iim IK te lelie». l als NAT SSEN I BOSK SN mï. EDELE HARTEN. RAST. 49e Jaargang. Mo. ÏÏ4Ö3. Vrijdag 20 Januari 1911. 1 behalve Zon- en Feestdagen. ,1 Si.xxxxexxla.xxca. hi Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON °p d.' Zoon. zenden LA.. ^>Ti.©ix"WS-exx^\.d.-vex‘texx'txet>lsud. vocrG-ovi.d.a. exxOxxxctxslxexx- Verschijnt dagelijks KONEN, r, Telefoon Intere. 82. i EERSTE HOOFDSTUK. DE OUDE BEDIENDE. ‘I EINDE. ‘i fan en f 1.05: IJL, 1ST le. f 1.25 - 1.50 - 1.50 - 1.90 in de ïces. 3g Eindelooze stakingen Bij de gisteren gehouden stemming voor 7 leden van den Gemeenteraad te Schipluiden wegens ontslagname der heeren N. F. Ammerlaan, Th. F. Ammerlaan, P. v. Leeuwen, N. J. Van Oosten, J. J. Schelling, P. v. Vliet en dr. Folmer naar aanleiding van het bekende conflict met den burgemeester worden uitgebracht 117 stemmen, waaronder 2 van onwaarde. Alle aftredende leden werden her kozen. 60UD8CHE COURANT. Duitsohland. Bij het leest van de orde van den Zwarten Adelaar, heeft de Keizer gisteren v. Bethmann Holweg en gene raal v. Deincs, de twee nieuwe ridders met de insignia der orde bekleed. Daarna heeft hij als grootmeester der De Bond van christelijke bakkers gezellen in Nederland heeft een jaar vergadering gehouden te Rotterdam. In zake de afschaffing van den nacht arbeid werd de volgende motie aan genomen De Bond van Christelijke Bakkers gezellen in Nederland, enz. spreekt als zijn meening uit, dat, indien tegelijk met de afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrnf de arbeidstyd geregeld zal worden, de 60-urige arbeidsweek moet ingevoerd worden, zij het ook, dat een over gangstijd gesteld wordt om daartoe te komen. PRIJS DER ADVERTENTTÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer'.ij Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze togen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f 0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. 67) Toen kwam er leven in hem en des avonds straalde er licht uit de woning van den directeur en ving men brok stukken van een vroolyk gesprek op. De directeur vergezelde zelf zijn gasten tot het spoorwegstation en men beweerde tranen in zijn oogen gezien te hebben, toen hij zei: „Groet de anderen De groote scheikundige is tegelijk een groot ontdekkingsreiziger. Hij is indertijd, toen hij voor de toenmalige machthebbenden vluchtte, op zijn eigen ■chip tot aan de Zuidpool geweest. Op grond van het groote weten schappelijk belang dat zich aan deze ontdekking vastknoopt, heeft hij een korte beschrijving zijner reis naar het Poolland uitgegeven. De metereologen hebben de zaak nauwkeurig onder- «ocht, en zij constateerden, dat juist ih dat jaar, noch vroeger noch later, bhlke ijs-, stroom- en warmteverhou- dingen ingetreden waren, dat zulk een mu mogelijk was. Sommigen willen ■eMs beweren, dat <ulk een tijdstip egejdty$g in, Q^ze Gouda. De gemeenteraad van Nieuwkuik heeft in zijn vergadering van 31 December op voorstol van B. en W. aan de R. K. bijzondere school aldaar een subsidie verleend van f 50 tot aanschaffing van grondstoffen, be- noodigd voor het vervaardigen van handwerkjes door de vrouwelijke leer lingen dezer school, welke handwerk jes later worden uitgedeeld aan arme kinderen. Het hoofdbestuur van den bond van Nederlandsche Onderwijzers hoeft aan dè Koningin een adres gezonden met verzoek, dit raadsbesluit als in strijd met art. 3, lid 3 der wet op het Lager onderwijs te vernietigen. Naar de Asser Ct. vernoemt, zal in de nieuwe Militiewet het instituut der viermaanders in zijn tegenwoordigen vorm komen te vervallen. VAN ËN worden verzegelde iff, twee en n Ned. one van Nom- oorzien van Merk, vol- ideponee^d. uitvoering irders aap- De Belgische minister van Posterijen en Spoorwegen heeft besloten, dat voortaan ook in alle spoorwegstations de stempels tweetalig zullen zijn. In de Vlaamsche gemeenten staat de Vlaamsche naam vooraan. 8'/, uur, afd. Gouda id”. jsen, Markt, Zangver- isH. ur. LieffU- n „Piet in he Jongens isen, Markt, ifd. Gouda bond. 7 Va W-De et operette- •ectie van 3 «l. “I -3 hebben handel, bedrijf en verkeer na- genoeg stilgelegd. Telkens en telkens weer alarmeerende berichten en bij dat alles heeft de republiek zich staan de weten te houden. Natuurlijk heeft het volk van de republiek meer ver wacht dan deze in zoo korten tijd ge ven kan. Dat heeft natuurlijk teleurstelling gebracht maar het was ook niet te verwachten, dat een in en iy slecht regime in eenige weken tot een ge zond gemaakte zou kunnen worden. Als we dan echter zien hoe bij de tallooze stakingen zich slechts één geval van sabotage voordeed, hoe alle stakingen door tusschenkomst der regeering eindigen in een minnelijke schikking, wanneer we, om ten slotte niet alle symptomen voor een beter politiek leven in Portugal te noemen, er nog op wijzen hoe op een inschrij ving tot betaling der rente voor de buitenlandsche schuld f 300 000 groot, in korten tijd voor f 1.800.000 was getoekend, terwijl handel, nijverheid en staatsinkomsten een sterke bloei en vermeerdering vertoonen, dan kun nen we voorloopig nog wel vertrouwen hebben op de eerlijke en bekwame mannen, die thans Portugal regeeren. In Oostenrijk-Hongarije is er nog altijd geen overeenstemming tusschen de Duitschers en Tsjechen. Op een vergadering van het Duitsch-Nationale Verbond is besloten goed toe te zien op de handelingen van de regeering. Van de houding van het kabinet zal het afhangen hoe het Duitsch-Nationale Verbond zich in het vervolg zal ge dragen. De afgevaardigde Fiedler ver klaarde als voorzitter van de Tsjechi sche club, voor de twee portefeuilles die de Tsjechen in het kabinet hadden gekregen dat zij daarvoor hun verhou ding tegenover het kabinet-Bienerth niet zouden veranderen. Heel roos kleurig ziet er het voor den parlemen tairen arbeid in Oostenrijk-Hongarije nog niet uit. week éénmaal het geval was, dan ging het overige dienstpersoneel hem zooveel mogelijk uit den wegniet, dat hij de anderen by den meester of de meesteresse des huizes bekladde, maar hij viel den ongelukkige, dien hij dien dag tot zijn slachtoffer ge kozen had, van den vroegen morgen tot den laten avond met zijn gebrom en gekijf lastig. Aan tafel vatte hij post achter don stoel van mijn vader hij bediende wel niet zelf, maar hield het oog op den anderen bediende, en scheen er een bijzonder vermaak in te vinden, hem tot vertwijfeling te brengen. „OpgepastOpgepast I” snauwde hij, „of ik zal je leeren oppassen! Kijk me zoo’n kerel eens aan hij kan niet eens loopen, zijn beenen slepen hem na, als een oude koe die naar den stal wordt gedreven. Kijk toch uit je oogen! Kun je dan niet oplet ten? Hoort die kerel niet dat mijn heer hem roept De borden verwis selen! Wat sta je daar te meesmuilen Kijk eens aan Kijk nu zoo.’n lummel eens 1“ Hij mengde zich altijd in het ge sprek dat aan tafel werd gevoerd, en had daarbij steeds zijn eigen meening. (Wordt vervolgd,) 1) Evenals de karakteristieke figuren der vroegere huisbestierders, opzichters en houtvesters meer en meer uit het tegenwoordige maatschappelnk leven verdwijnen, zoo wordt ook net type van den trouwen, ouden bediende van vroeger steeds zeldzamer. Weldra zullen de laatste vertegenwoordigers van deze eigenaardige figuren nog slechts op oude kerkhoven te vinden zijn, en zal alleen de schilder of ka rakterschetser ze nu en dan uit het stof der vergetelheid oprakelen en nog eens verlevendigen. In het huis mijner ouders leefde ook een voorwereldlijk wezen, wat ik mij nog zeer goed herinner uit mijne kinderjaren. Het was een oude be diende, Mikolaï Suchodolski geheeten, een Szlachcic uit het vrije dorp Sucha Wola, waarvan hij dikwijls vertelde. Mijn vader had dit dorp bij erflating verkregen na den dood van mijn grootvader, bij wien Mikolaï als or donnans had gediend ten tyde van den oorlog tegen Napoleon. Van he^ periodiek wederkeert, maar hoogstens ééns in de duizend jaar. Als men geen nieuwe middelen uitvindt om door het ijs heen te breken, zal het „Erik- Poulsenland” (zoo noemen de geogra fen het Poolland) tot dien tijd voor den mensch gesloten zijn. Over het naar verhouding zachte klimaat en de ijsvrije zee aan de Zuidpool hebben de geleerden reeds over en weer strijd gevoerd. Sommi gen zijn van oordeel, dat het slechts in de bijzonder gunstige omstandig heden waaronder Erik Poulsen tot het Poolland doordrong, zich aldus voordoetanderen beweren, dat het achter den ijsgordel er steeds zoo warm en zonnig uitziet. Men heeft reeds zeven-theorieën vastgesteld die deze verschijning moeten verklaren. tijdstip, waarop hij in dienst van mijn grootvader was getreden, wist de oude zelf niet veel. Vroeg men hem er naar, dan nam hij met het ernstige gezicht ter wereld een snuifje, en antwoordde „Ik was nog nat achter mijn ooj;en, en mijnheer de kapitein God hebbe zijn ziel! stak ook nog in de kin derschoenen I” Mikolaï had in het huis mijner ouders zeer verschillende functies te verrichten. Hij was tegelijk bediende en opzichter. Des zomers bekleedde hij ook de plaats van rentmeester en opzichter over de werkzaamheden van den oogsj;; des winters was hij be hulpzaam bij het dorschen. Daaren boven bewaarde hij de sleutels van de wijn- en groentekelders van de scha ren en stallingen, en wond alle uur werken in huis op. Een zijner voor treffelijkste vermogens bestond echter in het kijven en mopperen. Ik her inner mij niet, hem anders gekend te hebben dan brommend en kijvend. Hij bromde over iedereen, mijn vader en mijne moeder niet uitgezonderd. In de keuken was hij voortdurend in twist met den kok, en den keuken jongen trok hij bij de ooren het ge- heele huis door. De oude Mikolaï was in één woord nooit en over niemand tevreden. Had hij een aanval van kwaad humeur iets wat iedere orde in het bijzijn van 42 ridders een kappittel gehoudeh. Engeland. Minister Churchill heeft nu vertrou welijke besprekingen gehouden met verschillende departements chefs over het vreemdelingenvraagstuk. Men schijnt tot de volgende overtuiging gekomen te zijn. Het is mogelijk, dat de vreemdelingenwet op eenige hoofd punten een verandering behoeft, en het is eveneens mogelijk, dat eenige der door den minister van Binnen- landsche Zaken met betrekking tot de vreemdelingenwet uitgevaardigde re soluties nog moeten worden verscherpt. Maar men verheelt zien niet, dat het feitelijk ónmogelijk is, een vreemden anarchist of den een of anderen ge vaarlijken persoon, die het er op gezet heeft naar Engeland te komen, den toegang te weigeren. Is echter een dergelijk persoon eenmaal in het land, dan is hij daar geheel veiligwanneer hij zich tenminste niet aan een over treding der Engelsche wetten schuldig maakt of in een misdaad betrokken is geweest, waarvoor uitlevering zou moeten plaats hebben De Daily News protesteert tegen het doodvonnis, in Japan uitgesproken over de zoogenaamde/aAwchisten we gens samenspanning tegen het leven van den keizer van Japan en diens huis. Dat doodvonnis, zegt de Daily News, maakt in westelijk Europa een zeer ongunstigen indruk. Niemand weet, waarvan eigenlijk binnenskamers de veroordeelden beticht zijn. Dien tengevolge maakt men allerlei gis singen, die voor de Japansche regee ring nadeelig zijn, o. a. dat de ver oordeelden eigenlijk slechts socialisten zijn, tot wier uitroeiing de regeering besloten is. Stennie Morrison, die verdacht wordt van den moord te Clapham op Léon Béron, is voor den politierechter ge weest. Er waren eenige voor hem belastende feiten. Hij was dikwijls met Béron gezieneen huurkoetsier had beide mannen den 31“ December naar Clapham gebracht, waar hij hen om 3 uur in den morgen had afgezet een andere koetsier had Morrison den volgenden dag weer alleen wegge reden. Bovendien had Morrison bloed vlekken op zijn kleeren en wel aan den linkerkant; Morrison is nl. links. In Japan is thans de uitspraak in het proces tegen de 26 samenzweer- ders, die een aanslag op het leven van den Mikado hadden gesmeed, bekend geworden. Volgens een telegram uit Tokio zijn Kototoe, het hoofd van het complot, zijn vrouw en 23 medege vangenen ter dood veroordeeld, terwijl de twee andere beklaagden 8 en 11 jaar gevangenisstraf hebben gekregen. Volgens het Japansche gezantschap in Brussel heeft men hier te doen met een kwestie, die in elk land gestraft wordt. Kototoe is volstrekt geen so cialist, maar een anarchist, wat met verschillende voorbeelden werd aan getoond. Verder merkt de gezant op dat het proces niet in het geheim is gevoerd, daar verschillende personen waren toegelaten. De protesten en betoogingen in Europa en Amerika zijn dan ook onbegrijpelijk als men niet aanneemt, dat zij die ze organi seerden, onder den invloed stonden van onjuiste berichten. In Amerika komt nogal protest tegen de versterking van het Pana- makanaal. Thans hebben een aantal invloedrijke Amerikanen een manifest uitgevaardigd waarin wordt gepro testeerd tegen het aanleggen van ver dedigingswerken aan het kanaal. De redenen aangevoerd voor niet verster ken van het kanaal zijn de volgende 1® is het veiliger in tijd van oorlog; 2° was het aanvankelijk de bedoeling om den aanleg van verdedigingswer ken te verbieden, 3e het Suezkanaal en de Straat van Magellaen zijn ook neutraal verklaard, 4® de Vereenigde Staten zijn nooit aangevallen, doch alle door Amerika gevoerde oorlogen zijn door de Unie zelf begonnen, 5® tenzij de Vereenigde Staten stuiten op weigeren om arbitrageverdragen aan te gaan, zou het onoprecht zijn de Amerikaansche oorlogstoerustingen op te voeren, 6® de bij verdrag aangegane verplichtingen binden de Unie moreel het kanaal vrij te laten. Zooals men ziet is hier de vredesbeweging aan het woord met ongetwijfeld vrij sterke argumenten. De toestand in Portugal schijnt met den dag beter te worden. Had men eerst gedacht dat de jonge republiek een kort bestaan zou hebben, tot aller verbazing is nog geen tegenrevolutie uitgebroken. Eindelooze stakingen België. Prinses Louise moet andermaal in geldverlegenheid zitten en in Honga rije pogingen aanwenden om een loe- nïng te sluiten van één mfllioen kro* nen, met als waarborg haar aandeel in de erfenis van ex-Keizerin Char- lotta. Maandag moest voor de burgerlijke rechtbank van Brussel het proces die nen van den herbergier Weitzer, van Flousdorf, nabij Weenen, tegen prinses Louisa, ter betaling eener schuldbe kentenis van 300.000 frank door deze laatste onderteekend, als belooning voor de hulp door Weitzer betoond bij de ontsnapping der prinses uit het krankzinnigengesticht te Bad-Elster, in Saksen. Op aanvraag van de prinses is de zaak uitgesteld tot 22 Mei. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tihndbwkq 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Telefoon Intere. 82. Uitgever» A. BRINKMAN EN ZOON. De verdachte betuigde opnieuw zijn onschuld. Tot opperbevelhebber van de kust- vloot is benoemd vice-admiraal Brid geman, welken post hij reeds van 1907 tot 1909 heeft bekleed. Hij verliet dien om zeelord van den admiraliteit te worden. Vice-Admiraal prins Lode- wijk van Rattemberg is benoemd tot bevelhebber van de derde en vierde divisie van die vloot. Rusland. De ministerraad heeft gisteren een bespreking gewijd aan het pestgevaar dat dreigt van den kant van Mant- sjoerije. Aan den minister van finan ciën werd opgedragen alle maatrege len te nemen ter bestrijding der epi demie en vooral het binnendringon van de ziekte uit de buiten het spoor weggebied gelegen plaatsen tegen te gaan. Daar er over de uitbreiding der epidemie in het binnenland van China slechts onzekere berichten inkomen en er alzoo voor Rusland en de andere Europeesohe Staten het gevaar voor een binnendringen der ziekte bestaat, heeft de ministerraad den minister van buitenlandsche zak$n opgedragen de Chineesche en de andere belangheb bende regeeringen te verzoeken een expeditie naar Mantsjoerije te zenden om een wetenschappelijk onderzoek in te stollen en om juiste gegevens over de uitbreiding der ziekte te Verzamelen.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1