mantels costumes. Opruiming pelterij ©an. «o. Een Woonhuis Mo. 1 een dito N, 8. EEN dito, De Berner Conventie. BOEK AAN KON DIG1NG. Onze (ielllustreerrie Weekbladen. Stadsnieuws. Officieele Prijscourant Effe f teaktidH te Amsterdam Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Telegrafisch Weerbericht BLOUSEN, ROKKEN D. SAMSOM Specialiteit la Maaiels ea Caatnes Laatste Berichten. SPOET.. burgerlijke stand. ADVERTENTIES. Notaris J. J. A. MONTIJN, Vereeniging Armenzorg» wijden aan het doorloopen van een voet door een milicien op marach, enz. Daartoe doet de minister een beroep op de pers. Ten aioite verklaart do minister op dit oogenhlik nog niet te kannen ver zekeren of hij spoedig met een trak- tomentsverbotoringMVOorstel voor de officieren zal kunnen komen. Bij zijn optreden heeft hij te dien aanzien eenige denkbeelden op 't papier gezet, maar do meeningen zijn over deze aangelegenheden nog te verdeeld. De minister hoopt 11a afhandeling der Militiewet, zijn aandacht aan deze te kunnen wijden. Wat betreft de afwerking der Ara- iterdamsche Stelling, betoogt do mi nister dat men gelijk zou hebben, in dien men verwijt dat de afwerking den voorrang boven de kustverdedi ging moest hebben, indien mot de kustverdediging iqU nieuws beoogd word als we in 't geheel geen forten hadden. Maar hot kustvordedigings- voorstol beoogt alloon het bestaande op beter peil, meer in overeenstem ming mot don togonwoordigen tijd te brengen. Als er gevaar voor oorlog dreigt, zou dit alleen verband kunnen houden met schending onzer neutra liteit, en dan moest allereerst de aan dacht worden geschonken aan bescher ming onzer gronzen ton westen en ton oosten. Dit standpunt -zou het eenige zyn dat vorklaart den voorrang der kustverdediging boven afwerking dor Stelling. Onze weermacht moet inge richt zijn op berekening van de gren zen, in 't oosten met behulp van het veldleger, in het westen door kust- verstorking. Na replieken worden de Vesting- en Oorlogsbegrootingen zonder stom 111 ing goedgekeurd. Na de pauze komt de W aterstaaatsbegrooting in behandeling, waarbij de heer Lely de droogmaking van de Zuiderzee be spreekt, en zich nog steeds voorstan der verklaart van aanvatting van het groote plan, do algeheele afsluiting en droogmaking. Men mag dit werk niet achterwege laten met hot argu ment dat het' geen directe haten zal opleveren, want dit is mot vele wa terstaatswerken óók het geval geweest, met iiamo den Rottordamschen Wa terweg, hot Morwodekanaal en den Maasmond. Sprekor behandelt voorts nog do wonscheiijkheid om de Nodorlandsehe koleniudustrie, ten aanzien van het tarief voor kolenvervoer, in dezelfde gunstige conditie te brengen als hot DuitocnO Kolonsyndicaat. Oogenscliyn- lijk zijn onze tarieven goedkooper, maar tengevolge van zekere facilitei ten krjjgt het Duitsche syndicaat do kolen goedkooper vervoerd dan onze kolenhandel. De heer de Marez Oijens geeft in overweging opneming in het regle ment van vervoer op de spoorwegen van een verbod van kaartspel in don trein, teneindo de praktijken der kwartjesvinders togen te gaan. In elk geval moet aan dit steeds meer om vang krygqndo euvel een einde go- maakt worden, opdat zij, wier maat schappelijke positie hen verplicht in de dorde klasse te reizen, bevind Wij ven van aanraking met die lieden, en van de gevolgen van het euvel. Voorts bepleit spreker hot brengen von krachtige elementen in den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten. De heer Hovy houdt o.m. een plei dooi voor drooglegging van de Zui derzee. De minister van Waterstaat acht hot verbod van kaartspel in den trein te kras, al zou ook hy gaarne de kwartjesvinders uitgerooid zien. Er zal moeten worden berust, in do maat regelen, welke de spoorwegmaatschap pijen tot dusver zelf roods hebben genomen. Door 27 Boekhandelaren en Uitge vers is het volgende adres aan do Tweede Kamer dor Staton-Goneraal gezonden. Geven met. verschuldigde eerbiod te kennen, dat zij kennis hebben genomen van het Wetsontwerp „omtrent voorbehoud der bevoegdheia tot toetreding tot de Berner Conventie, tor bosoherraing van letterkundige en kunstwerken", en hot Voorloopig Verslag daarover uitge bracht dat zij aanneming van dit wetsont werp zoor zouden betreuren, omdat aansluiting by do Berner Conventie volgens hun volle overtuiging, tot onberekenbaar nadeel van ons land zal blyken te zijn, waar *00 goed als geen voordeel tegenover zal staan dat zy volkomen medegaan met de overtuiging van die verscheidene Leden der Kamer, die in het Voorloo pig Verslag blijk hebben gegeven, dat zij op verschillende gronden niet waren ingenomen met dit wetsontwerp dat hunne ernstige bezwaren niet gelden de tmscherming van kunstwer ken, of het verbod van nadruk, welke zij vooral mot het oog op de muziek handel zelfs zeer zouden toejuichen, maar voornamelijk gericht zijn togen de bepalingen inzake het aan handen leggen van hot vrije Vertalingsrecht (lat zij echter de stellige verwachting koesteren, dat Uwe Vergadering ook nu geen redenen zal vinden, om af to wijken van de vaste gedragslijn, ten opzichte van het vrije vertalingsrecht door de Noderlandscho Regeering in 't wèlliegrepen belang van ons land altyd gevolgd en gehandhaafd, getuige het besliste standpunt door haar inge nomen bij de behandeling van de Tractaten met Belgie, Bpanje en Frankrijk in 1855, 1800 en 1862, on bijzonder ook hij het tractaat mot Duitseliland in 1884, en hot laatst in de Memorie van Antwoord betreffende Buitonlandsehe zaken, dato 26 Nov. 1004, waar wordt medegedeeld „De vraag of er thans voldoende grond bestaat om het ten deze tot dusver door NoderJiind ingenomen standpunt te verlaten, is eenigen tijd geleden door de regeoring overwogen en ont kennend beantwoord. De verklaring dat Nederland tliaus op dit gebied een slechten naam in het Buitenland draagt, laten do onderteekenaars voor rekening van de leden, dio gemeend hebben zich in dien zin to moeten niton" dat zij voorts zullen moeten blijven bestrijden de argumonten der voor standers eoner aansluiting, omdat a. Copy- of auteursrecht, in de plaats gekomen van vroegere octrooien" en privilegiën, niet is een eigendomsrecht als zoodanig, niet is oen natuurrecht, maar oen op grond van billijkheid, redelijkheid on rechtvaarheid toege kend voorrecht, 't Is geen recht, maar 't is door de wet tot recht bevorderd. Volgens art. 1 van onze vigoerendo Auteurswet wordt dit recht door de wet toegekend. Als oen middel voor den auteur om belooning van arbeid te bekomen. b. het algemeen belang, hot welzijn en de bloei van het geheolo volk, niet ondergeschikt/ mag worden gemaakt aan het individueel belang van den enkele. c. bovendien hot Auteursrecht niet omvat en gelijkstelt het vertaalrecht, getuige onze thans vigeerende Auteurs- wot, dio 50 jaren lang het eopy-recht toekont, maar slechts 5 jaren hot vor- taalrecht beschermt. Getuige mode vov- schillondo deskundigen in binnen en buitenland, die to dezen opzichte hun gevoelon hebben kenbaar gemaakt, zooals hier te lande o.m. ook de Oud- Ministor ZEx. Mr. J. D. Veegons. tl. dientengevolge de Regeeringen der verschillende landen elk voor zich moeten weten on bepalen op welke wjjieg^j het Auteursrecht willen rege len, al naar omstandigheden en toe standen daarop invloed kunnen uit oefenen, en er rechtens geen reden bestaat om, in ouderscheiding van vele andere zaken, ten opzichte van het dutoursrqcht een uitzondering te ma ken, en dit internationaal en naar een en denzelfden maatstaf vast te leggen. e. waar e'enerzijds do wet maatro- rogelen neemt om te zorgen, dat de auteur belooning kan vorkrijgen voor zijnon arbeid, andorzyds ook do eisuh mag worden gesteld, dat hom niet moer dau dit worde toegekend, on de raaat- regolon niet zóó worden overdreven, dat hot eene bevoorrechting van den individu dreigt te worden. f. aangezien de mate der belooning uit den aard der zaak gelyken toed zal houden mot do grootte van oplage en debiet, welke op haar beurt weder wordt bepaald door den omvang van het land, do ontwikkeling zyner be woners en do uitgebreidheid van het gebied der taal waarin werd geschre ven, (waarin een auteur in Doitschland, Frankrijk of Engeland reeds in gansch andere conditie verkeert dan een auteur in Nederland) natuurlij kor wijs ook het gebied waarop do auteur kan ar beiden voor hot verkrygen zyner be looning, door de grenzen van zijn taal gebied wordt getrokken jon bolynd, en er geen onkel wettelijk motief kan wor den aangevoerd, waarom door ander taalgebied zou moeten worden gezorgd voor uog meerdere belooning. g. van inbreuk maken op een na tuurlijk recht, on het plegen vaiïdiofstal in de kwestie van het vertalingsrecht, dus geen sprake kan zyn. dat bovendien het vertalingsrecht niet gelijk gestold kan worden met het auteursrecht, omdat een vertaling niet is een reproductie van het origineel en dit begrip, hoezeer daartoe ook pogingen werden aangewend, niet als beginsel kon worden vastgelegd in de Bomer Conventie, aangezien de taal het hoofdbestanddeel uitmaakt van een oorspronkelijk werk, zoodat derhalve het geven van gen anderen vorm aan de gedachte, door intollectueelen arbeid, geen inbreuk maakt op het recht van (ton auteur. Vertalen is een intellectueel zelfstandig verwerken van de gedachten, die door publicatie in een andere taal algemeen eigendom zijn geworden. dat, waar dus geen onkel rechts beginsel pleit voor aansluiting bij de Berner Conventie, ook een nuttigheids beginsel daarvoor niet kan worden bijgebracht, want daaraan getoost, wordt juist toetreding zoo scherp mo gelijk veroordeeld, a. waar de kwestie van de Berner Conventie, ontdaan van alle franjes en kleedjes, waarin m werd gewikkeld, in den grond der zaak feitelijk niets anders is dan eert commercieel© zaak, waarbij de finantiën van den auteur de hoofdrol spelen, en het dus uit dat oogpunt beschouwd alleen de vraag is kan Nederland hij toetreding winnen of verliezen, die vraag dan alleen on betwistbaar kan worden beantwoord wij verliezen veel en winnen schier niets. De belangen, die anderelanden noopten tot toetreding, lieetaari voor ons land niet. Waar andere landen niets hebben to verliezen, maar alles hebben te winnen, heeft Nederland juist alles te verliezen en niets te winnen. b. dat bij toetreding'slechts een zeer enkele onzer auteurs eenig finantiëel voordeel zoude genieten, omdat groote landen uit-den itfird der zaak onze letterkundige voortbrengselen kunnen missen, en die zeer geringe voordeelen niet in vergelijking zijn te brengen met het schier niet te beramen nadeel, dat or uit zoude voortvloeien voor het gansche Noderlandsoho volk. Zooals dit o.m. ook nader werd aangeduid in het aan de Tweede Kamer verzonden adres van den Nodorl. Uitgeversbond in 1884; het adres van 169 Boekhan delaren en Uitgevers in 1898, hot af zonderlijk adres van den Heer A. W. Hythoff te Lelden in datzelfde jaar, het adres van do gezamenlijke Boek handelaars en Uitgevers in 1906, enz. c. want het mag niet «onder natio- nalen trots worden gewigd, dat ons kleine land in Vergelijking met andere groote landen, ojp dit terrein een hoogst eervolle positie inneemt. In geen enkel land schier wotdt prooentsgewijs zoo veel uitgegeveji en verkocht als in ons land. En ym is het zeker niet te houd gesproken,'Wanneer gezegd wordt, dat deze hoogst gunstigo toestand on getwijfeld mode voor het grootste deel is to danken aan hot van ouds gehul digde en gohancfiiaafde vrije vertalings- reeht, waardoor hot mogelijk werd zooveel goede lectuur voor een billijken prijs onder on< volk to brengen. Fin daarom is het yoor een klein land als het onze, datj zooveel intolloctueel voedsel noodig hoeft, geen daad van luxo, maar inderdaad oen dringende noodzaak, wanheer het een tekort in kring aanvult met het beste, wat het buitonland produceert, 't Is de kwestie van een levonsbehoefte, waarin moet wofden voorzien. Getuige ook dien aangaande do belangrijke artikelen in Handelsblad on Telegraaf (21 Sept. .1910) van do hand van don classicus Dr. Halberstadt. d. evenmin mag uit het oog worden varloron, dat tal van tokken van in- dustrio on handel, boekdrukkerijen, papierhandel, boekbinderyen enz. met al den aankleve van dien, als het ware zyn opgericht en ingericht, voor de productie van thans. En dat geweldda dige inkrimping daarvan, wat een voor de hand liggend gevolg van toetre ding zal zyn, daarop een noodlottigen invloed zal moeten uitoefenen. e. dat wij ons allerminst eenige, illusies moeten vormen, dat de buiton landsehe auteurs en uitgevers eenige consideratie ton behoeve eener Neder- laudsche vertaling zullen hebben by do bepaling en vaststelling der gevraagde koopsom voor het verloenen van het recht van uitgaaf (lier vertaling. Men weet te goed, dat onze.ontwikkelde stand vrywel do moderne talen mach tig is, en Verkoopt liever eigen uit gaven 'dan verlof voor vertaling te geven. De ervaring heeft dit nu 1*06(1» duidelijk in het licht gesteld. Zoodat tengevolge daarvan zonder eenigen twyfol tal van uitgaven, en daaronder natuurlijk in de eerste plaats de boe ken van meer letterkundigen en we- tonschappeiijken aard, waarop dadelijk voor eene vertaling of bewerking voor ons land hetoog valt, en waaraan Nederland behoefte "heeftniet zul len worden vertaald, aangezien het voor ons dikwerf toch zoo uiterst geringe debiet, Waarvan zich oen buitenlander schier geen voorstelling maken kan, finantieel te bezwaarlijk zal zijn, óf in strijd met het nationaal belang voor véél to höogen prijs in den handel moet worden gebracht. f. het beweren als zoude een ver taling afbreuk doen aan de oorspron kelijke uitgave, ton eenenmale onjuist en in lijnrechte tegenspraak is met de werkelijkheid. Gelijk meer dan eens door onze grootste uitgevers mot cij fers is aangetoond, heeft de ervaring juist geleerd,dat vertalingen den auteur eene bekendheid deden verwerven, en zijn boeken in de oorspronkelijke taal een debiet bezorgden, welke zij anders zeker niet zouden verkregen hebben. g. de resultaten van een toetreding, zooals de voorstandem zich die schijnen voor to stollen, geenszins verkregen zullen worden. Dikwijls geven dezen blijk van een onbekendheid met doel en betoekonis der B. C., en van de toestanden op dit terrein, welke inder daad verbazingwekkend mag genoemd worden, 't Is gebleken, dat op dit gebied veel verwarring van denkbeel den heerscht, dat velen voorstanders zijn, omdat het nu eenmaal „mode"' is en tot den goeden toon behoort, on dat zeer velen een verwachting van de Berner Conventie koesteren, alsof daar door een letterkundige heilstaat zou ontstaan. Anderen weder overschatten de beteekenis der B. C. zoodanig, dat ze van de B. C. verbetering van toe standen verwachten, welke alleen en uitsluitend kunnen worden verkregen door een, grondige herziening, verbe tering en aanvulling onzer thans, vi geerende Auteurswet. Getuige b.v. het art. van Mevr. v. Duyl-Schwartze, in de Telegraaf van 26 Nov. 1910, onder het lieve opschrift: „Dievenen Moordenaars". Ook deze verwacht van de B. C. wat alleen de eigen Auteurswet brengen moet. Men zal dos wèl doen do argumenten der z.g. voorstanders eerst aan been grondig onderzoek to onderwerpen, voor ze anx terieux genomen worden. h. ook de zekere verwachting dat het aantal vertaalde minderwaardige braken beduidend geringer zal worden, (or om te spreken met de woorden van het adres van „de Bernor Con ventie Bond" in 1899, „de toevloed van minderwaardige voortbrengselen van buitonlandsehe schrijvers zal wor den versperd", zoodat er „rustig een keuze kan worden gedaan tusschen het mooie en belangrijke") hangt geheel in de lucht en wordt door niets bewezen. Immers de termijn van 10 jaren door B. C. gestold, zal blijken hiervoor niet de minste zekerheid te geven. Dit zal helaas wèl het geval worden met goede en degelijke boe ken, zooals in e reeds werd aangetoond, maar geenszins met de minderwaar dige lectuur. Ongeacht de zóór groote waarsehylijkheirl, dat er in ons land genoeg broodschrijvers en -schrijfsters te vinden zijn, die voor oen gferinge vergoeding bereid zullen zijn die bui- toirfandseho prullenlectuur om af bij te werken, zoodat ze als eigen werk het licht zien, blijft het hoofdbe zwaar, dat do minderwaardige lectuur niet ahn een jaar of tien is gebonden. Al die lectuur oefent na 10 jaar nog oven goed zijn bekoring uit, als in het eepde jaar der oorspronkelijke verschij ning. Mon zoekt eenvoudig zijn stof in dio lectuur, welke 10 jaar oud is. óf gaat te gast in de landen welke niet zijn aangesloten by de B. C. (b. v. Oostenrijk, Amerika, Rusland, Por tugal) en kan daar ruimschoots vol doende stof vinden. Als men van de B. 0. die verwachting koestert, „zal men zeer gewis bitter worden teleur gesteld. echter, al zou dit doel bereikt kunnen worden, en er in het aantal vertaalde hoeken eene belangrijke ver mindering plaats vinden, onzo Nedorl. Auteurs daarbij zeker niet veel zouden winnen, aangozien de kooper» en lezers van boeken toch waarlijk niet godwon- gen kunnen worden, boeken van Ned. Auteurs te lezen, wanneer zij aan buitonlandsehe schrijvers de voorkeur geven, al zouden de eersten ook letter kundig oen veel grootore waarde be zitten dan de laatston. Ook iiv dat opzicht geeft de B. C. niet de minste zekerhoid, j. de beschuldiging, als zouden de buitonlandsehe uitgevers onmachtig zyn om to vporkomen dat hun boeken worden vertaald, slonder hun mede weten, onjuist en ongegrond is. Een buitenlander heeft wel tordoge ge legenheid om zijne 'uitgaven nier te lande te verkoopen, of 'wil men liever er een honorarium vóór te bedingen. De gelegenheid staat voor eiken vreem deling open om buiten de B. C. over zijne uitgaven aan een Nederl. Uit gever te verkoopen, vóór iemand het vertalingsrecht kan bemachtigen. Daar voor heeft zelfs de Vereeniging ter Invordering van de belangen des Boek handels een afzonderlijk Reglement. En uit welbegrepen commercieel eigen belang treffen thans reeds, op grond van dit Reglement, vele Nederl. uit gevers een overeenkomst met buiton landsehe uitgevers, ten einde de prio riteit eener uitgave te bekomen. Dit is algemeen en bij belangrijke werken geschiedt dit vrywel altijd. Het zal echter aanstonds in het oog springen welk een groot verschil het bij de vaststelling di<A vergoeding maakt, of dit recht kan, dan wel of het moet gekocht worden. En zal een toe treding tot de Berner Conventie niet in de hand werken, dat door den buitenlander voor het verlof van ver taling meer aan de uitkeering wordt gedacht, dan aan het bevorderen van deugdelijke vertalingen? Het bestaan der vrije concurrentie heeft in Neder land steeds het geven van uitstekende vertalingen der beste werken bevorderd. En vooral worde inen niet afhan kelijk of in het geheel wel machtiging tot het geven eener Nederl. vertaling wordt verleend. Rosumeerende ten slotte verklaren zy als hun ongeschokt gevoelen aan Uwe vergadering kenbaar te maken dat toetreding tot de Berner Con ventie met het oog op de opheffing van het vrye vertaalrecht niet door de eischen van het recht, evenmin door het beginsel van eerlijkheid of billijk heid wordt geboden, maar voorname lijk dient te worden beoordeeld naar commercieelen maatstaf, de practijk het geenszins vordert, het lijnrecht ingaat togen ons na tionaal belang, het zal blijken te zijn tot groote schade van den Nederl. Boekhandel in 't hijzonder en van het Nederland- sche volk in 't algemeen, het verschillende verwante takken van handel 011 industrie belangrijk zal belemmeren. Redenen, waarom zij Uwe Hooge Vergadering dringend en met den meeaten nadruk verzoeken aan het bedoelde Wetsontwerp, Uwe goedkeu ring te onthouden en geen stappen te willen doen in de richting van toetre ding tot de Berner Conventie. Door den Nederl. Coöperatieven Bond te 's Gravenhage is een jaar hoekje voor 1911 uitgegeven, waarin voor bestuurders van coöperatieve voreenigingen en voor hen die daar mede annex zijn, alle mogelijke ge gevens zijn verzameld, die voor de coöperatio in het algemeen van belang kannen zijn. Het bevat ook uittreksels uit de verschillende wetboeken, en korte bijdragen van personen, die het streven van de coöperatie bevorderen. Het boekje vormt een goed propa gandamiddel. De Wereldkroniek no. 46 van 11 Febr. hoeft als voorplaat een portret van Z. H. Prins Pakoe Alam VII en Ge malin, door wien aan H. M. de Ko ningin een kinderwagen voor Prinses Juliana werd aangeboden. Opgenomen zijn geïllustreerde artikelen en .foto's van werk van bekende schilders, in ternationale wedstrijden op schaatsen te Weenen, een groote weldadigheids- markt te Rottordam, een „Pisoeng- soeng" uit Midden-Java, groep Ja- vaansche studenten, Prof. P. Dupont f» Paul Singer's dood, Kroniek van de Week waarbij een foto van „De Zeven Provinciën" in Zuid-Afrika, Personalia, Nederland op de Internationale Ten toonstelling te Roubaix, feuilleton en buitonlandsehe caricaturen. Het Leven no. 6 van 7 Februari geeft op de voorpagina een foto van de automobiel-tentoonstelling te Brus sel, voorts zijn opgenomen, werk van drie jonge schilders in het panorama gebouw te Amsterdam, een scène uit „Hoogvliegers" een nieuw studenten- tooneelstuk, Cleo do Merode, de IJs- wodstrijden te Ohristiania, do nieuwe Rijks-telefoon-centrale in 't postkan toor te Rotterdam, werk van Dr. Jan Zürcher te 's Hage, Luchtfotografie, in de steenkolenmijnen van Limburg, het vergaan van een Nederlandsch stoomschip, de candidaat der S. D. A, P., een nieuw toonoelstuk waarin de auteur zelf de hoofdrol vervult, schet sen, caricaturen enz. De Prim no. S3 opent met een groot portret van den Generaal-Majoor J. F. de Meester, van wien ook verder een levensbeschrijving is opgenomen. Ver schillende illustraties versieren dit no., van de negerrepubliek Liberia, de onderzeeboot II te Vlissingen, de hul- diging van Henri Albers te Amster dam, de laatste molen te 's Graven hage, Twee Oleanders in vollen bloei, de voetbalwedstrijd by Rottordam tus schen V. 0. C. en Sparta, de Bazar in Boneski to Rotterdam, „Der Rosen- kav&lier" in Dresden, de Zangvereen. „Crescendo" to Zwolle, actueele por tretten, geïll. vervolg yan de Gedenk schriften van een Oud-Koloniaal, ro man-vervolg van Mooi Duyveke van Theróse Hoven en de gewone bij dragen; Pak me mee (Ons Zondagsblad) no. 46 beval o. a. de volgende illustraties Cyriel Buysse, de bekende schrijver, (voorplaat), de groote waterval van Sonsbeek in wintertooi, Nederland's vloot versterkt, met foto van den te Vlissingen te water gelaten onder zeeër, Automobielfeeston to Bandoeng (Java) met 3 foto's, -de verdediging van Vlissingen, met foto van het fort, de sleepboot „Zuiderzee", waarvan de éene helft zich te Maasslnis en de andere zich to Calais bevindt, De Pa- rijsche Brandweer, met 3 foto's, een tweetal nieuwe Parijsche model hoeden, met 2 foto's, het Ensemble van het „Neue Sch&uspielhaus" te Berlijn, dat weldra in Nederland zal optreden, de Sint Pietersberg bij Maastricht, met zes merkwaardige foto's met kunst licht genomen, waaronder de door H. M. Koningin Wilhelmina bezochte weg, die toegang geeft tot het chalet Lich tenberg, een Homopat iséh Ziekenhuis, met 2 foto's en het portret van Dr. F. W. O. Kallenbach, de 82-jarige nestor der Homop. goneesheeron in Nederland, voorts 8 portretten van bekende landgenoot-en, tenslotte, boei- ende lectuur, waaronder „Van jonge Liefde" door Frans Emka, zijnde m den, door de directie van „Pak me mee" uitgeschreven Novellen-wedstrijd, bekroond met den vierden prijs van f 15.Het vervolg van den roman „813" de rubriek van redacteur X on het kindernummer „Ons Prinsesje Het inschrijvingsregister voor de Nationale Militie dezer Getaeento is voorloopig gesloten met een getal van twintig ingeschrevenen. Het getal bedraagt dit jaar aan merkelijk minder dan vorige jaren, terwijl het zielental dezer gemeente aanmerkelijk stijgt. Bergambacht. Het bestuur van den >older „Bergambacht" heeft in de aatst gehouden vergadering aanbe steed het schoonhouden der Polder- lieten voor f 97,30, terwijl het visch- wator werd verpacht in tiempereeelen, te zamen opbrengende de som van f 150,50. Gouda, 11 Februari 1911. Gaarne vestigen wij de aandacht op het op 17 Febr. a.s. in „Ons Genoe gen" op te voeren treurspel L u c i f e r" van Joost van den Vondel, door het gezelschap de N. V. ;Het Tooneel Dir. Willem Roy aards. Lucifer is een te bekend drama, dat hierover nog iets behoeft te worden gezegd. En over het spel'willen we slechts zeggon wat twee bladen daar over schreven: „Deze daad is voor Royaards een nieuwe lauwer". „Een prachtvoorstelling van verheven kunst". Aan den hoer II. J. Nedorhorst Jr aannemer alhier is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen een belang rijke uitbreiding aan de branderij „Hollandia" te Schiedam onder directie van den architect S. P. Stok Wzn. te Rottordam. Do Commissie voor Werkverschaf fing hoopt Maandag 13 Februari een sohaalcollecte te houden. Hoogst aan genaam zal het haar zijn, indien zij door oen ruime bijdrage'in staat wordt gestold, do werkloozen nog genigo weken werk te verschaffen. Voor de 7e Abonnement»-Voorstel ling in de Sociëteit „Ons Genoegen op Donderdag 23 Februari a.s. zal door het Rottordamsch Tooneolgezelschap onder Directie van den Heer P. van Eysden worden opgevoerd het be roemde Tooneelstult van Fabricius „De Rechte Lijn". Met dit stuk be haalde dit gezelschap overal het groot ste succes en werd o.a. door haar ook opgevoerd op de Tentoonstelling te Brussel. In het faillissement van J. B. Kolk man, fabrikant en koopman te Moor drecht, is tot curator benoemd de heer Mr. E. M. B. IÊortenoever, te Gouda, in plaats van den heer C. W. H. Meijer, aldaar. Waddinosvzen. De lijderes aan slaapziekte, Mej. 8. alhier is over leden. Moebcapkllr. Bij den landbouwer 0. A. Brouwer alhier heeft een boring naar brongas plaats gehad. Reeds op een diepte van 11 M. werd gas gevon den, doch er is geboord tot 58 M. diepte. Het resultaat was zeer bevredigend. Na bekomen toestemming van hot pol derbestuur zal dus binnenkort de eerste brongasinstallatie in deze gemeente worden aangelegd. De boring werd gedaan door do hoeren Hoogendyk te Gouda on H. Mul te Zevenzuizen. Ni euwerkerk a/d. IJbsel. De heer G. de Wit alhier is tot secretaris be noemd van de Veehandels vereeniging, thans te Rotterdam opgericht. De Werkliedenvoreeniging had in deze maand een jubilaris. De heer W. de Wit herdacht de dag waarop hy 25 jaren in het bestuur der Ver eeniging zitting heef&gehad. Namens de vereeniging werd hem een prachtige gemakstoel aaagebeden. VAR OEN Aanvragen van werknemers op 10 Februari. 1 kantoorlooper, 1 kantoorbediende. 2 timmerlieden, 6 metselaars, 7 opperlieden, 1 schilder, 1 touwslager, 1 machinist, 1 stoker, 1 bankwerker, 1 ca rtonnage w erker, 1 schoenmaker, 3 bakkers, 1 voerman, 1 warmoezier, 1 tuinman, 11 grondwerkers, 7 pakhuisknechten, 7 worklieden zonder vakkennis, 1 boerenarbeider, 1 halfwas timmorman, 1 smidsjongen, 1 bakker, 2 leerling klerken, 1 banketbakker, Aanvragen van werkgevers. 1 tuinknecht 25 30 j. (vastwerk) 1 halfwas rijwielmonteur, 2 leerling blikslagers, 1 pakhuisknecht, 2 loopjongens. Predik beurteil t«' Gouda Zondag. REMON8TRANT8CHE KERK Voorin. lO'/a «re. I)s. H.v. Ahhenuklet. GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. I)s. Bkukkliiacii v. d. Sprenkel. Naraidd. ten 2 ure. De. Ten Bohcii Hoid. Cat. Zondag 17. Avond ten B'/i ure. Ds. Van i»kr Koov, pred. te Reeuwijk. KLEJNE KERK. Namidd. ton 2 ure. Ds. Deur. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. Gerliiuyhkn GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woonsd. 15 Febr. Ds. Berkklbach v. d. Sprenkel. KLEINE KERK, Woensdagavond 8 uur. Ds. Decr. Bijbellezing. Door <lo zustors met vr. d. ontvan gen voor den Diaconessenarbeid in Januari Van Mevr. B. v. E. f 25, N. N f 5.00, van den heer L. f 1.00, den hoer De J'. f 10, fam. v. Z. f «2.50, fain. L. f 5, van wijlen Mej. H. f 5, van wijlen Mej. II. f 2.50, den hee H. f 2.50, Dr. Schilperoord f 5, Soep- lijst van N. N., Nieuwe kledingstuk ken van Mevr. S., IJsblaas van Mevr. M. NCAutvIrroimro Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet- Port. Obl. 3d© Serie Amort. Schuld 3 pët. Russische Obl. Seriën 340-35Ó No. 2276- 10000 5 pet ld. Obl. (Gr. Russische Spwinn.) 1898 4 j>ct ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obl.6© Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl Obl. 1-4© serie 5 pet, Brazilië. Funding Lee- ning 5 pet. Id. Obl. 1889 4 pet, Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. (Uitk en Credtet Inztel litiffeii Ned. Bankaandelen Industr Onderwint uren American Car A Foun- iry Corap. C. V-_A. Id.SmeHiugA Refilling O). Cert. v. AanOfj Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert, Gew. A and. kul redid Instelt eu Cultuur OuderaemlNfru Handelsver. „Amster dam" A and. - .lav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mvj. C.v. A Mijnbouw Stye*. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Red jan g liehong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Onderu Dorische Petroleum I11* dustrie Mij. Gew. A. van hot Koninklijk Metoriologisch Instituut te DE BILDT. HoogAto barometerstand 770.0 t© Nicolaagste stand 749.9 te Sey- disfjord. Verwachting, tot den avond van 12 Febr.: Zwakke tot matige westelijke later toenemende zuid-westelijke tot zuide lijkë wind, nevelig tot betrokken, mogolyk regen, zelfde temperatuur- «JL-JJU VAN tot leer ltge prjjzen. AanbeTelend: It FEBR. 1911. 1*»»» koer» Trad Cy. C. v. G. A. Mchrrpvaart IIyen. Ned -Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A, Tabak-Ondernemingen. Mij. Silau" Mij. Aand Aand. Diversen Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. .Spoorwegen. Hotl. IJzeren Snoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwray. Serie A-II Obl, 8 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. Hypb. Obl. 4 pet. Erie SpoorW' Gew. Aand. Wabash Gew. Aand. Premieleeninrei. 87"/.. 93% - «8', 1, 88% 99'/, 99' 88% - 89 92% 89 ■18% 18 10©/.. 89 88% 68 57% 210 210 1 57% 57% 80 80 26% 267» 81"/,, 81% •208' •296 190% 207 190'/, 181 188% 9047, 98 924% 92% ir><2 164 490 491 467'/ 169 169% 125'/ 116 17% 177» 112'/ 79 112 73'/, 81'/ 81 10% 107, 79 79',. 88 - 67 'V, «77, 211% £140.- 911% 98'% 32% ai'7.« 179 17'/. 179% (77, 108 V J0M'/,. 1587 GELDKOERS. Prolongatie 3 pCt. Amerikanen min of meer gedrukte stemmingNationale Staatsfondsen zeer stil en op vorige koersen Petro leum vast; Tabakken weinig handel doch vast; Mijnen onveranderd. De Delftscho groenten veil ing veilde in 1910 voor f580.000 of f 26.000 minder dan in 1909. Het mindere ont stond door lage prijzen, want onge veer 1000 beladen echniten meer dan in 1909, kwamen in 1910 aan de veiling. Volgen» de „Indép. beige" zou de Belgische gezant by ons Hof, baron Fallon, aangewezen zyn om overge plaatst te worden naar St. Petersburg en hier opgevolgd worden doorgraaf Fritz van der Steen de Jehay, thans gezant in Luxemburg. Aan de legatie te VGravenhag© is van deze verplaatsing niets hakend. - In de vergadering van het cura torium dér Moskousche universiteit Hebben de rector, zijn adjunct en de pro-rector hun ontslag ingediend. Waarzchynlük staat dit ontslag in ver band met de studentenstakingen in Rutland. De heer Th. Mornema, art» te Zaanslag is benoemd tot tweeden ge neesheer aan de stichting „Veldwijk" Ermelo. Tor besproking van Wageningens belangen bij de a.V behandeling van het wetsontwerp tot vergrooting der R. H. land-, Tuin- en Boschbouw- school en verplaats ing der II ijkt* land bouwschool, word heden het bestuur van genoemde gemeente door den mi nister van landbouw, ds. Talm», in audiëntie ontvangen. H. M. do Koningin had heden nforentio met den miniator van Marine. De heer B L Loeff, Notari» te Sc hev»n in gen, oud-lid van den Ge meenteraad van 's Gravenhage, die van ■en langdurige en ernstige ziekte her teld js, verblijft thans tot volkomen horstel van gezondheid te Doorn. Togen do 40 milUoen. Het adres tegen het kust fonds, uitgegaan van mr. W. FJink Schuur man en dr. C. te Lintum en gesteund door een comité waartoe o.a. de oud- hoogleeraar dr. II. Kfern behoort, is bij de Tweede Kamer ingediend, voor zien van 1879 handtaekeningen uit ver schillende plaateen des land». In do ledenvergadering van de Haagsche b rood bakkerspa troo n» - ver- eeniging is besloten tot verlaging van don broodprys met 1 cent per Kilo, ingaande op 20 Februari a.s. Hot besluit betreft wit- en tarwe brood, niet krenten- en roggebrood. Do Tnrlnche minister van Bin- n en laudsche Zaken is afgetreden. Bij de wekolijkscho ontvangst van de journalisten toonde de Porti© gotische minister van Buitenlandsche Zaken aan, dat do handel stood* voor uitgaat on de geldmarkt gunstig blijft. Betreffende hot ontwerp op de scheiding van Kerk en Staat vor klaarde hij, dat. hij de vryheid van geweten, van onderwijs en van pro paganda zou eerbiedigen onder een voudige oontróle van den Staat. 11 ij zal do prerogatieven van do geestelijke orden handhaven en hun de kerken ter beschikking stellen, zoodra zij de middelen, bonoodigd tot W onderhoud dor kerken, zullen bc zitten. Do groote machinehal van do Duit sche af deeling der Bnawelache Ten toonstelling is heden ingestort. Tot dusverre zijn er 3 dooden en 7 go wonden. De Eerste Kamer heeft hedenmid dag met 21 tegen 8 hot wetsontwerp tot uitbreiding van het Staats- m y n v o 1 d in Limburg a a n g o- n o m e n. ONDERTROUWD: 9 Febr. J. C. Sibbes en H. N. A. Slogt. A- Bertheux en M. B. Kahle. J. M. de Reus en L. de Kwaad sten iet. Voetbal. Zondag a.s. spoelt Olympia I op het terrein aan den Rottordamschen dijk alhier tegen liet elftal der Grenadiers en Jager». Voor den Gouduchen Voetbal Bond worden gespoeld do wodstrydon Wilhelmina (Schoonhoven) B. V V. te Boskoop, schoidsr. W. Sanders Excelsior II (Gouda)-— D. V. H. II to Alfen, sch.r. J. M. Hardeman; Sparta (Haastrecht)--Voorwaarts II te Schoonhoven, sch.r. B. van Booren De G. F. 0. „T. O. P." heeft Zon dag twee mooie wedstrijden te ver wachten, n.l. T, O. P. I—V. I. O. 8, I uit Rottordam, middags om 2 uur, en T. O. P. U-V. I. 0. S. IImor gens om 11 uur, beiden op het terrein in den Winterdyk. ÖOÜDA. GEBOREN9 Fobr. laank Teuni», ouders J. Berlijn en H. van Kekem. Petrus Antonius, ouders H. Oo«- terora en L. A. Kroedor». 11. Picter Jacob, ouder» P. J. van der Kletjn en VI 1T AftWW 'OVERLEDENU Febr. J. H. Kok, 76 j. D. Kooijnuui, 86 j, T. Lan gerak, echtg. van P. Oom», 70 j 2 Febr. „Ous Genoegen" 8 uur, Bios cope- voorst ©Ui ng. 12 Febr. Huish. Verg. S. D. A. P- voorm. 10 uur in „Morgenrood." 13 Febr. „Concordia", 8 uur, Uil voe ring Zangvereeniging „Arti et Refigionie' 13 Fobr. Café A. Kwaak, Waddinx- veen, 7'uur lezing van den heer W. de Jong van 's Gravenhage over „De Politiek© Toestand". 3 Febr., „Harmonie* 8' 2 uur. Ver gadering v. d. Goudscho Winke liersvereniging over het oprichten van een Middenalandsoredi^tbank. 14 Febr. Sociëteit „Ons Genoegen", Zaal Kunstmin 8 uur, Conférence van Mevr. Ed. Douwe» Dekker Post van Iaiggeloo over „Het Ita- liaansche Volk geschetst in zijn liedjes." 14 Febr. „Harmonie" Bovenzaal, H% uur, Algemeene vergadering van do ondorstoiidskas „Draagt olkan- dor* lasten". o Fobr. „Concordia", 8 boehlonavond over de spelen te Oberarainergau door F. v. d. Pavoordt. 17 Febr. Sociëteit „Ons Genoegen", 8 uur, Opvoering van Lucifer door de N. V. „Het Tooneel". 18 Febr. Soc. Dn» Geuoegon", Zaal Kunstmin", uitvoering Verwen. Krachtsport". 19 Febr. „Ons Genoegen" n.ra. 2 uur, Prinses Witje. 20 Fobr. Gebouw Bouw- en Woning toezicht Hpioringstraat, 2 uur. Vergadering oinler»tandsconiini«- «io van „Armenzorg". 21 Febr. „Harmonie" 81', uur, Ver gadering AM. Gouda Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, 26 Febr. „Concordia" 8 uur. Uitvoe ring van de Ooudseho Tooneel Vereeniging „Harmonie." 28 Febr. „Ons Genoegen", 8 uur. Open bare Vergadering der 8, D. A. i\ Spreker: do heer J. E. W. Duy». Beleefd vurzoekon wy geregeld tijdig mododoeling te mogen ontvangen van vergaderingen, concerten, vermakelijk heden enz., om deze dan in onze agenda to vermelden. Gondii, is voornemens om op MAANDAG 6 MAABT 1911, v.n». II uur, in hot afé „Hrt Schaak hord" aldaar, publiek te veilen en te verkoopen mot ERF, GROND en TUINTJES voor en achter, aan het Moordrecht* sche Verlaat No. 22 te Gouda. naast hel vorig© perceel, No. 24. llMit het vorige perceel, No. 26. Ieder perceel is voorzien van water leiding en is verhuurd Voor f 2.30 j»er week. Te bezichtigen de 3 laatste werk dagen vóór de verknoping, van 9 -12 on 2r—4 uur en op den ver koopdag van 9-11 uur. Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen op 27 Maart. 1911. Breeder by biljetten en nader© in lichtingen ten kantore van Notaris MONTIJN voornoemd. AMMlinr BIIUMKKIIIDIM. ROZENDA AL HOEK PARADIJS GOUDA. Dew) inrichting utelt rich ten duel om oude, gebruikte en overtollige buhdittudeljjke voorwerpen welkeoali, ion veel noodig te repareeron, en UooIdiakeUjk aan mingegoeden voor goedkoope prijzen to verkoopen. De daarop behaald» Winst komt gahecl ten goods aan do neutrale Voroont- ging .Armetuoni".

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 4