st als 1ANT EDELE HARTEN, No. 11487. 49e Jaargang. Vrijdag 17 Februari 1911. behalve Zon- en Feestdagen. PERSMANIEREN. Stxitexi larxd.. 25 WE Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON i«ü Verschijnt dagelijks ■v 4 Telefoon Interc. 82. - Er schijnt toch wel door de Zuid- =R i” n.m. 2 uur, HANNA. 25) n VOEDERS lorten vogels. )osthaven 31, sg 10. Genoegen”, 8 Lucifer door leel”. oegen”, Zaal ring Vereen. Aldenhuijsen, gadering afd. Metaalbewer- nam J verlegenheid N.— Gouda. l/j uur, Café Vergadering, Federlandsche jbond. uur, Ver ia Kon. Ned. arofficieren. éunie”, 8 uur, Gouda Voor- Berlage. ALdenhuijzen, jadering afd. Schildersge- uur. Uitvoe- sohe Toone^l mie." 8 uur. Open- >r 8. D. A. P. E. W. Duys. eregeld tijdig ntvangenva» vermakelijk- lan in onee Italië. Zooals reeds gemeld, is de Paus licht ongesteld. Toen er Woensdag oenige pelgrims ter audiëntie zouden won Ion t oegela ten, werd hun medegedeelddut Z. H. zich onwel gevoelde. De ontboden lijfarts Petazzi constateerde influenza Onze tijd is ons te kostbaar voor zulk onvruchtbaar gedoe en onze le zers verlangen zeker allerminst, dat wij onze kolommen openstellen voor geblaf van zelfs zeer fatsoenlijke honden. Daarom tot hier en niet verder Toen Durand gisteren te Rouaan vernam, dat hij voorloopig in vrijheid gesteld werd, weigerde hij de gevan genia te verlaten, daar hij bevreesd was’Siu in een krankzinnigengesticht te zullen opgesloten worden. De schoonzuster van Prins Roland Bonaparte, Prinses Badziwill is over leden. Zij was een zuster van Edmond Blanc. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer - 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. 'Dienstaanbiedingen por plaatsing van 1—5 regels t 0.35 bij'vooruit- betaling, elke regel meer 6 ets. Roolamos f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Een kort woord tot onze katho lieke collega „Nieuwe Zuid-Heilan der” moet ons uit de pen. Wij waardeeren de aandacht,'die dit blad schenkt aan hetgeen /er in ons blad voorkomt; begrijpen, dat lang niet alles uit de „Goudsche Courant” (die immers op den Index staat de goedkeuring van het Katholieke orgaan wegdraagt. En gedachten wisseling, polemiek mits deze niet ontaarde in chronisch gekibbel is voor ons allerminst uit den booze, trekt ons zelfs tot zekere hoogte aan. Maar dan sta als eerste eisch op den voorgrond een andere loon en wijze van strijdvoeren, dan die aan de Turfmarkt gehoofd wordt. In het laatste tegen ons gerichte, artikel wij zwijgen nu maar over een nieuw anoniem „ingezonden stukje” van zekeren X. tegen ons blad, dat óók niet voldoet aan de méést primitieve eischen van behoor lijke dagbladpolemiek gaat het. ons te ver over de schreefWe schreven „onzin”; een ironisch ge- bezig citaat wordt als een meening van ons voorgesteld; om goed te hooren bidden moet je volgens het R.-K. blad bij de liberalen zijnmen kan van ons niet verlan gen, dat we geschiedenis kennen; een echt liberaal is iemand die de consequentie van zijn eigen leer niet trekken wil; schandelijke journalis tiek hebben wij geleverdmen wordt nooit door een fatsoenlijken hond gebeten, altijd door een klein kef fertje Ziehier een kleine bloemlezing uit het bewuste artikel van onzen Chris- telijken collega. Hij houde het ons ten goede, schrijve het desnoods aan liberale verwatenheid of iets dergelijks toe, maar wij passen voor de eer om op de»e wijze met de „Nieuwe Zuid- Hollander” te debatteeren. Frankrijk. De kapitein van hot Spaanscho stoomschip Ollargan, verklaarde aan den Spaanschen consul te Rouaan, dat een ander Spaansch stoomschip, dat terzelfdertijd Rotterdam zou hebben verlaten schipbreuk zou hebben ge leden in een storm. Er zou hier sprake zijn van het s.s. Abercou, op weg naar Bilbao. Het is met man en muis ver gaan. Er waren 70 personen aan boord. Door niets wordt dat beweerde ongeval tot nog toe bevestigd. en Woning- aat, 2 uur. landscommis- rende de vacantie den heelen lieven dag buitenshuis rondzwierf en die nu eens in de stallen of met een buks gewapend in het bosch was te vin-' den, dan weder te paard of in een boot de omstreken doorkruiste, dreef juist een paar jonge paarden onze stoeterij binnen, toen wij de plaats voor de voorgebouwen opgingen. Toen hij den pater en mij gewaar werd, kwam hij op zijn bles haastig naar ons toegesneld. Het vurige paard waadde zich als razend naar alle zij den en stelde ons jn de gelegenheid «gn gang, zijn vurigheid en zijn schoenen bouw te bewonderen. Kazi mierz steeg uit den zadel en sloot zich bij ons aan. Wij bezichtigden de paarden en veestallen, alsmede !het koetshuis, en begaven ons op weg, om het veld in te gaan, toen men f ons juist mededeelde, dat mijn vader teruggekeerd was. Wij keerden )na- i over mijn wijsgeerige en sociale op vattingen, die van de zijden volkomen verschilden, sprak ik hem volstrekt nietop andere terreinen was het verschil onzer zienswijze niet zoo be langrijk; daarom straalde het strenge, martiale gezicht mijns vaders van zoo veel vreugde, als ik nooit te voren gezien had. Reeds den eersten dag overstelpte hij mij met geschenken. Hij gaf mij een paar pistolen, waarvan hij kort te voren in het duel met den heer Von Zeil gebruik had gemaakt en waaraan herinneringen vastgeknoopt waren van menig ander duel, dat hij in zijn jongelingsjaren uitgevochten hadbovendien ontving ik een voor treffelijk Arabisch paard en een sabel, welke van een onzer vroegste voor zaten afkomstig was. Deze was een der interessantste familie-kleinoodiön en sedert lange jaren het voorwerp der vurigste begeerten van Kazimierz en van mij geweest, want wij kenden die voortreffelijke kling: ze sneed ijzer als houtspaanders 1 Alvorens mijn vader mij de sabel overhandigde, trok hij ze zelf uit de scheede, en de glinsterende kling zwaaide eenige keeren fluitend door de luchtdaarna gaf hij ze mij, met de woorden: -Moge ik deze sabel in waardige handen leggenIk heb ze In Engeland is het de gewoonte dat de regeeringsmannen tevens iid van het Parlement zijn. In het Lagerhuis heeft nu kapitein Craig de regeering inlichtingen gevraagd over het aan blijven van den heer Russell als vice- president van het land bouwdeparte ment in Ierland, ofschoon de heer Russell geen lid van het Parlement meer is. De minister van Ierland, de heer Birrell deelde mee, dat Russell in zijn ambt werd gehandhaafd, omdat men hem bij de aanstaande reorganisatie van het lersche bestuur noodig zou hebben. Had het parlement van 1907 niet het recht tot een {reorganisatie van het lersche bestuur, thans zijn we zoover wel, aldus minister Birrell. De Ieren, voor wie deze mededeeling de blijde boodschap bevatte dat Home- Rule (zelfregeering) voor Ierland aan staande is, juichten, evenals de libe ralen, deze mededeeling hartelijk toe. Later heeft Asquith, de minister president nog gezegd, dat alleen dan een bevredigende oplossing van de lersche vraagstukken was te verwach ten als een lersch parlement met daar aan verantwoordelijke uitvoerende macht was ingesteld nom de zuiver lersche aangelegenheden te behande len, intusschen met dit voorbehoud, dat het overwicht van het Rijkspar- lement gehandhaafd moet worden.” Redmond, de leider der lersche na tionalisten gaf te kennen, volkomen tevreden te zijn. Een amendement der unionisten, de Home-Rule veroor delende, werd daarop verworpen met 326 tegen 203 stemmen. Een meer derheid waarop de regeering in den strijd wel steeds zal kunnen rekenen. Donker vooruitzicht voor de Lords. Het adres van antwoord op de troon rede is nu in zijn geheel aangenomen. De her-indiening der Veto-wet is vol gens mededeeling van Asquith bepaald op Dinsdag a.s. veeleer houden aan de grondslagen van het ontwerp, zooals dat inge diend is. In Turkije heeft het Jong-Turksohe comité na zijn gelukten aanslag op het vorige regeeringsregime nooit geheel de leiding uit handen gegeven, of schoon het voor een constitutioneel land niet aangaat, dat de regeering niet geheel berust bij de verantwoor delijke ministers doch bij een groep buiten de ministeries staande personen. In den laatsten tijd begon men zich van verschillende zijden tegen dezen druk op de regeering te verzetten. Dit leidde tot een „ontbinding” van het Jong-Turksohe comité van „Een heid en Vooruitgang”. Ofschoon ont bonden heeft het echter nog altijd de grootste macht in handen. Zoo had het dezer dagen in een vergadering alle ministers aan een bespreking on derworpen. De grootvizier kreeg nog grooten steun, maar de ministers van binnenlandsche zaken en van openbare werken kregen een votum van wan trouwen, terwijl de minister van land bouw slechts geringen steun kreeg. Direct hierop hebben de ministers van binnenlandsche zaken en die van open bare werken en onderwijs hun ontslag ingediend en de minister van landbouw Zij.1 hen wel volgen. Ja, er is zelfs sprake van dat de minister van boi- tenlandsche zaken Rifaat pasja, die op aandringen van don grootvizier zijn portefeuille nog niet heeft noorgolegd, zal heengaan. De grootvizier zou dan zelf do leiding dor buitenlandsche za ken op zich nemen. Ook schijnt er oneenigheid tusschen hot oomité en do regeering t<> bestaan over hot optreden in Yemen. De regeering wil strong, het comité mot zachtheid optreden. tuurlijk aanstonds naar "huis terug. Mijn vader begroette ons, zooals nooit te voren. Toen hij kennis had geno men van den uitslag mijner examens, omhelsde hij mij en verklaarde, dat hij mij voortaan als een volwassene zou beschouwen. En inderdaad, in zijn omgang met mij was een groote verandering merk baar hij behandelde mij veel harte- Mijn broeder Kazimierz, die geduA(lijker en vertrouwelijker. Hij begon -gpreten over (]ön staat van ons verjnogen en deelde mii zijn plan mede, om een in de nabijheid gelegen landgoed te koopen, waarover ik hem mijn meening te kennen moest geven. Ik begreep zeer goed, dat hij mij hier door wilde toonen, welke beteekenis hij hechtte aan de waardigheid van den volwassen, oudsten zoon van een huisgezin bovendien zag ik ook, hoe groot zijne vreugde was over de vor deringen, welke ik in mijn studiën had gemaakt. Nooit te voren had hij mij met zoo liefdevolle blikken gade geslagen het testimonium, dat ik medegebracht had, streelde zijn vader trots. Ik bemerkte ook, dat hij, om mijn karakter, mijn opvattingen en mijn begrippen omtrent eer enz. te leeren kennen en beoordeelen, allerlei vragen tot mij richtte die hierop be trekking hadden. Ik voldeed uitste kend aan dit vaderlek examen, want in eere gedragenDoe evenzoo En zwijgend omhelsden wij elkander. Middelerwijl had Kazimierz de kling gegrepen, en voerde er, schoon nog slechts een knaap van vijftien jaar zijnde, zulke meesterlijke slagen mede uit, dat zijn vastheid en behendigheid menigen schermmeester beschaamd zou hebben. De vader koek hem verheugd en bevredigd aan en zeide„Je zult een ware vechtersbaas worden 1 Maar gij, Henryk, verstaat die kunst wel even goed, niet waar?” „Zeker, vader, ik zou Kazimierz nog wel iets kunnen leeren 1 Onder al mijn makkers, mot wie ik scherm les heb, is er slechts één, die mij de baas is geweest.” „En dat was?” „Selim Mirsal” Mijn vader fronste het voorhoofd. „Ah! Mirsal Maar gij zijt veel ge spierder „Dat alleen maakt het mij mogelijk, hem weerstand te bieden. Nu, tusschen Selim en mij zal het wel nooit tot een vechtpartij komen I” „Ei, ei, op de wereld gebeuren dik wijls do onwaarschijnlijkste dingen,” antwoordde mijn vader. In den namiddag van denzelfden dag zaten wij allen onder de door wijnranken overschaduwde veranda, Afrikaansche regeering ingediend een voorstel omtrent verdediging en voor keurrechten ter behandeling op do a.s Rijkseonferentie. Althans de minister van koloniën, Harcourt, deelde dit in het Lagerhuis mee, maar hij vertelde verder dat het weer was ingetrokken. Soms op aandrang derregeering? Zij heeft nu van de oppositie took al go- noeg te hooren over het Amerikaansch- Canadeesch wederkeerigheidsverdrag. In Amerika is dit verdrag met 221 tegen 92 stemmen in het Congres aan genomen. Taft dankt zijn overwinning aan de democratenvan de 165 repu blikeinen stemden slechts 78 voor. Nu moet het verdrag nog naar den Senaat. Men schijnt door obstructie de behan deling te willen vertragen. Zooals men weet zal de President daq den nieuwen Senaat, waarin de democraten no meerderheid hebben, tot oen buiten gewone zittirfg bijeenroepen. Bij het debat in het Congres zijn echter din gen gezegd, o. a. doof Clark, den |oe- komstigen deniocratischen voorzitter van het Congres, die niet anders dan koren op den molen der Engelsche tarief hervormers kunnen zijn. Zoo stelde hij het voor of dit verdrag de voorlooper was van een algeheele ver- eeniging van Canada en de Vereen. Staten. Om echter geen verkeerden indruk te wekken heqft president Taft door den minister van Buitenlandsche Zaken, Knox, de rede van Clark laten ontzenuwen. Deze wees er op dat redevoeringen als die van Clark de aanneming van het verdrag juist be moeilijken. ElZas-Lotharingen zal voorloopig zijn grondwet wel niet krijgen. Ten minste wanneer de regeering niet ver der wil gaan dan het nu ingediende ontwerp. De commissie van 28 had voorgesteld den stadhouder van Elzas- Lotharingon te laten benoemen en ontslaan op voordracht van den Bonds raad. Natuurlijk verklaarde de regee ring dat zij een aanranding van de macht des Keizers niet kon toelaten. Misschien is er nog een vergelijk mo- gelijk. De verklaring gisteren namens de regeering afgelegd laten ook wol gissingen in dien zin toe, althans er werd in gezegd, dat men van de re geering niet kon verlangen, dat zij nu reeds hun meening (zouden) zeggen over verschillende voorstellen, waar van de draagkracht en de definitieve vorm nog onzeker is. Zij moet zich Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post- 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad - 1.50 Idem franco per post - 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Telefoon Interc. 82. GOUDSCHE COURANT vanwaar men uitzicht had op lommer- rijken, aan beide zijden met hoornen beplanten weg. Madame d’Yves haakte aan een dwaal voor do kapelmijn vader en pater Lodewijk rookten hun pijpen en dronken zwarte koffie; Ka zimierz bevond zich vóór de veranda en sloeg de vliegende zwaluwen gade, op welke hij zeker geschoten zou heb ben, wanneer het hem niet ten streng ste door vadör verboden was gewor den. Hanna en ik hielden ons onledig met het bekijken van toekeningen, welke ik had medegebracht. Wij dach ten echter weinig aan die teekenin- gen, die mij slechts dienden om de blikken te verbergen, welke ik nu en dan van ter zijde op Hanna wierp. „Nu, wat zegt ge van Kanna Is zij niet erg leelijk geworden, heer voogd vroeg mijn vader, terwijl hij meesmuilend het jonge meisje aankeek. Ik bekeek met nog fheer aandacht de toekening, die ik op dat oogenhlik in de hand hield, en antwoordde van achter het blad papier„Leelijker zal ik juist niet zeggen, maar zij is groo- ter geworden, en is ook veranderd.” „Meester Henryk heeft mij deze veranderingen reeds verweten I” her- Hanna, zondor eenig spoor van aan jen jag iegg6n> (Wordt vervolgd.) Düitschland. - Te Berlijn is op 57-jarigen leeftijd aan een hartverlamming Eind Mosse overleden, die 25 jaar lang niet zijn broeder Rudolf aan het hoofd heeft gestaan van de bekende uitgeversfiirma Rudolf Mosse. Als leidêr van dit wereld huis hoeft Emil Mosse veel tot den grooten bloei er van bijgepragen, maar zijn gezond heidstoestand noopte.hem oenige jaren geleden, rust te nemen. Te Berlijn heerscht op het oogenhlik in hevige mate de influenza. Ongeveer 12 a 14.000 menschen liggen er op hot oogenhlik ziek aan. De jaarlijks terugkeerenden, epidemie is dit jaar later uitgebroken dan in het vorige, maar de ziekte schijnt thans een iets kwaadaardiger vorm te hebben aan genomen. Het sterftecijfer is ton minste tweemaal zoo groot als verleden iaar. Prins Eitel reed gisteren, door zijn adjudant vergezeld, in een auto van zijn Paleis naar de krijgsaeademie. Op den Königplatz vloog de ante tegen een vluchtheuveltje op. Een der wielen van den auto werd vorbryzeld, maar do Prins en zijn adjudant kwu-.». men met den schrik vrij. Por taxi-auto zotten zij den tocht voort. Japan. Japen zal bij de kroningsfeesten in Engeland vertegenwoordigd zijn door prins Ha'jiisji Onder de loden der delegatie, die aan don prins is toege voegd, vinden we vermeld, admiraal Togo on generaal Nogi, Schitterimder vertegenwoordigers kon Japan niet aan wijzen.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1