t als AM i ME1J n 36. EDELE HARTEN. Vrijdag 3 Februari 1911. No. 11475. 49e Jaargang. Eulten laxxcl- a Buitenlandsch. Nieuws. Eixinerxla.xi.cS.. FEUILLETON 3D 2bTie\x-Txrs-e3a.-^cL-v“extexïi.tie"lolgLcL voarGoiida Verschijnt dagelijks behalve Zon.- en. Feestdagen I Telefoon Interc. 82. ERIJ. dagelijks DERDE HreFDSTUK. HANNA. (Wordt vervolgd.) soorten lighekl, stiviteiten. oegen”, Zaal ring Verean. ,0m u f (lOIDMHE (Oil! IM. *®5 S. Gouda, 10 Tmwo.- «waanrMo»-. in«cr4$»« ca*, w b«t sender «U« swart* («no.Dinm oetMa. Var- winkaiian te G«hM«rita, I*. Maa lette ftbriflumorlr. j, Ar.U», uur. Liefda- van yjPiet in sche Jongens en Woning- iat, te 2 nor mds-commis- Genoegen", .bonnements- in nooit we- elers. lm”, 10 uur •gadering der de Goudsche happij. •venzaal, 8J/5 catering van Jraagt elka»n- PRIJS DER ADWERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer- 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Zweden. Het heet, dat de bekende Duitsche journalist en vredesapostel Alfred Fried, dit jaar candidaat zal worden worden gesteld voor den Nobelprijs van den Vrede. Staten-Generaal. EERSTE KAMER.. Vergadering van Donderdag 2 Febr. S taatsjbegrooting. De heer van Nierop, zijn gister middag onderbroken rede vervolgende, blijft bij zijn meening dat het uitgeven van een leening verleden jaar een renteverlies van een millioen heeft opgeleverd. Wat het gebruik maken van de Rijkspostspaarbank aangaat, PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post- 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad- 1.50 Idem franco per post- 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiend» weg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Telefoon Interc. 82. Uitgever* A. BRINKMAN EN ZOON. ge Groenen- ing Kleerma- rling £ulp- eregeld ty dig atvangenvan vermakelijk- lan in onze akbord”, 8‘/2 an de Vry- Verpeniging ben. In verband hiermee wijzen we nog op een artikel van den Oosten» rijkschen admiraal Chiari volgens het welk een oorlog tusschen Italië en Oostenrijk onvermijdelijk was. De ad»- miraal raadde natuurlijk aan verster king van leger en vloot. Toen in de Hongaarsche Marinedelegatie de be velhebber der Marine daarover geïn terpelleerd was, verklaarde hij er niets aan te kunnen doen, want Chiari was een gepensioneerd vice-admiraal en dus een particulier. Zooals men weet is in Engeland de Labourpartij regeeringspartij. Op het congres van de arbeiderspartij is be sloten aan te dringen op vermindering van de begrootingen van oorlog ep marine. In behandeling kwam ook een voor stel om zich met de arbeiders in an dere landen te verstaan omtrent een algemeene staking ter voorkoming van oorlog. Dit voorstel werd echter met 125 tegen 115 stemmen verworpen. Twee of drie dagen na de begrafe nis van Mikolaï kwam mijn vader, dien men telegrapisch over het sterf geval had ingelicht, van zijn reis te rug. Ik beefde van angst bij de ge dachte, dat hij de maatregelen, welke ik ten opzichte van Hanna getroffen had, kon afkeuren. Mijn voorgevoel moest ook tot op zekere hoogte ver wezenlijkt worden. Mijn vader was vol lof over den ijver en de nauw gezetheid, waarmede ik mijn plichten trachtte te vervullen. Hij scheen zich zelfs te verheugen over mijn handel wijze, want hij herhaalde meermalen „Ons bloed! Geheel en al ons bloed!” wat hij gewoonlijk alleen dan zeide, wanneer hij bijzonder tevreden over mij was. Hij vermoedde niet, hoe wei nig onbaatzuchtig mijn geestdrift was. Overigens bevielen hem mijn verorde ningen slechts matig. Misschien waren de min of meer overdreven mededee- lingen van madame d’Yves hiervan de hoofdoorzaak, want sedert den nacht, waarin ik een helder inzicht in mijn eigen gevoelens had gekregen, had ik er mij op toegelegd, om van Hanna in zekeren zin de hoofdpersoon in huis te maken. deren hebben, haha 1” Op dat oogenblik bekommerde ik mij al zeer weinig om de voorrechten der studenten. Selim’s woorden had den als een bliksemstraal de diepste diepten van mijn hart verlicht. Dui zenden verwarde gedachten dwarrel den mij door de hersenen. Met mijne geliefde, dierbare weeze trouwen, ja Als een bliksemstraal schoot mij deze gedachte door hoofd en hart. Het was mij, alsof er zich plotseling een helder licht te midden van de duisternis mijns harten verspreid liad. Badend in een rossigen glans, straalde mijn liefde voor Hanna, die ik tot nu toe als een zuster bemind had, in een nieuw licht en vervulde mijn hart met een nooit gekende, behaaglijke warmte. Haar trouwen I Met Hanna trouwen, met mijn goudlokkige, beminde, aan gebeden Hanna! Met klanklooze stem zeide ik nog maals„Ben je krankzinnig gewor den, Selim?” „Kom, komIk wed, dat je nu reeds tot over je ooren op haar ver liefd bent I” antwoordde hij. Ik zeide niets meer, blies het licht uit en drukte mijn gezicht in mijn hoofdkussen, dat ik met vurige kus sen bedekte. Ja, reeds nu beminde ik haar I Allereerst willen wij ons bericht van gisteren omtrent de beslissing over de wet op de waardevermeerdering van grond, in Duitschland, eenigszins rec- tifioeeren. De eindbeslissing over de wet was nog niet genomen, de stem ming liep over het voorstel van een conservatief afgevaardigde om de landsvorsten van bedoelde belasting vrii te stellen. Zooals men zich herinnert, was het artikel over deze vrijstelling in tweede lezing geschrapt, thans werd het met 166 tegen 138 stemmen gisteren was abusievelijk 168 vermeld hersteld. Woensdag is er over de wet] in haar geheel gestemd, zij werd aangenomen met 193 tegen 93 stemmen en 20 ont houdingen, die der Polen. Onder de tegenstemmers behoorden de sociaal democraten en enkele vooruitstrevende vrijzinnigen, die tegenstemden om de vrijstelling van de landsvorsten. Bij de rede die von Aerenthal, de minister van Buitenlandsche Zaken in Oostenryk-Hongarije gehouden heeft, heeft hij o. a. gezegd, dat hij van de Russisch-Duiteche onderhandelingen geregeld op de hoogte was gehouden. Verschillende groote bladen zien hierin opnieuw het bewijs, dat de Driebond OostenrijkHongarye/ Duitschland en Italië is versterkt ten koste van de Triple Entente Engeland, Frankrijk, Rusland. Vooral in Frankrijk is men deze meening toegedaan. De afgevaardigde Delahaye zal in de Fransche Kamer een inter pellatie houden over de ontmanteling der Russische forten aan dePoolsche grenzen en de terugtrekking van de Russische troepen aan die grenzen,' zonder dat de Fransche regeering daarvan kennis heeft gekregen. Rus land beschouwt dus Duitschland blijk baar niet langer als een mogendheid, waarmee het in vijandelijkheden zqu innen komen. Dit is echter geheel strijd met de bedoeling der Fransch- Russisëhe alliantie. De Driebond schijnt echter ook niet uit eensgezinde bondgenooten te bestaan. Nu Oosten rijk zijn vloot snel en reusachtig gaat versterken vraagt de openbare mee ning in Italië eveneens een versterking der Italiaansche vloot, opdat deze niet door de marine van den bondgenoot worde overvleugeld. Veel vertrouwen schijnt men dus niet in elkaar te heb- Works in Canning Town bij Londen^ is gisteren de nieuwste Dreadnought der Engelsche marine van stapel ge» loopen. De gemalin van den aartsbist- schop van Canterbury doopte het oor» logsvaartuig, dat den naam „Thun derer” ontving. De plechtigheid had plaats in tegenwoordigheid van tal van hooggeplaatste genoodigden. Sedert jaren is dit het eerste groote pantserschip, dat aan de Thames ge» bouwd werd. Het is 5000 ton grooter dan de oorspronkelijke Dreadnought. In slechts 9 maanden werd de bouw van dezen reusachtigen bodem vob tooid. Frankrijk. Wellicht herinnert men zich, dat een infanterist van het garnizoen van Rouaan, indertijd gedeserteerd zijnde op aansporen van den secretaris-gene- raal van de Arbeidsbeurs Torton, zich vrijwillig weder aanmeldde en daarbij de namen noemde van de personen, die hem behulpzaam waren geweest bij zijn vlucht. Den zestienden December wist Tor ton, terwyl hij in het paleis van justitie wachtte om verhoord te wor den, aan de aandacht der hem bewa kende rechercheurs te ontsnappen. Hij nam de Wijk naar België en vervol gens naar Nederland. Thans heeft de strafrechter te Rou aan in deze zaak vonnis gewezen. Torton werd bij verstek veroordeeld tot twee jaar gevangenisstrafzijn medeplichtigen respectievelijk tot zes en twee maanden. De 28ste tentoonstelling van voe ding en gezondheidsleer, georganiseerd door de Union philanthropique culi naire en de Sooietó technique de 1’ Ali mentation onder bescherming van den Franschen minister van landbouw on koophandel, zal van ’t jaar in April en Mei te Parijs plaats hebben. Belangstellenden kunnen programma en reglement der tentoonstelling on alle verdere inlichtingen, bekomen, by. den gedelegeerde der Sectiën viinhot” buitenland, te Gent, Coupure 15. Italië. De Italiaansche Minister van Oorlog heeft de constructie gelast van twee aëroplanes, van een nieuw onkantel baar systeem. De gebroeders Antoine te Pisa hebben reeds tal van goedge slaagde proeven met dit toestel vol bracht. waar ter wereld zou men een tweede Hanna vinden Maar wil ik je eons wat zeggen,” vervolgde ik op held- haftigen toon„ik geloof, dat ik maar niet meer naar het gymnasium zal gaan. Een jonge man, die zulke plich ten thuis heeft, kan niet meer naar school gaan.” „Ach, je bent niet goed bij ’t hoofd Wat, wil je dan niet meer studeeren En de universiteit „Je kent mij immers en weet, dat ik ,E veel van studeeren houd, maar plicht gaat boven alles Het zou nog wel kunnen gaan, wanneer mijn ouders Hanna met mij naar Warschau zon den.” „Dat zullen zij wezenlijk wel laten „Zoolang ik op het gymnasium ben, gaat dat natuurlijk niet, maar wanneer ik eenmaal student ben, zal men haar mij zonder twijfel wel medegeven. Je weet, schijnt ’t, heelemaal niet, wat een student is!” „Nu, dat kan zijnEerst zult ge voogd over haar zijn, en later met haar trouweh.” „Selim, ben je krankzinnig gewor den „Ja, waarom zou je ’t niet? Als gymnasiast kun je natuurlijk nog niet trouwen, maar een student kan zich zoo iets wel veroorloven! Die kan Belgie. Aan de technische hoogeschool te Luik is een zekere Brodzky als stu dent ingeschreven, die algemeen be kend staat als spion van de Russische politie. Een dezer dagen liet Brodzky zich In de teekenzaal der hoogeschool verleiden tot onvoorzichtige uitlatin gen betreffende zijn eigenlijk metier. Daar Luik, waar steeds veel Russen Studeeren, reeds vroeger door Russi sche politiespionnen werd bezocht en derhalve de stemming nog al gevoelig is, heeft Brodzky’s houding groote woede gewekt. De studenten verlieten onder protest gemeenschappelijk de teekenzaal en zonden een delegatie uit hun midden naar den rector. De socialistische „Peuple” heeft daarop den rector verschillende docu menten verstrekt, waaruit op ondub belzinnige wijze blijkt, dat Brodzky inderdaad het duistere vak van politie spion uitoefent. In Luik zijn vroeger o.a. Ungern Sternberg en Harting als politiespion nen werkzaam geweest, terwijl ook de beruchte Azeff die stad vroeger wel eens voor korten tijd bezocht. Gisteren deelde de Minister van Justitie in d|p Belgische Kamer mede, dat een schikking is getroffen met de Nieder-Fullbachstichting. De Staat heeft nu nog maar alleen met Prinses Louise te. maken. Verder zeide de Minister, dat de regeering de Kamer zal voorstellen in den Kongo een stich ting te wijden aan de nagedachtenis van Koning Leopold. Daarna las de Minister een verklaring van Koning Albert voor, waarin deze mede in naam van zijn zoon afstand doet van.de inkomsten uit de stichting, die te zij ner beschikking stonden. Selim kuste haar er voor en wij gingen thee drinken. Selim was uit gelaten vroolijk maar ik stemde niet in met zijn opgeruimdheid, deels om dat ik mij droevig gestemd gevoelde, deels omdat het mij, als iemand die met gezag bekleed is en het ambt van voogd moet uitoefenen, niet betaamde, mij als een kind te gedragen. Toen wij ons dien avond ter ruste begaven men had Selim en mij een gemeenschappelijke kamer aange wezen zeide hij, toen hij reeds op bed lag, opeens „Zeg, Henryk, ik heb een heerlijke sigaarWij zijn geen kinderen meer en kunnen best rooken „Geef hier.” Hij sprong uit het bed en haalde ëbn pakje sigaren te voorschijn. Wij staken er ieder een aan, legden ons neder, rookten, zwegen en spuwden ieder van ons beiden zoo, dat de andere er niets van merkte achter het bed. Na een oogenblikje begon Selim weer: „Zeg, Henryk, ik benjaloersch op je, je bent nu al heelemaal vol wassen.” „Ja, dat begrijp ik.” „Je bent voogd; ach, als men mij ook eens als voogd over iemand wilde aanstellen!” --- - „Dat is zqg gemakkelyk niet, en niet alleen een vrouw, maar ook kin- Duitsohland. De oudste herberg der wereld is waarschijnlijk „Het Gouden Kruis” te Regensburg. Karel V hield er in 1524 verblijf en Jan Van Oostenrijk, de verdediger van Europa tegen de Turken, werd er in 1547 geboren. Ferdinand I verwijlde er in 1531. In het vreemdelingenboek staan de namen vermeld van verscheidene aan zienlijke personen. Onder deze be- hooren de oude Keizer Wilhelm, de Keizer en de Keizerin van Oostenrijk, Keizer Frederik, de Keizer van Bra zilië en Lodewijk Bonaparte die er in 1824 verblijf hield, voor hij Napoleon III werd. Keizer Maximiliaan bracht er zijn wittebroodsweken door. De kamer, gebruikt door vorst Bismarck, toen hij er met den Keizer was, is in denzelfden toestand gelaten waarin hij haar verliet. De eigenaar is er ook trotsch op een handteekening van Schiller te be zitten. Fried is gelijk men weet, ook voor zitter van de Duitsche Vereeniging voor den Vrede. China. De onderkoning te Moekden heeft de verdere uitgave van een dagblad aldaar verhogen wegens het opnemen van pen bericht, volgaas hetwelk een Chinees zou hebben >ekend, dat hij zich door Japanners had laten om- koopen om rood en groen v.ergif in de welputten te strooien. De onderkoning hem de onmidde- lijke bestraffing gelast van personen, die zulke geruchten ia omloop bren gen. De Chineesche autofiteiten vreezen dat de door zulke djraze geruchten gewekte anti-Japanscnp stemming on verantwoordelijke lied*» tot handelin gen zouden kunnen arengen, welke aan Japan tot voorwendsel zouden kunnen strekken voor verdere gezags- aanmatiging in Mantsjoerije. Volgens de laatste» berichten ver lamt de pest het economische leven te Kharbin, waar bijna (iagelijks faillis sementen plaatsvindep. De Russische en Japansche bladen in het Verre Oosten eischen de ttwschenkomst der mogendheden inden strijd tegen de pest. Uit Peking wordt taan 'de „New- York Herald” gemeld, dat eergisteren gcheele straten frr de Chuieezenstad Foedzjadan of Foetsjiatien verbrand zijn geworden. De troepen hebben bevel gekregen de dieren, die de ver peste lijken hebben aangevreten, neer te schieten. Het ambtelijk blad van het Duitsche Reichspostamt bevat een beschikking, volgens welke het postverkeer naar China en naar Kiautsjou over Siberië wegens de pest-epidemie in China wordt geschorst. Voorloopig zullen pakketten daarheen slechts over zee worden verzonden. Uit Petersburg wordt nog aan het Berl. Tageblatt gemeld, dat de pest te Kharbin steeds verder om zich heen grijpt. Van geruststellende berichten, als gisteren uit Peking werden ge seind, is heden geen sprake. Met het Hawkinserum, waarvan men goede resultaten verwachtte, is niets bereikt en met het intreden van de warmte verwacht men ook het afbreken van de builenpest. Engeland. Op de werven van de Thames Iron 13) Het bed was reeds gereed in don haard knetterde een gezellig vuur, waarbij de oude Wenzrowska zat te naaien. Toen zij mij met mijn lieven last zag binnenkomen, sprong zij over eind en riep vol ontsteltenis Godswil, jongeheertje, gij vertilt aan het meisje I Waarom heeft u hanr niet wakker gemaakt? Zij had toch, waarachtig zelf wel kunnen lomien!” „Zwijg, Wenzrowskaf” ritif^toor nig uit. „Hanna is geen meisje, zeg ik je, maar een inffrouw, hoort ge? De juffrouw is uiterst vermoeid, en ik verlang, dat zij niet wakker wordt gemaakt; ontkleed haar en leg haar behoedzaam te bed. Vergeet niet, dat zij eepe weeze is en gy htfar over den dood haars grootvaders moet trachten troosten, door haar hartelijkheid te betoonen.” „Arm dingt Ja, ja! Zij is eene. weeze!” begon de oude mij na te' eggen.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1