OINtllIMliVti BlinienlaELd. TTIt do B=ers. LAND- en TUINBOUW. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Officieele Prijscourant an o»17 sa3'/,, SPOET. Telegrafisch Weerbericht Veemarkt te Rotterdam. X3 elt exij exL D. SAMSOM. door den clerua wordt verboden, wan neer een dergelijke uitdaging er op berekend is een deel der burger» tegen het andero op te zetten. (Soulever, zegt de wet). Een ding schijnt zeker. De weder opleving van den anti-clericalon strijd zal van het oen en ander het gevolg zijn. Ook de bisschoppen van Autun en Grenoble hebben een verbod uitge vaardigd aan de geloovigen, om oen aantal radicale bladen te lezen. Tey «lotto vindon we nog vermeld, dat een der door den maatregel van don Lyonnooschen clerus gestroffen blad te Si. Etienno bij de Lyonneeache Rechtbank tegen don aartsbisschop van Lyon oen klacht op schadevor- §oediyg heeft ingediend. Zoo is dus e strijd reads begonnen Een inspecteur der Parijscho re cherche hooft dozor dagen een goede vangst gedaan. In oon groot magazijn toezicht hou dende, zag hij hoe een net gokieedo dame eonige uitgestald liggende voor werpen wegnam en tusschon de plooien van haar parapluie liet glijden. Daar hij geen schandaal wilde veroorzaken in do winkel zolf, wachtte hij totdat 4e verdachte de straat opging, in do overtuiging haar te zullen betrappen zoodra zij haar parapluie voor den regen zou opsteken. Inderdaad dood do dame ook, wat do inspecteur vermoed had, maar van de weggenomen voorwerpen was niets te bespeuren. Hij hield haar derhalve aan on toon bleek, dat het regenscherm van binnen was voorzien van zakken, welke, wanneer de parapluie dicht geklapt, was openstonden, doch stevig sloten bij het opstoken. Portugal. De „Kdln. Zeitung" heeft eonige partikulioro brieven ontvangen van inwoners van hot. Portugeescho eiland Madoria, waarin deze. bijzonderheden mededoolon over hot verloop der cho lera op hot eiland. Zij vertellen do ongelooflijkste staaltjes van den onwil der bevolking, voorspruitende uit dom heid, oin mode te werken tot bestrij ding der ziekte. Aan besmetting go- looft het lagere volk eenvoudig niet integendeel, de overtuiging, dat slechte geesten in het spel zijn, is onuitroei baar. Om te laten zien, dat men niet bang voor hen is, wikkelt zich byv. iemand in een laken, waarop een ge storven choleralijder gelegen heeft eon ander vlijt zich neer op do bran card, waarin eon zioke zoo juist naar het hospitaal is vervoerd. Intusschen wordt uit Lissabon ge mold, dat zeshonderd soldaten mot eenige mitraileusos naar het eiland vertrokken zijn, ten einde do bevol king te dwingen, do voorschriften dor gezondheidscommissie op to volgen. Do bevolking van Madoria is door- en-door katholiek. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat gisteren verscheidene Portugeesch- Brazilaansche familiën de Adamaétor bezochten, en oon republikeinscho vlag aan don commandant aanboden. Deze liet de vlag in top hijschon, die met 21 kanonschoten van den Braziliaan- sohen kruiser w£rd begroet. Om 5) uur des avonds ontscheepten zich do repu blikeinen van do Adamostor zij wer den door Portugeescho monarchisten mot. de kreten „weg mot do republiek" ontvangen. Eenige personen werden gewondde politie herstelde de orde. Naar aanleiding van de voorgestel- do wijziging der Arbeidswet verzocht de Kamer van Arbeid voor de Tabaks industrie te Rotterdam in een adres aan do Tweede Kamer: „Zoodanige wijzigingen in dit Wets ontwerp aan te brengen, dat worde verkregen oen bij de Wet vastgestelde tien-unge arbeidsdag, geldende behal ve voor „beschermde personen" ook voor alle volwassen mannen als mi nimum, en zoodanige regeling der huisindustrie, dat óok de huisarbeiders wettelijk voldoende worde beschermd." II. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren te VGravenhage tegen twaalf uur een langdurig bezoek aan de tttberculose-tentoonstelling van „Het Groene Kruis" in de Gothische zaal. Koningin Emma toonde zich zeer belangstellend in den strijd tegen do tuberculose. Bij alle standen van de .tentoonstelling vertoefden H. M. eeni- gen tijd, vooral by die betreffende het alcoholvraagstuk in verband met de tuberculosebestrijding. Ook bezichtigde H. M. met aandacht de photographieën betreffende het' werken der Maatschap pij tot opvoeding van weozen in hot huisgezin, waarvan de Koningin-Moe der beschermvrouw is. Deze Maat schappij verpleegt in kleine groepen de tuberculose weozen in „Klein Zand bergen", waardoor de gevreesde ziekte onder deze kinderen aanmerkelijk min der slachtoffers maakt dan vroeger. H. M. die ongeveer een uur ter ten toonstelling vertoefde, werd ontvangen en rondgeleid door den gep. generaal- majoor Henckens, voorzitter, mej. G. A. A. Bouricius, bestuurslid van „Het Groene Kruis", en zuster Meerkamp van Emden, directrice van het Mu seum. De Minister van Marine heeft zich gisteren naar het buitenland begeven waar do vieo-admiraal Wentholt een tiental dagen zal verblijven. De afdeeling Utrecht en Omstreken van het Algemeen Nederlandsch Ver bond heeft in hare laatste ledenver gadering de volgonde motie, ter be handeling op de a. s, jaarvergadering van Groep Nederland van het Ver bond, aangenomen „Do algomeene vergadering van Groep Nederland van hot Algemeen Nederlandsch Verhond spreekt de wen- schelijkheSd uit, dat voortaan als amb telijke taal in haren geheelen omvang tusschon Nodorland en die landen, waar hot Nederlandsch inede oon van do officieelo talon is, uitsluitend do gemeenschappelijke taal het Neder landsch - worde gebezigd". Naar wij vernemen is Mr. II. Goe man Borgosius ongesteld geworden en zal hij daardoor vermoedelijk verhin derd zijn om als voorzitter te fungce- ren bij do op KJ dezer to 's Graven- hago te houden betooging voor alge meen kiesrecht. In het Handelsblad staat Onder do stroop de volgende in- en uitval. - „Die voorspollingon, afgaande op den naam van onzen nieuwen Mi- nistor van Oorlog, Colijn, moesten nu maar uit zijn, totdat Z.Exc. het bewijs hoeft geleverd, evenmin aan de lijn te loopen van zijn voorganger Cool, als geheel de lijn te volgen van do coalitie Naar de Tel. uit welingelichte bron vernoemt, zoeken de antirev. voor de Snooker vacature naar oon candidaat, dio vertrouwd is mot Indische aange legenheden en Indië uit eigen ervaring kent, Zulk een meont men govondon te hebben in dr. Seheuror, den oud- directeur van het Potronella-hospitaal te Poorworodjo, dio sinds verleden jaar, ter oorzuke zijnor gezondheid, in Ne derland is teruggekeerd. Een candidaat. Men meldt uit 's-Hertogonbosoh aan het Centrum „Naar wij Voor zeker vernemen, dingt mr. W. van fjanschot, agent der Nederlandsche Bank alhier, naar het lidmaatschap der Eerste Kamer der Staton-Generaal, vacature]!?. Ray- makers." Door de Centraio Liberale Kiesver- eeniging in het district Ridderkerk is voor de verkiezing van oen lid voor do Provinciale Staten van Z.-II. (vaca- turo-T. Plantenga) do volgende groslijst van candidate!» opgemaakt A. den Ouden, te Bolnes A. Huisor, te Baren- drecht K. S. Do Wijn, te Zwijndreeht K. Roodzant, te Poortugaal; P. Qualm, te Pernis en W. H. Van Bilderboek, te Dordrecht. Het christelijk sociaal weekblad „de Beukelaar" schrijft over den niouwen minister van oorlog Uit don aard dor zaak heeft de heer Colyn als kamerlid en officier over deze kustverdediging zijn oordeel min of moor gereed, doch het is zeer on waarschijnlijk, schier niet mogelijk, dat een Indisch jjiffieier, hy moge nog zoo bekwaam zijn, plotseling een der gelijk voorstel tot in alle bizonder- heden toe kan beoordeelen. Hiervoor is een feitenkennis noodig, die hij vrij zeker niot bezit, en dit te minder bij den luw Colyn, dio uiteraard bizon- derlijk aan Indische zaken zijn aan dacht en studie wijdde. En bezit men nu deze uitgebreide feitenkennis niet, dan is het onmogelijk in een paar dagon te beslissen of men een zoo danig voorstel van zijn voorganger als eigen voorstel kan overnemen en straks verdedigen, dan immers heeft men de volle verantwoordelijkheid. Een dergelijke beslissing zou bijna roekeloos moeten geheeten. En zoo kan haast niet veronder steld, dat de heer Colijn zich in zake het voorstel kustverdediging jtot over name der plannen van Minister Cool zou hebben verbonden. Dan echter zou de ministerraad de verdere plan nen inzake kustverdediging geheel af hankelijk hebben moeten stellen van het na grondig onderzpek te vellen oordeel van den heer ColijnMaar nu valt het ook moeilijk aan te nemen, dat een ministerraad bij een zoo drei gend tekort ',aan geldmiddelen een dergelijk kostbaar plan toch voorstelt on dus van den meest dringenden aard acWt, om het aanstonds bij wis seling van den Minister van Oorlog wellicht gedeeltelijk misschien zelfs geheel terug te nemen al naar het oordeel van den nieuwen minister van oorlog na zijn onderzoek uitvalt- Zoo kan men schier niet aan deze twee heid ontkomenóf minister Colijn heeft zich ietwat roekeloos gebonden óf (le ministerraad heeft do verbete ring der kustverdediging niet van zoo dringenden aard geacht, als moest worden verondersteld, wil het kabinet niet aan finantieele roekeloosheid schul dig staan, Proefnemingen in het belang van bet guivelbedrijf. Aan het verslag van de centrale commissie voor do uitvoering van proefnemingen in het belang van hot zuivelbedrijf ontleenon wij hot vol gende Op het landhuishoudkundig congres in 19011 te Hoorn gehouden, hoeft de algomeene Nederlandscho zuivelbond een praeadvies uitgebracht ovor do vraag„wordt hier te lande de we tenschappelijke zijdo van de zuivelbe reiding voldoende beoefond en zoo neen, op welke wijze moet hierin dan verbetering gebracht worden Terwijl de aandacht werd gevestigd op de bestaande samenwerking tua- schon de Proefzuivelboerderij en de bacteriologische afdeeling van het Rijksiandbouwproofstation te Hoorn, werd echter gewezen op het gemis aan de gelegenheid tot methodisch onderzoek aan do hand van gegevens uit de praktijk tor oplossing van vraagstukken, welke voor de kwali teitsverbetering van het zuivolprodukt van 't grootste nut zouden kunnen z«jn- Dat dit gemis inderdaad in de zul- velpraktijk werd gevoeld, bleek op do bijeenkomst, wollpi op initiatief van dr. v. d. Zande toen directeur van het Rijksiandbouwproofstation to Hoorn op 28 October 1909 te Amsterdam onder leiding van don heer F. B. Ijöhnis, inspecteur van don landbouw werd gehouden, ter beantwoording van de door don heer van der Zande gestolde vraag„hoe het best in ons land proefnemingen over nieuwe me thoden of met nieuwe werktuigen op hot gebied der zuivelindustrie zouden kunnen worden ondernomen Algemeen was men van oordeel dat moest worden overgegaan tot het hou den van eene algomeene vergadering, die over den algemoenen opzet dor te nemen proeven zoude hebben te be slissen. Besloten werd om daartoe uit te noodigon behalve de ter vergadering aanwezigen de verschillende andere znivelbonden, den secretaris der Kon. Nederlandscho Landbouwvereeniging, als zuiveleon8ulenten,]den"directour der rijkszuivelsehool, den directeur van het rijkszuivelstation en de directeuren der boter- en kaascontrölestations. Het werd wenschelijk geacht op deze bijeenkomst, behalve over de algomeene »*egeling der zaak, ook reeds dadelijk te spreken over proeven die in de oerBfo plaats zouden kunnen genomen worden. Deze algempene vergadering werd op t December 1909 te Utrecht onder leiding van dr. Swaving gehouden, ter bospreking van de moest geschikte wijze waarop proefnemingen op het gebied der zuivelbereiding ter oplos sing van vraagstukken, die voor de praktyk van algemeen belang zijn, z»»llen kunnen worden opgezet en uit gevoerd. Daar kwamen in behandelingOn derzoek naar de factoren die, onaf hankelijk van den wil van den zujvol- bereider, het watergehalte in de boter beheerschen studie van het vraagstuk: reiniging van het afvalwater der zui velfabrieken proefnemingen over den invloed van de temperatuur, waarbij do room gezuurd wordt, op de kwa liteit (inel. het watergehalte) van de boter; onderzoek over liet gebruiks- water van de zuivelfabrieken, met name liet boterwaschwater, en den in vloed daarvan op het product; ver gelijkend onderzoek over de twee typen van karnkneders. Voor elke dezer proefnemingen werd eene afzonderlijke commissie benoemd, waarbij omtrent vraagstuk 2 rekening werd gehouden met de reeds door het bestuur van „Holland's Noorderkwar tier" voorbereide proefneming tot reiniging van het afvalwater van eene kaasfabriek. Op 2 Februari 1910 had te 's-Gra- venhage eene bespreking plaats met enkele leden uit elke der commissies, welke ter vergadering van 1 Decem ber 1909, te Utrecht gehouden, werden aangewezen voor de voorbereiding van de werkplannen betreffende de onder scheidene vraagpunten, welke ter uit voering in aanmerking waren geko men. Daar werd besloten tot vorming, uit afgevaardigden der onderscheidene subcommissies, eener centrale commis sie van uitvoering met een permanent bureau, waarin de directeur van het Rijkslandhouwproefstation te Hoorn, dr. K. H. M. van der Zande, als voorzitter on de hoeren O. Reitsma, secretaris van den F. N. Z. en H. N. Valckenier de Groeve, secretaris van de Vereeniging van Zuivelfabrikanten in Nederland, als secretarissen optre den. Deze commissie zou zich belasten met de voorbereiding en uitvoering der werkplannen betreffende de on derscheidene in behandeling gonomen onderwérpen. Zij vrago den finaneieelen steun en de hulp in (le praktijk aan, van de organisaties op zuivelgebied de voor- j zitter, de directeur van het Rijksland bouwproefstation te Hoorn, dat voor namelijk bestemd is voor de uitvoe ring van proefnemingen ten dienste der zuivelbereiding, riohte zich recht streeks met verzoek om verder benoo- digden finanoieelon steun tot den mi nister van landbouw, nijverheid en handel. De commissie brenge aan de alge- meene vergadering verslag uit van hare bemoeiingen en van do uitkom sten van haar onderzoek deze resul taten worden oponbaart gemaakt en afdrukken daarvan ter beschikking van belanghebbenden gesteld. Op deze wijze zou tegemoet wor den gekomen aan den wensch om meer vastheid te geven aan de nieuwe beweging op het gebied van onder zoekingen in het belang van het zui velbedrijf in hot algemeen en van het grootzni vel bedrijf in het bijzonder. Tevens wordt hierdoor de zekerheid verkregen, dat de zuivelindustrie in haren geheelen omvang steun en me dewerking geeft voor de oplossing van vraagstukken welke voor de zui- velpraktijk van beteekenis zijn, voorts dat do voorbereiding en do uitvoering van deze onderzoekingen aan de zorg van bij uitnemendheid daartoe be voogde personen wordt toevertrouwd. De bespreking van nieuwe vraag stukken zoude in eene algomeene ver gadering van belanghebbenden en des kundigen in het zuivel wezen kunnen geschieden, waarbij dan afhankelijk van den aard der nieuwe in behan deling te nomen onderwerpen, even tueel eenige wijziging in de samen stelling der gecombineerde commissie van uitvoering zoude kunnen plaats vinden. Dr. v. d. Zande hooft met ingang van 1 April 1910 voor het voorzitter schap van de commissie bedankt. Tot den tijd, dat in de vacature te Hoorn zal zijn voorzien, heeft dr. Swaving, tor bevordering van den go- regelden gang der werkzaamheden, tijdelijk de functie van voorzitter op zich genomen. Het verslag wordt aangevuld door de verslagen van de subcommissies, welke zich met de behandeling der verschillende vraagpunten hebben be last. Vraagpunt I luiddeOnderzoek naar do technische en natuurlijke oorzaken, die het watergehalte tot boter beheer schen. Vraagpunt II: Reiniging van afval water van zuivelfabrieken. Vraagpunt IIIInvloed van de tem peratuur waarbij de room gezuurd wordt, op het watergehalte en de verdere hoedanigheden van de boter. Vraagpunt IVGobruükswater van de zuivelfabrieken, met name boter waschwater, on de invloed daarvan op het produkt. Men schrijft aan het „Handelsblad" uit Oldenzaal De moeilijkheden, waarin thans tal van landverhuizers bij den terugkeer naar hun vaderland op hun tocht door Nederland aan de Duitsche grenssta tions geraken, trekken algemeen de aandacht. En geen wonderNimmer te voren toch hoorde men van zoo'n pertinente weigering door de Duitsche autoriteiten aan de landverhuizers, die niet aan zekere gestelde voorwaarden kunnen voldoen, als in de laatste maanden te Bentheim. En toch zijn de maatregelen, door Duitsohland te genover de repatrieerende emigranten genomen, reeds in 1904 in een wet vastgelegd. Nimmer echter zijn deze maatregelen zoo scherp toegepast als sinds een paar maanden. Geen wonder dan ook dat men hier onbekend was met de eischen, welke Duitsehland tegenover eiken over Nederland terug keerenden landverhuizer stelde. Thans weet men echter, dat Duitsehland on verbiddelijk eischt, dat elke over hier terugkeerende emigrant in 't bezit moet zijn van een buitenlandsche pas poort, minstens 200 Mk. en dat hij tevens in doorloopende, gesloten wa gons moet vervoerd worden, voorzien te gelijker tijd van een doorvoerbiljet tot over de Duitsch-Russische grens. Dat hij in doorloopende, gesloten rij tuigen vervoerd dient te worden, is een onmogelijke eischimmers de emigranten komen van Amsterdam of Rotterdam per H. IJ. S. of S. S. en worden gebracht tot Rheine, waar ze in de Duitsche wagens moeten over stappen. Ook met het oog op 't breed spoor in de Oostelijke provinciën van Pruisen, zou geregelde doorvoer on mogelijk blijken. Maar Duitsehland houdt aan deze bepalingen thans streng de hand en wel vooral ton opzichte der emigranten voor Rusland aan die, bestemd voor Oostenrijk, ge lukt het na heel wat moeite nog al spoodig het hart der Duitsche autori teiten te vermurwen, zoodat hun door gang wordt verleend, hetgeen jl. Vrij dag wederom te Bentheim is gebleken. Circa 630 emigranten, waaronder 26 Russische, vertrokken met toestem ming van Oldenzaal, waai' ze sedert Donderdagnamiddag hadden vertoefd, naar Bentheim. De Öostenrijksche werden doorgelaten, de 26 Russen werden onder politiegeleide naar Ol denzaal teruggebracht. En welke po gingen er ook zijn aan aangewend, om de achtergebleven Russen een 170-tal door Duitsehland vervoerd te krijgen, hot mocht niet baten. Zelfs is de Russische consul van Amster dam naar Bentheim gereisd, om aldaar met den Landraad te spreken, maar de resultaten van dit onderhoud laten nog steeds op zich wachten. En zoo vertoeven dan nog in de landverhui zersbarak te OldenzaaJ een 170-tal, meest onbemiddelde Russen. De Ura nium Steamship Cy. Ltd., die de land verhuizers op transport heeft, zorgt het moet gezegd worden thans zeer goed voor de stakkerds. Ook de, Nederlandsche Grensvereeniging Voor- emigranten maakt zich in dit opzicht, zeer verdienstelijk. Van 't noodige brood worden allen voorzien, terwijl zij ook één keer per dag een fliaken, warmen maaltijd hebben. De ruime landverhuizersbarak, waar ze over nachten, wordt met een paar kachels goed verwarmd, terwijl ook voor 't schoonhouden dezer iocaliteit voldoen de gezorgd wordt. Toen echter Don derdagavond een 800-tal personen on derdak moest worden verschaft, ver keerde men eerst in groote moeilijk heid, welke echter door de goede zor gen van den stationschef en het sta- tionspersoneel was opgelost. Een lange trein van achttien wagons werd ge formeerd aan elk einde daarvan werd een locomotief geplaatst om de coupó's te verwarmen. I» deze flink verwarmde- wagens hebben nu honderden emi granten den nacht kunnen doorbren gen. Dat echter die achthonderd men- schen behoorlijk van voedsel konden worden voorzien, was natnurlijk on- mogelijk en nu moeten we tot onze. spijt hier vermelden, dat er door enkele venters een schandelijk hooge prijs voor do allernoodzakelijkste levensbe hoeften is bedongen. Tal van weiden- kende menschen hebben dit met erger nis geconstateerd. Maar de honger neep en dusmen sag op geen geld. Niettemin gedroegen zich de emigran ten vrij rustig en ook onder de fcb'ans nog te Oldenzaal vertoevende Rr xsaen heerscht een goede en rustige stem ming. Wanneer echter een ojr lossing zal komen, is tot nog toe eer ./raadsel. Men schrijft aan de J?,. Gr. Crt.": Bij enkele gezinnen bestaat nog de gewoonte, om bedden te verwarmen met keien, die dan xcroraf in het vuur worden gelegd. Hoe gevaarlijk dit soms is bleek Dood erdagmiddag te Winschoten, alwaar *>ok de vrouw van A. P. een hooien ke isteen in een kin derbed lei. Kort ei; op sloeg de rook uit de bedstede, alwaar een klein kind lag te slapen. De kleine was bijna gestikt. Het bed verbrandde. Zaterdagavond werd op het voor malig terrein van „De Byenkorf op den Nieuwendijk te Amsterdam, het nieuwe magazijn van de firma S. van Embden, in ijzerwaren, werktuigen en machinerieën geopend. De winkel mocht zich den geheelen avond in een groote belangstelling van de voorbijgangers verheugen, dank zi het geheel nieuwe systeem van élec- trisehe verlichting. Om een rustig, zacht licht zonder schaduw te verkrijgen wordt in Ame rika sinds voor de verlichting van groote lokalen eenige jaren gebruik gemaakt van het nieuwe Mooie licht, een systeem verlichting met luchtle dige glazen buizen. Deze verlichting berust op het bekende systeem der Geiszeersche buizen. Men gebruikt electriciteit van de gemeente centrale, dat in een klein toestelletje (60 c.M. in het vierkant) in een wisselstroom van 12,000 volts wordt omgezet. Door het geheele magazijn ziet men boven zich glazen buizen, die een rose licht verspreiden. Een voordeel van dit licht moet tevens zijn, dat het bijna geen onderhoudskosten vergt. Men heeft de keus tusschon wit licht, dat het daglicht moet nabij komen, en rose licht, dat in deze branche verkieslijk werd geoordeeld. In het magazijn zijn aangebracht twee buizen een van 45 en een van 55 M. lengte, zoodat ook indien er één defect is men over voldoende licht hoeft te beschikken. Naar ons verzekerd werd, is dit de 9de aanlog van dit systeem in Europa en de eerste in ons land. De firma J. Dias Santilhano ft. Co. heeft de installatie aangebracht. Voorts zyn in hot magazijn nog tal van andere nieuwe Amerikaansche snufjes toegepast. Zoo veel mogelijk is uitgegaan van het systeem niets weg te stoppen, doch alles zichtbaar uit te stallen. Gisteravond is nabij Petten gestrand de IJmuider stoomtrawler '21 (Erica). De sleepbooten „Atlas" en „Hercules" zijn voorgespannen. Bij (ie poging tot afbrenging brak één der sleep trossen. In het afgeloopon jaar zijn te New- York totaal 333.951 kajuits- en 771,591 tusschendekspassagiers aangekomen. De groote schilder Sir Lawrence Alma Tadema, heeft te Londen zijn 75-jarigen geboortedag gevierd. Doze Hol land ei' van goboorto, zijn naam duidt het voldoende aan, aan schouwde het levenslicht te Dronrijp in Friesland. Hij genoot zijn oplei ding aan het gymnasium te Leeuwar den en het onderwijs daar genoten heeft den grondslag gevormd voor (le richting, waarin Alma Tadema thans door zijn in hoofdzaak aan do Grieksche en Romeinsche oudheid ontleende schilderijen wereldberoemd is geworden. Zijn doeken zijn meerendeels ver spreid over Engeland en Amerika; toch zijn ook eenige in Nederland, Duitsehland, Luxemburg en Rusland aanwezig. De schilder trok in 1867 naar En geland, ioen het voorstel van minister Thorbecke, om zijn stuk „Taroviniu.s Superbus" voor het Ryk aan te koopen, werd verworpen. Sindsdien is de ge boren groote Hollander, Engelschma'n door naturalisatie, maar hij is en blijft Hollander in zijn hart. Een Leidsch ingezetene, die gewoon is 's avonds met zijn vrienden in een café te zitten en die dan onwillekeu rig wei eens een glaasje te veel neemt, vond, toen hij Zaterdagavond erg laat thnis kwam, het geheele gezin in diepe rust. De alcohol had hem dorstig ge maakt en daarom besloot hij voor het naar bed gaan nog maar een fleschje bier te drinken, dat, zoo hij meende, in de kast stond. Erg veel smaak had hij niet, doch toen hij het „biertie" naar binnen had, werd hij doodsbe nauwd, en de gedachte kwam bij hem op, dat er iets in het bier had gezeten. Hoe hij op het denkbeeld kwam, dat er benzine door het bier zat, dat zijn vrouw er zou hebben ingedaan, wie zal het zeggen Doch hij geloofde het. Fluks loopt hij, zoo goed en zoo kwaad het gaat, naar het politiebureau, waar hij met het angstzweet op het gelaat en bijna geheel ontnuchterd, vertelde, dat hij vergiftigd was. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar men den patiënt de maag leeg- pomptje, waaruit o.a. te voorschijn kwam jenever, bier enbenzine. Gevaar was er niet bij. Moeder de vrouw trok zich van het geheele geval weinig aan. Toen de po litie haar in den nacht kwam waar schuwen, lag zij in diepen slaap. Het bestuur van de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden in Zuid-Hol land heeft aan de kerkeraden en kerk voogdijen van de (25) vrijzinnige Ned. Herv. Gemeenten en de besturen van de (35) afdeelingen van den Nederl. Protestantenbond in deze provincie een brief gericht, waarin zij verzoekt om aansluiting en steun voor zyn vereeni ging, in haar strijd voor de rechten der vrijzinnige in de Ned. Herv. Kerk. „Dat het belang dezer kerkelijke strijd slechts schijnbaar beperkt blijft tot de Ned. Herv. Kerk zoo heet het in den brief maar inderdaad ook geldt voor het vrijzinnig godsdienstig leven in het algemeen, hot hoofdbest. van den Nederlandsche/} Protestantenbond spreekt het onomwonden uit in het manifest", dat het onlangs samen met het Centrale Comité van Vrijz. Herv. heeft verspreid. De brief is onderteekend door nir. A. Ferf, Den Haag, voorzitter ds. I). Boer, Stolwijk, secretarisds. J. H. Lamping, Naaldwijk, penningmeester; G. van Donkelaur, Dordrecht, on G. Maathuis, Rotterdam. Gouda, 10 Januari 1911. Hedenmiddag werd ten Raad huize dezer gemeente aanbesteed Het maken en hangen van twee deuren en hot vernieuwen van de N. W. remmingwerken van de sluis in de „Gouwo" en het vorniouwen van 4 vloedpalen in don IJssel. Ingekomen waren 7 biljetten en wel van M. van Kassei te Midijel- harnis voor f 3250.— \V. A. Yerbruggen te Gouda voor - 3140. - J. Slegt to Gouda voor - 2975.— P. van Wijngaarden te Dordrecht voor - 2382. Gein-. Dessing te Gouda voor - 2280. - P. van der Tak to Papon- drecht voor - 2228. P. Bokhoven te Gouda voor - 2145.— De gunning zal later worden bekend gemaakt. Wij vermolden hierondor het pro gramma van de Bioscoop-voorstelling op 11 Januari» Maje noemt oen h<ul, (uitbundig lachsucces). De Axolond, (wetenschap pelijk). Het houten been, (komisch). Rigadin zoekt oon betrekking, i ko misch). Athalia, (kunstfilm in 2 neten). Gegarandeerd dat het goed gelijkt, (komisch). Vrienden aan de table d'hote. Belachelijke erfenis. Feestgan gers hebben een royale zïh, (komisch). Een dag in do voorsteden van Con stantino, (reis). Resiz, do onhandige acrobaat. Wij hebben elkander lief en niets kan ons storen. Door don Architect II. J. Nodcr- horst Jr. is namens de Firma II. I,ambert Zoon to Rotterdam aan de aannemers Joh. do Bruijn toGou- derak en J. H. do Groot te Gouda bij ondorhandseho aanbesteding opge dragen den herbouw van het afge brande perceel te Stolwijkcrsluis tof zaadpakhuia aldaar. Aan den heer H. J. Nederhorst Jr., Aannemer, alhier, is door de Firma A. F. Smulders opgedragen het uit breiden van hare kantoorgebouwen op (le werf „Gusto" te Schiedam. Door Dijkgr. en heemraden van den Zuidplasppider zal 19 Jan. a. s. half een in de Zalm worden aanbesteed: het uitvoeren van vernieuwingen en reparation aan, benevens het onder houden van de machinegebonwen, woningen, sluizen, bruggen, duikers, scheringen en verdoro kunstwerken des poldevs god. 1911 tot en met 1914 in drie perc. en div. massa's. Bij hot heden gshouden examen ter verkrijging van het bewijs van voor- geoefendheid voor militieplichtigen slaagden 25 deelnemors voor het bewjjs van) lichamelijke geoefendheid èn milit. bekwaamheid, terwijl 4 het bewijs van lichamelijke geoefendheid verkregen. Bij Kon. besluit van 2 dezer is een jaarlijksch pensioen verleend aan Mej. C, W. Schinkel, onderwijzeres aan eene openbare lagere school alhier, f 265.—. P. Poldervaart, onderwijzer aan eene openbare lagere school te Reeuw ijk, f 600.-. D. Been», onderwijzor ann eene open bare lagere school te Woerden f557. Tot tijdoielijke onderwijzeres aan de openb. school (Dorp) te Waddings veen is benoemd mej. Beszelsen, alhier. Door den Ingenieur J. S. C. van de Wall te Rotterdam is bij onder- handsche aanbesteding aan den heer H. J. Nederhorst Jr., Aannemer, al hier, opgedragen de uitvoering van het maken eener weegbrug, pomphuis, beheiïng der blusleidingen met verdere wei ken op het terrein der Maatschap pij „Matex" to Vlaardingen, directeur de heer Ph. van Ommeren te Rot terdam. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Kerk te VVaddinxveen, Dr. J. D. de Liud van Wijngaarden, te Putten o'd. Veluwe. VAN DEN Rf'feetenkiiidiil (e Anslcrdam 10 JAN. 1911. Staatslecniugen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oost on rBelast i ug v rij e Krononrento 4 pet. Port. Old. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Old. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spwmij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld. Obl.6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico All. Obl. 1-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. [<l. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl.Schuld 1905 3 pet. Itaiik- en Crediet-lnstel- buren Ned. Bankanndcelcn lu/liidr Omlei nemingen American Car ft Foun dry (lomp. C. v. A. Id.Smolting ft Itotining Co. Ccrt. v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. (lew. Aand. H<il Predict Instelt en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw IHijeit Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RodjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Onder» Dortsehe Pet roloun In dustrie Mij. Gew. A. Kon.Ned. Mij.tot Expl. v. Petr. Bronn. v.A „Shell" The Transp. ft Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Mijen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afge.st. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjoy Tabak Mij. A. Nieuwe Asalian Tabak Mij. Aand. „Silati" Asahan Tabak Mij. Aand. Diverse» Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Hol). IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. Vorige koers 88" Koers va» heden 89 99'/, 99'/, 287/,6 1753/, 175'5/lfi 16%, ,.f222 7* 222 dito dito Act. de Jouiss. f 150. f 158.60 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. U^iion Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningfii Amsterdam Aand. 3 pet 110 Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 ?t. 159 Hoewel Amerikanen lager genoteerd waren dan gisteren was het verloop toch tamelijk vast. Nationale Staats fondsen hadden nog al vast aanzien. Culturen meerendeels flauw, evenals tabakken. Petroleum steeds rijzende. Mijnen weer hooger voor aandeelen Ketahoen. 93% 93 63% 99 "7h 897 1)4 89% 99% 90',, 49 1 H 487 H 1".) SS 102 "7* 88", 587 59 '21 III 521 77 '28-r'/|ti 76 28-' K 75r' lti 75o. 2127* '293 186 7» '211 293 186 7, 195 843 7a *08', 815 108' .'a 152 7/8 1517, 430 410 426 160 161 126 16 108' 2 107% 69 ?63A 68 763\ 10 Vs rr,7/, 85 57 J'7 K iobl, Paar d e n. De Engelsche Koning en de rennen. Sinds den dood van koning Edward, heerscht er in de kringen van paar denliefhebbers nog onzekerheid over de vraag, of koning George even dik wijls aan de ren nep zou laten deel nemen, als zijn vader dat gedaan had. Koning Edward was een zeer groot liefhebher van de races Volgens de „Racing!'alendar" heeft konmgOeovge echter óok voor verscheidene rennen zijn paarden doen inschryvon. Zoodra het officieele rouwjaar afgeloopon D, zul men de kleuren van den koning dus op de groote rennen te Epson cu Aseot zien. B i 1 j ii r t e u. George Gray, de jeugdige Austra lische biljartspeler, heeft het wereld- i'ocort geslagen door een serie van 1200 caramboles te maken. Gray, die togen Higgle to Nottingham speelde, begon zijn serie Donderdagavond. Eigenaardig was het, dat Gray in deze serie 894 en '279 caramboles in successie maakte over rood. V lieg e n. Te San Francisco is do vliogweek begonnen. Schout-bij-nacht Wilton, de gouverneur Johnson en verschillende dames zijn van plan als passagiers met de aviuteurs te vliegen. Onder do voornaamste deelnemers bevinden zich Latlmni, Radley on Curtiss. Monument van Maasdijk. Hot co mité to Uoeronvoen acht do voor waarden, door den gemeenteraad ge stold voor do plaatsing van het mo nument op de Koemarkt in hot cen trum dier plaats, to bezwarend on hooft zich nu lot de ijsclul) Thialf go- wend, o. het. op haar terrein te stichten. Daar worden ook do vliog- doinonstratios gehouden. Keil botsing van vliegmachines. Op het oefening#terrein te Issy-lus-Mou- lineuux kwamen een twee- on een- dekker niet elkaar in hotsing. De aviateur Coï had een mooie vlucht gemaakt en daalde „en volplane". Juist had de machine den grond aan geraakt, of een nieuweling rondo in ecu moitoplun volle vuurt er togen aan. Do beide aviatours Werden onder do puinhopen bedolven, doch zij wer den door eenige toeschouwers gered. Laalstè Berichten Hijke beloonin{/. - Twee agenten van politie te Middelburg, 'lie mol moeite con man uit het water hebben gered ontvingen als belooning hoe wel de geredde het uitsiekend missen kon 25 conti De agenten hebben die som niet aangenomen. Tiet duiken naar de slachtoffers van het bij Missingen gezonken stoom schip „BuItiVjue" is opgegeven. De pogingen waren vruchteloos. II. M. do Koningin mi Z. K. II de Prins zijn voornemens het wapen- feest van den Koninklijken Onderoffi ciers Sehoriiihond, die deze weck in de zalen van den Dierentuin zijn 10-jarig bestaan viert, een dezer dagen te komen bijwonen. Nader meldt trien ons dat. de Konin gin oti de Prins dit feest zullen be zoeken. - In de gisteren gehouden verga dering van vertegenwoordigers van verschillende gemeentebesturen in ons land is besloten den zetel en het bureau der Ver. van Ned. gemeenten te 's-Grii- vonhago te vestigen. Omtrent het ongeval met doode- lijken afloop, don vliegenier Rousiyan te Belgrado overkomen, wordt nader gemeld, dat Maandagmorgen een proef vlucht maakte van een vesting naar oen berg. Hij vloog om de spoor brug en keerde daarop naar zijn punt van uitgang terug. Toen Rousiyan den buitensten ves tingmuur bereikt had, word zijn een dekker door een heftigen windstoot gegrepen, waarhij do rechtervleugel afbrak. Hot toestel stortte op den ves tingmuur en de vliegenier word vree- selijk gewond opgenomen. Tijdens het vervoer naar het hospitaal stierf hij. De ongesteldheid van mr. H. Goeman Borgesius draagt naar het Vaderland met genoegen verneemt, geen verontrustend karakter. De zieke moet echter zijn kamer en voorloopig het bod houden. Een grond instorting te C'astandia- les bij Santander begroef een groot aantal werklieden, waarvan er 40 ge dood en 5 gewond werden. Eerste KamerHet bogroo- tingsonderzoek is Zaterdag in de af deelingen beëindigd tot voorbereiding van het Voorloopige Verslag. Reeds gisteren kwamen de rappor- teursgroepen bijeen on morgen verga dert daarover do andero commissie. Do aanvang van hot openbaar be- grootingsdebnt wordt begin Februari verwacht, - De heer J. van Vollenhoven, Directeur der Deli-Maatsehappij te Amsterdam, is door den Minister van Koloniën aangezocht als deskundige om in Suriname een onderzoek in to stellen naar de bacoven-cultuur aldaar. Do andere deskundige is nog niet bekend. Bij eerste .stemming is heden tot. lid van Gedeputeerde Staten van Friesland gekozen de lieer S. Tlannonia, lib. in et 1(5 stommen. Vorder werden uitgebracht 9 st. op don hoer K. 1\ NV. Besuyon, s.d. enden heer W. Kroose, ikcik. partij). Andere verkregen nog eenige stemmen, tonvijl 19 in blanco worden uitgebracht. INDISCH NIEUWS. Do civiel on militair gouverneur van Atjeh en Ondeihoorigheilen hooft 10 December liet volgende gesoind Pidiëgemeld 0, neergelegd 3 kwaadwilligen, huif 1 beaumunt on I donderbus. Bireuongemold l kwaadwillige, achterhaald op aanwijzing bevolking 1 beaiiiuoiit van I ureum Ben. Lliosoekon: door hevolkinspatrouille neergelegd Sidjoobah, broederen bende aanvoerder van Tooko Mood a Ua/itoo; gemeld 3 kwaadwilligen, w. o. 2 vol gelingen van Teungkoo Idio gemeld Teuugkoe Di .Angkoek, 2 volgelingen en 3 vrouwen. Meergebiedneergelegd 1 kwaad willige; klewiingaaiival op patrouille afgeslagen vijfehd 1 gesneuvelde, onzerzijds geen verliezen. Uajoelooo# Kedjoerou bonden door kwaadwilligen vermoord. Mcnlabohgemeld 61 kwaadwilli gen, waaronder teuugkoe Poetjh, zijn neef teuugkoe- Baloh, 6 paiiglimids, 16 volgelingen een mindere op pa trouille door kwaadwilligen bespron- eii en '/.waar verwond; zijn karabijn ing verloren. i.lava-Bode.) van hot Koninklijk Metoriologiach Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 779.5 to Stinatliieu; laagste barometerstand 713.8 t- Bod.. Verwachting lot den avond van 1 1 Jan.: zwakke tot matige zuid-weste lijke tot westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, Ifde temperatuur. Dinsdag io Januari n>n. Vette ossen en koeien redel. aanvoer, prijzen waren voor istc kw.iliteit j8, ie 34 11 je 2i) et per hall KG. Magere o-tsen, melkvee en vaarkoeirn, goed aangevoerd Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit jo, ie 28, en 3e 24 ct. per half KG. Slieren redel. aanvoer, prij&en waren voor iste kwal. 31, ade kwal. 27, 3de kjyal. 24 cents per a?lf kilo. Handel in vet vee en stieren stug. prij zen iets lager. Vette kalveren prijshou dend. Op de magere markt was de handel -.til, doch prijshoudend. van MANTELS COSTUMES. ULOUSEN, KOKKEN lot zeer lage prijzen. Aanbevelend Speciililcit iii Min'.els en Costumes. HIJ KOEK LM KE STAND. II O IJ I) A. GEBOREN 7 Jan. Nicolaas Ferdi nand, ouders N. F. Krobs en J. Roo- beeru 9. Johanna Maria Cornelia, ouders C. L. Nobel en C. \V. de Vrind. Johannes, ouders \V. L. Kwinkelen- berg en Wv Hoosbeek. - Gerardus Antonins, ouders T. J. P. Joosten en A. H. M.. de Spaan. Jan Cornelia, ouders T. van den Heuvel on Spruit. Frederik Johannes Cornells, ouders A. J. F. Essebaggers en M. Jongeneel. - 10. Gerardus Francisous Antonius, ouders J. Bayer en U. M. A. Zit wing. OVERLEDEN: 8 Jan. C. Boijle- veld, 90 j. 10. C. Nieuwenhuizen, 5 w.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2