ruiming' üpr ZBIaa.xa.©3a.la,2a.A. IRGADERING VA\ DEHEMTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. De Politieke Toestand. Officieele Prijscourant Laatste Berichten. te Amsterdam. - mu - - - 'Telegrafisch Weerbericht MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, KOKKEN SPeltexijeln. D. SAMSOM. Specialiteit in Mmli-ls e,n Costumes. Veemarkt te Rotterdam. liUKGEKLIJKE STAlND. ting het feit, (lat bij het onderzoek in zake de moorden van Houndsditch, een aantal poötbewijzen en stukken, die uit het Dublinsche postkantoor waren gestolen, onder de papieren van de in verband met deze moorden ge vangen genomen personeh zijn ge vonden. Tevens kwam aan het licht, dat Ross met deze misdadigers in geenerlei betrekking stond. De man nen van Houndsditch zouden dus de inbraak te Dublin hebben gepleegd. Ross zal een eisch tot schadeloos stelling wegens onrechtmatige gevan genhouding indienen. Yoor den politierechter te Brentford is Zaterdag een gevaarlijke-inbreker gebracht. Een paar weken geleden drong hij een huis binnen en wekte de dochter des huizes, en vroeg haar geld, dreigende te zullen schieten als zij leven maakte. Al het geld is bij moeder op de slaapkamer, zei ze. Ga het halen, zei de inbreker. En hij ging met haar mee, de revolver steeds op haar hoofd richtende. Ik zweer bij God, dat ik u geld zal geven, pleitte zij. Er is geen God, was het, antwoord. Dan zweer ik 't bij u, zei ze. Hij bleef buiten staan, terwijl zij de slaapkamer van haar ouders binnenging. Zij gaf hem daarop wat geld. Haar vader lag ziek te bed. Toen deze merkte wat er gaande was, blies hij op een fluitje en de inbreker 4coos het ha zenpad. Eenige dagen geleden brak hij ergens anders in. De heer des huizes en een dochter ontdekten hem. De vader verzocht hem door de voordeur heen te gaan. De inbreker beloofde het te doen, als de politie niet gewaarschuwd werd. Beiden beloofden het. Maar als jullie de belofte niet houden Ik ben een man van mijn woord, zei de vader. Daarop ging de dief weg. Maar toen vader en dochter kort daarna boven kwamen, vonden zij hem daar weer, achter een deur staande. Hij wou nu geld hebben. Zij gaven hem drie shilling. Dat was te weinig, vond hij. Hoe het verder ging, vinden wij niet vermeld. Maar de politie werd nu gewaarschuwd en toeiy die kwam, trachtte de man uit een /aam te ont vluchten. Hij schoot dp de politie, maar het schot ging niat af. Hij werd gegrepen, en zal nu wel voor lang onschadelijk worden genaakt. Amerika. Volgens de N.-Y. Herald beramen de republikeinenen in de Amerik. Unie plannen om bij de verkiezingen van het volgende jaar do macht weer in handen te krijgen, daarbjj gebruik makende van de fouten der demo craten. Terwijl dezen nog aan het twisten waren over de bezetting van een zetel in den Senaat, kwamen de republi- keinsche leiders heimelijk te Oyster Bay bijeen en besloten daar alle ge schillen op zij te zetten. Roosevelt zou het Taft-bewind steu nen op zijn reis in de zuidelijke sta ten, en daartegenover zal Teddy lei der zijn op dé nationale conventie van de New-Yorksche delegatie en) daar voor de candidatuur Taft ijveren. Italië. Te Innsbruck zijn 2 anarchisten uit Meran gearresteerd, die behoorden tot een bende, welke het op het leven van den Koning van Italië gemunt had. Over weinige weken zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer Mr. H. Smeenge voor de eerste maal gekozen werd tot lid der Twoede Kamer van de Staten-Generaal, toen voor het district Assen, waar geheel Drente onder behoorde. 2G Maart 1886 werden uitgebracht op Mr. Van Diggelen 724, Mr. Smeenge 701 en Mr. De Savornin Lohman 485 stemmen. Bij herstemming op 2 April werd de heer Smeenge gekozen. In 1888 werd de heer Smeenge voor de eerste maal in het district Meppel gekozen, en bij alle opvolgende stem mingen zijn de kiezers trouw gebleven aan hun geachten en populairen ver tegenwoordiger. De classis Warffum der Gerefor meerde Kerken heeft besloten, het volgende voorstel in te dienon bij de Generale Synode De Generale Synode dringt er bij do Regeering op aan, bij de eventueele Grondwetsherziening art, 171 der Grondwet, welke toepassing oen niet te rechtvaardigen ongelijkheid in het leven heeft geroepen, alzoo te wijzigen, dat het onrecht aan de Geref. Kerken aangedaan, worde opgeheven, de finan- cieele band tusschen den Staat en de kerken worde losgemaakt, en alle subsidieering der kerken geheel op- houde. Nagenoeg alle boek- en papierhan delaren en drukkers te Leeuwarden hebben aan de Tweede Kamer een adres gezonden, Waarin wordt verzocht niet aan te nemen het regeeringsvoor- stel om Nederland te doen toetreden tot de Berner Conventie. Verder hebben 46 boekhandelaren, boekdrukkers en uitgevers uit Sneek, Bolsward, Harlingen en Franekereen adres met gelijk verzoek aan de Tweede Kamer gezonden. (L. Ct.) Zondag werd in alle R.K. kerken een schrijven voorgelezen van .de bisschoppen van Nederland, waarin werd bekend gemaakt dat de plechtige Eerste H. Commurtiedag is vervallen dat nu ieder kind (lip den leeftijd van 7 jaar heeft bereikt\ en daartoe ge schikt bevonden, tot de II. Communie zal worden toegelaten. VRIJDAG 3 FEBRUARI. (Vervolg.) De Voorzitter: Ik vergat nog te vragen of het voorstel van den heer v. d. Ree ondersteund wordt. De heer IJ s s e 1 s t ij n M. d. V., persoonlijk ben ik niet overtuigd van iiet nut der marktuitbreiding. Wel heb ik mijn blik in zake verbetering van Gouda's toestand, vooral waar het gaat om verbetering der verkeerswegen, waar dat noodig is. Als zoodanig voel ik zeker veel voor de demping van de Turfmarkt. Ik zegals zoodanig. Maar waar nu eenmaal een kosten berekening in zake die demping ont breekt, zou ik, M. d. V., het wensche- lijker vinden om, uitwerkende*^^t denkbeeld van den heer v. d. Rfé, de marktcommissie te verzoeken haar voorstellen tijdelijk op te schorten, totdat wij die raming omtrent de Turfmarkt zullen hebben gekregen. Dan geloof ik dat tegemoetgekomen is aan het standpunt van die menschen, zooals ik, die nu niet direct voor standers zijn van uitbreiding der markt. Wanneer de zaak in principe wordt uitgemaakt, dan moeten degenen, die geen voorstanders zijn van marktuit- .breiding hun keus maken uit verschil lende plannen. Zulk een plan is ook dat van den heer van der Reealleen zou ik daaromtrent nadere toelichting aangegeven willen hebben. Vandaar dat ik gaarne zou zien, dat de plannen van de marktcommissie zoolang van de baan werden geschoven totdat wij berekeningen hebben omtrent het plan van den heer van der Roe. De Voorzitter: De heer IJssel- stijn stelt dus voor een motie van orde om de zaak uit te stellen en inmid dels de commissie uit te noodigon de denkbeelden van den heer van der Ree te overwegen. (Zoowel het voorstel van den heer van der Ree als de motie van den heer IJsselstijn worden voldoende ondersteund). De heer van Galen (Weth.)M. *de' V.Door den heer IJsselstijn is opnieuw voorgesteld om de zaak tot later te verschuiven in verband met het adres, dat ingekomen" is van be woners der Turfmarkt om de gracht daar te dempen. M. de V., er was mij reeds van te voren iets van bekend, dat dat adres was ingekomen en ik heb dan ook eens over de zaak nage dacht. Ik had er echter niet lang over te denken, want ik ben ervan over tuigd, dat het voorstel tot demping van de Zeugstraat en het maken van een plein Achter de Waag niet in verband staat met't voorstel tot dem ping van de Turfmarkt. Dat zijn zaken, die afzonderlijk kunnen en moeten worden behandeld. Wat is het geval, M. de V. Wanneer wij een marktplein gaan makenr Achter de Waag, zooals dat in het groote plan is aangegeven, dan krijgen wij een plein, waaraan wij wat hebben kunnen en dat wij 's Don derdags kunnen benutten. Wanneer wij do Turfmarkt gaan dempen, wat zullen wij dan daarheen brengen? Wij kunnen er hoogstens een rij kramen heenbrengen. Wanneer wij echter goed luisteren naar de meening van hen, die het meest belang bij de markt hebben, dan vernemen wij, dat het zeer zeker in het belang is van het markt wezen zelf dat de kramen daar blijven. De heer v. d. Ree wil er een on ander naar toe brengen. Maar even later zegt hij „wij krijgen een mooien verkeers weg naar de markt." Dan begrijp ik mij toch niet, als* hij er een en ander naar toe wil brengen, hoe hij dan kan spreken van een mooien verkeersweg. We moeten er wat neerzetten (anders wordt de markt weer te klein), maar dan belemmert men juist den verkeers weg. Daarom, M. d. V., geloof ik in derdaad, dat het twee zaken zijn, die los van elkaar kunnen behandeld wor den. Nu is de commissie tot de over tuiging gekomen, dat het zeer zeker alle aanbeveling verdient om den ver koop van varkens en biggen, hier uit den omtrek van de stad, zooveel mo- geljjk achter den Waag op één plein te vereenigen. De heeran zullen niet ontkennen, dat de toestand] achter de Waag, zooals die nu geregeld is, (de kaas op de eene schaal en de varkens op do- andere), inderdaad niet houd baar is. Ik weet wel, dat het al jaren lang heeft geduurd, maar het is altijd een ergerlijk iets geweest. Het komt er dus m%ar op aan voldoende ruimte te hebben en die krijgen wij alleen door daar achter do Waag dat plein te maken. Al dompon wij de geheele Turfmarkt, meer ruimte krijgen wij er niet doorhet geeft alleen, zooals door den heer v. Eijk terecht is op gemerkt, een verfraaiing. Daarom zie ik de' noodzakelijkheid er niet van in om het voorstel, dat nu aan de orde is, het maken van een marktplein achter de Waag tot later te verschuivep met het oog op een eventueel dempen van de Turfmarkt. De heer van der Torren: M. cL V., den vorigen keer is op voorstel van den heer Dessing deze zaak ver daagd, omdat de heeren geen tijd had den gehad de zaak te bostudeeren. Nu hebben de heeren 14 dagen tijd gehad en komt men weer met een ander plan voor den dag. Op grond daarvan vraagt men weer uitstel van de zaak. Met dat al ontkent niemand, op slechts een enkele na, dat marktuit breiding noodzakelijk is. Zou het nu niet wenschelijk zijn, M. d. V., eerst eens principieel te laten beslissen over de vraag of men tot uitbreiding van de markt zal overgaan Wil men dat niet welnu dan is alle verdere bespreking overbodig en wil men het wel, dan is er ten minste in beginsel een beslissing genomen. Dat is wat ik in het midden wou brengen. Ik wou weten of men nu algemeen meent, dat marktuitbreiding noodzakelijk is. De heer IJ s s e 1 s t ij n M. d. V., ik wensch twee zaken uit het betoog van onzen Wethouder van Galen tegen het plan tot demping van de Turfmarkt te ontleden. De heer v. Galen stemt toe, dat men bij demping der Turfmarkt een beteren verkeersweg krijgt, maar meent, dat dat voordeel weer vervalt, zoodra men er kramen of iets anders neer gaat zetten. Dat betwist ik den heer v. Galen. Wanneer wij den toe stand van de Turfmarkt op Donderdag zien, dan zmn "wij, dat alle rijtuigen, die van den Zuidplaspolder komen door den localen toestand, vooral door de hooge brug bij Bruns, gedwongen worden aan den eenen kant te rijden. Daardoor komt de overkant in een rus tige rust, zooals ik het maar noemen zal. Bij een eventueele demping nu ver valt die hooge brug en komt die eene kant vrij en krijgen wij plaats in het middengedeelte, dat dan een heele strook beslaat, waar zeer zeker, M. d. V., kramen zouden kunnen staan, ter wijl toch de toegangsweg er niet door wordt geschaad. De rijtuigen kunnen dan immers van beide kanten van de Turfmarkt gebruik maken. Dat is een van de bezwaren, die ik hiermede meen ontzenuwd te hebben in het betoog van den heer van Galen. De tweede zaak geldt het wegen van kaas en varkens in éénzelfde gelegenheid. Ik geef het den heer van Galen grif toe en ben het volkomen met hem eens, dat in onzen tijd, waarin de hygiëne zoo op de spits gedreven wordt, dat een onhoudbare toestand is. MaarM. d. V., dat is, dunkt mij, gemakkelijk te oidervangen. Het is toch heel gemak kelijk om één of twee weegschalen op Donderdag in de open lucht desnoods onder een afdak te plaatsen, m. a. w. dat, wat nu in de Waag geschiedt, buiten de Waag te doen plaats heb ben. Dat zijn de bezwaren, M. d. V., die de heer van Galen geopperd heeft en die ik meen thans genoegzaam te heb ben weerlegd. De heer Jongen burger: M. d. V., ik hoop, dat U zult kunnen instem men met het idee van den heer v. d. Torren en mij om in beginsel door den Raad te doen uitspreken in een stem ming of de markt groot genoeg is, ja of neen. We kunnen dan daarna over de plannen redeneeren. Laat ons eerst uitmaken of de markt groot genoeg is of niet. In dit opzicht wil ik even den heer v. Eijk beantwoorden. Hij heeft er al meermalen mede geschermd, dat wij de bewering van de marktcom missie niet ontkennen, dat de markt te klein is. Ik dacht, dat ik mijn stand punt in Jdeze duidelijk uiteengezet had. Ik ben overtuigd, dat de markt op het oogenblik groot genoeg is, maar zou alleen willen, dat de commissie er zich ook in zou kunnen vinden om in het uiterste geval, wanneer het buitenge woon druk is, de kramen te verplaatsen naar de Houtmansgracht. In de meeste gevallen ik verzeker het U is de markt groot genoeg. Waar het aan mankeert, dat is de regelmaat op de markt. Alles staat er maar door elkaar. In dat opzicht kunnen wij heel wat leeren uit dat adres, dat ingekomen is, al is het dan ook maar van biggen- houders. Werkelijk zou het goed zijn om op de markt te gaan splitsen en afdeelingen te gaan maken dan zou de markt wel blijken ruim genoeg te zijn. Trouwens de commissie behoeft niet zoo grootspraaksch te zijn, want zij heeft in haar voorstel niet uiteen gezet, waarom de markt te klein is. Ja, er worden verschillende artikelen aangevoerd in het voor- en najaar, die geen plaats kunnen vinden. Maar de heer v. Eijk moet mij nog aantoonen, dat die artikelen ook geen plaats zou den hebben gevonden als er meer re geling en orde in de markt was. Ik wil daarop echter niet dieper ingaan, maar verzoek U over die hoofdvraag te willen laten stemmen. Wat betreft het voorstel van den heer IJsselstijn, meen ik dat dat wel kan worden ter zijde gezet, omdat die begrooting reeds indertijd gemaakt is. Het dempen van de Naaiersstraat en Achter de Visch- markt is begroot op f 25.000.die van de Blauwstraat op f 9000.neemt men dan daarbij de rest van de Turf markt, dan zal dat samen zoowat ko men op f 50.000. Ik maak mij sterk, dat ik het dan op geen f 3000. mis heb. (Wordt vervolgd.) Bij de politie te Amsterdam heeft zich aangegeven een jongmensch, als zich te hebben schuldig gemaakt aan heling van een bedrag van omstreeks f 2000, dat een voormalige bediende van van Gend en Loos te Amsterdam, ten nadeele dier firma hadjverduisterd. Te zamen hadden zij zich anderhalf jaar geleden naar Amerikas begeven. Voor de gemeenten Zegwaard-Zoe- termeer is opgericht oen vereeniging „Volkswoningbouw". Het bestuur bestaat uit de hh. C. Noor- dam voorzitter; Tanis, secretaris; J. W. v. Hamersvelt, penningmeester; L. M. G. v. Well en Jac. Vos. Haar doel is, met Rijkssteun, het stichten van goede en goedkoope wo ningen voor den werkman. Het Amsterdamsch Comité tot be strijding der pornografie hoopt deze maand een groote openbare vergade ring te houdeji waarin drie sprekers van verschillende richting het woord zullen voeren Naar wij vernemen o.a. ook de Amsterdamsche Wethouder van Onderwijs. Uit het huis van bewaring te Breda is Zaterdagmiddag ontvlucht Martinus Nieuwland, die aldaar in voorloopige hechtenis was opgenomen wegens dief stal. De politie, wie de ontvluchting spoe dig was meegedeeld, wist den ontsnapte spoedig in een café aan de Boschstraat te arresteeren. Als een bijzonderheid in den tegen- woordigen' tijcVkan gemeld worden, dat Vrijdag aanNflen vischafslag te Woudrichem aangevoerd waren 50 stuks zalmen, al\e gevangen in de Nieuwe Maas. 1 De snoerrok voor den rechter. De nauwe rok, die nog zoo lang als het duurt mode is, wordt in het Engelsch „hobble-skirt" genoemd dus vindt men er prof. Treub's hobbe zak in terug; al is de hobbe-zak juist het tegendeel van den hobble-skirt. Voor Westminster County Court is de vorige week de snoerrok in het geding gekomen. Een tooneelspeelster, mevrouw Bennett was door haar kleer maker in rechten aangesproken om het bedrag te betalen van een geleverd costuum, dat de dame geweigerd had. De laatste grondde haar weigering op de bemerking, dat de rok zóó nauw om haar boenen sloot, dat zij niet in staat was er mee te loopen, terwijl het mantelpak zóó nauw was, dat haar bloedsomloop er door gestremd werd. Rechter Woodfall verzocht de be klaagde haar costuum te willen aan trekken en zich dan voor hem te ver- toonen. En aldus geschiede. Zij kon niet zonder moeite tot voor den rech terstoel scharrelen, en een voet optil lend zei ze„Nu kunt u zelf zien, Edelachtbare, dat ik met dezen rok aan geen omnibus kan instappen." Daarop vroeg haar advocaat: „Hoe lang zou u noodig hebben een mijl af te leggen?" En mevrouw Bennetts antwoordde: „Ik heb drie uur noodig gehad, om van Twickenham naar Richmond te wandelen, en om aan boord van de ferryboot te komen moest men mij over de loopplank dragen. In een om nibus kon ik niet, en met moeite werd ik in een taxi geplaatst, om weer thuis te komen." Er werd veel gelachen over haar hinkende pogingen om zonder te vallen de rechtzaal weer te verlaten. En de rechter scheen dit modepro duct ook wel wat overdreven te vin den hij liet de beklaagde slechts de halve rekening betalen, terwijl de eischer in de kosten van het geding werd veroordeeld. Volgens een telegram uit Singapore, is het Nederlandsch stoomschip „Ko ning Willem III", van Amsterdam naar Batavia, aldaar bij het verlaten der haven aan den grond gevaren, doch weder vlot gekomen. Na dooi- duikers onderzocht en onbeschadigd bevonden te zijn, heeft het stoomschip de reis voortgezet. De „Koning Willem III" is sedert te Batavia aangekomon. (Hbl.) Gouda, 14 Februari 1911. Gisteravond had op de bovenzaal van het Café „de Harmonie" een ledenvergadering plaats van de Goud- sche Winkeliersvereeniging, ten doel hebbende besprekingenjte houden over de oprichting eener middenstands- credietbank. Nadat de notulen waren goedge keurd en nog enkele vragen, die in een vorige vergadering waren gedaan, waren beantwoord, deelde de voorzit ter mede, dat het bestuur der winke- iersvereeniging wel was voor de op richting van een credietbank, hij hoopte dat de leden der vereeniging ook hier omtrent hun oordeel zouden kenbaar maken. Het bestuur bedoelde de oprichting der Credietbank wel te willen bevor deren, do|^ de bank geheel buiten de vereeniging te houden opdat de wer king der bank veel grooter zou kun nen zijn. Hierover werd eenige dis cussie gevoerd over het al of niet noodzakelijke, dat de credietbank bui ten de vereeniging werd gehouden. Wilde nmn aansluiting aan de Cen trale Credietbank dan mag volgens de statuten de bank geen onderafdee- ling zijn van de winkeliersvereeniging. Algemeen achtte men, dat de bank veel beter zou werken, wanneer hij op zich zelf stond. Na gevoerde discussie werd be sloten in beginsel uit te maken of te Gouda een Credietbank zal worden opgericht. 22 leden verklaarden zich voor de oprichting en 12 stemmén waren in blanco, zoodat in principe besloten was tot oprichting. Daarop werden gekozen tot leden van het voorloopig comité de hh. A. D. van Vreumingen, T. Crebas, J. F Pot- harst, L. van der Beek en Th. de Graaf. Deze heeren zullen een voor loopig reglement en statuten enz. in bewerking nemen, wat later door de deelnemers zal moeten worden goed gekeurd. Ds. D. Batelaan te Hooge veen heeft het beroep naar Ouderkerk a.d. IJsel aangenomen. Waddinxveen. Het stoffelijk over schot van Mej. S., in leven onderwij zeres alhier, is heden onder groote belangstelling naar Leiden overge bracht en daar ter aarde besteld. Krimpen a/d Lek Zaterdagavond hield de afd. „Krimpen a.d. Lek" der Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholische Dranken" haar jaarver gadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging in bloei toeneemt. Het verslag van den penningmeester wees een batig saldo aan. De ontvangsten der propaganda- commissie bedroegen f 68. Verspreid werden 1000 ouderkaarten en 3000 strooibiljetten, terwijl 225 goede raad gevers werden verkocht, Van de bi bliotheek wordt een zeer ruim gebruik gemaakt. Moerkapelle Bij den landbouwer C. A. Brouwer te Moerkappele heeft een boring naar brongas plaats gehad. Reeds op diepte van 11 M. werd gas gevonden, doch er is geboord tot 58 M. diepte. Het resultaat was zeer be vredigend. Na bekomen toestemming van het polderbestuur zal dus binnenkort de eerste brongasinstallatie in die ge meenten worden aangelegd. De boring werd gedaan door de heeren Hoogendijk te Gouda en H. Mul te Zevenhuizen. Nitüwerkerk a/d IJsel. In de jaar vergadering va de vereeniging n"®! Groene Kruis", te Nieuwerkerk a. d. IJsel, bleek, uit rekening van den pen ningmeester, dat de'ontvangsten had den bedragen f 425.01 1/2. en de uit gaven f 260.19 1/2, zoodat het batig saldo f 165.82 bedroeg. Tot bestuurs leden werden herkozen de heeren ds. Roscam Abbing, ds. Daihuyzen en A. 0. Koolmees, terwijl tot leden van de commissie tot nazien van het materiaal werden benoemd de heeren J. P. Bas- tinck, T. Muit en H. D. Lether, Op uitnoodiging van de vrijzinnige kies vereeniging te Waddinxveen trad gisterenavond aldaar op in de zaal van den heer Kwaak, de heer W. de Jong van 's Gravenhage met het on derwerp „De Politieke Toestand. Bij afwezigheid van den voorzitter, die door ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zjjn, werd de verga dering met een welkomstwoord aan de aanwezigen geopt >end door den secre taris, den heer Van Langen. De heer de Jong begon met te con- stateeren uit de slechte opkomst, dat de belangstelling in politieke zaken in Waddinxveen al niet beter was dan elders. En hoe komt dat vroeg de spr. Dat verschijnsel is zeer gemakkelijk te verklaren. De groote lauwheid en onverschilligheid die er in zake het politieke loven heerscht vindt zijn oorzaak in het onproductief werken der staatsmachine. Niets komt tot stand! En waarlijk, wanneer ooiteen ministerie kans heeft gehad iets voort te brengen, dan is het toch zeker het ministerie-Heemskerk, dat een meerder heid van 59—41 achter zich heeft. En hoe komt het dan, dat een rechtsch ministerie met zulk een meerderheid geen enkele belangrijke wet in het staatsblad brengt? Dat komt omdat de coalitie-meer derheid geen gemeenschappe- 1 ij k beginsel heeft. Dr. Kuyper en Dr. Schaepman hebben den strijdbijl die jaren achtereen door de mannen met Dr. Kuyper aan het hoofd steeds geheven is, getuige daarvan wat Dr. K. schreef in zijn „Maranatha", be graven om met elkander met kans op succes het liberalisme te bestrijden, en daardoor zelf tot eere te komen. De leuze dat het in 1901—5—9 ging en in 1913 zal gaan om den strijd voor de christelijke beginselen is bedrog. Op grond van het christelijk beginsel heeft de Coalitie geen recht van be staan. Op alle punten van christelijk beleid zijn de coalibiegenooten het on eens. En ten bewijze daarvan noemt spr. het verschil van opvatting inzake den eed, de doodstraf, de staatsloterij enz. en haalt daarbij aan, dat door het kamerlid van Asch van Wijck in een politieke rede kort geleden te Zeist gehouden, zelfs den minister van Financiën, Mr. Kolkman van liberale neigingen is beschuldigd inzake zijr voorgestelde successie- en inkomsten belasting. Indien het ging om de Christelijke beginselen dan had Dr. Kuyper, aldus spr. toen(|hij aan het bewind kwam, onmiddelijk de Leer plichtwet moeten intrekken, die op zijn gezag door de Wilde en Vegtel in 1901 op Flakkee als strijdende tegen de ordonnantiën Gods is uitgekreten. En Kuyper en Heemskerk en Talma, zij hebben niets afgeschaft wat door hun li&erale voorgangers is tot stand gebracht en zij hebben alles gehand haafd, z.g. op grond van stabi liteit, doch dit is slechts een uitvlucht. Wanneer werkelijk de christelijke be ginselen, of zooals min. Heemskerk het uitdrukt de christelijke rechtsbe ginselen worden aangetast, dan kan geen man van beginsel dat goedkeu ren, of hij gooit zijn beginsel over boord. En welke nu de zoo hooggeroemde christelijke rechtsbeginselen zijn? Deze vond spr. beschreven in een broohure van Mr. Verkouteren (C.-H.), waarin deze tót de conclusie komt, dat feitelijk maar twee punten zijn waarin zij het rechts met elkander eens zijn en wel in zake de handhaving van het ouderlijk gezag en de strijd tegen de polygamie. En spr. gaf als zijn mee ning te kennen dat ook die punten niets specifieks christelijks hebben, daar elk weldenkend mensch van liberalen huize het ouderlijk gezag zal hoog houden en zal strijden tegen de veel wijverij. Spr. noemde beide punten zeer gezocht en ongeschikt om tegen de vrnzinnigen uit te spelen. Er zijn geen liberale wetten waarin gezondigd wordt tegen de christelijke beginselen. De Standaard heeft gepoogd dit aan te wijzen in het ontwerp armenwet- Borgesius, maar dit is jammerlijk mis lukt. Trouwens aan de Kieswet-van Houten ligt hetzelfde beginsel ten trondslag en daarop heeft de Stan- aard nooit geageerd! En het thans door min. Heemskerk ingediende ont- werp-Armenwet is door Ds. Rudolph van Leiden genoemd als te zijn door. trokken van BorgesianismeWaarlijk, de eensgezindheid laat veel te wen- schen over En wat nu de sociale wetgeving aangaat, waarvan Dr. Kuyper reeds aren geleden heeft geroepen„zij cunnen niet wachten, geen dag en geen nacht!" die wetgeving laat n o g op zich wachten. En de oorzaak daarvan ligt ook alweer in de samenstelling der coalitie die conservatieve] en democratische elementen bevat. Het vraagstuk van den 10-urigen arbeidsdag, de bakkerswet, ziekte- en ouderdoms verzekering, de tarief wet, alle deze ontmoeten aan de rechter zijde de grootste bestrijdingen, omdat het oordeel der partijen niet homogeen is En nu vroeg spr.van een Chris- t e 1 ij k bewind mogen we toch wel Christel ij ke wetten verwachten maar wat zit er nu in bovengenoemde ontwerpen voor specifiek C h r i s t e- 1 ij k s in Of moeten we het oordeel van Dr. de Visser, dat het ontwerp ziekte wet-Veegons meer rekening houdt met de heteronomen dan het ontwerp-Talma als s p e c i fi e k C h r t e 1 ij k noteeren Ook op sociaal gebied is het de verfoeilijke antithese, die het Neder- landsche volk voortgaat te scheiden in aparte hokjes. Spr. wees daarbij op de opgerichte R. K. Verzekeringsbank te Haarlem; de Christelijke Boeren leenbanken, de R K. Voetballersclub in Gelderland en op de bespottelijke R. K. Geitenfokkersvereeniging in N.-Brabant, die ter wille van het bin nonhalen van Rijkssubsidie een bepa ling hebben moeten maken waardoor het ook mogelijk is geworden dat er een protestantsch geitje bij een Room- sche bok mag komen Met klem pro testeerde spr. tegen het doorvoeren van zulk een scheiding onder de zonen van hetzelfde land Spr. ging uitvoerig na wat het ont werp Ziektewet-Tal ma wel voor de arbeiders brengen zou, en kwam tqt de conclusie dat dit ontwerp, wanneer het zou worden aangenomen, een anti-sociale wet zou zijn, omda£ de rechten van de arbeidons, die in de Ongevallenwet zijn vastgelegd, in de Ziektewet worden verkort. Bij de verdediging van den post van 3 ton voor de Groote Landbouw tentoonstelling heeft Min. Talma in strijd met zijn beginsel tegenover de a.-r. Duymaer van Twist en van Vliet staande gehouden, dat het noodzakelijk was zulk een tentoonstelling op Zon dag geopend te houden inplaats van te sluiten, zooals de a.-r. leden hadden aangedrongen. De christelijke Minister kwam dus op een principieel punt in botsing met zijn a.-r. partijgenooten en verdedigde een liberaal standpunt in deze zaak! Na de ziektewet-Talma zal er dan eindelijk de ouderdomsverzekoring ko men, wanneer tenminste de parlemen taire periode daarvoor nog de gelegen heid zal geven, wat spr. voorrekende als zeer twijfelachtig, daar dan eerst de Ongevallenwet nog zou moeten worden gewijzigd. Maar stel dat dit ontwerp nog in be handeling zou komen, dan, zei spr. is het een liberale eisch daartegen te ageeren, omdat het vrijzinnig beginsel zich kant tegen elke dwangverzekering. En de gelden daarvoor moeten komen uit de verhooging der tarieven, die in hoofdzaak zullen worden betaald door de volksklasse in het algemeen, als zijnde het grootst in aantal der verbrui kers der te belasten dagelijksche arti kelen. De protectie zooals die wordt voorgesteld, zal zijn een nationale ramp, die de lasten legt op de schou ders, die het minst kunnen dragen. En de bewering dat de beschermende rech ten het buitenlandsch product werende, zullen bevorderlijk zijn aan de natio nale nijverheid en meerdere werk krachten zullen vorderen, die thans op vreemden bodem gaan, die bewering verklaarde spr. voor onjuist, omdat de binnenlandsche fabrikanten zullen ge bruik maken van de gelegenheid, dat de buitenlandsche artikelen hun geen concurrentie aandoen en hun prijzen verhoogen qven onder het voor het be treffende artikel voorgestelde tarief. En meerderen arbeid wordt niet in die mate gevorderd. Spr. noemde hiervoor bewijzen van de zoutraffi- neerderijen, waarvan de meerdere pro ductie slechts aan 11 man meer werk zou verschaffen. Spr. gaf een over zicht van de ongunstige toestanden in de Landen, waar de protectie bestaat. Als sprekend voorbeeld vertelde de heer de Jong dat de AmerikaanschS stijfsel in het beschermd Amerika veel meer kost, dan die zelfde stijfsel in het vrijhandelend Engeland en zoo ook de suiker, die hier te lande door den hoogen accijns c.a. 25 ets. per pond kost, in Engeland, waar geen rechten worden geheven wordt betaald met 13 ct. per pond. Dat zijn feiten waaraan de protectionisten niet kunnen tornen Tegenover de ouderdomsver zekoring van Min. Talma stelt de Liberale Unie als eischStaatspen- sionneering. En nu moge de Stan daard komen aandragen met de be wering dat Staatspensionneering niet anders is dan bedeeling, spr. was van meening dat juist de idee bedeeling belichaamd in de ouderdomsverzo- kering, zooals die van rechts wordt aanbevolen, omdat d^tain^ bij niet vol doening der premie werk nemer de zorg daarvan mfl^t worden overgedragen aan particuliere vereeni- jingen, en dat is niet anders dan liefdadigheid. Volgens spr. is uitvoering van staats pensionneering zeer wel mogelijk, zoo wel volgens het Engelsche als volgens het Deensche stelselen volgens be rekening van den economist Wibaut zullen de kosten daarvan bedragen 13 a 14 millioen, welke naar de cijfers van Prof. Treub in de Vragen (les Tijrls kunnen worden gevonden uit de successie-belasting, combineering van vermogens- en bedrijfsbelasting en uit» een belasting Van de goederen in de doode hand, welke de&noods nog kunnen worden aangevuld met een jonsioenbelasting. Op (lie wijze komt iet geld vanwj^^het komen kan en wordt het gdg^^Iruk. Spr. kwam nu tot het Algemeen Kiesrecht en ging achtereenvolgens na de groote bezwaren die do kiet wet-Van Houten aankleven, de meer dan dwaze toestanden, die die kieswet in het leven roept, door denzolfden man dan eens kiezer te doen zijn en dén weer niet, naar gelang 'van zijn loon, zijn woning, zijn dienstbetrek king enz. De bezwaren'"yanf.deze kieswet wor den ook aan do rechterzijde gevoeld eirifdaarom heeft Dr. Kuyper uitge vonden dat~*de*>«ganismen der maat schappij, waartoe tlkn Dr. Kuyper re kende de gehuwde maïtnen als hoofd van het gezin, het kiesrecht moeten bezitten. Dat gozinshoofdenkiesrecht, zooals het is gedoopt, is echter fel bestreden ]door de heeren" De Savor nin Lohman en Prof. Fabius en de R. K. waren daar evenmin mede te vreden omdat daardoor alle geestelijken worden uitgesloten. Maar Dr. K. heeft er iets op bedacht. De geestelijken van alle gezindten zonden worden be schouwd als hoofden van onvolledige gezinsformaties. "s En do A.-R. Depu- tatönvergadering hdëft nog gewezen op de onbillijkheid om belastingbeta lende en geleerde ongehuwde heeren het kiesrecht te ontnemen, hetgeo aanleiding heeft gegèven om er nog bij te fabriceeren het census (belasting)- kiesrecht en het capaciteiten-kiesrecht, hetgeen Prof. Fabius alles te saam in de a.-r. Rottordammer eenvoudig weg „hutspot-kiesrecht" heeft genoomd. Ook aan eenige R. K. zijden wordt instemming betuigd met het algemeen kiesrecht, zooals het door de Libera* Unie wordt voorgesteld nl. kiesrecht aan allen, die daarvoor niet bij de wet behoeven te worden uitgesloten, a' misdadigers, enz. enz. En over vrouwenkiesrecht sprekende noemde de hoer de Jong voorbeelden als onze Koningin, onze Koningin- Moeder, en vrouwen met wetenschap pelijke opleiding, maar ook vrouwen, die, dank zij de leerplichtwet, toch vol doende ontwikkeling kunnen hebben om een gezond denkvermogen er op na te houden en naar spr.'s meening zou het tot geleidelijke invoering van vrouwenkiesrecht moeten komen, ^aar- mede met de ongehuwde vrouwen als met de meeste kans op succes moest aanvangen. Ten slotte critiseerde de spr. fel het wetsontwerp inzake de kustverdedi ging. Naar spr.'s meening was het weg gegooid geld, daar dö forten niet be stand zouden blijken in een eventu- eelen krijg met, Engeland, waarvoor deze uitsluitend worden aangelegd en spr. deed een hel licht schijnen op de verwaarloozing van het leger waardoor het land aan de Oostgrens geheel ope" ligt. De clericale coalitie heeft de Minister Staal die het leger wilde reorganises ren ten val gebracht, heeft maatrege len als van den Minister Sabron die handen met geld onnoodig hebben verspild, toegestaan en zij zal voort gaan de militaire wantoestanden helpen bestendigen. Met een opwekking tot de aanwe zigen om als vrijzinnigen zich aan t,( gorden tot gezamenlijken strijd tegen de clericale coalitie-overheersching be sloot de heer de Jong zijn met gloed uitgesproken rede. Van de g heid tot debat werd zeer tot spijt van den spr. geen gebruik gemaakt. Met een hartelijk woord van dank aan den heer de Jong voor zijn be langwekkende rede en een opwekking tot aansluiting der vrijzinnigen, sloot de heer van Lange de bijeenkomst. L911. Vorige koers- koers van hedeu 88 93 93"/, 64 64 99'/, 88'/,6 88'/, 93'/, 89 92% 93'/, 88'/, 48 10 4'/,. 88»/, 68'/, 58'/, 210'/, 210'/, W"/,« 80'/,6 80%, '26 Va 26 81"/,, 81"/,« 207 290 190'/, '207 1887 187 910 96 909 96'/, 14,FEBR. StaHtsleeiiingeii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russischo Spwmij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Vet. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. Id. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Itank en Creiliet-liistel Hogen. Ned. Bankaandeolen Imlustr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. Q. v. A. Id.Smelting Refining Go. Cert, v. A and. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Gert. v. Gow. Aand. h»l (Jredlel Instell en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijeti. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Rodjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Pftroleum-Oiidern Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. KonN edMijtot Expl v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C.v.G.A. Scheepvaart Mljen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Max wel Land Gpant Cert. y. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. iJzoren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenliigeii. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. Prolongatie 3% pCt. Amerikanen vast, Nationale Staats fondsen zeer lusteloos, Culturen als vorige koersen, Tabakken vast, Petro leum wild en lager, Mijnen zonder affaires. 494'/j 457 170*7% 115 17r'/s 11272 747 807, 10 V 156 488' 1713 1123/ 7472 80 4'7i« O'Vb 79'/, 88 67»/, 68'/, '207 1188.— 206'/, f137.10 98"/, 98»/, 32'/,, 32'/, 179'/, 17'/,, 179»/, 17»/, 108'/,» 168»/, R8. 159'/, van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 782.0 Riga; laagste stand 747.8 te 'Soy- disfjord. Verwachting 15 Febr.: Zwakke tot matige zuid-westelijk» tot zuidelijke wind, nevelig tot be trokken, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. tot den avond van Bij het uitwijken reed op den weg Amersfoort—Utrecht, even voorbij het Rijksopvoedingsgesticht, do auto van den heer Van Arkel, burgemeester van Hoevelaken, tegen een boom, waarbij de broeder vah genoemde vrij ernstig gekwetst werd. Uit Peking ontvangt de „Times" een telegram, waarin gezegd wordt, dat do post zich daar niet uitbreidt. Do sterfgevallen beperken zich tot lie den, die met zieke reizigers uit Mand- sjoerijo in aanraking zijn gekomen. Ook in Tientsin breiddo de ziekte zich niet uit, ofschoon uit do omge ving van de stad eenige govallon ge meld worden. In de provincies Tsjili en Sjantoeng komen eenige kleinoro pesthaarden voor, alleen de groote haven Tsjifoe zwaar besmot. In de steden Kharbm en Moekden moet de pest haar hoogtepunt bereikt hebben. Daarentegen wordt zij op 't oogenblik in TsjangtHjoen, het grons- station aan den spoorweg tusschen Kharbin en Moekdan. Ook breidt de ziekte zich in eenige handelscentra ip noordelijk Mandsjoerijo uit. In den Gemeenteraad van Tarnou (West-Galicië) is men bevreesd voor het overbrengen van de post uit het verre Oosten. Daar bestaat n.l. oen ^oote haarfabriek, die grooto hooveol- ïeden mensclielijk haar uit China be werkt. Daar de haron meestal van lijken afkomstig zijn, is het gevaar voor het binnendringen van de pest zeer groot. De gemeenteraad besloot daarom terecht in samenwerking met don Commandant van het district de noodige veiligheidsmaatregelen te troffen. - Prosidont Taft, zoo wordt uit Washington gemeld, het woord voe dende op het Pan-Amorikaanscho han- delscongros, adviseerde niet, alleen over te gaan tot reciprociteit met Canada en centraal Zuiu-Amerika, maar met allo andore naties. Do Minister van Oorlog is voorne mens van a.s. Maandag tot Vrijdag te vertoeven in de Zuidelljko provinciën teneinde zich persoonlijk op de hoogte to stellen van do kazernes en andere militaire inrichtingen en legertoestan den in dat gedeelte des lands. De hoor Colijn zal vergezeld zijn van zijn adju dant en eenige militaire Chefs van hot Departement. De Kustverdediging. Onder leiding van den Luit.-kolonel Stuton, hoofd der 5e afd. van hot I)o- partemont van Oorlog vertrok heden een commissie naar Frankrijk tot het bezoeken van verschillende havenplaat sen in verband mot de kustverdediging. Blijkens een uit Ned. Indië ontvan gen telogram is bij hot omsingelen van een huis op het eiland Siberoet (Montaweh-Eil.) de eorste-luitenant Jochom door een pijlschot zwaar ge wond. VAN tot zeer lage prjjzen. Aanbevelend Dinsdag 14 Februari 1911. Vette ossen en koeien goede aanvoer prijzen waren voor iste kwaliteit 40, 2e 37 en 3e 30 ct. per hal^ KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien goed aangevoerd. Vette kalveren redel. aanvoer ie kwa- liteil 34, ae 31, en 3e 27 ct.per half K.G Stieren redejjke aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 33, 2de kwal. 30, 3de kwal. 27 cents per nrlf kilo. De aanvoer op de markt was onregel matig door het mistige weer, meeste booten waren te laat, daardoor was de handel prijshoudend, tot iets hoogere prijzen. Vette kalveren zeer duur. GOUDA. GEBOREN 12 Feb. Sandrina Su sanna, ouders J. van Adrichem en -S. S. Verhart. 13. Teunis, ouders T. Pijpers en C. Luclithart. Jo hannes Willebrordus ouders A. C. de Vos en M. de Korte. OVERLEDEN13 Feb. T. C. van Xanten., 68 j.

GC | 1911 | | pagina 2