OPKlilMLU Buitenlandsch Nieuws. X3Inrj.en.lsQa.d- TTit de Peis. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 3958te Staatsloterij. Rechtzaken. Officieele Prijscourant - SPOET. Telegrafisch Weerbericht X5 elterij D. SAMSOM. ranseld. Bij de Zondag, door de voorloopigö Portugeesche regeering gehouden, Nieuwjaarsreceptie defileerden duizen den personen. Men beschouwt dit als een bewijs van de volkomen rust, die op het oogenblik in het land heerscht. In Italië heeft de socialistische fractie juist voordat de Kamer met vacantie ging en zich tot nu toe bij de regee- ringspartij liad geschaard, het Minis- terie-Luzzati de gehoorzaamheid op gezegd. t De reden hiervan licht in de kies rechthervorming. In de door Luzzati ingediende kies wet is waarschijnlijk onder invloed van de rechterzijde, ook de verplichte stem ming opgenomen. Dit beschouwen de socialisten als een voordeel voor de rechterzijde, omdat den laksche „neu trale middenstof'" met geweld naai de stembus wordt gedreven en daar de hulptroepen zullen zijn voor de reactionairen. Dit verlies van steun van de sociaal democraten hoeft voor Luzzati nog geen verzwakking te betoekenen, om dat vele afgevaardigden hem nog wel zuilen blijven steunen, want Giolitti wil voor het voorjaar de regeering nog niet overnemen. V$n te voren moet Luzzati eerst nog eenige kastanjes voor hem uit het vuur halen, waaraan de sluwe „groote leider" zich niet zelve de handen branden wil. Nierkwalen zijn g-evaarlijk. Nier- en blaaskwalen zijn daarom zoo gevaarlijk, omdat zij zoo dikwijls verwaarloosd worden, totdat de ziekte in een hevigen graad uitbreekt, door dat de zieke zijn maatregelen niet bijtijds nam. Het werk der nieren bestaat in het uit het bloed filtreeren der onzuiver heden, die met de urine afgevoerd worden. Wanneer deze onzuiverheden in het lichaam achterblijven door een gebrekkige werking der nieren, zullen zy zich ophoopen in die deelen van het lichaam, waar zij zich het gemak kelijkst nestelen kunnen. Zoo zal het urinezuur zich verzamelen in de spieren en weefsels, en krijgt gij last van pijn in de gewrichten en spieren, in de lendenen en zijden, in de blaasstreek, enz. De vloeibare onzuiverheden hoopen zich op onder de huid en veroorzaken zwellingen onder de oogen, opgezwol len polsen en handen, dikke voeten en beenèn. Neemt uw maatregelen, zoodra zich de minste.verschijnselen van een nier kwaal voordoen en draagt er zorg voor, dat de nieren liet bloed zuiver houden en dat de onzuiverheden ge regeld afgevoerd worden. Zonder dat kunt gij niet gezond zijn. Onder de waarschuwende kenteekenen van nier kwalen noemen wijPijn in de lende nen, rlieumatische pijnen, bezinksel of graveel in de urine, pijnlijke uiine- loozing, pijnlijkheid in den rug bij het ontwaken, slapeloosheid, prikkelbaar heid, waterzuchtige zwellingen, enz. Begint nog heden een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de opgehoopte onzuiverheden bereiken en afvoeren, en aan de nieren hun oude kracht weergeven. Doordat dit genees middel den oorsprong van uw ziekte bereikt, tast het uw kwaal in zijn wor tels aan en zijn de genezingen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen duur zaam. Let er op, dat ons handelsmerk de man met zijn handen in deiendo- nen op het etiket voorkomt. Gij kunt er dan zeker van zijn de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te heb ben gekregen, die te Gouda verkrijg baar zijn bij de hoeren Wolff Co., Westhaven II. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Enobland. Duizend politieagenten hebben een huizenblok in Mile-End te Londen omsingeld, waarbinnen naar men ver moedt de moordenaars van Hounds- ditch een toevlucht hebben gezocht. De politie deed in alle stilte verschil lende woningen, door de volkomen onschuldige bewoners ontruimen en sloot toen een nauw cordon om het huis, waarbinnen men Peter, den schil der, en Fritz (de boide gezochte moor denaars) vermoedt. - Er zijn vele revolverschoten gewis seld. Een detective kroeg een schót in de borst. Een afdeeling Scots Guards is aangekomen om de politie te hel pen bij de afsluiting van het terrein. Het gevecht is met verwoedheid voortgezet. De kogel waardoor de detective gewond werd komt overeen met die door de moordenaars in Houndaditch gebruikt. Het belegerde huis staat thans in brand. De brandweer was reeds ter plaatse, daar zij gewaarschuwd was zich gereed te houden indien brand mocht uitbreken. Een sergeant van de Scots Guards is aan het been ge wond. Nog twee compagnieën van de Guards met een maxim zijn op het gevechtsterrein aangekomen. Thans wordt gemeld, dat de politie slechts twee lijken in het branden,d huis heeft gevonden. Het lijdt geen twijfel of een der lijkon is dat van Fritz terwijl het onzeker blijft of het andere, dat van Peter is. Spoedig nadat de lijken ontdekt waren, is de zoldering ingestort, waarbij een vier tal brandweermannen ernstig gekwetst zijn. Bovendien zijn twee politieagen ten, een soldaat en drie toeschouwers gewond. In onkele graafschappen van Enge land is veel sneouw gevallen, vooral in West-Norfolk ert in Lincolnshire. Het waait daarbij hevig en er heerscht felle koude,. Sandringham, waar de Koning thans met zijn familie vertoeft, ligt geheel onder de sneeuw. Fkankbijk. Een schildwacht, belast mot de be waking van een buskruitmagazijn nabij het arsonaal van Toulon heeft Zon dagavond een Russisch matroos dood geschoten. Hij zag in de duisternis twee personen' het gebouw naderen, sommeerde hen om halt te houden en gaf vuur, toen dit bevel niet werd opgevolgd. By onderzoek bleek, dat men te doen had met Russische ma trozen van het pantserschip Hava, dat in de haven lag. Zij waren, onbekend met de plaatselijke gesteldheid, op ver boden terrein gekomen en hadden de Fransche sommatie natuurlijk niet be grepen. Spanje. De sultan van Marokko, Moeley Hafid, heeft de Spaansch-Marokkaan- sche overeenkomst bekrachtigd en El Mokri opgedragen de overeenkomst in Parijs te onderteekenen. Door een ontploffing in het station der tram te San Sebastian is een per soon gedood en zijn twee anderen gekwetst. Oostenrljk-Hongarije. De gezondheidstoestand van Keizer Frans Jozef geeft geen reden tot de minste bezorgdheid. Gisteren stond hij na een kalmen nacht doorgebracht te hebben, reeds vroeg op en begaf zich aan zijn dagelijkschc werkzaam heden. De Keizer ?al te Schönbrunn blijven, tot volkomen herstel inge treden is. BeloiK. i Te Neerpelt bij Basselt is eergiste ren op het kruispunt der lijnen van Nederland en Luik de goederentrein uit Luik op een anderen trein, ko mende van Hamont, ingereden: Vier wagons werden tot splinters geslagen. Er zijn enkele gewonden, waaronder de stoker en de machinist, alsook een remmer, die zwaar gewond werd. De materieele schade is aanzienlijk. Neerpelt is een belangrijk station, waar, door het kruisen van de lijnen Luik—Nederland en Antwerpen— Gladbach zeer veel verkeer is. Portugal. Dezer dagen is te Lissabon het „revolutionaire museum" geopend. Do plechtigheid werd bijgewoond door vier ministers, een groot aantal andere autoriteiten en een talrijk publiek. Na afloop werd een lunch gegeven van wege de liefdadige vereeniging O'Vin- tem Preventovo, waaraan tweehonderd kinderen deelnamen. In het museum, dat talrijke herin neringen aan de omwenteling bevat, is ook een kamer, die den naam draagt van „Hall der koningsmoordenaars". Daar zijn ten toon gesteld de mantel van Buicca en de wapens door dezen en Costa, de moordenaars van koning Carlos en den kroonprins, gebruikt, benepens hunne portretten en de kransen, die op hunne graven waren gelegd. Duitschland. Er worden weer twee luchtvaarders vermist, de advokaat dr. Kohrs en een vriend van hem, die Donderdag middag te Schmargendorf bij Berlijn met een luchtbol Hildebrandt waren opgestegen, om een lange reis zoo mogelijk van meer dan 500 K.M., te doen. Kohrs had aangenomen, dat de wind hem naar Rusland zou voe ren en zij daar diep in het binnenland zouden kunnen landen. Maar voor de opstijging merkte hij, dat de wind hen in de richting van de Oostzee zou drijven en zeide hij, dat hij spoedig dacht te dalen. Een bericht van zijne landing is niet ontvangen, men is dus bang dat er een ongeluk is gebeurd. jy De oorzaak van de bekende marga- rine-vergiftingen schijnt nu ontdekt te zijn in een planten vet, het zooge naamde cardamom-vet (niet te ver warren met cardamom-olie, de olie, die uit cardamom-zaden geperst wordt). De firma Mohr Co. heeft dit vet ter beschikking gesteld van dr. Lit- terscheid, directeur van den gemeen telijken keuringsdienst, te Hamm, 'in Westfalen. Deze heeft er proeven mee genomen bij dieren. Proefdieren, die maar een gram daags ervan binnen hadden gekregen, bezweken na 24 tot 48 uur. In de maag waren zweren ter grootte van een kwartje ontstaan. Dr. Litterscheid gelooft, dat het cardamom-vet ook onder den naam van mowrah-boter of bassia-olie in den handel komt. In elk geval is het een zeer vergiftige stof. Griekenland. De minister van binnenlandsche zaken heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de door de aardbeving ge teisterde streken. In Lecliena zijn bijna alle huizen onbewoonbaar. De meeste inwoners zijn gevlucht naar Patras en Pygros. De aardschokken duurden volgens een bericht van gis teren voort. Te Lechena zijn nagenoeg alle hui zen door de aardbeving onbewoonbaar geworden. De meeste inwoners vlucht ten naar Patras en Pygros. De aard schokken duren voort. Het regent en hagelt. Zwitserland. Het aantal gemzen in Zwitserland neemt gestadig af. Een van de voor naamste oorzaken daarvan schijnt de toeneming van het stroopen te zijn. Handelaars in pelterijen betalen vooral voor het zwarteruine wintervel ('s zo mers is het vel meer roodbruin) goede prijzen. Men schat, dat er nog 20,000 gemzen in de Zwitsersche bergen zijn, maar vermoedelijk is dit aantal te ruim genomen. In Grauwbunderland is de gemzenjacht in dit jaar geheel verboden. Ook de Zwitsersche regee ring heeft tot instandhouding van de gems bergen aangewezen, waar de gemzenjacht verboden is. Dank zij dien maatregel, moeten er alleen op den Glarner typrg nog 12,000 stuks gemzen zijn. De vrouwen in Amerika moeten zeer veel meer aan lekkernijen besteden dan die van welk Europeesch land ook. Eenige bijzonderheden daarom trent geeft do Confectioner's Union, een vakblad voor het banketbakkers bedrijf, „Miss America", zoo wordt daarin gezegd, „begint reeds op haar zevende jaar te snoepen en gaat daar mede tot op zeventigste jaar voort. Alle 24 uren verorbert zij 24 groote waggonladingeil zoete kost binnen de grenzen der Vereenigde Staten. Deze geweldige hoeveelheid kost den ver- bruiksters jaarlijks de reuzensom van 300 millioen gulden." Den goeden klanten worden de pij len van den spot dus ook al niet ge spaard. Bij een brand te Minersville, Penn- sylvanië, zijn vijf kinderen verbrand, van wie de oudste acht jaar was. Drie huizen werden vernietigd. Aan alle vrijzinnigen in den lande wordt onderstaande oproep gericht „Uit de Kamerverslagen heeft men gelezen dat de Vereeniging Geestelijke Bijstand te Helder, beoogende op te komen voor de geestelijke belangen der vrijzinnigen onder de marine, door middel van het aanstellen van een vrijzinnig predikant, die zich geheel aan hen kan wijden, geen subsidie heeft gekregen, hoewel haar ledental en arbeidsveld veel grooter is dan dat der Christen-Officiereri-Vereeniging. Zoo uit iets, dan blykt uit aeze weigering, dat de regeering wenscht propaganda te maken voor de ultra- orthodoxie op de vloot, terwijl uit de houding van den vlootpredikant blijkt, dat men in de practijk van dit alles maakt een aanslag op vrijzinnig gods- dienstigen in het algemeen (zelfs op de openbare school), aan welk drijven wel ten grondslag zal liggen de hoop, aldus ten slotte ook in politieken zin' Helder duister te maken. Hier geldt het als één man voor onze vrijzinnige beginselen en vrijheid op te komen. Laat ieder daarom ons steunenAls 100 personen, vereeni- gingen, kerkeraden of kerkvoogdijen, van welke kerk ook, per jaar ons f 10 willen offeren, dan is daar een middel om de nog blijvende f 1000 te vinden. Enz." De oproep is onderteekend door ds. Onnekes en A. Korff Jzn. in den Helder. De nieuwe Minister van Oorlog. Aan een driestar van de „Standaard" ontleenen wij Het optreden van den heer Colijn als Minister van oorlog zal in het land met vertrouwen, bij het leger met goede hope, in onze kringen met sympathie begroet worden. Het aanvaarden der benoeming op dit oogenblik toont moed. Van de ruim vijf jaren, waarover dit Kabinet beschikken kan om het leger-vraagstuk in orde te brengen, zijn er reeds bijna drie voorbij. In een korte spanne tijds zal alzoo het verzuimde zijn in te halen, en dat in öen periode waarin de Kamer^overdruk bezet zal zijn met de sociale vraagstukkeniets wat de taak van den nieuwen Minister stellig niet vergemakkelijkt. Het slot van het artikel luidt: Hij weet wat het is, menschen te leiden en bij goede organisatie te doen saam werken. Bij hem is er geen nood, dat zijn Departement den Minister als een tijdelijk inwoner zal beschouwen. Hij zal op zijn doel: de redding van ons defensie-wezen, met vasten tred afgaan, en zijn hulpe voor het vol brengen van die nationale taak zal hij Hooger zoeken. Ook voor het Kabinet is zijn op treden bij Oorlog winste. Voor een Vrijzinnig-democraat brengt het een beslist Antireuolutionair rn de plaats, zoodat de homogeneïteit van het Kabi net er door wordt versterkt". Dat Min. Cool Vrijzinnig-democraat was, wisten wij niet, misschien was dat alleen den driestar schrijver van de „Standaard" bekend. Dezer dagen is gemeld, dat weldra van B. en W. van Amsterdam een voorstel aan den raad dier gemeente te wachten zou zyn, om zich tot de regeering te wenden, met het verzoek, hare medewerking te verleenen tot den bouw van een nieuw koninklijk Paleis. Dit „weldra" moet echter voor barig heeten. Immers, de „N. R. Ct." dat in het college van B. en W. om trent deze zaak nog geen overeen stemming is verkregen. Publieke wer ken had het volgende plan opgemaakt: Een nieuw koninklijk paleis, dat voldoet aan alle eischen, welke men aan een dusdanig gebouw moet stellen, zal, naar raming, kosten 3 millioen gulden. Daarvan zou het rijk ten minste de helft moeten betalen, en de ge meente zou bereid zijn tot een even groot offer, mits zij dan de vrije be schikking erlangde over het Konink lijk Paleis op den Dam, waarin dan weer de zetel van het gemeentebestuur zou worden gevestigd. Amsterdam zou hate f 1.500.000 voldoen voordeeene helft in geld en voor de andere in grond. Zij zou nl. aan den staat in eigendom aanbieden het gunstig ge legen terrein van de Amsterdamsche IJsclub, liggend in een omgeving van openbare gebouwen (het Rijks-Museum, het Stedelijk Museum, het Concertge bouw, de Rijkspostspaarbank enz.) en aanzienlijke woonhuizen. Tot zoover het plan van Publieke Werken, dat reeds in bijzonderheden berekend is. Het verschil van gevoelen nu, in het 'ooilege van B. en W., -waarover hierboven gesproken werd, loopt over de vraag, of de gemeente zich te dezer zake moet wenden tot H. M. de Koningin, die immers het Konink lijke Paleis in bruikleen heeft van de hoofdstad, of dadelijk toj het Rijk. Eenerzijds wordt de meening verde digd, dat het aanbeveling verdient Hare Majesteit niet rechtstreeks inde quaestie te betrekken, anderzijds zou men in deze niet gaarne de Koningin willen voorbijgaan. De heer J. N. van der Ley, direc teur van het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf te Dordrecht, heeft beslo ten de hem door de regeering aange boden betrekking van electrotechnisch- ingenieur in dienst van het gouver nement in Nederlandsch-Indië aan te nemen. Deze betrekking omvat het geven van advies aan de Indische re geering in zake nieuw uit te voeren werken, speciaal wat betreft het ont ginnen van waterkrachten 'en het eleetrificeeren van spoorwegen. (D. C.) De 1 minister van binnenlandsche zaken peeft bepaald, dat de afdeelingen der werktuigbouwkunde, scheepsbouw- kunde en electro-techniek en der schei kundige technologie en mijnbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het afnemen van de can- didaatsexamens in Januari 1911 zullen worden aangevuld met I. P. de Vooys, inspecteur lste klasse van den arbeid te 's-Gra^enhage, als deskundige bui ten die Hoogeschool. (Stct.) De leden der Staten' van Noord- Holland, de heeren Klaas De Vries, Zubli en Staart, van meening, dat de duinen, door vermindering en ver plaatsing der zandhoeveelheid door verstuivingen, kustafslag, steeds meer dere zandafgravingen en voortgaande ontrekking van water aan den onder grond, als natuurlijke beschermers te gen de zee ernstig verzwakken, stellen voor. Ged. Staten uit te noodigen, zoo spoedig een onderzoek naar den toe stand der Noord-Holl. duinen in te stellen, rapport daarover uit te bren gen en voorstellen eventueel te doen. Ged. Staten verdedigen in een ander stuk hun voorstellen betreffende de verdediging jvan de Noordzeekust van Kamperduin tot Rijnland. Bezorgd heid paart de toestand der duinen niet, doch bij zware en herhaalde storm vloeden zou men toch wel voor ver rassingen kunnen komen te staan. De plicht der kustverdediging rust op de provincie met Rijkssteun zoo moge lijk, doch de opvolgende Ministers wei geren dien steun steeds. Moeilijk is het, de zorg voor de verdeding aan een bepaald waterschap op te dragen. Zij is een groot en gewichtig provinciaal belang en de kosten behooren te wor den gebracht ten laste van de pro vinciale kas. Welke de kosten zullen zijn in de toekomst is onder geen cij fers te brengen daar de voorzieningen nog niet vaststaan. Deze voordracht heeft niet de on verdeelde instelling kunnen verwerven van de 56, leden die aan de beraad slaging hebben deelgenomen. Men kwam tot'de slotsom, dat een deel der leden bereid was over de gerezen bezwaren heen te stappen en de voordracht goed te keuren „met even weinig geestdrift als dB voor dracht gedaan was onder protest en onder, voorbehoud van* alle rechten". Anderen maakten hun goedkeurende stem afhankelijk van het hooren van sterkere argumenten ten gunste van de voordracht dan die, welke tot nu toe te berden gebracht waren. Niet weinigen ook meenden, dat de voor dracht moest worden aangehouden of verworpen, ten einde aldus nieuwe onderhandelingen, een beroep op de Staten-Generaal of wel de vorming van een nieuw waterschap mogelijk te maken. De Tijd (R. K.) is tevreden over de benoeming van den jongsten mi nister De heer Colijn, ofschoon hij het nog niet tot de hoogste militaire rangen gebracht heeft, (hij was in Indië ma joor) behoort voorzeker tot de kun- digste officieren van ons Ned. Indisch leger. Reeds, door den vorigen land voogd,, generaal van Heutsz, die hem uit Atjeh naar Batavia deed over komen, hem tot zijn adjudant aan stelde en met vele, ook niet militaire, administratieve werkzaamheden be lastte, werden zijne verdiensten op hoogen prijs geschat. De heer Colijn behoort, zooals be kend, tot de anti-revolutionaire partij en werd bij de jongste algemeene ver kiezingen afgevaardigd door het dis trict Sneek. Zijne overkomst uit Indië word vertraagd door een schipbreuk. In de Tweede Kamer deed hij zich sedert ketinen als een goed en gemak kelijk spreker, doch vooral als een grondig kenner van Indische toestan den, niet alleen op militair, doch ook op ander, meer algemeen gebied. Een veelspreker evenwel bleek de heer Colijn niet; ook allerminst een fana ticus, doch iemand, die het oog houdt geopend voor de practijk. Zijn benoe ming tot Minister beteekent voor het Kabinet waarschijnlijk een aanwinst. Zijne persoonlijkheid en de wijze, waarop hij tot het Ministerschap ge komen is, herinneren zeer sterk aan den levensloop van den togenwoordi- gen Gouverneur-Generaal Idenburg. Over 't geheel schijnen ons de heeren Colijn en Idenburg mannen van één zelfde type. „De Standaard" bevat het volgende onder de rubriek „Ingezonden Stuk ken" Aan de Redactie vak „De Standaard". Mijnheer de Redacteur Tot tweemalen toe is door uwe redactie beweerd, dat door mij feiten zyn medegedeeld, waaromtrent mij geheimhouding is opgelegd, de tweede maal zelfs in een voor mij uiterst krenkenden vorm. In „De Nederlander", waarvan ik hoofdredacteur ben, heb ik tot twee malen toe de juistheid dezer aantijging beslist geloochend. Ik meende, dat uw blad zich ver plicht zou hebben geacht deze looche ning ten spoedigste on'der de oogen nwer lazers te brengen. Nu ik mij blijkbaar daarin vergist heb, .varoorloof ik mij uitdrukkelijk te verzoeken, alsnog mijne besliste ontkenning van de door u voor mij ten laste gelegde feiten aan uwe lezers voor te leggen. Met verschuldigde hoogachting, Uw dw. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. „Het Centrum" (R.-K.) schrijft „Vacant komt nu weer de Tweede Kamerzetel van Sneek. „Sneek is een vast rechtsch district, mits er geen verdeeldheid heersche tusschen de rechtsche partijen. De an tirevolutionaire candidaat werd bij de jongste verkiezingen met 3833 stem men gekozen, tegen 1073 op den vrijzinnig-democraat en 930 op den socialist. „De Katholieken zullen naar men moet aannemen opnieuw bereid worden gevonden een antirevolution- nairen candidaat te steunen. Van de Christelijk-historische groep mag het zelfde worden verwacht. „In 1909 gingen hun stemmen ter stond op den heer Colijn. Er is geen enkele reden om te meenen, dat zij thans een andere gedragslijn zouden wiüen volgen. Het staat in Friesland tusschen antirevoiutionnairen en Chris- telijk-historischen twee om twee voor *de Kamer, een verhouding, die daar juist de goede lijkt." In Friesland heerscht in de laatste dagen een ziekte onder de varkens, die zeer besmettelijk blijkt' te zijn. Niet alleen door de aangetaste dieren, maar ook door menschen, die daarmee in .aanraking komen, wordt de ziekte overgebracht. Op verzoek der Friesche Maatschappij van Landbouw wordt een onderzoek ingesteld, om zoo mogel^jjc een middel tot krachtdadige bestrij ding te vinden. Vroege lente Men heeft op Tessel een nest met jonge spreeuwen gevonden ert meerdere spreeuwen en ook musschen vliegen met nestmateriaal. Rozest ruiken bloe ien en de weiden hebben een April- kleur. B^'hüh'fêrugkomst" van elders be merkten "de bewoners van de le Hel- mersstraat te Amsterdam, dat er in brekers aan het werk waren geweest. O. a. waren de bedden beslapenwat er vermist wordt is nog niet na to gaan. De inbrekers hadden op een der muren een nieuwjaarswensch geschre ven mét de traditioneele onderteeke- ning Trioi. De Vlaamsohe Gazet verhaalt de volgende staaltjes van smokkelarij Aan de Nederlandsch-Pruisische grens zijn bijenkorven met lovende bijen, ook wanneer zij met honig en honigraten gevuld zijn, tolvrij, terwijl de honig alleen tol betaalt. Om dien tol te sparen werden alleen in een maand Van 1897 4000 bijenkorven met levende bijen naar Pruisen inge voerd. s Na den invoer werden de bijenon- middellijk gedood, de honig uitgeno men en verkocht. Een burger van Kortrijk bestelde bij het spoorwegbeheer een lijkwagen om een doode naar Frankrijk te bren gen. De kist werd er op geladen en de burger zelf vergezelde het lijk. Aan de grensstatie Tourcoing vroegen de tolbeambten het getuigschrift van overlijden. Daar de burger er geen had, werd de kist geopend om het lijk te zien, ondanks de geveinsde verontwaardi ging van den geleider. De kist bevatte 7(T*KG. tabak, die 1200 fr. aan tol kostte. De Belg werd aangehouden en kist en tabak werdén in beslag genomen. In October 1892 reed, onder voor wendsel te vormen, een bisschop met zijn gevolg in twee landauers uit België over de grens naar Duitsch land. 's Anderen daags werd het ge rucht verspreid, dat de bisschop na een dag oponthoud zou terugkeeren. En werkelijk reden de twee lan dauers over de grens en een der rei zigers gaf den zegen aan het volk en aan den grensbeambte, die de rijtuigen ongehinderd lietey voorbijrijden. Toen drie dagen later nog een bis schop, ditmaal de echte, kwam, zagen de Belgische tolbeambten dat zij be drogen waren. Re eerste zoogezegde bisschop was de kapitein van een geslepen bende tabaksmokkelaars, die er in geslaagd waren een groote hoeveelheid tabak te „blauwen". In den zomer vap 1903 gebeurde nog iets sterkers te Valencia (Spanje). Juist toen de tolbeambten eenige handkarren aa&fle stadspoort door zochten, verscheen een processie. Koorknapen met wierookvaten en kaarsen vooraan, dan een statige kerk dienaar, gevolgd door de koets van een prelaat. Ootmoedig bogen de tolbeambten en boeren voor de processie, die on gehinderd door de stadspoort gingen in de straten der stad verdween. Eenige dagen later bleek, dat de koets geen priester, maar een lading alcohol, wijn en spek bevatte, en de gansche stoet uit verkleede smokkelaars bestond. De H. Schrift zelfs is tot smokkelen misbruikt geweest. In een New-Yorker postkantoor ontving men in 1883 een aan mevr. George Moore gezonden bijbel uit Parijs. Een nader onderzoek bewees dat midden in den bijbel een vierkant was uitgesneden en met ju- weelen van een waarde van 200.000 fr. gevuld. Gouda, 4 Januari 1911. De conference, die gistoi^vond door Mevr. Ed. Douwes Dekker—Post van Leggeloo zou gehouden worden, is niet doorgegaan. Het zoo gunstig bekende operette- gezelschap van Janmart te Amsterdam zal op Maandag 23 Januari a.s. in „Ons Genoegen" een opvoering geven van „De Kuische Suzanna". Daar deze operette een gehoelen avonrl in beslag neemt is de aanvang bepaald op halfacht precies, terwjjl de uitvoering eerst om elf uur een einde nemen zal. Aan de ingezetenen wordt voor deze voorstelling een inteekenlijst aange boden, waarop zekor wel druk zal worden geteekend, Door den Nationalon Dambond is besloten voor de plaatsen Gouda, Waddinxveen, Woerden en omstreken een dam wedstrijd te organiseeren in groepen van 4 tot 8 spelers. Uitslui tend voor leden ,van den Bond en abonné's op zijn tijdschrift, zonder inleggeld. De spelers zullen worden ingedeeld in groepen volgens speel- kracht. In eiken groep is minstens één prijs beschikbaar. De inschrijvingstermijn is openge steld tot uiterlijk den 15den Januari bij den leider voor Gouda do lieer Ands. Miiller, Steijnkado 22, te Gouda. De wedstrijd zal plaats vinden in de maand Februari op verschillende Zondagen. I)e prijsuitdeoling wordt "voorafge gaan, door een Simuitaan-Séance. Deze wedstrijden en séance's zullen worden gehouden in verschillende Centra, waarvoor door don Natipnalen Dambond f 150.aan prijzen is uit getrokken. De Nationale Dambond omvat 25 Damvereonigingen en geeft een tijd schrift uit geredigeerd door de beste spelers in ons land. Door den Meester- Dammer de heer C. G. Vervloot en de kampioen van Nederland J. de Haas. Dit tijdschrift, dat maandelijks ver schijnt, bevat gespeelde partijen uit binnen- en buitenland, een 12 tal problemen, eindspelen van den beken den eindspel componist C. Blankenaar. Daar alle medewerking belangloos is, is hot mogelijk dit tijdschrift voor f 2.40 per jaar beschikbaar te stellen. Administrateur is de heer G. Wou denberg, Van Oldenbarneveldtstraat 63, Rotterdam. Wie niet is aangesloten bij een afdeeling van den Nationalen Dam bond, kap lid worden van dezen bond a f 3.per jaar. Hiervoor ontvangt men het tijdschrift gratis en kan men deelnemen aan allo wedstrijden van dien bond. Bij Kon. besluit van 2 Januari is G. F. C. baron Van Till, controleur van den Waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Schoonhoven, met ingang van 1 April 1911 benoemd tot essaieur bij dat dienstvak te Utrecht. Bij de heden te Haastrecht gehou den veiling van een heerenhuis ten overstaan van Notaris J. Koeinan, werd kooper de heer Pieter van der Linde aldaar voor f 5500. In de plaats van den overleden heer K. van der Torren Kz. werd heden tot bestuurslid van den Oost polder in Schieland gekozen de heer M. Hamoen. Gouderak, 3 Jan. 1911. De z.g.n. Nieuwjaarscollecte langs de huizen der ingezetenen braoht f 169,80 op, welk bedrag werd besteed voor eene uit- deeling van brood, rijst, spek en steen kolen op Maandag 2 Januari 1.1. Door den Raad is aan H. M« de Koningin voorgesteld verlaging van het maximum der vergunningen Voor verkoop van sterken drank in het klein, met één. If - De begrooting onzer gemeente voor 1911 is door God. Staten goed-; gekeurd tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 13083,40. Ammerstol, 3 Jan. De heer P. Zanen Cz. alhier is geslaagd voor de acte boekhouder vanvtege de vereeni ging „Mercurius". Oudewatbr, 2 Jan. Gedurende de Kerstdagen vervoerde do gemeente tram 667 passagiers. Op dezen Oude jaarsavond was het aantal reizigors, dat vanVde tram naar Hier gebruik wilde maken, zoö groot, dat velen moesten worden teleurgesteld en ge noodzaakt waren, te wvoet te gaan. Daar dat nu niet alleen voor reizen- den in dezen tijd v^n.'t jaar minder aangenaam is, doch opk yoor de tram schadelijk, zou het zqjeer geen over bodige weelde zijn, inqien de gemeente zich •bij de drie wagens, die de tram nu heeft, nog een vierdeq aanschafte. 4" KI. Trekking van Woensdag 4 Jan. No. 6280 f 2000. 3858 en 13028 ieder f 1500. 11156, 13Ö40, 15681 en 17341 ieder f 400. 16857 f 20D.' 2798, 5527, 11318 en .19187 ieder f 100. Prijzen van f 65. •j-, m m m hi mm u tei msba n m m s 56 (Sik") 7 11 70(5 40 HOI lfi 'li !flJl«5 60 7:1 tT 10 KHO 58 04 07 79 1111 01 1907 OH 1305 |>4 1430 70 80 05 00 1WKI 01 so I0UH 17015 !j!ft 1*50,82 10112 77 Hl 9000 23 80 2181 1)1 !4i 9928 31 282* 2415'9727 02 75 9(500 76 78 417 99 2W3 41 49 1I07J 3128 20 60 05 8l 151421 «1 03 347(5 3583 81 87 3(530 47 *5 8741 4.7 3810 59 50 3p07 71 4073 81 1100 2' 23 52 70 1233 87 1310 51 4405 8 13 4535 40 54 57 4743 4955 57 i 5039 05 70 71 80 5111 13 14 87 65 5210 7300 15 28 07 5410 90 W 67 07 5530 <70(8 59 5WH lil IH 5800 HH «i)li5 17 OS 0184 0219 70 92 0308j» 99 14100 14 20 39 5(5 0510 71 80 (5010 4.8 715 (1730 07 (WK) 01509 H5 7014 37 7120 40 42 415 7220 7308 12 10 7-184 04 7(518 75 (57 75 7700 (57 7H20 40 84 7801 28 84 *#58 (54 8156 58 00 HS H» 8900 57 83I0 10 40 77 88 0(1 Hit KI 8.700 07 *514 37 58 8799 8811 'il 71 8910 (**13 n 0121 33 57 74 81 OMt 94(72 .54 .70 0503 73 07 OflOO 41 9700 0803 05 0031 59 5» 04 71 Ol 10030 07-10101 f, 83 92 10296 10333 99 10130 .V) 70 *1 00 10515 78 10072 78 10867 71 1003è 11082 79 II127 70 91 414*11 11399 82 11471 7B Ti 11609 74 11734 30 48 50 11*0 48 11901 59 09 93 12018 40 *5 19198 80 78 12211 515192502 4 75 JO 93 12446 98 12512 12088 1271» 83 45 50 12837 90 12*41 43007 13115 13348 0Q 0» (59 1^520 74 18009 18 43 -70 13716 85 18882 13958 I 14100 14221 24 40 71 00 1(4314 4425 85 14579 14741 14897 14903 40 02 1 15124. <M 12504 00 81 15001) 23 04 15424 15528 83 15010 29 15710 25 1-7822 05 1594)5 02 16039 57 10107 10254 50 1(6801 38 40 02 10531 30 1(5005 10724 82 80 10852 7» 17001 8 32 50 70 17100 13 15 30 951)0 17258 17345 59 70 74 79 17448 17645 17023 17704 HU ,88 18072 18100 182*5 18302 18101 18500 55 18735 58 7908 1HH0H 1801 It 09 Tl iw imill UI 19192 97 19214 .72'70 83 19331 30 57 75 90 19489 84 19718 29 49 85 10H21 25 20 28 51 97 19920 38 71 klaagde's mishandeling bloedend aan het hoofd verwond te zijn. Twee harer kinderen beaamden deze verklaring. Geöischt is f 25 boete, subsidiair dertig dagen hechtenis ter zake van mishandeling. Uitspraken Dinsdag 17 Jan. 1911" Terzake van melkvorvalsching heeft gisteren voor do Arrondissement s Rechtbank te Rotterdam terechtge staan C. R., weduwe Av. D„ 57 jaar, te Gouda, die mededeelde geregeld melk te betrekken van de gebrs. Oudijk aldaar, welke melk ze in het klein van de hand deed, en door hare dochter liet bezorgen. Op 25 September had ze een kan melk met pijn- 2J/2 liter lei dingwater aangevuld, .zonder dat hare dochter daar iets van wist, Ze deed dit omdat ze dien morgen te weinig melk van haar leveraficièPs gekregen had. Tevoren had ze. nooit water bij do melk gedaan. -> Getuige Woudenberg, die herhaal delijk bij beklaagde monsters had ge nomen, verklaarde dal alleen het van de melk van 25 Septtóiber genomene tot eene vervolging aanleiding gaf. Getuige Grendel, die deze monsters had onderzocht, verkreeg wol eens on voldoende cijfers, naar aanleiding waar van beklaagde gewaarschuwd werd bij het ten deze bedoelde monsters had hij echter een waterpercentage gecon stateerd, overeenkomende met de op gave van beklaagde. Geëischt werd een maand gevange nisstraf, met last tot openbaarmaking van het vonnis door plaatsing in de Goudsche Courant. De verdediger, mr.'E. J. J. van der Heijden, riep op gronden verschillen de verzachtende omstandigheden voot beklaagde- de elemeetie der rechtbank in. j - ls VooHs 8tpnd nog terecht J. O, 37 jaar, schipper te Gouda, er van be-' klaagd op 19 September zijuq buur vrouw te nebben geslagen en geeton beweerde haar slechts van zijn werf te hebben afgezet. De ruzie liep over een gemeenschappelijke mestput, bij beide buren in gebruik, en waarvan de een den ander het alléénbezit betwistte. De buurvrouw verklaarde door "be- VAN DEN Effecten handel le Amsterdam. 4 JAN. 1911. StaiitsleciiiuKeii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spwmij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld. Obl.6e Emissie 4pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico AH. Obl. 1 -4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. ld. Obl. 1889 4 pet, Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uiuik en Orediet-I«sfcl liuffeii. Ned. Bankaandeolen Inrit!<tr Ofideriiffitfifgefi American ('ar Foun dry C ■y t/onip. C, ld.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand Anglo American Tele graph ('y. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert v. (lew. Aand. Kol Oreiiiet Instelt eu Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster- lam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-Mij. ü.v.A Wijnbouw Mijen Kot ah oenMijnbouw Mij.' Ghw.' Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Oiidern Dorische Petroloun In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Wijen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine 'y. afgest. Pref. A. I abak-Omlernemiiigen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabnk Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. Aand. Peruvian Corporation lam. C'crt. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pet. W arschau- W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet, Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Oert. v. gew. A Wabash Gew. Aand. Premleleenin^en. Amsterdam Aand. 8 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4! it. Amerikaansche fondsen zeer vaste stemmingNationale Staatsfondsen weder vastRusseji wat beterCul tuur prijshoudendTabak vast; Petro leum levendiger handel tot hooger koersenMijnwaarden kalm. Vorige Koers '.«'V 83-7, 03' 2 00 4H'/» 103% ««7» 100' 757» i"7s 8(1 '217 oo 88'/16 03 S0':, 1037 Rs' 59'Vit; 59", '20S 209 nor'„ 507, 747» 7 5 'AS'., 2«7 73"» 74% 305' 234 1R3'/| 205", 292 133"» 177 177 858 108'/» SCO 107", 158'/, 1C0 42 J V 427 42i; 160 ICO JUO Tl' f 152.50 f150. '217 99';, 977,6 28% 173 174" 1">%« 107. 111 110", 160'/, 159 Het bericht, dat het lijk van den Engelschon aviateur Cecil Grace, die over het Kanaal zou vliegen, te La Panne op de Belgische kust aange spoeld was, is onjuist gebleken. Het lijk is herkond, als dat van een jongen man uit een dorp bij Duinkerken. Kapitein Mactenthum heeft Maan dag, met een passagier bij zich op zijn tweedekker, een overland vlucht gedaan tfan ongeveer 170 K. M., van Berlijn naar Maagdenburg. Hij vloog 2 uur over den afstand. Dit is de eerste militaire overland vlucht van be tee ken is, door eèn Duit- schen officier gemaakt. Laatste Herichten - Bij de dit jaar te houdon perio dieke verkiezingen voor don gemeen teraad van Vlissingen zal, wegens toe neming der bevolking tot moer dan 20.000 zielen, het aantal leden met 2 vermeerderd en van 17 op 19 gebracht worden. - Tot tweede officier bij do Mij. Zeeland te Vlissingen is benoemd de heer R. Matzinger. - De Bulgaarscho Sobranje hooft, een commissie van twaalf leden bo- noomd, welke een onderzoek in zal teilen in zake de beschuldigingen tegen de oud-ministers. De Commissie zal een rapport aan de Sobranje overleggen en daarvan zal het afhangen of do ministers voor een buitengewone rechtbank zullen moeten verschijnen. Do zitting van do Sobranje is tot 23 Jan. verdaagd. - Blijkens heden Lij do le Kamer ingekomen schrijven hoeft de hoer C. A. M. Raaijmakers, lid dier Kamer voor Noord-Brabant, wegens voort- "urende ongesteldheid ontslag geno men. - II. M. de Koningin heeft heden ochtend ten S"2 ure den nieuwen Minister ter boüediging ontvangen. Na de eedsaflegging had do hoor Colijn n langdurig onderhoud mot H. M. j Pen 2 uur hooft minister Colijn de oorlogsportefeuillo van zijn voorgan ger overgenomen. Vorsehillondé auto riteiten werden daarna voorgesteld. - II. M. heeft hoden benoemd tot Kamerheer in buitongow. dienst Mr. G. J. Pk. Hehimmelpenninck to's Hage; Mr. A. M. I). baron Sweorts do ljan- las Wijborgh, buitongow. gezant en gevolm. minister te Petersburg, en W. baron Taets van Amerongon van Woudenberg te Utrecht; tot Kamer jonker Jhr. Mr. W. J. v. d. Pol ambte naar ter prov. griffie te 's Hertogen- bosch. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE B1LDT. Hoogste barometerstand 782.1 te Hermosandlaagste barometerstand 749.9 to Nice. Verwachting tot. don avond van 5 Jan.: Matige tot krachtige ooste lijke tot zuid-oostelijke wind, meest betrokken, weinig of geen neerslag, temperatuur beneden vriespunt. VAN MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, KOKKEN tot zeer lage prjjzen. Aanbevelend Speel iliteit in Mm 'els cnCoslutiies BURGERLIJKE STAND. Gouderak. 1 Dec. '10—3 Jan. '11. GEBORENJan, ouders Jac. de Bruijn on N. Verboom. Aaltje, ouders W. de Graaf en C. Vuik. Willem, ouders G. Stam en C. de K waasten iet. ONDERTROUWD: T. de Jong, te Berkenwoude en T. Boutesteijn. M. de Gruijl, te Moordrecht en Jac. S. Palsgraaf. OVERLEDEN A. van Dam, wed. J. J. van der Lek, 68 j. G. van Dam, wed. P. Blanken, 65 j. Te Haarlem: C. Stouthart, 32 j.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2