TTlt d.e Peis. VERGADERING VA\ ÜE\GEMEENTERAAD c Gemengde Berichten. Stadsnieuws. ƒ—- 4 Officieel 'Prijscourant an «V.. - an - - LAND- en TUINBOUW. Telegrafisch Weerbericht ^pruiinin IE3 eltexïj en D. SAMSOM. zuidwesten van Dover en dus belang rijk oostelijker dan Queensborough, dat aan den mond van de Thames beter gezegd aan den mond van de Medway ligt. Folkestone ligt dus meer aan de oostelijke punt van de landtong, door het graafschap Kent gevormdDe zeereis van Vlissingen zou door het kiezen van «leze haven zeker korter worden. De versterking van Vlissingen. Viscount Wolmer zal, naar we in de Engelsche bladen lezen, morgen in het Lagerhuis aan Sir Edward Grey, den Engelschen minister van buitenland1- sche zaken, de vraag stellen, of de minister eenige verklaring wil afleggen omtrent de meening der rogeering in zake de voorgestelde versterking van Vlissingen en of de bestaande tractaten Groot-Britanniö eenig recht tot tusschenkomst geven. Do Chineesche gezant te 's-Gravenhage. Het „Agence d'Extréme Orient" meldt dat de Chineesche gezant te 's-Gravenhage, Loe Tsjing Sjang, die op het oogenblik met verlof te Peking vertoeft, benoemd is tot president eener commissie, die ingesteld werd naar aanleiding van de aanstaande hervorming van het Chineesch-Rus- sisch verdrag van 1881. De heer Loe Tsjing Sjang was vroe ger legatieraad te Petersburg en se cretaris van Li Hoeng Tsjang, waar- doof hij geheel op de hoogte is van de Chineesch-Russischo aangelegen heden. Verbetering. De Tweede Kamer is in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag a. s., des voormiddags 11 uur. In de^ vergadering van de Orde van Advocaten bij don Hoogen Raad, gis terenmiddag gehouden, is in de plaats van wijlen mr. J. D. Veegens tot lid van den Raad van Toezicht gekozen mr. J. M. van Stipriaan Luïcius. Land en Volk schrijft onder het opschrift Waar het heen moet. Er zijn er, die meenen dat onze begrooting van oorlog hoog genoeg isdat uitzetting van uitgaven eener- zijds moet samengaan met inkrimping anderzijds. Anders* De Standaard. Dit blad acht de oorlogsbegrooting nog betrekkelijk laag. Wij zouden ons even kalm moeten houden kis Nederland in 1880, wanneer de oorlogsbegrooting bedroeg niet 28.7 millioen, maar 36.4 millioen. Im mers, dan eerst zou de verhouding tot alle staatsuitgaven dezelfde zijn als in 1880. Ja, wij geven, nog maar f 4.10 uit per hoofd der bevolking, en Duitsch land f 10.30, en Frankrijk f 10. Naar deze vergelijking zonden wij eerst on rustig moeten worden, wanneer de be grooting tweeëneenhalf maal'zoo hoog was, dus de zeventig millioen voorbij gingen loopen. Men zegge niet; na ja, aan dien dollen wedijver in oorlogsuitgaven zal Nederland toch nooit kunnen mee doen. Laat De Standaard het u an dere leeren: „Maar ook ten tweede, omdat alle andere landen inplaats van te blijven op den voet waarop zé thans hun defen sie hebben ingericht als in een steeple chase er op uit zijn, om elkaar door steeds verhoogde weermiddelen de loef af te steken. „En natuurlijk, als de volken die ons omringen zoo te werk gaan, kunnen wij niet met onze armen over elkaar blijven staan. „Dan moet elk land, dat zijn onaf hankelijkheid wil handhaven, goed schiks of kwaadschiks mee." Leve de coalitie! VRIJDAG- 3 FEBRUARI. (Vervolg.) Do heer Dossing: M. d. V., ik ben overtuigd, dat het voor ieder Raadslid, dat hier zit op hot oogenblik zoor moei lijk is een besluit te nemen4.' Na de dis cussies omtrent het al of niet uitbrei den van het marktterrein en na al wat ik daarover gehoord heb, is het wel tot my doorgedrongen, dat wij te doen hebben met een zaak van beteeken is. De vraag, waar het in hoofdzaak om gaat, is deze„Is de uitbreiding der markt noodig En dan kan ik mede- deelen, wat ik zoo van terzijde daar over gehoord heb, bij informaties. Van verschillende kanten is mij gezegd, dat de markt, wanneer zij goed ge- regeld wordt, nog zeer bruikbaar ia. De veemarkt is, naar ik van de boeren weet, niet rooskleurig. Die gaat ach teruit. De kalvermarkt is goed, maar heeft haar toppunt bereikt, want zij marcheert naar Rotterdam. Dat zijn gegevens, die ik heb van verschillende boeren. Het is daarom, M. H., dat ik bang ben te beginnen aan een groote uitbreiding, vooral waar er zulke groote kostQii aan verbonden zijn. Hier en daar moet een en ander beter ge regeld worden. De wagens zullen van do markt af moeten, al zeg ik er direct bij, dat ik er op het oogenblik geen geschikte plaats vooj; zou weten. Er zijn ook artikelen, die misschien wel weg kunnen. Bijv. die oudroest-ge- schiedenis daar ligt voor geen f 10. waarde. Laatsteden Donderdag zag ik er nog een oud ameublement tusschen liggen wat doen zulke dingen nu op onze markt Is daarvoor nu geen ander plaatsje to vinden? Die markt is soms ik zeg niet, dat het iederon Donderdag zoo is ongoveer leeg. Ik geloof daarom, dat met een beetje meer overleg en nadenken de markt- ruimte vergroot kon worden en die groote kosten konden worden gespaard. Alleen om er toch wat aan te doen en het marktterrein voor mogelijke drukke tijden wat uit te breiden, zou ik bij «loze gelegenheid willen voor den dag komen met het voorstel om het besluit uit te voeren, dat toch reeds door den Raad genomen is, en over te gaan tot demping van de Blauw- straat. Dat is een besluit, dat toch zal méeten worden uitgevoerd. Laten wij dié Blauwstraat gaan dempen, dan krajgen wij achter de Waag een heele -ruimte. Voor het overige ga ik geheel mee met wat de heer Jongenburger gezegd heeft: „laten wij kijken, wat de bewoners van de Turfmarkt doen en met verdere uitbreiding van de markt wachten." De heer Knuttel: M. d. V., zoo aanstonds zullen wij geroepen zijn om te stemmen over deze verschillende^ plannen. Maar voordat wij daartoe overgaan, wil ik toch even mijn stem hier motiveeren. Ik wil U wel zeggen, M. d. V., dat ik ben geschrokken van hetgeen de heer Dessing zooeven ver telde. Wij hadden wel al van den heer v. d. Torren gehoord, dat de markt eenigszins bezig is te verloopen en dat de kalvermarkt zich al gaat verplaat sen naar andere markten, omdat bij ons de marktruimte te klein is. Maar nu hoor ik daar van den heer Dessing, dat het veel grooter afmetingen heeft aangenomen, dan wij meenden. Mij dunkt, M. d. V., dat het dan toch hoog tijd wordt, dat wij het geen oogenblik verder laten verloopen. Het is toch zeer betreurenswaardig, gelijk wij van verschiilende zijden hebben gehoord en gelijk ook gebleken is uit het uitge breide onderzoek der marktcommissie, dat door gebrek aan ruimte verschil lende artikelen niet op de markt kon den komen. Als dat zoo voortgaat;" zullen er in de toekomst al meer en meer artikelen van de markt afbly ven. Waar nu de inwoners van Gouda toch zeker het allergrootste belang hebben bij een druk marktbezoek en een groot gedeelte van Gouda's 'inkomsten zoo wel direct als indirect uit de markt voortvloeit, daar is het onze plicht die markt hoog te houden. Daar mag geen offer te groot zijn om haar te houden op het peil, waarop zij op het oogenblik is, veeleer nog om haar tot hooger peil te verheffen. Ik kan mij niet begrijpen, dat daarover nog zoo veel woorden moéten vuil gemaakt worden. In andere gevallen, wanneer Gouda zoo'n werk ter hand neemt, is zij gewoon een leening aan te gaan. Doet zij dat hier ook, dan zou het niet meer zijn dan een rente van f 1200 a f 1500. Waar zulke belangen voor Gou da hier op het spel staan, daar mogen wij geen oogenblik aarzelen en kunnen wij, dunkt mij, niet anders doen dan meegaan met het plan der commissie» De heer van E ij kM. d. V., ik zou den heer Dessing willen vragen of hij den landbouwers, bij wie hy advies heeft ingewonnen en van wie hij ver nomen heeft dat de kalvermarkt zich aan 't verplaatsen Is naar Rotterdam, ook heeft gevraagd, waar naar hunne meening daarvan de oorzaak was. Is Goudé&fr.good gelegen of worden zij in Rotïira^fbeter behandeld dan bij oris? Kunnen zij daar misschien beter terecht Daar zou ik straks graag een antwoord op hebben. Dan, M. d. V., wilde ik nog wat zeg gen ter aanvulling van hetgeen de heer Knuttel heeft gezegd. Het is nu wel een heel geroep, „zoo maar f 2ö000 of f 30.000 uit te geven". Maar terecht heeft de heer Knuttel er op gewezen, dat het maar een rente is van f 1000 a f 1200. Wanneer men daarbij verge lijkt, wat de markt Gouda direct op brengt wat zij indirect opbrengt, is eenvoudig niet te begrootën dan geloof ik, dat wij alles moeten doen om aar hoog te houden. Direct brengt zjj alleen ongeveer f 12.000 per jaar op ligt het dan niet op den weg van den Gemeenteraad voor die markt iets te doen. Laten wij zelfs een oogenblik aannemen, dat men ons later zou toe roepen „Nu heeren, waar ben je nu met je drukte zou het dan nog zoo'n groot ongeluk zijn. Dan kan die ruimte best voor iets anders worden gebruikt. Als het er over ging een gebouw te stichten, zooals do Centrale b.v., dan zou het natuurlijk heel erg zijn, als het mislukte, maar hier zou het niets erg zijn. De heer van Galen: ,M. de y., ik wil nog een enkel woord zoggen, en wel over de vraag of er- behoefte is aan uitbreiding der markt. Ik wil hier nl. verklaren, dat do commissie met haar plan niet gekomen zou zijn, wanneer zij er niet ten volle van over tuigd was, dat «le ruimte te kort schiet. De heeren zoggen wel„Met wat goede wil is hot nog wel te schikken", maar zij geven geen vah allen aan, waar wij met de 'boel naar toe moeten. Al leen de heer Jongenburger zegt„Zet de kramen op de Houtmansgracht". Maar nu geloof ik toch, dat er weini gen in «lezen Raad zullen zijn, die dat als een ernstig voorstel zullen willen beschouwen, Want wanneer mert de markt bezoekt, ziet men wol dat die niet naar de Houtmansgracht kunnen gebracht worden. Ook wat in diet adres van die biggenkooplieden gezegd wordt„Brengt de kramen naar «1e Westhaven," getuigt er voor, dat die menschen heelemaal niet begrijpen, wat daaraan vast zit. Zij beroepen zich er op dat met de kermis die kramen daar ook staan, maar dat is heel wat anders en voor nooit langer dan éen week. Die kermiskramers komen met hun schuiten in den Haven die bren gen hun goed op die wijze aan. Met cle gewone marktbezoekers is dat heel wat anders. Die komen mot handwa gens van Rotterdam of Amsterdam en moeten die wagens bij de hand hebben. En dan vraag ik den heeren in gemoede of het dan doenlijk is dergelijke dingen allemaal naar de Westhaven te brengen. Het is duide lijk te zien, dat men er in het geheel niet bij ge«lacht heeft. Door den heer v. d. Ree is gezegd„Er staan zoo veel wagens en hondenkarren op de markt." Dat is waar, M. de V.Maar wat is het g^valDe biggen worden nu ook allemaal aangêvoerd met wa gens. Vroeger waB dat niet het geval toen kwfimett ze met schuiten. Nu ziet men geen biggen of varkens meer met schuiten aangevoerd worden alles geschiedt per as. Die wagens nu kun nen ze nergens naar toe brengen. Het zelfde geldt voor het pluimvee, dat meestal met hondenwagens wordt aan gevoerd. Er is maar ruimte tusschen een paar palen en ze kunnen de hon denkarren niet wegbrengen Achter de Kerk. Was dat het geval, dan bleef er ten minste aan die zijde van de markt ruimte open. Ik constateer daarom, dat de heeren wel gezegd hebben, dat een andere regeling moest worden getroffen, maar dat zij in ge breke zijn gebleven een goede oplos sing aan de zaak te geven door te zeggen, waar nu b.v. die wagens naar toe moeten. De heer Jongenburger heeft gezegd „Tot nu toe is alles nog goplaatst". Het is volkomen waar; dat geef ik hem toe. Maar, M. de V., wanneer men dan ook ziet in geval len, waarin er veel aanvoer is, hoe er op de vruchtenmarkt alles door elkaar staat, hoe bij de markt in biggen en pluimvee haast niemand er tusschen kan komen, hoe men allemaal op en tegen elkaar staat gedrongen, dan zal men toch moeten toegeven, dat de ruimte te gering is. Ik herhaal de commissie zou met haar voorstel niet gekomen zijn, wanneer zij, na her haalde malen de zaak ernstig te heb ben bekeken en onderzocht, niet ten volle tot de overtuiging was gekomen dat do ruimte te klein en er geen an dere oplossing mogelijk is. Al wat de heeren gezegd hebben heeft mij er niet anders over floen denken. De heer Dessing heeft gezegd„Laten wij de Blauwstraat dempen." Maar wat heb ben wij daar nu aan voor vergrooting der marktruimte Dat is een zaak, die wij gerust kunnen beschouwen buiten de vergrooting van het markt terrein om. Voor uitbreiding der markt hebben wij er niets aan. De heer Jongenburger: M. de V., de heeren v. Eijk en v. Galen beweren maar steeds, dat door ons niets is aangev<>erd tegen hétgeen thans door de commissie wordt voorgestehl. Ik zie dat niet in. Het verschil zit zeker hierin, dat de heeren kijken door twee en ik door vier oogen. Boven dien kunnen de heeren het mij niet tegenspreken dat de orde op de markt veel te wenschen overlaat en dat door meerdere regelmaat daar veel verbe tering zou zijn aan te brengen. Het bezwaar van den heer van Galen om de kraampjes naar de Houtmansgracht te brengen, voel ik niet. Blijkbaar sta ik op dit punt alleen, al ben ik er zielkundig van overtuigd, dat er zoo veel bezwaar niet tegen kan zijn. Die kraampjes moeten opbrengen f 10.— per week. Al moge het waar zijn, dat zij het peil van de markt omhoog ha len, daarvoor behoeven wij ons toch niet die uitgave van f 50.000 te per- mi tteeren. Maar ik sta niet alleen in de meening, dat de kraampjes nu juist niet precies op de markt behoeven te staan. De Winkelvereeniging en vele andere lieden denken er 'ook zoo over en op andere plaatsen gebeurt het ook wel. Ik gevoel er veel voor de markt verdeelen in stukjes en brokjes, zooals dat in het adres is gezegd en ik zie heusch niet in, waarom dat zoo'n gek voorstel zou zijn. Door den heer Knut tel is gezegd: „Ik begrijp niet, dat de heeren zoo lang daarover redeneeren." Ik ben een andere opinie toegedaan. Waar het een voorstel betreft dat de Gemeemekas een halven ton kan kos ten, mogen wij er werkelijk wel eens ernstig over spreken. Bovendien is er geen enkele klacht tot dusver nog gehoord. Welke officieele klacht is er bij ons ingekomen Toont ze mij indien zij er zijn. Ik heb wel het omgekeerde gehoord „Wat mankeert den Raad, dat men de markt wil gaan vergroo- ten De markt is groot genoeg." Zoo spreken de marktbezoel^rs, zij die er het eerst last van zouden hebben, wan neer er geen ruimte genoeg was. Dat is juist het gekke van het geval. Als er reden tot klagen Téas, dan was de Afd. Gouda van de Maatschappij van Landbouw al lang hier geweest met een adres met verschillende adhaesie- betuigingen en verzoek om uitbreiding van het marktterrein. Dan waren de marktbezoekers wel tot die Afdeeling gegaan met de vraag: „Helpt ons toch." Hier is het initiatief in den Raad zelf genomen. Van hen, die er het eerst be lang bij hebben, van de wekelijksche marktbezoekers is absoluut geen klacht ingekomen. Dat argument valt dus ge heel weg. Ten slotte zou ik nog eens in overweging willen geven te gaan stem men over de vraag of het marktterrein groot genoeg is, ja dan neen. De heer Jaspers: M. d. V., ik heb daar straks van den heer v. Eijk ge hoord, dat de kalverenmarkt een van de belangrijkste oorzaken is, waardoor de marktruimte te klein is. Levert nu die kalverenmarkt zooveel op, dat daarvoor gewettigd is de uitgave van f 30.000 vermeerderd met aflossing en rente (Wordt vervolgd.) Dinsdagmiddag werd een meer dan 80-jarige bewoonster der Czaar Peter straat te Amsterdam, die in vervuilden toestand verkeerde, door bemiddeling van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst naar het O. L. V. Gast huis overgebracht. De vrouw, een alleenwonende weduwe, werd van ge meentewege bedeeld en leefde voorts van de liefdadigheid harer buren. Toen de verpleger, die haar naar het Gasthuis zou overbrengen, een on derzoek instelde in hare woning, vond hij daar te midden van allerlei vuil een vrij groot bedrag aan bankpapier en specie, verschillende sieraden en voorts o. a. eenspaarbankboekje, van jaren her dagteekenend en waarop een bedrag van ongeveer achthonderd gulden ten name der weduwe stond. De verpleger achtte het geraden, de politie van een en ander in kennis te stellen. Uit het door de politie ver richte onderzoek bleek, dat de vrouw vermoedelijk in de loop der jaren alles wat zij ontving zy had een pen sioentje van de Maatschappij „Neder land", waar haar man in betrekking was geweest heeft „opgepot", en zich al dien tijd arm heeft gehouden. De omstandigheid, <&t de vrouw een- hoog-aehter in hetzelfde perceel woon de, waar eenige jaren geleden de krui denier Brouwer en zijn nicht vermoord werden heeft gemaakt dat men de vondst met dit misdrijf in verband heeft gebracht. De politie meent ech ter, dat voor dit vermoeden geen aan leiding bestaat. De netto-opbrengst van het ten bate van minvermogende tuberculoselijders te Rotterdam gegeven bal in»de groote bovenzaal Doelen, ten bedrage van f81.68, is afgedragen aan de Vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose aldaar. De 38e Algemeene Vergadering van den „Volksbond tegen drankmisbruik" zal dit jaar worden gehouden te Al melo op Dinsdag 5 September. Gisterenochtend is de ertswerker J. v. d. V., wonende op den Goudschen Rijweg, aan boord van het aan paal 3 in de Maashaven te Rotterdam lig gende stoomschip Grangesberg in het tien meter diepe ruim gevallen. Zwaar inwendig gekneusd is hij naar het Ziekenhuis gebracht. Gisterenochtend 10 uur is het huis van T. Koldenhof aan den Zwolsche- weg te Apeldoorn geheel uitgebrand. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Lonneker is gisterennacht door onbekende oorzaak afgebrand de wo ning van Den Donkelaar, deeluitma kende van een blok -van vier wonin gen. De drie andere woningen bleven behouden. Alles wAs verzekerd. De familie Van Delden te Gronau en de heer en mevr. H. ter Kuile Jz.Van Delden te Enschede schon ken aan de stad Gronau, ter herinne ring aan de stad Gronau, ter herin nering aan hun overleden ouders een som van 65,000 mark voor den aan leg van een volkspark, waarvoor de grond reeds beschikbaar is. De gemeenschap tusschen het Dordt- sche eiland en den Noordbrabantschen wal wordt sedert jaren behalve door de spoor onderhouden door een roei boot, en uit dep aard der zaak is die verbinding eep zeer gebrekkige. Bij mistig of eenigszins ruw weer is die gemeenschap geheel verbroken, daar men dan het breede Hollandsch diep niet over durft. Toch ligt het veer WillemsdorpZwaluwe aan een rijks grooten weg eerste klasse, den aan Napoleon herinnerenden straatweg AmsterdamParijs, en sedert de au tomobiel haar intrede deed als vervoer middel, heeft zich de behoefte sterk doen gevoelen aan een betere en meer aan de eischen des tijds voldoende verbinding tusschen Zuid-Holland en Brabant. Want voor rijtuigen en an dere middelen van vervoer is in het geheel geen gelegenheid over het Hol landsch diep te komen. Wel is te Wil lemsdorp een enkele maal een auto overgezet door middel van een mod derschuit, maar het groote verkeer voor auto's enz. met België moet langs een grooten omweg over Gorinchem geschieden. Geen wonder dan ook, dat er wel eens stemmen zijn opge gaan om het veer te Willemsdorp te verbeteren, en het Dordsche particu lier initiatief, dat den taatsten tijd zich reeds meermalen krachtig deed gelden, heeft thans dit veer onder zijn aandacht genomen en vrij zeker zal er verbeteriiuj komen. Een commis sie met invffedrijke en vermogende leden heeft zich reeds gevormd en heeft reeds een aardig kapitaaltje bij eengebracht om te Willemsdorp een grootverkeersveer in het leven te roe pen met stoombooten als overtocht middel. Vast straat, dat reeds 2 April a.s. ter gelegenheid van den voetbal wedstrijd Holland-België twee stoom booten in de vaart zullen komen tus schen den Brabantschen wal en Wil lemsdorp, één voor passagiers- en één voor rijtuigvervoer. Aan den Dordt- schen wal en in Brabant zullen voor- loopige aanlegplaatsen worden ge bouwd. Vooral ook omdat de Alg« Ned. Wielerbond met het oog op dien voetbalwedstrijd fietstochten heeft ge organiseerd, en die wedstrijd door tal van Belgische automobilisten zal wor den bezocht, verwacht men op dien dag een druk vervoer en men twij felt niet aan het slagen van het groote planhet tot stand brengen -van een grootverkeersveer tusschen Willems- dorp en Zwaluwe. (N. r, ct.) Het stoomschip „Voltumo", van de Uranium Steamship Coy Ltd., wordt heden uit New-York alhier verwacht met 19 passagiers der eerste en 332 der derde klasse. Onder de zich aan boord bevindende landverhuizers zijn 52 Russen. Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Ik ben naar Utrecht geweest, om eens wat te vernemen over de aan staande lustrumfeesten. En ik kreeg te hooren, met wat al zorg en moeite en geduld, met, hoe veel nauwkeurigheid de maskerade commissie te werk gaat. Allen hebben nu wel eens, zoo te hooi en te gras, door beeld of woord, een indruk gekregen van het costuum der 14de eeuw. Hoe weinigen zullen beseffen de groote moeilijkheid om al die costumes, alle verschillend ep toch onderling verband houdend, bijeen te brengen. Wat daartoe noodig was 't Meest is gewerkt naar miniaturen, die in de Bibliotaèque Royale te Parijs, om. naar het bekende miniatuur van Wil lem van Oranje (Guillaume d' Orange) uit omstreeks 1360 en de souvenirs van de Orde du St. Esprit uit 1362 ongeveer. Ook in het Mannetische HandschriftJen uit den Codex Baldui- vens werd veel gevonden. Een paar heel betrouwbare Engel sche werken, Coppers Brasses of Old England, the Monumental Brasses en Coppers (bij the Rev. Charles Bog- tell M. A.) en Cottman's Sepulchral Brasses, droegen veel bij tot de docu mentatie. Deloigne in zijn Costume du Moyen Age gaf ook goede wenken, en dan vooral was het Wapenboek van Gelre (Bibliothéque de Bourgogne Brussel) voor de snuffelaars van be- teekenis. Veel ook Werd afgezien van graf monumenten, o.o. uit Westminister- en uit de Canterbury Abbey. Maanden en maanden zijn er noodig geweest om alles bijeen te brengen, maar nu is het dan zóóver, dat «le teekeningen klaar, de stoffen ten deele uitgezocht, ten deele al geweven zijn, want de meeste wotden speciaal geweven naar de oude patronen en naar oude stalen. 't Is een moeilijke tijd, dien de Utrechtsche studenten gekozen hebben, de overgang van het Middeleeuwsche tot het Bourgpndische costuum, maar juist die verscheidenheid van vorm, de heel lange en de al korter wor dende wapenrok, de maliënkolder nog wèl, waar toch al met de stalen been stukken, (de voorloopers van het latei- komende metalen harnas) zal veel bijdragen tot het schitterende effect, dat we van den stoet verwachtenmogen De wapenrokken, bijna alle met de wapens der edelen voor op geborduurd, zijn soms lang van achter, korter van voren, soms omgekeerd of ook ver loopend in punten, die zijn als lange wiriipel8, als de wimpels, die iedere rid der aan zijn lanspunt dragen zal, voe rend zijn kleuren hoog. Grillig zijn de costumes, grillig de helmen, zwaar versierd met vogels, lang geveerd, of met] heel een burcht. Of ze de bakke (grooten, met chi- meren versierde helm) dragen zullen? Mijn gastheer meende wel niet. De kleine helm uit dien tijd (de bassinet) is minder feesttooi, minder mooi, maar 't zal einde Juni zijn, de maskerade, en warm. Daar zijn maliënkolders om 't lijf gespannen, daar zijn er, nog als hemd, hangend, slap af en even zichtbaar onder den open wapenrok. Daar zijn costumes, die doen denken aan de nobelen van het Engelsche hof onder Edward III, het hof, dat toen ter tijde wel toonaangevend was. Nu zal 't in den optocht zóó zijn, dat ridders, die 't Engelsche hof be zochten, gekleed zullen zijn naar En gelschen trant, anderen dragen het middeleeuwsch costuum, zooals dat in Frankrijk mode wasvalkeniers en wapenknechten dragen het zuiver Hollandsche costuum. Prachtig is zelfs die eenvoudige kleedij. En 'fc openluchtspel? Dat zal zijn het bestormen van een burcht. En er zal een bal gegeven worden in een daarvoor opzettelijk ingerichte Gothische zaal. Daar zal alles in stijl zijn. Geen gas of eloctrisch licht zal de illusie storen, bij 't licht van hon derden kaarsen zullen ridders en edel- vrouwen daar oude dansen uitvoeren. De directie der S.S. heeft, in overleg met den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, een maatregel getrof fen, waardoor de pachter van de buf fetten van het Maasstation aldaar tegen matigen prijs eet- en drinkwaren ter beschikking van landverhuizers stelt. Gouda, 16 Februari 1911. Tot agent van politie te Delft is benoemd de heer P. J. Blom, alhier. Onder zeer groote belangstelling van het publiek op straat werd Zondag morgen het kanon van de „Brederode", die iiï den Eersten Engelschen Oorlog in de Deensche wateren werd in den grond geboord, uit den tuin van het Rijks-Museum, waar het eenige maan den was tentoongesteld, in een ma rineboot, liggende aan de Ruysdael- kade te Amsterdam overgebracht Zooals men weet werd het stuk, nadat het eenige eeuwen op den zee bodem had gerust door de Deensche marine opgevischt en door de Deensche Regeering aan de Nederlandsche ten geschenke geboden, die het dezen zo mer in den tnin van het Rijks-Museum deed plaatsen. Later werd besloten, dat de gemeente Den Brielle het stuk in bruikleen zou ontvangen, om het op te stellen voor de Torpedodienstinrichting aldaar. Onder leiding van den 2den luite nant J. G. M. de Groot hebben tien man van de veldartellerie alhier met behulp van een rolwagen, wat planken touwen, handspaken enz. het kanon uit den Museum-tuin in de Marine boot geladen. Het stuk weegt 4000 oude {Hollan- sche ponden (ongeveer 2000 K. G.) Terwijl bronzen kannonnen onder water vrij goed gaconserveerd blijven, ziet dit ijzeren stuk er met zijn ruwe oppervlakte eekt verweerd uit. Gisterenmiddag voer de boot door de Mallegatsluis alhier. Bij beschikking van' don Minister van Marine is de officier-machinist 2e kl. J. IJpelaar met 16 dezer ge plaatst fee Vlissingen. De heer H. Asscheman, hoofd der Chr. School te Zevenhuizen (bij Gouda) is in gelijky betrekking to Spakenburg beneemd. Woerden. Het. faillissement van L. W. Borsboora, graanhandelaar alhier is geëindigd. Boskoop. De inlijving voor de militie van lotelingen uit deze ge meente zal plaats hebben op Maan dag 6 Maart a.s. te Gouda. Opgeroepen zijn van de lichting 1910J. A. Driesprong en J. J Verweij, voor de lichting 1911L Hoogendoorn, J. C. van den Tooren, H. Hagen, J. C. GroenoVeld en M. EUerbroek. De overige lotelingen worden inge lijfd 15 Mei voor)J korte oefeningen en 29 September a. s. voor vollotlige oefeningen. Do muziekvereeniging „Excel sior zal op nader te bepalen datum in Hotel „Neuf" haar laatste uitvoe ring in dit seizoen geven met mede werking van een tweetal Hollandsche karakter-komieken uit Leiden. De Roomsch-Kath. Tooneelver- eeniging alhier, zal op Woensdag 22 en Donderdag 23 Februari a. s. oen openbare uitvoering geven in het hotel Klaassen, alhier. Door het gomeentebestuur is aan H. J. Apeldoorn alhier, vergun ning verleend voor den verkoop van sterkon drank in het klein in het z.g. Café „Neuf". Deze vergunning treedt echter eerst in werking na verloop van 14 dagen, zoodat de inrichting nog tot 2 Maart a.s. gesloten blijft. Bij de gehouden stemming voor een lid van den Gemeenteraad in do vacature van den heer van den Berg, verkreeg de heer J. W. E. Ebbinge 442 stemmen en de heer G. Panne bakker Gzn. 350 stemmen, zoodat de heer EBBINGE (lib.) is gekozen. MARKT BERICHTEN. Gouda, xó Februari i$ti, GRANENOnveranderd. Tarwe Zeeuwsche 10.4 10.35. mindere dito 9,4 9 75. Afwijkende 8.— 4/875. Polder 7.25 4 7.5c. Rogge Zeeuwsche ƒ6.25 4 6 50. Polder 5.35 4 5 50 Buitenlandsche per 70 kilo 5.25 5-75 GerstWinter ƒ425 4 4 75- Corner 4 4 Che valier 6.4 6.75, Buitenl. voergerst per 65 kilo 425 4 4.50. Haver per H.L. 390 4 425 Per 100 kilo j 7.75 4 8 Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7 75 4 J 8Kanarie zaad 10.50 4 tl.Karwijzaad per 50 Kilo k Koolzaad 4/—.— per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 154 16.Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 675 4 ƒ7.25 Boonenbruine boonen 15.— 4 16.witte boonen I5 50 4 16,50. Paarden boonen 7.50. a ƒ775. Duiven boonen 9.75 4 10.Mais per 100 KiloAmerikaausche Mixed 6 50 4 7.Kleine ronde 7.4 7.25. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel vlug, prijzen hoog. Vette varkens, redel. aanvoer, handel vrijwel, 24 4 a61/g ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel matig, «3 Va 4 ctP«r had K.G. Magere Biggen, goede aan voer, handel vrijwel f 1.50 4/1.75 Per week. Vette Schapen, handel van gene betee- kenis Lammeren,aanvoer, handel van gene beteekenis - 4 Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, handel vlug 8.— 4 13. Graskalverenaanvoer, handel Fokkalveren 12 4 20.—. Kaas, aangevoerd 6 partijen, handel vlug. ie kwal. 31.— k 33 ade kwal. «9 k f 30.50. Zwaardere k f Noordholjandsche a Boter s0b4 stukken van K G Handel afloopend. Goeboter 1.45 k 1 50. Weiboter 1.30 k f.35. SH-MBB— kwn- heileu 87*/„ 87 g 9i\ 98 64 64% 99T/i6 8S'/u 88'j. 93 '/2 88'/, 923/„ 89»/,,; 104% 58'/, 58 209'; YAN DEN Effeetenhandnl te Amsterdam. 16 FEBR. 1911.; Sttutsleeiiiiigeii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenreute 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Araort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. 1«1. Obl. (Gr. Russische Spwmy.') 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. lil. Obl. 60 Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4^pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4o serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee- ning 5 pet. Id. Obl. 1889 4 pot. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ibtiik enCreület-Iiistel lingen Ned. Bankaan«leeien liulustr Ondernemingen American Oar Sc Foun dry Oomp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A U. S. Steel Corp. Cert v. Gew. Aand. Kol Credlet Instelt en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handol-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. 1 Petroleum Ondern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij. tot Exj>ï. v. Petr. Bronti. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart M^eii. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoe- land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 8 pet. W arechau- W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 DCt. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Prenileleeniiigen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie pCt. Amerikanen tamelyk vast, Nationale staatsfondsen zeer lusteloos, zonder affaires, Culturen iets williger, Petro leum over hot algemeen hooger, Ta bakken beter, Mijnen onveranderd. t'ï'/n 66% 79'/, 88'/, 90% 81'/,. 81 908 996 189% 908 180 180% 900 96'/, 900 95 155 V, 155 489 484'% 457'/- 171'/, 171'/, 115 117% 17'/, 17% 119% 112% 73'/, 73'/, 80 80 4'%a 107,a 10'/, 78% 78% 88 87% 68'/, 909 f 137.10 207 98% 99 31%» 32% 179'/, 17% 178'/, 17%, 108'/, 161'/, van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 780.4 te Miinchenlaagste stand 738.1 te Bodo. Verwachting tot den avond van 17 Febr. Stormachtige tot krachtige zuid westelijke tot westelyke wind, betrok ken met regen, later opklarend, zachter. Zijn in de groote steden hoogere melkprijzen te wachten Een buitenlandsch vakblad vermeldt de voorspelling, dat in de groote be volkingscentra zeer hooge melkprijzen te verwachten zijn. Het blad grondt zijne meening op de volgende feiten 1°. als van de langzannn hand in vele landen opkomende melkcontrölo zul len vele minder productieve melk koeien uit de stallen verwijderd en als slachtvee verkocht worden. Als gevolg hiervan zal wel op den duur eene hoogere gemiddelde opbrengst per koe te verwachten zijn, maar aan vankelijk zal hot aantal melkkoeien niet onbelangrijk achteruitgaan 2". in sommige groote steden, voornamelijk in do Vereenig«le Staten worden stren ge maatregelen genomen ten aanzien van het binnenvoeren van vorscho melk in «le steden. In Chicdgo zijn met 1 Januari 1.1. te dier zake zeer strenge maatregelen van kracht ge worden. In die stad mag alloen melk worden binnengevoerd, afkomstig van dieren, die do tubarcuiineproof bobben ondergaan, of molk, «lio bestemd is voor inrichtingen, waar zij pnsteuri- seering zal ondergaan. In de derde plaats wijst hot blad «>p den strijd, die thans in vole landen tegen de nin«l- vee-tubomiloso wordt govoonl, en als gevolg, waarvan oen kleiner of grooter aantal melkkoeien naar do slachtbank wordt gebracht. Do hierboven geno«vm- «le maatr«^gelen nu, hoe nuttig en noo dig zij mogen zijn, zullen aanvankelijk de ontwikkeling der melkproductie togonhonden en voornamelijk in do groote bevolkingscentra zou zich de invloed «laarvan doen gevoolon. POSTERIJEN- Postkantoor te Gouda. Lijst van do aan dit kantoor tor po9t, bozorgdo brieven yrr+rmflcatirteii, welko wegens onboWenfllH'idNvan de geadrosseonlen getlunmde <l«s 2» helft «lor maand Jan. niet zijn kunneA wor- don uitgereikt. Namen der PLrfatsen van geadresseerden. beste 111 mi n, Binnenlandsche Biievon. Mej. Fuik, Boskoop. Dr. Straten, Utrecht. (1. v. Wakeron, weonondaal. K. li. v. d. Borg, Zwnrilo. Binnonlan«l.sche Briefkaarten. K. Pous, DoJft. J. v. d. Berg, Haag. Buitonlandscho Briefkaarten. F. do Zwart, Nota. An.11 do afzomlers wordt aan bevolen hun naam en adres op «le stukken te vormeltlon, opdat «leze hij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De waarn. Directeur v. h. Post en Telegraafkantoor, D. VAN MFiRKESTIJN. Ijantste Berichten. Do abnormaal hevige koude, welko roods s«t«lert eenigon tijd aan de Krim hoerscht houdt nog voort durend aan. De Zwarte Zoo voor Odessa is over een afstand van 100 mijl dichtgevroren en tal van schepen zitten in hot ijs vast. De temperatuur is op hot oogenblik 50 graden Fahrenheit onder nul. De post heeft I)ins«lag ook Wla- diwostok bereikt. Vier Chineesche pestlijders zijn aldaar op straat gevon den. Dagelijks komen Chineesche spoorwegarbeiders uit Mandsjoerijo met hun bagage aan zonder dat ontsmetting plaats heeft. In Kwangtsjoentse sterven dagelijks 200 personen. Er wordt beweerd, «lat do staarten der pestlij ken afg<\sneden en aan haarhandelaars in Engelan«l verkocht worden. Hot is to hopen, «lat dergelijke berichten onjuist zijn, want nu de p<*st reeds in Rusland is voorgekomen moot men zeer voorzich tig zijn. Krupp in Holland. De Echo do Paris meldt, dat de firma Krupp eon filiaal zal openen aan den Hoek van Holland, waarvoor ronds bouwterrein heet aangekocht, terwijl spoedig «sen begin zou worden gemaakt met den bouw van een fabriek. Het blad beschouwt dus als oen nieuw bewijs van den overwegenden invloed van Duitschland iiv ons land en van het belang, dat Duitschland stelt in onze Kustverdediging. Ter geruststelling kan Het Vader land meedeelen, dat ter plaatse waar zulks bekend moest zijn, dit bericht volstrekt wordt tegengesproken. Wan neer in de laatste maanden in den omtrek van den Hoek een vreemdeling gezien wordt brengt men dit in ver band met' allerlei fantastische plannen. Een dier plannen geeft nu het Parij- scho blad als roods vaststaand, maar meer waarschijnlijk is, dat met het oog op do grensuitbroiding van Rot terdam bouwspeculanten hopen oen goeden slag te kunnen slnan, hetzij voor een misschien aan den Hoek te graven haven hetzij voor huizenspecu- latie. Zoo moet de, eigenaar van den Oranjepolder reeds gepolst zijn over verkoop dezer uitgestrekfchei«l grond, maar de verkoop is nog geen feit en zeker ia, dat Krupp hier geheel bui ten staat, z«ïgt het blad. Van het alarmeorende Parijsche bericht is gmn woord waar. Graan conferentie. Op de internationale conferentie van graanhandelaren te Potersburg zal de bond van graan- en zaadimporteurs hier te lande vortpgenwooriligd worden door don hoor Gerritsen te Amers foort. Te Berlijn hoerscht op hot oogen blik in lifjogo mate influenza. Naar schatting zijn thans minstens 12 a 11.OtX) zieken. De epidemie is later opgtttnulen dan andere jaren, maar schijnt een meer kwaa«laardig karakter te dragen, althans is het sterftecijfer tweemaal zot) groot als het vorige jaar. R, i o u w. De afgezette sultan van Rionw, die zich thans tn Singapore bevindt heeft aan «le bladen) geschreven, waarbij hij protesteert togen zijn afzetting, en betoogt, «lat «le Nodoi'lamlorH r«)e«ls jarenlang «ion politiek volg«lon, w«tlke ton dool had zijn macht geleidelijk te beperken. Te Guarda in Portugal is goflu- rende het bezoek van den minister van Oorlog in de kazerne, van het 12o regiment infanterie, do vloer van de ontvangzaal, over inflation met men schen, ingestort. Er zijn 150 gewonden, waarvan enkele zwaar. Hedenmorgen half acht voeren te Rotterdam hot h.s. Nieuw-Amsterdam, «lat naar de Maashavon werd verhaald, tegen het voor een werf liggende s.s. Vulcanus, waarvan «jenigo platen wor den ingedrukt. De slo«y> word verni(jld, terwijl van het (Jonioontedroogdok een dukdalf werd verbrijzeld. Van twee sloepbooteu die de Nieuw-Amsterdam sloepten, braken eon mast en een pijp af. De Niouw-Amsterdam kreeg zelf geen averij. VAN MANTKI.S COSTUMES. HLOU8EN, KOKKEN tot zeer lage pryzon. Aanbevelend Specialiteit in Mtntels en Costumes. ItlllUiEKLIJKE STAND. <1 11 I! DA. GEBOREN; 15 ouders S. Bruijniks Gerrit, ouders M. C. de Waal. 16. Mallon on M. M. R GEHUWD: 15 F en C. Slootjes. 1 0. Bakker. A van der Louw. W. (J. Gravesteyn. OVERLEDEN:1 vesteijn, 21 j. - W. D. v. Klaveren, 66 j 76 j. 16. M. P. GOUDE Febi Theodora, en M. E. Poeters. van der Ham en Willem, ouders M. oobeen. obr. E. La Febor Nootonboorn en Koolmees en 0. H. H. Moiling en I Febr. J. N. Gra- van Vliet, wed. E. - 15. Fraikin, Liopelt, 19 j. RAK. Van 1 Januari10 Februari. GEBORENAdrian us, ouders I). A. Vorstoep on A. van Vliet. Adriana Cornelia, ouders L. de Jong en Oh. Treuren. Grietje Cornelia, ouders G. Boer en J. E. Schouten. - Gerrit Johannes, ouders G. Spek snijder en J. de Lely. Teuntje, J. Baas on T. Terlouw. Hermina, oudors K. Kok en A. H. Vorkaik. Wilhelmina Anna, ouders A. Knoop en J. W. Speksnijder. Lijntje, ouders L. Tier en N. Vink. Neeltje, ouders L. Tier en N. Vink. OVERLEDEN (J. Stouthart 32 j. T. van Schieveen 65 j. en 11 m. wedn. van A. W. Jonkers. N. Tier 10 d. L. de Kwaadsteniet. GEHUWD T. de Jong, te Berkon- woude en T. Bontestijn. M. do Gruijl, te Moordrecht en J. S. Pals- graaf. W. Osterom en A. W. de Jong te Schiedam.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2