Opruiming W E-u-iten land.. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland "CTit d.e B=ers_ Gemengde Berichten. Stadsnieuws. MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, ROKKEN 2? oltexij en D. S AMSOM. Specialiteit In Mantels en Costumes Officieels Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam. - - *- - Rechtzaken. 3Qö8te Staats-lotarij. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht In Portugal vaardigt het Voorloopig Bestuur besluiten uit, die dan later door de gekozen Volksvertegenwoor diging zullen moeten worden goedge keurd. *»-• Thans heeft de.Voorl. Regeering een regeling van net kiesrecht uitge vaardigd, volgens welke regeling het eerste republikeinsche parlement, in April of Mei gekozen zal worden. Zaterdag zijn door de regeering de eerste 10 hoofdstukken van het ont werp ten einde gebracht. Een bepaald aanal districten is nog niet vastge steld elk district zal 4 afgevaardig den kiezen volgens het algemeen kies recht, dat echter geen stemplicht insluit. Elk Portugees, die 1 April yan dit jaar 21 jaar of ouder was, zal voor zoover hij lezen en schrijven kan, stemgerechtigd zijn. Geen kiezers zijn soldaten in actieven dienst, armlasti gen, veroordeelden, onder curateele gestelden en bankroetiers. Verkiesbaar is ieder, die lezen en schrijven kan, uitgezonderd militairen in actieven dienst, beambten, monni ken, die tot een religieuse gemeen schap behooren, personen die door een contract met,' den Staat zijn verbonden ep directeuren van door den Staat gesubsidieerde maatschappijen. De stemming zal niet in voor den eeredienst bestemde gebouwen plaats hebben. Behalve te Lissabon en te Oporto moeten de candidaten 8 dagen voor de stemming hun candidatuur stellen, ze kunnen slechts in 1 district can- didaat zyn. Te Lissabon en te Oporto moet elke partij of fractie de lijsten, die de na men der candidaten bevatten, even lang te voren indienen. Elke candi datuur moet door minstens 200 kie zers* gesteund worden. Voor Lissabon en Oporto zal ook het stelsel der evenredige vertegenwoordiging wor den toegepast en elke plaats zal 2 districten tellen. Elke kolonie zal éón afgevaardigde kiezen. Ziedaar in hoofdzaak het thans door de Voorl. Regeering vastgestelde. Zooals men wel weet was door de Duitsche regeering een wetsvoorstel ingediend tot heffen van tollen op Rijn en Elbe. Het schijnt thans waar schijnlijk, dat dit ontwerp geen wet zal worden. Tenminste Maandag heeft de bekende leider der nationaal-libe- ralen, Bossermann in een vergadering te Ruhrort een verklaring afgelegd, die er alle redenen toe geeft. De tegenwoordige Rijksdag, meende Bossermann, zal het ontwerp niet afhandelen; er zijn door de regeering te weinig inlichtingen verschaft, om over het ontwerp te kunnen oordee- lenterwijl nieuwe inlichtingen zoo veel materiaal tot critiek zouden bij brengen, dat het ontwerp wel zou worden verworpen. Hoogstwaarschijnlijk zal dus de vol gende Rijksdag over het ontwerp heb ben te stemmen, wat voor de Regee ring niet veel meet kans geeft, omdat deze Rijksdag, gezien de linksche strooming onder de kiezers, het ont werp zeker niet beter gezind'zal zijn als de huidige Rijksdag. In Italië zijn, zooals reeds gemeld, de treinen door de spoorwegbeambten stopgezet, om hun belangen nog eens in herinnering te brengen aan de af gevaardigden. Luzzatti, de Italiaansche minister president heeft Maandag in de Kamer verklaard, dat de regeering met kracht zal optreden tegen een herhaling van verkeersstoornissen. Thans heeft de minister van openbare werken, Sacchi, in de Senaat een soortgelijke verkla ring afgelegd. De regeering verklaarde, dat zij se dert lang op oen mogelijke staking was voorbereid. In elk land steekt de regeering zoo tusschenbeide een verklaring af over de hartelijke betrekkingen tot andere landen. Thans heeft Aerenthal, de Oosten- rijksehHongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken weer een rede gehouden. Alle betrekkingen tot de verschillende landen waren uitstekend. De Russisch-Duitsche toenadering was een heugelijk verschijnsel; ook tus- schen Duitschland en Engeland werd de verhouding beter. Met Rusland, zoowel als Engeland en Frankrijk waren de Oostenrijksche betrekkingen goed. Toen echter v. Aerenthal het over het idee van president Taft kreeg nJ. over arbitrage tusschen de landen, toen was hij wel vol „belangstelling" maar de toestand van den „gewapenden vrede" beschouwde hij toch als zeker der waarborg voor den vrede. Belgis. Vlamingen en Walen. Een Waalsche betooging te Luik, waar afgevaardigden uit alle Franseh- sprekende deelen van België zijn bij eengekomen, zou den talenstrijd wel eens kunnen verscherpt hebben. De voorzitter der bijeenkomst, de minister van Staat Dupont, die tevens onder voorzitter van den Senaat is, richtte een heftigen aanval op de eisehen der Vlamingen, die o. a. de universi teit te Gent tot een Vlaamsche willen maken en de kennis van het Vlaamsch verplichtend wenschen te stellen. De heer Dupont vergeleek den huidigen toestand met dien in 1830, toen de dwingelandij der Hollanders heerscbte. De nationale eenheid stond op het spel. Er moest, ten koste wat het wil een bond gesticht worden tot ver dediging der belangen van de Walen. Een motie werd eindelijk aangenomen, waarin tot krachtigen strijd tegen het Gentsche universiteitsplan werd op gewekt en de afschaffing der wetten van 1883 en 1910 verlangd, die het Vlaamsch op de lagere scholen in voerden. De minister van Binnenlandsche Zaken Perryer, een Waal, die zich toevallig op het station te Luik be vond, werd met het geroep: Weg met de Vlamingenontvangen. De minister maande de menigte tot kalmte, zeide tevens, dat men zeker het recht had: Leve de Walen! te roepen. Portugal. De te Lissabon verschijnende „Diario de Notizias" beweert, dat de regeering geneigd is, den ex-Koning Manuel een maandelijksche vergoeding van 660 te betalen. De chèques* over het laatste kwartaal van het vorige jaar zouden reeds aan den Koning zijn toegezonden. Frankrijk. Senator Boissy d'Anglas, die een rapport van driehonderd bladzijden heeft uitgewerkt om te bewijzen, dat de nakomelingen van Naundorff het recht op den naam en onder zekere omstandigheden ook op de dynastieke rechten der Bourbons hebben, heeft tot een persman een en ander van de leden der familie verteld. Hij is dan tot de conclusie gekomen, dat Jean, Louis, en Charles de Bour bon de wettelijke nakomelingen van Lodewijk XVII zijn, die zoogëhaamd in de Temple zou zijn gestorven. De drie broeders willen nu vóór alles Fransche burgers worden, claar zij geen rechtens erkende nationaliteit bezitten. Louis heeft onder den naam Lisbois, in het vreemdelingenlegioen gediend. Na vier jaren diensttijd werd deze naam door dien van Bourbon ver vangen. Zeven jaren bleef Louis Bour bon nog soldaat, en zoo heeft hij in China en Marokko gestreden en de Marokko-medaille verworven. De tweede broeder, Charles, admi nistreert een machinefabriek. De oudste, Jean, is onder den naam Jean III, bekend en volgens zijn aanhangers de eigenlijke Koning van Frankrijk. Hij was wijnhandelaar, maar heeft do zaak er aan gegeven. Nu verlangt hij van de republiek niets anders dan de er kenning van burgerrecht. Alleen in het geval van een staatsomwenteling, zoo zeide de heer Boissy d'Anglas, zou hij als pretendent optreden. „Jean III" is dus in geen geval republikein. De „Hlustration" gaf een dezer dagen een afbeelding van de familie Naundorff, een godsdienstoefening bij wonende ter herdenking van de ont hoofding van Lodewijk XVI. Er waren dien dag drie kerkelijke diensten ter eere van de nagedachtenis van Lode wijk XVI, éón van de Orleanisten (de nakomelingen van Philippe „Egalitó!"), één van de partijgangers der „Action Fran9aise, en dan de bovenvermelde uitgaande van de familie Naunhoff. Duitsohland. „Graaf" de la Ramée heeft gisteren middag zijn vrijheid herkregen. De bekentenis van Margoulin schijirt hem geheel ontlast te hebben, ofschoon het openbaar ministerie zich tot 't laatste oogenblik verzet heeft. Ook geen borg- telling werd geeischt. Omtrent den overleden socialistische afgevaardigde Singer vermeldt h$t Vad. Singer werd te Berlijn géboren op 16 Januari 1844. In 1869 grondvestte hij met zijn broeder een fabriek van damesmantels. Sedert 1884 was hij lid van den Rijksdag. Zijn dood zal stellig als een groot verlies worden gevoeld in de rrjen der Duitsche sociaal-democratie. Lange jaren bekleedde hij het voorzitterschap op de partijdagen en' wist daar door zijn groote tact en goedmoedigheid de dikwijls stormachtige debatton tot een goed en bevredigend einde te brengen. Ook zijn groote offervaardigheid werd steeds door zijn partijgenooten geroemd. Van het groote driemanschap Bebel, Liebknecht en Singer, is nu nog alleen de eerste in leven. De opperste krijgsraad te Kiel heeft Waschke, een onderofficier-machinist van de torpedo-vloot, wegens wreede mishandeling van een rekruut, zoo dat de dood er op gevolgd is, tot tien jaar tuchthuisstraf en uitstooting uit de marine veroordeeld. De nakomelingen van den, in Am sterdam meer dan honderd jaar ge leden gestorven, veldmaarschalk Paul Wirtz, die den staat der Nederlanden willen aanspreken voor diens op 900 millioen mk. geschatte nalatenschap, hebben te KegW weer een vergade ring gehouden. Er werd medegedeeld, dat nu, 400 Wirtzen in Duitschland en elders lid zijn geworden van de vereeniging tot behartiging van de belangen der erfgenamen. De nog ontbrekende stukken zullen in het rijks- en hofarchief te Weenen opgeschommeld en door een commissie van rechtsgeleerden onderzocht wor den. Advokaten uit Dusseldorp, Luxem burg, Brussel en Parijs z(jn in de ver gadering te Keulen tegenwoordig ge weest. /Engeland. Savarkar, ifeeds voor medeplichtig heid aan de samenzwering in Nasik tot levenslange opsluiting buiten Indië veroordeeld, is wegens medeplichtig heid aan den moord op Jackson, den ontvanger van belastingen te Nasik, tot dezelfde straf veroordeeld. "Wij vermoeden, dat de Engelsche regeering, vóór het geval het Haagsche hof beslist, dat Savarkar aan Frankrijk moet worden uitgeleverd, denkt de heruitlevering eerder gedaan te krijgen uit hoofde van medeplichtigheid aan moord dan ,aan een samenzwering tegen het Engelsche gezag in Indië, en daarom $it tweede geding is be gonnen. De zware straf, voor dit tweede misdrijf opgelegd, zal vermoedelijk nog op andere grónden gjfcerusten dan wat Engelsche bladen er tot nog toe van gemeld hebben, n.l. dat Savarkar eens een dozijn of meer Browning-pistolen Indië heeft binnengesmokkeld, welke pistolen van hand tot hand gingen, en dat de moord op Jackson meteen dier wapenen is gepléegd. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Febr. benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Tilburg J. Braam R ub en ldaar. De vrijzinnige Kiesvereeniging te IJIst, heeft Jjesloten de candidatuur van den heer ds. A. Van der Heide (S. D. A. P,) te steunen, op grond, dat deze is voorstander van staats- pensionneering en bekend met Frie- sche toestanden. De Antwerpsche afgevaardigde So gers, die genoemd werd als een der leden die zich hadden laten inschrij ven als sprekers -over de Schelde- quaestie, is een voorstander van de opvatting, dat handelsschepen zoowel in tijd van oorlog als van vrede ge bruik mogen maken van den Schel- demond, en dat uit het verdrag van 1839 voor Nederland de verplichting vootvloeit oorlogschepen onverhinderd te laten passeeren, indien zij behooren aan een der garantie-Mogendheden, die doof België te hulp is geroepen, doch op dat oogenblik nog niet in den krijg betrokken was. Dit schijnt ook de meening te zijn van heer Franck, die de interpellatie houden zal. Reuter seint uit Durban: De Zeven Provincieën is van hier naarMauritius vertrokken met verdere bestemming naar Batavia. Naar men verneemt is aan dr. Polak Daniels, geneeskundige-patholoog in het gemeenteziekenhuis te 's Graven- hage een onderzoek opgedragen naar de oorzaken van de meningitisgevallen die zich, sommigen met doodelijken afloop, aldaar hebben voorgedaan. De Minister van Financiën heefct ingesteld een commissie, wier taak ■al zijn hem voor te lichten omtreèt een herziening der wet van 18 Sep tember 1862 (Stbl, no. 178) op den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, laatstelijk gewij zigd bij de wet van 1 Juli 1909 (Stbl. no. 263), zullende de commissie haar advies uitbrengen in den vorm van een ontwerp vq,n wet met memorie van toelichting, en tot leden dier com missie benoemd de heerenL. J. Huber, inspecteur van den waarborg en de belasting der gouden en zilve ren werken bij het Departement van Financiën, tevens voorzitter; J. M. Van Kempen, fabrikant van gouden en zilveren werken, te Voorschoten P. Merkes, horlogemaker te Rotter dam J. Post, grossier ift gouden en zilveren werken, te AmsterdamW. Van Rossum du Chattel, winkelier in gouden en zilveren werken, te Leiden C. Huygens, essaieur van den waar- horg te Arnhemmr. dr. J. H. R. Sinninghe Damstó, commies bij het Departement van Financiën, tevens secretaris. De Haagsche correspondent van de Standaard verneemt, dat door den minister van Binnenlandsche Zaken tot zijn ambtganooten een schrijven, is gericht inzake Oranje Nassau's Oord, in welk schrijven het o. a. ongeveer aldus heetDe inrichting beantwoordde eerst geheel aan het doel, waartoe zij werd opgericht. Zij verkreeg later, door niet al te gelukkig beheer, een minder goeden naam, tengevolge waar van het aantal patiënten aanmerkelijk verminderde. De 1° geneesheer-directeur werd inmiddels door een ander vervangen. Het beheer is thans weer in goede handen. Deze instelling voor het Ne- landsche volk mag thans aanspraak maken op den moreelen steun der Regeering, die er krachtig toe zal bijdragen om het sanatorium weer tot vollen bloei te doen geraken. Uwe Excellentie wordt daarom uitgenoo- digd, zooveel mogelijk te bevorderen, dat lijders aan tuberculose, die voor rekening of met steun van Uwer Exc. Departement worden verpleegd, voor taan in Oranje Nassau's Oord worden opgenomen. Toevoeging van Hoek van Holland aan Rotterdam. De burgemeester van Rotterdam heeft de leden van de commissie uit de ingezetenen voor de beoordeeling van het wetsontwerp tot toevoeging van - de tegenwoordige gemeenten 's Gravenzande en Naaldwijk aan de gemeente Rotterdam, opgeroepen tot een vergadering in de Raadszaal te Rotterdam op Zaterdag 11 Februari, des namiddags te 21/* uur. In het district Ridderkerk is voor de Provinciale Staten gekozen de heer J. L. van Rij, a.-r. met ongeveer 800 stemmen meerderheid op den tegen- candidaat K. S. de "Wijn (lib.). Dr. H. E. Greve te 's Gravenhage heeft te Middelburg een lezing gehou den met het doel daar ter plaatso te komen tot de oprichting van een open bare leeszaal. Omtrent het toegankelijk stellen van openbare leeszalen van af een, bepaal den leeftijd, schrijft thans de „Stan daard" Leeftijdsgrens. t In onze artikelen over de Leeszalen onderstelden we een leeftijdsgrens voc meerderjarigheid of van het volwassen zijn. i Nu pas stelde men te Middelburg die grens reeds op 17 jaar. Steaks daalt dit voor gymnasiaste^ en hoogerehurgerscholieren op 1.6 en 15. En het eind aal zijn, dat 14 jaar regel wordt. Dat is juist het ongeluk met al zulke grensbepaling. Om er te komen en sympathie te wekken, trekt men eerst de grens hoog, maar als 't spel ge wonnen is, schuift men de grens naar beneden. En let wel, te Middelburg was een man aan 't woord, die inzake de Lees zalen den toon aangeeft. In een woning aan de Lange Wa randa te Rotterdam is aangehouden de boekhouder J. B. S., die sedert 190(3 in het Algemeen Politieblad gesig naleerd stond wegens verduistering to (Amsterdam bij herhaling gepleegd. Aan boord van het s.s. Trebia, lig gende aan de Scheepswerf Wilton, te DelfBhaven, bevonden zich gisteren middag in de machinekamer de scheepswerklieden H. Lens uitKaten- drecht, T. De Lange uit Barendrecht en W. Van Gelderen uit Charlois, toen een stuk pakking van een man gatdeksel lossprong, dat zware ont snapping van stoom veroorzaakte. Van Gelderen kon ontkomen, doch de beide anderen zijn door den stoom levend verbrand. De lijken zijn ter schouwing naar het ziekenhuis ge bracht. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam waarschuwt belangheb benden, tegen het aanknoopen van relaties met het schuldinvorderings- bureau „De Roode Pet", gevestigd Singel no. 131, alvorens inlichtingen aan het hoofdbureau van politie, Stad houderskade 115 aldaar, te hebben ingewonnen. De Nederlandsche loodschoener no. 3 van Vlissingen. die op Zondag 22 Januari in het Engelsche Kanaal in aanvaring is geweest met het Engel sche stoomschip Dot, en die te Dover voorloopig hersteld was, is thans door het transportvaartuig Vlissingen naar Vlissingen gesleept. Gebleken is, dat de schoener een gèdeelte van dever- sohansing^ verloor en een gat boven de Waterlijn bekwam, doordat het van achter werd aangevaren. In Juli 1910 werd de dienstbode J. W. uit het publiek huis van zeke ren L. te Breda; in een twist zóó ern stig aan het oog verwond, dat dit verwijderd moest worden. Terug uit de kliniek, werd zij met eenig geld naar haar huis te Rheden verzonden. Daar vroeg zij dezer dagen een gla zen oog op kosten der gemeente. Daardoor, kwam <de verwonding ter oore van de justitie, die tegen L. een vervolging instelt wegens mishande ling met zwaar lichamelijk letsel. Op de houtzagerij van den heer V te Culemborg is gisterenmiddag een werkman door de riemen gegrepen en bijna onmiddellijk gedood. Thans is men bezig in den toestand van het vaarwater voor Gorinchem verbetering te brengen. Maandag is men begonnen met baggeren. Dit werd, zoo schrijft men ons, hoog noo- dig, vooral nu het water vallende is. De Oostenwind is ook van ongunsti- fen invloed op het vaarwater, daar eze ten eerste oorzaak is, dat het bovenwater sneller afvloeit, en ten tweede het vloed water verhinder^ zoo ver mogelijk de Merwedc en de Waal op te komen. Gistermorgen is een met hoüt ge laden schip, de Petronelja, van Rozen- daal, op de zandplaat gevaren. Het gelukte een sleepboot, het sefcip gié ternamiddag vlot te maken. Vele schepen, o. a. twee Duitsche zeeboo ten, lagen gisternaraiddag om -5 uur voor Gorinchem ten anker. - (N. R. Cfc.) Het bevel tot gevangenhouding van het échtpaar G., verdacht van betrok ken te zijn in de misdaad gepleegd in het hofje van Van Es, in de Köflihg- straat te Den Haag, op 22 October van het vorige jaar, is weder met 30 dagen verlengd. Opgave der Personen, die Bloli gedurende de week van 21 Jan. tot 27 Jan. In de ge meente gevestigd of deze verlaten hebben. OEVE8TIOD J. Kranendonk uit RofÜérdam, Snoijstraat 46. Th. Scherpenzeel uit Montfoort, Kattensingel 17. B. Albers uit Arnhefii, Walesteeg 1. J. J. Kalkmam uit Rotterdam, Wijdstraat 31. J. M. van Leeuwen uit Alkemade, N. Haven 126. J. A. Dessing uit Arnhem, Ooat Haven 7. J. C. Seveqhoven uit Rotterdam». J, v. d. Heijdenstraat 116. C. Zomers geh. met L. Bogte uit Aalsmeer, Nieuwe Haven 8. J. L. Boot uit Amsterdam, Schei- temastraat 7. M. Zandstra uit Leeuwarden, Prins Hendrikstraat 127. A. M. den Toom uit Brandwijk, Goejanverwellendijk 16. J. Voorwinden uit Berkel en Ro denrijs, Vorstmanstraat 66. J. J. Schip uit Papekop, Katten singel 87. A. Brokke uit Lochem, K. Tien- deweg 8. J. G. Roodenburg uit Rotterdam, Groenendaal 91. E. W. Driebeek uit Nijmegen, Markt 34. VERTROKKEN. J. S. Wieling van Kattensingel 86 naar Rotterdam, Prins Hendrikkade 117b. J. J. Bertelink van R. van Catsweg 144 naar Zutphen, Spittaalstraat 28. D. Frank van Kleiwegsteeg 10 naar Rótterdam, Oosterstr. 13. H. Buitelaar van Vierde Kade 42 naar Waddinxveen. A. Hoogensteger van [Houtmansgr. 19 naar Amsterdam. H. W. Binnenberg van St. Antho- niestraat 8 naar Meppel, gebouw v/h Léger des Heils. M. H. Wijsbeek van Turfmarkt 112 naar 's Gravenhage. D. J. Brandse van Hoefsteeg 16 naar Nijmegen. F. A. J. Smits van Kleiweg 48 naar Amsterdam, van Woustraat 71. A. Coomans van Turfmarkt 5 naar Leiden, Levendaal 91. Th. de Jong van Raam 228 naar Rotterdam, N. Binnenweg 435b. K. Ciggaar van van Beverninghlaan 19 naar Voorschoten, Leidsche Straat weg 27. M. W. J. ten Brink van Wijdstr. 1 naar Dordrecht, Voorstr. 202. C. Doorink van Keizerstr. 64 naar Utrecht, Oranjestr. 54. H. Weertman van Adr. Vlackstr. 5 naar Schoonhoven, Havenstr. 29. A. U. Aben van Kleiweg 112 naar wtrêekt. j H. P. Biezenaar van Gouwe^8 naar 'i Gravenhage, Stevinstr. 117. D. v. d. Pool van Groeneweg 26 Haar Amsterdam, Batavierstr. no. 1, den in de Volksgaarkeuken gebruikt 1144 Va pörtiën a f 0.10 en 295 k f 0.15, te zamen 14391/a portiënafgehaald werden 1173Va portiën a f 0.10 en 33 a f 0.15, te zamen 1206Va portiën. In totaal 2646 portiën. Lekkbrkerk. Voor de vaceerende betrekking van onderwijzeres of onder wijzer met twee of meer der aeten 1. m. n. en p. der wet op het lager onderwijs, alhier, hebben zich twee sollicitanten aangemeld. - Het bestuur van het op tweeden Pinksterdag te houden Groot Nationaal Concours is druk in de weer met de voorbereidende maatregelen. Reeds een groot aantal vereenigingen zijn ingeschreven of deden toezegging, zoo dat na begin Februari het programma kan worden Gouda, 1 Februari 1911. Vergadering van den Raad der GEBEENTE 0«OUDA. Op Vrijdag 3 Februari 1911, des namiddags l/a ure. Aan de orde: 1. Het voorstel tot het doen van eenige vertimmeringen in het ge bouw der 2e Burgerschool voor jongens. 2. Het preadvies op het verzoek van O. Middelkoop tot het bebouwen van een terrein bij den Jan Phi- lipsweg. 3. Het voorstel tot tijdelijke indienst- stelling van een Waterbouwkun dige in verband met eene even- tueele verbetering van de Spoor straat. "4. Het Voórstel tot het beschikbaar stellen van eene bergplaats voor het magazijn der afdeeling Gouda van „Het Groene Kruis". 5. Het voorstel tot toekenning eener gratificatie aan den boekhouder opzichter der Fabricage en den stadsbaas. 6. Het preadvies op het verzoek der afdeeling Gouda e. o. van den Bond van Nederlandsche Onderwij: tot opneming van het personeel der herhalingsscholen onder de deelgerechtigden in het gemeente pensioenfonds. 7. Het voorstel tot uitbreiding der mar kt ruim te. 8. Het voorstel tot stichting van een wachtlokaal voor werklieden aan het Veerstal. Programma Bioscoop Voorstelling 2 Februari 1911. Pux deï Polomei, kunstfilm, drama De dochter van den nachtwaker, dra ma Een verhaal van 't jaar 1812, kunstfilm, drama Lotgevallen van een deurwaarder, komischDe papegaai van juffrouw Durand, komisch;Twee hanen leefden in vrede, komisch. De boot op rollen, komisch. Een geheim zinnige ontvoering, komisch. Onder zoek der maag met X-stralen, weten schappelijk. Ik heb myn vrouw ver loren, komisch. Het grootbrengen van Struisvogels in Egypte. Cochin China entsijn industrie, gekleurd. Mej. Annie Salomons, 'die hier Maandag een lezing hield over de Vrouw in de Literatuur zal Donder dag a.s. dit zelfde onderwerp behan delen voor de afdeeling Rotterdam van den Ned. Bond voor Vrouwen kiesrecht. Wg vestigen de aandacht op de Bioscoop voorstelling van morgen avond in de sociëteit „Ons Genoegen", waarvoor een zeer bijzonder programma is samengesteld. AÜerlei komische en ook eenige dramatische films zullen worden vertoond, zoodat een bezoek ten zeerste kan worden aanbevolen. IJ s. Op tal van sloten in de om geving der stad werd heden reeds sohaatsengereden. Het ys heeft daar voldoende draag- dracht en met er prachtig uit. Gedurende de maand Januari wer- Oudewater. Ten huize van H, Dek ker, Roode Zand C 198, alhier, is een geval van de besmettelijke ziekte febris typhoïdea geconstateerd. - Terwijl de dochter van den win kelier R., alhier, water wilde schoppen de haven, had zij het ongeluk te water te geraken. Eenige voorbijgangers, het ongeluk ziende, konden haar redden. Terwijl de slager C. v. d. IJ Dinsdagmiddag met zijn hondenkar, beladen met een varken, langs de Kei'kwetering reed en wildé uitwijken, weigerden zijn honden te gehoorzamen en liepen met kar, varken en al te water. Met moeite kon alles weer op het droge worden gebracht. Zaterdagavond half zes over kwam de tram op weg naar het sta tion een ongeval. Even buiten de stad kwam het paard te struikelen en in een sloot terecht. De passagiers waren nu genoodzaakt te voet te gaan en misten daardoor de aansluiting. Ammerstol. Aan den heer B. Smal bill is tegen 1 April eervol ontslag verleend als onderwijzer met verplichte hoofd-acte alhier wegens zijne benoe ming tot eerste-onderwijzer te Tiel. De benoemde staat ook op de voor dracht voor hoofd der school te Har dingsveld. Stolwijk. In de Donderdag j.l. ge wone jaarlijksche vergadering van de commissie tot wering van schoolver zuim werd in de eerste plaats het verslag aan den gemeenteraad gelezen en vastgesteld. Tot voorzitter werd herkozen de heer D. C. de Koning tot secretaris, als opvolger van den heer Klerks, de heer H. A. Westbroek. Toen gisterenavond de tuinder M. wat langer dan gewoonlijk op zich liet wachten, gingen een paar zoons naar den akker, om te zien waar vader bleef. Ze vonden hem niet en riepen toen de hulp van een paar buurlui in Eindelijk werd hij gevonden tusschen de broeiramen overleden tengevolge eener hartverlamming. De in allerijl gehaalde geneesheer constateerde dat de dood reeds meer dan een uur te voren ingetreden was. Sohoonhoven. Zooals reeds gemeld werd, worden te dezer stede pogingen aangewend tot oprichting van een af deeling „Schoonhoven en Omstreken" der schippersvereeniging „Schutte- vaer". In verband daarmede heeft, Zater dagmiddag in het Nutsgebouw een vergadering plaats, waarin als spreker optreedt de heer G. S. Vlieger, van Amsterdam, lid van het hoofdbestuur van „Schuttevaer", met het onder werp: „Doel en streven van Schutte- vaör". t Mogen velen van^hup belangstelling doen blijken, opdat oei streven t,ot organisatie van de schippers uit deze en omliggende gemeenten met gun- stigen uitslag bekroond worde 1 FEBR. 1911. Staatsleningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russischë Spwmij.) 1898 4 pet. Obl. (Nicolai Spoor- Id. weg) 1867-69 ld. Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Id. Obl. 1889 4 pet, Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. Bank- en Credlet-Instel- llngen. Ned. Bankaandeelen VAN lot leer lage prjjien. Aanbevelend VAN DEN Co. Cert. v. Aand, Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. v. Gew. Aand. Kol ('re.lid I its! e Cultuur OiMlenieni Handels ver. „Amster dam" A ana. Mijnbouw Mijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong^Mijr bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Ondern. v. Petr. Bronn. CJ.v.jj „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mijeu. Ned.-Am. Stoomvaar! Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Bindjey Tabak Mij. Mij. „Silau" Mij. si^ai Diversen Maxwel Land Gpa Cert. v. Aand. Peruvian Corporati Lim. Cert. v. Aar Spoorwegen. Holl. IJzeren Spot wegmij. Aai Mij. t. Expl. v. Staa spoorwegen Aar Zuid-Italiaan. Spwn Serie A-H Obl.3p W arschau-Weenen Hypb. Obl. Erie Spoorw Gew. Aand. Wabash Gew. Aan Premieleeningen. Vorige koers- Koer» van heden- 87"/*. 87% 93'/, 93% 63% 63% J99% 99% 89%, 88% 94 90 91% 94»/, 93 4ö13/ie 103% 89'/,, 58 i 104 89 #209 &5 55% 79% 80 28 28 79% 80%, 213 296 L 190 213 190'/, 226 225 910 103 7* 916 103»\ 156 156 k 19° 488 fc 426 A 167 168 125 V e 17 17%, v 109a/ k 70B/s c 78 109% 78% t 47/« 10 V* 10% 79% 80 l 87 i 68 67% 216»/ £148.- 99% rr 29% J 176»/ 16"/» 29%, 178 16/"/,, i 108'/ 158 hebben van „kwajongenswerk", doch twee getuigen bevestigden de belee- diging. De Rotterdamsche rephtbank ver oordeelde gistere^: D, L. B., te Waddingsveen, wggens diefstal van een fietslantaarn, tot veer tien dagen gevangenisstraf en wegens verduistering van een rijwiel, tot een maand gevangenisstraf. De Haagsche Rechtbank yeroor- deelde gistoren B. W., huisvr. J. S., te loeiden, die aldaar eenige kleeding- stukken had gestolen, tot 3 maanden P. De J. te Leiden wegens verzet tot 7 dagen G. K. De B. te Leiden als voren tot f 20 of 20 dagen C. J. v. W. te Boskoop, wegens dief stal van een kruiwagen tot 2 maan den W. F. P. te Leiden, wegens beleediging van een ambtenaar tot f 3 of 6 dagen, en G. S. te Delft, wegens diefstal van havermout tot 3 dagen. C. M., vroeger vrijwilliger bij het 4° reg. inf., was wegens insubordinatio tegen een korporaal van dat regiment veroordeeld tot 8 maanden govangë- nisstraf, met ontzegging om gedurende 5 jaren bij de militaire macht te die nen. Daarover was een wrok bij M. blijven bestaan tpgen dien korporaal. Op 7 December a. p. begaf hij zich naar de infanteriekazerne te Delft, waarin hij den weg wist, begaf zich naar de compagnieskamer, waor do korporaal v. d. M. zich bevond, be- leedigde hem, bedreigde hem met een mes overuoop te steken enz., en moest deswege gisreten voor de Haagscho Rechtbank komen. De man bekende hetgeen hem ten laste was gelegd en hefe O. M. eischte 14| dagen gevangenisstraf GELDKOERS. Prolongatie 37a37* pCt. Amerikanen zeer geanimeerd en willig, nationale staatsfondsen iets meer aangeboden, culturen vast, pe troleum zeer levendig en hoog, tabak ken kalm met vasten ondertoon, mijnen zwak. De Rotterdamsche Rechtbank eischte tegen den kaashandelaar J. M. v. L, alhier wegens beleedigend toevoegen van „kwajongen" tot een ambtenaar der S.S. bij het invullen van een kilo meterboekje f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Bekl. beweerde slechts gesproken te 5° KI. Trekking van Woensdag 1 Febr. No. 11677 f 5000. 2602'f 1500. 11255, 12886, 13063 en 17826 ieder f 1000. 1383, 3514, 5690, 8716,;i2314 en 14587 ieder f 400. 2775, 15063 en 17929 ieder f 200. 3/4, 526, 688, 815, 2703, 2971, 6994, 8568,12475, 13955,16347 en 18142 ieder f 100. Prijzen vun f 70. 21» T2 3l*i 410 525 048 «1 SI 701 948 60 1088 1178 1808 1449 1854 1824 88 1982 OH 2185 2849 88 2400 40 2524 2888 81 2882 2009 89 80 8180 3710 80 8887 IK) 98 8918 4018 42a 72 79 90 4395 4501 401Ü 82 4712 14 15 28 «5 4801 4088 5185 5821 27 5486 5540 5780 88 0054 6184 71 88 88 05411 97 8010 50 0748 0801) 14 8032 67 7021 7253 80 94 7431 89 88 7785 96 8095 8154 8501 94 9167 77 0001 0108 28 9700 2918 80 lOOftl 08 10125 10200 1(488 10540 62 84 10048 58 (4 10720 10870 10935 11000 11182 11408 11524 02 11780 12071 12152 12255 12828 80 80 12123 54 12503 f*) 12810 87 12780 04 80 12881 81 18045 13185 UfcpO 18459 80 90 18017 77 13701 23 18870 14080 141(4 14240 14810 144 I 145 4 14701 18 10174 17(09 48 52 17105 17214 17455 17580 17080 07 17883 17909 49 61 8!) 18005 95 18120 18301 50 82 74 0+120 18609 18780 18933 18018 21 64 83 19113 19284 19800 85 1(429 14 40 19520 34 10810 00 10824 20074 20222 20888 92 2(44*1 2)583 20708 H2 20HIR3 20938 90 5e Klasse 10° Lijst No. 6036 en 11341 ieder f 70 moeten zijn niet. Te Vechel overleed dezor dagen des mbrgens om 7 uur oen 69-jarige vrouw en een paar uur later reed) volgde haar 72-jarige echtgenoot haar in den dood. Op 7 Februari a.s., den 10" ver jaardag van het huwelijk van II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zal ten bate der Christelijke Vereen van Jonge Mannen te 's-Gravenhage een Oranje-bazaar en tentoonstelling worden geopend. De tentoonstellirfg omvat een col lectie voorwerpen, portretten, platen munten, penningen etc. betrekking hebbende op de geschiedenis van ons Vorstenhuis, waaronder ook een en ander uit het Koninklijk huisarchief door H. M. de KoningUi welwillend in bruikleen afgestaan,* en ook de Gouden Koets (verkleinde reproductie), Te Wageningen ontstond bij J. J. brand door een gascomfoor. Hoewel de brandweer snel optrad, brandde het vertrek geheel uit. De schade vooral doqr het water is vr\j aanzien lijk, maar wordt door verzekering ge dekt. Hedenmiddag werd te Middelburg in gebruik genomen het nieuwe ge bouw voor de op 1 Mei 1910 geopende Christelijke Kweekschool, welke tot nu toe in een buiten gebruik zijnde gemeenteschool was ondergebracht. Deze ingebruikneming geschiedde m een bijeenkomst in het nieuwe ge bouw aan de Heerengraeht, waarop o. a. B. en W. en de districtsschool- opzienér waren genoodigd. Do voor zitter van het schoolbestuur, de he^r mr. P. Doeleman, hield daaiüjij flen toespraak. I Men meldt ons uit 's Gravenhage De minister van Justitie, mr. E. R. H. Regout, heeft heden namiddag ten 4 uur in zijn Departerqent het cen traal college voor do reclasseering van ontslagen gevangenen en verpleegden geïnstalleerd. De minister wees er op, dat het hem een zeer aangename plicht is de commissie welkom to heeten en legde daarbij de verklaring af, dat om meer dan één reden de aanvaarding van de functie door de commissie voor hem een feit schijnt van gelukkige on groote sociale beteekenis. Do minister meende, dat het geen botoog behoeft, dat de aanstaande werkkring uitteraard bevorderlijk zal zijn aan een hoog zedelijk doel, nu uit den naam van den arbeid zelf reeds volgt, dat de» taak zich zal bewegen op het terrein van opheffing van die gevallenen, welke juist hot zwaarst te kiimpen hebben tegen gehoelen zode lijkenen maatsehappelijken ondergang, omdat zij door eigen schuld huti gbe- den naam verloren en hun Uitstootiiig uit de geordende samenlBvihg verdor- zaakten een gebied vah naastenliefde dus, dip reeds in het algétfïeen ddor de buitengewone volharding eb Zelf verloochening, welke zij eischt, haar 3br en voldoening met zich brengt en bij uitstok Christenplicht'is. Betreffende het fort te Vlissingen werd door den Oostenrijk-IIongaar- schen minister van buitenlandsche za ken Aerenthal medegedeeld, dat 't offi-. cieel niët in do zaak betrokken is ge worden, Holland hettft als souvereino staat het recht voi^erkingon aan te leggen, tenzij bijzondere omstandig heden een hinderpaal zouden oprichten. Uit Barcelona wordt geseind dat tengevolge van eon storm verschil lende schepen zijn gezonken. Er zijn 14 menschen verdronkon. Uit Poking wordt geseind, dat de berichten omtrent de pest gunsti ger luiden. Hot Enropoesehe handels verkeer op do Noord-Chineosche spoor wegen moet zelfs ondor inachtneming van oen zevendaagsclio quarantaine weer opgenomen zijn. Do vulkanischo uitbarsting bij Taal op de Philippijnen duurt met on vér- minderde kracht voort. Hot aantal dooden bedraagt oen vierhondordtal, Do procuratiehouder dor Ned.-In dische Handelsbank (e Somarang is govlucht mot f 65000.in effecten. Hedenmiddag kwam do Commissie van Voorbereiding van do Tweodo Kamer betreffende hot wetsontwerp tot verruiming van hot go moert tel ijk belastinggebied weer bijeen. Jhr. Mr. P. .1. van Hwinderon, vice- president van den Raad van State is tengevolge van een zware gevatte koude ongesteld. Do Eerste Kamer besloot heden ochtend tot toelating van Mr. W. van Lanschot, hot nieuwe lid voor Noord- Brabant. Gisterenmorgen om 6 uur is te Breda overleden de heer mr. C. L. M. F J. E. baron Speijart van Woerden, officior van just, bij do Rechtbank aldaar. Do overlodono werd 30 Juni 1849 te 's Gravonhage geboren 1 Mei 1877 word hij ambtenaar bij het Kanton gerecht te Breda, 9 Sopt. 1884 be noemd ttstsubstituut-offioicr van justi tie te Roermond, welke functie hij vervulde tot 9 Jan. 1888, toen hij in gelijke functie benoemd word in Den Bosch. Vervolgens was hij off, van justitie te Roermond, om 22 Sopt. 1897 benoemd te worden tot off. van justitie te Breda waar hij 34 jaar werkzaam was. Te Bussum werd gisteravond reeds zeer druk schaatsengereden op de Noord, een ondergoloopon deel van de Meent, 's Middags hadden leer lingen der openbare scholen vrij. Het ijs is zeer mooi, alleen nog een beetje zwak. v van het Koninklijk Metoriologisch Instituut te UE BILDT. Hoogste barometerstand 782.3 t> Aberdeenlaagste stand 762.0 te Riga. Verwachting tot den avond van 2 Febr.: l Zwakke tof matige noordelijke tot noord-oostelijke wind, nevebg tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk droog weer, geringe vorst in het zuiden, n het noorden om het vriespunt.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2