OI'lttlHIMi Buitenlandsch Nieuws. ZBixxxxeixlstn-cL U"it d.o Pers. LAND- en TUINBOUW. (lemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. SPOET. Posterijen en Telegrafie. Officieele Prijscourant Telegrafisch Weerbericht IE3 elter:ij en D. SAMSOM. Thans hooft de vakvereeniging van de Ooster spoorwegen in Frankrijk haar jaarlijksch congres gehoudenhet eerste na de staking, Deze scheen de vakvereeniging geflï 'goed gedaan te hebben, er waren toch slechts 13 van de 62 groeplfti vertegenwoordigd. De pers werd niet toegelaten, maar haar wel do genomen besluiten meegedeeld. Het belangrijkste zijn die over de jongsto staking en over üriand's ont worpen. Er werd verklaard dat men toen do staking was uitgebroken, zich wel solidair moest verklaren, maar dat men het er toch nog niet over eens was, of de wijze, waarop do staking was in 't leven geroepen, de juiste was geweest. Tevens kreeg het uitvoerend comité der nationale vakvereeniging oen standje, omdat dit niet getracht hoeft de bespreking over de eischen van het personeel met de spoorweg maatschappijen voort te zetten. Van Briand's stakings-ont werpen vond men het beginsel van arbitrage heel goed, maar omdat door deze wetten de staking onmogelijk gemaakt werd, zou er tegen worden geageerd. In Portugal schijnt de regeering zeker van haar zaak, tenminste de Portugeesche ministerraad heeft nu besloten, dat voortaan alle censuur of voorafgaand onderzoek der perstele- grammen zal worden opgeheven, ten einde de ongerustheid- in het. buiten land over don toestand in Portugal tot bedaren te brongen. Nu zal dan eindelijk uitkomen, wie gelijk heeft, do regeering of do pers met haar alarmeorende berichten. Gevraagd. Meermalen wordt een geneesmiddel gevraagd tegen de kwellingen van van aambeien. Voor hen, die Poster's Zalf kennen, zal het niet moeilijk vallen deze vraag te beantwoorden. Allen, dio aan aambeien lijden, weten hoe hinderlijk, pijnlijk en kwel lend deze kunnen zijn. Dikwijls is het den lijder onmogelijk te staan, te liggon of te zitten en weet hij niet welke houding hij moot aannemen om de pijn tot bedaren te brengen. Aam beien komen gewoonlijk meer hij vrouwen voor dan bij mannen zij worden vaak veroorzaakt door hard nekkige verstopping en vortoonen zieh dikwijls na do geboorte van een kind. Voor aambeien, hetzij in- of uit wendig, is Poster's Zalf het genees middel bij uitnomondheid. Vanaf de oorHte aifn wonding doet haar verzach tende werking zich gevoelen en talrijk zijn de gevallen, waarin na het ge bruik van slechts één doos do patient van zijn lijden verlost was. Poster's Zalf (lot op don juisten naam) is te Gouda verkrijgbaar hij de hoeren Wolff Co., Westhaven 11. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10. - voor zes doezen. DuiTBUHLAND. Zondag had de sociaal-democrati sche partij in alle voorname steden van hot Ilijksland grooto demonstra ties georganiseerd, om te protostooren tegen het wetsontwerp tot regeling der autonomie. Omtrent hot verloop van deze de monstratie te Metz werd reeds in^ns Ochtendblad een en ander meegedeeld. Te Straatsburg en te Miihlhiiusen slaagden de demonstraties uitstekend, omdat aldaar de politio-uutoriteiten zieh zeer verdraagzame betoonden en niet alleen het houden van een optocht vergunden, maar zelfs toestanden, dat iets merkwaardigs in Duitschland - de muziekkorpsen der aan den op tocht deelnemende arboidorsvereeni- gingen de „Internationale" mochten spelen. Ook Pransche liederen werden gezongen. Prins August Willen van Pruisen, de rechtsgeleerde in het keizerlijk ge zin, heeft Maandagmiddag te Potsdam den eed als referendaris bij het gerecht afgelegd. Hot Hoerenhuis en het Huis van Afgavaardigden hebben gisteren hun eerste zitting gehouden. In hot Huis van Afgevaardigden diende do Minis ter van Financiën de begrooting over 11)11 in, en wees er daarbij op, dat (hi landbouw en de industrie een voort durende ontwikkeling aan den dag leggen. Evenals van het Rijk, ligt het ook in het voornemen van Pruisen, om de leeniugsmarkt voor een nieuwe groote leening Ui verschoonen, terwijl hij een vertrouwensvol samengaan van regeering en Landdag het, binnen een niet ver verwijderd tijdstip gelukken zal, ook de laatste schaduwen, die nog over den finnntieelen toestand van Pruisen ligt, weg te nemen. Om de Pruisische begrooting voor het aan staand finantieele jaar te doen sluiten zai een leening van 29 millioen mk. voldoende zijn. Engeland. I)g Russische naaister Gersjon, de vrouw in wier kaïncrs de twee, bij het beleg van Sidney-street omgeko men boeven hun intrek hadden ge nomen, heeft gisteren voor den coro-" ner getuigenis afgelegd. Eén vail (1e twee, die bekend stond als Joseph, een Rus, was een kennis van haar geweest. landagnaeht was hij ipet een anderen man haar kamer binnengekomen. Beiden hadden toen gezegd dien nacht te willen blijven, waarop zij ziel? in de kleine achter kamer had teruggetrokken. Joseph, die anders gewoonlijk een knevel droeg, was nu glad-geschoren. Hij droeg een klein pakket. De mannen hadden gezegd don volgenden morgen por schip het land te zullen verlaten. Mrs. Rebecca Pleishmann, ook 'n huurster van het huis, vertelde, dat zij op Vrijdag bezig was geweest met het schoonmaken van de trap, toon zag zij dat de sleutelopening van inrs. Gersjon» kamer een donker gat ver toonde, terwijl' zij er gewoonlijk door heen kon zien. Zaterdagavond,' toen zij naar hoven ging, ro >k zij tabaks lucht, en, daar haar man en huurders niet rookten, koesterde zij weer arg waan. Kort voor het middaguur vond de politie' gisteren verdere menschelijke overblijfselen onder de puinhoopen van het huis in do Sidneystreet. Het is onzeker of de overblijfselen belmoren tot do reeds gevonden lijken of dat zij van een derden persoon afkomstig zijn. De eergisteren in een Joodsoh res taurant in Whitechapel gearresteerde persoon, is gisteren door den politie rechter gehoord. Hij moet Stannie Morrison heeton, van beroep bakker zijn, in de Londensche voorstad Lam beth wónen, en wordt beschuldigd Boron, die nu voor een Pransehen Jood wordt gehouden, te hebben ver moord. Verscheidene personen getuigden, dat zij hom in gezelschap van Beron gezien hadden. Een commissaris van politie verklaarde bloedvlekkon aan zijn kleederen te hebben gevonden. De gearresteerde betuigde zijn on schuld en werd nn hot verhoor in de gevangenis teruggevoerd. Rchland. 85 Visschers en 38 paarden zijn op een ijsschol de Kaspische Zee inge dreven. Uit Bakoe werd eon stoom boot tot redding uitgezonden. Turkije. Een Turksche grenswacht word gisterennacht aangevallen door een Grioksche bende in de omstreken van Papapuit. Een Tur^ on drie Grieken worden gedood. Een andere Grioksche bende doodde te Krania een vader en zijn beide zoons. Van de Turksche troepen die op vervolging uitgingen, werden twee soldaten gedood, terwijl vier Grieken sneuvelden. Een derde bende viel een boerderij aan, gelegen aan den voet van den berg Olornpo, en vermoordde de be woners, terwijl 30 stuks vee werd gedund Amerika. jr De Amerikaanscho hout industrieel Haene, een multi-millonnair, is tot. zes maanden gevangenisstraf veroordeeld geworden, omdat hij op zijn bezittingen slavernij toepaste. Het gerecht heeft geweigerd, de gevangenisstraf in een geldboete te veranderen. Dok in hoogor beroep werd het vonnis bevestigd. En ook president Tuft weigerde aan het ver zoek van do vrienden van den ver oordeelde, dezen gratie te schenken, of zijn gevangenisstraf nog in geld boete te veranderen, te voldoon. Uit Buenos-Ayres komt het bericht, dat dertien gevangenen, onder wie do anarchisten Virella on Regis, de lie drijvers van de aanslagen Quint ana en Aloortra, vroëgere presidenten der republiek, uit gevangenis ontsnapt zijn. De vluchtelingen waren er in geslaagd onder den gevangenismuur door, een loopgraaf te maken. Een aantal schild wachten, die de ontvluchting hebben begunstigd, zijn gevangen genomen. Men herinnert zich, dat het Ameri kaanscho smaldeel, 't wolk in Engel- sohe wateren op bezoek was geweest, hij zijn terugkeer zou trachten, oen Amerikaanscho haven binnen te vallen, zonder dat een ander Amerikaanseh smaldeel, ter verkenning van het eerste uitgezonden, daarvan kennis kreeg. Maar de beoogde verrassing is niet gelukt. De naderende vloot is behoorlijk door het verdedigende eskader gevon den. Van de ongemerkte verrassing eener Amerlkaansche haven kon dus geen sprake zijn. Bij deze vlootoefening mocht geen gebruik worden gemaakt van draadloos© telegrafie. De uit En geland komende schepen stonden onder bevel van schout-bij-nacht Schoeder het yordedigend eskader onder aanvoe ring van schout-bij-nacht Stanton. Te Caney, een kleine stad in Zuid- Kansas, is Zaterdag oen schokkende misdaad gepleegd. Twee bejaarde mil- lionairs, de 70-jarige A. 0. Truskett en de 65-jarige J. P. Neely, leefden met elkaar in onmin. Beiden beweer den bezitter te zijn van eenzelfde rijk pet roloumterrèin in Kansas. Neely vroeg ten slotte aan zijn mededinger om in een bepaald hotel de zaak nog eens te komen bepraten. De oude heer ging op het voorstel in maar daar hij onder den indruk verkeerde, dat zijn mededinger hem vroeger eens had willen vermoorden, ging hij gewapend. Bij het onderhoud, dat zonder getuigen plaats vond, schoot Truskett den ander dood. Zelf kwam hij de daad aangeven hij zeide, dat Neely een beweging had gemaakt, die hom deed vermoeden, dat Neely hom wilde dooden. Toen had hij uit doodsangst zelf geschoten. Het onderzoek van de politie leerde echter, dat de verslagone ongewapend was geweest. To Elm Grove, in West-Virgeniö, is do Eerste Nationale Bank bestolen. De dieven slaagden er in 47,(XX) dollar in handen te krijgen en daarmee te ontsnappen i Bpanje, Rantandar, 10 Jan. Door een aard verschuiving te OastrondTRIes werden een aantal Werklieden bedolven 40 personen zijn gedood, vijf gewond. Italië. Do to Milaan verschijnende „Secoio" doelde onder den sensatiewekkenden titel „do tafelronde in het Vatieaan" mede, dat een Mae Swiney, gewezen kamerheer van den Paus en een vriend van Merry dol Val een aanklacht heeft ingediend tegen een anderen ex-ka merheer, del Jfierro gonaamd. Del Fierro^ zou namelijk aan Mac Swiney een -aantal anonyme brieven hebben gezonden, waarin deze laatste beschuldigd vjordt van allerlei aexueéle perversiteiten j Mac Swiney zou verder Merry del Val en den onderstaatssecretaris ('anali als getuigen hebben gedagvaard in deze zaak, dié op 6 Februari a.s. zou worden behandeld. De Katholieke „Giornale D'Italia" wijzigt dit laatste bericht in zooverro, dat niet Mac Swiney, Canali eft Merry del Val als getuigen zou hebben ge dagvaard, doch do Rechtbank mis schien deze beide prelaten als getuigen zou oproepen, Marokko. Door een hevigon storm werden de schepen, die het Spaansche Konings jacht naar Melilla begeleidden, ge dwongen om een toevlucht te zoeken hij de ('hasarino-eilandon. China. l)en 20on December hielden 2000 studenten een betooging voor het paleis van den onderkoning te Tientsin, om hij de autoriteiten aan te dringen op oen vervroegde bijeenroeping van liet parlement. De leider van deze betoo ging is nu levenslang verbannen naar de grensprovincie Sin-kiang. Het Chinoescho véórparlement, dat te Peking hijeen is, hooft het voorstel in behandeling genomen om de Chi neesehen kalender af te schaffen. Deze voldoet niet en levprt o.a. bezwaar op voor den landman. De voorstellers kwamen voor den dag met een wijzi- gingsontwerp, dat ook al gebrekkig was. Het véórparlement hoeft de inge diende voorstellen niet aangenomen, maar zich er vóór verklaard, het Japan- sche systeem aan te nemen. De Japan- Hoi's hebben naast hun traditioneele, oude tijdrekening, den Gregoriaanschen kalender ingevoerd. Men meldt uit Maastricht dd. 8 Jan. aan de R.-K. Maasbode: Heden werd in de 4 parochiekerken te Maastricht, onder alle H.H. Missen namens do pastoors der stad de vol gende waarschuwing van den kansel voorgelezen Beminde geloovigen Geruimen tijd geleden, richtten wij tot u een waarschuwend woord be trekkelijk de deelneming aan de so cialistische coöperatie hief ter stede. Wij brachten u onder het oog, dat het aan niemand in geweten geoorloofd is, bij deze coöperatie brood of andere huisbenoodigdheden aan te koopen. Door dit koopen toch wordt steun verleend aan een vereeniging, die strijd voert tegen godsdienst, kerk en maatschappelijke orde. Andermaal richten wij tot u dezelfde Waarschuwing, en wel voornamelijk, wijl sommigen in do meening verkee- ren, dat thans, nu zeker rampzalige priester de stad heeft verlaten, en het goddelooze weekblaadje niet meer ver schijnt, de deelneming aan de socia listische coöperatie niet meer behoeft vermeden te wordeji. Beminde geloovigen, deze deelne ming is en blijft een voor God en het geweten ongeoorloofde daad, wijl zij is en blijft een machtige steun aan het heilloos en vordorfelijk streven van het socialisme. Daarom herhalen wij de waarschuwing en vermaning reeds vroeger tot u gericht. Blijft af van de socialistische coöperatie. Betrekt bij deze noch brood, noch andere huisbenoodigdheden. Wilt, om een tijdelijk voordeel niet handelen in strijd met de Christelijke zedenwet. Bij Kon. besluit zijn nieuwe instruc tion vastgesteld voor den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht in tijd van vrede, voor een bevelhebber in een militaire afdoeling in tijd van vrede en voor den pro- vineialen adjudant in tijd van vrede. Die voor den inspecteur van den ge neeskundigen dienst, waarin vooral de voorbereidingen voor mobilisatie zijn geregeld, zal op nader door den Minister van Oorlog te bepalen tijd stip in werking treden. Wij lezen in De West, dat in Su riname ernstig sprake is van hot zen den eener delegatie naar Nederland, om de gestolde machten hier te over tuigen van de noodlottige gevolgen die het staken der cultuur op dit oogenblik voor de kolonie zou hebben. Ter aanvulling van ons bericht om trent do opening van het Vredespaleis in 1913 kunnen wij nog mededeelen dat, sedert door ons verkregen inlich tingen ons bericht nader bevestigen. Het Vredespaleis zal inderdaad in 1913 goroed zijn, on in dat jaar worden ingewijd. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat dan ook allo onderdeelen van het reus achtige gebouw gereed zullen kunnen zijn. Zoo zijn er bv. interieurs, waar van de „aankleeding" een bewericing van jaren vereischt. Om slechts enkele voorbeelden te noemen, wordt aan de Fransehe gobelins, die toegezegd zijn, tien jaar gewerkt, de Japansche be hangsels eischen vijf jaar, enz. Het spreekt dus van zelf dat een aantal onderdeelen eerst in de loop van jaren aangebracht zullen worden. Ook zullen allicht sommige buiten-dótails, als en kele gedeelten van het beeldhouwwerk, en%., zooals dat overigens bij bijna elk bouwwerk het geval is nog niet geheel gereed zijn bij de opeuing. Maar dat alles neemt niet weg, dat men toch in 1913 zóó ver zal zijn, dat het gebouw im Groszen und Gan zen gereed is, en kan worden ingewijd. Wij vernemen dat het Militieont- werp voorbereid door den afgetreden Minister Cool en in hoofdzaak over genomen door zijn opvolger Minister Colijn, gisteren het betrokken Depar tement heeft verlaten ter aanbieding aan li. M. de Koningin. De Staatscommissie voor de Grond wetsherziening heeft heden haar ver gaderingen hervat, onder leiding van haar Vice-voorzitter jhr. mr. J. Roëll bij verhindering, heden van den Voor-* zitter Minister Heemskerk. De heer 8. Hannema heeft de be noeming tot lid van Ged. Staten van Friesland aangenomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat ten gevolge van het optreden als Minister van Oorlog van H. Colijn, in het kiesdis trict Sneek een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft be paald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Woensdag 1 Februari e.k., de stemming, zoo noodig, op Maandag 13 Februari d. a. v., de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 23 Februari d. a. v. Naar De Nederlander verneemt, zal mr. D. Fock, gouverneur van Suri name, in Juli van dit jaar als zoo danig aftreden en naar Nederland i terugkeeren. Dit bericht kan geen bevreemding wekken. De heer Fock ia in Juli 1908 als gouverneur naar Suriname vertrokken. Veelal wordt dit ambt niet langer dan 3 jaren door denzelfden titularis be kleed. Zijn wij goed ingelicht, dan bestond ook bij den heer Fock reeds bij zijn benoeming tot gouverneur niet langer dan gedurende dien tijd, dus tot Juli 1911, in de West te verblijven. Het bericht van De Nederlander klinkt dus volstrekt niet onwaar schijnlijk. Ten einde de Zondagsrust van het personeel in Staatsdienst zooveel mo gelijk te bevorderen, en aan particu lieren een voorbeeld te geven, wordt door den ^commissaris der Koningin in Noord-Brabant, aan de gemóente- besturen verzocht, des Zaterdags na 12 rtur 's middags dienststukken, welke geen spoed vereischen, niet meer ter post te doen bezorgen. Naar aanleiding van het interview van den Belgischen journalist met Oud-Minister Staal schrijft thans Land en Volk: De Belgische interviewer is ook bij generaal Staal geweest en nu staat er in de Soir te lezen, dat de oud minister o.a. het volgende geantwoord zou hebben „Je suis convaincu que le pro jet de fortifications présenté par le gouvernement a l'approbation des deux Chambres. 11' est proposé sans influence aucune d'une nation étrangère, etc." (Ik ben ervan overtuigd, dat het ontwerp voor de versterkin gen, door de regeering ingediend, de goedkeuring heeft van de beide Kamers. Het is ingediend zonder êenigen invloed van een vreemde mogendheid, enz.) Generaal Staal bericht aan „liet Vad." dat hier een onjuistheid is in geslopen. Het antwoord was: „J'en suis convaincu que le projet concernant la defense de notre cóte, présenté par le gou vernement a l'approbation des deux Chambres, est proposó sans aucune influence d'une nation étrangère, etc." (Ik bon ervan overtuigd, dat het ontwerp betreffende onze kustverdediging door de regeering ter goedkeuring aan de beide Kamers aangeboden, voorgesteld is zonder eenigen invloed van een vreemde mogendheid, enz.). Het verschil i's nogal reusachtig Nu zou men kunnen aannemen, dat de „vergissing" ontstaan is door de gelijkluidende uitspraak „présenté par le gouvernement a l'approbation en „a ^approbation" (a met en a zonder accent). Maargeneraal Staal gaf zijn antwoord schriftelijk Zonder nu dadelijk aan opzettelijke tekstvervalsching te willen gelooven, blijkt hieruit afdoende, dat onze waar schuwing niet zoo „lichtelijk mis plaatst" was als enkele ondervraag- don, volgens mijnheer Frits des Til- leuls, het hebben doen voorkomen. INDISCH NTEUW8. Volgens de „Sumatra Pöst1 is ook te Koeta Radja het werk van het Leger des Heils thans ter hand ge nomen. Een tweetal officieren hebben zich daar gevestigd. Hnn arbeid strekt zich uit tot de militairen (Koeta-Radja, Sabang en Sigli) en de leprozen. On gerekend welk nur van den dag of nacht, stellen zij zich beschikbaar om hulp te verleenen bij het waken hg ernstige ziektegevallen. Do justitie doet op het oogeniiUk onderzoek in een zaak, waarvan de uitkomst nog zeer onzeker is, lezen wij in de „Sumatra Post". Aan den controleur van Siantar is namelgkop den 9en dezer door een assistent van Marihat-estate in Siantar meegedeeld, dat het gerucht ging als zou de ad ministrateur van die onderneming, e heer v. G., een Duitscher, een Ja- vaanschen koelie hebben doodgescho ten. De controleur stelde een onder zoek in, waarvan het resultaat was dat verschillende personen verklaarden van het geval af te weten, en daar onder twee, wier getuigenis, indien er waarde aan is te hechten, voor den beheerder zeer bezwarend zouzgn. In het kort komt de beschuldiging hierop neer, dat de administrateur op een koelie, die in het gezicht van zijn woning bij de rivier zijne behoeften verrichtte, zou hebben geschoten en dezen zon hebben geraakt, waarop de koelie onmiddellijk was gestorven. Het lijk zou daarna in stilte zgn be- graven. Het opmerkelijke in deze zaak is, dat het feit reeds zou zijn gebeurd op den. Isten October jl. en dus meer dan twee maanden geheim zou zijn gebleven zoowel voor den magistraat als voor den arbeidsinspecteur, die sedert dien datum de onderneming bezocht en er niets van vernam. De justitie hecht dan ook vooralsnog geen groote waarde aan de aanvankelijke verklaringen der getuigen en stelt zelfstandig een onderzoek in. Volgens een van den civiel en mili tair gouverneur van Atjeh en onder- hoorigheden dd. 12 December ontvan gen telegram, werd te Tapatoean door een krankzinnige vrouw zwaar ver wond de waarnemende veearts Schee pens (de verwonding van den heer Scheepens was hier te lande al tele grafisch bekend gemaakt.) Verder werden 2 personen neerge legd en een 15-tal govangen genomen. Eén mindere sneuvelde en eer dwangarbeider werd gewond. (N. v, d. 1). v. N. 1.) Aanval op eeu assistent. Denzelfden dag, waarop de moord aanslag Darke plaats had, schijnt op de onderneming Pangkattan in Bali een assistent te zijn aangevallen door een koeli. Het boos opzet werd ver ijdeld door een ter hulp gesnelden mandoer. De aangevallene heeft van de zaak geen werk gemaakt. Grootmoedigheid of zelf niet zuiver van geweten In elk geval verdient de zaak de aandachtal was het alleen daarom dat niet-vervolgen van den aanvaller op de andere koelies van noodlottigen invloed moet zijn. (Deli Ct.) niet meer vlotten, allen dachten aan b hekste kind, de een na kien ander dre Jk z'n kumke koffie leeg en vei .ween, jjjich nog eens stfekum be tastende of de heks hen ook wat had gedaan. Een der dames lachte er om, mij maakt ze niks, 'k heb| altijd een tpul kaarten in m'n zak enldan gao je vrij uut. Moedertje zat bij slapend kindje, grootmoeder eveneens, ze hielden raad, zo besloten het hoofdkussefi te onder zoeken. Zoo gezegd, zoo gedaan. Wat kwam er uit Veeren in deh vorm van een krans, veeren in elkaar gefrommeld als een touw, daar was }t bewijs, 't wurm was behekst. De krans en 't touw gingen ten vure, onmiddellijk, en daarna werd 't kindje ingepakt, 't ging in den kinder wagen met moeder en grootmoeder naar Huissen, naar een der paters. Hem deelden ze hun ontdekkihg moe, hij stelde hen gerust, gaf een fleschje, en de vrouwtjes gingen met hun kindje huiswaarts, 't schreide niet moer en groeid als kool. De betopvering was gebroken. Alzoo geschiedde in Arnhem in het laatst van den jare 1910. Te Rijnsaterwoude was de 67-jarige lantaarnopsteker Bik op zijn gewonen rondgang. Terwijl hij op een ladder stond om een lantaarn langs don weg uit te blazen, kwam een fietsrijder in volle vaart aanrijden, die eerst te laat de ladder opmerkte. Om nog een bot sing te voorkomen sprong hij haastig zijn fiets, doch had daarbij, hot ongeluk zoodanig tegen de ladder vallen, dat de oude lantaarnopsteker naar beneden stortte. De ongelukkige was terstond dood De minister van landbouw, nijver heid en handel hoeft bepaald, dat de gewone Rijksvoorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1911 gehouden zullen worden: voor Noordbrabant, op 2 Maart te 's-Her- togenbosch, op 3 Maart te Zeven bergen; voor Gelderland, op 23 Fe bruari te Tiel, op 24 Februari te Eist voor Zuid-Holland, op 8 Februari te Rotterdam; voor Noord-Holland, o 21 Februari te Haarlemvoor Zeelanc op 6 Februari te Kattend ij ke, op Februari te Hulst; voor Utrecht, op Februari te Utrechtvoor Fries land, op 15 Februari te Leeuwarden: voor Overijssel, op 17 Februari tc Zwolle; voor Groningen, op 14 Fe bruari te Groningen voor Drenthe, op 16 Februari te Assen; voor Lim burg, op 9 Februari, v.m. te Maas tricht, n.m. te Roermond. (Stot De Resb. meldt, dat Minister Kolk man met het proces-verbaal wegens het schieten en openlijk vervoeren van een ree buiten jachttijd waar over wij dezer dagen een bericht aan De Tel. ontleenden niets uitstaande heeft, De N. A. C. schrijft Kort nog geleden is het gebeurd in Arnhem, in den jare negentienhonderd en tien, dat eenige vrouwtjes een kof- fiekransje hielden. Een kransje waarbij gebabbeld werd over koetjes, over kalfjes en over heksen en spoken, De menschen rilden. Daar was ook bij een jong vrouwtje met een kijnd, ze was nog onervaren in 't bezoeken van koffiekran8je8. 't Kijnd was lastig, zette een hooge keel op, kreeg vermoedelijk last van de tandjes, zooals dat bij zui gelingen meer voorkomt. Jonge 'moe der zit te sussen, doch 't wurm verstikt 't, blijft doorschreeuwen. Een der kof- fievrouwtjes zegtgeef mij 't kijn< eens hier, misschien is 't bij mij stil. en jonge mama geeft 't wicht over, vrouwtje sust er mee en 't wurm is stil, muilstil. Daar vraagt do vrouw die thans het misstille kind op haar schoot houdtdat kijnd is toch niet door een kwade hand aangepakt Ont steltenis op aller gelaat. Door een kwade hand aangepaktze kregen alle kippe- vel. Zou 't kind behekst zijn Door wie Ja, zegt vrouwtje, ik heb ook een jongen en toen die klein was, is ook behekst geweest, maar ik wist er wel raad op. Ik maakte het hoofd kussen los, vond in de veeren een krans en een touw, verbrandde de heele ge schiedenis en 't was uit, hij schreide niet meer en groeide als kool. Dit kijnd het 't ook te pakken, jelui moogt er wel naar zien. 't Wurm was inge slapen en niet meer lastig moedertje nam 't over en dachtals 't kind be hekst is, heb jij 't gedaan. Ik zal niet stil kunnen houden en jij wel, dat zal ik onderzoeken. Na het besprokene, wilde het gesprek De politie heeft direct een onderzoek gesteld, maar het is nog niet mogen gelukken den dader op te sporen. Ds. J. van der Spek, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Schoon hoven, vierde gisteren zijn 25-jarig ambtsfeest. Onder zeer groote belangstelling werd dit zilveren jubilé herdacht. Des middags werden Z.Eerw. namens de inderen der Zondagsschool geluk- wenschen aangeboden en een stoffelijk blijk vereerd, terwijl in den kerkdienst des avonds de gemeenteleden met den jubileerenden leeraar dit ambtsfeest herdachten en Z.Eerw. als blijk van belangstelling een schrijfbureau aan boden. Ds. Van der Spek aanvaardde de gelukwenschen en do geschenken met grooten dank aan allen, die dezen dag tot een feestdag hadden gemaakt. Voor de leden van het Departement Schoonhoven" der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" zal op Vrijdag 13 Januari 1911, des avonds 8 uur, het Nutsgebouw, een voordracht avond plaats hebben waarin zal optro den Mevr. van Rhijn (Top Naeff). Het programma luidt aldus Drie fragmenten uit „De Stille Ge- uige". Muziek (uit Oogst"). Winkelen (uit „In den Dop"). Esther (vertaling uit het Duitsch van Franz Grillparzer's dram. frag ment). Verzen. 'n Bof (schots uit het schoolleven) Gouda, 11 Januari 1911. Hedenmiddag is na een langdurig lijden in het van Iterson-Ziekenhuis overleden in den ouderdom van jaar de heer I). C. W. van der Laar director der Goudsche Waterleidin, Mij. secretaris der vereeniging van waterreiding-directeuren in Nederland. De overledene was bij allen zeer ge acht om zijn humaan karakter. GASOONTBOLE. 11 Januari 1911,2 uur namiddag. Druk 40 m.M. Liohtkracht 15.11 Kaarsen. Warmt,«gerond &f)77 (,,l]o,.i()|| Vermogen Voor de afdoeling Stolwijk van don Ned. Protestantenbond'zal Vrijdag 1 Jan., des avonds 7 uur, als spreker optreden Ds. W. Bax Jr., Pred. te Santpoort. De toegang is vrij. Boskoop. Maandag* 16 Jan. a. s zal in de vergadering van den Raad dor gemeente de installatie plaats hebbe van den nieuw benoemden burg( meester den heer Montenberg. De bevolking dezer gemeente be droeg op 31 Dec. 1910 6123 zielen waarvan 3135 mannen en 2988vrouwen Bedankt voor het beroep In Geref. Kerk te Middelharnis A. van Dijk, te Oudewater. Beroepen hij de Geref. Kerk te Zuid Beijerland, S. Kamper, te Haastn Beroambaoht, 9 Jan. gedurende het afgeloopen jaar, zijn door het hulp telegraafkantoor alhier ontvangen 768 en verzonden 603 telegrammen, te zamen 1371. Zevenhuizen, 9 Jan. Tot controleur van de fok- en contröle-vereeniging is uit een zevental sollicitanten be noemd de heer P. Luijtjes alhier. Lekkerkerk, 10 Jan. Naar aan h-; lirig van de lezing, de vorige maand alhier door den heer Dr. S. 1. M. Mo- gendorff, Rijksveearts te Schoonhoven, gehouden, zal het bestuur van de af- deeling „Lekkerkerk en Omstreken' der Holl. Maatschappij van Landbouw, trachten een vereeniging tot stand doen komen, welke bestrijding der tuberculose onder rundvee en varkens beoogt, tevens hiermee samenvattende het onderling dragen van het risico, hetwelk ontstaat, tengevolge van deze ziekte (zoogenaamde pokken) bij die dieren. Het is te hopen dat velen, sympa- thiseerende met dit streven, van hunne belangstslling zullen doen blijken. Schoonhoven. Op de markt werd hedenmorgen van den varkenshandelaar P. van Vliet een rijwiel gestolen. Ter zake van mishandeling won: loor de Rot terdamsche Recht bén k zes weken gevangenisstraf goüscht tegen den niet-versrhenen II. L.. zonder bekende woon- of verblijfplaats. De getuigen verklaarden, dat hij op 18 September A. v. d. Volden teCappolle aan den IJssel, zonder eenige aan leiding en uit louter baldadigheid e n paar klappen in hot gejpicht en en daarna eenige stompen tegen do borst en schoudors had gegeven. Het is nn wel zoo goed als zeker dat de sedert weken vermiste ballon „Hildobrandt" Verongelukt, is. Voor het laatst is hij gezien Poinmeren hij Gross Rundbill. |M« trachtte daar nog het sleeptouw grijpen, maar de luchtschipper» riepen hen *maar te laten gaan. Op (hit oogenblik was do „Kilde- brandt" slechts een 40 K M. van Oostzee verwijderd. Waarschijnlijk hel ben de ongelukkige» dit niet gewet* en zijn zij, de hun aangeboden hul afwijzend, kort daarop in de gol verdwenen. De Aeroelub beschouwt den lucht schipper Kohrs en zijn reisgezel (L finitief verloren. De aviateur Bregi bevond zich op een zijner vluchten dezer dagen boven oen veld waar men op de vossenjacht was. Ilij nam, aldus luidt het bericht deel aan het opjagen dor vossen. Soms kwam hij met zijn machine zoo dicht bij het veld, dat hij inot de jager kon spreken. Postvrijdom en Dienstzogels. Het Vad. vernoemt, dat de quaest inzake poatvrijdom en dienstzogels waarschijnlijk in dozen zin worden opgelost, dat alle stukken, uitgaan van de Departementen gewoon wor den gefrankeerd. Het Rijk hbtaalt dan aan zichzelf, en bovendien blij ven jëlechts de geringe kosten (die voor speciale dienstzogels worden op bijna een millioen geschat) van de aanmaak der meerdere benoodigde postzegels over. Maar controle is dan mogelijk en zelfs gemakkelijk uitvoer baar door middel van de registers der in- en uitgaande stukken, terwijl mis bruiken langs dien weg kunnen wor den voorkomen. BURGERLIJKE STAND HAASTRECHT. GEBORENMarinis, ouders F. J. Vermeulen en M. Slootjes. Maarten Cornelis, ouders A, Goudriaan en Rietveld. OVERLEDENJ. van Domen. 53 j., echtgenoot van. J. v. d. Vlist. A. Boer, 5 m. VLIST. ONDERTROUWD J. de Jong oud 36 j. en E. Striend oud 43 j. VAN den tTeclenhsndfl le Amsterdam. 11 .TAN. 1911. 89 l)S' lill" !>9J, s:i" 91 !H)\ 9-21 ■18% 111-2 1 SS' ill StutslMDlntei. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pot. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. irt. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spwmij.) 18984 pet. ld. Obl. (,N icolai Spoor- weg) 1867-69 4 pet. ld.0hl.6e Emissie4 pet apan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. vun Mexico AH. Obl. l-4o serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. ld. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. lixiik en ('rediet-liistcl-1 liiigcn- N.xl. BiinkaancU'.-l.'ii U"'J ludustr Ondernemingen j American Car A Foun- 1 dry 'omp. V. A. j Id.Snu'ltingiSi Refining j Co. Cert. v. Aam 1.1 Anglo American Teie- rapli Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. (lew. Aand. kol redlet luslell. en (Jnltnur Ondernemingen Handelsver. „Amster- Annd. Tav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij C.v.A Mijnbouw Mijeii Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebnng, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Ondern Dorische Potroleun Tn- lustrie Mij. (lew. A. Kon.Ned. Mij.tot Expl. v. Petr. Broun. C.v.A „Shell" The Transp. Trad C.v. C. v. G. A Scheepvaart ïiyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A.j Int. Mercantile Murine Cy. afgest. Pref. A. H»3;i fabtik-Oiidernemingen Bindjey Tabak Mij A. 107'„ Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Max wel Land Gpant Ccrt. v. Aand. Peruvian 'urporation Lim. Vrt. v. Aand. Spoorwegen. Iloll. IJzeren Spooi- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau- W( 'enen Spoorwegmij. Aand dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Ilypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Ccrt. V. gew. A. |1 Vorig*! i kom vun koor» I heden 88,5,6 935 «3",6 993 90 48»:,, 103 58 H 76%l 753 n ■2H\ i -is', 7 1 7-jij I bi I (i X div. 211 293 186' 105 845 108'j 154 V, 440 126 161 126 68 7Gb 85 f 158.60 99 208 293 185 193'2 843 1Q8 153' 107 693 7(1 danig horilacht. Hem werden geschon ken aangeboden. Omtrent den brand te Walzooi- den (gem. Honteuis.se) wordt nader gemeld, dat het aanvankelijk vermoe den dat twee mannen in de schuur zouden omgekomen zijn, gelukkig niet bewaarheid is. Den geheelen dag is onder de puinhoopen gezocht, doch lijken werden niet gevonden. Do beide personen, die toestemming hadden verkregen in do schuur te slapen, zijn dus óf niet in de schuur geweest óf bij hot uitbreken van den brand gevlucht. Te Doesburg is overleden do heer D. Keeb, sinds vele jaren lid van don Gemeenteraad, voorzitter,van do kamer van koophandel enz. Hij bereikte don leeftijd van 68 jaar. Te Rotterdam is gisteren eon jongen van een kaaimuur gevallen en verdronken. Zijn twee vrienden gingen op de vlucht en vertelden pas des avonds het gebeurde. Ds. A. Merkel ij n, laatst predikant bij de tier. Jfekurk te Schoondijke, zal m de tweede helft van dut jaar naar Java vertrekken. Ilij is do eerste pre dikant, die door do Ger. Kerken van Zeeland als inissio#air-predikant ordt uitgezonden en wel naar het Zendingsterrein Baudja Negara. Tegen den bekenden notaris te Hulst, don heer 11. A. van Dulsum, redacteur van „De Volkswil" en lid lor Staten van Zeeland is wederom jen klucht bij de justitie te Middel- hing ingediend wegens beleediging in zijn blad. De aanklacht i« ingediend r den burgemeester van Hulst, don r van Waesberglie, die beschuldigd wordt van het verstrekken van oen valsrh ambtsVapport. De zaak wordt 27 Jan. voor do rechtbank te Middelburg behandeld. 11. M. de Koningin heeft heden len Minister van HinnenlaiidsrlieZaken n gewone conferentie ontvangen. Hedenochtend vertrok de Mi nister van Koloniën, vergezeld van do heerun Verbrugh, dir. van liet tech nisch bureau en 'orporaalchef van de afd. uitzending van gouvernements goederen, naai' Amsterdam in verband niet den bouw vau oen nieuw Kolo niaal etablissement aldaar. Te 's-Gruvcnhage is onder oere-voorzil torschap van burgemeester Sweerts een comité gevormd dat zich ten doel hoeft gesteld niet Maart a.s. een liuldebetooging tc doen plaats hebben ter gelegenheid van bet 12',j jarig kroningsfeest van 11. M. de Koningin. - Te Rijssel is hedenmorgen te luilf acht Fiivier, de moordenaar van den kantoorlooper Tlianii, onthoofd. Hot protocol t.iisseheu de regee ringen van Columbia en Argentinië betreffende de regeling der diploina- thicke betrekkingen «tussrhcu beide republieken is te Buenos Aires onder teekend. 1G" 220 156.60 171 11()"J 159 Wabash Gew. Aand. Premieleeningeii Amsterdam Aand.3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 j -t. Amerikanen in zeer gedrukte stem ming, Nationale Staatsfondsen even eens min of meer gedrukt, Culturen hooger, Petroleum kalmer dan giste ren, ofschoon verschillende soorten van een vaste stemming blijk gaven, Mijnen verdeeld, Tabakken dalende. KEUKMEU WH. De Doopsgezinde geinocnte Ie Hee- ronveen hoeft twee vrouwelijke lid maten tot diakenen bomftund, nl. me vrouw Kijlstra Konijnenburg en me vrouw Overdiep -Gorter. Laatste Bei'ichten I)e verkiezing van een lid der Eerste Kamer door de Prov. Staten van Noord-Brabant t vacature-Raay- makers) is bepaald op Woensdag 18 Jan. De hoer A. Bruggeman, burge meester van Baarland bij Goes heeft onder zeer vele blijken van belang stelling zijn 25-jarig jubileum als zoo- van het Koninklijk Meterinlogi.sch Instituut te DE BIEDT. Hoogste barometerstand 771.7 te Horta; laagste barometerstand 712.4 te Bódo. Verwachting tot den avond van 12 Jan.: Stormachtige tot krachtige zuide lijke tot zuid-westelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regen, zachter. VAN MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, ROKKEN lot zeer lage pr|jzen. Aanbevelend Specialiteit in M uilels eo Costumes.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2