MAN, jen ;t als ANT BOEK SHUEIOU. JRANT. kenden No. 11462. Donderdag 19 Januari 1911. 49e Jaargang. 'eretarin. Telefoon Interc. 82. KENUWISCnmMG. Buitsnlandsch, Nieuws. FEUILLETON I ndel nkerlj ie Sigaren w, afd. Gouda eid”. ZBvLïteri laxxd. De Protectionistische beweging. XTie-UL-ws- ezi ^.d.’vextezi.tietla.d. voer G-ouxcleu en. Oxxxstxe Hsrexx. Verschijn^; dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Teléfoon Interc. 82.Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. □cces. en winter, IEN, LAN- ZWEEPEN, PASSCHEN, »i>6nk»»4eo ie sorlterlig IM*JCHT!NO«N WJtLKK GEVAAR, SCHADE OF HtNDRR KUNNEN VEROORZAKEN. op aan- 14—16. o. J W E en 2e N voorradig; F. Goud*. x in de regeld tijdig tvangenvan rennakelijk- m in onze den geheeien dag in het laboratorium bezig. Dikwijls komen er reizigers naar het station, want de directeur is een beroemd scheikundige; vele vreemde lingen wenschen hem te zien, en de dames verzoeken hem, zijn naam in haar album te schrijven. Hij voldoet met een stillei?glimlach aan haai- verzoek, maar spreken doet hijniet veel. Als eigenaardigheid vertelt men, dat de directeur niet eens zulk een hoog salaris als zijn assisstenten krijgt. Hij wil niet meer hebben dan wat met de waarde van achthonderd kronen Xur. Liéfda- an „Piet in che Jongens handel zijn dus niet gunstig en het is zeer waarschijnlijk, zoo niet zëker, dat het tarief-ontwerp, niettegenstaan de de fiscale belangen op den voor-' grond worden gesteld, een wijziging beoogt van onze commercieele politiek, welke is gebaseerd bp de economische theorieën der protectionisten. grondanalysen genotnen, dat men er nauwelijks mee kan gereedkomen. Een maand geleden is er een nieuw ‘analytisch station op Jutland geopend, en wij hebben geen polytechnic! om ook maar de helft der plaatsen te be zetten. U .zal het station een dienst bewijzen, indien gij een post als assis tent aanvaardt. Het salaris bedraagt tien duizend kwadraat-centimeter en vrij wonen.” Het gelaat van Poulsen’s vrouw helderde op over dat van Erik gleed een nauwelijks merkbaar glimlachje. „Wij keeren dus tot ons uitgangs punt terug. Analytisch station of glas fabriek dat komt vrij wel overeen. Ik neem in elk geval het aanbod met dankbaarheid aan.” De president gaf hem de hand. „Binnen eeu uur zal uwe benoeming aan het bureau van het Staats-grond- bezit gereedliggen. Verengt u mis schien een maand salans vooruit?” W Men schrijft 1923. De wereld is na den grooten oorlog tot rust gekomen. Iets van de frisch- heid van den morgenstond en het ont waken rust op de menschen. De last van het militarisme, dat als een nacht merrie de maatschappij drukte, de ge weldige opeenhooping van kapitaal in handen van enkelen, de verlammende overproductie en niet minder de alles vernietigende overbevolking is voor eenigen tijd .overwonnen. Men is met vernieuwde kracht aan het werk. Het verkeer tusschen de volkeren neemt een nieuw karakter aan. De vervallen spoorwegen worden hersteld en nieuwe aangelegd. De nieuwe drijfkracht, de photo-electrici- teit, is de mededingster der steenkool gewordende zon die alle landen be schijnt, brengt thans de machines in beweging. De wereld, welker ziel het geld en welker levensvoorwaarde was volks stammen gewapend tegen volksstam men, is vernietigd, door haar eigen te hooge spanning uit elkaar gespron gen. Een nieuwe wereld is ontstaan, veelbelovend en groot, om opnieuw te beginnen waar de eerste onderging, tot na verloop van eeuwen de aarde weigert voor de velen voedsel op te' leveren, tot alle eigendom weder in het bezit van enkelen is, tot de mensch andermaal tegen den mensch opstaat tot een strijd om het water der aarde en om de zuurstof der lucht totdat de mensch de groote kunst der plan ten leert: de anorganische natuur on middellijk in een organische gedaante om te zetten, zoodat de grond het nieuwe geld, zijn waarde verliest. 3 uur. Alge- an de Goud- niging. i 7‘/2 uur. De het operette- irectie van In Duitschland hoeft de politie hooge) beschermers. Het Moabit-proces werd' in de Pruisische Landdag ter sprake! gebracht. Maar do Pruisische minister) Von Dallavitz verklaarde het zich tot een eer te rekenen, op de bewonde- renswaardige kalmte en koelbloedig heid der politie te kunnen wijzen on hij schoof offtnaD de Rijkakanselier de „moreele schuld!’ op de sociaal democraten. Hij ging in zijn rede zelfs zoover, dat hij de geloofwaar digheid van de getuigenverklaringen, die onder eede voor de rechtbank waren afgelogd, in twijfel trok en zei, dat die gsdeeltelijk opzettelijk waren vervalscht. Nog krasser dan de redevoering van den minister was die van den vrij- conservatieven heer Von Zedlitz. Die zei zelfs, dat de verdedigers blijk had den gegeven niet op do hoogte van hun beroep te staan. Zij hebben door Engeland. De hertog de Vigeu oudste zoon van Dom Miguel van Braganza, den pretendent voor den Portugeeschen troon, legt zich tegenwoordig, volgens de St. James Gazette op hot effecten vak toe. Sedert eenigen tijd is hij op het kantoor van een groote effecten makelaarsfirma werkzaam incognito „evenwicht”. In de millioenennota van September 1908 verklaart de Minister dat „de „Regeering voor de kosten der sociale „wetgeving het oog had op de meer- „dere inkomsten welke door een ta- „riefsherziening te verkrijgen zijn”. Van bevordering van den nationalen arbeid wordt niet gerept, bevordering van sociale wetgeving werd er voor in de plaats gesteld. De algemeene verkiezingen waren in 't zicht! En dat deze nieuwe leus niet zonder in vloed is geweest op den ook voor den Vrijen Handel ongunstigen uitslag van de stembus van 1909 is niet twijfel achtig, .wanneer men let op de ver- kiezingsprograms der rechtergroepen, waarin de samenkoppeling van de so ciale wetgeving aan de wederinvoering van beschermende rechten den kiezers als noodzakelijk werd voorgehouden. In de Troonrede van 21 September 1909 wordt echter weer de fiscale zijde op den voorgrond gebracht. „Een ontwerp tot herziening van het „tarief van invoerrechten, zal, naar de „Regeering vertrouwt, nog vóór den „afloop van het zittingsjaar kunnen „worden ingediend.” „Het zeer aanzienlijk tekort op den „komenden dienst vordert echter, dat „in afwachting van blijvende verster- „king der Rij ksontvangsten buitenge- „wone maatregelen worden genomen „tot aanvulling der middelen”, waartoe o. m. „een voorloopige verhooging van „het tarief van invoerrechten dienst baar kan worden gemaakt.” Twep plannen werden hiermede aan- gekondigdhet eerste herziening van het tarief tot blijvende versterking van ’s Rijks schatkist het tweede een voorloopige verhoo ging tot gedeeltelijke dekking van het tekort op de begrooting van het ko mende dienstjaar. Evenals bij het begin van haar op treden wordt thans het protectionis tisch karakter bemanteld door een voorstelling dat slechte een fiscale her ziening beoogd wordt. Alsof niet in de millioenennota van 1908 verklaard werd dat de meerdere inkomsten uit een tariefherziening moesten strekken tot dekking van de kosten van sociale maatregelenAlsof toen niet in de Memorie van- Antwoord op een vraag van de Kamer, of herziening in pro- tectionistischen zin werd beoogd, de Regeering verklaard heeft, dat „geen herziening in oVerwegend protectionis- hoogeschool te Kopenhagen, in de plaats der universfteit, die gedurende den oorlog verwoest was, gesticht en hem de betrekking van leeraar in de scheikunde aangeboden werd, sloeg 1 hij zulks af. Hij bedankte voor de eer en wenschte te blijven waar hij wan, Slechte éóu bezoek verdreef voor een poos de geworfe weemoedige stem ming bij hem. Dat was, toen een vreemd zeekapitein, Uzemski genaamd, verge zeld van een ouden lerschen zeerob, die O’Kelly heette, naar het station kwam en daar een paar dagen bleef. (Slot volgt.) tischen zin in hare bedoeling” lag! Alsof niet in datzelfde staatsstuk ge zegd is dat wel „de fiscale zyde op den voorgrond zal staan” doch „dat „tevens bij de regeling van het tarief „zal worden gelet op de bijzondere „omstandigheden, waaronder de voort brenging in de velschillende indus trieën plaats heeft, ioodat het moge- „lijk zal zijn de fiscale herziening „tegelijkertijd te doftti strekken tot „verbetering van de levensvoorwaar- „den der nijverheid en dientengevolge „tot bevordering van den nationalen „arbeid” Nu had men een forsche toon mogen verwachten tot aankondiging van een nieuwe nijverheidspolitiek uit hot be loofde land der protectie. Doch van eenigen steun aan de vaderlandsche nijverheid wordt ganschelyk gezwegen; slechts een zoowel vóór- als tegenstan ders teleurstellend voorzichtig geluid weerklonk ten gunste van de „fiscale herziening”. De noodpn der scliatkist losgemaakt nu vairde sociale maat regelen op wetgevend gebied wor-1 den naar voren geschoven als motief voor de aangekondigde tariefsherzie ning, vooraf te gaan door een voor loopige verhooging tot gedeeltelijke dekking van het tekort op de komende staatebegrooting, door 30 percent te leggen bp de bestaand^ invoerrechten. Dit voorstel, „de 30 percent”, vond algemeene bestrijding. Het onverant woordelijk plan, om het tegenwoordig tarief met zijn vele technische gebre ken ruwweg te verhoogen met circa één derde, vond in de pers en in ver gaderingen van belanghebbende krin gen vrijwel algemeen een ernstig ver zet. De nadruk werd er op gelegd, dat het niet aangaat het invoerrechten tarief eenvoudig te maken tot sluitpost van de begrooting, waardoor voor den handel een onduldbare onzekerheid zou zijn ontstaan, die voor alle industrieën, die voor export werken, de haar druk kende belemmeringen zouden worden bevestigd en vermeefdanl en dat de technische fopten van hebdjarief, dat volgens een der meest gezaghebbende protectionisten„grenzenloos onbillijk in de toepassing is on willekeurig gunsten aan enkelen verleent en de bestaans- en levensvoorwaarden voor anderen onmogelijk maakt", eenvoudig met */3 zouden zijn vermeerderd. Gelukkig bleken er zich toevallig „veranderde omstandigheden” te heb ben vóorgedaan, die het den Minister van Financiën mogelijk maakten het door vrijhandelaar noch protectionist gewilde ontwerp terug' te nemen. In het Voorloopig Verslag op de Staats- begrooting voor 1910 van de Eerste Kamer der Staten-Goneraal, die in meerderheid „rechts” is. wordt ge zegd „De intrekking van het wets ontwerp tot tariefsverhoogiug vond algemeen bijval. Zoo staat dus thans de herziening van het tarief der inkomende rechten in protectionistische!! zin voor de deur. In de Troonrede voor 1910 wordt nogmaals betoogd dat „tengevolge van de vele hoogst noodzakelijke nieuwe uitgaven de financiëele toestand des - Rijks de grootste zorg blijft eischen”, en dat „binnenkort het reeds vroeger apngekondigde „tarief van invoerrech ten” de Staten-Generaal zal bereiken” in de millioenennota wordt door de Minister Financiën gesproken van „het geen het nieuwe tarief meer zal op brengen dan voor de maatregelen) van socialen aard noodig zal zijn”. vragen aan de getuigen, deze zoodanig pogen te verwarren, dat de waarheid niet meer was te bespeuren. Deze wijze van verdediging moest als «rf- keurenswaardig worden bestempeld of tenminste als een objectieve frivoliteit van de minste soort. K Deze afgevaardigde wilde een aan tal uitzonderingswetten waardoor alle vrijheid werd aan banden gelegd. Schreven we onlangs dat in Zuid- Afrika van do gelijkheid van de En- gelschê en Hollandsche taal niet veel was te bemerken, ook in België wordt geklaagd over de achterstelling van het Vlaamsch. In Engeland zijn de Engelsche bla ded natuurlek zeer ingenomen over het betoog van admiraal Wilson. De unionisten hebben dus wel hard ge schreeuwd, maai* zonder oorzaak. De Manchester Guarduan is echter niet alleen voldaan, maar vraagt nu, als onze kust veilig is, moeten we dan zoo ongehoord veel blijven uitgeven wvoor onze vloot. Elk jaar stijgt de De vooruitzichten voor den Vrij- begrooting. Ook deze jaren zal zij weer hooger worden, wegens den bouw van oorlogsschepen, waartoe het Par lement reed» hoeft besloten. De M. G. vindt, dat de regeering zich tegenover de alarmisten niet schrap genoeg heeft gezet. In Italië heeft men ook de vloot- koorts. In 1905 is een program op- gesteld, dat voorsag in den aanbouw I van 4 Dreadnought’s, 3 kleine krui sers, 18 torpedo-Vemielers, 15 torpedo- booten voor de hooge zee en 6 on derzeeërs, welke schepen voor 1915 moesten worden afgeleverd. Nu heeft de regeering een ontwerp ingediend, waarbij de termyn vervroegd werd tot 1914, en tevens nog 3 nieuwe Dreadnought’s worden voorgesteld, die tevens van zwaarder geschut zullen worden voorzien. Do nieuwe Dread- nought’s moeten voor eind 1916 af geleverd zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien firt. 8.ÓÜ HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan A. J. J. Vos en zijne rehtverkrijgenden fot het uitbreiden zijner drukkerjj, door plaat sing van j electramotoren van s’/i P K., in het perceel aan de Turf markt No. i2o, kadastraal bekend sectie B No. „Cfl. GOUDA, den 19 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. U MARTENS De Secretaris, BROUWER. 56) Daarom werden in de geheele we reld bekendmakingen rondgezonden, waarbij de eigenaars van elk stuk land binnen zekeren termyn zich moesten aaamelden om hun eigendomsrecht bestendigd te zién. Die termijn is nu reeds lang verstreken en u kan er daarom yan verzekerd zijn, dat alle vaste eigendom, in welks bezit u mag geweest zijn, nu aan den Staat i^ overgegaan. Zooals ik zei het doei mij leed !n „Er is niets aan gelegen,” zei Erik. „Naar rijkdom heb ik nooit gestreefd.’) „Des te beter,” antwoordde de pre? sident. „Als ik u met iets van dienst kan zijn, wil ik gaarne alles doen wai in mijn macht staat.” „Wij zijn van het allernoodzakelijk ste ontbloot,” zei Eriks vrouw, „en weten niet waarheen ons te wenden „Wie werken wil, behoeft tegen woordig geen gebrek te lijden,” ant woordde de president, „en juist naar scheikundigen is veel vraag. Er wor den tegenwoordig d&gelyks zoo veel (Slot.) Het tegenwoordig Kabinet, dat 12 Januari 1908 de regeering vaardde na het korte interregnum van het liberale kabinet-de Meester van 19051907 liet zich in het begin niet uit over hare handelspoli- tische richting, doch haar optreden alleen reeds was aanleiding voor een hernieuwde beweging in het kamp der protectionisten. De bekende schoon klinkende leuzen werden door de or ganen der rechterzijde weder aange heven de vaderlandsche nijverheid werd voor de zooveelste maal nagenoeg dood verklaardom ze weer op te heffen „uit den toestand van inzin king” werd den Minister van Finan ciën opnieuw protectie aangeprezen, tevens als universeel middel tegen kwalen van malaise en werkloosheid. De Regeering was echter schijnbaar van de oude leuzen niet meer gediend 4e Minister van Financiën zag in eene herziening van het invoerrechtentarief slechts een geschikt middel om in de eerste plaats de belangen der schatkist te dienen. In de Troonrede (1908) Werd gezegd„dë toestand van ’s lands „financiën eischt zooveel mogelijk be- „perking bij de voorstellen tot uitga- „ven, en vordert af gezien nog van „hetgeen later noodig zal zijn voor „de uitvoering van sociale hervormin- „gen, duurzame versterking der mid delen tot behoud van het financieel PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer - 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. - r - - Al- - - Aan den zuidelijken rand van het Ronninggaarder veenland, juist op dezelfde plaats, ^waar eertijds de glas en porseleinfabriek lag, heeft de Staat het nieuwe, Zuidzeelandsche scheikun dig station opgericht. Hot wordt door een directeur geleid, wien twee assis tenten ter zijde staan. De directeur van het laboratorium is een man van( ongeveer vijftig jaar hij ziet, er echter’ ouder uit. Zijn haar is wit, hij gaat gebogen en zijn gang heeft iets ver moeids. iets slepends. Hij newoont met zijn vrouw een kleine woning in den noordwestelijken vleugel van het station geheel in overeenstemming met zyn eigen Wfen- schen. Door het raam der woonkamer heeft men een vrij «itzicht over het veenland, aan. welks uitersten rand in den zomeaft zon verdwijnt, terwijl, de hemel zich met een donkerroode, met goud vermengde tint kleurt; rondom aan de andere zijden breidt zich op de hoogten een dicht bosch van beukeboomen uit. Eiken avond, zomer maakt de directeur met zijn vrouw geregeld een wandeling, de hoogten op, het bosch door, naar een open, hoog liggende plaats, van waaruit zij de zon zien ondergaan. Anders ziet men hen nooit buiten het station. De directeur leidt zelf alle analysen ends GOE«SCHE COURANT PRIJS VAN HF,T ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post - 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad - 1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tihndewbg 64, bij onze Agenten,,den Boekhandel en de Postkantoren. I k 1 I I t

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1