C. SMI TS, GOUDSCHE COURANT. Schoenwerk Gemengde Berichten. V. kg. Stadsnieuws. Ingezonden. JL. Officieels Prijscourant - - 68 - Gemeentelijke Arbeidsbeurs, 39o8,e Staats-loterij Veemarkt te Rotterdam. Laafste Berichten. SIFOIST. Telegrafisch Weerbericht F elterij en D. SAMSOM. ADVERTENTIES. Betrekkingzookendsii Schoenhandel. The Indestructible Shoe. C. SMITS, pen verband, met den eigenlijken ka- zernedienst niets te maken. 2o. De sergeanten-majoor en het verdere kader van hoogeren rang. Toelichtingde hierbedoelde onder officieren kunnen geacht worden wat leeftijd, rang en bezoldiging betreft, op eigfjk beenen te kunnen staan en alzoo ook ten deze meerdere vrijheid te kunnen genieten. Eb Voor de hierbedoelde gunst ko men in aanmerking alle militairen be neden den rang van officier, die in de termen vallen om toestemming te bekomen tot het aangaan van een huwelijk. Als candidaten voor het lidmaat schap der Eerste Kamer, ter vervan ging van den heer Raymakers, worden, behalve pir. W. v. Lanschot, ook ge noemd de oud-Minister Nelissen, mr. P. Loeff, president der Rechtbank te 's Bosch, en mr. A. Smits, lid der Prov. Staten van Noord-Brabant. (Tijd.) De provincie Noord-Brabant wordt in de laatste dagen onveilig gemaakt door een persoon, geboortig uit Eind hoven, een zekeren J. v. D. Genoemde persoon doet zich, nu eens hier, dan daar, in verschillende hoedanighaden voor, en tracht op allerlei manieren vrij logies of geld los te maken. De vorige week gaf hij zich te Vucht voor geneeskundige uit, terwijl hij thans weer van rol verwisseld is, en zich te St. Michiels gestel als vliegenier uitgaf. Hij was als zoodanig gekleed en gaf hoog op van binnen- en buitenlandsche vlieg tochten. In tal van gemeenten ging hij op dusdanige wijze te werk. Te Waalwijk deed hij zich voor als kooper van huizen, en bood een flinke som voor een hotel. De zaak kwam zelfs zoover, dat de vereischte overdrachtstukken door den notaris werden gereed gemaakt. De grappen maker zeide echter, slechts een chequé van f 40.000 te hebben, weshalve hij even f 100 aan den hotelhouder ter leen .vroeg, ten einde den notaris te voldoen. Deze som werd hem te goeder trouw verstrekt.1 Na een paar dagen verdween de man, zonder teruggave der f 100 en met achterlating der onbetaalde rekening. Te Drunen gaf hij voor namens een Duitsch kartel, dat over 80 millioen mark beschikte, huizen te moeten koopen, ten einde filialen op te richten. De toeleg van een en ander mislukte echter, daar bij door iemand uit Waal wijk (waar het heerschap over huizen aankoop) onderhandeld had en na vier dagen logies stilletjes verdwenen was, herkend werd. (Hbld.) Gisterenmorgen kwart over vier ontstond er brand in de koek- en banketbakkerij van den heer W. F. van der Reijden, Nieuwe Rijn 55 te Leiden. De brand werd veroorzaakt doordat eenige kisten met brandbare stoffen te dicht qy den oven stonden. De vlammen deelden zich van de brandende kisten mee aan de zolde ring en de wanden- Men wist den brand, echter tot dit eene vertrek te beperken. De schade wordt door verzekering gedekt. Aan het Kralingscheveer waren gisteren ter markt aangevoerd37 winterzalmeu, prijs f 1.75—3.06 per Overheidszorg voor melk! De gemeenteraad van Enkhuizen heeft een verordening op den verkoop van melk vastgesteld. Er zijn niet alleen bepalingen in opgenomen omtrent de eischen, waar aan de vloeistoffen, die onder den naam van volle melk, karnemelk, room en afgeroomde melk ten verkoop wor den aangeboden, moeten voldoen, maar ook betreffende het rein houden van het vee, de stallen en de vaten, waarin de melk wordt bewaard en vervoerd. R. Nbld. Te Kleverskerk is een 15-jarige landbouwersknecht bij het malen van veevoeder door de tandraderen van den molen gegrepen en zwaar gewond aan hoofd en hals. In het gasthuis te Middelburg is hij overleden. De Duitsche overheid verstaat wel de kunst om de dingen op te vyzelen. Men weet, dat er een botsing is ge weest tusschen de Metzer vereeniging Lorraine sportive en de politie, omdat deze niet wilde toelaten, dat de ver eeniging een concert voor hare leden gaf. In andere landen zou zoo'n ge beurtenis misschien geen andere ge volgen hebben dan een paar geld boeten voor leden van het bestuur. Maar niet aldus in het op zijn Prui sisch geregeerde Elzas-Letharingen. De vereeniging is qp last van den districtspresident graaf Zeppelin ont bonden en Samains, haar voorzitter, is terwijl hij met zijn gezin aan tafel zat in hechtenis genomen. Hij zal vervolgd worden wegenslarfd- vredebreuk, d i. een ernstige vorm van verstoring van de openbare orde. Het „Hbl." schreef Zaterdagavond. De „Nachtwacht" zal morgen reeds weer voor het publiek te bezichtigen zijn Ziehier de verblijdende meededeeling die wij op gezag van den hoofddirec teur van he,t Rijksmuseum, jhr. Van Riemsdyk, kunnen doen. Jhr. Van Riemsdijk en andere leden van de in ons ochtendblad genoemde commissie van toezicht en advies, kwamen hedenmorgen reeds vroeg in de Nachtwachtzaal bijeen met den heer J. A. Hestérman en diens beide zonen, die als restaurateurs aan het Rijksmuseum verbonden zijn. De hoofddirecteur en de commis sieleden besloten dadelijk met de restauratie aan te vangen, en toen ons tegen half drie hedenmiddag door jhr. v. Riemsdijk vergund werd een kijkje in de Nachtwachtzaal te nemen, was na een arbeid van ruim drie uren de restauratie juist gereed geko men. Prachtig was deze geslaagd. Op de borst der beide hoofdfiguren was niets meer van de schrap te zien. Alleen toonde de glans van het nieuwe Vernis (of wat de glinsterende laag moge zijn), de plaats waar ze geweest was. Maar ook deze bijzondere glans zou heden nog verdwijnen. De beschadiging, welke over de knieën van kapitein Banning Cocq liep, was evenzeer op bewonderens waardige wijze hersteld. Wij zagen nu nog een richel in de lijn der ge wezen schrap, en ook hier stak een glinsterend laagje bij de omgeving af; maar de heer Riemsdijk en ook de heer Hesterman verzekerde ons, dat deze „merkwaardige reekenen" nog heden zouden weggemaafcfr—«u»den. Alles heeft derhalve een gelukkig verloop gehad, en reeds morgen zal het publiek zich kunnen overtuigen dat zooals ons dadelijk verzekerd was de schade onzichtbaar kon worden hersteld. Verschillende autoriteiten en com missieleden zijn tijdens de restauratie komen kijken. Ook de officier van justitie was nog ter plaatse. De dader blijft in voorloopige hechtenis. Omtrent de beschadiging van „de Nachtwacht" verneemt het Vad. Omtrent de gearresteerde R. A. Si- grijst verneemt het Vad. nog dat de man kort geleden ontslagen was uit een gasthuis hier ter stede en sedert dien geen werk had. Na zijn herstel, begaf hij zich naar Den Bosch bij zijn zuster, waar hy eenigën tijd bleef, waarna hij Maandag jl. naar Amster dam terugkeerde. Hij was de paar laatste dagen heel stil geweest en den dag waarop hij de baldadigheid pleeg de, hadji ij aan zijn schoonzuster, die hem jffoeg of.hij des middags thuis bleef eten, geantwoord „Dat zal je nog wel zien." Uit de couranten las zij 's avonds dat hij de daad gepleegd had. Te Doornspijk (Geld.) zijn walver- satiën ontdekt in het gemeentelijk be heer. De secretaris, tevens gemeente ontvanger van Elburg en penning meester van de Nutsspaarbank aldaar, is in laatstgenoemde functie gearres teerd wegens verduistering van de hem toevertrouwde gelden, ongeveer f 28000. Het' is nu, na onderzoek door een commissie uit den raad van Elburg gebleken dat door den timmerman J. Liplce, aldaar op verzoek van den secretaris en in tegenwoordigheid van den burgemeester der gemeente Doorn spijk een gefingeerde rekening is op gemaakt van f 1091.42, zoogenaamd voor werkzaamheden aan een school en aan veldwachterswoningen verricht. Voornamelijk tot dekking van deze post had de gemeente een leening aangegaan van f 1600. Het is aan de raadscommissie ge bleken dat meerdere zaken niet in orde zijn, zoodat door haar een klaoht bij de justitie is ingediend en aan den raad is voorgesteld aan H. M. de Ko ningin te verzoeken den burgemeester in zijn afnbt te schorsen en hem zoo noodig niet-eervol te ontslaan. Deze kwestie brengt de gemoederen in beweging in dit anders zoo stille plaatsje. De vorst heeft de scheepvaart in de "Frieache venen gestremd. Te Heeren veen wordt al schaats gereden. Zaterdagmiddag stonden een paar patrouilles van den Padvinderstroep Amsterdam No. 1 op de De Ruyter- kade aangetreden, om per boot naar Zaandam te varen. In de Zaanstreek is veel belangstelling, voor de Pad vindersbeweging en deze troep, tot aan den steiger der boot geleid door den heer Den Ouden, zou daar heen gaan om propaganda te maken. De jongelui, die alleü het bruine pakje met dito hoed droegen, terwijl zij ook den boyscout-stok bij zich hadden, ondervonden veel belangstel ling, toen zij in flinken pas de boot opstapten. Tevens gingen naar Zaandam een paar leden van de Centrale Commissie. Hbld. Vrijdagavond! omstreeks zeven uur trachtte een SB-jarige jongeman een rijwiel weg te nemen, dat onbeheerd stond voor het café van den heer Mustert op den"Dam te Amsterdam. Hij werd echter op heeterdaad betrapt en overgebracht naar het bureau St. Pietershal. Zaterdagmorgen is de rij- wieldief ter beschikking der justitie gesteld. - Hbld. Uit het trapportaal van een perceel aan de Vrolikstraat te Amsterdam is Vrijdagavond een rijwiel gestolen. Bij Kon.\besluit is benoemd tot no taris binnenl het arrondissement Dord recht, ter standplaats dë gemeente IJselmonde/ae heer G. Kindeijer Jr., candidaatynotaris te Rotterdam. De va Delft Op heeterdaad betrapte fietsendief is gisteren ter beschikking vanden officier van justitiejgesteld. Inmiddels heeft de Delftsche re- elterche te Rotterdam] nog 2 rijwielen m beslag genomen, welke aldaar wa pen gestolen en die inmiddels door de bestolenen als hnn eigendom werden 'herkend. Gouda, 16 Januari 1911. In navolging van de Holl, Maatsch. van Landbouw zal de Goudsche Win- keliersvereeniging tijdens de algemeene vergadering, welke Donderdagavond a.s. te 8 uur zal plaats hebben op de Bovenzaal van „de Harmonie" een verloting van allerlei aardige voor werpen houden. Het Bestuur noodigt alle leden drin gend uit op die vergadering tegen woordig te zijy. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering om te komen tot de oprich ting eener roei- en zeilvereeniging, heette de voorzitter van het voorioo- pig bestuur, de heer J. Reijerg, den aanwezigen welkom. De plannen wer den door genoemden heer nader uit eengezet, waaruit bleek dat het de be doeling is over te gaan tot den bouw van een clublokaal, bootenloods met bybehoorende vertrekken en de aan schaffing van een voldoend aantal roei- en zeil vaartuigen. Deze uitgaven zouden worden be treden uit eene geldleening groot 5000 in obligatiën van f 100 ren tende 3 °/0 's jaars met geregelde af- lóssingen. De contributie wordt gesteld op f 10 pet* jaar waarvoor de leden in de ge legenheid zullen worden gesteld gratis van de vaartuigen der vereeniging ge bruik te maken. Het voorloopig bestuur is samenge steld uit de heeren J. Reijers, D. W. -Westerbaan van Haansbergen, J. 01- man, H. P. van Reedt Dortland en C. van Eijk, die gaarne bereid zijn tot het verstrekken van nadere in lichtingen en bij wie gelegenheid zal bestaan tot inschrijving op bovenge noemde geldleening en opgave voor het lidmaatschap der vereeniging. Aangezien het voornemen bestaat de gebouwen en de vaartuigen primo April ter beschikking van de leden te stellen, worden reflectanten aangeraden zich zoo spoedig mogelijk met een dezer heeren in verbinding te stellen. De bioscoop-voorstelling in „Kunst min" was gisteravond weder niet zeer druk bezocht. Waaraan dit te wijten i>, is ons een raadsel, daar de beelden zeer duidelijk op het doek worden gebracht en de films zeer aardig zijn. Wij raden onze lezers aan Donderdag, wanneer weder nieuwe films worden vertoond, de bioscoop te gaan be zoeken. l$e Rijp. Twee dagen hebben we geleefd in sprookjesland. Twee dagen hebben we genoten van de pracht, die de wintervorst aller wegen huizen en velden, boomen en struiken met schitterenden kristallen heeft getooverd. Twee dagen heeft de natuur zich in haar grootsche win terkleed aan ons vertoond en ons onder een lachende zon de sensatie van de reinste Bchoon- heid doen ervaren. Twee dagen heeft het slechts ge duurd, kort, zooals alle verheven schoonheid dra verdwijnt. Thans is het voorbij, maar de her innering, aan dien verheven aanblik, aan die twee dagen in sprookjesland, zij blijft. Door den ingenieur A. J. Krieger te Amersfoort werd in verband met zijne verkeersverbeteringsplannen in Zuidwestelijk Utrecht bij de regeering concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweg Utrecht—Gouda, van de Meern tot Stolwijkersluis op eigen baan, zoodat geene speciale ver gunningen van Gemeente- of Polder besturen worden vereischt. De lijn is gesplitst in de sectiën UtrechtOudewater en Oudewater Gouda, wier totstandkoming elk af zonderlijk zal worden nagestreefd. Het ontwerp met normale spoorwijdte, zwaren bovenbouw en krommingen van grooten straal, om den spoorweg toegankelijk te maken voor de goede renwagens der groote spoorwegen, ?al vermoedelijk in het midden des jaars gereedkomen. De wijze van exploitatie zal men zich nog moeten voorbehouden. - Boskoop. Op Zaterdagavond 14 Jan. was een algemeene openbare vergade ring belegd door de Vrijz. Prop. Ver. Boskoop waar als spreker optrad de voorzitter van de Bond van Vrijz. Prop. Ver. de WelEd. Heer J. A. J. Vos van Amsterdam. Voor een goed be zette zaal gaf de geachte spreker een duidelijke uiteenzetting van de politieke toestand op dit oogenblik en ging eens na wat het ministerie Heemskerk tot op dit oogeblik wel had tot stand ge bracht en wat het wel tot stand bren- brengen zou. Tegelijkertijd bracht de spreker naar voren welke andere wegen een vrijzinnig kabinet wel gevolgd zou hebben en bij een eventueel bewind ook wel volgen zullen. Van de gele genheid tot debat werd door een spreker, welke de antirevolutionaire beginselen voorstond, gebruik gemaakt. Nadat de Heer Vos dezen spreker op de verschillende aangeroerde punten had beantwoord, was het sluitingsuur daar. Door een krachtig applaus gaf de vergadering blijk van waardeering voor den Heer Vos. De Vrijz. Prop. Ver. kan dan ook met voldoening terugzien op deze welgeslaagde vergadering en bereikt op die manier zeker het doel dat zij nastreeft, n.l. de vrijzinnige beginselen bekend en bemind te maken. Schoonhoven. Het ijsvermaak is hier al begonnen. Gisteren waren reeds een 60-tal personen aan het «ch&atsenrijden op het ijs van een onder water gezet land, grenzende aan het terrein van de IJs club. Houdt de vorst aan, dan wordt ook deze baan heden geopend. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Dec.—Jan. 1910/11. Aan heeren Kaasbereiders! Aangezien het voor de bereiding van een goed product van groot be lang is ook prima kwaliteit kaaszout te gebruiken, vestigen wij er de aan dacht op, dat onze Vereeniging in onderhandeling is getreden met alle zoutzieders in Nederland die kaaszout fabriceeren ten einde de grootst mo gelijke waarborg te verkrijgen dat het kaaszout niet vermengd wordt met minderwaardig zout of dat na afleve ring door den zoutzieder geen ver- valsching, door den wederverkooper, kan plaats hebben. Ter bereiking van dit doei is door onze Vereeniging aan de zoutzieders gevraagd zich te verbinden geen kaas zout af te leveren, onverschillig aan wie, dan in zakken voorzien van een loodje waarop de naam van de fabriek of van den fabrikant benevens het woord „KAASZOUT" duidelijk zijn aangebracht. Het ligt duè op den weg Her kaas bereiders alle zout in niet geloode zakken te weigeren en bij geloode zakken zich wél te overtuigen dat het loodje ongeschonden is. „Uitdrukkelijk wenschen wij er op te wijzen dat hiermede geen enkel fabrikaat wordt vóórgetrokken" doch is dit alleen een middel om vermen ging tegen te gaan en worden dus alleen die fabrikanten aanbevolen die ons hierin willen steunen, die hun naam op hun fabrikaat durven zetten en die willen dat, wat zij als kaaszout fabriceerden, ook onvermengd als zoo danig aan de kaasbereiders wordt afgeleverd. De zoutzieders die zioh verbonden hebben geen kaaszout af te leveren dan in de hierboven omschreven ge plombeerde zakken zijn: (in alphabe- tische volgorde) J. DE BONDT, Zwijndrecht. J. J. BOUW Zn., Amsterdam. C. M. A. C. J. VAN EELÜE, - Utrecht. GERRIT VAN HOOGSTATEN Zn. Dordrecht. DE LEIDSCHE ZOUTKEET, Leiden. ZOUTZIEDERIJ „DE DOLFIJN", Zwijndrecht. Namens het Bestuur der Ned. Ver. van Kaashandelaren J. F. W. S. MIDDELBEEK, Voorz. A. J. SCHILT, Secr. '«i Waar moet het kind morden opgevoed dat de ouder lijke zorg mist P Wij komen uw aandacht vragen voor een zaak, die uwe belangstelling vooral als gij zelf kinderen hebt, over waard is. Hebt gij er wel eens ernstig over nagedacht, waar en hoe kinderen die, tijdelijk of voorgoed, de ouderlijke zorg missen, moeten worden opgeVoed Als gij zelf vader of moeder 2ijt, zoudt gij natuurlijk voor uw eigen kindepen wenschen, dat als zij uw zorg, en daar mede waarschijnlijk hun eigen thuis moesten verliezen, er een ander huis voor hen open stond, waar zij met liefde werden" opgenomen en met toewijding en verstand werden opge voed. En zoudt gij een dergelijk tehuis voor hen weten?' Zeer veel kinderen, die door dood, verwaarloozing of langdurige ziekte, de ouderlijke zorg moet missen, hooren in een groot gesticht of weeshuis niet thuis, voelen zich er niet thuis, óf kunnen er niet geplaatst worden. -i- In de meeste groote inrichtingen wor den de kinderen met een groep van de zelfde leeftijd, en van het zelfde geslacht verzorgd, en groeien zoo doende gescheiden van broertjes en zusjes op. Andere onverzorgde kinderen wor den bij familie of in huisgezinnen ondergebracht, waar zij menigmaal een zeer liefderijk thuis vinden, hoe wel het ook niet tot de zeldzaamheden behoort, dat zij zich als „vreemde eend" in de bijt, tusschen de eigen kinde ren der pleegouders blijven voelen. Wij achten het daarom zeer wen- schelijk dat ook hier in Nederland, naast de bestaande methoden van op voeding, meerdere kleine tehuizen zullen komen, waar kinderen, die de ouderlijke zorg voorgoed of tijdèlyk moeten missen, met een groepje van 10 a 12, die gerekend kunnen worden bij elkaar te hooren wat afkomst, be schaving en godsdienst betreft, verder kunnen worden opgevoed, en waar zij onder beschaafde leiding een warm tweede tehuis kunnen vinden. Waar dus alle kinderen in dezelfde verhou ding tot de pleegouders of leidster staan, en waar meerdere kinderen uit één gezin, tezamen kunnen worden groot gebracht. Zoo'n tehuis zal in tegenstelling met een groote inrich ting, een omgeving zijn die de kin deren kunnen overzien, en waar zij naar hun krachten, reeds vroeg kun nen leeren mee helpen en mee zorgen, en waar zij zooveel mogelijk in con tact blyven komen met het gewone dagelijksche leven, met zyn huislijke zorgen, en zijn huislijke genoegens. Er moet naar gestreefd worden, dat deze huizen gezelMg en hygiënisch zijn, maar ook, dat ftr eveft ara in de geheele levenswijze, de grootste een voud heerscht. Wij meenen dat het noodig is, dat de proeve met dit systeem van verzorging, dat o. a. in Engeland onder de naam van „Scat tered) Homes" op groote schaal wordt toegepast, hier te lande verder geor ganiseerd genomen wordt, en riepen hiervoor „de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van ldeine Opvoe- dings-Tehuizen" in het leven. Déze vereeniging wenscht als centraal li chaam geheel neutraal te blyven en sluit geen richting uit. Zij wil dit practisch uitvoerbaar maken, door ieder huis eigen kleur te geven, in overeenstemming met het hoofd, niet de groote mate van volharding, liefde en paedagogisohe kracht, die deze per sonen aan hun werk moeten .geven, hebben zij zeker recht, hu* eigen stempel op het aan hen toevertrouwde huis te zetten, waardoor dan ook de mogelijkheid ontstaat, kinderen van verschillende richtingen, eene aap hen passende omgeving te verschaffen. Op n't Hoogt" een stuk laag gele gen zandgrond onder Noordwykerhout, (op 10 min. afstand der gemeenteschool) hebben wij een flink terrein, waar ons eerste huis in aanbouw is, en waar zoo noodig nog menig huisje kan ko men te staan, toch is het geenszins onze bedoeling uitsluitend in afgele gen plaatsjes deze tehuizen op te rich ten wij zullen zelfs vrij spoedig behoefte voelen aan een tehuis meer in centrum, waar zij die voor verdere opleiding de een of andere inrichting van onderwijs moeten bezoeken, Zoo lang gehuisvest kunnen worden, maar als bakermat voor onze tehuizen kozen wij de heerlijke duinstreek bij Noord wykerhout, daar de groote overgang in het leven van menig kind dat tot ons komt, naar onze meening het best in de rust van het buitenleven met zijn natuurlijke eenvoud te boven ge komen kan worden. Wij meenen in een dringende be hoefte te voorzien, door ons eerste huis met Mei te openen voor normale Geinig- en onbemiddelde kinderen uit de meer beschaafde kringen, voor welken, hetzij door weezengeld, ver- zekeringsuitkeering, eigen kapitaaltje, door hulp van familie, vrienden, ver- eenigingen of kerkgenootschappen slechts eóne zeer eenvoudige opvoe ding bekostigd kan worden. Wat de verpleegkosten betreft,, gaan wij van het standpunt uit, dat de on kosten die zoo laag mogelijk gehouden Zullen worden, door de verpleeggelden moeten worden gedekt, terwijl gelde lijk voordeel geheel wordt buiten' ge sloten. Wij hopen uit een te stichten ondersteuningsfonds, in noodige ge vallen, de verzorging en opleiding geheel of gedeeltelijk te kunnen over nemen, terwijl ons bouwfonds moet dienen tot instandhouding en oprich ting der tehuizen. Als alle ouders die ten allen tijde hun eigen kinderen goed verzorgd zouden wenschen, ons naar hun krach ten zouden willen helpen, en als zij die weten, of meenen te weten ons persoonlijk nog noodig te hebben, maar wèl voor ons streven voelen, ons toch willen steunen, ja, dan zouden wij zonder te groote geldelijke zorg, ons moeilijk maar heerlijk werk kunnen aanvaarden. Helpt gij ons Zelfs de kleinste gift met instemming ge geven is welkom en wordt dankbaar aanvaard. Alle gewenschto verdere inlichtingen zullen gaarne verstrekt worden door Mej. O. M. v. Dissel te Noordwijkeq- houtj die met Mevr. H. Boddaert— Schuurbeque Boeije, den Haagden Heer H. G. A. Elink Schuurman, accountant, penningm., Parklaan Bussum; Mevr. H. Siewertz vanRee- semade Graaf, deu Haag en Mej. Margaretha Meyboom te Rijswijk, in de constitueerende vergadering van 29 Dec. 1910 tot bestuur gekozen werden. wat tijd uitgewonnen worden, voor nuttiger werk, en ons volk zaA in het vervolg vrij wat minder taalfouten schrijven. Het is de eeuw van het kind, het kind dus niet geplaagd met onnodig werk. EEN OUD-ONDERWIJZER. N.B. Om de inhoud heb ik de Kolle- wijnse spelling gebruikt. NIEUWJAAR^REKENINGEN. Hoe staat het wel met de taalken nis van ons volk? Ziet men de re keningen van velerlei ambachtslieden, dan krijgt men daarvan geen hooge gedachten, aan taalfouten geen gebrek. De zes of jjeven schooljaren zijn blijk baar niet voldoende, om de taal zond» fout te leren schrijven. Waaraan kan dit leggen, wat is de oorzaak? In onze taal zijn onnodige moeilik heden aangebracht; er zyn pogingen aangewend, die ait de weg te ruimen, maar tot nu zonder voldoend resultaat. De zogenaamde Kollewynse spelling zou naar mijn inzien een einde maken aan tal van fouten. Meer dan veertig jaren heb ik getracht de kinderen de régels van ee en Co, en de geslacht regel* in te prenten, maar het werk was 4e vergeefs, het moest geheugen werk blijven, van ontwikkeling kon geen sprake zijn. Waarom wordt op de tafel en op den stoel geschreven, niet gezegd, waarom steenkolen met een, roode kooien met twee o's; Jon ker Klaasaens en de dikke tante Kee van prof. Kinker zouden dat de Goudse jeugd kunnen doen verstaan, maar buiten Gouda hoort men weinig de scherpe ooklank. Kón men besluiten om vool de la gere school en voor het volk de en n difi zo nodèlooB gebruikt worden af te schaffen, dan zou zeer zeker het fetal taalfouten aannwkelik vermin- eren; de eh kan ook zonder bezwaar gemist worden. Goudse zou men evefl goed begrijpen als Goudsche. Er is aeer zeker verzet tegen die wijziging der spelling. Tal van letterkundigen hebben ernstige bezwaren. Uit Duits, Engels, Latijn en wat niet meer wordt bewezen dat groote en kooien met 2 o's geschreven moeten worden, welnu laat de kleine minderheid vrijheid om te schrijven zoals zij nodig oordelen, maar plaag het kind niet meer met die onauidelike taalregels met de no dige uitzonderingen. Dan zal op onze lagere scholen vrij VA» DIN EfTectenhandP.i Ie Amsterdam. 16 JAN. 1911. Staittgleeulwiei). Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spwmij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afi. Obl. l-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Id. Obl. 1889 4 pet. mezuela Dipl. P 1905 Bank- eu Crediet-Knstel- llQRcn. Ned. Bankaandeelen Co. Cert. v. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert, r. Gew. Aand. Handels ver. „A dam" Aand. Jav. CultuurMij. Aand Ned. Hahdel-Mij. G.> Wij li bouw Nijen. Katahoen" Mijnboi Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuni-Ouderu. Dortsche Petroleun In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. Scheepvaart Mtyen. Mij. Aand. Stoomvaart-Mij py. afgest. Mij. Aai „Silau" AsahanTab Mij. Aar Diversen. Maxwel Land Gpa Gert. v. Aand. Peruvian Corporati Lim. Cert. v. Aai Spoorwegen Holl. IJzeren Spo< wegmij. Aai Mjj».t- Expl. v. Staa spoorwegen Aai Zuid-Italiaan. Spwn Serie A-Il Obl. 3 p Warschau-Weenen Hypb. Dbl. 4 pc Erie Spoorweg-M Gew. Aand.' Union pacific Railros Cy. Cert. v. gew. l Wabash "Gew. Aam PremleJeenlBfeu- Amsterdam Aand. 3 p* Hongarije. Thei s-R gulirungs-Ges. 41 .GELDKOERS. Prolongatie 31/2 °/0. Amerikanen meerendeels zwak aan zien, slot algemeen tamelijk prijshou dend, nationale staatsfondsen aange boden, culturen eveneens aangeboden, tabakken meerendeels flauwer, petro leum lager, mynen willig. Vorige Koers. koers vau hedeu 897» 897,6 99B/i6 93'/, 68»/,, 637, 997,« 99*/, 89 937, 89% 92'/, 907, 497,6 48"/,. 1037,6 88'/, 103'/, 58 59 209 209 537, 587, 78 777,6 28 7. 287, 77 7,6 76'/, 208'/, 296 1867, 208 296 187 190 192 845 1007, 841 107 156 V, 155 452 i l. 426 4543/, 166 'A 1667, 126 e 167,6 16'/, 1097, k 69 k 777j 109 69 t 4»/, 47, 1. 10»/, 107, L 75'/ 76 1. 85'/ 86'/, 220'/, f168.- i «97, 287, 997 287,, 175 16"',, 175 167, t 110»/,, 110'/, 161 Aanvragen van werknemers op 13 Januari. 1 kantoorbedienden, 1 kantoorloqper, 5 timmerlieden, 10 metselaars, -* 6 opperlieden, t 3 schilders, 1 touwslager, machinist, 1 stoker, 1 machinebankwerker,'"" 1 papiersnijder, 1 schoenmaker, 3 bakkers, 1 voerman, 1 warmoezier, 1 tuinknecht, 9 grondwerkers, "t 1 pakhuisknecht, 10 werklieden zonder vakkennis, 2 boerenarbeiders, 1 halfwas kantoorbediende, 1 timmerman, 1 stoker, 2 banketbakkers, 1 tabaksWórker, 2 pakhuisknechten, 1 werkman z. vakkennis, 3 leerling klerken, 1 bankwerker, Aanvragen vam werkgevers. 1 leerling letterzetter, 1 loopjongen. Opgave der Personen, die zioh gedurende de week. van 6 Jan. tot 13 Jan, in de ge meente gevestigd oi deze verlaten hebben. GEVESTIGD: F. Tieter uit 's-Gravenhage, Kruger- laan 101. A. E. van Harten uit Haarlem, Nonnenwater 6. E. C. Doornik uit Arnhem, Keizer straat 64. W. H. Homburg uit Utrecht, Firn weelensingel 5. - M^ H. Engelhard uit Beverwijk, Gouwe 24. C. Beekenkamp ujt Q-ouderak, Prins Hendrikstraat 133. J. D. Bom uit ftieuwerkerk a. d. IJsel, Spieringstraat 91. A. Voordouw uit Nieuwkoop Moordr. Tiende weg 8. ,uiv E. Vietje uit Grottingen, Markt 34- J;Z« Hordijk uib.Moercapello, Bó geu 3. H. B. Lambert uit Gouderak. Flu weelonaingel 13. 11 B. Verwaal uit Haastrecht, Willens 26. VERTROKKEN. G. M. van Pelt uijj Van Beverningh- laan 18 naar Noord wijk Kerkstr. 5. M. Soesborgen uit Boelekado 25 naar Rotterdam GóiiHscheweg 8. M. Heerkens uitPrins Hendrlkstr. 73 naar Hazerswoude. A. M. J. Busch uit Markt 12 naar Culemborg. T. van den Berg van Turfmarkt 3 naar Hillegom Hoofdstr. 78. A. S. van Wijnbergen van Fluwee lensingel 73 naar Amsterdam Nieuwe- gracht 42. J. H. Vromans van L. Tiendeweg 76 naar Beverwijk Alkmaarschew. 73. H. P. J. Haverkamp van Ridder v Catsweg 226] naar Zevenhuizen Dorp straat 121. 5° KI. Trekking van Maandag 16 Jan No. 16472 25.000. 3862 en 10W-ieder f 1000. 6272, 6487, 8385, 11604 en 19670 ie®>r f 400: 1204, 10372, 15848 en 20669 ieder f 200. 1607, 3103,- 3437, 4338, 4402, 7416, 10118, 10389, 12621, 13604, 14305, 17126, 18231 en 19724 ieder f 100. Prijzen van f 70. loa 2B5 8H<11 715 «ao 1011 81 1151.1815 1871 UI8 93 2031 71 2117 87 2855 88 'fimji 81 8107 3251 80 8347 81 8131 8«88 8JW 8988 1007 1802 71 tui 88 1M7 8# M 1768 MO 1818 6221 5895 5111 58 50 5511 5721 5M8 71 5060 6115 6802 72 786722 56 02 7002 7526 77» 7819 64 79»» 8153 ffi 8862 8177 8580 8806 26 93 8126 8815 Kl"SÜ 1MB 107» llffiim 11382 59 11173» Igg L"«® 19087 12213 12890 81 72 19177 13365 13138 Ifl 13507 18612 18706 18881 13010 14085 Tum «10 78 H447 11517 1161? 11802 11081 15018 15185 15201 15156 15762 15052 10011 10115 70 10211 1» 16371 16478 SSStTSS JT&» 1M5 1*07 18061 ieiM 88 19U8 10208.10000 40 62 10018 28 20481 90677 90761 71 Maandag 16 Januari 1911, Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijgeD weren roor iste kwaliteit j8, ae 33 en 3e 30 ct per halt KG. Vette kalveren red, aanvoer ie kwa liteit 39, ae aó, en's* «3 ct* per half KG. Vette varkens groore aanvoer, iste kw. a6. ade kw. ag, 3de kw. aa cent per half KG. Schapen en lammeren redelijk aange voerd Handel in vet vee en vette Kalveren langzaam prijzen eerder flauwer. Be vette Varkens werden langzaam ver- kokht, Schapen en Lammeren prijshoudend. Zondagmogon te elf uur ontstond te Delft brand in de droogkamer van de wasch- en bleekerij van den heer Oosterhuf aan den Oostsingol aldaar. Do brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon echter niet beletten, dat in den tijd van twee uren de geheele inrichting in vlammen opging. Toen het vuur ontstond waren de heer en zijn vrouw ter kerk. Men ver moedt, dat 'ui de droogkamer een stuk waschgood op de kachel viel en aldus het vuur ontstond. Verzekering dekt do schade. Zaterdagavond laat ontstond bij een bewoner van den Nieuwen Langen- dijk aldaar een zware binnenbrand. De politie bemerkte spoedig het vuur, dat echter heel wat verwoesting aanrichtte. H. M. de Koningin-Moedor nam gisteren deel aan het Heilig Avond? maal in de Kloosterkerk te 's-Graven hage, waar ds. Van den Broek, em. predikant voorging. Kist. Tengevolge van den dik ken mist kwam de dagmailboot „Ko ningin Wilhelmina" Zaterdagavond pas om half tien in plaats van om 5 uur 's morgens op de haven te Vlis- singen. Vooral omdat het wrak van de „Baltique" in het vaarwater ligt moest met de grootste omzichtigheid worden gevaren. Zondagmorgen had de naehtraail- boot „Oranje Nassau" oveneens door den mist groote vertraging en was om 8 uur op de haven. De provinciale stoombootdienst had ook zoer groote vertraging. Do heer N. van Steenbergen, notaris te Tholen heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Prins Herman von SchÖnburg is gisterenavond te halfacht te 's-Graven hage aangekomen en werd aan het Staatsspoorstation begroet door Z. K, H. Prins Hendrik. Door onbekende oorzaak ontstond Zaterdagnacht omstreeks één uur brand in de manufacturenwinkel, tevens bed denmagazijn „De Toekomst" van J. Jacobs in do Turfstraat te Zutphen. De brand liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien, zoowel voor de beien dende huizen als voor de bewoners aan den overkant van het brandende ma gazijn, want gedurende eenige oogon- blikken sloegen do vlammen over do geheele breedte der straat. Het mocht evenwel de politie, die met haar slangenwagon onmiddellijk ter plaatse was, gelukken het groote gevaar te keeren, zoodat zij met de inmiddels aangekomen brandweer in l1/, uur den brand meester was. Het pand was geheel uitgebrand. Do benedenbewoners konden nog intijds worden gered. Alles was tegen brand* schade verzekerd. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de staking der Portugeesche Spoorweg arbeiders is geëindigd. De stakers aan he/ GóntraSl station noodzaakten de mjanifestanten, die aan de staking vij andig waren, zich terug te trekken. 1—- De Spaansehe begrooting voor 1910 sluit met een voordoelig saldo van 4.3G1.164 piasters. De kustverdediging. In de Fransche Kamer zijn bij de behandeling der Begrooting van Buitenlandsche zaken onze plannen tot versterking van Vlis- singen ter sprake gekomen, na een opmerking van een afgevaardigde dat deze plannen van groote strategische beteejtenis zijn en schending van de Belgische neutraliteit zouden zyn, ver klaarde minister Pichqn dat indien hot werkelijk ernst wordt met deze plan nen er aanleiding zou bestaan tot een bespreking tusschen de belanghebben de mogendheden. Het stoomschip „Sindoro" van de Rotfc. Lloyd is Zaterdag van Portsaid vertrokken om de reis naar Rotter* dam te vervolgen. t Het ongeval met fle schroef schijnt dus geheel hersteld te zijn. IJOngeveer 3 uur gisteren middag waagde zichtte Goriuchem een 4-tal kinderen op hét ijs tan de Oost gracht. Het ijs brak af met het onge lukkige gevolg, dat één der kindereu er door heen zakte en verdronk. Te Utrecht is in den ouderdom van 67 jaren overleden de heerE. G. Wentink, lid der Provinciale Staten, oud.-Dir. der Vrije Universiteit^ - Uit Saloniki wordt gemeld, dat volgens bij de autoriteiten ingekomen berichten, do toestand in Cana de Sanaa zoer ernstig is. De Turksche Minister van Oorlog moet last gegeven hebben tot mobi lisatie van eon brigade Red jiffs uit Smyrna, welke zoo spoedig niogelyk naar het tooneel van .den opstand zal worden overgebracht. De communicatie tusschen HodeidaJi en Sanaa is ver broken én een aantalTurksche amb tenaren zouden door de opstandige Arabieren gevangen genomen zijn. 1 Voor den Goudachen Voetbal Bond) speelde alleen W. F. C. uit Woerden tegen „Wilhelmina" te Schoonho'veni De Schoonhovonsche militairen won nen met 40. Voor de wedstrijden T. O. P.Sparta on Voorwaarts II- Excolsior werden de terreinen keurd. Afloop deb Openbare Vebkooping van ONROERENDE GOEDEREN. Gehouden door Notaris J. KOEMAN. Perc. 1. Een Koffiehuis aan het Veer- stal te Gouda/ Nos. 36 en 38, k. C. Sanders tq Gouda voor f 10.300. Perc. 2. Een huis met bovenwoning aan de Bogen te Gouda Nos. 69 en 71, k. I). van Hensbergen te Gouda voor f 3600. Perc. 3. Een winkelhuis met boven woning aan do Bogen te Gouda, Nost 65 en 67, k. C. van Eijk te Gouda voor f 4380. Perc. 4. Een perceel grond aan de Peperstraat, k. M. van Tok te Gouda voor f 875. van het Koninklijk Moteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 778.1 te Münehenlaagste stand 768.3 te Bodo. Verwachting tot den avond van 17 Jan.: Zwakke tot matige westelijke tot zuidelijke wind, nevelig tot half be wolkt, weinig of geen neerslag, over dag dooi weder, 's nachts in hot bin nenland vorst. VAN MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, KOKKEN tot zeer Inge prjjzen. Aanbevelend Speclalileil^ln Minlets cn Oostnmcs. plaatst uwe aanbiedingen in de Dit geeft II bepaald succes. Speciaal laag tarief. 15 regels .7.5 ct. Opgericht 1879. Met deze heb ik de eer U te be richten dat ik hg m//n reed* «Stuff eeii-en'dertly Janr at* tolled bekenden bundel In heb gevoegd Aanbevelend, (eenig adres) Kleiweg 48, GOUDA Alle reparatiën en aangemeten werk.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2