Opruiming Bi33.aa.e3a.laxxiSl. INDISCH NTEUWS. VERGADERING VAN DE V GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPOET. 39ö8,e Staats-loterij Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant ffectenhandel te Amsterdam. Laatste Berichten - - van mantels costumes. BLOUSEN, ROKKEN \1P oltorij eon. D. SAMSOM. Specialiteit in Miniels cd Costumes. Veemarkt te Rotterdam. scheepsladingen, welke voor Ierland waren bestemd, zijn door deze strem ming in het scheepvaartverkeer ver loren gegaan. 4 Op de werf van een maatschappij tot vervaardiging van torpedojagers te Cowes heeft Donderdagavond een zware brand gewoed. De bergplaats van modellen en de machine-afdeeling werden zwaar geteisterd. Twee gereed gekomen torpedojagers dreigden even eens in vlammen op te gaan, maar men elaagde er nog in deze schepen te redden, door ze snel te verhalen. Pebzie. Een telegram uit Teheran meldt, dat op den Minister van Financiën Sani-eq-Daulen, toen deze Zaterdag in eei* rijtuig van Medsjliss naar zijn wo ning terugkeerde, dicht bij zijn huis feschoten werd, vermoedelijk door 'idal's. Op burgers die te hulp kwa men, is door de metgezellen dor moor denaars eveneens gevuurd. Een tweo- tal burgers werden daarbij gedood. De aanleiding tot dien aanslag is niet békend. Zuid-Afrika. De bekende Boerengeneraal Piet Cronjó is Zaterdag te Klerksdorp, over leden. Het Vad, teekent hierbij aan Met generaal Cronjó is een der bekendste mannen uit don vrijheidsoorlog heen gegaan Reeds in 1881 (hij was in 1835 geboren) trok hij als comman dant tegen do Engelschen op, en ver overde Potchefstroom. Bij den be- ruchten inval van Jameson in 1896 was hij almede een der aanvoerder die den indringer terugsloeg en dezen met zyn geheelen troep gevangen nam. Bij het uitbreken van den Zuid-Af- rikaanBchen oorlog werd het commando over het westelijke Boerenleger opge dragen aan Cronjó, waarmede hij te vergeefs, Mafeking en Kimberley be legerde. Toch wist hij de aanvallen van lord Methuen aan de Modderrivier en bij Magers fontein af te Blaan. Op 27 Februari 1900 moest hij echter bij Paardeberg met 3700 man capituleeren en werd hij door lord Roberts als krijgsgevangene naar St. Helena ge bracht. Na beëindiging van den oorlog keerde hij naar Transvaal terug, waar na hii ook in Amerika vertoefde Na dien kwam hij weder op Zuid-Afri- kaanschen bodem terug en is gelyk bovenstaand telegram meldt, thans te Klerksdorp in Potc|^fstroom overle den. Te Kaapstad heerscht groote ver ontwaardiging jegens den onder-Ko ning, lord Gladstone, die het dood vonnis tegen een kaffer, beschuldigd van geweldpleging op eene blanke vrouw, niet wil laten voltrekken. Te Johannesburg loopt het gerucht, dat een commissie wordt samongesteld om met kaffers, die zulke dagen plegen, kort recht te maken. De toeneming van dit soort geweldplegingen ver wekt groote ontsteltenis. Debietrecht op sigaren en tabak. De strekking van het thans spoedig te verwachten ontwerp op de heffing van een débietreoht op sigaren en tabak is de betaling van 10 pCt. aan den fiscus door de winkeliers en andere kleinhandelaars van de (bruto) op brengst der sigaren en tabak, door hen aan het publiek'verkocht. De Tel. meldt over de heffing de volgende bijzonderheden Volgens het ontwerp zullen alleen diegenen een sigaren- en tabakdebiet mogen hebben, die daartoe vergunning hebben gekrogen. Deze vergunning zal worden gegeven, nadat men ze bij de bevoegde overheid heeft aan gevraagd. Hot recht wordt geheven van de ontvangsten. Bij verreweg de meeste sigaren winkeliers ontbreekt echter, evenals trouwens over het algemeen bij den middenstand, ieder spoor van eenige boekhouding, zoodat zy niet het min ste overzicht van hun ontvangsten en uitgaven hebben. Daarom zullen van wege den fiscus aan alle sigaren- en tabakswinkeliers (en handelaren) sta ten worden verstrekt, waarop zij da gelijks hun ontvangsten kunnen in vullen, terwijl als controle maatregel bepaald wordt, dat alle zendingen van de fabrieken naar de winkeliers en handelaars van geleide-biljetten voor zien moeten zijn, vermeldende den aard en den prys der zending. De belasting moet door de winkeliers en handelaars in maandelijksche ter mijnen worden voldaan, terwijl zy by het verkrygen der vergunning moeten beginnen, het recht over óón maand vooruit te storten. Exportzendingen zyn vrij van recht, doch moeten van een geleidebiljet vergezeld gaan, terwijl fabrikanten, die onmiddelijk aan particulieren le veren, évenals dewinkeliers, van de op deze wijze geleverde sigaren en tabak het verschuldigde recht moeten betalen. i Tot zoover in groote lijnen de plan nen der Regeering. Uit ons Parlement. Onze parlementaire kroniekschrijver schrijft ons Vermoedelijk doordat zetter en cor rector mijn handschrift nog weinig kennen ik ben de laatste om hen dit kwalijk te nemen zijn er in mijn overzicht van j.l. Zaterdag eenige fouten blijven staan, die ik mij ver oorloof hierbij te rectificeeren. 1°. De heer 't Hooft stookte niet een „uurtje", maar oen „vuurtje". 2°. Vele der redevoeringen droo- gen niet een „onwaardig'/ politiek karakter, zooals gedrukt werd, maar een „onnoodig". 3°. In de 6° alinea leze men voor' „vrij weinig"„nog weinig" en voor „stellig"„stelling". 4°. In de 2e kolom, 3° alinea voor „een grooten leider"„den grooten leider". 5° En in de derde kolom verdwaal den de woorden „reeds voor zijn mi nisterschap", die thuis behoorden tus- schen de woorden „hij" en „over tuigd", twee regels lager. „Assistent" schrijft o.m. in de Su matra Post, dat er steeds over de Chineesche werklieden wordt gespro ken als de lastigen, terwijl wij den meesten last met de Javanen hebben. Ik merk op aldus verder „Assistent" dat schout Velthuis en Darke door Javanen werden vermoord, terwijl Haitsma Muiier door oen Chinees werd vermoord. Op drie moordgevallon komen dus twee voor rekening van den Javaan, terwyl de Chinees van een de schuld draagt. Waar de ver houding van Javaan tot Chinees van 1.3 aal zijn in Deli, is de verhouding in dit geval 10 Javanen op een Chinees. Docfcdat tegenwoordig het Planters- comitóde Chgneosche emigratie regelt, en er regelmatig 10 pet. der Chineezen op de meeste ondernemingen repatrieert en waar verder goed gezorgd wordt voor geldzending naar familie enz., is het gehalte der Chineezen enorm voor- uitgegaan, komt hierheen de arme landbouwer; dus niet speciaal het uit vaagsel van China. De emigratie van Java gaat daaren tegen achteruit. De groote vraag naar arbeidskrach ten veroorzaakt dan ook, dat ons woordig elementen kunnen worden geleverd, die vroeger geweigerd wer den. Zelden werden vroeger Bata- vianen, Madoereezen, Soerabajanen, soldaten en kettingjongens geaccep teerd en onder de contractanten aan getroffen; nu echter zeer veel. Nu, meer dan vroeger, aanvaardt men rijp en groen. Naar wy in de Sumatra Post lezen, is er te Medan uit vrijwillige bijdragen een korps van 24 politieoppassers op fietsen gevormd. Het blad stelt zich veel voor van de hulp van dit korps, dat behoorlijk geoefend wordt en zich snol kan verplaatsen als er op een of andere onderneming iets aan de hand is, want daarvoor staat het ter be schikking. De instructeur der ge wapende politiedienaren Van Daalen is de leider van dit nieuwe korps. Uit Buitenzorg werd aan de Dali Cour. geseind: In de Gajou Lajoe Loeos zijn uit gewekenen, die zich in oen schuilplaats verborgen hadden, door een vallend rotsblok omgekomen. Onder delijkén herkende men dat van teungkoe Moeda Pendeng, een geestelijk leider van het verzet in de Gajoe Loeos, verder de lyken van diens vrouw en kinderen; dat van Radia Tieq Pasir iB nog be dolven. In de Gajoe Docos wérden neegelegd toengkoe Tjod Badak met 9 andere kwaadwilligen. By ongeluk werden 1 vrouw gedood en 1 vrouw gewond. Aan oen schrijven uit Atjeh aan de Deli Ct. is het volgende ontleend: De Kedjoeron van Petoembang Bi din werd in zijn huis bii het bivak Blang Kodjeren vermoord, terwyl in het bivak 6 brigades marechaussees aanwezig waren een brutaal stuk je dus. Men, dat is de bevolking, de hoof den, ja vermoedelijk zelfs zyn eigen verwanten schenen den Koedjoeren Bidin weinig gezind te zijn, en ze schenen verschillende grieven tegen hem te hebben, waarvan de voor naamste is, dat hij de allures aannam van een Atjehschen oelèëbalang, en zich weinig liet gelegen liggen aan de Gajosche adat. VRIJDAG 3 FEBRUARI. VoorzitterDe Burgemeester. (Vervolg.) Aan de orde: Het voorstel tot het doen van eenige vertimmeringen in het gebouw der 2e Burgerschool voor jongens. De heer v. 11 e r s o n M. d. V., ik heb met groot genoegen gelezen de eerste alinea van het schrijven dat B. en W. tot den Raad hebben gericht. Maar naar aanleiding daarvan zou ik gaarne willen vragen of U mij. ook zeggen kunt of zulke onmogelijke toe standen meer in de Gemeente voor komen. Is dat zoo, dan acht ik het zeer gewenscht, dat daaromtrent ook voorstellen aan den Gemeenteraad worden ingediend. Men zou kunnen betwijfelen of het nog mogelijk is, dat 'Spoo'n voorstel gedaan wordt in de $0,to eeuw. Wanneer men in óón leer- lokaal twee klassen onderwijs doet geven, dan spreekt het van zelf, dat de leeraren elkaar hinderen* en dat de leerlingen eikaars aandachtJptrekken. Dien toestand acht ik zoo onhoudbaar, dat ik het gaarne zou weten of hij elders in de Gemeente bestaat om des noods daaromtrent zelf voorstellen te doen. De Voorzitter: Ik kan Dr. v. Iterson meedeelen om maar eerst een rechtstreeksch antwoord op zijn vraag te geven, dat voor zoover mij bekend is die toestand alleen bestaat op die school. Daar bestaat hij echter al sedert jaren en ik kan mij niet herinneren, dat er ooit tegen opgekomen is. Nu moest het veranderd worden, omdat de bevolking der beide klassen zooveel grooter is geworden. Ik kan verder Dr. v. Iterson er op wijzen, dat der gelijke toestanden in de 20$te eeuw ook elders voorkomen en dat ook in het aanhangig voorstel, dat uitgegaan is uit den boezem van den Raad zelf, wordt gerekend op bestendiging van dergelijke toestanden, zoodat het niets buitengewoons is. Ik herhaal echter: voor zoover my bekend is, bestaat, wanneer dit voorstel is aangenomen, een dergelijke toestand in deze Ge meente niet irtper. (De beraadslaging wordt gesloten het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen.) Aan de orde: Het preadvies op het verzoek van C. Middelkoop tot het bebouwen van een terrein bij den Jan Philipsweg. (Wordt zonder discussie en hoofde lijke stemming goedgekeurd.) Aan de orde- Het voorstel tot tijdelijke indienst- stelling van een Waterbouwkundige in verband met eene eventueele ver betering van de Spoorstraat. Wordt zonder discussie en hoofde lijke stemming goedgekeurd. Aan de orde: Het voorstel tot het beschikbaar stellen van eene bergplaats voor het magazijn der afdeeling Gouda van„Het Groene Kruis". De heer v. Iterson: M. d. V., ik vind het geen gelukkige plaats om een school, althans een gedeelte daarvan, te maken tot een bergplaats van zaken, die gebruikt zijn by zieken. „Het Groe ne Kruis" heeft allerlei voorwerpen, die uitgeleend worden bij slepende ziekten en het is niet waarschijnlijk, dat die aan desinfectie onderworpen zullen worden." Ik zie er gevaar in, dat dergelijke voorwerpen gebracht worden in een school, waar kinderen komen om wat te leeren en niet om ziekten op te doen. Daarom zou ik gaarne zien, dat een andere plaats werd aangewezen. De stad heeft genoeg localiteiten ter beschikking, die in dit opzicht minder gevaarlijk zijn dan de Muziekschool. De heer K o 1 n M. d. V., ik wil beginnen B. en W. dank te brengen, dat zy zoo bereidwillig zyn geweest voor te stellen, aan de afd. Gouda van „Het Groene Kruis" een locaal te ver schaffen. Ik meen hier echter aan te mogen toevoegen, dat het de bedoeling was, dat „het Groene Kruis" zou krij gen de beschikking over den kelder, zoodat de voorwerpen, die in- en uit gebracht worden niet zullen raken aan de school zelf. Dan zal Dr. v. Iterson het met mij eens zijn, dat er niet zoo veel gevaar is. Bovendien zal hij mij toegeven, dat waar in het bestuur der afdeeling ook medici zitting hebben, wel mag aangenomen worden, dal; zij het noodige toezicht zullen uitoefenen op de ontsmetting der voorwerpen. Dank U. IDe heer v. Iterson: Als de voor werpen niet in het gebouw komen, maar alleen in den kelder, dan heb ik er niets tegen. Dan is het geheel afge scheiden. Maar dan had dat ook wel kunnen staan in het sehryven. De heer IJsselstijn: U kunt ons toch zeker wel inlichten, M. d. V., waar de plaats zal zijn. Zal het zijn in den kelder of op den zolder De Voor z Pt ter: Het plan is, dat het de kelder zou zijn, maar omdat de mogelijkheid bestaat, dat enkele dingen, waarbij niet het minste gevaar is en die minder geschikt kunnen ge borgen worden in den kelder, ergens anders een plaats moeten vinden, heb ben B. en W. er ook- bij gezet„den zolder". Ik herhaal echter wat de heer Kolijn gezegd heeftWaar in het Be stuur van de afdeeling medici zitten, daar mag worden aangenomen, dat niets zal worden gedaan, dat zou kun nen strekken tot nadeel van de open bare gezondheid. De heer IJsselstijn: Ja, M. d. V., maar waar wij hier een medicus in ons midden hebben moeten we toch ook waarde hechten aan zijn oordeel. De zaak kan dunkt mij goed worden op gelost door te zeggen „in den kelder". Zijn er dan zaken, die niet in den kelder kunnen worden ondergebracht, welnu, dan is er nog wel plaats in andere Ge meentegebouwen, waar die kunnen ge borgen worden. Ik zou daarem wel met het voorstel van B. en \v!Villery mee gaan, alleen evenwel onder die voor waarde, dat alle zakea zullen geborgen worden in den kelder. De Voorzitter: De heer IJssel stijn stelt dus voor alleen de ruimte in den kelder voor het beoogde doel toe te kennen. Het voorstel wordt voldoende onder steund en maakt dus een punt van be raadslaging uit. De heer K o 1 ij n M. de V., het spijt mij werkelijk, dat over deze zaak de heeren in beroering komen. Er is gezegd door den heer IJsselstijn, dat wij waarde dienen toe te kennen aan het advies van een medelid-d^stëun- dige en ik zal de laatste zij nl dat te willen ontkennenmaar, M. dé. V., er bestaat aan den anderen kant ook ze kere piëteit tegenover collega's. Wan neer inderdaad in het afdeelingsbe- stuur collega's zitten, dan mag toch ook hun oordeel en advies niet worden op zijde gezetdan moet dat even zoo goed op hoogen prijs worden gesteld als dat van andore personen. Het ligt bovendien voor de hand, dat op den zolder, gesteld, ,eens dat het zoo ver zou komen, alleen nieuwe en nog niet gebruikte voorwerpen zouden geplaatst worden. De bedoeling is om wat uit gegeven en weer ingebracht wordt te bergen in den kelder na behoorlyke ontsmetting. Ik begrijp daarom in derdaad niet, waarom men er hier iets achter zoekt, dat er niet achter zit. De heer van Iterson: Ik ben op een leeftijd gekomen, dat ik heel goed weet hoe het met zulke vrome plannen gaat. Er komt niets van te recht. Er zal desinfectie voorgeschre ven worden? Maar wie heeft daarop het toezicht? En waar zal dat ge beuren Ik zou zeggen, dat kan ner gens anders gebeuren dan" in het zie kenhuis; daar is een ontsmettings oven. Daarom zou ik denken, dat als daar een ruimte kon worden gevonden, het veel beter zou zijn,'indien de voor werpen daar werden geborgen. Dan heeft men ten minste de zekerheid, dat ze behandeld worden door perso nen, die met de ontsmetting bekend zijndan is het in vertrouwde handen. Als dat alles gebeuren moet door een congierge, die tegelijk het oog moet houden op de muziekschool, dan komt er niet veel van terecht. Verder is het de vraag of er altijd medici -t- of laat ik liever zeggen belangstellen den in zoo'n bestuur zullen zitten. Veelal denken die menschen aan de belangen, waarvoor zy zelf zitten en vergeten, dat er in die muziekschool aan velen onderwas wordt gegeven. Ieder strijdt voor zijn eigen belang en ik als lid van den Gemeenteraad moet het algemeen belang in het oog hou den. Vandaar dat ik op dit voorstel aanmerking gemaakt heb. Van gemis aan collegialiteit is geen sprake. Het is ongepast zulke dingen hier in het midden te gaan brengen. Ik moet hier de belangen van de gemeente voorstaan en zal dat blijven doen zoo lang het mij mogelijk is. De heer K o 1 ij n Het spijt mij wel M. de V., maar ik kan dat niet zoo op mij laten zitten. Wanneer Dr. van Iterson op dergelijke manier over deze zaak spreekt, komt de gedachte bij mij op: „Hoe heb ik het nu?" Is Dr. van Iterson zoo'n vreemdeling op het terrein der werkzaamheden van „Het Groene Kruis"? Of, wat moet ik er anders van maken? Stelt eens dat aan de afdeeling een magazijn of vertrek werd ter beschikking gegeven daar aan het eind van de Krugerlaan, moeten dan de menschen, wanneer zij hulp noodig hebben, bij nacht en on tijdige oogenblikken die heele wande ling maken? Men moet, dunkt mij, de zaken in de juiste lijst plaatsen. Wanneer, ik zeg het nog eens „het Groene Kruis" zoo iets doet, is daarbrj de gedachte overheerschend, dat de gezondheid en alles wat die kan be vorderen, gebaat moet worden. Dat weet Dr. van Iterson even goed als ik. Daarom kan ik deze zaak gerust aan de goedwilligheid der heeren over laten, daarbij hun aanbevelend de be ginselen vhn „het Groene Kruis" zelf. (Wordt vervolgd). Men schrijft ons: In het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem zal Zondag en vol gende dagen eene tentoonstelling ge houden wordenjvan eene merkwaardige verzameling met de naald vervaar digde kanten, welke hoofdzakelijk door vrouwen en meisjes uit Itugua, eene kleine plaats in de republiek Paraguay in Zuid-Amerika, werden vervaardigd en die eene specialiteit vormen van w ïoemde plaats, alwaar de bewerking vermoedelijk in vroegere tijden door Spaansche invloeden werd inge voerd. Deze verzameling werd door Me vrouw F. de Bosch KemperJagher van daar medegebracht en door haar welwillend voor de expositie in bruik leen afgestaan. De techniek dezer kantsoort, welke uit fijne zijde of garen wordt vervaardigd en door de bevol- „nanduty", spimag wordt genoemd, is een zeer bijzondere en hier te lande nog onbekend, hare fijnheid en luch tigheid grenst aan het ongeloofelijke terwijl do versieringsmotieven gedeel telijk aan geometrische vormen, gedeel telijk aan de inheemsche bloemen en dierenwereld zijn ontleend. Terwijl Vrijdagavond eenige werk lieden vóór de smederij der firma G. B. Sanders Zonen te Enschede bezig waren met het afladen van een autogeen-laschapparaat, waarin zich nog eenig gas bevond, ontplofte plot seling de de ketel van het toestel en vloog het bovengedeelte daarvan met een lievigen slag de lucht in. Wonder genoeg kwamen de werklieden met de schrik vrij. In de omliggende wonin gen, sprongen echter door den gewel digen knal tal van vensterruiten. Nauwelijks is de geschorste ontvan ger der gemeente Elburg A. J. V. voor talrijke verduisteringen, zoowol in als buiten beroep gepleegd, door de Rechtbank te Zwolle veroordeeld of j een nieuwe ontdekking op administra- J tief gebied brengt de gemoederen in/ Elburg toch weer in beroering. De Zw. Ct. verhaalt het volgende: In October 1900 heeft het dag. be stuur der gemeente twee leeningen gesloten, elk groot f 1000, ter voor ziening in de tijdelijke behoeften van kasgeld, zonder daarin den Raad te kennen of goedkeuring van Gedep. Staten te hebben aangevraagd, althans de boeken en de notulen van B. en W. en die van de vergaderingen van den Raad over dien tijd moeten geen en kele aanduiding omtrent deze onwet tige leeningen bevatten. Deze leenin gen zijn nimmer afgelost, daar mevr. de wed. V. met wie deze leeningen zijn gesloten, twee schuldbekentenissn onder zich moet hebben, geteekend de eerste door W. J. v. d. Maaten als 1°. burgemeester en de tweede door jhr. A, Bas Backer als burgemeester en beiden door den toenmaligen se cretaris. In den boedel van V. moet een quitanfcie zijn gevonden van door hem als gemeente-ontvanger uitbetaalde rente van deze f 2000 over 1909, tot een bedrag van f 90, die echter niet uit de gemeentegelden weder zou zijn verhaald, welke quitanfcie blijkbaar heeft geleid tot de ontdekking van deze onbekende gemeenteschulden. V. betaalde dus uit eigen zak de rente van gemeenteschulden, van wier oor sprong nergens iets te vinden is. Waar schijnlijk is het, dat hij later f2000 heeft ontvangen, om deze schulden af te lossen, maar dit niet gedaan heeft en het bedrag ten eigen bate ge bruikt en nu persoonlijk de rente betaalde. Het geheel is zeer duister; Ged. Staten moeten met deze omstandig heid in kennis zyn gesteld. Hoewel herhaaldelijk alles in het merk werd gesteld om de voor eenige maanden in de onmiddelnke nabjjheid van Castricum gestrande Duitsche oorlogsboot „Salamander", die aan den slooper verkocht was, weder vlot te brengen, is zulks niet mogen gelukken. De zware stormen waren oorzaak, dat de boot zoodanige lekkage kreeg, dat zij zich meer en meer vastwerkte. Verdere pogingen zullen dan ook niet' meer worden aangewend, zoodat het aantal wrakken op onze kust weder met óón is vermeerderd. Wy vernemen uit zeer vertrouwbare bron het volgende, dat nog niet ver mocht tob de pers door te dringen. De zoon van den predikant K. te W., een gemeente onder den rook van 's-Gravenhage, die zelf pas pre dikant is in eene kleine Noord-Bra- bantsche Ned. Herv. Gemeente, was voor eenige dagen thuis om een fa miliefeestje mee te vieren. Op een vroegen morgen is de jonge predikant K. plotseling door waanzin aangegrepen, is het bed uitgesprongen en het huis uitgegaan en heeft een daar passeerender arbeider, aangeval len onder den uitroep van Hadaar heb ik den duivell)e man is vree- selijk toegetakeld, zoodat direct ge neeskundige hulp moest worden in geroepen. De waanzinnige jonge predikant is daarop naar het krankzinnigengesticht „Bloemendaal" bij Loosduinen over gebracht. Tragisch voorwaar! Nu zou men zoo denken, dat waar zich in een gezin zulk een droevig feit voordoet, men zeker wel onder den diepsten indruk daarvan moest verkeeren. Wij moeten helaas mededeelen dat de vader, de predikapt K., als pro pagandist voor de A.-R. partij, nt enkele dagen reeds een politieke lezing ging houden te BussumDe catechisatie die dienzelfden dag moest worden, gehouden, kon niet plaats hebben, omdat de dominee „ontspan ning" hebben moest Aan onze lezers het oordeel over zulk een daad. De maskerade-commissie van het Utrechtsch-Studentencorps heeft zich in eene Vrijdagavond gehouden ver gadering als volgt geconstitueerd H. C. Hooft Haselaar, praesesII. B. F. Westeronen van Meesteren, ab-actis F. C. A. M. Tilman, fiscus II. J. Rink, vicarius M. R. Radermacher Schorer D. Everts, vice-ab-actis. Eenige dagen geleden zou een ar beider, werkzaam op eene fabriek te Gronau, worden aangehouden ter zake van een overtreding, 15 jaar geleden gepleegd te Schuttorff. Nadat de gen darme zich had op de hoogte gesteld omtrent naam, geboorteplaats en ouder dom, wilde hij den man arresteeren tot het ondergaan van de destijds op gelegde gevangenisstraf. K. verzekerde echter met beslistheid, dat niet hij, doch zijn neef, met den zelfden naam en precies even oud als hij, de toenmaals veroordeelde was. De gendarme ging weer, teneinde nog even inlichtingen in te winnen De arbeider maakte van de gelegen heid gebruik. Hij vroeg den baas om «en briefje pm naar den dokter te gaan en toen hij maar eenmaal uit de fabriek was begaf hij zich met den meesten spoed over de grens. De man was reeds 10 jaren in de fabriek te Gronau werkzaam, maar de aandacht was niet op hem gevallen, door de douane geloste schoten geen resultaat hadden. Vermoedelijk is dat de hier bedoelde gepantserde smok kel wagen wel geweest. Door een landverhuizer bestolen. In een logement te Oldenzaal ver toefde een 18-jarige Russische land huizer, op weg naar Londen. Donder dagavond was hij eensklaps verdwenen. Mede was weg een som van cij>ca f 100 en een gouden ring uit een sloten kast van den logementhouder, gestolen door verbreking van 't slot. De marechaussóe heeft naar Rotterdam om zijn aanhouding geseind, daar hij daarheen moet vertrokken zijn. (Zw. Ct.) Volgens U. D. heeft de politie den vermoedelijken dader van den diefstal uit een brandkast ten nadeele van de S. S., in arrest. Hij is een ambtenaar dier maatschappy en werd Donderdag aangehouden, eerst gewoon in bewa ring gesteld, maar gisteren als arres tant behandeld. Men schrijft aan de 's-H. Ct.Thans is uitgelekt, dat de smokkelaarsbende, waaronder eenige conducteurs der H. IJ. S. M. zich bevonden, behalve per spoor over de lijn Nijmegen-Kleef- Duisburg, ook met een kogelvrijen (met ijzeren platen gepantserden) auto sigaren, enz. naar Duitschland bracht en bij den terugkeer suiker ons land binnenvoerde. Men zal zich herinne ren, dat wij verleden zomer gemeld hebben, dat verscheidene malen een auto zonder licht 's nachts by Heijen en aan de Hekkens bij Ottersum onze grenzen was gepasseerd en daarop Gouda, 6 Februari 1911. In eene Zaterdagavond gehouden vergadering werd besloten tot de op richting der „Roei-en Zeilvereeniging Gouda" te Gouda. De statuten eu het huishoudelijk reglement werden vast- 'd en besloten werd op do sta tuten de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Tot bestuursleden werden gekozen i heeren J. Reijers,-voorzitterJ. Olman, 1° secretaris; D. W. Wester- baan van Haansbergen, 26 secretaris M. H. Bouters, penningmeesterT. B. Grampré Molière, commissaris van materieelH. P. van Reedt Dortland C. van Eijk commissarissen. Besloten werd dat de vereeniging zich zal aansluiten bij de „Verbonden Roeivereenigingen in Nederland". Een gebouw op pontons zal worden gedicht, in de parterre ingericht voor vaartuigenloods, bergplaats, douche enz. terwijl op de bovenverdieping het clubgebouw mot balcon en terras zal gevestigd worden. Het is de be doeling primo Mei het gebouw in ge bruik toenemen. Hedenmorgen is het stoffelijk over schot van de 13-jarige Josina Nobel, die op zoo ontzettende wijze om hot leven kwam, tor aarde besteld. Om 11 uur verliet de stoet, waar- •hter zich een honderdtal kinderen van de Zondagsschool van de Evan gelisatie van Jeruël met hunne onder wijzers hadden aangesloten, het Van Iterson-ziekenhuis. Op hot kerkhof en ook langs den weg, waarheen zich de stoet bewoog, waren een groot aantal menschen ver zameld. De kist was gedekt met een drietal kransen, één van de kindoren en on rlerwijzors der openbare school a/d. Nieuwehaven, hoofd de heer G. I). Hey, die met den heer J. Scheygrond aan do groeve tegenwoordig waren, één van de Zondagsschool Jeruël óón van de Nationale Chr. Goheel-Ont- hotidersvereeniging, van welke beide vereenigingen do vertegenwoordigers woorden van deelneming spraken tot de achterblijvende familieleden en hen opwokten tot geloof aan God, den Trooster aller treurenden. De kinderon der Zondagsschool zon gen eenige liederen, de onderwijzers herdachten hun leerlinge Josina als een vroom kind, en baden voor haar en hare bedroefde familie. De treurige plechtigheid was te kwart voor één geëindigd. Door de politie alhier is een min derjarige aangehouden en naar zijn woonplaats Amsterdam overgebracht, Gisterenavond kregen een paar jonge lieden op de Bleekerssingel met el kander ruzie, welke zoo hoog liep, dat de een den ander met een puntig voor werp aan het hoofd een bloedende wond toebracht, Dr. Hoffman verbond den gekwetste en| door de politie werd proces-verbaal opgemaakt. De bioscoop-vjoorstelling in „Ons Genoegen" had gisterenavond weder wat publiek naar Kunstmin gelokt. De beelden die vertoond werden waren zoer goed en recht komisch. Een warm applaus bewees voldoende dat het publiek zich amuseerde. Door commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electrioiteit te Leiden is Zaterdagmiddag aanbesteed het maken van grond- en fundeeiings- werken voor de kantoren en magazij nen dier fabrieken. Aantal inschrijvers 19. Laagste inschrijvers Gebr. Dessing te Gouda voor f 5800. Spoorweg Gouda—Schoonhoven. De Haagsche correspondent van de Std. schrijft Naar ik verneem, zal weldra bij de Tweede Kamer inkomen een ontwerp van wet, houdende bekrachtiging van een overeenkomst met de Mij. tot Expl. van S. S. betreffende de ex ploitatie van den spoorweg Gouda Schoonhoven. De uitvoering van de werken tot voltooiing van den spoor weg, met gelijktijdige wijziging der spoorwijdte, zal aan genoemde maat schappij worden opgedragen met wier materieel de exploitatie zal plaats vin den. De snelheid zal hoogstens 35 K.M, per uur zijnin elke richting zullen dagelijks minstens 5 treinen rijden. In „Concordia" werd gisterenavond voor een volle zaal door het Goudsche Tooneel-ensemble ten bate der Alge- meene Armen, een liefdadigheidsuit voering gegeven. Een drietal stukjes werden opgevoerd, waarvan het voor naamste was „Piet in Gala". En het mag gezegd worden, de jeugdige dilet tanten hebben hun best gedaan en weergegeven wat er voor hen van te maken was. De twoe eerste bedrijven werden vlot gespeeld, en het bleek dat de regisseur M. T. alle moeite gedaan had om het stuk er zoo goed mogelijk in te Inrijgen. Van de spelers was H. R. als Piet Pezel de l>este, hij bracht dool zijn n#idborstig en komisch spel menigmaal de lachspieren van het publiek in be weging. Ook de creatie van M. T. als notaris De Qualm was heel aardig. Het tooneel zag er stoeds aardig uit, terwijl ook de costumes en cjtygrimee- ring wel verzorgd warén. Wadmnxvken. Voorliet beroep naai de Ned. Herv. Gemeente alhier heeft Ds. P. de Looze te Waarder bedankt. Schoonhoven. Zaterdagmiddag sprak in het Nutsgebouw alhier de heer G. Vlieger uit Amsterdam over het Dkel en Streven van de Voreeniging «uttevaar. Naar aanleiding hiervan werd een afdeeling opgoricht, waarvoor zich direct 19 leden opgaven. Het voor- loopig bestuur wordt gevormd dooi de hh. J. Kortland, B. C. Meijer en G. Bouwmeester. Voetbal. De wedstrijd Qlvmpia I—Xerxes ging gisteren niet door. Van de wedstrijden van don Goud- «•hon Voetbal Bond gingen slechts loor I).V. 8. (Alfen)-Wilhelmina (Schoon hoven), welke door Wilhelmina met 21 gewonnen werd W. F. 0. (Woerden)Voorwaarts (Schoonhoven), welke door de Woer denaars inet 21 gowonnen werd. Het Leidscho Sportman vorloor van I). O. S. uit Utrecht met 3 1 terwijl de Biltsche V. O. wonderlijk genoeg Hermes uit Schiedam met 2 1 klopte K o r f b a'I. Te Rotterdam spo«M«gisteren Ami citia uit Boskoop tegen O. S. C. R. I en verloor met 63. Vliegen. Blóriot, die do machine vervaardigde welke piot 8 menschen vijf minuten in do lucht bleef, verklaarde, dat zij ook in staat was met 10 personon op te stijgen. Het totale gewicht was 504 K. G. Er werd een snelheid van 70 mijl in hot uur bereikt. De nieuwe „Blóriot-aerobus" had oen 100 P.K. Gnöino-motor. 1301/ 5° KI. Trekking van Maandag 6 Febr. No. 20363 f 100.000. 13867 f 1500. 1042, 4951, 7743, 8636, 13392 ieder f 1000. 13218, 14120 ieder f 400. 6860, 7802, 9721, 9917, 15893, 17077 ieder f 200. 229, 2561, 2650, 3382, 5528, 6408, 6913, 9428, 11162, 11222, 14217, 14526, 14594, 19812, 20131, 20165, 20825, 20932 ieder f 100. Prijzen van f 70. •1085 4 ISO 4260 4801 445*2 4021 97 41(07 5194 H5 52HB 80 681» 04 0S 5747 5K42 5020 05 0004 6107 0BD1 0800 07 0424 08 6511 51 0082 0707 <1850 7131 7*407 7480 7518 04 7740 7846 l« 7040 50 8314 00 80 8543 8728 01 8049 0011 9105 8 19 40 81 9404 9040 00 0455 0554 0094 «0 0745 98 0840 80 0010 03 10004 10180 89 10221 10U06 85 10478 10658 10004 40 10708 48 10881 10085 08 11147 11458 07 80 11558 87 06 11607 11710 88 04 00 11838 70 88 12100 12228 12888 47 12400 12711 12850 05 18041 42 18118 24 50 04 13445 61 70 18810 01 18418 58 18408 18051 14083 14884 14020 45 58 64 08 14804 00 14010 91 15002 15417 15851 80 15681 50 82 15844 15074 16121 72 16808 58 10406 17 40 85 10000 10000 17024 80 17814 MS 17614 34 87 17784 17858 18047 18440 1858B 18815 48 18710 46 <10 1M8H6 181»» 19004 80 10179 1ÖB50 0» 10554 95 19085 19708 19920 74 20940 201X18 28 77 20491 20640 50 40067 4U657 07 40918 5e Klasse 12e Lijst7565 m. z. f 70. van het Koninklijk Meteriologisiïh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 779.0 "te Holyheadlaagste stand 747.7 Horta. Verwachting tot den avond v.nn 7 Febr.: Zwakke uiteenloopende later meier noordelijke tot noord-westelijke wind, nevelig tot betrokken, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur, naoht kouder. VAN DEN - Vorige Koers- 87»/. «4 63 99'/.. 94'/, 89';, 93 48"/.. 104 89 57s/, Koer» van heden- 88 88 93 89 9'25. 210 5ü1/, so3,; H07/t 210 57 81*/ae.d. 27 81'/* 6 FEBR. 1911. 8taat8lecnintcn. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet, Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet, ld. Obl. (Gr. Russische Spwmrj.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet, ld. Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. 1-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Leu ning 5 pet. Id. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Itunk en Creület-lnitel- liiigcu. Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aano^ Kol. Predict Itistell en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. O.v.A Mijnbouw IHIjen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Rod jan g Miong,. Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Oudern Dorische Petroleumln dustrie Mij. Gew. A Kon. Nod. Mij. tot Expl v. Petr. Bronn. C.v.A ,811011" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart MUen. Nod.-Am. Stoomvaart Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marino Cy. afgost. Pref. A Tabak-Ondernemingen Bind joy Tabak Mij. A Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. ,Silau" Asahaq Tabak Mij. Aand Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen Iloll. IJzeren Spoor wegmij. Aand Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau- Woone n Spoorwegmij. Aand dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gow. Aand. Premleleenlngen. A msterd am A and3 pet Hongarije. Theiss-Ro- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS Prolongatie 3% pCt. Amerikanen verkoerden in zeer vaste en levendige stemming. Nationale Staatsfondsen waren tamelijk prijs houdend. Culturen onveranderd. Ta bakken beter. Petroleum kalmer, mij nen lager 210 •291) 190»/, 220 220 - 937 106 936 107'/, 164 154'/» 477'/, 488 42(1 171-7, 173 126'/, 17"/,. 17»/,. 110'/, 110»/, 71 71 78 78'/, 4", 10 10s/,. 80 80 87 88'/, 67"/,, 67»/, v 215»/,, 1148.-- 99'/, 99'/,. 29»/, 301/, 178s/ 17 180 17'/,. 108 '1 158 minkt opgenomen. Eenige oogenblik ken later stierf hij. De heer J. de Wit, onderwijzer met hoofdacte aan de Savornin Lohman- straat te Schoveningen, heeft tegen 1 Mei ontslag aangevraagd wegens ver trek naar Zuid-Afrika om daar bij het onderwijs geplaatst to worden. In den ouderdom van 83 jaar is gisteren te 's-Gravenhage na eon vrij langdurige ziekte overleden de lieor A. Knuyvor, die van 1892 tot 1908 oorzitter was van de K. v. K. en Fabrieken aldaar. Hy werd in 1828 te i-Hertogonbosch geboren en vestigde zich in 1858 te 's-Gravenhage, waar hij een bekend industrieel werd, die als fabrikant van gouden en zilveren borduurwerken den naam van zijn vak hoog hield. Op vele tentoonstellingen erwiorf hij onderscheidingen Indertijd maakte hy ook deel uit van het be wind der Vereen igingen van en voor Nedorlandsche 1 ndustrioelen. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Door 't woest rijden raakte de hauffeur van een Spijkerauto het behoor over het stuur kwijt, tenge volge waarvan de auto tegen de leu ning van de basculebrug aan den Zwart en weg, tegenovor do Rijnstraat to 's Gravenhage reed. Een 10-jarig meisje, dat op do brug liep, geraakte tusschen de auto on de brugleuning. Zij werd binnengebracht bij een dokter, die inwendige, doeh niet gevaarlijke kwetsuren, constatoerde. To Berlijn had hedenmorgen om 6 uur een botsing plaats tusschen twee treinen uit de voorsteden. Zas per sonen werden zwaar, elf minder zwaar gewond. Twee wagons zijn de helling ,f gestort. Do toestand van den commissaris der Koningin, mr. J. G. Patijn, was heden bevredigend. - De „Matin" ontving oen telegram uit Melilla, waarin wordt modogedoeld, dat. vijf Enropoanen op wog naar Me lilla gedood werden op den linkeroever van de Moulouya door Riffstammen, uit do invloedsfeer van Spanje. Drie lichamen worden verminkt,. Do Koning van Engeland zei by een ontvangst in Buckingham Palaoé tot twee Duitschn geestelijken, die zich in Engeland bevonden, om do vriend schappelijke betrokkingen tusschen En geland en Duitschland to bevorderen, (lat hij het als zijn plicht beschouwde, de stappen van zijn vader, tien vrede stichter, te volgen en dat hij iedere poging zou ondersteunon, <lie den vre de en do goede gezindheid tussche/i de beide naties wilde bevorderen. De torpodobootjagors „Wolf" en „Fret", gebouwd op do werf der Kon. Mij. „Do Schelde" to Vlissingen zullen binnenkort in dienst worden gestold. De Tweede Kamer zal morgen na hervatting dor werkzaamheden de overige dagon dezer week aan hot afdoelingsondorzoek wijden. Do Eerste Kamer nam in hare zit ting van heden zonder hoofdelijke stemming de Begrooting van Buitenland se no Zakon aan. Te Constanfcinopel zijn bij een liovigo brand tal van rogeeringsgebouwen verwoest, waarbij een deel van het Ministerie van Binnonlandsche Zaken. De archieven zijn geheel verbrand. Terwijl gisterenmorgen omstreeks haifnegen den trein uit Hilversum naar Amsterdam reeds ra beweging was, wilde de heer G. nog in een coupó springen. Hij struikelde en kwam tusschen den wagen en de tree- Elack in. Hoewel de trein oogenblik- elijk stopte, werd hij deerlijk ver- tot zeer lAge prjjzen. Aunbevolend Maandag 6 Februari 1911. Vette oasen en koeien goede aanvoer prijien waren voor late kwaliteit 39, 2e 35 en 3e 30 ct. per hall KG. Vette kalveren redel. aanvoer ie kwa liteit 30, ae 37, en 3e 34 ct per half KG Vette varkens goede aanvoer, istekw.. 36V1 zde kw 35/1, 3de kw. 33 cent per half K G. Schapen en lammeren weinig aangevoerd. Handel in vet voe slepend de aanvoer aal niet geheel opgeruimd worden Varkei s vlug prijzen niet hooger Vette kalver n dunr. Schapen en lammeren prijshoudend

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2