ÊHT st als IA NT ESSEN EDELE HAKTEN. Pk nsrie-vi.“ws- en ^.d."v®xt®xxtïet>lsL<d. voer G-o-kxd.ee en Omstreken. V I No. 11486. 1 KENNISGEVING. I ZEixitezi laixd.- Sixxxxexxlaxxd.. DJL. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON f Donderdag 16 Februari 1911. 49e Jaargang. Zoon. - HET u Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. f Telefoon Interc. 82. later van m” n.m. 2 uur, HANNA. i 4 •UK rmaak” Voor- len Heer Henri Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. ikkerij ON. Gouda. DR. .er f 1.05. 'k doen en >en B erkclijk het B ed trekken, en bederft nden noch il tusschen K te zeep en g eep. J 608 J GOUDSCHE COURANT. 5 Genoegen”, 8 i Lucifer door jneel”. moegen”, Zaal lering Vereen. u zeker wel erg naar PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post- 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad- 1.50 Idem franco per post- 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Telefoon Interc. 82. v- en Woning- traat, 2 uur. 'standscommis- 9*/2 uur, Café Vergadering, Nederlandsche rsbond. d/2 uur, Ver- ida Kon. Ned. derofficieren. Réunie”, 8 uur, „Gouda Voor- Berlage. 8 uur. Uitvoe- dsche Tooneel lonie.” 8 uur. Open- ler S. D. A. P. I. E. W. Duys. geregeld tijdig ontvangen van n, vermakelijk- dan in onze Toen hij vijftig jaren later op 't uiterste lag na inmiddels million- nair en financieel dictator van Europa geworden te zijn riep hij zijn vijf zonen aan ’t sterfbed en gaf hun den raad de groote zaak, die hij had op gebouwd, gezamenlijk te drijven en in eendracht samen te werken. Van de vijf zonen bleef Anselm te Frankfort, Salomon ging naar Weenen, Nathan naar Engeland, Karl naar Napels en Jacob naar Parijs. In 1815 verhief Keizer Frans van Oostenrijk alle vijf broeders in den adelstand als belooning voor bewezen diensten op financieel gebied en zeven jaren later ontving ieder van hen den baronnentitel. Islaapt des avonds als kind in, om den volgenden morgen te ontwaken als een jonkvrouw met eene geheel veranderde gevoels- en gedachten wereld. Bij Hanna, die van- nature zeer fijngevoelig, scherpzinnig en ont vankelijk was, waren haar intrede in haar zeventiende levensjaar, de nieuwe maatschappelijke omgeving, het ont vangen onderricht, en misschien ook de in stilte gelezen romans, meer dan voldoende geweest om zulk een ver andering teweeg te brengen. Na eenigen tijd zwijgend naast elkander geloopen te hebben, begon Hanna het eerst te spreken. „Dus u is verliefd, meester Henryk „Wel mogelijkantwoordde ik glimlachend. „Dan verlangt Warschau „Neen, Hanna, ik zou blij zijn, altijd hier te kunnen big ven.” Hanna wierp een blik op mij en scheen zeker iets te willen zeggen, maar zij zweeg toch. Na enkele oogenblikken klopte zij met haar lichtkleurige parasol op haar kleede- ren en zeide, alsof zij naar eigen ge dachten beantwoordde„Ach, wat ben ik toch onnoozel „Waarom, Hanna?” vroeg ik. „Ach, het is niets! Willen wij hier 'op deze bank gaan zitten en over ren, en dan weder een andere, die mij bij de haren greep on mij niet wilde loslaten. Plotseling sprong Hanna op en zeide haastig en verlogen „Ik moet nu gaanik heb les bij madame d’Yvos het is reeds elf uur!” Langs denzelfden weg, die wij ge- kojiïen waren, keerden wij. in diep stilzwijgen, naar huis terug'; evenals bij het weggaan, sloeg ik ook nu weder do knoppen der b’oemen met mftn rijzweep af, maar {fanna scheen nu geen medelijden met ze, te ^voe len In ieder geval kon ik niet bevesti gen, dat onze vroegere verhouding teruggekeerd was. „Hemel,” zeide ik bij mij zelven, toen Hanna mij verlaten had, „wat gaat er in mijn hart om!” Ik was zóó verliefd, dat ik er wer kelijk wanhopig bij werd. Hierop 'gen, een ronde te doen door de ge bouwen, welke bestemd waren voor den landbouw. Onderweg deelde hij mij verschillende dingen mede, die grootendeels betrekking hadden op onze bezittingen en d'e niet de ge ringste belangstelling bij mij wekten, ofschoon ik deed, alsof ik opmerk zaam toeluisterde. (Wordt vervolgd.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan H. B. W. Michgelsen en zijne rechtver krijgenden tot het oprichten van eene hoef smederij in het perceel aan den Groenen- daal No. 124 kadastraal bekend sectie B No. 676. GOUDA, den 16- Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Verbinding met Engeland. „De Daily Mail meldt, dat binnen enkele maanden de Vlissingsche nacht- booten, in plaats van Queensborough, Folkestone als eindpunt zullen kiezen en dat dientengevolge de directie van de Pruisische staats-spoorwegen haar treinenloop zal wijzigen, zoodat de belangrijkste treinen van Vlissingen zullen vertrokken inplaats van den Hoek van Holland. Daardoor zal do reis van Londen naar Berlijn drie uren worden verkort. „Het voornemen bestaat dan van Londen naar Folkestone oen corridor- trein te doen loepen.” De Maatschappij „Zeelanddeelt medo, dat deze zaak nog niet haar beslissing heeft gekregener worden in den aangegeven zin nog onderhan- delingen gevoerd. Folkestone ligt enkele mijlen ten door de Italiaansche justitie bleek te worden gezocht. De man werkte te München min of meer „a la Köpenick”. Hij gaf zich nl. uit voor den Turk- schen Minister Moestafa Sioenft Pasja en beweerde opdracht te hebben van de Turksche Regeering om bij de Augsburg - Nürnberg - machinefabriek voor 1.600.000 mark machines te be stellen. Als voorschot van de Turksche Re geering gaf hij een valsche cheque op Jiet Crédit Lyonnais ter waarde van $0.000 mark. De oplichter, die soms ook als im presario, theateragent en als handelaar ‘in blanke slavinnen moet zijn opge treden, is een wekere, Gotti uit Cairo. Te Triest, Weenen, Boedapest, in Italië en ook in Nocörd-Duitschland moet Gotti menigen goeden slag ge slagen hebben. Te Augsburg was hij uit een hotel verdwenen, na er groote verteringen gemaakt te hebben. Belgie. In de Vlaamsche Gazet lezen wij: „Een gemeente van 5000 zielen, die niet eens een gemeenteschool be zit, kan men thans alleen in België aantreffen. Dit is het geval met St. Lambrechts-Woluwe, ..bijna een voor stad van Brussel, die tot aan het Ju- belpark reikt. Het clericaal gemeente bestuur van Woluwe, weigert formeel in het stodelijk gedeelte der gemeente, gelegen rond de Georges-Hendriklaan en de Tervuerensche laan gehucht dat 5000 inwoners telt een school te bouwen. „Nu, de eigenlijke gemeenteschool ligt op bijna drie kwart uur gaans van daar. Zoo zijn de inwoners van deze wijk verplicht hun kinderen naar de scholen van Brussel, Schaarbeek en Etterbeek te sturen.” Oostenrijk-Hongarije. De overleden Baron Albert v. Roth schild, was do afstammeling van éón der vijf zonen van Meyer Amschel Rothschild, die den grondslag heeft gelegd van zijn rijkdom en dien van zijn nageslacht. Deze Meyer Amschel Rothschild keerde juist anderhalve eeuw geleden zijn rug toe aan de on aanzienlijke Judengasse in een achter buurt van Frankfort, waar hij geboren was, om in Hannover zijn geluk te beproeven. In Engeland zijn de protectionisten weer eens jammerlijk verschrikt door de tijding dat de Zuid-Afrikaansche regeering op de a.s. Rijksconferentie, waaraan alle koloniën en gebieden deelnemen, een voorstel zou doen om te komen tot afschaffing der voor keurrechten, welke de Engelsche invoer thans nog altijd in Zuid-Afrika geniet daarvoor'zou dan in de plaats gesteld worden een directe bijdrage in de kosten der algemeene rijksverdediging. Tot nu tóe is Zuid-Afrika het eenige gebied, dat wegens financieele moei lijkheden niet in de kosten van vloot- bouw bijdraagt of zelfs een vloot onderhoudt zooals Canada. Natuurlijk schol de Jungo-pers over de brutali teit der Zuid-Afrikaansche regeering. Had daarvoor nu zooveel Engelsch bloed gevloeid, om nu reeds het land zich zoo los te zien maken van het „moederland”'? Of was het misschien een voorbereiding van de algeheele onafhankelijkheid van Z. Afrika. Een telegram van generaal Botha en dr. Jameson heeft echter een einde gemaakt aan al do klaagzangen der protectionisten. Z.-Afrika had| vol strekt geen plannen. En dus kon En geland gerust zijn. „Voorloopig ten minste”. Want zeker is het dat een maal dit voorstel zal komen. Immers, wie trekt uit den thans bestaanden toestand het meeste voordeel De Engelsche regeering, het rijk dus In geen geval. Slechts de Engelsche groothandelaars, die wat goedkooper hun waren in Z.-A. kunnen invoeren. Misschien nog een enkele tusschen- handelaar in Z.-A. Voor een vergoe ding in de kosten der rijksverdediging is dus geen sprake, omdat de schat kist van dit stelsel geen cent beter wordt. Trouwens de liberalen zien dan ook een zoodanig voorstel, als waarvan nu sprake is, tegemoet zonder schrik en beven. De liberale Westminster Gazette, een blad dat zeer dicht bij de regeering staat, heeft althans een hoofdartikel, Waarin het volk wordt aangemaand zich door het gejammer der protectionisten niet van streek te laten brengen, als er heusch zoo’n voorstel eens komt. De relatie met de regeering, die dit blad onderhoudt, doet het artikel nog belangrijker zijn, omdat het dus vrij zeker is, dat de tegenwoordige regeering, zoo zij nog aan het roer is, haar goedkeuring aan zulk een voorstel zou hechten. Daar mee bleef zij trouwens in de lijn in den laatsten tijd gevolgd, Canada d. w. z. de kolonies en gebieden niet trekken door dwang, maar door een verstandig bestuur en vriendschappe lijke regeling der onderlinge belangen elk zooveel mogelijk vrijlatend. In Duitschland geeft men Engeland harde nootjes te kraken. Dezer dagen werd bij een, klacht over de duurte van de vloot geantwoord dat men slechts een sterke vloot vroeg, de kos ten zouden nog grooter zijn als men een vloot wou hebben sterker dan eenige andere. Dat zag natuurlijk op Engeland en men voegde er aan toe, dat men dus geen aanvallend doel aan de Duitsche vloot kon toeschrij ven. Gisteren heeft de Duitsche mi nister .van marine, Tirpitz, er in den Rijksdag nog wat bijgevoegd. De Draednoughtspolitiek was Duitsch land opgedrongen (van Engeland na tuurlijk). Telkens wanneer een ander 1 land grootere schepen kreeg moest natuurlijk Duitschland ook weer mee. Dat het marinebestuur sneller en meer gebouwd zou hebben, dan de vlootwet veroorloofde, een Engelsche bewering, sprak de minister beslist tegen. iets anders praten Niet waar, van hier heeft men een prachtig gezicht,” vroeg zij eensklaps, met haar, mij reeds bekend lachje om de hoeken van haar mond. Midderwijl ging zij onder een reusachtigen lindeboom op een bank zitterf, vanwaar men wer kelijk een bijzonder schoon vergezicht genoot; men overzag daar den vijver, den dijk en het woud aan gene zijde van den dijk. Hanna wees er met haar parasol heen, maar ofschoon ik mij anders bijzonder kon verlustigep in den aanblik van schoone vergezichten, gevoelde ik op dit oogenblik toch geen lust, dat te bewonderen. Ten eerste was het mij reeds genoegzaam bekend ten tweede vond ik Hanna veel schooner dan alles wat haar om ringde, en ten derde dacht ik aan heel iets anders. „Wat een mooie weerkaatsing van die boomen, daar in het water!” zeide zij. „Ik zie, dat ge een kunstenares zijt geworden,” hernam ik, en keek noch naar de boomen, noch naar het water. „Pater Lodewijk heeft mij leeren teekenen. O, ik heb zeer veel geleerd, terwijl u weg wau.1. -2- 1’ Maar wat scheelt er aan Is u boos op mij „Neen, Hannaik ben niet boos op uik geloof, dat mij dit onmogelijk er heeft oen ongeluk op deze Staats spoorwegen plaats. De verantwoor delijkheid der regeering is derhalve niet gering. Wanneer het blijkt, dat de staat werkelijk niet bij machte is, de veiligheid der reizigers te verzeke- ren, dan moet hij er minstens voor zórgen, do gevaren niet nog grooter te Waken. Het aantal treinen, als ook de snelheid, waarmede gereden wordt, dient men in te krimpen. Natuurlijk zal het verkeer daaronder lijden en men zal de onbekwaamheid van den Staat verwenschen, die een groot be drijf wil leiden, (lat blijkbaar boven zijn kracht gaat. Maar voor hot minst zal men hopen mogen, dat er geen dooden moer te betreuren vallen. Wat de schuld betreft van het ge beurde, dóze wordt aan dei> machinist den rangeorendon trein geweten. De man verdedigt zich, door te be weren, dat hij door neerslaanden rook verhinderd is goweost de signalen, die op onveilig stonden, te onderscheiden. Italië. De Koning van Servië is gisteren om 2.30 uur to R,ome aangekomen en werd aan het station ontvangen door, den Koning, Ministers en autoriteiten. De Koningen omhelsden elkander twee maal. Een reusachtige menigte had op het plein voor het Quirinaal post gevat en bracht den souvereinen een indrukwekkende ovatie. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van* 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel moer - 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel moer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte Uitgevers A, BRINKMAN EN ZOON. 24) Zij zeide, dat, wanneer ik een ander beminde, ik veranderd was zij was niet veranderd, dus beminde zij uit loutere vreugde durfde ik deze niet te ontzenuwen sluitrede niet voltooien. - Ondanks alles was ik echter toch niet veranderd, maar zij alleen. Dat kleine, een half jaar geleden nog zoo onwe tende meisje, dat er niet het geringste idee van had, hoe het in de wereld toeging, was het nooit in de gedachte gekomen over dergelijke gevoelens te sprekente dien tijde zou haar een dergelijk gesprek volkomen onbegrij pelijk geweest zijnheden sprak zij er zoo vrij en ongedwongen over, alsof het iets zeer alledaagsch voor haar was. Hoe wonderlijk had haar geest, die kort geleden nog zoo kin derlijk was, zich ontwikkeldwat was hij langzaam en veerkrachtig gewor- dehl.Maar dergelijke wonderen moe- - ten hij jonge meisjes zelfs dikwijls voorkomen I Menigeen onder haar Duitschland. Te München is een internationaal oplichter gearresteerd, die zoowel door de Pruisische en Oostenrijks^he als De Joodsche herbergiers uit 6alicië» die te Weenen komen demons!roeren tegen de intrekken hunner vergunning, zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag ten getale van >2000, w. o. 300 vrouwen, in de hoofdstad aange komen. Gisterenmorgen hebben zij zich daar de politie een massa-op- tocht verboden had in groepen onder leiding van afgevaardigden nattt* den Minister van Handel, den Galici- schen Landsmanminister, on den leider van de Polenclub begeven, wien zij een memorandum o verreikt hebbqn. Gisterenavond zou zich ook een af vaardiging van vijf leden bij don mi nister-president Bienerth aandienen. Japan. Do Japanners hebben Korea door oen militair kordon togen het binnen dringen van post afgesloten, (leen Chinees wordt doorgelaten. Frankrijk. Omtrent het spoorwegongeluk bij Courtvillo blijkt, dat het in brand ge raken der wagons oen gevolg is ge weest van hot ontploffen van het gas in de reservoirs, dat voor de verlich ting in den trein diondo. In het restauratio-rijtuig zaten 19 personen aan tafel toen het ongeluk gebeurde. Na groote moeite gelukte het echter allen er heelhuids uit te komen. Hot reddingwerk heeft bij maneschijn on toortsen plaats gehad. Volgons de opgaven zijn 10 personen gedood en even zooveel gewonden. Ook bij Bethune had een spoorweg ongeluk plaats met nochtans mindor ernstigen afloop. Do Figaro schrijft nu: er gaat bijna geen week om of zou zijn. Maar ik zie, dat go mijn vragen ontwijkt en wij verstoppertje met elkander spelen, in plaats van evenals vroeger openhartig en ver trouwelijk met elkander te praten. Misschien gevoelt ge dit minder dan ik, maar ik gevoel hot innig, en het spijt mij, Hanna I” Deze openhartig gesproken woorden hadden sleWfrts ten gevolge, dat wij samen in do grootste verlegenheid geraakten. Daarna reikte Hanna inly haar beide handen; ik .drukte ze wat al te hartelijk, Tjoog ten slotte o, ontzetting! haastig vooroyer en kuste ze, maar öp eene, voor een voogd bepaald ongepaste wijze. Hier door bereikte onze verlegenheid dan ook haar toppuntHanna bloosde tot over de ooren, en ik niet minder. Eindelijk zwegen wij beiden, spraken niet en zinspeelden niet meer, laat x staan dan, hoe wij een openhartig, .kwam pater Lodewijk my uitnoodi- vertrouwelijk gesprek zouden aanvan gen. Nu eens keek zij mij aan, en dan ik haar weder. De kleur sloeg ons in en uit en als poppen zaten wij naast ik elkander ik meende het bonzen van waart. Ik zou welmijn hart te hooren. Onze toestand werd eindelijk recht onverdraaglijk; nu en dan geloofde ik een onzicht bare hand in mijn hals te voelen, die mij aan Hanna’s voeten wilde slinge-

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1