II d EDELE HARTEN. No. 11471. 49e Jaargang. Maandag 30 Januari 1911. behalve Zon- en' Feestdagen. II it •s n Buitenlandse^ Nieuws. n lEULLLIOA 1 2bTie-cL-ws- exx ^.d.-Trextezxtie1olsud. voer G-oxxda, OxxxstxelcexL. Verschijnt dagelijks Emtsn leixxd.. Ben ik Kiezer? Telefoon Interc 82. de lijfrente worden de 75 ze- S- kind to marken. dor een un, rustig dan de best van medelijden 60UDSCHE COURANT. logs- stegen. Oohtenrijk-Hongaiuje. Een rijk eigenaar te Miskolfcz, in Hongarije, leefde sinds eenigen tijd in onmin met zijn neven en nichten. Onlangs is hij gestorven en vermaakte marinebegrooting weer Admiraal Montecucoli tranen in de oogen. „Laat mij naar o w vroeg zij. y, ;was. De goede priester, die Hanna Daar ik wist, dat de doodkist was vroeger reeds onderricht gegeven had, In ’t algemeen is Australië niet een land waar de Europeesche pers zich bij voorkeur mee bemoeit. Echter is in ’t begin dezer maand in het Au stralisch Gemeenebest, de 10-jarige vereeniging van de afzonderlijke staten herdacht. Vóór 1900 bestond het vijfde werelddeel uit zes afzonderlijke staten. In 1900 verkreeg men overeenstem ming tusqchen de wenschen en ver langens der zes verschillende staten en het moederland, Engeland. Op 1 Januari 1901 trad een wet in werking waarbij de zes „staten” eeM eenheid werden. Het merkwaardige van Australië is juist, dat het op ’t gebied van sociale wetgeving het oude” Europa vèr voor is. Do regeering be staat uit leden van de Labour-partij, de arbeiderspartij, die bij de laatste algemeene verkiezingen in Mei van het vorige jaar een sterke meerderheid in het Bondsparlement wist te ver overen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post- 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post- 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendkweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel ei^de Postkantoren. Telefoon Interc. 82 tels in het Lagerhuis en beschikt in den Senaat ook over een zuivere meerderheid van 10 leden. Bij de behandeling van de begroo- ting van Binnenlandsche Zaken heeft de Fransche Kamer Vrijdag een paar belangrijke beslissingen genomen. Allereerst nam do Kamer een motie van Jaurès aan, waarbij de regeering werd uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk don leeftijdsgrens voor het ouderdoms pensioen op 60 jaar te brengen en do verzekering tegen invaliditeit te orga- niseeren. En verder nam zij een beslissing inzake het optreden van den revolu tionairen Afbeidsbond, de C. G. T. Zooals reeds gemeld is, heeft de afgevaardigde Berry een interpellatie gehouden over het optreden der 0. G. T. Hij vroeg opheffing van haar rechtspersoonlijkheid en Laivelle wilde haar door den rechter ontbonden zien. Briand zette opnieuw het standpunt van de regeering uiteen. De revolu tionairen hadden tijdelijk de macht in handen, maar weldra zou hun door de meerderheid de leiding worden ontnomen. Ontbinding zou een slechten indruk maken op de arbeiders. Toch zal de regeering niet schromen zoo noodig krachtdadig op te treden tegen het ij„_ n n m Ten slotte werd een motie van de afgevaardigden Grosdidier en Verlot met 398 tegen 3 stemmen aangenomen, waarin verklaard werd, dat de Kamer het standpunt der regeering goedkeurt, en vertrouwt dat zij de ontwikkeling viyi de vrijheden der vakverenigin gen zal verzekeren en deze houden binnen het terrein, haar door dé wet ten voorgeschreven. In Oostenrijk-Hongarije zijn do en-:""1-- stemde er niet alleen mede in, om Hanna gelegenheid te verschaffen tot eene meer uitgebreide ontwikkeling, maar prees mij ook om mijn ijver. „Ik zie,” zeide hij, „dat ge ernstige pogingen aanwendt, om het vertrou wen, dat de stervende in u stelde, te rechtvaardigen. Nu ge zelf nog maar een kind zijt, strekt u dit tot eero, aangenomen dat ge hierbij evenveel volharding als ijver aan den dag zult leggen.” Ik bemerkte dat de geestelijke over mij tevreden was. Waarschijnlijk schepte hij er meer vermaak in, dan hij er zich boos over maakte, dat ik plotseling de rol van den heer des huizes op mij genomen had. De oude, man moest zeker overtuigd zijn, dat, ondanks het kinderlijke in mijn op treden, de beweegredenen toch zu ver en goed waren en het zandkorreltje, dat door hem in mijn hart was ge plant, begon te ontkiemen. Overigens was ik bepaald een lieveling van den bejaarden priester. In mijn ki iderjaren had ik steeds vrees voor hem gekoes terd, maar sedert ik mijn jongelings jaren ten einde liep, begon ik hem meer te beheerschen al spoedig had ik zijn zwak voor mij bemerkt, en ik was volstrekt niet angstvallig, dit te mijnen gunste te exploiteeren. (Wordt vervolgd.) aangekomen en Mikolaï juist gekist werd, wilde ik eerst gaan zien, of alles gereed was, alvorens Hanna er heen te leiden. Terwijl ik mij naar de sterfkamer begaf, ontmoette ik madame d’Yves, en verzocht haar een ©ogen blikje op mij te wachten, daar ik iets met haar te bespreken had. Nadat ik een oogenblikje gebeden had bij het lijk van den ouden Mikolaï en de laatste maatregelen voor zijne begra fenis getroffen had, keerde ik naar de Franchise terug, on verzocht haar,, na verloop van de eerste wéék van den rouwtijd, Hanna in de Fransche taal en de muziek te onderwijzen. „Monsieur Henri,” antwoordde ma dame d’Yves, die er ongetwijfeld boos over was, dat ik zoo zelfstandig te werk ging, „ik zou het gaarne doen, want ik houd veel van het jonge meisje, maar ik weet niet, of dit overeenkomt met de plannen uwer ouders, zooals ik ook ernstig twijfel, of zij ook bijzonder ingenomen zullen zijn met de positie, waarin u Hanna wilt plaatsen. Toch vooral niet al te veel voortvarendheid, monsieur Henri De weigering der FranQaise maakte mij in niet geringe mate boos intus- schcn verschafte het mij eenigen troost, nat ik bij Pater Lodewijk gelukkiger HANNA. 9) „Om u te dienen, mijnheer!" ant woordde Franz, op wien mijn gebie dende toon blijkbaar indruk gemaakt had. Ik moet bekennap, dat de „mijnu heer”, die deze betiteling voor het eerst vaiï de lippen van den bediende Koorde, nauwelijks in staat was een lachje Van zelfvoldoening te onder drukken het aangenomen stijf-deftige gezicht kwam den „mijnheer" hierbij echter te hulp. Een oogenblik later was het couvert gereed, de deur ging open en Hanna verscheen in een zwart rouwkostuum, dat de kamenier en de huishoudster des nachts voor haar ver vaardigd hadden. Zij was zeer bleek ep haar oogen getuigden van over vloedig vergoten tranenhaar zware gouden vlechten werden door een zwarten strik saamgebonden en daal den op haar rug af. Ik ging haar te gemoet en leidde haar naar de tafel. Mijne hoff^kheid en dé ongewone vrije beschikking van ten minste f 100 (nominaal) ingeschreven in de Groot boeken der Nationale Schuld, of van ten minste f 50 ingelegd bij de Rijks- postspaarbank, bij een bij de wet ge noemde vereeniging die rechtspersoon lijkheid bezit. Eicamenkiezers zijn zij, die aan de eischen van bekwaamheid door of krachtens de wet gesteld, hebben vol daan en benoemltiar zijn tot eenig ambt, tot de veJrulling van eenige betrekking of totale uitoefening van eenig beroep <4^ bedrijf, m. a. w. on derwijzers, ambtenaren, apothekers, enz. enz. Aan hen, die huh belasting nogf niet voldeden, mogen we dus raden, deze ten spoedigste ie voldoen, opdat dit geen reden zou kunnen worden door onwillekeurig verzuim het kiesrecht te moeten missen. Bij de aangifte voor loonkiezer is het niet verplichtend het juiste bedrag op te gevende wet gever heeft gerekend geen enkele on juiste opgaaf te ontvangen. Voor alle categorieën, behalve de belastingkiezers, is de aangifte telken jare opnieuw noodig. Nu de tijd daar is, van 1—15 Febr., verzuime niemand zich op te geven. Voor alle gewenschte inlichtingen verklaren de vrijzinnige kiesvereeni- gingen zich gaarne beeeid. Ziedaar een vraag, die thans, nu gedurende de eerste helft der maand Februari a.s. de gelegenheid wordt opengesteld zich ter gameente-secre- tarie als kiezer te doen inschrijven, een ieder bezig houdt. Immers, wij behoeven niet te betoo- gen, welk groot belang elk burger bij kiesrecht heeft. Er komen in Gemeenteraad, Pro vinciale Staten en Eerste en Tweede Kamer zooveel onderwerpen ter sprake die de belangen des volks raken, dat elk man, het aan zich zelf en aan de gemeenschap verplicht is te zorgen, dat hij, door gebruik maken van zijn kiesrecht, directen en indirecten in vloed kan uitoefenen op den gang van zaken in gemeente, provincie en staat. En de vrijzinnigen mogen wel waak zaam zijn. Voor Ben, (Jie voor de eerste maal op de kiezerslijst moeten worden ingeX schreven, en ook voor hen; die zich.’ telken jare opnieuw daarvoor moeten' opgeven, vermelden wij hieronder aan wie volgens de wet het kiesrecht wordt verleend. De Kieswet onderscheidtbelasting- kiezers, huurkiezers, loon kiezers, spaar- bankkiezers en examenkiezers. Om kiezer te kunnen zijn moet men wezen mannelijk Nederlander en den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt vóór of op 15 Mei dezes jaars. Voor kiezer voor den Gemeenteraad moet men bovendien zijn aangeslagen in een plaatselijke directe belasting. Belastingkiezers zijn zij, die zijn aan geslagen in een of meer der Rijks directe belastingen en hun aanslag hebben voldaan, of vóór of op 1 Maart zullen hebben voldaan. Voor déze categorie is het niet noo dig zich aan de gemeente-secretarie op te geven, daar voor deze de plaat sing op de kiezerslijsten ambtshalve geschiedt. Als belastingkiezer wordt ook be schouwd de mede-eigenaar eener on verdeelde nalatenschap, waarvan in het afgeloopen dienstjaar grondbelas ting is betaald, mits zijn aandeel in den aanslag daarvan flfinstens één gulden bedraagt. Aangifte voor de kiezerslijst is in dit geval noodig. Huurkiezers zijn zij, die als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen sinds 31 Aug. 1910 tot 1 oor- ge- w zei Vrijdag, dat marine niet zoo duur was als oorlog. Ondertusschen vroeg hij toch maar even 312 millioen kro nen in 6 jaar meer, ’t Is toch wel leuk dat oorlog en' marine zoo elkaar de schuld geven. In het Gemeenebest bestaat leer plicht van 614 jaar, het openbaar onderwijs is overheerschend, en tus- schen de verschillende staten, bestaat vrijhandel, ofschoon voor het geheele rijk een hoog beschermend stelsel is ingevoerd. Hoe kwam de Arbeiderspartij zoo plotseling aan zulk een groote meer derheid Daarvoor zijn verschillende oorzaken 1°. Een belasting ope de onverdiende waardevermeerdering van grond is ingevoerd. 2°. Een 8-urige arbeidsdag is voor alle bedrijven tot regel gemaakt, terwijl binnenkort een wekelijksch arbeidsplan van 44 uur 4 uur op Zaterdag zal worden inge voerd. 3°. Een omvangrijk systeem van arbeidsbescherming is ingevoerd, al leen de ziekteverzekering is nog aan particulieren toe vertrouwd. 4°. Zijn er looncommissies gevormd, waarin arbeiders en patroons gelijk zijn vertegenwoordigd en wier uit spraak bindend is. 5°. Op de jongste begrooting is 24 millioen gulden uitgetrokken voor ouderdomspensioen, waarop vrou wen op 60-jarigen en mannen op 65-iarigen leeftijd recht krijgen, ter- v wijl invaliden vanaf hun 16e jaar op revolutionaire optreden der C. G. T. pensioen aanspraak hebben, zonder m tot eenige bijdragen verplicht te zijn. En al deze wetgevenden arbeid is verricht door de arbeidersregee- ring zelf, onder het kabinet Fisher of onder drang en met mede werking der Labour-partij. meeste steun heeft zij zich vei** «eïard door haar propaganda voor den aitf’ilf.iop van groote stukken land, die in kleine gedeelten werden ver- woent, met zeer gemakkelijke beta* fingscondities. Hierdoor was het dui zenden arbeiders mogelijk ook een 1 eigen boerderij te beginnen. In staten waar deze „landhonger” reeds gestild was, ging de Labour* Partij dan ook niet vooruit. Verder was zij op godsdienstig ge bied volkomen neutraal, zoo zelfs dat zij zich ten opzichte van den eisch van verschillende predikanten om den bijbel op de Staatsschool in te voeren, onzijdig hield. AI deze dingen hebben er toe mee gewerkt om de Arbeiderspartij een zoo groote overwinning te doen be halen. Zij bezet nu 44 van de 75 ze- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer- 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters on randen naar plaatsruimte. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Febr. 1911 hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis of twee huizen of gedeelten van huize» in dezelfde gemeente met of zonder bijbehoorenden grond enz., waarvan de huurprijs per week be draagt voor Gouda f 1.75; voor Ca- pelle a. d. IJ. f 1.50; voor Krimpen a. d. IJ., Nieuwerkerk a. d. IJ. en Schoonhoven f 1.25; voor Alfen, Am- merstol, Bodegraven, Boskoop, Gou- derak, Haastrecht, Krimpen a. d. Lek, Lekkerkork, Moordrecht, Ouderkerk a. d. IJ., Oudewater, Woerden, Reeu- wijk en Waddinxveen f 1.— Loonkiezers zijn zij, die van af 1 Febr. 1910 tot en met 31 Jan. 1911 bij niet meer dan twee personen, on dernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of be roep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een in komen hebben genoten van f 9.Ar week' voor Gouda; f 8.voor CapFllo ag. d. IJ.; f 7.voor Krimpen a. d. ^«Nieuwerkerk a. d. IJsel en Schoon- npvenf 6.50 voor Alfen, Bodegraven, Boskoop, Gouderak, Haastrecht, Krim pen a. d. Lek, Lekkerkerk, Moordrecht, Oudewater, Woerden, Reeuwijk of Waddinxveen; of dat zij op den len Febr. 1911 in het genot zijn vaneen door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk be drag; met dien verstande dat door hen, die in beide gevallen verke©ren, zoo noodig, ter bereiking van het ver- eischte bedrag, het inkomen, het pen sioen en de lijfrente worden samen geteld. Wordt het inkomen berekend met vrije woning of inwoning, of vrije kost en inwoning, dan bedraagt dit voor Gouda in het eerste geval f 87.50 per jaar en in het tweede geval f 212.50 per jaar, en kan hét geldelijke inko men daarbij worden getrokken. Voor elke gemeente in dit district zijn voor de beide genoemde gevallen verschil lende bedragen vastgesteld, die aan de gemeente-secretarie kunnen worden aangevraagd. Bij de berekening van het inkomen mag ook worden gevoegd de bedragen door de vrouw verdiend, en de helft van de door minderjarige kinderen ingebrachte verdiensten. Spaarbankkiezers zijn zij, die van af 1 Febr. 1910 tot en met 31 Jan. 1911 den eigendom hebben met recht van omgeving schenen het arme beklemmen en het verlegen te Toen wist ik nog niet, dat groot verdriet een eens hoekje weldadiger waj^/ gemeende betuigingen i en vriendschap. Het is dus niet onmo gelijk, dat ik de arme Hanna bij deze gelegenheid tamelijk tot overlast ben geweest door mijn streven om haar mijn taak van beschermer zooveel mogelijk ten goede te laten koihen. Zij bewaarde het stilzwijgen aan het ontbijt, en antwoordde slechts met een enkel woord op mijn vragen, wat zij eten of drinken wilde. „NietsDank u, mijnheer 1” Dit „Dank u, mijnheer!” deed mij pijnlijk aan, vooral, omdat Hanna ge woon was, vertrouwelijker met mij om te gaan en mij eenvoudig met „jonge heer" aansprak. Waarschijnljjk brach ten de wijze van mijn optreden, sedert den dood van haar grootvader, als- ;mede de volkomen veranderde ver houdingen, haar nog meer in verle genheid, dan waarjioe zij van nature reeds geneigd was. Onmiddellijk na het ontbijt nam ik haar ter zijde, om haar te zeggen „Gij moet weten, HannaL dat ge jiVan nu af aan mijn lieve zuslier zijt ,en dug niet meer „mijnheer” tégen mij moogt zeggen!” „Goed, mijn jongeheer Mijn toestand tegenover het jonge meisje, was op dit oogenblik hoogst zonderling. Ik wandelde met haar in de kamer op en neder, zonder te weten, wat ik haar zou zeggen. Ik had haar zoo gaarne hartelijk getroost, indien dit mogelijk geweest ware, zonder van den ouden Mikolaï en zijn overlijden te spreken; want dit zou haar smart opnieuw wakker geschud en haar nauwelijks gedroogde tranen weder hebben doen vloeien. Eindelijk zette ik mij met haar op een lage sofa in een hoek van de kamer neder, vlijde haar hoofdje aan mijn borsten streek zachtjes over haar gouden lok ken. Zij leunde op mij als op een be minden broeder, en vermoedelijk was het het zoet gevoel van vertrouwen dat nu in haar hart ontwaakte, dat opnieuw haar tranen deed vloeien. Zij weende bitter en ik trachtte haar te troosten, zoo goed ik kon. „Begin nu weer niet te weenen, lieve HannaDenk er liever aan, dat uw grootvader nu in den hemel is ik zal alles in het werk stellen, om..." Ik was zelf niet in staat verder te spreken, want ook mij stonden de grootvader gaan,7 „Laat mij jongeheer

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1