S.&S.VAN DANTZIG Handschoenen Gemengde Berichten. Posterijen en Telegrafie. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, BOEKAANKONDIGING. Onze Geïllustreerde Weekbladen. Ingezonden. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effecteikanditl te Amsterdam. - s»7. 'mi, Predikbeurten te (ïouda groote Kerk. Laatste Berichten. buhüeulijke stand. ADVERTENTIEN. PLATZETTER. DE KRIMP VRIJE NATUURWOLLEN Ondergoederen Jansen &Tilanus MARKT 43 Vrreenlglng Armenzorg beperkt mannenkiesrecht. Zeker dat is waar, maar dat wordt genomen, omdat elke kiesrechtuitbreiding een meer democratische regeering mogelijk maakt, in tegenstelling met beperkt vrouwenkiesrecht dat slechts de reactie versterkt. Dat is ieder duidelijk te maken, laat dan elke man en elke vrouw propagandist zijn. Ieder moet iets van zijn tijd geven voor dit mooie werk, want al geeft de strijd niet di rect voordeel, later toch zeker wel. Zie naar Duitschland, waar na 20 jaar arbeiden zooveel resultaat was ver kregen. Want als hier voor het petitionne ment geen voldoend aantal handtee- keningen van vrouwen zal zijn ver kregen, dan zal er gezegd worden, dat de vrouwen geen kiesrecht willen. Dan zal de beweging voor jaren lam geslagen zijn. Laat dus ieder arbeiden nu het tijd is. De voorzitter, thans daarna het woord nemend, vroeg of iemand met spreekster van gedachten wilde wisse len. Daar zich niemand opgaf, werd de vergadering met een opwekkend woord gesloten, terwijl de muziekver- eeniging „De Pionier" evenals bij 't begin en in de pauze een paar goed geslaagde nummers muziek ten gehoore racht. Ook de zangvereeniging „De Strijdzanger" gaf eenige beschaafd gezongen liederen ten beste'. Bij het uitgaan der zaal werd ge collecteerd. In de zaal „Concordia" was gister avond een gecombineerde vergadering, uitgeschreven door de besturen der R.-K. en A.-R. Kiesvereenigingen, voor Roomsch-katholiekeiv, Anti-revo lutionairen en Christelijk-historischen, waarbij ook aan andere belangstellen den op verzoek toegang werd ver leend. Er waren in do groote zaal vele plaatsen onbezet. De voorzitter van den avond, de heer P, J. Kolijn, de voorman der anti-revolutionairen begon met mede te deelen, dat van de gewoonte om een bijeenkomst met gebed te openen ook ditmaal niet zou worden afgewe ken en Bprak daarop een gebed uit. De heer Kolyn doelde mede dat Dr. A. C. A. Hoffman het woord zou voeren over de algemeene beginselen, die door de rechterzijde worden ge huldigd, terwijl de voorzitter der anti revolutionairen een practisch woord zou spreken ter illustratie van hetgeen door dr. Hoffman zou worden gezegd. Dr. Hoffman het woord verkrijgend, deelde mede slechts noode de uitnoo- diging tot spreken te hebbon aange nomen, maar hij had tenslotte toege stemd omdat anders geen katholiek )mt woord zou voeren. J Dr. Hoffman bepaalde zich in zijn rede tot een historische uiteenzetting van het begrip gemeente en verklaarde de bevoegdheden die aan de leden van den raad eener gemeente volgens de gemeentewot zijn toegekend. Spreker wees er daarbij op, dat elk raadslid is vertegenwoordiger van de burgerij, niet van een zekere groep on der die burgers en dat de burgerij geroepen is vertegenwoordigers af te vaardi gen naar het beginsel, dat het hunne is. Naar dr. Hoffman's moening is er niet genoeg warmte voor de gemeente politiek, terwijl dit toch zoo noodig is. Evenals in Staat als Provincie is ook in de Gemeente de beginselvraag in vele zaken de hoofdfactor. De be voegdheden van den Gemeenteraad tot het benoemen van onderwijzers, vaststelling van verordeningen op de openbare zedelijkheid en gezondheid enz. maken het tot een groot verschil of die onderscheiden zaken beoordeeld worden door mannen van rechts of door die van links. Dr. Hoffman sprak ook in alge- meenen zin over het verschil van op vatting van rechts en links over ge meentelijke sohouwburgen en de stuk ken die daar zouden worden gespeeld. En in zulk een geval wilde Dr. Hoff man wel toegeven, dat er nog wel eenig verschil bestaat by R. K. en Protestanten van rechts. Een A. R. vindt een schouwburg absoluut uit den booze, terwijl het voor een katholiek volgens Dr. H. nog wel versohil maakt of er wordt opgevoerd „Joanne d'Arc" of „Voerman Henschel", waarin spr. Bouwmeester eens had zien optreden. Wat de afschaffing der kermis aan gaat, sprak Dr. H. als zijn persoon lijke meening uit, dat dit een goede daad zijn zou, al wist spr. wel, dat lang niet alle katholieken er zoo over denkon. Spr's meening in deze zou door zijn partijgenooten, zooals Dp. H. wel dacht, onverstandig worden ge noemd. Daarop viel hij het libera- ralisme aan. Hij vond het „om wraak roepend", „schandelijk onteerend" dat zooveel ambten en betrekkingen van liberale zijde steeds aan liberalen zijn gegeven. Nog erger vond Dr. H. het, dat de liberalen zich er mee hebben afgemaakt met de bewering dat aan de rechterzijde geen geschikte mannen waren te vinden. Dat vond spr. schaamteloos. Op deze woorden volgde daverend applaus. Na dej liberalen kwamen de socialisten aan de beurt. Naar spr's. meening was de sociaal democratie de vijand der toekomst voor de rechtsche partijen. Spr. besloot zijn rede door er op te wijzen, dat waar de Katholieken der bevolking van Gouda uitmaken, het R. K. element in den Raad drin gend versterking behoefde. De heer Kolijn thans aan het woord komende, zei den vorigen spr. dank voor zijn klaar en wetenschappelijk betoog. Naar spr. meening maakt de vrijzinnige meerderheid in den raad gebruik van de overmacht in stem- menaantai om voorstellen van de rechterzijde te negeeren. Spr. voerde hiervoor aan de be handeling van het reglement voor het van Iterson-Ziekenhuis met betrekking tot het ten allen tijde cn ongevraagd toelaten van geestelijken en predikan ten in die inrichting. Verder ibesprak de heer Kolijn de kwestie van het aanstellen van een vierden wethouder, waarover indertijd zooveel is geschreven, en het amende- tmen-Vergeer, hetwelk in het Ge- meenteraadsverslag in de nos. van 23 en 24 Jan. j.l. van_ons blad is opge nomen. Over 't algemeen, zei spr., zijn de leden van rechts niet goedkoop, maar wat zij voorstellen, is billijk en onge lijke toestanden begeeren zij niet. Spr. wekte de kiezers van Gouda op om allen, die op de kiezerslijst kon den worden geplaatst daarop te bren gen en met vereende krachten samen te werken, opdat in de Raad met de verkiezing in Juni zoo mogelijk een rechtsche meerderheid zou kunnen wor den verkregen. De heer C. H. Koemans, voorzitter der R. K. Kiesvereoniging bracht dank aan beide sprekers en sprak verder de hoop uit, dat de stembus in Juni voor de reohterzijde de overwinning zal brengen. Van de uitnoodiging tot vragen stellen werd door niemand gebruik gemaakt. Onder dankzegging en gebed sloot de heer jKoIijn de vergadering. Het aantal te leveren manschappen voor de lichting der nationale militie 1911 ter volledige en tot korte oefe ning in te lijven is voor onderstaande gemeenten vastgesteld als volgt: voor voor volledige korte oefening oefening Gouda 50 26 Stolwijk 6 3 Ouderkerk a/d. IJsel 7 4 Krimpen a/d. IJsel 10 5 Gouderak 5 3 Haas/jJecht en Vlist 4 2 Moordrecht 5 3 Krimpen a/d. Lek 8 4 Lekkerkerk 9 5 Bergambacht 9 4 Schoonhoven 7 4 Waddings veen 10 5 Zevenhuizen 5 3 Nieuwerkerk a/d. IJsel 5 3 Barwoutswaarder 2 1 Do Staatscourant no. 27 bevat de statuten van de Goudsche coöperatieve broodbakkerij en verbruiksvereeniging „Ons Voordeel", alhier. Behoambacht. De heer L vanNie- wenhuijzen, onderwijzer aan de open bare lagere school alhier is als zooda nig benoemd aan de openbare lagere school te Oosterland. Stolwijk. Een der gebroeders B., alhier heeft het ongeluk gehad een zwaai' stuk ijzer, dat met een voorha mer werd bewerkt, tegen het lichaam te krijgen. Hoewel het aanvankelijk veel pyn veroorzaakte, heeft het toch geen ver dere nadeelige gevolgen gehad. Nikuwkrkkkk a.d. IJssel. Tot be stuurslid van den Esse-Gans- en Blaardorppolder alhier, is gekozen de heer P. Koolmees alhier. Men meldt aan het Vad. uit Am sterdam Door een fabrikant in glas en spie gellijsten, wonende aan de Kostverlo- renvaart, alhier, werd eenigen tijd geleden bemerkt, dat eenige lijstjes uit zijn magazijn vermist waren. Om te zien of soms nog meerdere voor werpen en artikelen vermist werden, werd door hem een inventaris van zijn goederen opgemaakt. Hij kwam daarbij tot de minder aangename ont dekking dat verschillende hem toebe- hoorenae goederen niet aanwezig waren. Het zijn ruim 100 stuks spiegelglas, bijna 700 gravures, 20 beschilderde paneelen, alsmede een hoeveelheid geel koperen meubelbeslag, zooals kettink jes, scharnieren, enz., voorts eenige schilderstukken en gekleurde platen en een geslepen spiegel met eikenhou ten stijllijst. Een en ander heeft een waarde van ruim f 900. Zeer vermoedelijk is het vermiste ontvreemd en wel tusschen 31 De cember 1910 en 20 Januari 11. Men vermoedt dat iemaniï of meerdere per sonen zich met valsche sleutels toe gang tot de fabriek weten te verschaf fen. Door de politie wordt een uitvoe rig onderzoek ingesteld naar het ver miste of ontvreemde en naar de daders. Men seint uit Batavia aan de N. Ct. De paketboot Van Imhoff is op een koraalrif bit de Molukken vergaan. De bemanning is gered. Hot blad teokent hierbij aan De Van Imhoff was een schroef- stoomschip van 1300 I.P.K. en mat 1944 ton. Zij werd in 1898 gebouwd en was bestefbd voor het vervoer van goederen en, ^passagiers. Volgens een informatie bij de directie van de Kon. Paketvaart-Mij. te Am sterdam heeft de ramp niet plaats gehad in de Molukken, doch in straat Alas tusschen Lombok en Soembawa, behoorende tot de groep der Kleine Soenda-eilanden. Soembawa is zeer onregelmatig gevormdde kusten vertoonen als het ware één aaneen schakeling van inhammen en vooruit springende punten. De bodem is zeer vulkanisch. Om een proef mogelyk te maken met het stelselde hoofden voor de klas, heeft het raadslid de heer Tim mer den gemeenteraad van Haarlem voorgesteld, een noodig geworden nieuwe school niet te doen bestaan uit veertien klassen onder één hoofd, doch daarvan te maken twee scholen ieder van zeven klassen en aan iedore school een hoofd, aan wien dan hot onderwijs in- een klas zal worden op gedragen. (j De directjio van den Larensohen Kunsthandel, Hfeel'engracht 495 Am sterdam, verzoekt ons nog het volgene mede te deelen: Tot dusver zijn ingekomen 194 in schrijvingen voor een gezamelijk be drag van f 692.15. Intusschon liggen op de Rotterdamsche beurs inschrij- vingslijsten ter teekening; terwijl bij den Amstordamschon handel een lijst circuleert. In beide koopsteden wordt druk geteekend. De gelegenheid om alsnog een bij drage voor het portret te zonden sluit 16 Februari a. s. Tot dien'datum heeft men ook gelegenheid de inschrijving- lijsten op de Heerengracht 495 te Am- sierdam en ;in de kunstzaal Kleijkamp, Oranjestraat 8 te 's-Gravenhage, per soonlijk te teekenen. w Het klooster en de kerk voor Paters Capuceinen zullen, meldt de Ned., verrijzen aan de Laanbaansgracht en de Tidhelstraat, in Amsterdam. Kalf vleesch voor twee dubbeljes het pond. Een zakkenmaker te Rotterdam kocht twee kilogram kalfsvleesch voor 80 centen. Hij nam het vleesch mee naar huis om zijn gezin eens te laten smullen. Maar zijn vrouw, die met het oog op den prijs, het vleesch niet recht vertrouwde, ging ermee naar het abattoir; Daar werd vastgesteld, dat het geen kalfs-, maar honden- vleeBch was. Tegen den verkooper wordt, wegens bedrog, proces-verbaal opgemaakt. („N. R. Ct.") Te Rinsumageest (Fr.) is aangehou den de machinist B., verdacht van diefstal van diefstal van f 500, welk bedrag eenigen tijd geleden, door den kapitein van de stoomboot te Rinsu mageest voor den directeur der zui velfabriek aldaar mee uit Leeuwarden genomen, spoorloos was verdwenen. Het geld was op een geheim plaatsje in de boot geborgen. De aangenhou- dene is naar het huis van bewaring te Leeuwarden gebracht. Benoemd. 16 Jan. totadsistent te 's Hertogenbosch, de hoofdbrieven besteller H. A. Goedmakers aldaar 16 Febr. tot directeur van het post en telegraafkantoor te Oud-Beijeriand, D. J. Huijer, thans in gelijke betrek king te Monnikendam; tot directeur van het postkantoor te Gendringen, de commies-titulair der posterijen en telegrafie A. F. Paijmans te Bergen op Zoom, Verplaatst: 16 Jan. de commies der telegrafie 2de klasse J. B. C. Hen- drix, van het telegraafkantoor naar het bijpost- en telegraafkantoor „Ca- landstraat" te Rotterdam de klerken der posterijen en telegrafie lste klasse M. A. Ulrich (o. v.), van het telegraaf kantoor naar het bijpost-en telegraaf kantoor „Calandstraat" te Roterdam en J. A. Schnetlage, van Kerkrade naar Arasterdam (telegraafkantoor) de klerk der posterijen en telegrafie 2de klasse M. Ensemeier (o. v.), van IJsseltein naar Rotterdam (telegraaf kantoor)'; de conducteur der brieven malen 2e klasse E. Smid, van Gro ningen (spoorwegpostkantoor n°. 3) naar Delfzijl 1 Febr. de klerk der posterijen en telegrafie le klasse G. A. Anderson, van Nij verdal naar Amsterdam (tele graafkantoor) de klerken der poste rijen en telegrafie 2e klasse J. E. M. Roelofswaard (o.v.), van Weert naar Helmond en A. de Vroom, van Am sterdam (telegraafkantoor n°. I naar Nijverdal 1 April, de conducteur der brieven- malon 2de klasse W. A. M. Boerkamp, vim het spoorwegpostkantoor n°. 1 naar het postkantoor te Amsterdam. Aanvragen van werknemers op 3 Februari. 1 kantoorbediende, 1 kantoorlooper, 1 timmerman, 6 metselaars, 6 opperlieden, 1 schilder, 1 touwslager, 1 machinist, I stoker, 1 bankwerker, 1 cartonnagewerker, 1 schoenmaker, 3 bakkers, 1 voerman, 1 warmoezier, 1 tuinman, 13 grondwerkers, 6 pakhuisknechten, 8 werklieden zonder vakkennis, 2 boerenarbeiders, 3 halfwas timmerlieden', 1 smidsjongen, 1 bakker, 2 leerling klerken, 1 meubelstoffeerder. Aanvragen van werkgevers. 1 letterzetter, 1 halfwas rijwielmonteur, 1 pakhuisknechtje, Van het Geïllustreerd Weekblad ge wijd aan Kunst, Humor en Satire „Paljas", verscheen heden het vijfde nummer. Bij Nijgh en van Ditmar's Uitgevers Maatschappij to Rotterdam verscheen van do hand van den heer J. J. Jans sen Schollmann oud-Hoofdonderwijzer aan de strafgevangenis te Rotterdam „De Bibliotheek in de strafgevange nissen van ons land." De prijs is gesteld op 40 cent. Van de 3e serie „Uit onzen Bloei tijd", uitgave van de Hollandia Druk kerij Baarn, verscheen thans n°. 1. Hierin behandelt Mr. J. van Kuijk, sub8t. griffier der Arr. Rechtbank te 's Gravenhage, „Het Privaatrecht". Bij de Hollandia Drukkery Baarn, verscheen in de serie Uit Zenuw- en Zieleleven van de hand van Mr. H. Verkouteren, advocaat en procureur te A'dam „De oorzaken van Degeneratie". De Wereldkroniek van 4 Februari bevat o. a. tooneeltjes uit Strauss' „Ro- 8enkavalier", onze landgenoot Taconis, zich oefenende op de ijsbaan voorde groote wedstrijden in Noorwegen, de Nieuwe Rembrandtzaal van de Bilder- gallerie te Dresden, het nieuwe Rijks opvoedingsgesticht te Amersfoort, de directie er van, De zeven Provinciën te Kaapstad, tentoonstelling van werk van Paul Renouard, tentoonstelling van Oud-Delfshaven, de Maskerade feesten te Utrecht, uit schouwburg en concertzaal, Kroniek van de Week, Personalia, Twee landgoederen als villaparken, het nieuwste op het ge bied van Doktersauto's, een transport- wiel. Als feuilleton is opgenomen Bitzliputzli. Het Leven van 31 Januari 1911 be vat de volgende artikelen en ^foto's Der Rosenkavalier, de nieuwste opera van Richard Strauss, Andreu Carne gie in zijn bibliotheek, de buste van den bekenden millionair in het Ame- rikaansche instituut voor ingenieurs te New-York, zijn zomerverblijf Skibo Castle, de 52ste verjaardag van den Duitschen Keizer, de Duitsche kroon prins aan boord van het s.s. Prins Ludwig, de strijd tegen de groote hoeden in den Schouwburg, met de camera onder den grond, de oudste der oude generatie, de fortificatie van Vlïlsingen, portretten van bekeajle artisten, acht jaar onder water, Ber- lijnsche tooneelspelers in ons land, in den onderzeeër U 3, in de Kielerbochi verongelukt. Verder is opgenomen het vervolg van de Vèrdwenen Doode en Hoe ik begonnen ben. De Prins heeft als voorplaat het portret van den letterkundige Cyriel Buysse. Verder zijn opgenomen foto's van oud-Woerden, een merkwaardig niet algemeen voorkoqiend product uit het plantenrijk, een antiek kunst werk, Tentoonstelling in Arti in Am sterdam, de geboortedag van den Duit schen Keizer, het bal-masquó in het Hotel „de Nederlanden" te Wilder- vank, panorama van Vlissingen, de Groote Kerk te Breda in wit krijt nagebootst, intérieur te Staphorst, ijs- feesten in Zwitserland, de Zeven Pro vinciën te Kaapstad, twee wrakken, de eerste opstijging van het nieuwe bestuurbare luchtschip Simeus-Schuc- kert te Berlijn, het ensemble van het Neue Schauspielhaus uit Berlijn, mi niatuur-bloemenmarkt te Amsterdam, personalia, kroniek, schetsen, vervolg van Mooi Duyneke en het iomanbij- voeg8el. Pak me mee. Het Zondagsblad van de Goudsohe Courant, bevat o.a. de volgende illustraties Jqzef Israëls op zijn 878t?n verjaardag (Voorplaat). „Het beleg van Haarlem" en „Alva's laatste rit" in het Panorama te Amsterdam, met 2 foto's. Zeebeving te Péta Eiland in Ned. Indië, met 3 foto's. De pest in China, met 3 merkwaardige foto's. De museumkwestie te Haarlem. Een Hoogleeraarwoning gepost. Eene eigen aardige verhuizing te Amsterdam. Prinses Juliana, gekiekt opeen rijtoer- tje, terugkeerende van de Schevening- sche boschjes. Vanni Marcoux als Don Quichotte. Jubileum Louis de Vries, met 5 foto's. „De Kuische Susanna", met foto's van de' medespelenden. „Gerechtigheid" in den Schouwburg van Stoel en Spree te Amsterdam, met 6 foto's. Het leven van arme Emigranten. Foto van Prof. Dr. J. v. d. Waal. De winter van een nacht. Een mooi kiekje uit de omgeving van Gorinchem. Zelfportret van Jozef Israëls. Voorts 5 portretten van be kende landgenooten. Tenslotte, bloeiende lectuur, waar onder „Leonore's Wensch" door Mevr. A. NoordewierSchram, zijnde in den, door de directie van „Pak me mee" uitgeschreven Novellenwedstrijd, be kroond met den derden prijs van f 25. Het vervolg van den roman „813" de rubriek van Redacteur X en het Kindernummer „Ons Prinsesje". Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van een artikel in de „Goudsche Wekker" van 21 Ja nuari, verscheen in het „Dagblad van Gouda", een ingezonden stuk welks inhoud niet onbesproken kan blijven. Vooraf zij opgemerkt, dat de inhoud verraadt uit welken hoek de wind waait en wij ons niet voorstellen de schrij vers te overtuigen. Doel dezer regelen is, de Goudsche Burgerij in te lichten door wiens offergave deze instelling bestaat en wordt in stand gehouden. Onbegrijpelijk mag het heeten, dat de Werkverschaffing, na een bijna twin tigjarigen arbeid bij de schrijvers nog zoo weinig bekend is, als waarvan in bovengenoemd stuk het bewijs wordt geleverd. Het is toch vrij algemeen bekend dat in de werkverschaffing, zoowel werkplaatsen, als goederen en boeken, voor ieder belangstellend Gou wenaar openstaan en ter inzage liggen, en in den loop der jaren door tal van Sersonen daarvan gebruik is gemaakt, och nimmer door het Bestuur van de Afd. Gouda v/d. Algem. Ned. Timm. Bond. Dat onze Commissie jaren achtereen in eene openbare vergadering haar jaarverslag heeft uitgebracht, doch dat den laatsten keer geen enkele belang stellende aanwezig was, en dat boven genoemde Timmerliedenbond, nooit of nimmer van hare belangstelling deed blijken. Thans de feiten, waarvan de kern is, ten le het loon der timmer lieden is te laag, ten 2* Commissie leden parasiteeren (dat is profiteeren op een anders arbeid). Ten 1* dat het arbeidsloon in een Werkverschaffing niet lager moet zijn als bij een par ticuliere patroon, toont zoo volslagen onbekendheid met den aard en het wezen van onze (en zoover wij weten van bijna iedere) Werkverschaffing, dat een breedc uiteenzetting (voor de Timmerl.bond wel noodig) hier niet kan plaats hebben, en met een korte moet volstaan, dat een speciale behan deling daarvoor zoude noodig zijn waar voor het hier de plaats niet is, en deze schuldige onwetendheid dan ook niet is verdiend. Volstaan wij ten deze met een korte uiteenzetting. De Commissie voor Werkverschaffing, die in hare leden, bijna alle godsdienstige en po litieke richtingen vertegenwoordigt, stelt zich ten doel, om in tijden van werkloosheid fatsoenlijke en zonder hun schuld werklooze arbeiders voor ellende te bewaren. Wij weten, dat, hetzij tot hun eer gezegd onze am bachtslieden alvorens zij de hand tot een aalmoes uitstrekken, liever hun laatste stuk huisraad verkoopen. Hun dus voor ondergang te behoe den is het doel, waarmee het verschil in het dagloon is verklaard, terwijl daarin tevens een krachtige prikkel is gelegen al het mogelyke te doen, weder bij een particulier patroon in dienstbetrekking te 'komen, ten 2°, hoe de Afd. Gouda v/d. Algem. Ned. Timm. Bond er toe komt een beschuldiging als deze (en zooals uit bovenstaande blijkt zonder eenig onderzoek ter plaatsê) neer te schrijven, is alleen ver klaarbaar uit de gewoonte om bij elk gerucht er maar op los te hakken. De Werkverschaffing rekent 15 cent per uur. Is het dezen Timm. Bond zelfs niet bekend dat in eene Werk verschaffing, inrichting, gereedschap pen, verschil van werklieden, het kort stondige der werktijden, de eigenaar dige omgeving en nog meerdere fac toren er toe mede werken, dat de prestatie onzer werklieden veel ge ringer is, dan bij een particulier pa troon Het volgende diene dan ten bewijze. Dat is dan een feit. Voor twee jaar wilde de Gemeentelijke Over heid aan de workloozen tegemoet ko men met hun eenig work to verstrek ken, wat in andere omstandigheden hog zoude worden uitgesteld. De Ge meente-Bouwmeester maakte daarvoor ©ene begrooting, en de werkloozen togen aan den arbeid. Wie beschrijft Vïhter onze teleurstelling, toen na af loop van het werk, door ons aan tuiver arbeidslobn meer dan de fielft moest worden bijgepast. Ter onzer .verantwoording werden met onderling goedvinden van den Burgemeester en onze Commissie drie deskundigen benoemd om den gele- verden arbeid te taxeoren. De uit komst was, dat niettegenstaande de zeer tegemoet komende houding der taxateurs op plusminus f 300.nog ruim f 100.moest worden bijgepast, en zulks niettegenstaande het volgons den Timmerl.bond te lage dagloon. Wel verre van de waarheid zijn boven genoemde schrijvers. De zaak is een voudig deze. Timmerlieden vinden het vernederend kachelhoutjes te maken, en om nu daaraan tegemoet te komen, en wijl Gemeente en particulieren geen werk meer wenschen te geven, willen de Commissieleden, waar zij kunnen deze schijnbare vernedering den tim merlieden besparen, door hun eenig werk op te dragen in hun eigen vak, wat hun ten slotte nog duurder uit komt dan bij een particulier patroon Wij concludeeren: Heeft de Afd. Gouda v.h. Algem. Ned. Timmlb. door dit stuk „Propaganda" do belangen der werklieden zoo al niet geschaad, in geen geval heeft zij deze een goede dienst bewezen. Op mogelijk verder geschrijf zal door ons niet worden ingegaan. Met de opname dezer regelen zult U Mijnheer de Redacteur verplichten de Commissie voor Werkverschaffing. Namens haar J. G. van HOFWEGEN. J. N. de GROOT. J. L. BELONJE. G. KROOK. Gouda, Febr. 1911. van het Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 780.5 te Malinheadlaagste stand 747.7 te Haparanda. verwachting tot den avond van 5 Febr.: Toenemende noordelijke tot noord oostelijke wind, later weer afnemende tot krimpende wind, mogelijk sneeuw- of regenbuien, betrokken, later opkla rend, zelfde temperatuur. Vorige koers. koert vm» heden 87 .877, 93 94 '637,, 637,, 99'/i, 997,6 88»/,, 947, 89'/, 99 897% 48»/,6 487» 104 89 1037, 887,6 67 V» 57'/, 209 210 56 66'/, 81J/. 807, 27'7.. 28'/, 80"/,, 807,6 211 296 1907, 210 1903/, 221 7, 220 938 105 937 106'/, 4 FEBR. 1911. Staaf gieeninKen. Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spwmij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Id. Obl. 1889 4 pet, Venezuela Dipl. Schild 1905 3 pdt. Baak en Cretliet-Instel- llnjcen Ned. Bankaandeelen Influstr OiiderneuiiHxen American Car Foun dry Comp. 0. v. A. Id .Smel t i ng Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. K»l. Cred!et IniteU- en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Potr. Bronn. O.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A. ralmk-Oiiderhem ingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeningea. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theiss-Ke- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 37a pCt. Amerikanen levendig, nationale staatsfondsen zonder veel variatie, cul turen flauwer, tabakken verdeeld, pe troleum levendiger, aanvankelijk lager, later herstellende, mynen stijgende. 155 489*/* 426 1707, i'Mi 17'/, 110 705/» 787, 4»/„ 107,, 80 87 67 1216»/,, f 148.— 178'/, 16"/, 107'/, 168 154'/, 477'/, 171 17";,, 110'/. 71 78 io 7,s 29' 178 17 108'/, Opgave der Personen, dis zloh gedurende de week van 27 Jan. tot 3 Feb, in de ge meente geveatlgd ot deie verlaten hebben. P. J. van den Berg van Prins Hen- drikstr. 125 naar Heerlen. E. van Dantzig van Hoog.tr. 16 naar 'i Gravenhage, Wagenat. Hotel „Kiek». P. E. de Beer van Oosthaven 15 naar Rotterdam, Pretorialaan 4a le Etage. G. A. Veening van WHdstraat 12 naar Hekendorp. J. Voogd van Wijdstr. 12 naar Har- lingen, Kleine breede plaats 13. R- K. Snel van Jaagpad 20 naar Rot terdam, Hotel Sl. Lucas. W. H. Bro©8e van Oosthaven 15 naar Baarn, I raamstraat. Wed. J. de Vosde Koning van Bogen 37 naar Rotterdam, Speehnan- dwstr. 15a. C. Boutestein van Heerenstr. 89 naar Cappelen a/d IJsol. J. Melse van L. Dwarsstr. 22 naar Middelburg, Winterstr. 101. C. van Kooij van Bleokerssingel 1 naar 's Gravenhage, Nassaudijkstr. 34. M. Zanen van Bleekerssingel 80 naar Schoonhoven. A. van Willigen van Wilholminastr. 100 naar 's Gravenhage, Alexander- kazerne. L. van Vuuren van Oost Haven 10 naar Waddinxveen, Zuidkade 213. L. Steenbergen v,a» RozendaaJ 13 naar Leiden, Lovondaal 191. S. Schaap van Turfmarkt 5fi naar Utrecht, Amst. Straatweg. 298. W. J. A. M. ter Brink van Wijdstr. 1 naar Dordrecht, Voorstr. 188. GEVESTIGD: J. Kooyman uit Woerden, Karne- melksloot 97. A. do Groot uit Krimpen n/d IJsel, Ussellaan 37. A. H. v/der Kist uit Assen, Raam 133. G. Tukker uit üttfecht, Boeken- borgstr. 48. A. Niessen uit Woerden, IJssellaan 165. G. IJpelaar uit Zegwaart, Boele kade 137. H. J. Neerscholten uit Haastrecht, Bosch weg 47. K. L. de Graaf uit Maarsen, Boom- gaardstr. 17. A. J. Verlaan uit Rotterdam, Boom- gaardstr. 70. M. Timme uit Waddinxveen, Oost- Haven 10. A. R. J. Adriaansz uit Rotterdam, IJssellaan 100. JNieuwveld uit Hoorn, Bogen 20. J. H. J. Dekkers uit Groningen, L. Tiendeweg 33. Zondag. remonstrantSche KERK. 1 Voorm. 10 72 ure- G»- H. v. Ashkndki.pt Voorm. ten 10 ure. Ds. van Doorn, pred. te Sluipwijk. Naroidd. ten 2 ure. Geen dienst. Avond ten 67a ore. Ds. Ten Bosch. KLEINE KERK. Namidd. ten 2 ure. Pb. Berkei.bach k. d. Sprenkel. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ton 10 ure. Ds. Geelhuyskn GROOTE KERK. Huwelijksinzegening; Woensd. 8 Febr. "Ds. Ten Bosch. KLEINE KERK, Woensdagavond 8 uur. Ds. Bkkkkl bach v. d. Sprenkel. Bybellozing. Volgens besluit van den kerkeraad der Herv. Gom. alhier zal de lijst van stemgerechtigde leden der gemeente ter inzage liggen op Donderdag 9 Februari a.s., 's middags van 3 uur en 's avonds van 79 uur. Daarna wordt de lijst afgeélöten. Op die lijst mogbri alleen geplaatst worden de namen van mannelijke lid maten, die in Maart a s. den leeftijd van 23 jaar bereikt hebben en in 't laatste jaar niet bedeeld werden. Zy, die in Maart wenschen te stem men voor de bestaande orde of kies college, worden aangeraden zich te vergewissen of hun naam op de lijst voorkomt. Staatscommissie-Landsverdediging. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Bij de installatie, hedenvoormiddag te 11 uur, der Staatscommissie, inge steld bij K. B. van 12 Dec. J.l. be treffende de Landsverdediging heeft de minister van oorlog, de heer Colijn, een rede gehouden, waarin hij als doel der commissie aangaf het instellen van een onderzoek of inderdaad de gelde lijke en persoonlijke lasten, welke thans in verband met de eischen der lands verdediging op de natie drukken als noodzakelijk mogen worden aange merkt en of de daarvoor gebezigde gelden en persoonlijke diensten op de meest economisch en doeltreffende wnze worden aangewend. Spr. geeft een uitvoerig overzicht van de langjarige gedachtenwisseling tusschen Regeering en Volksvertegen woordiging, welke tot het instellen der commissie aanleiding heeft gege ven en herinnert in de eerste plaats aan de Kon. boodschap van 31 Oct. 1864, waarbij aan de Tweede Kamer werd ingediend een ontwerp van wet tot regularisatie van gedane voor schotten ter betaling van de vermeer dering van den maga2ijnsvoorraad, in verband met de uitbreiding van de legersterkte en met de behoefte voor oorlogstijd henevens het vernieuwen onderhouden van kloeding- en uit rustingstukken, welke voor verlofgan gers der nationale militie bij de korp sen zijn opgelegd. Ten slotte merkte spr. op dat de instelling en arbeid der commissie hem uit den aard der zaak niet van den •licht ontheffen kan zelf te doen wat Ij in het belang van oen zuinig en eenvoudig legorbeheer vermeent te moeten doen. Daarna verklaarde spr. do staats commissie te zijn geïnstalleerd. De voorzitter der commissie rar. P. C. 't Hooft, lid der Eerste Kamer voorde hierna het woord. Tegenover de candidatuur der Vrijzinnige Kies vereoniging te Amers foort worden door rechts voor de adavacature gestold in district I de heer P. S. R. Wol ter book in district 111 de hoor M. Van Heioma. De 8. D. A. P. hooft in het eerste district den heer J. Hofland gesteld. De commissaris dor Koningin in Zuid-Holland Mr. J. O. Pa tij u hooft den nacht iets rustiger doorgebracht. Het voor de in 1913 te houden tentoonstelling dor Kon. Nod. Land- bouwvereeniging beschikbaar te stollen terrein te Seheveningen is 21 H. A. groot. De datum der opening is ver schoven van Juni tot Augustus 1913. Ongeregeldheden op Billiton. De directie der Billitonmij. meldt hot volgende „Hedenmorgen werd bericht van Billiton ontvangen dat de toestand in Manggar onveranderd is* en heden middag twee officieren en 80 man aan do rede van Maggar verwacht worden". Even wol heeft de „N. Ct." van zyn correspondent te Batavia het vol gende telegram ontvangen, dat hier mede in tegenspraak is: „Particuliere telegrammen melden dat Tandjong" Pandau isfafgelodpen en platgebrand. De hoofdadministra teur der Billiton-Maatschappij is ver moord." De staking bij de textielfirma Hec- kirig te Neukirchen by Rhone is geëindigd na 6 weken te hebben ge duurd. Daardoor is de werkstaking van c.a. 8000 loden van het Christl. Textilverband in Munster, waarbij vele arbeiders der Nedeiiandsche grens plaatsen betrokken zijn, voorkomen. Bij de Kon. Pakketvaart Mij. te Amsterdam is uit Soerabaya oen tele gram ontvangen dat de „van Oudts- hoorn" is aangekomen met de post en do lading van de gezonken pakket boot „Imhoff" aan boord. Z. K. II. de Prins hoeft van den Huitan van Assahan oen kostbaar ge schenk ontvangen bestaande uit een paar groote olifantstanden. Z. K. H. de Prins komt morgen avond half acht uit Duitschland te 's Gravenhage terug. De Russische landverhuizers, die zich aan boord van het stoomschip „Ura nium" te Rotterdam bevonden, heb ben hedenmorgen te half tien de reis kunnen voortzotten. Zij werden daar toe voorzien van plaat sbiljetton van uit Rotterdam naar de Duitsch-Rus- sische grensstations en van andere biljetten voor do verdere reis vandaar naar het eerste station in Rusland. Sedert den jongston storm in Spanje worden 13 visschersbarken vermist. Alleen in Catalonië kwamen 34 vis- schers om het leven' De President van Honduras heeft aan President Taft verzocht om inter ventie inzake de revolutie daar te lande. Te Tudchal zijn drie nieuwe ge vallen van cholera geconstateerd. Een persoon overleed. Op het platteland kwamen 10 gevallen voor, waarvan één met doodelijken afloop. Op de gisteren te Petersburg bij eengekomen Pest-conferentie zijn sani taire maatregelen vastgesteld betref fende de scheepvaart op den Amoer en het verkeer tusschen Mantschoerije en Rusland. en Cornelia Albertus (tweel.) ouders P. H. Brem en A. H. Vooijs^- 3. Adriana, ouders C. Heij en K. Sluijter. Ida, ouders G. Borst en M. van OVERLEDEN: 2 Febr. J. Nobel, 12 j. en 11 m. J. Peeters 20 j. 3. C. M. C. Kleinschmidt, ochtg. van G. A. F. Schroder 83 j. J. van Leeuwen 58 j. A. G. van Leest, 2 jaar. ONDERTROUWD2 Febr. J. A. Koolmoes en C. v. d. Louw. J. Gerritsen te 's Gravenhage en J. Kriek. H. H. Moning en W. G. Grave- steijn. W. Bakker en O. M. van Leeuwen. G.» M. F. Schoiteïi en E. M. Prinsenberg. J. J. van der Sanden en A. M. A. van Gording©. 5 Febr. „Concordia", 8 uur. Liefda- - digheids-opvoering van „Piet in Gala" door hot Goudsche Jongens Tooneel-ensemble. 6 Febr. Café Unie, Ijango Groenen- daal, 7 uur. Vergadering Kleerma kers- Vereen. „Onderling Hulp betoon." 6 Febr. Gebouw Bouw- en Woning toezicht Spieringstraat, te 2 uur vergadering Onderstands-commis sie van „Armenzorg".», 9 Febr. Sociëteit „Ons Genoegen", zaal Kunstmin, 6" Ahonnemente- voorstelling „Men kan nooit we ten" van de Hagospelera. 10 Febr. Hótol „De Zalm", 10 uur v.m., Algemeene vergadering der aandeelhouders van de Uouaiche Waterleiding Maatschappij. 14 Febr. „Harmonie" Bovenzaal, uur, Algemeene Vergadering van de onderstandskas „Draagt elkan ders lasten''. 14 Febr. „Concordia", 8 uur Licht- boeldenavond over do Passie spelen te Oberaramergau door F. v. d. Pavoord t. 18 Febr. 80c- Gna Genoegen", Zaal „Kunstmin", uitvoering Vereen. „Krachtsport''. Beleefd verzoeken wij geregeld tydig mededeeling te mogen orttvangen van vergaderingen, concerten, vermakelijk heden enz., orh deze 'dan in onze" agenda te vurmeldon. GOUDA. GEBOREN2 Febr. Alida Sophia Tor Courantdrukkerij vanA. BR INK MAN ZOON kan geplaatst worden eon vlug Aanmelding Lange Tiendeweg 64. VAN FRIEZENVEEN. voor Haar* i «ii llrrren van IjAIMHÖÜK Tiro). VL'rkrgKbiiar bij Aidoilioc HHOKKKNHVIS, SOZENDAAIi HOEK PARADIJS GOUDA. Deze inrichting stelt zich ten doel om oude, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ook, zoo veel noodig te repareoren, en hoofdzakelijk aan tningegoeden voor goedkoope prijzen te verkoopen, De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede atn de n«HtraI. Vereoni ging .Armetutorg".

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 4