oruitiiiiM, Gemengde Berichten. Stadsnieuws. TJit cLe Pers. Officieele Prijscourant n Laatste Berichten. n I Telegrafisch. Weerbericht ^Pelterijooa. D. SAMSOM. Alle miliciens worden ingelijfd voor 81/2 maand als eerste oefenmgstijd. De Minister van Oorlog is echter be voegd om die miliciens, welke in het bezit van het getuigschrift voor licha melijke geoefendheid en militaire be kwaamheid zijn, direct na hun in deeling voor den tijd van vier maan den met z.g. uitstel van eerste oefe ning naar huis te zenden, terwijl hun, die slechts in 't bezit zijn van óón dier getuigschriften, een uitstel van 2 maanden zal kunnen worden ver leend. Door deze bepaling wordt voorko men, dat miliciens, later op grond van hun getrokken nummer slechts 4 maanden als eerste oefentijd onder de wapenen kuunen worden gehouden, terwijl de lust tot deelname aan het voorbereidend militair onderricht aan- merkelyk zal worden vergroot daar thans het met vrucht volgen dier oefeningen zal worden beloond door een verkorting van werkelijk verblijf onder de wapenen voor eerste oefening van twee of vier maanden, naar ge lang de adspirant èón of twee ge tuigschriften heeft kunnen verwer ven. van den eisch: te allen tijde een impo- neerende macht op de been. Zonder dat kan zelfs Colijn het niet. Lolima n-K u y p e r. In „De Standaard'' komt een uit voerig „Ingezonden stuk" voor van den heer Lohman, waarin deze, nadat door den Standaard-redacteur voldaan is aan zijn verzoek aan de Standaard lezers zijne besliste ontkenning van de door dr. Kuyper aan den heer Lohman ten laste gelegde feiten voor te leggen, meedeelt, op welke feiten zijn artikel betrekking had, opdat de lezers van De Standaard zelf kunnen beoordeelen of en in hoeverre de aantijging van dr. Kuyper juist was. De heer Lohman deelt tot in de kleinste bijzonderheden mede, wat aan de stemming over de motie-Duymaer van Twist is voorafgegaanwelke conferenties er gehouden zijn door de rechterzijde met minister Cool, welke besprekingen er gehouden zijn tusschen dien bewindsman en den heer Lohman persoonlijk en hoe ten slotte door den minister de portefeuille-kwestie werd gesteld. Dit alles wordt ten slotte als volgt door den heer Lohman geresumeerd De adresbeweging. Het bestuur van de Vrijz.-üem. Kiesvereeniging te Enschedé neeft be sloten zich in verbinding te stellen met de Lib. Kiesvereeniging en de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht aldaar, om gezamenlijk een acte op touw te zetten voor algemeen kies- en stemrecht. (L. en V.) Dinsdag 24 dezer zal te Utrecht een algemeene ledenvergadering wor den gehouden van de Vereeniging van BroodbakkerBpatroons uit de luxe- gemengde- en middelbedrijven. Tot deze, in het begin van December opgerichte vereeniging zijn reeds meer dan 600 leden toegetreden. Doel der vereeniging is aan de Tweede Kamer.de bezwaren kenbaar te maken, die bij haar leden bestaan tegen de afschaffing van den nacht arbeid in broodbakkerijen. N. R. Ot. „Uit al het voorgaande blijkt, evenals uit het artikel van de Ne derlander zelf, dat mijne mededee- lingen, betrekking hebbende alleen op de portefeuille-quaestie, welke in geene der door mij bijgewoonde conferenties ter sprake is gebracht, goenerlei schending van eenig ge heim bevatten noch ongeoorloofde meedeelingen uit besloten vergade ringen, doch enkel betreffen wat tusschen den Minister van Oorlog en mij, geheel voor eigen verant woording zonder eenig partijver band of partijoverleg, is behandeld, en dat niemand dus het recht heeft mij daarover terecht te wijzen, be halve de gewezen Minister van Oorlog, die zulks echter niet ge daan heeft, en ook wel niet doen zal ontstaan is door de Samensmelting van de organisatie der Zondagsscholen van den Protestantenbond met de daar naast opgekomen organisaties van Vrijzinnige Zondagsscholen, is opge maakt. De nieuwe vereeniging blijft ver antwoordelijk aan don Protestanten bond zal een eigen orgaan uitgeven, alsmede geschriften, liederen en pren ten zal een coöperatie zijn voor het inkoopen van leermiddelen voorts een centrale bibliotheek in stand houden en cursussen geven voor Zondags- sehoolpersoneel. Zij wordt onderver deeld en provinciale kiesdistricten en kringen. De bestuursleden moeten lid zijn van den Nederlandschen Protes tantenbond. De slagersknecht P. Ridderhof in dienst bij den heer M. C. Biho, aan de Voorstraat te Dordrecht, had het ongeluk terwijl hij een varken aan den haak wilde slaan, uit te glijden, met het gevolg, dat niet het varken, doch hijzelf met dgn haak in aanraking kwam, waardoor een stuk uit zyn rechterbeen scheurde. Per rijtuig werd hij naar zijn woning vervoerd, waar hij de hulp van dr. Benjamins inriep. R. klaagde ook over pijn in de len- nen. Door den burgemeester van Helder zijn Woensdagmiddag ten ra*dhuize namens Z. M. den Koning van Italië een zilveren reddingsmedaille met di ploma uitgereikt aan de schippers Rijkers en Kuiper, die den 19on Nov. 1908 bij vliegend stormweer de geheele equipage hebben gered van de op de Noorderhaaks gestrande Italiaansche driemaster Roma. Ieder der beman ning van de reddingsboot ontving dezelfde medaille in brons. Naar het Huis van Bewaring is overgebracht een jonge vrouw, ver dacht zich ten nadeele van goudsme den te 's-Gravenhage'te hebben schul dig gemaakt aan oplichting-! Zij zou nl. ringen, 'welke zij „op zicht" had gehaald, ten eigen bate. verkocht hebben.. Het Concert- en Theater-Bureau M. J. de Haan,, den Haag, is het gelukt de wereldbekende danseres Cleo de Mérode voor een tiental dansavonden te engageeren. Zij zal iil elk der volgende steden slechts éénmaal optreden. 25 Jan. Arnhem, 26 Rotterdam, 27 Amster dam, 28 Breda, 29 Groningen, 30 Nij megen, 31 Leiden, 1 Febr. Hilversum, 3 Febr. Den Haag. Z. K. H. Prins Hendrik en zijn adjudant jkf. Van Suchtelen van de Haare zijn Woensdagavond de gasten geweest van het Gortelsche jacht gezelschap aan een jachtmaaltijd in hotel Roege te Apeldoorn. N. R. Ct. Examens Stenografie-Pont. In de maand December werd te 's-Gravenhage. in het openbaar, exa men gehouden door de Examen-Com missie van den Bond van Stenografie beoefenaren Systeem-Pont, onder voor zitterschap van den heer M. A. Pont te 's-Gravenhage. De uitslag van dat examen was als volgt Kantoorstenograaf, (130 lettergre pen per minuut), opgekomen 4 can- didaten, geslaagd De dames M. A. van Eynsbergen, te Dordrecht* P. J- Bellaard Darmier, te Rotterdam, en de heer H. Meuldijk, te Rotterdam. Onderwijzeres) in de Stenografie, (100 lettergrepen per minuten) opge komen 12 candidaten, geslaagd De dames J. E. Diesch, Rotterdam, E. A. Heshesius, A. H. C. Kuiler, H. L. Schipper, M. Verhage, M. W. Bak ker, J. Boekhorst, allen te 's-Graven hage, en de heeren J. L. Ivangean, D. J. Geursen, beiden te 's-Graven- hage, A. B. Meyer, Utrecht, J. Wes- terdnin, te Scheveningen. Een aanteekening voor 130 letter grepen per minuut op hez Diploma voor Onderwijzer (Nederlamdsche taal) werd behaald door defêmrnea F. van der Giessen, te Doraswut en D. de Jongh te 's-Gravenhag^f en door den heer J. de Wit te Dordrecht. Het Loffelijk Getuigschrift voor het met een snelheid van 260 lettergrepen per minuut teruglezen van een met een snelheid van 100 lettergrepen per minuut gedicteerd stenogram werd be haald door Mej. H. L. Schipper te 's-Gravenhage. De arbeider K. uit Dinxperlo had deze week heel wat te verduren van de Pruisische autoriteiten omdat hij op zijn wandeling naar Gendringen welke hij over het Pruisische Anholt maakte een halfpond worst bij zich had gestoken. Een kommies hield hem wegens smokkelarij aan en bracht hem naar het 2% uur verwijderde Bocholt. Het geereht verklaarde zich onbevoegd de zaak te behandelen om dat de aanhouding in Rheinland ge schiedde en Bocholt in Westfalen lag. De jongen werd nu naar Rees ge bracht, waar het gerecht hem 60 Mark liet betalen om op vrije voeten te komen. Toen Woensdagmorgen de woning der alleenwonende 81-jarige weduwe H. De Groot, te Heinenoord, langer gesloten bleef dan gewoonlijk, vonden buren bij het binnentreden de bewoons ter dood op een stoel zitten, voorover met het hoofd op de tafel. Een tak van een der böomen van de Nieuwe Gracht te Haarlem, viel op de draden der electrische tram. De schok was zoo sterk, dat de verbindingen de dwarsdraden braken en de geieiddradeu naar beneden kwa men, waardoor een voorbijganger, J. C. Solner, tegen den grond sloeg. De man liep nogal ernstige ver wondingen op aan voorhoofd en ge laat. Het tramverkeer was door breken der draden geruimen tijd gestoord. Gouda, 20 Januari 1911. In de hedenmiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad waren aanwezig de heeren van de Velde, Nederhorst, Bokhoven, Herman, Prince, van Eijk, van der Torren, Knuttel, Vergeer, van Galen, van der Ree, IJsselstein, Des- sing, Kolijn, Jongenburger, Jaspers, Muylwijk. Afwezig de heeren dr. van Iterson en de Jong. Aan de orde waren de volgende voorstellen 1. De benoeming van drie onderwij zers aan de School v. g. 1. o. No. 3 en van een onderwijzer aan de School v. g. 1. o. No. 2. 2. De Ontwerp-Verordening regelen de de samenstelling en de bezol diging van het personeel ter ge meente-secretarie, c. J*? na her stemming over het amendement van den heer Vergeer op art. 2. 3. Het voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1911. 4. Het voorstel tot uitgifte in erfpacht van een stukje grond aan de Wachtelstraat. 5. Het voorstel ,tot verhuur van ge- rioleerden grond aan V. Simmers en H. van der Pool. 6. Het voorstel tot beschikbaarstel ling van een lokaal in het voor malige Bestedelingenhuis* ten be hoeve van een cursus in de gra fische vakken van den Typogra» fischen Studiekring „Gouda". 7. Het voorstel tot het voor rekening der belanghebbenden doen n^ake^ van een rioolput in de Derdë Kade. 8. Hét voorstel tot overneming van grond in en bij de Snoystraat. 9. De voorstellen tot onbewoonbaar- verklaring van woningen. 10. Het voorstel tot toekenning van een subsidie aan de Pomologische Vereeniging te Boskoop ten be hoeve van de door haar te houdeh tentoonstelling. 11. Het voorstel tot het aanbrengen eener electrische lichtinstallatie ip de Raadzaal. 12. Het voorstel tot uitbreiding der voor de markten bestemde ruim ten. f 13. Het voorstel in zake de door dp Afd. Gouda en O. der Holland- sche Maatschappij van Landbouw tegen de gemeente ingestelde rechtsvordering. De bovenstaande dertien voorstellen gingen vlug onder den hamer door, behalve No. 12, dat zeer veel discussite uitlokte en dat ten slotte door eejp motie van den heer Dessing werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Tot onderwijzers aan de school v. g. 1. o. No. 3 werden benoemd de heeren G. Rensink, te Apeldoorn, 0. Bot, te Groot-Ammers,* en A. van E®, te St. Philipsland, en aan de school No. 2 de heer P. A. Begeer, alhiej-. Over de samenstelling en de bezol- diging van het personeel ter gemeente secretarie werd door den heer Vergeer en den Voorzitter het woord gevoerd, zoowel over de financieele zijde, ajs wel over het ingrijpen in zaken die volgens den voorzitter behoorden t$t de competentie van B. en W. De hh. Kolijn en van der Ree mengden zich ook in het debat, waarbij de voorzitter het noodig achtte op te merken dit aanstelling en ontslag, zoowel als schorsing van ambtenaren der ge- meente-secretarfe volgens de gemeente wet behoorden tot de zaken van B. en W. en niet van den gemeenteraad. Het eind van de discussie is geweest dat het amendement-Vergeer, waarbij het aanvangsalaris der le en 2e qom- miezen f 100 hooger werd gesteld en het daarvoor bpnoodigde bedrag uit den post van onvoorziene uitgaven werd toegestaan. De voorstellen 3t— 10 Werden zonder stemming aangenomen. Als som voor de ovefneming van grond in m hg de Snoystraat werd f 2260.— goedge keurd. Bij voorstel 9 vroeg de heer Bokhoven waar die bewoners van die huisjes aan de Raam zouden blijven, daar nergens voor een huurprijs van f 0.76 of f 0.80 per week een woning zou zijn te huren, waarop de heer van der Ree liet hooren'. Gemeente woningen en de voorzitter vulde dit aan metin particuliere woningen met steun van vereenigingen. Aan de Pomologische Vereeniging te Boskoop werd f 100.subsidie toegestaan voor de te houden Éloe- mententoonstelling. Over de electrische installatie en het bedrag daarvoor waren de heeren het eens, maar niet wie het zou aanbren gen. Het liep over een bedrag van f 400.totaal. B. en W. stelden voor de inrichting te doen geschieden door de Gemeente-Lichtfabrieken, doch de heer .IJsselstein, gesteund door den heer van der Ree stelde voor aan te besteden, hetwelk wérd aangenomen. Over de marktvoorstellen is door 12 leden het woord gevoerd met het resultaat dat deze r voorloopig niet aan de orde komen. Wij komen hierop nader terug. Voorstel 13 werd met 18 stemmen voor en 4 tegen aangenomen. Zie verder het Stenografisch verslag. GASCONTROLE. 19 Januari 1911,2 uur namiddag. Druk 43 m.M. Lichtkracht 14.31 Kaarsen. Warmtegevend 0aIoriBn. Vermogen Zondag 6 Febr. geeft het Goüdsche Tooneel-Enseinble een uitvoering van „Piet in Gala", kluchtspel in 4 be drijven, waarvan de netto opbrengst strekt ten bate der algemóenë armén. Zie verder reclame-biljetten. De Goudsche Winkeliers vereeniging hield gisterenavond in de Harmonie een algemeene vergadering, welke zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer A. D. van Vreumingen opende de vergadering met den wensch dat het jaar 1911 voor de leden en voor den midden stand in zijn geheel een voorspoedig jaar moge worden. De notulen der vergadering van 24 October 1910, werden daarna goed gekeurd. Ingekomen waren een schrijven van de Maatschappij tot Expl. van Staats spoorwegen, naar aanleiding Van een door de vereeniging gedane vraag, inhoudende dat de Tiennttenboekjes ook zouden worden ingesteld van de plaatsen naar Gouda, gelegen aan de lyn Gouda—den Haag, verder een aanvraag om subsidie voor de a.s. Bloemententoonstelling te Boskoop, welke aanvraag niet kon wordeti in gewilligd, en ten slotte een uitnoodi- ging van de Delftsche Handelsver- eeniging om deel te nemen aan het feest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, waarover in een bestuursver gadering een beslissing aal worden gi'UOIlU'U- i 5 .7 f De voorzitter deed daarna mededee- ling dat voor 19X1 als spreker was uitgenoocfigd de heer 'Cor TMser,* die op 2 Febr. a.s. over nmi^efts|amls- crediotbanken" het woord^al voeren, een onderwerp dat groote belangstel ling verdient en in de praktij k van groot nut kan worden, indien tot de oprichting van een dergelijke crediet- bank hier kon worden overgegaan. Volgens het reglement ie in De cember van het vorige jaar aan de leden een ledenlijst toegezonden. Het is aan het bestnur wenschehjk voor gekomen om die Ijst, tot no toe al- phabetisch ingedeeld, in het belang der winkeliers, vaksgewijze in te rich ten en deze lijst dan geregeld toe te zenden aan hier ter stede nieuw ge- vestigde personen. De heer J. van der Jagt zal zich met de samenstelling daarvan belasten en verzoekt daarom opgaaf van elk lid onder welke rubriek zijn zaak moet worden geplaatst. Uit het verslag over 1910, dat door voortdurende ongesteldheid van den secretaris T. Crebas in het vorig jaar, werd samengesteld en uitgebracht door den 2en secretaris den heer J. G. Pot- harst, bleek dat de vereeniging in goeden welstand verkeerd Do bestuurs leden de h.h, T. Oreba» en AD.yan Naar wij met genoegen kunnen mel den, is mr. H. Goeman Borgesius weer geheel hersteld. De leerlingen van het le studiejaar van den hoofdcursus te Kampen wor den van 1 Juli tot 15 September ge detacheerd bij de verschillende korpsen ter verdere practische vorming. De minister van Oorlog heeft een schrijven ter kennis gebracht van alle commandeerende officieren waarvan wij het eerste gedeelte hieronder af drukken De eventueele invoering der ont- werp-Militiewet, zoomede vele andere maatregelen die ondergeteekende zou wenschen te nemen tot verhooging van de waarde van het leger, meer bepaald tot het verkrijgen van betere encadreering en betere geoefendheid, zullen groote uitgaven eischen. Dergelijke offers mogen echter alleen dan van de schatkist worden gevraagd, wanneer daartegenover staat een ern stig streven om alle uitgaven te ver mijden, die niet rechtstreeks verband houden met de strijdwaarde van het leger. Het is mijn uitdrukkelijk verlangen, dat door iedereen in den kring van zijn dienstbevoegdheid met de grootste nauwgezetheid worde gestreefd naar een zeer zuinig beheer. Voorts wensch ik, dat met zorg worde nagegaan op welke wijze be paalde bezuiniging van eenigszms om vangrijken aard zoude kunnen worden aangebracht. Naar aanleiding hiervan, schrijft „Land en Volk": Zelfs Colijn niet. De nieuwe minister van Oorlog heeft gezien, dat zijn maatregelen tot ver betering van het kader en van de op leiding der miliciens veel geld zullen kosten. Hij vraagt nu aan zijn officieren binnen een paar maanden hunne voor stellen tot bezuiniging in te zenden. Voordat de bekende commissie die nog niet geïnstalleerd schijnt aan het werk gaat, zal de Minister eerst nog eens beproeven, wat zijn eigen menschen voor den dagknnnen brengen. Vóór 15 April zaiuiij het moet weten. Wij wenschen den Minister natuur lijk veel succes. Maar hij kan vóór 15 April reeds weten, dat zonder enorme verzwaring van het budget zijn plannen nimmer zullen zijn uit te voeren, wan neer, ziin doel met isbeperking van beroepskader en verkorting van oplei- dingstijd. En dat zal hij moeten afzien Het bericht vati de Rott. als zouden de landgoedoren De Paauw en Backers hagen pnder Wassenaar verkocht zijn aan de Kon. Nedorl. Petroleummaat- schappij om daar haar bureaux over te brengen (welke koop alleen nog door de aandeelhouders zou moeten worden goedgekeurd) wordt door de directie der „Koninklijke" fcegenge- sprokep. Aanleiding tot het gerucht is blijk baar het feit, dat een der directeuren van de „Koninklijke" in dezelfde om geving oen klein zomerverblijf heeft gekocht. Per sleepboot is gisterenmiddag te Roterdam in bewusteloozen toestand aan den wal en vervolgens naar het ziekenhuis gebracht de bootwerker A. v. d. W., wonende in de Bajonet straat n°. 8. Aan boord van het aan boei 23 op stroom liggende stoomschip Alumwell is hij van den laadboom op het dek gevallen. De toestand van dezen man, die een schedelbreuk be kwam, is zorgwekkend. N. R. Ct. Te Oss^had Dinsdagmiddag een on geval plaats met doodelijk afloop. Ze kere W. v. d. Hark, wonende in de Heide, ging op zijn hondenkar geze ten koren brengen naar den Molen bij den Heeschen weg. Op de kromming van den weg juist nabij den molen kwam de hondenkar in aanraking met de machine van de stoomtram, welke uit Vechel naar Oss kwam aangere den. De oude man raakte onder de tram en werd zwaar gekneusd in een na bijgelegen herberg opgenomen. Hy was bijna onmiddelijk een lijk. Het ongeval wordt geweten aan de bijziendheid van den ouden man. Te Voorhout is Dinsdagmiddag de buiten gebruik gestelde ketel van de gasfabriek van het Seminarie „Hage- veld" gesprongen, doordat een op- kooper een gat er in sloeg om de waarde te kunnen nagegaan. De slag was zoo hevig dat men hét een kwartier ver kon waarnemen en tot op een uur afstand kon hooren. De opkooper werd voor dood op genomen en wordt in het Seminarie verpleegd, waar dr. Bots van daar de eerste hulp kon verleenen, en reeds eenige beterschap kon constateeren. De man kwam uit Leiden en is ze kere D. H., vader van èen talrijk ge zin'. Het reglement van de Ver. van Vrijz. Zondagsscholen in Nederland welke Vreumingen werden in hunne functies herkozen. De lezing van den heer O vat „de orgauriatie-in 1 kleinbedryfhad zeer groote belang stelling gehad, die van den heer Mul ler over „Utstalkunde" was slecht be zocht. Het ledental verminderde met 6? leden. Nadien ziin er echter weer 9 bijgekomen, waardoor het thans 192 bedraagt. De financiën waren niet bepaald gunstig. Tot stichting van een eigen kantoor als invorderings- hujeau meende dc 2e secretaris dat contributieverhooging wel gewenscht Ia het bestuur van het Invorderings- bttrèaa is geen verandering gekomen. Met dank aan den arbeid door den heer J. G. Potharst aan dit verslag besteed, werd het door de vergadering gW|«urd/ Aan het verslag van het Invorde- ringsbureau dat door ongesteldheid van den secretaris de heer D. B. Grooten- dorst, door den heer Kamphuizen werd uitgebracht, ontleenen we de volgende sprekende cijfers. Van af de oprichting in 1907 tot 1 Jan. 1911 zijn ter incas- seering aangeboden 1522 posten tot een gezamenlijk bedrag van f 23721.54. Hiervan werd ontvangen f 8731.43. In 1910 werden ter incasseering aan geboden 183 posten tot een bedrag van f 4250.20, waarvan ontvangen f 1361.37. Geschillen omtrent posten werden door het bureau onderzocht en gere geld. Een paar malen moest het bestuur boete heffen van leden die nala tig waren geweest op te geven dat de aan te* incasso gegeven posten, recht streeks vereffend waren. Aan den rechtskundigen adviseur werden 27 posten in handen gegeven, waarvan het meerendeel niet is binnen gekomen, daar de meeste leden er tegen opzien een rechtsvordering in te stellen. Het bestpur deelt mpde dat de algemeene vergadering van de Handels-Incasso- bureaux in 1910 te Utrecht is gehou den en dat op die vergadering een code is vastgesteld en legimitatiekaar- ten zijn ingesteld, waardoor elk lid van deze incasso-bureaux en dus ook de leden der vereenigingen, waaraan zulk een bureau is verbonden, gratis inlichtingen kunnen inwinnen omtrent de soliditeit van personen, die in andere gemeenten woonachtig zijn, waar die algemeene incasso-bond hare vertak kingen heeft. Voor de volgende jaarvergadering is Gouda aangewezen. Met dank aan de h.h. D. B. Groo- tendorst en J. G. 0. Kamphuijzen werd dit verslag goedgekeurd. De voorzitter merkte hierbij op dat de secretaris van het invorderings bureau van meening dat dit bureau op 1 Jan. 1911 6 jaar had bestaan, niet precies op de hoogte is, die datum is 10 'Juli 1912. Door den penningmeester den heer C. 0. Krom, werd verslag uitgebracht over het financieel beheer over 1910, waaruit bleek dat de rekening en ver- Antwoording liep over een bedrag van f 602.265 en er een batig saldo van f 94.83 in kas was. De penningmees ter vrfts daarom van meening dat con- tributieverhooging beslist onnoodig was. Door twee leden was de kas nagezien en accoord bevonden. Eén begrooting voor 1911 werdin- terrein wordt verhandeld een behoorlijk onderdak krijgt. Waar de biggenmarkt hier ter stede tot de eerste in Zuid- Holland mag worden gerekend en ook de aanvoer van varkens niet gering is, dringt de noodzakelijkheid tot uit breiding en achtte de voorzitter van de marktcommis8ie, zooals aan het bestuur was medegedeeld, uitbreiding noodzakelijk in den geest zooals in hare plannen tot demping van het Lombardswatertje enz., is nedergelegd. 1 Het bedrag dat daarvoor thans wordt aangevraagd, zal zeker rendeeren, door de posten van onderhoud van kaaien enz. die dan vervallen en de markt- gelden, die worden opgebracht. De heer P. Rond Pzn. betoogde dat uitbreiding van het marktterrein in den geest der marktcommissie veel te duur is. Naar spr.'s meening moest al wat tot het boerenbedrijf kan wor- den gerekend op de Markt een plaati vinden, en alle andere kramerijen op een andere plaats, bv. de Houtmans gracht. De kosten van deze dure plan nen komen volgens spr. op de belas tingbetalende burgers en 'de vreemde kooplieden trekken hiervan alleen het profijt. Door verschillende heeren werd over dit onderwerp het woord gevoerd, en I de discussie werd besloten door een I voorstel van den heer P. Rond Pzn luidende De vereeniging wendde zich tot den gemeenteraad om voorloopig de voor stellen van de'jMarktcominissie] niet aan te nemen. De vereeniging acht het wenschelijk dat de markt uitslui- sluitend wordt bestemd voor alles wat tot het boerenbedrijf in betrekking staat en alle andere koopwaren een andere plaats wordt aangewezen. Dit voorstel, werd aangenomen met. 33 stemmen voor en 14 tegen. Door den heer P. Rond Pzn. werd aan den voorzitter mededeeling gedaan dat de tarieven .van het vrachtgoede ren ver voer naar Gouda duurder zijn dan bijv. naar Rotterdam, hoewel de wagens Gouda moeten passeeren en nog een afBtan-d- verder afleggen. De voorzitter zegde, na ontvangst van juiste gegevens een onderzoek toe. Een der leden maakte een aanmer king over het aanvangsuur, dat half negen was inplaats van 8 uur zooals op de convocatiebiljetten was vermeld. 1 De voorzitter moést toegeven dat dit zoo was, verklaarde dat dit hier ter stede wel meer voorkwam, maar zegde intusschen een juist aanvangsuur toe. De vergaderingen zullen voortaan des Maandags of des Donderdags wor den gehouden. Ten slotte kwam de verloting, die, mogen we het zeggen, wellicht vele leden tot de vergadering had ge bracht. Er waren een veertien-tal prijzen. Sigaren, Kaas, Wetboek voor Iedereen, I en dat viel in den smaak. Twee leden, die vertrokken waren, zouden wanneer zij waren gebleven, een prijs hebben gekregen. Met dank aan de leden voor de goede opkomst en een dringende aan beveling voor de lezing op 6 Febr. a.s. werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. stellingen zijn in den regel half klaar wanneer ze geopend worden, hier zal dit niet het geval zijn. Wanneer op 6 April de elite uit de tuinbouwwereld in het welvarende Boskoop vereenigd zal zyn, om de productie van de ener gieke kweekers in oogenschoaw te nemen, dan zal er bij wijze van spreken geen stroohalm verkeerd liggen, men zal paf staan niet alleen over wat men te zien krijgt, maar ook over de keu rige regelinghet kleinste onderdeeltje wordt met zorg behandeld. De groote tentoonstellingshal met een oppervlakte van 2400 viérk. meter, is bijna klaar, terwijl het bijgebouw, 800 vierk. meter groot, reeds ouder de kap is. Het geheele sportterrein wordt door het hoofdgebouw in be slag genomen, het is in drie hoofd vakken verdeeld met links de muziek tent en rechts de restauratie, toilet ten enz. Onze leidsman, de voorzitter der tentoonstellingscommissie, was vol enthusiasme en zag reeds het mid denvak in een terrein van bloeiende klimrozen veranderd, etalleerde hier een groep Rhododendrons en daar boven het groene grastapijt goudkleu rige Azalea mollis. Tegen1 den ach terwand komt een parterre met sier lijk bordes, waar blauwe Regen gra cieus langs slingert en roosjes bloeien en groeien alsof het volop zomer was. Op het midden is een nis uitge bouwd waar de Godin Flora een eere- plaats krijgt. De gang tusschen restauratie en gebouw wordt met glas overdekt en in een bloementuin herschapen. In de zijwanden van de hal worden groote ruiten aangebracht, zoodat de be zoekers, die in de verand* van de restauratie wat uitrusten, door het hoofdgebouw kunnen zien. Van daar tot de grens van het bijgebouw heeft men een breedte verkregen van 75 meter. Al de gebouwen worden electriach verlicht, terwijl de verwarming gratis geschiedt door de Nederlandscho Maat schappij voor Centrale verwarming te lAmsetrdam. Het was zonder twij fel een belangrijke quaestie om de duizenden menschen, die deze expositie willen zien, naar en van Boskoop te krijgen. Daarom zal er eene buiten- verloren". „Hoevelen leven in de natüur zonder daarvan iets te leeren". De Boakeopsche kwoeker, kweekt niet alleen zijn planten met hart en ziel, maar ziet ook het schoone van deze natuurkindoren! De catalogus is reeds zoo goed als klaar en bevat o. m. ruim vijfhonderd inzendingen. Wij zullen nog wel eens gelegen heid hebben op deze Jubileums-ten- toonstelling terug te komen. VAN DEN E f f e c t e d h a n tlI te Amsterdam. 20 JAN. 1911. StAxtsltteniuiieu Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. Id. Obl. (Gr, Russische Spwmij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicoiai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Odi." Vorige Koers sa9/,» 93'/, 03% 99 V, 89% 94 90 Vi 92'/, Krijgen, uaaiuiu i eeue uuiw" gewone dienstregeling worden gemaakt on wol zoo dat van Gouda van 's jJDUiOUu. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester van het In- vorderings-bureau, die door den heer K. de Jong is nagezien en accoord bevonden, bleek dat bij een uitgaaf van f 289.225 er nog een batig saldo van f 197.22s in 1910 was overgebleven. De Voorzitter stelde voor het in- varderings-bnreau evenals vorig jaar een subsidie van f 225.— te verleenen, *en de contributie niet te verhoogen, Tiet welk beide werd goedgekeurd. De "heer H. A. M. Duynstee, die aan de beurt van aftreding was, werd met algemeene stemmen als bestuurslid herkozen, ook de heeren J. J. Bik en L. van de? Beek werden in hunne bestuursfuncties van het Invorderings bureau gehandhaafd. De plannen der Marktcommissie hebben heel wat discussie uitgelokt. Een commissie uit het bestuur heeft met den Voorzitter der Marktcom missie den heer J. van Galen gecon fereerd over de plannen en het is haar uit de overgelegde bewijzen gebleken dat uitbreiding van het Markterrein een dringende noodzakelijkheid is. Tiooal* de toestand thans is, is ze on- houdbaar. Thans worden in de Waag, de vette varkens en biggen gewogen en verhandeld, en in hetzelfde ge bouw moeten de landbouwproducten ten verkoop worden aangeboden. Het kan niet anders of de onwelriekende nren van het vee moeten zich mede- en aan alles wat in hetzelfde ge bouw is onder gebracht. Daarby is het noodzakelijk dat ook bat pluimvee hetwelk thans op open Moercapelle. Vanwege de afdeeling „Zevenhuizen en Omstreken" van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw trad Woensdag de landbouw- onderwijzer G. v. d. Molen, uit Vlaar- dingen, als spreker op. Hij toonde zeer duidelijk de groote waarde aan van wat theoretische kennis voor den practischen landman is. Vooral inzake bemesting en veevoeding gaf spreker veel nuttige wenken, tevens het be lang betoogende van landbouwonder wijs. Capelle a. d. IJsel. Voor het Groot Nationaal Concours dat op Hemel vaartsdag hier wordt gehouden, zijn reeds 20 vereenigingen ingeschreven. Voor den marschwedstrijd zijn ook al verschillende liefhebbers, zoodat er flink feest kan worden gevierd. De Cappelsche IJsclub besloot zich aan te sluiten bij den Nederland schen Schaatsenrijdersbond. IJb en wederdienende, stelt zij zich voor een wedstrijd in het schoonrijden voor paren te houden en daartoe de i meest bekende schoonrijders(ster8) nit te noodigen. Schoonhoven. Gisteren waagde ziek een 7Vrjar^ knaapje op het zwakke ijs met het ongelukkig gevolg dat hij er door zakte en verdronk De tentoonstelling te Boskoop. Het Hbld. schrijft: Wij zyn in Boskoop geweest om ons persoonlijk te overtuigen van de vorderingen der gebouwen die voor dit doel noodig zyn. Groote tentoon- en wel - morgens 7 uur af tot 12 uur, elk uur een boot klaar ligt om de bezoekers naar Boskoop te bitengen, terwijl men 's avonds teil uur nog uit Boskoop kan komen. Voor logies der zestig internationale juryleden, w. o. pes Nederlanders, is ook gezorgd; zij jogeeren voor he't meerendoel bij particulieren. Het bijgebouw zal niet het minst belangrijk worden, daar toch komen de nieuwigheden efi men rekent dat die de geheele ruigte in beslag znllen nemen Zie, die paar woorden spreken een boekdeel, imtaers waar op de meeste tentoonstellingen, nationale en internationale, de novelties op enkele vierkante meters kunnen staan, hoeft men in het dorp Boskoop 800 vierk. meter noodig. Er zijn kweekers die dertig inzendingen van nieuwe Rho dodendrons zullen toonen, van elke verscheidenheid drie stuks. De hybridisatie is er met reuzen schreden voortgegaan, dank zij het voorbeeld van den directeur der Rijks- wintertuinbouwscheol, die ook tal van nieuwe planten zal exposeeren. Deze inzendingen znllen de aandacht van de geheele kweekers wereld in beslag nemen. Om ons geheel op de hoogte te stellen hebben wij een aantal kweekers bezocht en gezien dat er op de meeste kweekerijen een aantal kassen waren gebouwd, speciaal om de planten in bloei te trskken. Kassen vol met nieuwe Rhodo's, raqt Azalea's enz. Netheid en ordp heerscht, ook hier overal en uit alles blijkt, dat zoowel de grootste als de kleinste kweeker er toe wil bijdragen om het vijftigjarig bestaan der Pomologische Vereeniging zoo glorierijk mogelijk te vieren. Er wordt ook over niets anders gesproken dan over de tentoonstelling, bij den barbier, den kleermaker, in de kroeg, thuis bij den haard is het groote feest schering en inslag. De dames zullen echter blij zyn als alles achter den rug is, immers de meesten weten niet meer of zij nog een man hebben! Gelukkig dat de Boskoopsche vrouwen ook een steentje kunnen bijdragen om de tentoonstelling te doen slagen; er worden namelijk in het programma planten gevraagd, die in de huiskamer aforceerd zijn. Op een van de kweekerijen trof ons het volgende dat op de wanden van een gang is geschilderd waar 't per soneel steeds door moet: „Op ieder van ons is gerekend. Een oogenblik verliezen schijnt ons niets, maar hoe veel jaren gaan op die wyze niet ld. OM. 6e Emissie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet, Ver. St. van Mexico Att Obl. 1-4e serie 5 pet Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Id. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet lUnk- en Crediet-Instel llngen. Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelt ing Refining Co. Cert. v. AancF. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol (Jrediet lnstell en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav.Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Wijnbouw M(jen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Ondeni Dorische Petroleun In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Potr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart JlUcn. Ned.-Am. Stoomvaart Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. ri^ee- land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. rabak-Ondernem Ing en Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. ,Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen Hol! IJzeren Spoor wegmij. Aand Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleieentngfu. Arasterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 its. GELDKOERS. Prolongatie 33'/* pOt- 49 103 V: 88,3/: 59 209 54,/tfi 797/ii 28 'U 77% 207' 297 188 194 865 106' 154 457 426 1667jH 126* 167, 1107/, 67 76 10 7A 78 87 68 Koers van heilen 88% 93% J33% 99% 48 103% 54% 79 98% 77%« '208 189 201 877% 101! ken kalm, petrolenm verdeeld, mijnen beter. Hacoieneultuur in Suriname. Xn de vergadering der Koloniale 'Staten van Suriname word mededee- ling gedaan van een telegran» van den minister van Koloniën, meldende de beslissing door de Tweede Kamer ge nomen inzake de liquidatie der baco ven-cultuur. Zonder discussie werd met alge meene stemmen aangenomen een voor stel van den heer Smith om het on derstaand telegram aan H. M. Konin gin te zonden. „Koloniale Staten Suriname Gelezen telegram minister van Koloniën aan Gouverneur, berichtende dat kamer aangenomen heeft liquidatie bacoven- cultuur, die beslissing ten zeerste betreurende als groote ramp voor de Kolonie beschouwende, achten voortzetting bacovenpultuur met tusschenbeplantingon als door Gouverneur voorgesteld eenig middel ter verbetering oeconouiischen toestand en opbeuring landbouw, geen nut verwachtende van zending eener commissie uit Nederland, daarom moenencle die to moeten ontraden, Achten verplicht eerbiedig Majesteit te verzoeken Gouverneur te ontbieden om door Opperbestuur te worden ge hoord omtrent overgroot belang ko lonie voortzetting bacovencultuur. Mocht onverhoopt daartegen over wegend bezwaar bestaan, alsdan Gou verneur opdragen Commissie van be voegde personen naar Nederland te zendon tor verdediging by Opperbe stuur belang Kolonie". De heer A. A. Knuyver, oud president van de Kamer van Koop handel te 's-Gravenhage, is niet on gesteld aan een ziekte, maar lijdt aan verval van krachten, wat met het oog op zyn hoogeu loeftyd van bijna 83 jaar, na een zoo werkzaam loven geen verwondering behoeft te baren. Clark is met algemeene stommen I gekozen tot speaker van het volgende j Amerikaanschö congres der democraten. De kustverdediging De Times het Noderlandsfidie kustverdedigingsvoorstel besprekende I zegt, dat, tot het tegendeel bewezen I is, wij verplicht zijn do verzekering van de Nederlandsohe regeering aan I té nemen, dat geen vreemde mogend- I hoid getracht hooft op do Nodorland- I scho regoering invloed nit te oefenen, j wat het blad nader uiteen zet. Do Times voegt er aan toe, dat I volken gelijk personen alleen hun i| zakenleven en levensvoorwaarden kun- jj 154 454% 168 163/,* 110 667a nen ontwikkolen door in vriendschap If te leven met hun naburen on. door f gebruik te maken van rechten, die zij wettelijk bezitten. Te Amsterdam is aangehouden en I' ter beschikking gesteld van de Haag- sche politie een 30-jarig man, diejlos- I tijds een brief schreef aan den Mihister van Financiën waarby hij dreigde op 1 den minister een aanslag te zullen doen indien hora geen pensioen verleend j werd. I)e man is oud-matroos en af go- 1 keurd voor uen zeedienst zonder recht I op pensioen. Hij maakte den indruk den brief alleen geschreven te hebben I om in de gevangenis te komen. 220'; 168.— 99'/ 28% 17 fl% 16% 108% 161 78% 67'%, 220 99'/» 28% 175»/,, 16% 108% van het Koninklijk Meterioiogiaoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 778.3 te I Arlon laagste stand 748.6 to Hapa- I randa. Verwachting tot don avond van I 21 Jan. Zwakke uiteenloopeude winden, j I meest betrokken en nevelig, weinig I of geen neerslag, kouder. VAN MANTELS COSTUMES. BLOÜÖEN, WOKKEN lot zeer lage prQzed. Aanbevelend Specialiteit in Miniels co ('(Humes. Amerikanen zeer lusteloos, nationale staatsfondsen beter met levendigen handel, culturen prijshoudend, tabak- X'BKDnCBBUKT BIJ 08 REKONSTKAKtBOH- Gebbkobmbbbde Gemeente alhier. Zondag '22 Januari, 's Morg. 10% uur, De. H. VAN ASSKNDIÜLFT, alhier.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2