is gebleven, dat van uitvoer van mar garine uit België geen sprake kan zijn. En dan zij nog vermeld, dat bij het schoone protectie-ideaal, dat Bel gië op margarinegebied- heeft verwe zenlijkt meer dan 90 van de geheele margarineproductie in België in handen is van de Hollanders. Maar Engeland dan, vraagt de voorstander van hooge rechten, □ogenschijnlijk is dit een sterk wa pen. Doch ook slechts schijnbaar. Dat in dat land de margarineindustrie niet tot ontwikkeling kwam, vond eenvoudig zijn oorzaak in de te ge ringd' uielkproductie, waardoor de begroette de donkerblauwe streep die aan den horizont was waar te nemen. Nu Waren spoedig alle nood en be zwaren overwonnen en kon men den koers huiswaarts richten. De laatste paar mijlen werden vlug afgelegd. Hot ijs was zoo dun, dat de „Chemeia” op de meeste plaatsen in staat was, het met haar scherpen boeg te doorsnijden. Na verloop van een halven dag wuifde men de laatste vaste ijsmassa een vaarwel toe, en het schip nam zjjn koers door, een vaarwater vol met drijvende ijsbergen. Eenige dagen later zag men voor dén eersten keer sinds langen tijd de zon ondergaan een gebeurtenis die met gejuich begroet werd. De nacht duurde weliswaar geen half uur, maar het was niettemin een bewijs, dat men nu een flink stuk naar het noorden gekomen was, en met eiken dag die verliep, met eiken breedtegraad die afgelegd werd, werd de nacht langer, al was hij ook niet veel donkerder dan een sombere dag in Europa. Men was van plan, naar Montevideo te gaan om kolen en levensmiddelen in te nemen. Men had zich nu zoo langen tijd met visch en, conserven moeten tevreden stellen, en de laatsii aardappelen waren r$eds lang Wf bruikt. Van Zuid-Amerika zou de reis dan rechtstreeks naar Europa gaan. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Erik. Zijn gelaat twrried groote ont roering. „Vraag hun,” zei hij, „of dat tegen woordig de gewone prijs voor aard appelen is en of de prijs voor andere zaken in dezelfde verhouding geste gen is.” Calandro gehoorzaamde. Tien pond sterling was een zeer billijke prijs voor een schepel aard appelen, werd geantwoord. Dit was spoedig het eenige, wat arme lui kon den eten. Al het andere was in ver houding nog veel duurder. ,Een pond vleesch werd met twintig pond be taald. De wereld was in het laatste jaar zoodanig met geld overstroomd, dat de waarde daarvan zoogoed als tot nul gebaald was. Goud had zelfs bijna geheel geen waarde meer; daar entegen was de waarde van grond bui tengewoon gestegen, En dat had men aan die vervloekte Engelschen te danken, want die waren het, die zulk een massa goud in om loop brachten. De duivel mocht weten, waar zij het vandaan haalden I Hun vloot was nu grooter dan die der ge heele overigeAwereld te zarne.n, en zij konden doen en laten wat zij wilden, want geen andere staat kon zich tegen hen verzetten. Eenige minuten zuidwaarts van den Poolkring ontmoette men den eersten walvischjager. Dat was een uitkomst. De „Chemeia” liet de stoomfluit hoo- ren en legde bij. De bemanning wuifde met zuidwesters en einden touw. „Heb jelui aardappelen?” was het eerste, wat O’Kelly, die als Ier dit gerecht misschien het meest had moe ten ontberen, uitriep. „Qui quieren Vs. vroeg men. Het was een Argdntijnsch schip, en Calandro moest derhalve voor tolk spelen. „Tienen Vs. patatas vertaalde hij. „Siluidde het autwoord, „Tene- mós algunas.” „Vraag hun, wat een schepel kost,” riep O’Kelly verheugd uit en gaf Ca landro een stomp in de zij. „Cuanto euesta la fanega riep deze. „Diez libras esterlinas,” luidde het antwoord. „Wel, heb ik ooit van m’n leven riep O’Kelly uit. „Zijn die menschen gek „Tien pond, tweehonderd Rijks- mark mompelde Müller. „Honderd tachtig kronen voor een schepel aardappelen 1” riep Peter uit en lachte luidkeels. „Zoo iets heb ik nog nooit gehoord I” Op hetzelfde oogenblik verscheen tenminste do Fransche gezant te Kon- stantinopel heeft in een rede bij de nieuwjaarsontvangst van de Fransche kolonie gezegd, dat de sympathie voor Turkije door financieele aangelegen heden niet ernstig in gevaar kon wor den gebracht. Frankrijk sloeg met ingenomenheid de wedergeboorte van Turkije gade. Algemeen ziet men in deze rede een blijk van Frankrijks goeden wil om Turkije ook geldelijk bij te staan. Nu heeft de Porte weer nieuwe klach ten over de Kretensers. De Kretenzer- kamer heeft n.l. de recrutenwet aan genomen en de Porte ziet hierin de voorbereiding van een opstand. Den gezanten is opgedragen de aandacht der beschermende mogendheden op een en ander te vestigen. Er schijnt in Rusland nog al wat op te knappen. Telkens en telkens weer leest men van oplichterijen op groote schaal. En heusen niet alleen onder de lagere standen komt dit bederf voor. Nu weer zijn bij prinses Lobanef- Rostofski huiszoekingen gehouden in verband met verduistering van gelden van het Roode Kruis. Er schijnt nogal bezwarend bewijsmateriaal gevonden. lil Amerika is men aan het bezui nigen. President Taft ruimt alle man- nentjes op, die hij missen kan. Do uitgaven van het Gouvernement zullen in het jaar 1910 met 53 millioen dol lars verminderd blijken te zijn. Zou zoo iets in onze departementen ook niet kunnen Zou er niet wat minder papier noodeloos gebruikt kunnen wor den De gezondheid van Jac. Chamberlain geeft reden tot ernstige ongerustheid. De 'reis, die hij naar Cannes zou maken, is uitgesteld. In Duitschland wordt nog steeds het Moabit-proces voortgezet. De ongelooflijkste staaltjes van ruw heid in het optreden van do politie krijgt men nu te hooren. Een koopman uit Dusseldorf, zag dat de politie onverhoeds instormde op een troepje van 15 a 20 personen, waar onder vrouwen en kinderen, die bij een halte der electrische tram stonden to wachten. Eenige personen stonden geregeld de jongelui aan te sporen om „bloed honden” te roepen. Wanneer de politie (bin aanrukten, staken zij een stok in de hoogte en riepeh „Collega”. Dan keerden de agenten onmiddellijk om. Een ziekelijk jongmensch werd afgo- De BURGEMEESTER der Gemeente GOUDA acht het in verband met de omstandigheid, dat het mond- en klauwzeer zich in het buitenland uit- breidt en met name in Duitschland een dreigend karakter -aan neemt, van groot belang de veehouders met na druk te wijzen op het hoodzakelijke van onmiddellijke aangifte van onverhoopte gevallen^van mond- en klauwzeer. Het behoeft geen betoog, dat het eenigen tijd verzwijgen van ziektegeval oil het dienten gevolge instand blijven van een bron van besmetting noodlottige gevolgen met zich brengen kan. Zelfs verdient het de voorkeur, dat ook in twijfelachtige gevallen kennis gegeven worde en niet gewacht worde totdat meerdere zekerheid omtrent den aard der ziekte verkregen is. De groote belangen, die hiermede gemoeid zijn, geven hem aanleiding met aandrang te verzoeken, om, in den geest van het vorenstaande, alles te doen om een mogelijk optreden der gevreesde ziekte reeds in den aanvang te stuiten. Gouda, den 4 Januari 1911. De Burgemeester voornoomd> R. L. MARTENS. 'A cretarit. I 43) Het was zoo vreedzaam ep heerlijk daarginds, op dat stille eiland met zijn zuivere, heldere lucht, ais het zuider- licht aan den hemel stond, en de zee, zonder een enkelen rimpel, voor ons lag 5 geen geluid stoorde den vrede, geen vogel zong de< vreemdsoortige poolvisschen en de stille zeehonden waren daarginds de eenige levende wezens buiten ons. Men wordt in zulke ©ogenblikken zoo plechtig gestemd men was zoo ver van alles, wat strijd heet, dat men bijna de geheele woe lige wereld die wij achterlieten, ver gaf. Ik heb eens gelezen, dat diege- nen? die in het stille Poolland geweest 'zijfi, steeds naar deze streken terug verlangen, 'zooals een buitenlander zich naar zijn vaderland getrokken voelt. Zoo zal het ook ons gaan, Erik geen flag va,n ons leven zal voorbijgaan zonder dat wij aan dat land terug- denkeïi, hetwelk wij misschien nooit hadden moeten verlaten.” n.Je hebt; gelijk, wij zullen dikwijls daaraan denkenmaar aan den ande ren kantwij moesten het verlaten. Hoe zou hot mogelijk zijn, daarginds te leven, als iets in ons binnenste ons met onweerstaanbare macht, telkens weder, elk uur, tot den strijd terug roept Men verloochent zoo zijn na tuur niet, en de beschaafde mensch is niet geschapen om kluizenaar te wor den, zoolang hij nog iets in het leven uit te richten heeft. Bedenk', dat wij nu met nog een groote ontdekking terugkeeren, dat wij het Poolland, tot nog toe door geen menschel ijken voet betreden, bezocht hebben. Waarlijk, ik moet bekennen, dat ik tot de uitver korenen behoor. Menschen als ik mo gen niet versaagd zijn „Wees niet boos op mij, Erikik kan het niet helpen, maar ik moet dikwijls aan de sage der góden den ken, die een menSch alles schenken, alleen om hem ongelukkig te maken.” „Ik geloof niet aan booze geesten die zich in het lot der menschen ver heugen,” antwoordde hij. „Ik geloof aan de menschheid en aan het eeuwige voorwaarts strevenWij willen vast beraden en sterk zijn, wat ons ook wedervaren moge In Frankrijk duurt nog altijd de Durand-zaak voort. De socialistische pers en de vakvereenigingen zetten hun actie voort om een herziening van het proces van Rouaan te verkrijgen. Dit zal ook wel gelukken, omdat het der afgevaardigde Meunier gelukt is bij zijn onderzoek to Havre, tamelijk wat materiaal voor deze revisie te verzamelen. Jaurês kondigt in de „Humanité”, dat hij het er ook niet bij zal laten zitten. Onvolledige rechtvaardigheid, schrijft hij, is geen rechtvaardigheid. Hij besluit metwij doen geen beroep op het medelijden maar op het recht. De verdediger van Durand verklaart den indruk te hebben verkregen, dat de aanvraag op revise met welwillende aandacht zou worden onderzocht. Men herinnert zich, dat de sympathie tusschen Turkije en Frankrijk vermin derd scheen, na de mislukte poging van Turkije om haar leening in Frank rijk te plaatsen, tengevolge van de bepalingen der Fransche regeering. Nu schijnt echter de verhouding toch nóg zeer goed, of wèèr zeer goed te zijn,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1