it als ANT BMBIJ EDELE HAKTEN. No. 11467. 49e Jaargang. I Eiaitexi laxxd.. Buitenlandsch. Nieuws. ZLA-. F£’( ILLt:iO\. Woensdag 25 Januari 1911. XTieuws- en. voer Govida en. Oxxxstxelcezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. a soorten i dagelijks i op DB OUDE BEDIENDS. (Wordt vervolgd.) ERIJ. I VOEDERS >rten vogelt» losthavqn 31, g 10. Dlgbeid, istiviteiten. nrood” n. m. Jongenlje- uur. Uitvoe- zangvereeni- leeft doen ar- ienen daartoe Luijsen, Markt gvereeniging >n 36. rd", &L uur, 1. afd. Gouda heid”. Dee avonds verklaarde de huisknecht, dat Mikoiaï was teruggekeerd en ook de paarden had gekocht; hjj was ech ter boni en blauw geslagen, zoodot 'Z GOtlDSÉHËCÖÏIRANT. rine-iugenieur, die de leiding had, de schotten en nam hij dè Bekeringen uit den stroomloop weg. Daarna gaf hij aan ieder der in het ruim ongesloten mannen een kali-patrooh in den mond, ten einde het koolzuur te neutrali- seeren. a Spanje.’ De Spaansche Staatscourant, de „Gaceta”, bevat een Koninklijk besluit uitgelokt door den Minister van Open bare Werken, waarin ein volledig pro gram wordt gegeven t£r verhindering der landverhuizing. I Het aantal Spaanscheland verhuizers jaar 160.000, ir Argentinië nipgtoezicht, vergadering ammissie vai) PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post- 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco j>er post- 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tibndhwh» 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Telefoon Interc. 82. aregeld tijdig itvangen van vermakel^k- on» uur. Losing riser voorde echter door één der aldaar gezagheb bende personen bevel gegeven de kis ten van Svaars on zijn metgezel van de andere afgezonderd te houden en gedurende eenigon tijd bleven zij zoo boven do aarde staan. Later werden zij begraven in het ongewijde gedeelte van het kerkhof, zonder eenige godsdienstige ceremonie. België. Brussel krijgt ook zyn métro. De Vlaamsche Gazet meldt dienaangaande: „Naar uit goede bron wordt ver zekerd, bekommert zich de regeering niet om al het gerucht on hot protest die opgaan tegen het ontwerp van onderaardschon spoorweg te Brussel. „Aan de groote ondernomen, die aarzelden zich moeite en kosten op te leggen om de lastenkohieren on plan nen der werken 4te doen bestudeeren, uit vrees dat alles kan overhoop ge- góoid worden, is de stellige verzeke ring gegeven, dat het werk zal door gedreven worden, tegen wind en t ij op. „Anderzyds wordt nu gemeld, dat de regeering, wordt in de Kamer een debat hierover aangek noopt, en een dagorde tor stemming gelegen, de ka- binetskwestie zal stollen, zoodat wij een kruis mogen maken over de ver wachtingen die werden gekoesterd.” Bij de Belgische Kamer is door den heer Franck, afgevaardigde van Ant werpen, oen verzoek ingediend, om een interpellatie te rnogen richten tot den minister van buitenlandsche zaken, over de houding die de Belgische re gering denkt aan te nemen in verband met do neutraliteit van het koninkrijk, en de vrijheid van de Schelde, die be dreigd worden door het Nederlandse he ontwerp tot versterking van Vlissingon. Do interpeiiant is voornomen» hier voor de urgentie te vragen in de Kamer. 5) „En wat heb je gedurende je af wa zigheid gegeten „Och, wat komt het er op aan, dat ik sedert gisteren niets gegeten heb 1 Ik lijd immers geen honger. Gunt men mij dan mijn eten niet? Als ik giste ren niets gegeten heb, dan eet ik van daag maar wat meer.” Sedert dien tijd wachtte men zich wel, hem al te bepaalde bevelen te geven werd hij ergens heengezonden, dan zeide men hem vooraf nauwkeu rig, wat hem te doen stond, indien de betrokken persoon afwezig was. Benige maanden na het hierboven medegedeelde avontuur reed Mikoiaï naar de nabijgelegen stad om nieuwe ploegpaarden te koopen hij was namelijk een meester in het paarden gekozen tot |id va sectie der Akadewd pen te Parijs. Er was begrijpolykerwijs enorme be- ’otW^pWor «temming, waar aan door 58 leden van de Akademie werd deelgenomen. De vereischte ab solute meerderheid werd bij eerste stemming door geen der beide hoofd- candidaten verkregen. Mevr. Curie kreeg 28 stemmen, prof. Branly 29, Breillouin één stem. Bij de herstemming ging die ééne stem over op Branly, die dus gekozen werd verklaard. Zoo bleef dus het Instituut van Frankrijk nog zonder vrouwelijke leden. Maar reeds de ver- deeling der cijfers wijst er op, dat mevr. Curie een volgend maal niet zal worden buitengesloten. Trouwens, Branly, wien ditmaal de groote eer te beurt viel, dankt zijn verkiezing niet enkel aan het feit, dat hij een man ishij is ook een geleerde van ongemeene qnaliteiten. Zoo heeft hij door zijn „coherer*4, die bij de draadlooze telegrafie toepassing vindt, zeer veel bijgedragen tot de ontwik keling van de radio-telegrafie. De toepassing van het, beginsel van den „conerer" is wel is waar door Marconi nailer uitgewerkt, en voor toepassing De nieuwe minister van financiën in Oostenrijk-Hongarije dr. Meijer heeft een rede gehouden, waarin hij mee deelde eerst met de fracties te willen onderhandelen, alvorens een nieuw financieel programma samen te stellen. Hieruit zijn twee conclusies te trekken, 1°. dat dus het plan van zijn voor ganger is ingetrokken 2°. dat het ontzettend lang zal duren eer dr. Meijer’s plan zal uitgewerkt ■ijn. Bij de groote hoeveelheid fracties «al er van vlugge afwerking geen •prake zijn. Dat zou eerst dan kun nen, wanneer de Tsjechen en Duit- schers met elkaar verzoend waren, waartoe de regeering nu een poging laat doen door Graaf Thun, kanselier van Bohemèn. Tot zoolang staat het derde kabinet Bienerth er wat de financieele regeling aangaat, niets beter voor dan de vorige gelijknamige ministeries. De coadjutor van Weenen heeft een schrijven aan de Katholieke vereeni- gingen gezonden om een geestelijke als raadsman te nemen en haar sta tuten aan de kerkelijke overheid voor te leggen. Hoe goed katholiek men in Weenen ook is, clericaal is men er zeker niet en er heerscht over dit schrijven dan ook groote ontevreden heid. De studentenvereeniging heeft al geprotesteerd en verder besloten geen geestelijk voogdijschap te zullen aanvaarden. Zelfs clericale bladen schrijven, dat de coadjutor de Weeners niet goed kent. Men schijnt er daar niet zoo van gediend als hier. Amerika heeft aan Ecuador, met het oog op het Panamakanaal, ge vraagd om de Galapagos-archipel in pacht te mogen ontvangen voor den tijd van 99 jaar tegen een vergoeding ineens van 15.000.000 p. st. De president heeft met verschillende Ecuadoreesche notabelen onderhandeld die zich allen er tegen verklaarden. Men begrijpt welk belang Amerika er bij heeft, dat deze eilanden-groep niet door de een of andere mogendheid wordt bezet en misschien versterkt. In de Fransche Kamer heeft de socialistische afgevaardigde Guesde een voorstel ingediend, waarvoor hij onmiddellijke behandeling vroeg. Zijn voerstel beoogde om uit de wet de arbeiderspensioenen, die artike- des avonds nvergajering 1 Oud-Óntfcr- Gouda. rd” 8‘/, uur gadering v<n avereeniging in de praktijk geschikt gemaakt, maar de vinding is toch van Branly. Het nieuwe Akademie-lid word in 1846 to Amiens geboren. Hy stu deerde te St. Quentin en Parijs en promoveerde in 1873 tot doctor in de natuurwetenschappen en in 1882 tet doctor in do geneeskunde. Na als docent en laboratoriumleider verbonden te zijn geweest aan de Pa- rysche Sorbonne, werd hij benoemd tot hoogleeraar in dn natuurkunde aan de katholieke univorsiteit te Parijs, welk ambt hij nog bekleedt. Rusland. Men meldt uit Petersburg, dat de pest op verschillende plaatsen aan den Transbaikal-spoorweg gesignaleerd is. Verschillende gevallen zouden onder de reizigers zijn vastgosteld. Dè gevreesde ziekte schijnt zich dus van uit Mandsjoerye, zoowel naar het Noord-westen, als naar het ZuidUn uit te breiden. De chef van het paleisbeheer in Tsarskoje Selo, gonaraal Pesjkoff, hoeft zich door cyaankali in te nemen ver giftigd, omdat een tot nog toe onop gehelderd manco in aan zijn bestier toevertrouwde sommen was vastge steld. bedroog in het afgeloo] waarvan er 120.000 vertrokken. Een nieuwsbureau Jnoldt, dat de kapitein-generaal van [Saragossa den militairen gouverneurr resteeren. De beweegn zijn onbekend. De zaak geeft aanleiding tot leven dige commentaren. Fhankri*. Mevr. prof. Curie is ateHwddan niet van jMMtMBBkunde 4ip van Wetenschap- Jontenkljk-Hongarlze. De professoren van de drie wereld lijke faculteiten der Weensche uni- versiteit namen eergisteren op voor beeld van de Duitsche hoogleeraars een motie aan tegen de Katholieke theologie-pbofessorcn, die den moder nisteneed afgelegd hadden of nog af leggen zullen. Japan Het anarchistenproces. De anarchisten, veroordeeld wegens samenzwering tegen den Mikado en knechts eene berisping gegeven, waar na deze den volgenden dag uit zijne betrekking wegliep en bij zekeren heer Von Zeil, die een Duitscher en een verklaard vijand van mijn vader was, in dienst trad. Nu wilde het toeval, dat onk do heer Von Zell met onzen vroegeren knecht en eenige andere knechts, die ossen naar de markt dreven, deze bezochten. Zoodra de heer Von Zeil Mikoiaï gewaar werd, naderde hij diens wagen en begon mijn vader te be schimpen, waarop Mikoiaï hem een „schoft” noemdeen toen de heer Von Zeil zijne smaadredenen over, mijn vader voortzette, bracht Mikoiaï hem een slag met de zweep toe. Nu vielen natuurlijk onte vroegere knecht en andere gezellen van den heer Von Zeil op den oude aan en mishandelden hem, totdat hij bloedend bleef liggen. Toen mijn vader dit vernam, spron gen de tranen hem in de oogenhij kon het zich zelf niet-vergeven, dat hij zich zoo barsch tegenover Mikoiaï had getoond, terwijl deze toch alleen uit bescheidenheid over het voorge vallene had gezwegen. Toen Mikoiaï hersteld was, deed mijn vader hem een zacht verwijt over dit zwijgenaanvankelijk wilde hij ook nu nog niet spreken en bromde hy op zijne gewone wijze eenige on- Engeland. Het stoffelijk overschot van de twee desperados, „Fritz’’ en „Jozef”, die bij het beleg in do Sidneystseet waren omgekomen, is gisteren uit het lijken huis te Stepney, waar de overblijfselen sedert den dag dor belegering gelogen hadden, naar liet kerkhof van Ilford gebracht. Het waren twoe kleine, een voudige, iepenhouten doodkisten, die werden overgevoerd, en ongeveer vier voet lang, met een dun, koperen plaatje op het deksel. Op één daar van was gegrift Fritz Svaars, oud 27”, het andere droeg hot nog kortere opschrift Josef, oud 25”. Op de plaats van bestemming deed zich een incident voor. De geestelijk»* drukte er zijn afkeuring over'uit, dat de kisten in de kapel waren gebracht, Toch ging hij eindelijk tot het eerste gedeelte van don dienst over, en de gebeden van de |Cerk van Engeland werden over de doodkisten dor beide gauwdieven evenzoo gelezen als over die der andere dooden. Bij het verlaten van de kapel werd verstaanbare woorden maar tenslotte toonde hij zich toch ontroerd, en nu begonnen beiden, mijn vader en Mi koiaï, te weenen als kinderen. Mijn vader zond den heer Von Zeil oen uitdaging tot wn duel, wat den laatste nog lang in het geheugen zou blijven. Zonder de tusschenkomst van den dokter zou de offer vaardige edelmoe digheid van Mikoiaï niet aan het liéht gekomen zijn. Maar om een andere reilen haatte Mikoiaï dezen geneesheer sedert geruimen tijd. Een schoone, jeugdige tante, éen zuster van mijn vader, woonde bij ons in huis. Ik hield zeer veel van haar, want zij was oven goedaardig als schoon. Het verwonderde mij ook vol strekt niet, dat alle menschen veel van haar hielden, onder anderen ook dn dokter, een jonge, begaafde man, die in de geheele streek zeer gezien was. Mikoiaï had den dokter vroeger zeer goed kunnen lijde'n, hem zelfs een „uitstekenden kerel” genoemd, en hem geprezen, dat hij zo» flink op het paard zat. Maar toen do dokter her- haaldelyk en met niet te miskennen plannen op tente Marynia in huis kwam, begon Mikoiaï hem met andere oogen aan te zien. Van nu af aan gedroeg hij zich hoffelijk maar afge trokken jegens hem, alsof hij hem volkomen vreemd was. Vroeger had Dlhtschland. Het onderzoek der verongelukte on derzeeboot „U. 3” die thans in het droogdok ligt heeft uitgewezen, dat het ongeluk, zooals reeds werd vermoed, moet worden toegeschreven aan het gedeeltelijk open blij ven van een ventilatie-schuif. Aan een tekort koming van het personeel kan hier niet worden gedacht, want de wijzer, die met de schuif in verbinding staat, stond op „toe”. Maar de schuif was drie centimeter open gebleven, waar schijnlijk door roest. Door deze kleine opening stroomde nu het water in oen hoeveelheid van vijf kubieken meter per minuut naar binnen. In gewone omstandigheden zou die door een elec- trrichen motor gedreven pomp gemak kelijk in staat zijn geweest om dit water te verwijderen. Maar door een nog onopgehelderd toeval weigerde dit pomptoestel. Opdat geen kortslui ting zou ontstaan, sloot toen de ma- hij niemand onder de oogen durfde komen. Mijn vader ging hem onmid dellijk opzoeken. „Wat is er gebeurd, Mikoiaï?” vroeg hij. „Ik heb gevochten,” was het laco nieke antwoord. „Schaam je je niet, oude, op zulk een hoogen leeftijd nog domme stre ken op de markt uit te halen Heb je dan geheel en al het verstand ver loren Zóó oud én nog zóó dom 1 Een ander zou ik, na dergelijke wan ordelijkheden, wegjagen. Je moest je schamen 1 In plaats van den anderen bedienden een goed voorbeeld te ge ven, bederf je ze nog meer.” Mijn vader was werkelyk boos op Mikoiaï, en wanneer hij in toom ge raakte, was er .met hem niet te gek scheren. Het opmerkelijke bij deze gebeurtenis was echter, dat Mikoiaï, die niet gewoon was een afstraffing zwijgend te ondergaan, in dit geval geen enkel woord tegensprak. De oude bleef hardnekkig zwijgen; tevergeefs vroegen allen naar de toedracht der zaak Mikoiaï antwoordde niete. Het voorval was hem intusschen slecht bekomenden volgenden dag was hy zoo ziek, dat men den ge neesheer moest ontbieden, en deze bracht eindelijk licht in de zaak. Mijn vader had de vorige week een der len te schrappen, die betrekking heb ben op een bijdrage der arbeiders aan hun pensioen in den vorm van een van hun loon afgehouden bedrag. Guesde wilde die bijdrage der arbei ders vervangen, door een verhooging der successierechten op kapitalen, die grooter zijn dan 50.000 francs. De bijdrage der arbeiders, op 80 millioen geschat, wilde hij doen op brengen door 257.000 families, die de bezitters zijn van de helft van Frank rijks fortuin. Klotz, de minister van financiën, on Viviani, de oud-minister en socialist, bestreden Guesde. Viviani wees er op, dat mijnwerkers, en spoorweg beambten wel meer dan 9 francs bij dragen, het bedrag dat de wet voor schrijft. De Duitsche pensioenwet, ook door de Duitsche sociaal-demo- craten aangenomen, vraagt heel wat zwaarder, offers van den arbeider. Indien het voorstel-Guesde wordt aan genomen, zoo zei Viviani, vernietigt men de wet, zoo niet in materieelen zin, dan toch moreel, wat erger is. Na een verklaring van Briand, dat de regeering, indien de Kamer het voorstel-Guesde aanvaardt, zich niet voor de toepassing der wet verant woordelijk kon stellen, werd de ur gentie met 390 tegen 198 stemmen ver worpen. bii,,»..,— i - langsti PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 gewone regels met bewysnummer f 0.55 Elke regel meer - 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Mikoiaï hem ook wel een» de los ge lezen. Menigmaal had de dokter zijn bezoek bij ons wat te lang gerokt,' fl waarna Mikoiaï, die hem bij hot aan trekken van zijne jas behulpzaam was, hem toebromde: „Waartoe is het noodig, zoo laat rn dop nacht te blijven plakken Zoo iets heeft men nog nooit gezien 1” Nu bromde hij wel niet meer, maar I bewaarde daarentegen het stilzwijgen als een visch. De goede doktor be merkte al spoedig, wat hiervan de oorzaak was, en ik geloof, dat hem dit niet byzonder welgevallig was, al lachte hij den oude even vriendelijk toe ais voorheen. Gelukkig voor den jongen Aesculaap koesterde tante Marynia heel andere gevóelens voor hem dan de oude i Mikoiaï. Zoo gebeurde het op zekeren 1 avond, dat do maan het salon zeer romantisch verlichtte, dat de geur der 1 jasmijnstróiken uit den tuin door het openstaande venster binnenstroomde, dat tante Marynia aan de piano„lo questa notte sogno” zong, en onze I dokter haar naderde, om haar met I trillende stern te vragen, of, zij ge- loofde, dat hij zonder naar kon leven.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1