ra én sim. N TE 8D J sui I I ring naorip- g wordt na il van andere te brengen, xle doozet’, nning, doch »rd »Kina- fabriek af- i No. 11450. Donderdag 5 Januari 1911. 49e Jaargang* Verschijnt dagelijks Sviitexi laxxcL. Buitenlandsch Nieuws. identen 'd FEUILLETON II I' r LrtÉlt. *1 fil X O I Zoon. 'ZONEN, w. Ir i XTïeu.'rxrs- ezi -^.d"V"ext©xxt5.e"bls-c3. voer G-ovlcLsl en. Ozxxs'txelcezi.- behalve Zon- en Feestdagen. •etari*. Telefoon Interc. 82. e algemeen e in. 8 uur, Bios- •rloopig in nummer vijf inhaar n.ntwnnr/Irlo rl<> Sigaren- HJL, ART Lz. 40UDSCHE o gemeenten ERK l« letten i. f 1.05. Alsof zij met den een geheel uitmaakte, ur Vergade- ieid voor de iregeld tijdig tvangen van vermukelijk* an in onze 8 -W ruppöls 0,75. VAN SËN worden i verzegelde vijf, twee en ‘,en Ned. ons ig van Nom- voorzien van Merk, vol- jedepöneerd. e uitvoering orders aan- a”, 8 uur. lermoorder”, ,Harmonie”. a”, 8 uur. r de tooneel- dgr. Paaps”. 8 uur. Bios- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 125 Idem franco per post - 150 Met Geïllustreerd Zondagsblad 50 Idem franco per post - 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN 7 */2 uur.1)0 het operette- irectie van ,Wat hebt ge met den nieuwen gedaanj?” vroeg de eerste- van het rijkskrankzinnigenge- op de Shetland-eilanden, dr. 44) Rusland had de meeste zijner Azia tische bezittingen moeten afstaan en Duitschland al zijn Afrikaansche. China was geheel en al een Engelsche kolo nie geworden, en men was van mee- ning, dat de overige landen ook spoe dig aan de beurt zouden komen. Erik verbleekte, toen hij dit hoorde. „Nog iets,”, zei hij. „Vraag, waar Engeland al dat geld vandaan krijgt.” „Wie zal het zeggen!” werd geant woord. „Men heeft daar geen parle ment meer. De Engelsche regeering grijpt het geld uit de lucht, zonder belastingen of andere inkomsten. Men zegt, dat ze hun geld zelf maken, of schoon dat wel praatjes zullen zijn. Anderen beweren, dat ze in Afrika een goudberg gevonden hebben, hoo- ger dan de Chimborazo. Dat blijft overigens ook gelijk. Wil u dus aard appelen hebben of niet Erik liet een paar schepel nemen. De zon neigde ten ondergang toen de schepen elkander verlieten. Aan den verren horizont toekende zich een president heeft de volkomen goedkeu ring van koning Alfonso gekregen op zijn nieuwe programma. Daarop komen o.a. voor dienstplicht, een wet op de vereeni- gingen, Rekenonderwijs, financieel© hervormingen enz. Over Oostenrijk-Hongarije lezen we dat de heer van Bienerth nogmaals verzekerd heeft dat de vorming van het nieuwe kabinet geen koersverandering zou -meebrengen. Van een parlementair kabinet kan geen sprake zijn, zoolang de onderhandelingen tusschen de Duit- schers en Tsjechen nog niet tot een tastbaar resultaat geleid hebben. In Londen heeft men van de Perzi sche regeering telegrammen ontvangen, waaruit blijkt, welke pogingen de Per- ‘zische regeering doet, tot herstel van de orde in het zuiden des lands. De telegrammen spreken van rede tot voldoening. De regeering heeft be sloten een aantal Europeesche officie ren in dienst te nemen om de strijd krachten te organiseeren. De gouver- neur-generaal zal 10.000 man geregelde troepen onder zijn bevelen hebben, om zoodoende de orde te herstellen. In Engelsch-Voor-Indië, n.l. te Cal cutta, zijn oneenigheden uitgebroken tusaphen de Hindoes en de Moham medanen. De Mohammedanen brengen op hun feesten een koeienoffer. Hiertegen ver klaarden zich niet de Hindoes, maar de fanatieken stam der Jainas. De Jainas zijn de geldwisselaars in Calcutta. Nu dreigden zij de Europeanen met sta king van hun werkzaamheden, wan neer deze het 'koeienoffer niet beletten. Toen dit niet hielp wendden zij zich tot de Bengaalsche regeering, die ech ter antwoordde, dat zij zich in het al jaren bestaande4 gebruik niet zouden mengen. Nu sloten de Jainas werke lijk hun winkels en banken. Daarmee waren de Mohammedaansche kooplie den zeer gedupeerd. Al spoedig stond men gewapend tegenover elkaar. Een dag lang wist de politie vijandelijk heden te voorkomen. Maar den vol genden dag kwam het tot een vecht partij. De Engelsche troepen herstel den de orde, zoodat het koeienoffer kon plaats hebben. Het heele incident bewijst nog weer eens, dat Engeland voor zijn macht in Voor-Indië niet bevreesd hoeft te zijn. Zoolang de bewoners onderling nog zoo zeer verdeeld zijn, is Enge- lands positie nog altijd hecht en sterk. noch aan roer, dubbeleylinder werd zij onwederstaanbaar naar diet Engelsche schip getrokken, dat thans een verblindende electrische stalen- bundel op haar richtte. „Ze hebben ons een electro-magneet toegezonden,” zei Alslóv. „Nu is alles uit!” Erik antwoordde niet. Hij staarde somber' naar den kolossus, welks ver schansing hoog boven het water uit stak en die meer dan een Engelsche mijl lang was. Toen zij in de onmiddellijke nabij heid van het oorlogsschip gekomen waren, werd er een elevator ter grootte van een klein huis neergelaten. Een officier gelastte hun in het Engelsch hem allen, zonder uitzondering, te volgen. Men gehoorzaamde zwijgend. Toen zij op het dek van het oor logsschip stonden, kwam er een kleine man in een prachtige uniform op hem toe. „De eigenaar van het schip vroeg hij. Erik trad naar voren. „Uw naam is Poulsen „Ja, mijn naam is Erik Poulsen,” antwoordde deze en keek spottend op ’den klein«n commandant neer. Ln nastu van het keizerrijk Enge- g* rijt mijn gevangene 1” De „Chemeia” had nel haar koers veranderd en trachtt ongemerkt in oostelijke richting te ntsnappen. Maar opeens veraderde ook de kolossus zijn koers a stuurde naar het oosten. Eerst tbns scheen hij haast te makenzijt snelheid was grooter dan die van den wind, of schoon men geen roo zag opstijgen. „Dat gaat met eletriciteit”, fluis terde Alslüv. „Dat zie ik,” ahtwordde Erik met op elkaar geklemde taden. Plotseling werd hetrater aan stuur boordzij van de „Chdeia” hevig ge roerd. Een langwerpj, dubbel-cylin- dervormig voorwerp rwam met ver bazende snelheid dof het water op het schip toeschieten/lat zich begon te buigen en niet ged meer aan de schroef gehoorzamen ilde. Een ©ogen blik scheen het zonddinge voorwerp, dat over de twintig teter lang en een meter of zes breed on zijn, zich te bedenken. Langzaamnaderde het de „Chemeia”, stiet doftegen eten kant van het schip, maf sloeg daarna plotseliag hevig tege de staRn platen der boeg, zoodat hetscheen^ a'«of het schip in tweeën zou larsten. De be manning stiet een reet van schn, uit. Hen k Op hetzelfde oogenblik gehoor- I hTn zaamde de „Chemeia” itoch aan schroef land wai patiënt dokter sticht Richardson. „Hij is voorloopig in nummer vijf opgesloten, mijnheer,” antwoordde de bewaarder. „Dat gaat niet,” ging de dokter voort„ge moet weten, dat het een zeer gevaarlijk patiëent is, dien ge geen oogenblik uit het oog moogt verliezen en in geen geval met de anderen in aanraking moogt laten komen. Zijn krankzinnigheid is van een stillen, maar des te gevaarlijker aard. Ge moet hem naar nummer dertien over brengen en hem nauwkeurig in het oog houden als hij in de gang of op de plaats beweging neemt. Overigens behoeft ge hem nooit bijzonder streng te behandelen. Ik stel u in elk opzicht voor hem verantwoordelijk „Zeer wel, mijnheer! Nummer der tien dus.” De bewaarder groette en ging heen. „Er uitzei de bewaarder tot Erik. „Gauw wat Erik stond op en mat den ander met een hoonenden blik. (Wordt vervolgd.) Een politie-agent hield de automo biel aan en verzocht den chauffeur hem naar het politiebureau te volgen. De hoer, die in de automobiel zat, protesteerde daartegen, waarop een toetredende polirie-officier ook hem voor gearresteerd verklaarde en het rijtuig met chauffeur en passagier naar het bureau bracht. Toen de gevangen genomen heer daar zijn pelskraag naar beneden sloeg, zakte de dienstdoende commissaris van schrik bijna ineen. Hij had n.l. in den gevangene den minister van justitie •Stelian herkend en begon dus excuses te maken wegens den overdreven ijver van zijn ondergeschikte. Do minister verzocht hem echter te handelen, zooals hij zou doen, wan neer het een ander betrof, waarop minister en chauffeur verhoord werden en een proces-verbaal werd opgemaakt. De minister werd veroordeeld tot 10 fres. boete. De Roemeenen echter, die van het geval hooren, slaan de handen in elkaar van verbazing, want dat er in hun land ook wel recht werd gedaan zonder aanzien des persoons, was voor hen iets totaal nieuws. België. Duizenden kinderen hebben in Bel gië naar de kleine prinsen nieuwjaars- kaartjes gezonden, gefrankeerd met den postzegel Caritas. Al die kleinen hebben vanwege hot koninklijk secretariaat een antwoord gekregen, luidende als volgt „Paleis van Brussel, „H.H. K.K. H.H. de hertog van Brabant, de graaf van Vlaanderen en prinses Maria José bedanken u van ganscher harte voor de genegenheid hun bewezen, bij de aankondiging van de aanstaande en volledige genezing van hunne lieve moeder.” Op de achterzijde der kaart ziet men eene lieve groep, voorstellende de Koningin met hare kinderen. Portugal. Uit Lissabon wordt bericht, dat de cholera op Madera afneemt en dat de bewoners van hot eiland langzamer hand meer bereidwilligheid toonen om de voorschriften van de overheid op te volgen. De Madridsche „Imparcial” verneemt uit Vigo, dat de overheid van Monaco, een vesting, even over de noordelijke Portugeesche grens, beslag heeft ge- Duitschland. In Pruisisch-Eylau ontmoette een officier, die op Oudejaarsavond naar zijn woning terugkeerde, een troep dronken burgers, die hem aanvielen en mishandelden, zoodat hij zijn wo ning moest worden binnengedragen. Daar joeg hij zich den volgenden morgen een kogel door het hoofd. Zwaar gewond werd hij naar het hos pitaal overgebracht, waar hij’nog den- zelfden avond overleed. De Beiersche minister van Onderwijs heeft goedkeuring geweigerd op de benoeming van een Joodschen onder wijzer aan de gemeenteschool te Kai serslautern. Aan de „Vos^. Ztng.” schrijft men De koopman X. in de naburige stad M..die o.a. ook thee^v'erkoopt, had ter aanbeveling de mooie Chineesche schriftteekens van den omslag als uit hangbord voor zijn winkel elegant laten copieeren. Een schriftkenner, die het opschrift in het voorbijgaan las, barstte in een luid gelach uit en ging den winkel van den koopman binnen vragende Weet ge wel wat die bonte teekens op uw uithangbord beteeke- nou? a thee voor de vervl. Christenhonden Op het oogenblik rijn in de Eifel vier groepen bezig met het zoeken naar goudeen Dusseldorpsche groep, die 35 velden, een Keulsche groep, dei25 velden, een Nedeflandsche groep, die 4 velden, en een Berlijnsche groep, die 5 velden ontgint. Fbankrlk. Een populair Parijsdi tooneelspeler, Albert Regnard, werdMaandagavond door een beschonken prsoon door een revolverschot gedood. Regnard had in,,een dein restaurant van de Rue des Maryrs gedineerd, toen een blijkbaar nie nuchter man, als arbeider .gekleed net twee jongens het lokaal binnen kram, en ruzie maakte met den waad. Regnard mengde zih in het krakeel en verzocht den man zich rustig te houden. Als eenig intwoord haalde deze een revolver te voorschijn en schoot Regnard in he onderlijf. De dader staat te peder naam en faam bekend en schilt alleen door G 0 HIS(] IIE (0 lRt\T. donkere, gerekte massa af, die zich met groote snelheid bewoog en te massief en van te scherpe omtrekken scheen om een opeenhooping van wolken te zijn, terwijl zij aan den anderen kant te reusachtig voor een schip was. „Wat drommel is dat daarginds in het noordwesten riep kapitein Als- löv uit. „Ja, wat mag dat zijn vroeg de bemanning verbaasd. „Vraag het den walvischjager, vóór hij ons verlaat. Haast jezei O’Kelly tot Colandro. Deze bracht de hand aan den mond en riep den Amerikaan, die reeds een aanmerkelijk eind verwijderd was, de vraag toe. Nauwelijks verstaanbaar luidde het antwoord „Navio de guerra ingles,” wat Ca- landro vertaalde met„Een Engelsch oorlogsschip.” Een uitroep van verwondering volgde. „Dan zijn de Engelsche oorlogssche pen verbazend gegroeid, sinds wij hun zoeklicht stukschoten,” zei O’Kelly. De kapitein en Erik stonden samen te fluisteren. De manschappen stonden zwijgend bijeen en staarden met ge fronste wenkbrauwen naar het monster. De zon ging onder het begon lang zaam te schemeren. PRIJS DER A I) VERTENTIËN Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer - 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. ZOON. taf van ver- a in gewacht endeweg 64, f dronkenschap tot zijn misdaad te zijn gekomen. Oostenrijk-Hongarije. De berichten over den gezondheids toestand van Keizer Frans Jozef blijven gunstig luiden. Gisteren heeft hij alweer eenige staatszaken afge daan. De sensatie-berichten over een ernstige ziekte, die natuurlijk ook nu weer heel spoedig werden verspreid en een daling der staatspapieren ten gevolge hadden, missen volgens een telegram aan de Köln. Ztg. allen grond. Do keizer lijdt alleen aan een flinke verkoudheid. Rusland. In het Russische plaatsje Lodejnoje zijn zes personen door een wolf ge dood. Bij de jacht op het dier werd daarenboven een jongen door een ge weerschot gedood. Na veel moeite slaagde men er in, het gevaarlijke beest neer te schieten. Tengevolge van de onvoorzichtige wijze, waarop een passagier in de derde klasse met benzine omging, geraakte in den afgeloopen nacht op den spoorweg tusschen Grodno on Soewalki eei^ personenwagen in brand. De wagen verbrandde. Vele passa giers kregen brandwondeneenige personen zijn verbrand, hunne ver- Koolfle lijken werden tusschen dê püïhr hoopen van den wagen gevonden. Telegrammen melden dat te Tasjkent in Rusland gisternacht te 4 uur een golvende aardschok gevoeld is on een aardbeving te Wjernoje (in het Oosten van Russisch Toerkestan) de helft van de steenen huizen vernield heeft. Het aantal omgekomen is onbekend. Te Kopal (ten N.0. van Wjernoje) zijn scheuren in den grond ontstaan. Bulgarije. Te Boekarest zijn in den laatsten tijd zoo dikwijls automobiel-ongeluk ken voorgekomen, dat de maatregelen op het automobiel verkeer verscherpt zijn en de politie strenge orders heeft ontvangen stipt toe te zien op de naleving der desbetreffende bepalin gen. Maandagavond reed nu bij dikken mist een automobiel met buitenge wone snelheid door de Calea Victorei, de hoofdstraat der stad, terwijl in de straat een buitengewoon levendig ver keer heersehte. Allereerst willen we het bericht van gisteren over de belegering in Lon don’s East-End eens nader toelichten. *t Is in Londen een formeele bele gering geweest. Men herinnert zich, hoe in ’t laatst van December eenige politieagenten zijn vermoord. Daarop is het geheele defectieve-corps bezig geweest om de hoofdleiders, bekend onder de namen „Peter de schilderu en „Fritsu op het spoor te komen. Nu was uitgekomen, dat zich een aan tal misdadigers, waaronder Peteru en „Fritsu in een huis in de Sidney Street bevonden. Besloten werd in den vroegen ochtend een inval in dat huis te doen. Bij den inval werd de detectieve- sergeant Leeson in de borst getroffen. De andere politieagenten deinsden terug en nu werden groote troepen gewapende agenten naar de Sidney- street gezonden. Al spoedig bleek het dat de misdadigers in het huis beslo ten hadden het leven duur te vorkoo- pen en dat zij ruimschoots van wa penen voorzien waren. Geregeld werd er van uit het huis geschoten, zoodat de politie een afwachtende houding aannam. Tegen 10 uur liet men een compagnie Schotsche Hooglanders aan rukken. Nu begon de belegering in ernst. Het werd een schieten heen en weer, totdat eindelijk, nadat minister Churcill zelf ter plaatse was versche nen, men hoopen stroo in de straat bracht, blijkbaar om de misdadigers het hliis uit te rooken. Later scheen men hen uit het huis te willen spuiten. Maar plotseling stond het gebouw in brand. Blijkbaar wilden de misda digers in de verwarring ontvluchten. Men trok nu het cordon agenten nog nauwer samen. Onze beperkte ruimte laat niet toe al te uitvoerig te worden. Zeker is, dat, nadat het heele huis was uitgebrand, het is ingestort met de bewoners er onder. Men heeft 2 lijken gevonden, hoogstwaarschijnlijk van Peter de schilder en Frits hoewel het niet zeker is. Heel Londen is er vol van en de Londenaars verslinden als het ware de nieuwsbladen. De Staatspensioneering in Engeland is nu ook uitgestrekt tot de bedeelden en het is verwonderlijk, hoe verschil lende oudjes nu het huis verlaten en met hun pensioentje in den zak het leven weer Ingaan. Canalejas, de Spaansche minister-

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1