jef. EN RIJEDOM. 'AN THKE. lESSiN No. 11451. iet Tuin knevel 49e Jaargang. Vrijdag 6 Januari 1911. kiamsgiatm, Buitenlandsch Nieuws. Sia-itexu leuxxd.. FEUILLETON ij, i |{l ELDER. IR RATORIUM HA” Zoon. iTie'd.'ws- eix ^.d-vertea^-tieTola-cL voor O-oaxgLsl oxx Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. LY ZONEN, EM. r. I Telefoon Intere. 82. het den. Hij m”, 8 uur, Bios- uitdrukkelijk bij /Ie niet Hij (Wordt vervolgd.) Secretarie f i BIJL, BAADT La. de Sigaren- i Lon- voor* iuige oud». Het huis n en droge Kei lden per jaar. SCHOUTEN. I Rotterdam. t MEUK te lellen JUK. ter f 1.05. GOIIISIH E COURANT. j< dl Tiende whg 64, bij Telefoon Intere. 82. gebruik van se beroemde actief deelnemen van stierengeverhtcn verbo- Italië. In Noord-Italiö is geweldig veel sneeuw gevallen verschillende wegen zijn onbegaanbaar. De temperatuur is zeer gedaald er zijn eenige personen doodgevroren. Ook to Home is sneeuw gevallen. 1JN VAN IEEËN worden in verzegelde n vijf, twee en n een Ned. ons kling van Nom- js, voorzien van nd Merk, vol et gedeponeerd, t de uitvoering rde orders aan- ‘iode. Volko- succes, geld d tegen EKEN ding franco a ontvangst 75 (ook post- 1.90. en de uitwer- Indjen na niet geheel iren wij den geheel gratis, fkomen ver- >rdia”, 8 uur. vadermoorder", in. jjJIarmonie”. jrdia”, 8 uur. door de tooneel- a „Mgr. Paaps”, en”, 8 uur. Bios- Inrichtihgkn welke gevaar, schade or HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van bet Bestuur der Goudsche Coöperatieve Ijsfabriek Willem Barendsz” te Gouda om vergunning tot oprichting van eene ijsfa briek, gedreven door een electromotor van 25 1’. K., in het perceel gelegen aan de Vest kadastraal bekend Sectie D No 1754; Dat op Vrijdag den zosten Januari 1911, des namiddags ten 1L, ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een ol meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den óden Januari ign. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS. De Secretaris, BROUWER- '2 uur Vergade- Arbeid voor de kundige kennis zich niet bijzonder ver boven het speciaal phnnnaceut isdie verheft,antwoordde do jonge arts, „en ik kan u derhalve op uw vraag geen beslist antwoord geven. Maar houd u nu voorloopig kalm, traditie slapen als ge kunt, lees een weinig om den tijd to verdrijven. Ik heb hier eenige geil lustree rde tijdschriften voor u meegebrachtmorgen kom ik u weder bezoeken. Adieu zoolang!" Daarmee verdween hij, zonder Erik den tijd te geven nog iets te zeggen. Maar het bezoek van den jongen arts was hem een welkome afleiding in zijn sombere eenzaamheid. Hij had er al te eerlijk en oprecht uitgezien, dan dat hij kon weten, hoe de zaak naar waarheid in elkander zat. Stort baden Hij meende het blijkbaar goed, en Erik nam zich voor, allengs zijn vertrouwen te winnen. De dagen verliepen. Tweemaal daags mocht Erik, in gezelschap van den bewaarder, een half uur beweging in de open lucht nemen, dat wil zoggen op een afgesloten plaats. Daarna kreeg hij een stortbad en werd dan weder in zijn cel opgesloten. Een week lang kwam de jonge arts hem geregeld bezoeken; telkens bracht Erik hem meer tot overtuiging, en het was duidelijk, dat hij eindelijk niet recht wist, wat hij van Eriks geestes- en”, 7’/i uur. De [oor het operette- r directie van t. ij geregeld tijdig 1 ontvangen van ^en, vermakelijk- e dan in onze bedreiging in vervulling gegaan, die de Fransehe President hem eens in het oor geduisterd had Salus populi summa lex Hij glimlachte bitter. En terwijl hij hier opgesloten zat voor zijn leven lang natuurlijk, tot hij oud en grijswerd of misschien werkelijk krankzinnig in dien tus- schentijd gebruikte een staat zijn ont dekking om alle andere landen te onderdrukken en de wereld aan zich onderdanig te maken Dat was om razend te worden. Ware de ontdek king nog zijn eigendom geweest de zijne alleen -4? dan was er nog hoop geweest. Maar nu En de gedachte kwam bij hem op. of misschien reeds vóór hem iemand de groote ontdekking had gedaan. Had misschien reeds vroeger iemand zijn leven in het krankzinnigengesticht geëindigd, omdat het welzijn van het volk gebood dat de ontdekking dood gezwegen werd 0, hij wilde liever in het geheel niet denken het zou er slechts mee eindigen, dat hij wer kelijk krankzinnig werd, Hij stond op en begon het vertrek als een gevangen leeuw in zijn kooi op ,em neer te loopenmaar de cel was geen vijf pas lang en geen drie breed. Hij verhief zich op de teenen om, zoo mogelijk, iets van de zee te kunnen zien, doch tevergeefs. Slechts de regelkring, die alle vreemdelingen maar toelaatz. g. een misdadigers-- bende die den rustigen burger bedreigt. Het is natuurlijk duidelijk dat er bij de vreemdelingen die in Londen wo nen, duizenden vreedzame burgers zijn tegen wie een verscherpte vreem delingenwet hoogst onrecht vaardig zou zijn. Gelukkig schijnt de regeering niet toe te zullen geven aan dit reactio naire drijven, tenminste de regecrings- gozinde bladen schrijven, slechts over verscherping der wet tegen in het buitenland veroordeelde misdadigers. Waar we gisteren ook schreven over de kabinetscrisis in Oostenrijk- Hongarije, kunnen we nu molden, dat do ondorhandolingen tusschon de Duitschers en de Tsjechen tot niets hebben geleid. Van een parlementair kabinet kan dus geen’ sprake zijn, daar ook de Polen hun medewerking weigeren, zoolang hun niet moer af doende verklaringen zijn gegeven over den bouw van waterwegen. Men ver wacht dat van Bienerth ontslag zal vragen van de hem gegeveSopdracht en men een ministerie zal Icpijgen van hooge ambtenaren, als leiders der De partementen. Dit kabinet zou dan de recrutenwet en de voorloopige be- grooting tot stand brengen en daarna zou het Huis worden ontbonden. Men herinnBrtMiich hoe bij de al ge in een o verkiezingen in Engeland oen groep Protestanten zich schaarden aan unionistische zijde 0111 de regeering te beletten Ierland zijn Home-Rule te geven, omdat zij bevreesd waren, dat Home-Rule voor Ierland zou worden Rome-Rule. Joh. Redmond, de leider der regoe- ringsgezinde leren, heeft nu in een toespraak te Dublin nog eens verze kerd, dat de Protestanten in Ierland onder Home-Rule (zelfregeering van Ierland) voor hun godsdienstige en politieke vrijheid nielp te vreezen had-" den. Hij zei Al zijn wij goed Katho liek, onze politiek zullen we ons uit Rome of eenige andere plaats nooit laten voorschrijven. Terwijl in Frankrijk de vakvereni gingen en de socialisten hun agitatie- middel, de Durand-zaak, ijverig warm houden, zijn de Royalisten op hun beurt een campagne begonnen voor Lacour, den schrijnwerkersknecht, die op den dag dor onthulling van het Feraij-gedenkteeken een aanslag op Briand, den minister-president deed en daarvoor gevangenisstraf kreeg. 45) „Gelooft ge werkelijk, dat ik krank zinnig ben vroeg hij. Geen antwoord. „In dat geval dwaalt ge,” ging Erik voort. „Dat zeggen ze allenbromde de bewaarder. „En nu geen praatjes meer. Voorwaarts 1” Hij schoof Erik voor zich uit de trap op, welke naar een hooger gelegen verdieping voerde. Hier ontsloot hij de deur eener cel en Wierp haar weder in het slot. Erik was alleen. Het was een klein, smal vertrek, welks muren van matrassen waren voorzien en waarin zich een brits be vond zonder scherpe kanten. Door een klein, in de hoogte aangebracht venster, dat van dikke ijzeren stangen voorzien was, hoorde men het ruischen der zee en het slaan der golven tegen het klipryke strand, onmiddellijk onder -de muren van het gesticht. Erik zette zich op de brits neer en steunde het hoofd met beide handen. Dit was dus het eindezoo was de Frankrijk. In een gemeenschappelijke zitting hebben zich gisteren de vijf „acade mies1* met 90 togen 52 stemmen tegen de verkiesbaarheid van vrouwen tot lid van het Instilut de Franco uitge sproken. Aanleiding tot dit besluit was het voorstel, mevrouw Curie tot medelid te benoemen. Engeland. Het brievenvervoer op het Londen- sehe hoofdpostkantoor gedurende de jongste Kerstweek bedroeg 14 milliuen ontvangen en verzonden brieven Naar de Engelsche bezittingen Vervoerden de stoomschepen ongeveer 9001) post zakken met ruim B millioon brieven on kaarten naar de Voroenigde Staten werden 531.000 stuks verzonden. Meer dan 8500 hulpbestellers waren in dienst genomen. Een grappig staaltje van do gering schatting voor andere volken, die er bij een goed doel van tyet Engelsche volk zit, kwam dezer dagen in Lon den voor een politierechter te .schijn. De rechter vroeg een 1 Was hij gok of dronken De getuige Het is oen Ier, dus zal het wel niet heeleniiial pluis bij hem zijn geweest. Toen gisteren de sneltrein van Lon den 'St. Panera») naar Edinburg door liet station Kettering reed, rolde oen man, die al een tijdje op de treeplank had gesteun, op het perron. Hij kwam er, wonderlijk genoeg, ongedeerd af. De politie doet onderzoek naai hem. Hot bleek een Hollander van middel baren leeftijd. Zijn vrouw zat in den trein, zoide hij. Hij had een kaartje naar Edinburg. Spanje. De Spaanscho Minister van Binnenl. Zaken heeft een besluit afgekondigd, waarbij het vrouwen aiui den wordt. Hoewel toestand moest denken. Op zekeren dag liet hij zich uit, dat hij met den eersten-dokter zou spreken, om den patiënt vrijheid te verschaffen zich in het gesticht te bewogen. Daags daarop kwam hij tegen zijn gewoonte niet on ook den volgenden dag niet. In den voormiddag van den vierden dag kwam do eoTRte-dokter in eigen persoon en zag vluchtig naar Erik maar daarna bleef het dokters bezoek geheel uit. De bewaarder was de eenige persoon met wien de patiënt nu in aanraking kwam. Dag op dag verliep, week op week, «n de weken werden maanden. Het werd herfst en winter en weer voor jaar. De tijd kroop langzaam voor Erik om, die ten laatste in een onverschil ligen, doffen, gevoolloozen toestand verviel. Wat hielp het, te morren Het werd er niet beter door. Hij was en bleef begraven hij had zijn vrij heid voor altijd verloren. En wat was er van de anderen ge worden Van zijn vrouw en de ge- heele bemanning der „Chemeia” Had men hen in vrijheid gelaten ofHij waagde het nauwelijks daaraan te denken. een stukje van den westelijken hemel, gekleurd door do ondergaande zon, ver toonde zich aan zijn blikken. Daarna viel hij weder op de brits neer. In de gang hoorde hij de stem van den bewaarder: „Hij is stapelgek hij verbeeldt zich, dat hij goud kim maken1” Kort daarop trad een jonge arts binnen. Hij voelde Erik den pols en sl<^g hem oplettend gade. Het was een vriendelijke jonge man met een vertrouwen inboezomd gelaat. „Gelooft u, dat ik krankzinnig ben?” vroeg Erik ernstig en keek hem flink in de oogen. „Geenszins,” antwoordde de jonge man glimlachend, „alleen een weinig zenuwachtig. Ge moot een kuur door maken stortbaden nemendan zult ge ongetwijfeld weder geheel herstel len.’’’ Erik keek hem twijfelend aan. Was hij mot den waren samenhang der zaak op de hoogte of handelde hij in de beste overtuiging „Ik bevind mij hier, omdat ik be weerd moet hebben, goud te kunnen maken," zei hij langzaam. „Gesteld, dit ware zoo, als arts moet u wel zooveel scheikundige zijn om de mo gelijkheid van zulk een ontdekking niet direct te kunnen ontkennen.” „Ik moet bekennen, dat mijn schei- wet verboden, acht de Minister zulk optreden geheel en al in strijd met het fijnere vrouwelijk gevoel, waar door ook het schouwspel onverdraaglijk moet worden. Koningin Elisabeth zal aan het eind dezer maand naar het Zuiden van Frankrijk vertrekken tot volledig hor stel Mm krachten na haar ernstige ongesteldheid. Voorloopig is het verblijf der vorstin aan do Muldellandseho Zee op twee maanden viistgosteld. Azifc. De aardbeving in Turkestan duprt nog voort, do schokken worden echter langzamerhand zwakker. De ramp heeft helaas een betrekke lijk groot aantal slachtoffers goöiseht. Te Wjernyi omtrent andere plaat sen zijn nog geen nadere berichten ontvangen werden tien soldaten gewond on één gedood, terwijl veertig burgers het leven verloren en een voel gfootor aantal gewond werd. Al de leenien gebouwen in de bui tenstad zijn ingestort, zoodat honder den gezinnen dakloos zijn. De huizen in do binnenstad hebben ernstig geleden, het ergst de beide gymnasiën en het huis van den gou verneur. De stad is echter niet zoo zwaar geteisterd als door do aardbe ving van hot jaar 1887, doordat sedert dien tijd eon groot aantal steenon ge bouwen door houten vervangen zijn. BeloiR. Er wordt melding gemaakt van een staking in hot Belgische kolengebied. 12000 man hebben volgens de laatste berichten het werk neergelegd en men weet, dat te Scrairig gewonden zyn gevallen in een gevocht met gendarmes. De berichten, (lie we in verschillende bladen vinden, zijn niet overmatig dui delijk. Zooveel schynt evenwel vastte staan, dal van een algemeene staking vooralsnog geen sprake is. Alleen de kolenrijders hebben tot dusver het werk neergelegd. De beweging Is’jiaalt zich nog tot den linker Maasoever. Maar er bestaat vrees, dat zij zich tot den rech teroever zal uitbreiden. 1 hlTHCHLANI). Da Berlijnsche tram heeft een her vorming in haren dienst ontworpen. Daar de moeste ongelukken dooor het op- en afspringen onder den rit ont staan, zullen dn balkons zoolang do tram rijdt voortaan gesloten blijven. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer - 0.10 Bij di-ie achtereen volgende plaatsingen worden deze togen t wee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1 o ri'gels f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel moor 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters eu randen naar plaatsruimte. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post-1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad-1.50 Idem franco per post - 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange m z.4 j onj5o Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. - - De Action Franpaise, het orgaan der royalisten, roept alle Franschen, die nog Fransch voeten, op, er voor te zorgen, dat Lacour als politiek ge vangene behandeld worde en dus ook de voordeelen van het als zoodanig gevangen zitten, deelachtig worden. In Japan is eerügen tijd geleden voor het eerst een aanslag op hot leven van den Mikado gesmeed. Telegrammen uit Tokio melden nu dat het meerendeel der beschuldigden hun schuld hebben bekend. Het proces wordt in hot geheim behandeld. De Courier d’Extréme Orient weet een en ander mede te deolen over deze sa menzwering. Onder de in hechtenis genomen personen behoort ook de Japansche anteuiiKotokoe, een Ooster- sche Tolstoi. Deze nu is de vader van het .socialisme in Japan. Hij organiseerde de Japanscho soci alisten te San Francisco en verspreidde vandaar* uit’zijn^lectutir over Japan. Den 22"’t”’ Maart 190f) besloot hij, ondanks het politie-verbod tot oen straatbetooging. Een aantal inhechte nisnemingen had plaats, maar Koto- koo bereikte, er mee dat men zijn ge schriften las. De regeering echter ging valt haar zijde over tot socialis ten vervolging en dit gevoegd bij de ontevredenheid der drukkende belas- eingon-iri» gevolg" der ftwraiech-Japan- sche oorlog, dreef vele socialisten den weg van het anarchisme op. In Juli 1.1. werd de aanslag op leven van den Mikado ontdekt. Men wist dat Kotokoe (hui leider zelf had gesclu’even voor een daad werke lijk optreden der socialisten en zoo kon ook worden geconstateerd, dat Kotokoe de geheele leiding in handen had. De acte van beschuldiging eischic voor de 26 samenzweerders de dood straf. Slechts het uitspreken van het oordeel en de inotiveering, daarvan ingeval van een veroordeelend vonnis, moeten i*n> het openbaar gebeuren. De beklaagden worden door een twaalftal bekende advocaten, waar onder (’en tweetal afgevaardigden, verdedigd. De regeering is blijkbaar de schuld van alles. Zij heeft met begrepen, dat men do volksontcvredenhcid niet weg neemt door onderdrukking of met ge weld, doch illleen door een flinke de mocratische wetgeving, die de oorzaken der ontevredenheid wegneemt. Dat heeft Japan vergeten on zoo is het volk tot deze wanhoopsdaad gekomen. Het Houndsditch-drama te Londen heeft de halve wereld in beroering gebracht. In Engeland beginnen ver schillende bladen te vragen, of hot wel noodig was om een zoo groote macht politieagenten en soldaten op de been te brengen om 2 misdadigers gevangen te nemen, waarbij hoogst waarschijnlijk Peter, de schilder, nog niet eens was. Echter, een middel aangeven om op een andere manier de boeven on schadelijk te maken, doen deze bladen ook niet. Het zijn in ’t algemeen de unionistische bladen, die er de regee ring een verwijt van maken, dat dank zij de Engelsche wetten, de misdadi gers uit alle landen in Londen hun centrum hebben gevormd. Zeker is dat hier een troep van de allergevaar lijkste misdadigers bijeen was. Nu willen de conservatieven door een in terpellatie in het Lagerhuis een af keurend oordeel laten uitspreken over

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1