ANT HOBU EU BIJKDOa. als inten 3*3 No. 11454. Dinsdag 10 Januari 1911. 49e Jaargang. behalve Zon- en Feestdagen, Sixitexi laxxd.. f ZOON. adenten Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON 3-^ v. HSriexx-xxrs- en ^.d.^rex'texxtie'bls.d. voer G-oud.a en OxxxstxeJszezx. Verschijnt dagelijks dug xaobui»- Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. ■Dat is (Wordt vervolgd.) ii VOEDERS •ten vogels. GOUDSCHE le gemeenten „Ons Gö- onnements- Ned. Too- ige Strijd”. 8 uur. Bios- De commandant van de kustwacht in Sunderland vond dezer dagen bij grendel opgescho- h 'W ruppels 0,75. sthaven 31, 10. egeld tijdig zangen van armakeljjk- i in onae G0II bilIE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post -1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad - 1.50 Idem franco per post - 1.00 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tikndewrg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. aaf van ver- n ingewacht iendeweg 64, D^tbchland. De Tsaar heeft professor Ehrlich het grootkruis van de Annaorde mot bril- lanten verleend. De prins van Olden burg brengt de hooge onderscheiding over, die tot nog toe alleen aan Pasteur was toegekend. g wordt na- i vnu andere te brengen, de doozen, tning, doch •ord »Ki na fabriek af- De Vrij dagavond kwam. Erik zat zijn avondbrood te eten, op onbehaaglijke manier door den be waarder gehinderd, die bij hem naar binnen gluurde en met hebzuchtige blikken naar de bierkruik keek. Zou hij dan nooit heengaan? Ja, nu verwijderde hij zich eindelijk een oogenblik. Vlug en met kloppend hart haalde Czemski houdt Erik met een bewe ging terug, haalt een doek uit zijn zak en giet tlo"h inhond eener kleine flesch daarover uit. Het is chloroform. Daarna wacht Czemski höt oogenblik af, dat de bewaarder in hun onmid dellijke nabijheid gekomen is en Weder omkeert. Hij merkt niets nu koert hij hun den rug toe. Een aanloop, een sprong Czemski klemt zich van achteren aan hem vast. Een zwakke kreet. Strijd. De ander tracht den doek weg te rukken oen oogenblik heeft het den schijn als zou het hem gelukken, maar plotseling wordt de sterke man verlamd. Ondersteund door Czemski, valt hij ruggelings neer en blijft uit gestrekt liggen. Czemski drukt den doek op zijn gelaat en de beide vluch telingen sluipen verder. Plotseling blijven zij ontzet staan. En klinkt ge zang in den corridor achter hen. Dat is de bedwelmde manhij heft een Ijondensch straatliedje van twijfelach- tigen inhoud aan luider en luider. De krankzinnigen in de cellen ontwa ken en stemmen mee in een huive ringwekkend gehuil zingen kan men het niet noemen klinkt weldra door den geheelen corridor. Krik herstelt zich het eerst. „Dat is niets ongewoons,” fluistert hij Czemski toe, „dat gechloroformeerde persenen in hun roes beginnen te zingen. Voor waarts 1” Czemski haalt verruimd adem. Maar de bedwelmde man gaat voort met zingen vroolijker <m vroolijker. Hij geeft het gcheele repertoire van een variété ten beste. Zoo, daar is de provisiekamer; de deur staat gelukkig open. Vlug naar binnen Er bevindt zich een van binnen deze wordt er a w ven. En daar is het luik in den vloer. Alles is licht. Het is spoedig dag. Men kan elk voorwerp reeds duidelijk on derscheiden. Goddank, het luik was nog open Daar is het hijschtoestel. Vlug! Zij hoorden nog altijd het gezang van den bewaarder en het huilen der waanzinnigen. Czemski laat zich het eerst naar beneden. Erik wil volgen»' Maar wat is dat? Czemski komt terug, hügeqd en afgemat, omdat hij zich weder moest optrekken. Er is geen portier beneden „Terug 1” fluisterde Czemski buiten adem. „Wij kunnen het portaal niet zelf openmaken. Wij moeten ons in onze cellen terugspoeden, alvorens men ontdekt dat wij er uit zijn ge weest.” „Terug?” roept Erik uit. „Nooit!” uur. Alge- ndeGoud- ‘ging. 7‘/i uur. De et operette- •ectie van Rocker Beach een flesch, waarin een briefje, luidendeAlle hoop opgegeven 12.11.10 kapitein Schmidt. Het lijdt geen twgfel of deze on gelukstijding komt van den kapitein van de kqlenboot „Berlin”, welk schip 11 Nov. van het vorige jaar Sunderland verliet met bestemming naar Stettin. Daar men sedert niets meer van dit stoomschip vernam, staat het vast, dat dé Berlin met man en muis vergaan is. Aan boord bevon den zich behalve de kapitein zeventien man. Acht hunner bmoorden evenals kapitein Schmidt te Stettin thuis. De Köln. Ztg. publiceert een tele gram uit Metz, dut, de tijdsomstandig heden in aanmerking nemend, geens zins van gewicht ontbloot is. Een bekende Fransch-nationalistische ver- eeniging had voor Zondagmiddag een concert aangekondigd, zonder vergun ning van do politie. De inspecteur van politie verklaarde dan ook kort naden aan vang van het concert, de vergade ring voor gesloten. De aanwezigen vormden dadelijk een optocht en trok- onder de kreten „vive la Lorraine" en het zingen van Fransche liederen door de straten van Metz. Voor het stand beeld van Ney werden onder daverende toejuichingen redevoeringen gehouden en weerklonken* kreten van „vive ia France”, waarna de Marseillaise werd aangeheven. In de Ladueettestraat trachtte de burgerwacht, de meer dan 1000 man tollende manifestanten tegen te houden. Vergeefs. Daarop verscheen de hoofdwacht in het geweer en trok met de bajonet opgestoken de menigte tegemoet, waarna do straten werden afgezet. Eerst om 11 uur ’s avonds kon aan de manifestatie een eind ge maakt worden, nadat verschillende arrestatien hadden plaats gehad, en eenige personen waren gewond ge raakt. Een ongelegener tijdstip, zegt de Keulenaar, hebben de Elzas-Lotharin- gers voor hun manifestatie niet kunnen uitkiezen. Want zeker zal deze reVo- lutionnaire beweging van politiek- onmondigen, bij de behandeling van hot in den Rijksdag aanhangige wets ontwerp betreffende een grondwet voor Elzas-Lot haringen ter sprake komtfn, en dat zal men begrijpelijk vinden. In elk geval zal deze jongste gebeurtenis hen in het gelijk stellen, die voor de nationale veiligheid „ga- rantien” verlangen, voor dat het wets- twaalf. Het sloeg halfeen en één uur. Waar bleef ||Czomski ?|jHij kon toch niet verhinderd zijn Erik telde elke seconde. In den corridor was geen geluid verneembaar. Waar bleef hij nu Tot dusver was alles zoo goed gegaan Wat was dat, sloeg de klok niet alweder Ja, nu was het kwart over eenen. Spoedig zou het morgen rood aanbreken en nog steeds geen Czemski. Geen geluid in den corridor, geen stap van iemand die voorzichtig nadert. Het was om razend te worden. Hallo 1 Erik was bijna voornvorgevallen, toen de deur waartegen hij leunde, openging. Zóó stil was Czemski nader geslopen en zóó voorzichtig te werk gegaan, dat zelfs Erik, die hem in koortsachtige spanning verwachtte, niet het minste gehoord had. Een krachtige handdruk, en den vinger op de lippen om alle mogelijke stilte in acht te nemen. Zij slopen op hun kousen voort, stil, als de Indianen op het oorlogspad, den corridor door, de* trap op naar de hooger gelegen verdieping en we der een corridor langs, die naar de provisiekamer voerde. Sst I Daar gaat de wacht met afgemeten passen op en neer. Het is een stevig, geschouderd persoon. Zou het gelukken? Het Moabit-proces loopt op een eind. De getuigen 560 in getal zijn gehoord. Het O. M. heeft zijn verschillende straf fen tegen de beschuldigden geëischt, afwisselend van 1 week tot 2’4 jaar gevangenisstraf. Natuurlijk hield het zijn beschuldiging vol, dat de sociaal democraten door hun ophitsende pro paganda zedelijk verantwoordelijk wa ren voor het gebeurde. De verdediger der beklaagden Steins, is al aan 't woord geweest en noemde natuurlijk het optreden der politie de eenige oor zaak. Rosenveld, de 2° verdediger is Zaterdag aan ’t woord geweest. Die heeft zich tijdens zijn pleidooi een straf- boete op den hals gehaald. Eerst had hij gezegd, dat de crimineele politie de waardige zuster der geuniformde was. De president gaf hem een terecht wijzing en zei, zulke uitdrukkingen niet te kunnen toelaten. Onmiddellijk daarop maakte Rosenfeld het nog een graadje erger door van de politieagen ten te getuigen dat zij het strijdveld hadden verlaten bedekt met het bloed der burgers van Moabit en dat deze bloedvlekken niet onzichtbaar werden gemaakt door offlcieele onderscheidin gen (medailles), zooals een spotprent in een geïllustreerd blad („Volk") had geteekend. Het O. M. toekende tegen deze uit lating protest aan. De rechters gingen eenige oogenblikken ih comitó, beraad slagende over ’t geval, met 't resultaat dat Rosenfeld een boete van 100 Mark kreeg. Gisteren werden de pleidooien voort gezet. De Duitsche regoering heeft op haar programma dit belangrijke punt dat zij geen nieuwe uitgaven zal doen zon der voor gelijktijdige dekking te zorgen. Om nu de nieuwe uitgaven voor leger en vloot op de begroeting te dekken zal de Duitsche regoering naar de offlcieele Nord. Algem. Ztg. spoed zetten achter de behandeling van het ontwerp tot invoering van een rijks- belasting Op de waardevermeerdering. Deze wet zal dus moeten worden aan genomen voor de begrooting kan wor den behandeld. Democratisch is het beginsel zeker, doch de uitwerking is zoodanig, dat de democratische groepen uit de Rijks dag er een levendige oppositie tegen voeren. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Van 1 5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer - 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1 5 regels f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. i” 2 uur. elling. 8 uur. Bios- Over de Potsdammer bijeenkomst wordt nog druk geschreven en gewre ven. Maar na de geruststellende tele grammen van Sassanof is men al vrij wat kalmer. In Frankrijk is men echter het meest verguld met wat de Tsaar zelf trou wens tegen een Fransch politicus van naam, Doumer heeft gezegd n.l. dat de Triple entente (Rusland-Engeland- Frankrijk) hechter was dan de Drie bond (Duitschland-Oostenrijk-Italië). Do Fransche bladen laten niet na op deze uitspraak, evenals op het zéér hart olijke nieuwjaartelegram van den Russischen heerscher aan president Fallières heel veel licht te laten vallen, om de ongerustheid, in Frankrijk door de jongste Duitsch-Russische overeen komst gewekt, te bedaren. In Portugal doet de Portugeesche regoering blijkbaar haar best om zoo lang er nog geen volksvertegenwoor diging is, de eene hervormingswet na de andere bij wijze van decreet uit te vaardigen. Binnenkort zullen de volgende de creten worden afgekondigd1". tot instelling van een wekolyksche rust dag, verder tot instelling van recht-, banken ter onderdrukking van het tweegevecht, een kieswet, een wet tot bescherming van het moederschap, af schaffing der prostitutie, verbetering van het lager onderwijs, oprichting van scholen, die hoogstens twee kilo meters van elkaar verwijderd mogen zijn, on waarop aan arme kinderen levensmiddelen, kleeding en leermid delen gratis verstrekt zullen worden, enz. De lijst is zeer belangrijk. Is zij misschien niet wat lang. De Volks vertegenwoordiging zal als zij bijeen komt en deze moet nagaan, voorluopig werk genoog hebben. ontwerp betreffende het Rijkstand wet wordt. De Fransche bladen melden, dat een soortgelijke gebeurtenis, als de thans te Metz plaats gehad hebbende, sedert 1887 niet meer is vóórgekomen. Het statistisch bureau van de ge meente Berlijn heeft een vergelijking openbaar gemaakt tusschen <l<* uit komsten van do volksstelling in Ber lijn en 67 voorsteden in dit jaar en die van 11)05. Dienvolgens bedroeg het aantal inwoners van Groot-Ber lijn en 67 voorsteden, op 1 Decem ber 1.1. 3.702.962 tegen 3.210.417 in 1905; een vooruitgang dus met 492.515 of 15.31 ten honderd. Voor Berlijn alleen is het aantal inwoners 2,064.153 E* 24.005 of 1.18 pCt.) voor do 67 voorsteden alleen 1,638.809 J- 108,510 of 10.03 p(’t). Van de inwoners van Berlijn zijn 992.009 mannen on 1,072,144 vrouwen (tegen 984,901 en 1,055,341 in 1905). Bkliiië. Het generaal-comité van dan bond van Belgische mijnwerkers hoeft Zon dag besloten de algemeone werkstaking met alle kracht door te zetten. Het comitó werpt do verantwoordelijkheid der staking in het kolenbekken van Luik op do mijnbesturen, die zich tot onwettige maatregelen lieten verleiden en die bij den aanvang van het conflict, al dadelijk een veel te onverzoenlijko houding innamen. De mijnwerkers in het plateau van Hervé zijn Zondag in staking gegaan, gelijk Zaterdag besloten was daardoor is het aantal stakers met 3(XX) man tongen omen. De mijn werkers van Charleroi en Bergen zijn nog rustig. Het totaal der stakers is door de groote toename van Zondag thans tot 25.(XX) aangegroeid. Het Kamerlid voor Luik, Dommy, heeft medegedeeld, dat hij den Minister van Arbeid over de oorzaken der staking zal int erpeJlceren. Frankrijk. De trein die om 6 u. 15 Zondag avond] van Brussel naar Parijs vertrok, bleef onderweg plotseling staan we gens oen gebrek min de machine. Tij dens dit opontlkoud werd de achterste wagon door een achterop rijdende trein ingereden. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet’plaats. De reizigers kwamen gisternacht om vier uur te Parijs aan. 48) Op een Woensdag in het begin van Juli, toen de correspondentie tusschen Erik en Czemski ongeveer een maand geduurd had, zond Erik eindelijk het volgende beslissende briefje met be hulp van den draad buiten voor zijn venster af „Vrijdagnacht één uurStuur mij heden nog een paar gram chloorhy- draat en, zoo mogelijk, een flesch chloroform. Frissche moed, mijn vriendVergeet niet, je zelf van chloroform te voorzien I" Erik oen klein pakje uit zijn berg plaats tusschen den vloer en hot pla- neel te voorschijn en schudde een paar gram der ongekleurde kristallen in het bier, waarin zij zich snel oplosten. „Gelukkig, dat ik chloral kreeg I” dacht Erik. „Dat zal hij niet proeven bij morphine zou hij misschien den neus opgetrokken hebben Even daarna was de bewaarder er weder. Erik deed, tot zijn groote spijt, alsof hij van het bier dronk, en gaf daarna het teeken dat hij gereed was. De bewaarder trad binnen, was aan genaam verrast, toen hij zag dat on geveer de helft van het bier nog over was, zette de kruik aan den mond en ledigde haar in één teug. Daarna strompelde hij met bord en glas weder naar buiten en sloot de deur achter zich. Erik hield hem door het kijkgat in het oog en zag hem eenige oogen- blikken later naar zijn voorhoofd grij pen en zich op een stoel in de ven- sternis recht tegenover hem neerzetten. Hier zakte hij in elkaar, terwijl hij het hoofd op de vensterbank legde. Erik stond als op heete kolen bij de deur en luisterde. Gestéld, er kwam iemand en vond den slapenden be waarder Maar er kwam niemand. De chloral kon ongestoord zijn werking uitoefenen. De klok van het gesticht sloeg i In aansluiting op ons bericht van gisteren, betreffende het optreden van een aantal Fransche bisschoppen togen eenige vrijzinnige bladen te Lyon en St .-Etienne vermelden wij dat de P.irijsche corrosp. van de Köln. Zeitg. aan zijn blad schrijft Het moge zijn, dat deze repubii- keinsche bladen tegen do dogmata en de inrichting der Katholieke Kerk oen toon hebben aangeslagen, die soms in plaats van een kalme, zake lijke critiek te zijn een kwetsenden vorm aannam, maar in de uitvoerige uiteenzetting, waarom de maat regelt n tegen de bedoelde •bladen werden go- nomen, wordt behalve op den onge paster» vorm, do nadruk meer bepaal- delijlc gelegd op de aanvallen zelve dier bladen tt'gcn de dogmatiek, de moraal en de hiërarchie der Kerk. Als grieven worden genoemd het loochenen van de Goddelijkheid van Christus, van de Onbevlekte Ontvangenis, van het Scheppingsverhaal, van de Won deren en voorts ook, dat deze bladen huwelijks- en begrafenisplechtigheden zonder geestelijken hijst anti hadden verdedigd. Maar wat belet dan, vraagt ge noemde correspondent, den bisschop pen van Frankrijk om <Ip geheele republikeinscho pers en de gehoele vrijzinnige literatuur van Frankrijk in don ban te doen Vond dan hun op treden navolging in de andere be schaafde landen, zoo zou de geheele niet-Katholieke pers en literatuur op den Index komen. In den groiwl der zaak is het ge beurde dan «M«k niets dan een her nieuwde oorlogsverklaring van het Clericalisme aan het moderne Frankrijk en den republikeinschon geest. En wel eigenaardig is het, dat deze maatregt'l uitging van dezelfde kerkelijke auto riteiten, die niet medeweten van het Vaticaan een jaar geleden den oorlog verklaarden aan dy wereldlijke Staats school. Nog op andere, wijze staat deze Index-verklaring in verband met de politiek en wel door de bijvoeging, dat de genomen beslissing in alle ker ken der betrokken diocesen moet, wor den afgi-lezen. Het onvt rmijdelijk gevolg daarvan zal zijn, dat het rt'publicanisme do vraag zal stellen, hoe deze aflezing met de bepalingen van de wet op de scheiding van Kerk en Staat te rijmen is, daar door deze iedere uitdaging

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1