OPRUIMING Is uw kwaal misschien een nierkwaal 33-u.ite:m l£un.d~ Stadsnieuws. MANTELS COSTl.' MES BLOUSEN, ROKKEN SFelterijem. D. SAMSOM. Specialiteit ia Mantels en Costumes Officieele Prijscourant f F e e t e n b a n il e I te Amsterdam. - - Rechtzaken. 3ö58,e Staats-loterij. Laatste He rich ten. Telegrafisch Weerbericht „en de productie in andere landen er „toe te willen overgaan om van sys- „teem te veranderen", verklaarde men reeds bij de verkiezingen „dat men niet dezen keer tot graanrechten zoude overgaan", en werd in 1904 een voorstel gedaan om de industriëele rechten te verhoogen van oppl. m. 12 percent, hoewel er overigens groot verschil was in de verschillende per centages der tariefposten. Dit wetsontwerp van den Minister van Financiën, Mr. Harte van Tecklen- burg, heette te zijn ondernomen in het belang van 's lands financiën. In do Memorie van Toelichting van dat ontwerp tot vaststelling eener nieuwe tarief wet werd gezegd dat de wetgever vermeerdering van opbrengst moet verkrijgen behalve door verhooging van rechten, ook door uitbreiding van het gebied van heffing en dat de ont werper daarbij bovenal zijn aandacht wijdde aan de bijzondere omstandig heden, waaronder in do verschillende takken van nijverheid de voortbrenging plaats heeft. En Minister Harte ein digde deze alinea aldus „wordt dit bij do samenstelling van het nieuwe tarief in het oog gehouden, dan zal de herziening dienstbaar worden ge maakt aan de ontwikkeling onzer pij verheid en mitsdien aan bevorde ring van den nationaien arbeid". Het ontwerp bevatte niet minder dan 445 artikelen verdeeld in 15 groe pen de gedachte opbrengst dor inko mende rechten zou moeten stijgen van 10 tot 20 millioen gulden. (Slot volgt.) Er zijn tal van vrouwen, die voort durend aan zenuwhoofdpijn lijden, die zich altijd even afgemat gevoelen en last hebben van uitputtende pijn in de lendenen on den rug, en van aanvallen van duizeligheid, flauwten en lusteloos heid, doch die niet begrijpen wat haar eigenlijk scheelt. Gewoonlijk dienen de nieren hier voor aansprakelijk gesteld te worden. Zij zijn zwak of ziek en kunnen zoo doende uw bloed niet rein en krachtig houden, en gij kunt niet gezond zijn tenzij dit behoorlijk geschiedt. Stelt het geen dag uit om te begin nen mot het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wanneer gij waarschuwingen als de bovenstaande opmerkt dio jbij verwaarloozing zich spoedig zullen uitbreiden en leiden kunnen tot gevaarlijke ziekten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal geneesmiddel voor de nieren en dan ook alleen voor de nie ren. Zij geven de gezondheid aan deze belangrijke organen terug en wanneer de nieren gezond en sterk zijn, brengen deze gezondheid aan alle andere organen door het volkomen gezonde bloed, dat dan uw lichaam doorstroomt. Wacht u voor namaak en let er daartoe op, dat de handteekening van James Foster op het etiket voorkomt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn tó Gouda verkrijgbaar bij de heeren m Wolff Co., Westhaven 11. Toezen- ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. In Duitschland is al heel wat te doen geweest over den modernisten eed. Zaterdag heeft de nationaal-libe- rale afgevaardigde, dr. Friedberg, de kwestie ook in de Pruisische Landdag ter sprake gebracht. Hij vroeg of de wereldlijke godsdienstleeraren, de the ologen aan de universiteit ook den eed moesten afleggen Daar zou zeer zeker hun leervrijheid onder lijden. Zouden de professoren hun college- schriften en stellingen ook door den bisschop moeten laten beoordeelen? De minister van eeredienst. V. Trott zu Soiz, antwoordde hierop, dat, naar hem van kerkelijke zijde was meege deeld, de katholieke professoren aan de Pruisische Staatsscholen den mo- deraisfcen-oed niet behoeven af te leg gen. In de verhoudingen tusschen de theologische faculteiten en de bisschop pen is geen verandering gekomen. Maandag gaf de minister een be langrijke nadere verklaring. Hij herin nerde aan wat hij Zatordag had ge zegd on voegde er bij, dat in de toe komst do Katholieke theologische fa culteiten zoude worden samengesteld uit personen, die de modernisten-eed hebben afgelegdhoewel zij daartoe niet verplicht zijn. De minister verklaarde dat er met voorzichtigheid van beide zijden (Kerk en Staat) - moet wordon opgetreden, wanneer men naast elkaar wou werken. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat de geestelijke Staatsambtenaren niet gedwottgen kon den worden den eed te zweren. Was dit toch gebeurd, dan zou hij zulke Staatsambtenaren hebben weten te beschermen. Hierop volgden levendige bijvalsbetuigingen van links. De verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag, waarvan men algemeen ge loofde, dat zij in dit voorjaar zouden plaats hebben, zijn waarschijnlijk nog niet te wachten. De officieuze Nordd. Ztg. tenminste verklaart dat de geruchten absoluut ongegrond zijn en dat de regeering den Rijksdag een aantal belang rijke wetsontwerpen heeft voorgelegd, om dezen arbeid middenin te doen ophouden. De regeering zal den Rijks dag daartoe voldoenden tijd laten. Nog altijd heeft de Londensche politie geen spoor van „Peter don Schilder" en andere medeplichtigen aan den moord in Houndsditch. De reden daarvan schuilt in de moeilijk heden die het onderzoek in Oostelijk- Londen ondervindt. De bewoners van deze wijk weigeren inlichtingen te geven. Zij doen eenvoudig alsof zij geen Engelsch verstaan, terwijl zijr wanneer men hun in eigen taal of Jiddisch toespreekt, beweren, dat zij niets weten. Nu heeft de politie vrou welijke detectives of amateurs aange steld, die voortdurend in Oost-Londen verkeeren, in de hoop hier of daar inlichtingen te verkrijgendie tot in hechtenisneming zou kunnen leiden. In de Fransche Kamer is nóg altijd de buitenlandsche politiek aan de orde. Jaurès stelde voor alle geschillen te doen besleohten door arbitrage gelijk' het Ameri^iansche voorstel wil. Mi nister Pich^n's antwoord op $it ver- zoel^ b* afwijzend. Hij kon op kwesties, die de levens belangen of de Waardigheid van het land raakten niet altijd arbitrage aan vaarden. Zeker de regeering was één der sterkste voorstanders van arbitrage, maar zoover als Jaurès met z'n motie wilde gaan, kon de regeering niet toestemmen. Jaurès was natuurlijk niet tevreden en het eind was, dat z'n mQtie word verzonden naar de commissie voor buitenlandsche zaken, waarmee Pichon had verklaard genoegen te nemen. Voorgoed opgeborgen dus. Natuurlijk zit Jaurès rede over Elzas-Lotharingen de regeering nog dwars. Gaf zij thans toe, zij zou als niet patriottisch ge noeg, de steun der Franschen missen. In aansluiting met wat we schre ven, over de stemming, die onder de Jingo's heerscht over den Bagdad- spoorweg willen we thans mededeelen, dat de Dailz Chronicle zich op een geheel ander standpunt stelt. Het blad herinnert, dat de tegenwoordige regee ring zich volstrekt niet zoo vijandig tegenover den Bagdadspoorweg stelt, als in het gebied der lijn maar geen enkele mogendheid wordt bevoordeeld. Over onze positie aan de Perzische golf, aldus het blad, moet de Duitsche regeering reeds voor ons volkomen bevredigende toezeggingen hebben ge daan. Wat blijft er dus nog over? In Engeland is voornamelijk door den conservatieven altoos met het Duitsche gevaar geschermd. Men trachtte het Engelsche volk wijs te maken, dat Duitschland een landing in den zin had. Gisterenmorgen be vatte echter juist één der grootste conservatieve bladen een artikel waarin een landing als onmogelijk wordt voor gesteld. In een pas verschenen tweede druk van het boek „Gedwongen dienst plicht", zijn verschillende aanteeke- ningen gemaakt door een hoogstaand vlootvoogd, Sir Arthur, K. Wilson. Deze nu juist bevestigt, dat een lan ding onmogelijk is. En mocht de vloot de vijandelijke schepen niet te gen kunnen houden, dan nog zouden de vele onderzeesche booten, torpedo's vernietigers enz. een inval onmogelijk maken. Alle mogelijke moeilijkheden zou de bevelhebber der vijandelijke vloot hebben, meent de Engelsche admiraal, wiens artikel door de ver antwoordelijke positie, die hij aan het Marine Departement inneemt, als be- teekenisvol en afdoende wordt be schouwd. Naar de „II. Ct." verneemt heeft de minister van Buitenlandsche Zaken nog gister-avond den Nederlandsohen gezant te Parijs telegrafisch verzocht om mededeeling van den juisten tekst der woorden, die door den minister Pichon in de Fransche Kamer van Afgevaardigden zouden gesproken zijn in verband met het wetsontwerp be treffende oflze kustverdediging. De Regeering stelt zich op het stand punt dat tusschen dit wetsontwerp en de internationaal geregelde positie van België, hoegenaamd geen verband be staat, en dat de waarde van het ont werp niet ter officieele beoordeeling van eenige Mogendheid staat. Gouda, 18 Januari 1911. Vergadering van den Raad deb GEMEENTE GOUDA. Op Vrijdag 20 Januari 1911, des namiddags l*/2 uur. Aan de orde: I 1. De benoeming van drie onderwij zers aan de Schooi v. g. 1. o. No. 3 en van een onderwijzer aan de School v. g. 1. o. No. 2. 2. De Ontwerp-Verordening regelen de do samenstelling en de bezol diging van het personeel ter ge meente-secretarie, c. a., na her stemming over het amendement van den heer Vergeer op art. 2. 3. Het voorstel tot wijziging der¥ge- meente?begrooting voor 1911. 4. Het voorstel tot uitgifte in erfpacht van een stukje grond aan de Wachtelstraat. J 5. Het voorstel tot verhuur van ge- rioleerden grond aan V. Simmers en H. van der Pbol. 6. Het voorstel tot beschikbaarstel ling van een lokaal in het voor malige Bestedelingenhuis ten be hoeve van e^n cursus in de gra-' fische vakken van den Typogra- fischen Studiekring „Gouda". 7. Het voorstel tot het voor rekening der belanghebbenden doen maken van een rioolput in de Derde Kade, 8. Het voorstel tot overneming van grond in en bij de Snoystraat. 9. De voorsbellen tot onbewoonbaar verklaring van woningen. 10. Het voorstel tot toekenning van een subsidie aan de Pomologische Vereeniging te Boskoop ton be hoeve van de door haar te houden tentoonstelling. 11. Het voorstel tot het aanbrengen eener electrische lichtinstallatie in de Raadzaal. 12. Het voorstel tot uitbreiding der voor de markten bestemde ruim ten. 13. Het voorstel in zake de door'de Afd. Gouda en O. der Holland- sche Maatschappij van Landbouw tegen de gemeente ingestelde rechtsvordering. Aan de Raadsleden zijn de volgende ingekomen sakken toegezonden Gouda, 3 Januari 1911. In haar rapport van 29 November 1909 no. 68, uitgebracht naar aanlei ding van de aanvraag van den heer J. H. Miiller, ingenieur te 's Graven- hage, 'om concessie voor den aanleg van tram weg verbindingen tusschen GoudaUtrecht en GoudaRotter dam, zinspeelde de Commissie van bijstand in het beheer der gemeente werken reeds op de mogelijkheid, dat samenwerking tusschen den concessio naris en de Gemeente zou kunnen leiden tot verbetering van een der be langrijkste toegangswegen onzer Ge meente. Uwe Vergadering is dit geble ken uit onze voordracht dd. 8 Maart 1910 no. 33. De Commissie voornoemd, op haar denkbeeld terugkomende, doet thans een bepaald voorstel. Haar op deze zaak betrekking hebbend schrijven van 2 dezer no. 128 wordt hierby overgelegd. Waar de concessionaris, de heer Müller, zich bereid verklaard heeft eene som van f 15000.by te dragen, als van gemeentewege wordt overgegaan tot verbetering van de Spoorstraat, een der voornaamste toegangswegen tot onze gemeente, wenscht de Commissie de mogelijkheid van deze verbetering, meer bepaald met het oog op de daaraan verbonden kosten, te doen onderzoeken. Tot die verbetering zou behoorenhet dempen van het water langs de meergenoemde straat en het maken van een tunnel onder de spoorwegbrug bij den bekenden over weg over den Staatsspoor, met welke werken gepaard zou moeten gaan eene verlegging van het Bloemendaalsche Verlaat. De Commissie zou aan een bekwaam waterbouwkundige opgedragen wen- schen te zien het ontwerpen van plan nen en het maken van begrootingen van kosten yoor deze werken, waar voor zij het toestaan van een crediet groot f 800.noodig acht. Overigens verwijzende naar het schrijven van de Commissie hebben wij de eer Uwe Vergadering mede te deelen, dat eene verwezenlijking van haar denkbeeld door ons College zeer zou worden toegejuicht. Wij steunen dan ook gaarne het voorstel tot het verleenen van een crediet groot f 800.—. Wij geven Uwe Vergadering der halve in overweging te besluiten, dat door een (bekwaam waterbouwkun dige, ter assistentie van den Gemeen te-Bouwmeester, planteekeningen ont worpen en begrootingen van kosten opgemaakt zullen worden verband houdende met de beoogde verbetering van de Spoorstraat en wat daarbij behoort. Indien Uwe Vergadering overeen komstig het voorgaande beslist stellen wij verder voor Artikel 1 van Hoofd stuk V der Gemeente Begrooting voor het dienstjaar 1911 „Jaarwedden van het personeel ten „dienste van het beheer der openbare werken, voor „zoo ver niet onder de volgende artikelen vallende" (Volgnummer 119) met f 800 te verhoogen en deze meerdere uitgaaf te vinden door vermindering van den post voor „Onvoorziene Uitgaven" (Volgnummer 208). Aan den Raad der gemeente Gouda. Het rapport van de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente werken luidt aldus Gouda, 2 Januari 1911. De toegangen onzer Gemeente zijn gebrekkig en behooren, zoo mogelijk, verbeterd te worden. Speciaal is dit het geval met den toegang van üit de richting Waddinx- veen, Reeuwijk en Bodegraven, hoofd zakelijk als gevolg van den bekenden overweg over den Staatsspoor. De toestand daar wordt wegens de zich steeds uitbreidende bevolking in het stadsdeel genaamd Bloemendaal meer en meer onhoudbaar. Het is Uw College beltend, dat met U ook onze Commissie meermalen de mogelijkheid van verbetering heeft overwogen. Wij wenschen U thans een bepaald voorstel te doen en wel in verband met de aanhangige plannen voor den aanleg van een tramweg van Gouda naar Utrecht. Groote verbetering zou worden ver kregen, indien kori worden overge gaan tot het dempen van het water langs de Spoorstraat en het maken van een tunnel onder de spoorwegbrug bij den meerbedoelden overweg, met welke werken gepaard zou moeten gaan eene verlegging van het Bloemen daalsche Verlaat, hetzij naar de Noord zijde van de Karnemelksloot, hetzij naar de zijde van de gekanaliseerde Gouwe, in de nabijheid van het Van Bergen IJzendoornpark. Het verkeer met Bloemendaal zou hierdoor belang rijk worden gebaat terwijl de voor naamste toegang naar het station, de Spoorstraat, eene aanmerkelijke ver breeding zou ondergaan. Gelijk reeds opgemerkt is brengen wij deze zaak in verband met de aan- ghangie plannen voor den aanleg van den tramweg Gouda—Utrecht. In vo rige missives werd hierop reeds ge zinspeeld. De Concessionaris heeft zich bereid verklaard in de kosten der hiervoor bedoelde werken eene som van f 15000 bij te dragen, hetgeen der Gemeente eene belangrijke verlichting zou geven. Wij zouden om deze reden nu de mogelijkheid van de totstandkoming der verbeteringen, meer bepaald met het oog op de kosten, wenschen te doen onderzoeken, waarvóór het noo dig zal zijn, dat er plan-teekeningen ontworpen worden en begrootingen van kosten worden opgemaakt, het geen eerst zal kunnen geschieden nadat o.m. van de Karnemelksloot af tot de gekanaliseerde Gouwe opmetingen en peilingen zijn geschied ten behoeve van eene nieuwe vaargelegenheid voor den polder Bloemendaal. Uit overweging van het voorgaande doen wij Uw College het voorstel den Gemeenteraad in overweging te geven te besluiten, dat door een bekwaam waterbouwkundige voor de door ons bedoelde werken planteekeningen en begrootingen van kosten zullen worden opgemaakt en daarvoor ten laète van den dienst 1911 een crediet van f800 toe te staan. Aan Heeren Burgemeester en Wet houders van Gouda. Gouda, 10 Januari 1911. Hoewel de Boekhouder-Opzichter bij de Fabricage en de Staasbaas niet rechtstreeks aandeel gehad hebben in het werk der oprichting van de Electri sche Centrale in deze gemeente zagen zij daardoor de hun opgelegde taak toch belangrijk verzwaard. Het leggen der kabels, het herstellen der bestrating en de uitvoering van verschillende andere werken vorderden veel tijd van hén voor het doen van aanwij zingen, het houden van toezicht en het verrichten van administratieve werkzaamheden. Dit had tengevolge, dat voor een groot deel hunner eigen lijke bezigheden dikwijls slechts gele genheid kon worden gevonden na den gewonen arbeidstijd. Het komt ons billijk voor, dat be doelde personen eene belooning ont vangen voor hunne buitengewone werkzaamheden, bij wijze van gratifi catie, welke wij voor den Boekhouder- Opzichter wenschen te zien bepaahl op f 150.— en voor den Stadsbaaa op f 50.—. F In de meening, dat uwe Vergade ring de billijkheid daarvan met ons erkent, hebben wij de eer U machtiging te verzoeken, de voornoemde bedragen te brengen ten laste van Volgnummer 120 der Gemeente-Begrooting voor 1910, uit welken post ook de jaar wedden van het personeel ten dienste van het beheer der openbare werken zijn gekweten. Gouda, 17 Januari 1911. Ter benoeming van twee onderwij zers, één aan de school voor g. 1. o. no. 2 en een aan de school voor g. 1. o. no." 3, ter vervulling der vacaturen, welke zullen ontstaan door het aan staand vertrek van de heeren H. de Kwant en A. Maandag, hebben wij de eer in overleg met den heer Arrondis- sements-Schoolopziener, na ingewon nen bericht van de Hoofden der betrok ken scholen, voor te dragen School voor g. I. o. np. 2. I. D. HOUTKAMP te Nijkerk, H. P. A. BEGEER te Gouda, III. A. VAN ES te Sint-Philipsland. School voor g. I. o. no. 3. I. A, VAN ES te Sint-Philipsland, II. D. HOUTKAMP te Nijkerk, III. R. ERDMANN te Katwijk a/Zee. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 29 der Wet op het Lager Onderwijs leggen wij het advies van den School opziener en de berichten van de Hoofden der scholen hierbij ovbr. Aan den Gemeenteraad van Gouda. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Afdeeling „Gouda" van de Zuid- Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" dat het voornemen bestaat, op een bescheiden schaal aan te leggen „een magazijn van verplegingsartikeleh"; dat evenwel de middelen der Af deeling niet toelaten daartoe een ge bouw of gedeelte van een gebouw te huren; dat eenige medewerking en zoo mogelijke steun van Uw College bij zonder zoude worden op prijs gesteld, reden waarom zij beleefd verzoekt, dat Uw College het mogelijk zou willen maken, dat in de „Stads- Muziekschool" een lokaliteit wordt afgezonderd, om te dienen tot magazijn van verplegïngs- artikelen van deze afdeeling. 't Welk doende enz. VAN DER LOEFF, Voorzitter. C. J. M. KROON, Secretaris. Gouda, 10 Januari 1911. Het rapport van B. en W. op bo venstaand adres luidt Gouda, 10 Januari 1911. Bij haar hiernevens overgelegd adres verzoekt de Afdeeling „Gouda" van de Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" aan Uwe Vergadering het mogelijk te willen maken, dat in de Stads-Muziekschool een lokaliteit wordt afgezonderd om te dienen tot magazijn van verplegingsartikeien, tot hetaan- 1 eggen waarvan bij voornoemde Afdee ling het voornemen bestaat. Waar, zooals in het adree wordt gezegd, de middelen der Afdeeling niet toelaten een gebouw of gedeelte van een gebouw te huren, wenschen wij ter wille van het goede doel het gedane verzoek gaarne te steunen. Wij hebben daarom de eer Uwe Vergadering machtiging te vragen de adresseerende Afdeelingnfc beschikking op haar verzoek mede te deelen, dat door ons College hetzij op den zolder, hetzij jn den kelder van het gebouw der Stads-Muziekschool eene geschikte plaats fcal worden aangewezen voor het magazijn der Afdeeling en wel tot wederopzeggens toe enkosteloos. Gouda, 10 Januari 1911. Ons College heeft omtrent het in Uwe Vergadering van 16 December jl. ter fine van advies in onze han den gesteld adres der Afdeeling „Gonda e. o." van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers, betreffende deelne ming aan het gemeente-pensioenfonds door het personeel der herhalings scholen, het gevoelen ingewonnen van de Commissie van bijstand in het beheer van dat fonds. Onder overlegging van het Tan die Commissie ontvangen schrijven dd. 6 dezer n°. 154 hebben wij de eer U mede te deelen, dat ons College even als de Commissie van meening is, dat het om deelgerechtigde te kunnen zijn van het gemeente-pensioenfonds een eerste vereischte is dat genoten wordt eene bepaalde jaarwedde m eene bepaalde gemeente-betrekking. Dit nu is met het personeel der herhalings scholen niet het geval. Wordt een onderwijzer of eene onderwijzeres aan eene herhalingsschool geplaatst dan wordt volgens artikel 12 der Ver ordening regelende de bezoldiging va» het onderwijzend personeel aan de lagere scholen dezer gemeente eene belooning ontvangen van f 200.-r- of f 150.per jaar, eventueel boven de jaarwedde door hem of haar als hoofd van of onderwijzer of onderwijzeres aan eene der openbare scholen ge noten. Het is derhalve meer eene toelage boven de jaarwedde voor bui tengewone diensten bij het onderwijs. Wij geven Uwe Vergadering met het oog op het voorgaande in over weging op het door voornoemde Af deeling gedane verzoek afwijzend te beschikken. Voor het geval U eene andere mee ning mocht zijn toegedaan en eene x voor de Adressante gunstige beslissing nemen dan zou het, gelijk ook de Commissie van bijstand opmerkt, bil lijk zijn, dat daarbij de bepaling werd gemaakt, dat zij, die zich voor deelne ming aanmelden, de gewone contri butie van 5 'sjaars hunner be looning aan het pensioenfonds voldoen van de oprichting van dat fonds af of wel van bet tijdstip hunner in functie treding, zoo dit valt na dat der oprich ting Spoorwegongeluk b/d. Spoorbrug. Na/ zwaren arbeid is het mogen gelukken het spoor naar Rotterdam en den Haag vrij te maken, zoodat reeds gisterenavond van af 9 uur een ©enigszins geregelde dienst tusschen deze stations en Gouda kon worden onderhouden. .Door de groote opstopping van treinen 'ging het aanvankelijk heel langzaam, maar geleidelijk is er orde gekomen, Izoodat hedenmorgen het verkeer weer normaal was geregeld. Op de stations den Haag en Rot terdam en hier was het gisteren een drukte van belang. Magsa's reizigers waren den geheelen dag aanwezig, en zij liepen maar heen en weer of er toch niet eindelijk een trein zou ko men, die hen kon vervoeren. Het was daar een zenuwachtige gejaagdheid De chefs en het personeel hebben het ondervonden. De couranten uit Rotterdam en den Haag kwamen hier uren te laat aan zelfs hedenmorgen kwam nog een blad, dat het station hier niet meer had kunnen bereiken. Velen hebben van dit ongeval schade ondervonden maar wie er van hebben geprofiteerd, dat zijn de sta- tionsresthufatóürs, die in een minimum van tijd al Jiun voorraad eetwaren, sigaren en dranken hadden uitver kocht. De postdienst is thans ook weer normaal. Een auto, die gisteren de post van hier naar Rotterdam zou vervoeren, is onderweg onklaar ge raakt, zoodat deze den afstand van 25 K.M. in niet minder dan 2l/3 uren heeft kunnen afleggen. Als verdacht van bedelen heeft de folitie te Schoonhoven aangehouden i. F. v. Z., die daarop naar het huis van bewaring te Rotterdam is over gebracht en ter beschikking van den officier van justitie aldaar. Door de politie alhier is gisteren een persoon aangehouden, die nog een Êaar dagen hechtenis moest ondergaan. [ij is naar Rotterdam overgebracht. Programma Bioscoop Voorstelling 19 Januari 1911. De wonderbare fluit (komisch)Hoe Nick Winter kennis maakt met de wedrennen (komisch); Tolchetto van Narbonne, prachtfilm (kunstdrama) Jalouzie van een Zigeunerin, pracht film (kunstdrama)De verdeelbare man (komisch); Een streek van kelder knechts (komisch)Groote Wapen schouwingen van het Fransche leger Rigadin i» verliefd op een ster (ko misch) Geslepenheid van Nick Winter (komisch)-Slaaf van zijn knecht (ko misch) Met deït schrik vrij (komisch) Oogst van Citroenen op Sicilië, Na tuuropname. Met bizonderen dankzegging wordt kennisgegeven dat bij Armenzorg zijn ingekomen heele en halve soeplijsten van de volgende gevers (geefsters) v. V. Va5 v.Z. Va; D. Va; P.v.M. 1: Mevr. Wed. H.-L. 1; S. d. B. 1 C. v. N. 6; Sw. Va? N. 3; N. N Va5 N. N. Va? N. N. V, Z. 1; D. 1N. N. 1; J. J. D. 1; G. 1; I. H. V,G. C. de V. 2'strooken; N. N. Va 5 &oeP C. 82/aN. N. 2; E. Th. 1 en een pakje goederen; O. 1; R. 1D. d. J. 2; Mr. K. 2; Mr. S. v. d. Z. 2; W. en L. */3; N. N. 1; C. J. P. S. N. N. 1; N. N. 1; L. v. B.2; O.1/,; N. N. 2; W. V. «/a? v. W. Va;Mevr. v. R. v. A. 1Mevr. Wed. K.-L. Va K. 1. gedeeld, dat na eene omvangrijke voor- arbeid Burg. en Weth. van Utrecht zich hebben bereid verklaard de con cessie en subsidie te verleenen. Op deze toezegging waren de heeren Müller en de Val nog wachtende om de begroo ting te kunnen afsluiten tot overleg aan de Regeering. Heeft deze overwinning veel strijd gekost, hij heeft er toe bijgedragen dat partijen elkander hebben leeren waardeeren. Ook hier is bewezen„de eerlijken aanhouder wint"Ook de Gem. Oudewater heeft het noodige terrein voor een station-emplacement in huur afgestaan. Met vaste hand wordt de aanleg bestuurd en behan deld om zooveel doenlijk teleurstel lingen te voorkomen. ■„Langzaam maar zeker." Hln de gisteren gehouden zitting van de derde kamer der Rechtbank te Rot terdam is als griffier bij het kanton gerecht te Gouda beëdigd mr. E. M. Driebeek. Motortram GoudaUtrecht. Met voldoening kan worden mede- Bos koop. Verslag van het verhan delde in de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Boskoop op Dinsdag 17 Jan. 1911 nm. 2 uur. Tegenwoordig alle leden. Nadat de vergadering door den oud sten wethouder den Heer Lünneroann is geopend, Wordt door den secretaris voorgelezen een afschrift van liet Ko ninklijk besluit, waarhij de Heer Mon tenberg met ingang van 16 dezer ia benoemd tot burgemeester dezer ge meente. De Heer Montenburg wordt daarna binnengeleid, waarna do Voorzitter hem ais volgt toespreekt: Mijnheer Montenberg Nu U door Hare Majesteit onze ge ëerbiedigde Koningin zijt benoemd tot burgemeester dezer gemeente, rust op mij, als oudste wethouder, de aan gename taak U als zoodanig te instal leeren. Allereerst wensch ik U van harte geluk ^met deze benoeming. Ik boojj dat onze gemeente in II ontvangt een Burgemeester, die overal waar noodig en ten allen tijde hare belangen zal behartigen en in afles zal staan boven partijen. Met recht kon dit alles worden ge tuigd van onzen overleden Burgemees ter den Heer Swaan. Het is ons toch bekend, hoe hij steeds beslist onpar tijdig handelde en voor de gemeente heeft gewerkt zoolang het dag was. Hoe hij zich steeds geheel gaf en op ging in de belangen onzer gemeente. Het bloeiende Boskoop wenscht zich een dergelijk Burgemeester. Ik houd er mij dan ook van overtuigd, dat bij een ernstige opvatting van uwe taak, gij kunt rekenen op een aangename samenwerking met de Wethouders en leden van den Raad. Het zal voor U, die de behoeften onzer gemeente nog niet kent natuur lijk eenigen tijd duren, voor U zich geheel in de gemeentezaken hebt inge werkt, doch ik weet, dat gij ook in dit geval kunt rekenen op den steun van den gemeentesecretaris en de ambte naren der gemeente. Met een enkel woord wil ik nog wijzen op de gewichtige punten, die bij den Raad aanhangig zijn n.l. de oplossing van het verlichtingsvraag stuk, onderwijsaangelegenheden, enz. Ik hoop, dat wij onder uwe leiding ook dienaangaande de rechte beslissingen mogen nemen. Verder vestig ik nog uwe aandacht op de financiën der gemeente, die, alhoewel niet ongunstig te noemen, toch een voorzichtig beleid eischen. Alhoewel niet beslist een gemeente zaak, meen ik hier nog even te moeten memoreeren, de groote bloementen toonstelling, die in April a.s. in dezt gemeente zal worden gehouden bij gelegenheid van hetvijftigjarig bestaan der Pomologische Vereeniging. Onze Raad betuigde reeds zijne sympathie hieraan, door het verleenen eener sub sidie ad f 500,Ik vertrouw dan ook. dat gij voor deze tentoonstelling, die voor de tuinbouw in deze gemeente zoo uiterst belangrijk is, uwe mede werking voor zooveel noodig, wel zult willen verleenen. Mijnheer Montenberg, ik zal eindi gen. Ik overhandig U hierbij het waar- digheidsteeken van uw ambt en spreek den wensch uit, dat gij onder Gods zegen moge werkzaam zijn tot den bloei en welvaart onzer gemeente. De Heer Montenberg sprak daarop als volgt Mijne Heeren 1 Allereerst betuig ik van deze plaats mijn diepgevoelden dank aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin voor het vertrouwen, in mij gesteld en aan de autoriteiten, die mij waardig hebben gekeurd, mij voor die betrek king voor te dragen. Ook U mijnheer de wethouder zeg dank voor de hartelyke woorden, waarmede U mij zooeven hebt toege sproken. In mijne voormalige gemeènte Bres- kens heb ik mocht de verstandhou ding met de ingezetenen al eens wat mipder guns dg zijn steeds den steun van de heeren raadsleden en wethou ders mogen ondervindon. Ik besef ten volle dc moeilijkheden aan het ambt, dat heden door mij wordt aanvaard, verbonden en het is daarom mijne heeren raadsleden en wethouders en ijnheer do secretaris, dat ik uwen steun en medewerking inroep, teneinde mijn taak' zooveel mogelijk to verlich ten. Van mijn kant geef ik U de ver zekering, dat ik alles aan zal wenden om een aangename samenwerking te bevorderen. Ik hoop, dat God my de kracht moge geven om in het belang der gemeente loskoop werkzaam te zijn. En hiermede mijne heeren aanvaard ik het burgemeesterschap dezer ge meente- '*fJ Niemand moer het woord verlangen de, sluit de Voorz. fievergadering. Daarna wordt de eerewiju aange boden. In den nacht van 16 op 17 dezer ontstond brand in een der kassen van den tuin achter de Rijkstuinbouwwiiv terschool alhier. Dc oorzaak hiorvari was het in brand geraken van een houtenschermKgeplaaist om de kachel, die ter verwarming van de kas dient, Behalve genoemd scherm en de deur van de kas verbrandden nog de in de kas aangebrachte balken, terwijl een veertigtal ruiten door de hitte spron gen. Belangrijke schade werd verder toegebracht aan de daarin aanwezige perzikboomen. Ammekhtol. Nu de zal mzegen vis sollen] „De „"Snookert" hare werk zaamheden heeft hervat, heeft de ialmzogenvisscherij „De Koekkoek opgehouden van Maandag tot Zater dag te visschen, Reeuwijk. Zaterdagochtend ver gaderden ten raadhuize, onder voor zitterschap van den heer F. II. Bulaons- Brack, burgemeester (Tezer gemeente, de brandmeesters vah al de in deze gemeente aanwezige brandspuiten. Het doel van deze bijeenkomst wasplan nen te bespreken -oifi te komen tót een algeheele reorganisatie van het brand wezen. Als resultaat van deze besprekingen kwam men tot voorioo- pige samenstelling van' een regeling, die na goedkeuring verkregen te heb ben van den gemeenteraad, definitief zal worden vastgesteld. Voor de derde in dit seizoen ge houden vergadering van het leesge zelschap trad als spreker op I)r. M. van Staveren, die mot een schets van Werumeus-Buning getrokken uit Marine-Schetsen en getiteld: „De dochter van Ouwe Kees" het publiel zeer aangenaam wist bezig te houdert De vice-voorzitter bracht namens de vergadering don lezer dank voor de boeiende wijze waarop spreker zich had doen hooren. Zevenhuizen. Dinsdagavond be merkte de knecht van de wed. P. K. aan den Breedenweg onder Waddings veen, dat twee personen zich op den zolder bevonden. Dadelijk werd raad geschaft. Eenige personen begaven zich naar ,boven, boeiden hen brachten hen naar het dorp. Later werden zij weder in vrijheid gesteld Oudewater. Zaterdag j.l. had alhier ten raadhuize de aanbesteding plaats van de gemeentowerithn over 1911, verdeöid in vijf vakken. Er warén 20 biljetten ingekomen, daaronder éèh van onwaarde. De laagste inschrijvers waren voor metselwerk R. de f 366voor timmerwerk Ij. Reparon f 268,96voor loodgioterwerk G. J. J. Vlek f 85,07voor ververswerk M. J. Quóe f 299 en voor smidswerk Gebr. Van Vliet f 44. De gunning is aangehouden. VAN tot zeer lage prjjzen. Aanbevelend VAN DEN 18 JAN. 1911. Staatsleeuiiiscn. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spwmij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 i pet. Id. Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e serie 5 pot. Brazilië. Funding Leu ning 5 pet. Id. Obl. 1889 4 pot. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. Mank «li Crediet-Instel liufcn Ned. Bankaandeelcn ludustr Oiideriieiniiisrcii American Gajr Foun- Iry Comp. C. v. A ld.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert v. A U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kol Crediet liistell en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster- iivm" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij. C. Mijnbouw Mijen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebotig, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Omierii Dorische Petroleun In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.tot Expl. v. Potr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheep vaart Mijen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Proferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A rgliHk-Oudrrueni In jen Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Max wel Land Gpant Cert. v. Aand, Peruvian Corporation Lira. Cert. v. Aand .Spoorwegen. Hoil. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Waoash Oew. Aand. Premleleenlngen. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. Thei s-Re gulirungs-Ues. 4".t. GELDKOERS. Prolongatie 3 pCt. Amerikaansche waarden vaster, hoe wel er in den loop van den middag eenige afbrokkeling viel te constatee- ren. Nationale staatsfondsen tamelijk prijshoudend. Culturen onveranderd. Tabakken onregelmatig, Bindjey hoo- ger. Petroleum weder willig. Mijnen kalm. Vorige koers. Koert *tn heden 89 89'/, 93=/, 93 33=/, 03'/, 9Tl, 99s/, 88=/, 89=/, 93=/, 907, 99 V, 947,, -fs'7u 49 59 587, 309 63'/, 64'/, 77=/, 387, 28'/, W7/|6 77=/, 208 297 18 208 188'/, 192'/s 194 843 107 107=/, 164 155 468=/ 466 42t> 107 108'/, 120 16'/, 1«7, 108'/ 110'/, «8 07'/, 70=/, 77 47, 10'/, io7„ 76'/, 77'/, 80'/ 867, 087,, 68'/,, 220'/, f158.— 99=/, '387,, 98 176 13% 170=/,, 1 109 108 101 C. R., weduwe A. v. D., 57 jaar, te Gouda, wegens melkvervalsching, tot zeven dagen gevangenisstraf. Tegen den niet-verschenen D. L. B., te Waddings veen, die op 8 October van de fiets van Gravestein, terwijl het rywiel aldaar voor oen café stond do lantaarn zou hebben weggenomen, werd drie maanden gevangenisstraf geëischt. De Arrondissemente-Rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren: J. O., 37 jaar, schipper te Gouda, wegens mishandeling zijner buurvrouw, tot f 10 boete, subsidiair tien dagen hechtenis. 5° KI. Trekking van Woensdag 18 Jan. No. 1292, 12455, 14770, 16496, 17978 en 20414 iedor f 1000. 1238, 4736, 10872, 12868, 12976 en 13545 ieder f 400. 5466, 5533, 7348, 11441,12799 en 16108 ieder f 100.] Prijzen van f 70. 34 150 504 0H HU HIB 6» UHÜ I5U 1754 IHHf» 'J4UU 17 '47 'J001 44 2700 2870 3055 02 31H8 U3 8235 87 Hl ,14*3 4H (Cl 73 3051 3747 OH H835 «9 3080 01 4001) 4171 00 Lfclï 01 4430 4000 5038 5108 5564 01 5857 5740 5857 5011 «216 8 - 71157 7 8148 8 0112 0250 53 V8 W7I4 22 z murt wi toii >m> ,*>ii 1 0488 8580 0741 0804 0 45 HMH5 7 7322 7670 7701 41 07 7801 88 73 798» 1 8324 40 8115 8507 8390 875M 11003 Ill*t 11218 i 12180 12107 82 34 1 13072 13140 13208 1 14tM UJH7 14377 IV, 1 UI I 14785 14O70 07 10017 90 10309 10.5 17120 04 17358 17441 18110 00 |*1 18552 18040 18082 (U 7 10140 71 10218 27 19810 I1M13 1 19UH7 20008 73 8!» 20157 20302 20100 20515 20079 20733 43 20880 l 74 A 113 19513 10008 liffl|l 84 De Kantonrechter te Rotterdam veroordeelde den Gomlschen besteller, lie per S.S. van Rotterdam naar Gouda een pak had verzonden, waarin kleine pakjes waren verpakt aan verschillende personen geadresseerd tót f 10. boete subs. 10 dagen hechtenis. De afd. Nedorl. Veluweder Gol- dersch-Overijselschc Mij. van Landbouw besloot ter gelegenheid van de Alg. Vergadering der Mij., in Sopt..a.n. te, Wageningen te houden, daaraan te verbinden een 3-daagscho provinciale Landbouwtentoonstelling. Zoo moge lijk zal daaraan worden verbonden een concours voor Landbouwwerktuigen, eventueel onder leiding van het Insti tuut voor Landbouw werktuigen. Te Wageningen zijn bij het „rodeln" in den Hollenweg, dat in de laatste dagen druk word beoefend, verschillende ongelukkon voorgevallen. Zoo hebben do li-jarige A. en de 17-jarige leerling der It. II. B. School hun hoon gebroken. Verschillende an- ieron liepen er ontvellingen en kneu zingen bij op. Te beginnen met den a.s. zo mét- dienst zal via de lijn Vlissingén Queensborg een snellere verbinding tusschen Engeland en Duitschland in het loven wordon geroepen. Prins BchÖnburg is hedenochtend te 6 uur por S.S. naar Duitschland teruggekeerd. Uit Washington wordt gemeld, dat de stoomketel van het oorlogsschip „Delaware" is ontploft. Do oorzaak is onbekend. Negon mannon worden go- dood. Volgens officieele berichten uit Argentinië ontvangen heeft de minister van Oorlog in Paraguay den president on den vice-president tot aftreden ge dwongen en zelf het presidentschap aanvaard, waarna hy oen nieuw minis terie vormde. De te Kiel gezonken onderzee boot is geborgen. T)o vier zich in den toren bevindende manschappen van de boot werden levenloos te voorschyn gebracht. De Provinciale Staten van Noord- Brabant kozen heden tot lid der Eerste Kamer (vacature Ray makers) met 57 van de 59 stemmen Mr. W. M. van Lansohot (r.-k.) oud-griffier der Staten van Noord-Brabant, agent van de Nederlandsehe Bank te 's-Hertogen- bosch. Frits Koolhoven is verbonden als exploitatioohef aan de, Vliegkampen van Verwey en Lugard to Soesterherg. Prins Hendrik is reeds hedenmiddag te 3.28 per Hoil. Spoor via Amster dam naar het IjOo vertrokken. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te I)E BILDT. Hoogste barometerstand 782.5 te Clermont; laagste stand 743.0 to Ha- paranda. Verwachting tot den avond van 19 Jan.: Zwakke tot matige meest zuid westelijke wind, nevelig tot betrok ken, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2