onsimiv. BinneEtland TJit d.© Pers. Gemengde Berichten. I toe Stadsnieuws. - Laatste Berichten. Officieels Prijscourant EffeclenhmdRl te Amsterdam. MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, ROKKEN D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht - - i Aan den anderen kant zal men den dienst versnellen door de trams met een grootere vaart te laten rijden en een aantal halten te laten vervallen. Tegenwoordig zijn de halten 280 tot 300 M. van elkaar verwijderd. Die afstand zal op 450 tot 500 M. gebraeht worden. Aan allo drukke halten zullen verder vluchtstoepen gemaakt worden met wachthuisjes, die de passagiers tegen regen en wind beschermen. Sta ten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 5 Jan. I Verschillende kleinere ontworpen I worden zonder stemming goedgekeurd, I o. a. dat tot vrijstelling van belasting 1 bij invoer van geschenken voor het gebouw van het Ilof van Arbitrage te Vöravenhage. De minister Kolkman deelt by dat ontwèrp mee, dat tijdig een wetsont werp zal worden ingediend om vrij- dom van grondbelasting te verleenen voor het Vredespaleis zelf. Nog behoort tot de goedgekeurde ontwerpen de wijziging van artikel 8, 1° lid 16", van de Drankwet. Ook wordt goedgekeurd de sunple- toire begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1910, waarin voorkomt de post voor subsidioering van de drinkwatervoorziening van Zuid-Be veland, welke maatregel ten zoorste werd toegejuicht door den heer Lu- De vergadering ging tot nadere bijeenroeping uiteen, Men schrijft aan Het Volk «.uit Don Aan het einde van het jaar bleek, j dat van de som, op de begrooting van 1910 voor bezoldiging van het perso neel van hot Departement uitgetrok ken en door de Kamer gevoteerd, een paar duizend gulden over was. In plaats van dit geld nu niet op te nemen, doch in de schatkist te laten, werd besloten aan de kommie- zen (salaris f 1800 tot f 2300 per iaar) f 75 en aan de adjunkt-kom- miozen (salaris f 1200 tot f 1700 per jaar) f 50. als Nieuwjaarsgratifikatie te geven. We gunnen aan die heeren natuur- I lijk graag hun buitenkansje, maar 1 vragen toch of zij in de eerste plaats waren aangewezen om begunstigd te worden, terwijl het lagere porsoneel met zijn voel'lager loon' niets kreeg. Naar do Tel. verneemt; heeft de Regeoring het contract getookend, waarbij het Rijk eigenaresse wordt van de terreinen aan den Westerdoks- dijk te Amstordam, waarop het nieuwe koloniale etablissement gesticht zal worden, zoodat deze stichting thans definitiof vaststaat. H. M. de Koningin-Moeder on Z. K. H. Prins Hendrik hebben gisteravond in Diligentia in den Haag een concert bijgewoond, dat daar met welwillende medewerking van Malvisia t ranchilug- ei (zang), C. D. Oberstad (piano) on Joh. Wolff, 'uit Parijs (viool), gegeven word ton bate van do Tehuizen van den Zeemansbond. In de pauze lieten H. M. on Z. K. H. zich de drie artisten voorstellen. En beiden gaven hun ingenomenheid te kennen met de uitvoering zoowel als met het goede doel, dat met het con cert werd beoogd. H. M. de Koningin-Moeder stolde bovendien aan het bestuur voor dit dool een geldelijke bijdrage tor hand. H. M. de Koningin heeft reeds dezer dagen oen gift van f 100 aan het be stuur doen toekomen. Eon a pot bekers rekening. „Het Volk" schrijft Voor aan UEd. gelovord een ont- werp-Ziektewet, mitsgaders een ont- werp-ïfadenwetgelieve te betalen idom zooveel van uw rechten, ver kregen bij'de Ongevallenwet." .Hit is do „nota", door Minister Ttdma by de Kamer ingezonden, „om het afdeolingsonderzoek van de Ziokte- wet mogelijk te maken". Een gepe perd rekeningetio, vrienden, die nu i door de Ongevallenwet verzekerd zijt, want gij zult voortaan als ten minste de Volksvertegenwoordiging de nota" honoreert de geldelijke uit- keering, die gij kreeg krachtens de Ongevallenwet, grootendeels zelf moe ten betalen. Alle geldelijke uitkeering voor een ongeval, gedurende de eerste drie maanden, vervalt voor de arbei ders, die tevens by de Ziektewet zijn verzekerd. In de plaats daarvan krygen zij de uitkeering krachtens de Ziekte wet, waarvoor zij met den patroon samen de premie hebben betaald. Van de 263.178 ongevallen, in de jaren 19031307 door de Rijksverzekerings bank behandeld, waren 238.236, dus meer dan negen tienden, in zes weken tijds afgeloopen. Het aantal onge vallen, dat langer dan 3 maanden I duurt, is dus een zeer klein deel van I het totaal. Het over-, óvergroote doel I loopt binnen drie maanden af. Een I zeer groot deel van de tijdelijke uit- I keoringen krachtens de Ongevallenwet I mogen dus voortaan do arbeiders be talen. Zij betalen de halve premie voor de tijdelijke uitkeering gedurende de eerste 3 maanden, als onderdeel van hun ziekte-premie". Het blad wil thans reeds den vollen nadruk doen vallen op het" feit, dat onzo Christelijke Regeering zich niet ontziet, rechten, dooi' de arbeiders j verkregen bij de Ongevallenwet, aan tc taston. Hot blad gaat clitn verschillende punton na en besluit: De heele beteekenis der Ongeval lenwet voor de arbeidersklasse wordt das omlaag geschroefd. En de arbei- I dors die korter dan 4 dagen in een I dienstbetrekking zijn, do losse arbei- I ders, worden er kortweg uitgesmeten. Zij mogen zich vrijwillig verzekeren, I en de Minister schept, hun tor wille, een prikkel voor de patroons, om hen te verzekeren. »Hun recht evenwel zijn „ziedaar de „nota" van Minister Talma. Wij hebben er nog meer van te zeggen;' maar dit staat reeds vast: de nota is voor de arbeidersklasse een apothekererekening 1" De Katholieke hoogleeraar aan do Amstordamsche Universiteit, Mr. Struyeken, wekt hot Katholieke dag blad „De Tijd" op om ook een och tendblad uit te geven, nu „Do Maas bode" daarin voorging. Db hoogleeraar schrijft het vol- I gende1 „Toen een paar jaar geleden 'aldus prof. Struyeken aan „De Maosb." de gelegenheid werd geboden, te doen, wat men thans van „De Tiid" verwacht, hebben vele gejuicht, dat hot katholieke Nederland eindelijk eon groot dagblad zon gaan bezitten. Al begreop men niet, waarom „De Maasbode, niet „De Tijd" er toe werd in staat gesteld, in voldoening over het feit zelf wilde men de oogen sluiten voor hot verleden en het ka- raktor van „Do Maasbode", in de ver- I wachting, dat do uitbreiding Aan het blad, voortaan door Katholieken van alle richtingen gesteund, tevens zou beteekenen. een breuk mot het weinig aantrekkelijk verleden, eene verbete- I ring beloofde voor de toekomst. I Ware die verwachting vervuld ge worden, „De Tijd" zou zicli op don I duur mot een tweede plaats m dn katholieke dagbladpers moeten hebben tevreden stellen, waar bij achterbleef ill hot voldoen aan de eischen, die liet moderne leven aan een dagblad stelt. l)e verwachting is evenwel niet vervuld. Aan steun van alle zijdon heeft het niet, ontbroken, maar in dwaze zelfmisleiding, zoo niot erger, heeft „De Maasbode" gemeend, op de oude wijze te mogen voortgaan, ondor het mom der onvervalsohte rechtzin nigheid hare krachten te mogen geven aan de miskenning van anderer ar beid, gepaard aan krenking van per- I sonon, en verdachtmaking van denk- I beelden. „Wij, leeken, hebbon het moeten zien, hoe een priester jaar in jaar uit do deugd der naastenliefde openlijk tot eene bespotting heeft gemaakt^ Het „Hbl." schrijft: Het bericht over een begin van paniek in het „Paleis voor Volksvlijt vereischt eenige aanvulling. Ten on rechte is door dit bericht de indruk gewekt, dat dö heer Chrispijn Jr. de paniek bezworen heeft. De toedracht was het beeld is hier zeker met misplaatst veel dramatischer. liet, gezelschap van den heer ltoy- aards speelde, voor een goed bezette zaal, Shaw's „Een Verloren Vader I Men was genaderd tot het einde van het voorlaatste bedrijf, 't Was onge veer elf uur. Plots stonden in een loge tegenover het tooneel eemgo be zoekers op en vertrokkon ietwat over haast. „"Wat is dat nou?" zei eender medespelondon, uit zijn rol vallende. Maar op hetzelfde oogenbhk namen bezoekers een brandlucht waar en van mond tot mond ging het onheilspel lende bericht dat er „brand was. „Brand!" riep daarop ook een der actrices en een ware paniek ontstond. I Men stond op, dames gilden, en een groote verwarring ontstond. Maar daar sprong cordaat een in specteur van politie in uniform, die in de stalles plichtmatig de voorstelling had bijgewoond, op zijn stoel. En met stentorstem riep de inspecteur (het was de heer C. Bakker, van het politie bureau in de Ferdinand Bolstraat) den aanwezigen toe zich kalm te houden. „Weest galant, mijne heeren," aldus sprak, of liever schreeuwde inspecteur Bakker den mannelijken bezoekers toe, „en laat de dames voorgaan." Maar dit beroep op de galanterie van de aanwezige vertegenwoordigers van het sterke geslacht scheen geen uitwerking te hebbon. Toen nam de inspecteur zijn toevlucht tot vree-;aanjaging. „Zit ten blijven\u bulderde hij. „Den eerste, die niet aan mijn bovolen voldoet, laat ik arresteeren! Dat hielp! Men gaf er zich geen rekenschap van, dat de inspecteur in zijn eentje toch al heel weinig zou kunnen uitrichten, maar het woord „arresteerenscheen ma gisch te werken. Men bleef, men ging zelfs weer zitten. Intusschen waren de brandwachts, die achter het tooneel dienst doden, op de planken verschenen, do eieetri- cien was- zoo verstandig geweest alle lichten in de za# op to draaien, en een en ander werkte kalmeerend op het publiek-. Inspecteur Bakker doelde, nog steeds op zijn verheven post staan de, nu als dê vermoedelijke oorzaak van de brandluoht mode, dat de verf van een der gekleurde olectrisehe bal lonnetjes in de zaal was gaan schroeien. Daarna begaf hij zich naar het tooneel, waar de acteurs' en actrices hom uit bundig dankten voor zijn ferm outre- don. Mot mevrouw Erfmann Sasbach aan den eenen, mevrouw Sophie de Vries aan den anderen arm, trad in specteur Bakker op en deelde van het tooneol af aan de aanwezigen mede dat do oorzaak van de brandlucht niet op het tooneel moest gezocht worden. Do brandweer onder leiding van den hoofdbrandmeester Lodewijks, bij wien zich later de hoofdbrandmeester Boele I voegde, had inmiddels do oorzaak van I de brandlucht ontdekt. Zooals wij reeds meedeelden, was do oorzaak het ontgloeien van een stuk zeer droog hout door een der calorifères van de centrale verwarming achter in de zaal. Toen aldus de werkelijke oor zaak ontdekt was verzocht inspecteur Bakker aan 'den heer Chrispijn om namens direotie en brandweer mede te deelen, dat er geen gevaar was en dat do voorstelling zou hervat worden. Hot voordoek opendo zich, het publiek applaudisseerde on „Een Verloren Va der"' word verder afgespoeld. Na afloop der voorstelling kwamen vele bezoekers den inspecteur Bakker danken voor zijn kranig optreden, waakloor een paniek bezworen werd. f Als staaltje van „psychologie der 'menigte" is dit geval zeker zeer merk waardig. Eigenlijk alleen door het woord „arresteeren" lieten de vrijheids lievende Nederlanders zich tot blijven dwingen Men schrijft aan „L. en V.": Dinsdag, stonden voor de recht bank te Middelburg een drietal Bol den terecht, nl. een vader met zijn jeide zonen, allen huisvader van twee en meer kinderen, ieder beklaagd van I frauduleuzen invoer van negen, zegge negen, kilogram suiker, ter waarde van ongeveer tachtig Hollandsche centen. Allen werden don lOen De cember jl. voor genoemd feit gearres- teerd en overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg, om al daar den tijd af te wachten, waarop het heeren magistraten zoude goed dunken hunne zaak te berechten. Dit geschiedde den derden Januari 1911. Een kjeino maand dus heeft men de verdachten voor dat zoo lut tele feit onder wie weet welke benardö omstandigheden door hen bedreven in voor-arrest gehouden heeft men hunne vrouwen en kinderen van hun kost- 1 winner en vader beroofd. Arme huismoeders, arme kleiden, die door hot op sommige" punten nog zoo onbegrijpelijk geregeld strafrecht, wie weet welke armoede en ontbe ring moesten lijden. TeTielis gevankelijk uit Nederhe- mert binnengebracht een jougdige van een daar wonende familie. Naar aan leiding van het verdwijnen van een dasspeld had de rijksveldwachter een onderzoek in de kamer van het jong- mensch ingesteld, waarbij de dasspeld te voorschijn kwam, benevens een be drag van f 7000 aan bankpapier, waar van de vermissing noch niet was be merkt. Men meldt aan het „Hbl. dat de N V. De Nederlandsche Opera en Operette (Rembrandt-theater) in over leg met het hoofdbestuur der te 's-Gra- venhage gevestigde Nederlandsche Operavereeniging besloten heeft, aan de leden van deze vereen igidg in alle plaatsen van ons land toe te staan een reductie van 50 °/o op de ge wone toe gangsprijzen, bij de voorstellingen van iet gezelschap. Het verslag van de laatst gehouden examens voor de hoofdacte, is ver I schenen. Op zes plaatsen werd geëxamineerd. De uitslag van de mannelijke candi- daten liep niet zoover uit elkaar als 'voor de vrouwelijke. Voor dé heeren was dit in ,8-Hertogenbosch 39.6, Arn hem 40.7, 's-Gravenhago 45.8, Amster dam 46.7, Zwolle 51.3 en Groningen 47.7 pCt. Van de dames slaagden m de ge noemde plaatsen 46.7, 56, 53.3, 48.5, 77 en 42.8 pCt. 1 Een vreemd verschijnsel is het, dat I in de eerste inspectie het aantal, dat I zich terugtrekt, zoo bijzonder groot is I van de mann. canclidaten trokken zich I in 's Bosch 49 en in Arnhem zelf 72 terngvoor de overige plaatsen bedroeg dit aantal 27, 10, 11 en 16. We lezen in de „Standaard In ons blad van Maandag 19 Dec. namen we een bericht op, een school kwestie te Onstweddo (Gr.) betreffende, waar het hoofd der Ohr. school, de heer J. van Binsbergen Jr., op staanden voet was ontslagen als voorlezer en voorzanger in de Nod. Herv. Kerken hem do toegang tot de eerstvolgende Avondmaalsviering was ontzegd, al- I lóón omdat hij aan de heeren DreWcs, redacteur van het „Chr. Schoolblad", en Kloosterman, redacteur van de „School met den Bijbel", had medegedeeld, hoe I men daar een hoofd aan de Chr. school I had benoemd. I Op Oudejaarsdag nu ontving het I hoofd, terwijl hij mot vacantie afwezig I was, een dringend telegram van den I Korkeraad, hem meldende dat het be sluit van 16 Doc. was ingetrokken. Men meldt aan het Hbl. uit Hengelo Door een groot aantal arbeiders der Koninklijke Weefgoederenfabriek is tot de directie het verzoek gericht maatregelen te willen nemen, dat voor hen, die zoowel de handelwijze der stakende meisjes afkeuren, als die van persoiton die haar stijven in haar ver- i zet en de goedgezinden beletten het werk to hervatten, de gelegenheid open te stellen weer volle dagen te werken. Daar deze personen aan den tegen- I woordigen toestand part noch deel hebben, wordt het verzoek door de directie in ernstige overweging geno men." Te Schorpenisse (eiland Tolen) heerscht in hevigön graad het rood vonk. In óón huisgezin waren 4 kinderen door die ziekte aangetast het oudste, een 20-jarig meisje, is de vorige week overleden. Een broeder, als militair te Borgen- op-Zoom dienende, werd kort te voren I telegrafisch naar huis ontboden. Ook hij werd weldra doör de ziekte aan- getast en is eveneens daaraan be zweken. De nieuwe Spoorkaartjes 1 Och, lieve hemel zei ons de dienstdoende juffrouw in het loket och lieve hemel, wat zijn er toch een boel domme inenschen Die ontboezeming had, zooals we bij ons intervieuw vernamen, voorna melijk tot onderwerp de tallooze rei zigsters en reizigers die nieten weten dat... de retourtjes zijn afgeschaft. Gut, is 't waar had een oude I juffrouw gezegdEn kunnen we dan I niet meer terug? Redeneer daar nu maar eens mee! 't Feit om te onthouden is dus er zijn géén retourkaartjes meer, behalve die- in „buurtverkeer" op de kleine trajecten en alleen op de aangegeven treinen. Voor de rost zijn er allóénenkele I reizen, ook al wil men den eigen dag terugkomen. Doch is het zeker dat I men denzelfden dag terugreist, dan kan men (maar voordeel is er niet bij) bij de „enkele reis" hóón, ook een „enkele" terug ineens koopen aan het station van vertrek, 't Eenige gemak is dan dat men bij de terugreis geen kaartje behoeft te koopen. We zeiden gisteren alwie nog al eens reist, en het doen kan, die koope een kilometerboekje, j Maar asjeblieft een week of wat I te voren aanvragenzei de juffrouw van het loket. Dat wisten we dus nu ook. Gemakkelijker en prettiger om van het duurdere niet eens te gewa- gen! is het er met de nieuwe spoorkaartjes niet op geworden! N. H. Ct. Het „Utr. Dbl." had dezer dagen gemeld, dat bij de aanstaande lustrum feesten aldaar een openluchtspel zou worden opgevoerd, geschreven door een Utrechtsch student, en waarbij de muziek zou worden gecomponeerd door Willem Andriessen te Haarlem. Daarop volgde in enkele bladen oen tegenspraak' 'lvan dit bericht, dat als „zeer onjuist" wordt gequalificeerd op gezag dor maskerade-commissie zelf. Het „Utr. Dbl." handhaaft echter zijn bericht en voegt daaraan het volgende 1°. Dat hedenmiddag (Je directeur I van hfet Utr. Sted. Orkest, de heer I Wouter Hutschenruijter, officieel de I mededeeling ontving, dat het orkest I voor dit openluchtspel is geëngageerd. 1 2°. Dat als algemeen dirigent zal optreden de hoer Johan NVagenaai, directeur der afd. Utrecht van Toon kunst. 3°. Dat de heer Johan Wagenaar, eerst aangezocht de muziek te schrij ven, daarvoor bodankt heeft wegens tijdgebrek en de commissie toen ver- j wees naar den heer Willem Andriessen te Haarlem. I 4°. Dat de heer Andriessen met de I compositie bezig is. 5°. Dat als regisseur zal optreden I do heer Ed. Vorkade, directeur van I het Tooneelgezelschap De Hagespelors. I 6°. Dat eveneens zijn mode werking j zal verleenen voor do costuums de I heer Antoon Molkenboer te Am- I sterdam. 7°. Dat ook de hoor Corn. Gale- sloot, directeur van Coers' Liederen- koor is aangezocht met dit koor mede te werken. 8°. Dat vele zangers en zangeres sen van de afd. Utrecht van Toon kunst eveneens voor medewerking zul- Ion worden uitgenoodigd. 9°. Dat het de bedoeling van den componist is een zeer groot gemengd koor in dit werk te laten optreden, zoodat vermoedelijk ook leden van I andere vereenigingen een uitnoodiging I zullen ontvangen. 10°. Dat als het terrein, waar het I openluchtspel zal worden gehouden, I hoogstwaarschijnlijk zal worden ge- I kozen grond in de omgeving van het I nieuwe St. Antoniusgasthuis. In jaren is er in do vaarten in het Oldambt (Gron.} niet zooveel visch gevangen, als thans het geval is. Tal van arBeiders gaan dag in dag uit de grachten, slooten en afwaterings kanalen afvisschen en keeren telkens met vrachten huiswaarts, zoodat ze trots de lage prijzen nog een goed i daggeld maken. De prijs is thans voor de kleinste soort 8 cents per pond, beste brasems en snoeken van ruim een half kilo 13 tot 15 cents por pond. Een landbouwer van buiten Rot terdam die in de Wijde Broedersteeg I aldaar verdwaald geraakt was en daar I kennis aangeknoopt had met een hem onbekende juffrouw, is daar voor een I bedrag van f 200 bestolen. Dit geld I had hij in zijn portemonnaie en in I een notitieboekje. Men seint aan „het Vad." uit Rot terdam j Per stoomschip „Volturno keerden gisterochtend uit New-York 642 land verhuizers terug. Hiervan is aan 224 Russen het landen door de Rottqr- damsche politie belet, in verband met de nieuwe grensbepalingen der Duit- sche Regeering die den doortocht I beletten aan landverhuizers die niet voorzien zijn van voldoende geldmid delen of passen. Door de reederij der „Volturno is I tevergeefs een beroep gedaan op de I Duitsche Regeering. De „Volturno was reeds uit New-York vertrokken, toen Duitschland de strenge maatre gel trof. Het Hbl. schrijft nader over de ver meende bom's Hoewel de eerste berichten zeer alar- meerend waren, blijkt, bij nader onder zoek, dat de misdadige aanslag nabij I het station van de Noord-Hollandsche Tram te Zunderdorp, gem. Nieuwen- dam, een veel minder ernstig karakter schijnt te hebben dan in liet begin werd vermoed. I De aangehoudene, een man van do jaar, wonende te Amsterdam, staat bedend als een „zonderling" en kan I dus waarschijnlijk niet geheel toere- I kenbaar worden geacht. De gevonden en in beslag genomen projectielen, een vijftal, zien er zeer verdacht en gevaarlijk uit, maar de inhoud daarvan, naar men ons verze kerde, moet weinig gevaarlijk zijn, men sprak van... gebruikte postzegels. Een nader deskundig onderzoek zal hier omtrent opheldering moeten geven. Na afloop van het onderzoek en ver- hoor is de aangehoudene in vrijheid fa- gesteld en onder geleide van een milielid naar zijn woning in Amsterdam Het feit heeft niet plaats gehad in de gemeente Buiksloot, maar Nieuwendam. De vrachtrijder Van Langen, uit Kampen, in dienst van den stalhouder Wensink aldaar, kwam Woensdagmid dag ongelukkig te pas. Aan den Kam- perzeedijk viel hij, door onbekende oorzaak van den wagen, met het go- volg dat de raderen hem over het lichaam gingen. Bijna onmiddellijk was hij oen lijk. De „Loc." bericht, dat een der stads- geneesheeren van Semarang, uitgenoo digd tot deelneming aan de in den zomer van 1911 te Dresden te houden Internationale tentoonstelling voor Hygiëne, een inzending voor deze ten toonstelling gereed heeft, bestaande uit een miniatuur-afbeelding van het Se- marangsche cholera-hospitaal het hos pitaal in speelgoedformaat. De bouw meester is een Zwitserscho fuselier Landart, aldaar in garnizoen. Hij heeft er werkelijk een meester stukje van weten te maken. Op een schaal van 1 50 heeft hij het cholera- hospitaal tot in alle bijzonderheden nagebouwd. Alle paviljoontjes, hun badgelegenhoden, de bijgebouwen, alles is tot in de kleinste bijzonderheden waar te nemen en heel de gang van zaken bij de behandeling van de pa tiënten, van de opneming tot hun ontslag uit het hospitaal, is op het miniatuur duidelijk te demonstreeran. Zelfs de vervoermiddelen staan op het terrein. De inzending geeft een z§er duidelijk denkbeeld van do wijze, waarop in een tropische stad de cholerapatiënten wor den 'verpleegd. Dat is niet alleen be langwekkend voor een tentoonstelling als deze maar het is ook voor Indiö van belang, dat de goede en oordooi- kundige zorgen, in tijden van epidemie betracht, van moer internationale be kendheid worden. Ook de Indische regeering is tot deelneming uitgenoodigd. Gisteravond kwart voor tien is er brand uitgebroken, in de zeepfabriek der heeren Tieleman en Dros, te Leiden. De brand ontstond, door tot dusver onbekende oorzaak, boven in 't ketel huis. De verkapping brandde geheel uit. De brand, die zich ernstig liet aanzien, was elf uur bedwongen. In de aangrenzende zeepziederij lagen grooto hoeveelheden olie en hars. De N. R. Ct. verhaalt een kleine episode, die een Kamper ui zou op leveren volgons het oude recept, in dien zij niet gebeurd was in deze stad en in deze dagen, zegt het blad. Heel grappig is het niet, maar erg dom en ook historisch Er zou in een niouw woonhuis oen telephoonleiding worden aangelegd, waartoe twee mannen van den ge meentelijken dienst zich beijverden. Op een punt moest do leiding een bin nenmuur doorboren. Deswego namen de mannen een ontzaglijken boor uit hun gereedschappen en doorpriemden den muur in een oogenblik, zonder rusten en zonder nadenken. In dienzelfden muur placht zich oen schuifdeur te bewegen, een mooie schuifdeur met aardige ruitjes. De schuifdeur beweegt zich nu niet langer en de ruitjes zijn niet meer aardig om te zien, want de al te voortvarend aangebrachte telephoon leiding houdt thans dit alles vastge klonken. De bewoner van het huis met de nieuwe telefoon zendt nu schietgebed jes op voor spoedige invoering van telefonie zonder draad, opdat zijn schuifdeur weer schuive en deze ge dwongen open-deur-politiek eindige. Gouda, 6 Januari 1911. Hedenmiddag had te c. a. 2 uur in het voorzaaltje van het gebouw der Wijkverpleging de opening plaats Voor eenige genoodigden, besturen der Ver- eeniging tot bestrijding der Tubercu lose en der Wijkverpleging, van den lighal der Yereeniging tot bestrijding der Tuberculose, welke in den tuin van dit gebouw is geplaatst. De voorzitter, dr. A. JA. Levedag verwelkomde de aanwezigen en bracht, daar deze samenkomst viel in de eerste dagen van een pas begonnen jaar zijn beste wenschen voor ieders welzijn. Spr. wenschte ieder gezondheid, voor spoed en tevredenheid opdat het ge- lukzonnetje een elk beschijnen^ moge, en ook in dit jaar den steun niet ont- breke voor het werk dat de Yereeni ging tot bestrijding der Tuberculose zich ten doel stelt. Grooten dank bracht spr. voor de ondervonden medewerking over het eerste vereenigingsjaar. De Vereeniging was thans reeds populair en door ruime financieelen steun kon Eet werk ge daan worden zooals het behoorde. Dank bracht spr. voor den arbeid der enquêtrice, aan de Goudsche dok ters, die alle belangeloos hun diensten boden door het consultatiebureau. Nu het plan tot het plaatsen van oen lighal verwezenlijkt was kunnen worden, bracht spr. ook zijn dank aan het bestuur der Wijkverpleging die toestemming had willen verleenen voor de plaatsing in den tuin van hun ge bouw, aan den Secretaris der Vereeni ging, dr. Beijers, voor zijn vele be moeiingen en aan de firma H. J. Ne- derhorst Jr., die de lighal'had vor- vaardigd en geplaatst. Na in het bijzonder oen woord van dank te hebjien gericht aan de zusters der Wijkverpleging voor do liefde en toewijding, waarmede de patiënten worden verpleegd, besloot dr. Levedag zijn rede en verzocht den aanwezigen de lighal in den tuin te bezichtigen. Hierop nam ds. L. ten Bosch het woord om de Vereeniging dank te brengen voor haar arbeid, die in alle kringen zoo hoogelijk wordt gewaar- deord. Tuberculose, eertijds tering ge noemd stolid vroeger gelijk mot „opgeschreven ton doode" en waar nu deze Vereeniging door het plaatsen van een lighal verbetering wil bren gen in de verpleging der lijders, daar juichte ds. ten Bosch namens hot Be stuur der Diaconessenarbeid dit zeer toe en sprak daarbij do verwachting uit, dat en Diaconessenarbeid èn Tu- I berculosebestrijding, in den grond het zelfde booogende, als zustorverpenigin- <ren hand in hand zouden gaan tot steun der lijdende menschheid. 8pr. aanvaardde den dank voor de diaconessen en hoopte, dat waar thans een grootere. zorg op hun schouders word gelegd, zij ook dit werk met groote liefde zouden volbrengen. Nu werd overgegaan tot het bezich tigen der lighal in den tuin. De lighal biedt plaats voor vier pa tiënten, is aan de voorzijde geheel open, doch kan door schermen gedeel telijk of geheel worden gesloten en is geheel draaibaar, zoodat do patiënten nooit den minsten last van wind kun nen ondervinden. Elke patient heeft zijn eigen materialen, dekens, hand doeken, servetten, horden, kopjes, alles wat een zieke noodig hebben kan, ja zelfs oon eigen sorvotkoker, om besmetting op welke wijze dan ook togon to gaan. De hal is gedekt mot asphalt, heeft openslaande ramen aan de drie zijden en is in lichte kleur geschilderd, het geen een prettigon indruk maakt. Twoo gaslampen zorgen des avonds voor het noodige licht en zelfs een aardig klokje is niet vergeten. Het Bestuur dor Voreening tot be strijding der Tuberculose kan haar werk toonen, een lighal als deze, up- to-date geinstalleerd, zal der vorple- ging en den lijders onschatbare dien sten bewijzen. En wij zijn dankbaar dat we hier tor stede iets hebben ge kregen, dat den kranken tot hulpe kan zijn. via Steunt een vereeniging, die in daden toont wat haar streven is, en bezoekt de lighal die den goheelon Zaterdag middag gratis te bezichtigen is. i zal op iDonderdag 19 Januari a.8., des avonds'1 8 uur, op de Bovenzaal van het Café „De Harmonie", eene alge- meene vergadering houden. Punten van Behandeling zijm Notulen. Ingekomen stukken. Mededeel in gen van het Bestuur. Verslag over het afgeloopen jaar. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. Rekening en verantwoording Bureau Invordering. Verkiezing bestuursleden, periodieke aftreding. Bespreking plannen marktreorgani satie. De 2o luit. W. A. Do Bruljn, van "het 4e rogt. infanterie alhier, is door den Minister van Oorlog gedetacheerd bij de militaire verkenning in den Haag. De heer C. J. van der Wend. onderwijzer aan de school voor Chris telijk Nationaal Onderwijs to Schoon hoven, is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school te Nijverdal Goudekak, 4 Jan. 1911. In 1910 verleenden Burgemeester en Wethou ders 7 bouwvergunningen, in 1909:5, in 1908:10, in 1907 5 en in 1906:8. Bovengenoemde aantallen zijn voor een gemeente van de grootte van tlou- derak niet onbelangrijk en kunnen worden aangenomen als een bewijs van welvaart. Naar wij vormjyion is het niet waar schijnlijk dat de hiér bestaande plannen tot den aanlog van eén drinkwaterlei ding zullen worden verwezenlijkt. Do geringe medewerking door de ton deze gevormde commissie van de ingezetenen ondervonden zal daarvan do oorzaak zijn. Hoewel door de gunstige ligging I onzer gemeente, 'aansluiting aan d< Goudsche Waterleiding zeer goed mo- gel(jk zou zijn en dientengevolge liet water voor waarlijk billijken prijs aan de verbruikers zou kunnen worden geleverd, heeft weder de echt oud-IIol- landsehe neiging „om de kat eens uit den hoorn te zien" velen weerhouden hun toezegging tot aansluiting aan de commissie toe to zonden. Het aantal inwoners bedroeg op 31 December 1909 V926, nl980 m. 916 vr. m. vr. Geboren 22 22 Gevestigd 65 53 vermeerdering 87 75 Brussel als tweede en derde aankwa men, zouden resp. 30,000 en 20,000 francs ontvangen. Voorts was nog een prijs gesticht van 50,000 francs voor een bestuurbaren ballon, die van Viti- cennes naar Reims en terug ging. Geen enkele ballon heeft dozen wedstrijd ondernomen. Naar wij vernemen zal onzo Neder landseho vlieger G. Kuiler reeds deze maand voor zijn groote wereldreis ver- troKTO'iï, waarvan Engolsoh-Indiö het eerste doel is, doch waarschijnlijk onze Koloniën hot hoofddoel zal zijn. - Als directeur-impresario van deze .mdernoming, die zich noemt „Tournee du monde aviatique", staat de heer Louis Bouwmeester Jr. Waarschuwingsdienst voor de lucht vaart. Het koninklijk Pruisische oh servatorium voor luchtvaart tc Liii- donberg zal bij wijze van proef in de maanden Januari, Februari en Maart een waarschuwingsdienst vopr lucht- varenden instellen. Het plan js den dienst, indien er voldoende middelen beschikbaar zijn, nog uit te breiden. De waarschuwingen zullen dagelijks aan allo leden van het Duitsche lucht- schippersverbond en de inillitaire lueht- sehippersTversterkt werden. Vorige Koers Ko«rs vai heden 893/i6 88' 933/\ 63'/2 93"/,, 61", 99 99\ 883 4 93' u 89',, 92' 89 48"' 49"» Spoorireffongeluk in Fronkrijk. De trein, die hedenmorgen uit Parijs naar Bretagne vertrok, ont spoorde te Hambouillct. Er zouden eenige slachtoffers zijn. Verscheidene waggons geraakten in brand. Do onderstaatssecretaris van Ma!.... die zich in den trein bevond, bleet ongedeerd. Overleden 15 Vertrokken 86 I!) 73 Vermindering 101 92 Totaio vermindering 11 17 Aantal inwoners op 1 31 Dec. 1910 966 929 Het aantal levenloos geborenen he droeg in 1910: 2, het aantal voltrok ken huwelijken 8. Wij lezen in Het Volk: De geloofsstrijd te Gouda neemt steeds scherper vormen aan. Onze I korrespondent schrijft: Naar ik vei- nam zijn er melkboeren die een 20t al klanten kwijtraakten met de bood schap „Verkoop maar aan je go- loofsgenooten". Een r.k. bezitter van oen stukje grond, dat hij verhuurd had aan een neutrale" voetbalklub, heeft de huur opgezegd omdat een r.k. voetbalklub het lapje grond moest gebruiken. Do huurprijs blijft dezelfde. In tegenstelling mot de vorige bioscoopvoorstelling in „Kunstmin was deze gisterenavond maar matig bezet. Jammer was het, ook nn was er wederom voor een goed afwisselend programma gezorgd. Het publiek amu seerde zich dan ook uitstekend. Scherpe, heldere projecties wérden op het doek gebracht. Zondagavond zal het, geloo- ven wij, wel drukker zgn, zoodat wij een ie'der aanraden zich intijds van entreebiljetten te voorzien, opdat zij niet teleurgesteld zullen zijn en moeten hooren „uitverkocht". Tot onderwijzer aan de school voor Iglo 3° kl. n°. 23 te Rotterdam is benoemd de heer A. van Hespen, alhier. De Q-oudsche Winkeliersvereeniging Voetbal. Zondag worden voor den Goudschen Voetbalbond de navolgende, wedstrij den gespeeld. Voor de 1° klasseWilhelmina van de Instructie Compagnie to Schoon hoven -„Voorwaarts I" te Schoonho ven. „D. V. S." te Alphen a. d. Rijn - i W. F. O." te Woerden. Voor do 2° klasse: „Excelsior" te Gouda—Sparta, Haastrecht. Voor Zondag a.s'. is aangekondigd do door weersgesteldheid Olympia I I Xerxes (Rotterdam) op het terrein alhier. Het belooft oen zeer spannen den wedstrijd te worden. Luchtvaart. Reuter seint uit Brussel De Luchtvaartclub te Os tonde seint aan die te Brussel, dat een vliegers- pet en vliegersbril ter hoogte van Mariakerke gevonden zijn. Men vermoedt, dat deze voorwerpen van Cecil Grace waren, den Engel- schen vlieger, die in December het laatst bij Sangatte gezien werd, in de mist verdween en van wien men sedert zonder bericht bleef. Toch nog een voordeel. Ondanks de honderdduizend francs, die de „Automobile Club de France" aan Wijnmalen moet uitbetalen, mag de kassier der A. C. F. zich toch nog in de handen wrijven, want hij houdt nog een even groote som over, die even eens gedurende het afgeloopen jaar voor prijzen bestemd was. Do avia- teurs, die op den wedstrijd Parijs- In een vergadering van de eoniging ter beoefening van de Krijgs wetenschap te 's-Oravenhage te hou den op Vrijdag 13 Jan. a.s. zal de uit .-kol. der art- W. F. Pop het on Jerwerp inleiden: „De Itegoerings- voorstellen met betrekking tot d kustverdediging. In de gisterenavond gehouden jaarvergadering der Nieuwe Vrijz Kiesvereoniging te 's-Gravenluige wot den de leden dringend opgewekt om de reeds aangekondigde propaganda- vergadering voor algemeen kiesrecht op 16 Jan. a.s. te bezoeken. Het jaarverslag werd met applaus ontvangen en de aft redende bost uurs loden dr. H. Wiers, J. II. de Haas en G. Tetenburg iqpt algemeeno stem men herkozen. Zonriaf/srnst. Door den Min. van Oorlog is bepaald dat ter bevor dering der Zondagsrust van de post ambtenaren do dienststukken die.geen qioed vereisehett niet. meer des Zat er- lags na 12 uur behoeven te worden geëxpedieerd. Doorden Minister van Waterstaat is de Minister van Oorlog verzocht liet algemeen streven vo< Zondagsrust voor het personeel in Staatsdienst zooveel mogelijk te I vorderen. II. M. de Koningin schonk f 200 >r het Militair Tubereulose-londs. - - Hedenmiddag werd in tegenwoor digheid van vele autoriteiten op me disch en hygiënisch gebied dooi" den oere-voorzitter van do afdeeling 's Grn- venhago van de Z.-H. Vereeniging Het. Groene Kruis dé tentoonstelling van het Tuberculose-Museum in de Gothisehe Zaal te 's Gravenhage go- ipend. Mr. A. S. «Ie Blóeourt, lid van den Zupliensehon Gemeenteraad heeft ls zoodanig ontslag genomen. VAN DEN 6 JAN. 1911 Staalsleeniiten. Heit. Gert. "Werkelijke Schuld 3 P<4- Oostenr. Belastingvrije Krnnenronte 4 [iet.. Port. Obl. 3de Serie Amort. Sclmlil 3 pel. Russische Old- Serion 340-350 No, '2276- 10000 PO- ld. 01)1. (Gr. Russische Spwmij.) 1898 4 pet ld. Obl. tNieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. 01)!- 1899 1 pet Ver. Stvan Merino All. Obl. 1-4o serie f> pet Brazilië. Funding live ning r> I"'1' Ld. 01)1. 1889 4 pet. Venezuela 1 lip!- Seliuld 1905 3 pet. Ilmik en rcilirt Instel llngen. Ned. Bankaandeelen Imlustr Oinlcriiemliitcii American Gar Foitn- ,lr\ lomp. G. v. A. Id.Smelting ARetining ('o. Gert. V. Aand. Anglo American Tele graph Cv-Gcrl. v.A. II. S. Steel Corp. Gert. v. (lew. Aand. K,i| I naliet Instelt en Cultuur Oniicrneniliireii Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Guit uur M ij. Aand. Mud. Handel-Mij G.v.A Mijnbouw Jlijcii Ketahnen" Mijnbouw Mij. (lew. Aanil. KudjangUel.img, Mijn bouw- Mij- Aand. ((„■al ('oliar Aand. Petroleum Ondom Dorische Pel rillenn In dustrie Mij. Guw. A. Kon. Ned. Mij.tul Fixpl. v. Pelr. Bronn. G.v.A Shell" The Transp. Trail I 'y. G. v. (1. A. Scheepvaart htjt'n Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Bretel ent i' A Int. Mercantile Morin. ('y. aigest. Pret. A mliiik-OiiiliwiieniinKeii Bindjcy Tabak Mij Nieuwe A saha n Tabak Mij Aand Silau Asalian I oIi.ik Mij Diversen Marwei Band Gpailt ('alt v. \and. 103' SS' 59 209 51"/, 75 28', 7 4"/, '206 292 1811 177' 860 107' 103' 59 209 52 76'i„ 28 '/a 73'/, 209"/,,, 292 185'/., 855 lOO'/s 153'/, Peruvian Gorp, Bun Geit V \,i Spoorwegen, lioll. IJzeren Spoor w 1 'gun Voel VAN tot zeer lage prjjzen. Aanbevelend Specialiteit in Minlels en Costumes- van het Koninklijk Metcriologisch Instituut, te DE BILDT. Hoogste barometerstand 777.2 to Haparandalaagste barometerstand 714.3 te Seijderfjord. Verwachting tot den avond van 7 Jan.: toenemende tot stormachtige zuidelijke tot westelijke wind, betrok ken tot zwaarbewolkt, regen, zachter. „poorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet Warschau-Ween Spoorwegmij. Aand dito dito Act. dc.Iouis Amerika. Atchison Al lypb. Obl. 1 p< Erie Spoorweg-Mi (lew. Aand t'27 273/, 126 1(10 160 126 16 V 15l3',tt 109',» 109'V,„ 71 7/h 71 76' 77 153,s 9ir' 10 "1(| 7".' to i 75 86 67 h 211>\ 2207 f 150. ooi 9J 28 28 Vu; 1 174 1,75 1 116's 16"/u ■t 110' t. 15! l'reiuieleeiilnift'u Amsterdam Aand.3|)ct Hongarije. Tin gulirungs-Oc Amerikaansche afd. mooreiideels een vast aanzien, nationale staatsfondsen waren wat 3p<'t. soorten betreft iets minder ten gevolge van mindere vraag, culturen wederom hooger, tabakken willig, petroleum iets minder vas- gesteld, mijn waarden zeer kalm zon der koer s variaties. Predikbeurt bij dk Rkmonhtrantsch- GeREFORMEERDE GkMEF.NTK ALHIER. Kondag 8 Januari, 's Morg. 10", uur, Ds. H. VAN ASSEN DELFT, alhier. - .TJ—

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2