Opruiming Sl3Q.2a.exilai3a.d_ Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht burgerlijke stand. MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, ROKK^p Pelterij ©23. D. SAMSOM. Specialiteit In M inlds en Costumes Offieieele Prijscourant 5 f f e <-1 e ii h n il f I te Auislenl.m P'% 84'/» en oordeelde het noodig, dat de Paus eenige dagen het bed houdt. Rusland. Te Zarizyn heeft eene geheele ker kelijke gemeente, mannen, vrouwen zoowel als kinderen, zich in de kerk opgesloten om daar met haren priester den hongerdood te sterven. Aanleiding hiertoe gaf het bevel van de heilige synode aan dien priester, Hiodor geheeten, om zich naar een afgelegen klooster te begeven, waar hij geen kwaad kon doen als te Zari zyn met zijne ophitsende predilfingen. In de gesloten kerk moeten zieh nu ontzettende tooneelen afspelen\ de hongerende menigte, vooral de deren lijden vreeselnk. De bisschop van Toela vertrok r Zarizyn om "door een bemiddelend optreden aan dit vreeselijk dran einde te maken. 1 Spanje. Aan het station Badajoz is, toen hij op het punt stond de terugreis naar Lissabon te aanvaarden een persoon gearresteerd, Miranda geheeten, die door zijn verdachte manier van doen de aandacht had getrokken. Men schijnt te doen te hebben met een Portugeesch artilleriekapitein. In zijn bezit werden gevonden plannen en teekeningen van de vestingwerken te Badajoz en notities over de sterkte en de mnnitievoorraden aldaar. Ook omtrent de republikeinsche organisate in Spanje had Miranda tal van aan- teekeningen bij zich. Amerika. Dinsdagavond zijn in oen schouw burg te Chicago twee maonon, een op het tooneel en een tusschen de coulissen, ernstig gewond door ge weerschoten, die op het tooneel, waar een scene uit het cow-boy leven werd vertoond, werden gelost. De acteurs hadden bij vergissing scherpe patronen genomen. Een der gewonden is ster vende. Een razia, die de douanepolitie te New-York onlangs in eon, als schul- delooze „theezaak" zich voordoende, opiumkit in de Zevende Avenue or ganiseerde, heeft, naar de „New-York Herald" bericht, tot verrassende en de New-Yorksche politie zwaar belastende resultaten gevoerd.De douanebeambten namen niet alleen groote hoeveelheden gesmokkelde opium ter waarde van 36.000 gulden en een op verscheidene duizenden dollars te schatten collectie van rookapperaten in beslag, maar stootten bij de huiszoeking ook op een zeer compromitteerend materiaal, dat niet den geringsten twijfel liet, of men had in deze opiumkit met het hoofd kwartier van een Chineesche misdadi- gersbende te doen, die niet slechts over Amerika haar draden spon, maar welker relaties van Europa tot in het binnenland van China, zelfs reikten. De grootste verrassing wachtte de doaunebeamb'ten echter, toen zij den lessenaar van den mede-eigenaar der „theezaak", den in Boston zeer beken den Chinees Li Quong Jung, openden. Zij vonden hier een menigte brieven, die van hooge politiebeambten van New-York en andere Amerikaansche steden afkomstig waren, en die het heldere bewijs leverden, dat het Chi neesche misdadigersgepuis bij zijn licht schuwe praktijken de wel will ende be scherming der politie genoot. Het bleek onwederlegbaar uit ge vonden quitanties, in welke een aan tal hooge politieambtenaren de ont vangst aer door de Chineezen betaalde omkoopingssommen meldden. En or delijk, naar alle regelen eener goede admistratie, waren registers aangelegd, die voortdurend betreffende de begane misdaden waren bijgehouden en zoowel do namen der deelnemers en slacht offers, als de door de misdadigers ge kozen schuilplaatsen aangaven. Het meest belangrijke gedeelte van deze bij den overval der opiumkit in beslag genomen documenten vormen vooral de aanteekeriingen over de vlucht van den moordenaar van miss Elsie Sigel. Men vond een uitvoerig bericht omtrent de wijze, waarop de moordenaar aan de justitie ontrokken was. Met overbluffende onbeschaamd heid wordt hier door de Chineezen, die den moordenaar bijstonden, de vraag opgeworpen welke sommen men de politie zou moeten betalen om een inhechtenisneming to verhoeden. Bruggen in den Waterweg Amster damRotterdam. De Vereeniging tot behartiging van stoom vaartbelangen in Nederland heeft aan den Minister van Waterstaat een adres ingediend betreffende de over brugging op een hoogte van tenminste 4 M. vrije doorvaart van de vaarwa ters van den Haarlemmermeer, den Amstel bij Uithoorn, den Ouden Rijn bij Alphen, de Ringvaart bij Vijfhui zen en de vaart bij Oude Wetering. Adressante acht het van het grootste belang voor een zoo druk bevaren en voor den handel zoo gewichtig vaar water als de- verbindingsweg over Gouda tusschen Amsterdam en Rot terdam, dat het scheepvaartverkeer daarop niet door lage bruggen wordt bemoeilijkt. Dankbaar moet erkend worden, dat de Regeering door het bevorderen van den bouw eener hooge draaibrug over de Gouwe bij Gouda in de spoorlijn GoudaRotterdam, ter vervanging van de thans bestaande lage brug en door het doen instellen van een onderzoek naar juitbreiding van de schutsluizen te Gouda tusschen Gouda en den IJsel rekening houdt met de belangen van dezen verbin dingsweg evenwel wordt het weg nemen van deze hindernissen vrijwel te niet gedaan door de lage spoor brug over den Amstel bij Uithoorn en door het feit, dat de verbinding van den electrischen spoorweg met het station Alphen van de lijn lei den—Woerden zal geschieden over de bestaande lage spoorbrug bij Gouwer- sluis. Het ligt voor de hand, dat dienten gevolge het verkeer over deze spoor brug binnenkort .zoo belangrijk zal worden, dat het den thans heerschen- den toestand te Gouda evenaart, te meer daar deze spoorbrug zeer lang zaam draait en circa twintig minuten noodig zijn om eene opening te geven tusschen twee opvolgende treinen. Adressante komt het voor, dat het nimmer in de bedoeling van do re geering heeft gelegen, dat door den aanlog van 'den electrischen spoorweg een voor het scheepvaartverkeer zoo nadeelige toestand in het leven zou worden geroepen, waarom zij den minister verzoekt rekening te willen houden met de aangevoerde bezwaren en met spoed te willen ingrijpen in de plannen deels in voorbereiding, deels in uitvoering tot het overbrug gen der vaarwaters met lage bruggen. VRIJDAG 3 FEBRUARI. (Vervolg.) De V oorzitter: Het antwoord op die vraag kunt U vinden in de Gemeentebegrooting. Daar staat die opgave omtrent de markt. De heer Nederhorst: M. d. V., er is verbazend veel over deze zaak gesproken. Aanvankelijk had ik geen plan aan de besprekingen deel te ne men. Ik ben er echter toe gedrongen even wat te zeggen. Wij hebben een commissie benoemd tot onderzoek van het marktterrein en ik ben overtuigd, dat de leden dier commissie goed ge zien hebben, waar zij zeggen, dat uit breiding van het marktterrein noodig is. Met vrijmoedigheid ga ik dan ook met plannen tot uitbreiding mee, zij het dan in de richting van het vormen van een plein achter de Waag, zij het in die van demping der Turfmarkt. Maar, M. d.V., ter bekorting der discus sies geloof ik, dat het aanbeveling zou verdienen om te doen wat de heer v. d. Torren heeft voorgesteld en de heer Jongenbnrger heeft ondersteund en eerst uit te maken of men meent, dat er behoefte is aan uitbreiding der markt- ruimte. Anders kunnen wij wel in den blinde blijven praten. Ik ondersteun daarom zeer het idee van den heer v. d. Torren om eerst te stemmen over de al of niet noodzakelijkheid van markt- uitbreiding. Is dat uitgemaakt, dan kunnen wij verder gaanX De Voorzitter: lid vrees, dat wanneer wij eerst laten simmen over de vraag of uitbreiding' al dan niet noodzakelijk is en de stemming mocht uitvallen ten gunste der uitbreiding, daarna de discussies wederom een zoo- danigen omvang zullen aannemen, dat het misschien wenschelijk is de dis cussies af te laten loopen en dan ten slotte alle stemmingen te houden. Wanneer de discussies worden voort gezet, zullen wij natuurlijk een bespre king krijgen in de eerste plaats over het voorstel van den heer IJsselstijn om de zaak uit te stellen en intusschen een nieuw onderzoek te doen. Wat belet echter andere leden van den Raad om wanneer ten opzichte van dat voorstel een beslissing mocht zijn genomen, die niet is in den geest eener minderheid, dan weer een ander voor stel te doen en weer iets andere aan de commissie in onderzoek op te dra gen Ik geloof daarom, dat het wer kelijk beter is maar over alles uit te redeneeren (wij hebben er nu toch dezen middag voor uitgekozen) om dan tot slot van alles de stemmingen te houden, die noodig zijn. In ieder geval staan nu nog ingeschreven de heeren Dessing, v. d. Ree en v. Enk. De heer Dessing: M. d. V., ik heb het woord gevraagd om even den heer van Eijk te antwoorden op zijn vraag. Die heeft mij de vraag gesteld, hoe h^t komt, dat de koe- en kalvermarkt achteruit gaat, en of ik ook daarnaar feïnformeerd heb. Ddt heb ik van de oeren gehoord. Laat ik eerst iets van de koemarkt zeggen. De boeren, de veeboeren, die hier komen koopen, brengen hier niet graag hrin vee, om de heel eenvoudigen reden, dat zij niet op de markt willen laten zien, wat zij er voor krijgen. Bij de kalveren- markt is het ongeveer hetzelfde, maar daar komt bij, dat die te Rotterdam aangenamer en beter is, omdat daar een groote massa Fransche kooplui ko men. Dat zijn de argumenten, die mij door de boeren zelf zijn opgegeven. De heer van der Ree: M. d. V., ik zal erg kort zijn, want ik weet, dat er nog meer Raadsleden zijn, die het woord willen voeren. Door de heeren van Eijk en van Galen en, meen ik, ook door U is beweerd, dat het dempen van de Turfmarkt een nog al groote uit gave zou eipchen. Ik hoorde U fluiste- teren, dat hét wel f 10000Ö kon zijn. Maar, M. d. V., wanneer wij zien, dat enkele jaren geleden, toen ik een motie ingediend -heb om over te gaan tot demping van de Nieuwe Haven, het be drag daarvoor is geraamd op f 29.000, dan ga ik toch zeggen „M. d. V., hoe kan men dan toch aan zoo'n hoog cijfer komen Dat is mij bepaald onbegrij pelijk. Wij kunnen toch de Turfmarkt en de Nieuwe Haven wel eenigszins met elkander vergelijken. Dat kan toch zooveel niet verschillen. De heer Herman: Toen was de Naaiersrtraat er niet bij De heer van der Ree: Pardon, daar heb ik het nu niet over. Voor de motie tot uitbreiding van de markt, wil ik mij wel verklaren. Maar wat de plan nen tot uitbreiding zelf aangaat, wil ik alleen mijn stem geven aan dat plan, waarbij de Turfmarkt zal worden ge dempt. Voor de andere plannen gevoel ik beslist niets. Ik geloof zeker, dat de punten, die ik van middag heb behan deld, van belang zijn. Wanneer wij de Blauwstraat en de Turfmarkt dempen en daar de wagens naar toe verplaat sen, krijgen wij meer ruimte. In andere plaatsen, als Rotterdam, zien wij ook, dat de boereu als zij gelost hebben, hun wagens van de markt af brengen. Het gedempte gedeelte staat trouwens nauw met de markt in verbinding. De heer v» n E ij k M. d. V., het doet mij genoegen, dat U ons zoo in de gelegenheid sjtelt over deze kweste van gedachten te wisselen en betrekkelijk zoo weinig gehoor geeft aan de roep stem van de heeren Jongenburgeren v. d. Torren om de leden reeds nu hun stem te laten uitbrengen. Ik heb in het begin duidelijk gezegd„Laten wij hier elkaar eens flink aanpakken en de zaak behandelen, gelijk zjj is." Ik hoop, dat het voortaan veel meer zal gedaan worden en dat, wanneer wij 's middags er niet mee gereed komen, wij het 's avonds zullen voortzetten. Laten wij de zaak goed onder de oogen zien, op dat niet van ons kan gezegd worden, dat wij de boel er door gejast hebben. Dat moet men niet kunnen zeggen van ons. Wij moeten flink voor de zaken durven uitkomen. Do heer Jongenbur ger en ik schijnen het vandaag met el kander te kwaad te hebben. U onder stelt, dat dat komt, dat U door vier oogen ziet en wij door twee. Ik zou veeleer zeggen dat het kwam, doordat U niet goed geluisterd hebt. Want door de heeren v. d. Torren en van Galen en door mij is gezegd, reeds meer dan eens, dat wij hebben getracht een be tere regeling in den markttoestand te brengen. Daar zijn wij juist voor be noemd. Ik heb al duidelijk gezegd „Men kan niet een lijntje hier trekken en een lijntje daar en dan zeggen Nu moet jij binnen dit en jij binnen dat gebied blijven". Wij hebben er geen kans toegezien verbetering aan te brengen zonder een voorstel te doen tot uitbreiding der markt. Dan heeft de heer Jongenburger gezegd, dat er geen klachten waren ingekomen. Die opmerking begrijp ik in 't geheel niet. Het geheele ontstaan der marktcom- missie is juist het gevolg van zoo'n klacht. Er is bij den Raad de klacht ingekomen, dat het op de markt zoo'n rommel was. De vorige keer is al ge zegd, dat door een lid van het Bestuur der Winkeliersvereniging de opmer- king is gemaakt, dat het een middel- eeuwsche toestand is op de markt. En ik heb meen ik, ook al gezegd, dat het Bestuur der Winkeliersvereniging met ons vergaderd heeft (ik was daarbij niet tegenwoordig, maar had van tevoren met den secretaris gesproken) en het algemeen, op één stem na, met de com missie eens was. Dat is dan toch wel degelijk van belang Wat is het geval Wanneer men een vergadering uit schrijft, vooral van winkeliers, waar van er vele van de markt bij tegen woordig zijn, dan ia men zoo licht bang dat men door veranderingen benadeeld zal worden. Dat is de groote kwestie, waar een belangrijk doel van de zaak om draait. Men denkt dat, wanneer de markt zal worden uitgebreid of ver plaatst, men zal worden geschaad in zijn eigen belangen. Die belangen tre den telkens weer op den voorgrond. Wij hebben daar echter niet mee te maken, want wij zitten hier om het algemeen belang te dienen. Het kan best zijn, dat deze of gene er door zou lijden. (Wordt vervolgd.) Het Kamerlid Duymaer van Twist reisde dezer dagen zijn district, Steen- wijk, af. Zoo hield hij te Oldemarkt een redevoering. Dat heeft geleid tot een ingezonden stuk in de «Opr. Steenw. Ct." van het bestuur der vrij zinnige kiesvereeniging Blokzijl, waarin het volgende voorkomt „Na afloop der rede, waarin o.a. ook het streven van den N. Malthu- siaanschen Bond aan een scherpe cri- tiek was onderworpen, stelde de heer M. G. Blauw, Herv. predikant te Blok zijl, de vraag, hoe de heer Duymaer van Twist dacht over het feit, dat de statuten van dezen Bond koninklijk goedgekeurd rijn. Verder vroeg Z. Ew. nog, of deze goedkeuring niet bij nader besluit kon worden teruggenomen. Het antwoord van den Apreker v allermerkwaardigst. Imnfers, de heer Duymaer van Twist zeide, dat hij be doelde koninklijke goedkeuring ook zeer betreurde, en ook wel gaarne zou zien, dat ze bij nader besluit onthou den werd. Het fraaiste echter volgde als toegift. De spreker nl. wendde zich met breed gebaar tot de vergadering en, zijn toehoorders opzweepend met striemende woorden, verklaarde hij, dat hij het de vrijzinnigen ten eeuwi gen dage kwalijk nemen' zou, dat zij aan de Koningin de goedkeuring der statuten hadden voorgelegd in een tijd, dat het hachelijk stond met het voortbestaan van het Oranjehuis in een tijd, waarin de hoop op de ge boorte van een jongen Prins of Prinses voor immer ijdel scheen. Deze woorden maakten op de ver gadering een diepen indruk en velen zullen zeker gedacht hebbenHoe is het mogelijk, dat een vrijzinnig mi nisterie zich tot zoo iets hoeft willen leenen Wat is nu echter ons bij informatie gebleken Dat bedoelde statuten de koninklijke goedkeuring hebben verkregen op den 30sten Januari 1895. Aan het hoofd van den Staat stond toen dus nog niet de 15-jarige Prinses Wilhelmina, maar de Koningin-Weduwe Emma. Hieruit blijkt dus, dat de bewering»-van den heer Duymaer van Twist geheel met de werkelijkheid in strijd is. Onzes inziens gaat het niet aan op zulk een manier zijn tegenpartij in een verkeerd daglicht te stellen. Dat d© heer Duy maer van Twist de vrijzinnigen be strijdt, niemand zal hem het recht daartoe betwisten, maar hij doe het dan met eerlijke middelen en niet met verdachtmakingen, die bij nader onder zoek ongegrond blijken te zijn. Ten slotte verzoeken wij dan ook den heer Duymaer van Twist zijn be- 'wering openlijk in uw blad terug te nemen. f (Utr. Dgbld.)* Tijdens de afwezigheid van de be woner» is gisterenavond 8 uur brand uitgobroken in de woning gelegen op de tweede verdieping van pand no. 105 aan de Gedempte Botersloot te Rotterdam. Vermoedelijk in een bed stede ontstaan, deelde het vuur zich mede aan het meubilair in de voor kamer, welke kamer totaal uitbrandde. Een oogenblik baanden de vlammen zich een uitweg naar buiten. De bewoners van het benedenhuis, waarin een sigarenwinkel gevestigd is, en die der overige verdiepingen heb ben allen vrij ernstige schade geleden. In de vergadering van 11 dezer van de Eerste Kamer heeft minister Talma meegedeeld, dat hij iemand gevonden heeft om een Onderzoek in te stellen naar de werking van de Centrale Landbouw-Onderlinge. 'Men bericht ons, dat dit onderzoek zal geschieden door den heer P. Keulemans, te Am sterdam, inspecteur der agenten van de Rijksverzekeringsbank. De staf muziekkorpsen van het tweede, derde, negende, tiende en elfde regi ment infanterie zullen voor 1 Mei worden veranderd in fanfarecorpsen. Eenigen tijd geleden moet bij een ■oothandelaar te Goriachem een be- ijke diefstal van effecten, ten bedrage van 25,000 galden, hebben plaats gehad. Een in verband hiermede gearres teerd persoon werd later in vrijheid gesteld 'en vestigde zich toen te Schaerbeek (België). Dezer dagen moet die persoon een deel der gestolen effecten van de hand hebben gedaan. Toen de justitie hem wilde arresteeren, was hij reeds naar Engeland vertrokken. ('s-H. Ct") Toen gisterennacht tegen één uur de laatste trein uit Rotterdam aan het Centraal-Station te Amsterdam arri veerde, werden eenige reizigsters en reizigers, opgewacht door de poiitie en meegenomen naar het posthuis Centraal-Station. Aanleiding tot dit optreden was het volgende. In een coupé-niet-rooken zaten eenige dames, die deel uitmaakten van eert variété- en elders waren opgetreden, zaten lustig sigaretten te rooken, hetgeen echter de gramschap opwekte van een mede-reiziger. En deze wond zich zoo op, dat hij een der dames een stomp gaf. Dat ver* oorzaakte een heel tumult en in de verwarring trok een der reizigers het gebeurde tusschen Leiden en Haar lem aan de noodrem. Een geneesheer, die zich toevallig in den trein bevond, constateerde dat de dame niet noemenswaardig gewond was. Van het geval werd in het politie posthuis Centraal-Station proces-Ver baal opgemaakt. („Hbld.") Een rechercheur heeft te Rotterdam aangehouden A. F. B., uit de Zomer hofstraat, die dezer dagen op den Goudschensingel een jongen, op dief stal betrapt, uit de handen van een politie-agent heeft gerukt en het pu- bliek% vroeg, hem hulp te verleenen. Het gevolg was, dat het diefje ont zet werd, ontkwam en onbekend bleef. Tegen A. F. B. is proces-verbaal op gemaakt. In den afgeloopen nacht is er inge broken in met kleedingmagazijn van den koopmaia S. Lermer, aan den Hofdijk n°. 56Ue Rotterdam. De da ders hebben zich aan de achterzijde van het magfizijn toegang verschaft door een paneel uit een deur te ver wijderen. pit het magazijn zijn 20 tot 30 jacquetjassen en drie koetsiërsjas sen ontvreemd. (N. Rl Ct.) Men meldt ons uit Brielle Gisterenmorgen tusschen 8 9 uur, is het kanon uit de barkas gar licht en naar de Torpedo-werf gebracht] waar het voojloopig zal blijven, tot erf een nadere bestemming aan gegeveii zal worden. 't Was een heele trek voor de tor- pedisten, die met het vervoer belast waren. Heel aardig was het, dat toen een jeudige Padvinder, lid van de pas hier opgerichte vereeniging, dadelijk toegreep en hielp trekken. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur heeft er in de Amsterdamsche haven een aanvaring plaats gehad tusschen het stoomschip Hunze 2 en het stoom schip Nijverheid. De Hunze 2 bekwam een lek in het voorschip. Om zinken op diep water te voorkomen, werd het schip onder den Noorwal aan den grond gezet. Het ligt thans gdankerd aan den steiger van de tweede Noord- hollandsche tramwegmaatschappij. Het schip zit geheel onder water. Te Utrecht heeft zich een voorval voorgedaan, dat in militaire kringen nogal opschudding heeft gewekt. Er moeten nl. in de boeken van den kapt.-kwartiermeester van het le reg. veld-art., M. v. d. G., onregel matigheden zijn ontdekt, welke tot een streng onderzoek moeten aanlei ding gegeven hebben, dat heden nog in vollen gang was. Wat deze zaak nog opzienbarender, maakt is, dat eenige dagen gafedan een officier in het militaire hospitaal is opgenomen, die, door polsafsnijding, heeft getracht zich van het leven te berooven, terwijl hij tot op heden alle voedsel weigert. In de kazerne van het le reg. veld- art. vernamen wij, dat reeds een nieuwe kapt.- kwartiermeester derwaarts is ge detacheerd. (Tel.) Gouda, 17 Februari 1911. De commissaris van politie vestigt de aandacht, op een man en een vrouw, die thans vermoedelijk ook in deze gemeente verschillende soorten van gedroogde kruiden (kwakzalvers* middelen) aan den man trachten te brengen tegen ongehoord hooge prij zen. De vrouw geeft zich uit als „slaap ster". Te Hot wijnen lieten zich het navolgend adres achterWitteheeren- str. 21, Haarlem, V. D. Ham. Hun signalement is, van denman: oagevoer 50 jaar, flinkgebouwd, don kere knevel, vermoedelijk dito bakke baarden, grijze jas, harde ronde hoed, groote zwarte reistasch, van de vrouw flink postuur, geelachtige gelaatskleur grijze mantel, groote zwarte hoed met dite veeren, groote zwarte reistasch. Daar zij er hun practijk van maken de menschen af te zetten en zij ook reeds in deze gemeente gezien zyn, worden de ingezetenen aangeraden, op hun hoede te zijn. CANTECLAER. De bekende heer Henri Dekking droeg gisterenavond voor het Depar tement „Gouda" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in de Sociëteit „de Réunie" voor het nieuwe stuk van Edmond Rostand, „Chantecler", waarvan de opvoering, die te Parijs en elders met zooveel spanning werd tegemoet gezien, niet anders dan een fiasco is geweest. Naar de meening van den heer Dekking was dit stuk ook meer geschikt om te worden voor gedragen dan om te worden gespeeld, wijl Rostand in dit werk zooveel poëzie had gelegd. Naar spr. zeide staat Chantecler boven alles wat de Fran sche literatuur de laatste jaren heeft voortgebracht. En daarom had spr. zich aangetrokken gevoeld poëtische dierenspel 'f TTnllam om dat van Rostand rt Hollandsch, zij het met eenige ver kortingen, in versmaat over te zetten. Chantecler, de trotsche haan, de hoofdfiguur van dezen dieren-fabel, verbeeldt zich dAt door zijn kraaien de zon opgaat. Hij wordt hierom braaf uitgelachen door den merel, die hem op spottende wijze het dwaze van zijn beweren onder het oog brengt. Cante- claer raakt verliefd op een mooie fasantenhen. Intusschen wordt door de nachtvogels een samenzwering op touw gezet om Canteclaer te dooden, door hem op een jour bij het parelhoen te doen kampen met een vechthaan. De strijd loopt voor Canteclaer gun stig af en hij gaat met de fasantenhen naar een afgelegen plekje in het woud. Daar hoort hij de nachtegaal zijn heer lijk lied zingenhij raakt onder be- toovering en onder de koestering van de fasantenhen vergeet Canteclaer zijn „kokoriko" uit te kraaien en de zon verschijnt, ook zonder zijn toedoen. Dan moet hij het aanzien dat de nach tegaal door een schot wordt gedood en zijn fasantenhen in een net wordt gevangen» Canteclaer, gaat dan terug naar den hoenderhof, overtuigd zijn heiligen plicht te hebben verzaakt. De heer Dekking is een kunstenaar. Dat heeft hij gisterenavond opnieuw bewezen. De poëzie, die in Rostand's mees terwerk schuilt, heeft .de spr. schitte rend naar voren gebracht. En niet alleen is het de voordracht, zgn het gebaren, die ons hebben be koord, maar niet minder de taal, want werkelijk, een metrische vertaling te bezorgen van dit stuk Fransche lite ratuur, dwingt bewondering af, Na de pauze droeg de heer Dekking nog voor het prachtgedicht van Jac ques Perk „Iris", van Helene Swarth „Van eene Koningsdochter", van Rou brót „De Kurassiers", terwijl aan hel slot de geestige monoloog „Uitzonde ringen" van den spreker zelf ten werd gegeven, waarmede de heer Dekking de lachspieren in beweging wist te brengen. Deze avond was een succes en het „Nut" mag er met voldoening op terugzien. Waarschijnlijk door het slechte weer waren hier en daar nog al plaatsen onbezet. Dat was jammer, de zaal had stampvol moeten zijn. De sympathieke Henri Dekking ver dient dit ten volle. MOTORTRAM GOUDA-UTRECHT. Omtrent den stand vap de werk zaamheden voor deze lijn kan het volgende worden medegedeeld voor deze verbinding zijn bereids de noodige concessies, met subsidies verkregen van de gemeenten Gouda, Reeuwijk, Haastrecht, Hekendorp, Hoenkoop, Williskop, Montfoort en Kinschoten benevens vaaJPoMerStein en Waterschap Williskop, terwijl de gemeente Oudewater vergunning gaf de baan op haar grond aanteleggen en een stuk terrein voor stationsem placement, in huur zal afstaan. Met de laatste der bij den aanleg dezer tramverbinding belanghebbende gemeenten, namelijk Utrecht, zijn de onderhandelingen voor de concessie aoover gevorderd, dat eene gunstige beschikking ten deze binnenkort tege moet gezien kan worden. Ook door die gemeente zal eene subsidie aan de concessie worden verbonden. Van de regeering werd de mede- deeling ontvangen, dat, «ftder bepaal de voorwaarden, de trambaan op het Jaagpad tusschen Gouda en Oudewater op den Rijksweg, tusschen Utrecht en de Meern aangelegd zal kunnen worden. Eindelijk werd van het Waterschap Bijleveld en den Meeredijk vergunning verkregen, om de trambaan op de kruin van den Meerndijk te leggen. Thans resten nog de vergunningen van het Grootwaterschap van Rijn land, voor den aanleg van de baan tusschen Gouda en het Noorderijsel- l(*> en van het Provinciaal Be stuur van Utrecht, voor het gebruik van den provincialen weg van Oude water tot aan den Meerndijk'. De voor waarden, waarmede rekening moet worden gehouden bij den aanleg, wer den bereids vastgesteld. Wanneer deze beide vergunningen, waartoe de verzoeken bereids inge diend werden, verleend zijn, zal aan de door den Minister gestelde eischen voldaan zijn en de definitieve aan vraag om concessie met een renteloos voorschot, bij de Regeering kunnen ingediend worden. Prinses Witje komt! Ja, Zondag reeds Zondagmiddag te 2 uur zal in de sociëteit „Ons Ge noegen" de opvoering van die leuke kinderoperette plaats hebben. En wie nu maar even iets voelt voor leutige aardige wijsjes uit snoe zige kindermondjes, wie maar even iets voelt voor het vlugge beweeg van trippelende kindervoetjes op de maat van jolige dansmuziek, ja wie iets voelt voor het aanschouwen van kin dergenot, die make zich op om Prin ses Witje Zondagmiddag te gaan zien. ZoobIb de advertenties hebben gemeld staat het geheel onder leiding van de bekende Mevr. N. C. Hopman—Kwast, zal de heer Gerard Hopman accom pagneeren, is de dansmuziek ingestu deerd door den heer H. J. Polak en zullen de costumes schitterend zijn. De hooikist in 't leger! Door den luitenant generaal, com mandant van het veldleger, is bepaald dat naar de militaire magazijnep van levensmiddelen in de garnizoenen 's Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Haarlem, Hoorn, Den Helder, Nieuwer- sluis, Dordrecht, Ede, Deventer, Zut- fen, Maastricht, Roermond, Venlo, Bergen-op-Zoom, Middelburg, Vlissin- gen, Breda, Amersfoort, Harderwijk, Utrecht, 'sHertogenbosch en Amster dam een hooikist zal worden gezon den, opdat het verplegingspersoneel in de gelegenheid zal zijn zich te oeffe- nen in het bereiden van het eten, om de troepen op marsch bij de eerst volgende groote manoeuvres, op elk gewild oogenblik van een warmen maaltijd te kunnen voorzien. Te Polsbroek werd door de buren de bijna 65-jarige H. Riirhwiem dood in zijn bed gevonden. Den vorigen dag had men den man. die alle,en woonde, nog op zijn erf zien loopen. Op de voordracht voor onderwijzeres aan school II te Berg-Ambacht zijn geplaatst de damesLarooij, Ooit- gensplaat; J. C. v. d. Haven, Schoon hoven; PI. v. 3. Meijden, Rijswijk (Noord-Brabant). Met een nat pak en eenige schade aan het rijtuig liep alles af. Waddinxveen. Gisteren hield de Vereeniging van ziekteverzekering „de Werkman" hare gewone jaarvergade ring. Na opening der vergadering dooi den voorzitter werden de notulen ge lezen welke onveranderd werden goed gekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat het afgeloopen jaar een batig saldo van f 48.17 heeft opgeleverd. De penning meester werd door den voorzitter voor zijn accuraat beheer dank gebracht. Het ledental der vereeniging is stij gende en bedraagt thans 284. Staande ter (vergadering traden nog eenige nieuwe leden toe. De op de vorige vergadering be sloten aanvraag tot verkrijging der Koninklijke goedkeuring op de statu ten, was nog niet ingewilligd, zoodat de vereeniging op het oogenblik nog geen rechtspersoonlijkheid bezit. Na eenige discussie en rondvraag werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Schoonhoven. Het concours uitge schreven door het muziekgezelschap T. A. V. E. V. U. op hemelvaarts dag a.s. zal niet doorgaan. Slechts negen vereenigingen had den zich tot deelname opgegeven. Het muziekgezelschap T. A. V. E. V. U. zal deelnemen aan het op 2do Pinksterdag te houden concours te Meerkerk. Voor het examen nuttige hand werken te 's-Hage gehouden zijn ge slaagd de dames T. Vermeij en J. C. Zanen, alhier. Boskoop. Gisteren geraakte den Btalhouder van Leeuwen met paard en rijtuig te water in de wetering nabij de tuinbouwschool, doordat het paard schrok van de in werking zijnde motor van de auto van dr. van der Tak. De 5 inzittenden werden mét be hulp van eenige leerlingen der tuin bouwschool op het droge gebracht. Met vereende krachten werd later ook het paard en het rjjtuig op den wal gehaald. Tragisch is ook het lot van het echt paar Lelièvre, dat eerst Zaterdag 11 De rechtbank te Zierikzee heeft een 25-jarige dienstbode uit Tholen, wegens poging tot kindermoord, ver oordeeld tot een gevangenisstraf, van 6 mnd. Te Vlissingen zijn aangekomen de 1® luit. jhr. W. F. de Villeneuve met 14 onderofficieren en manschap pen van het korps torpedisten. Deze torpedisten zullen het wrak van het op de reede te Vlissingen gezonken Belgisch stoomschip „Baltique" laten springen. I, In de hedenmiddag gehouden zitting van den VlissingscheGemeente raad werd meegedéold dat de 'jaar wedde van den commissaris van politie met ingang van 1 Jan. 1911 is vast gesteld op f 2000. De Fransche afgevaardigde De nys Coohin zal naar aanleiding van het Spoorwegongeluk bij Courtville oen interpellatie richten tot den minis ter van het vorkeer Puech. Dr. Cordon, die by het ongeluk zijn vrouw verloren heeft, lijdt ook oen zwaar materieel verfies, doordien men niets terug heeft kunnen vinden van het bedrag van 38.000 frans, dat zijn vrouw bij zich had. .giscF Leli het huwelijk getreden was. De vrouw kwam bij het ongeluk om, ter wijl de man zwaar gewond werd. Inspectiereis. De minister van' Oorlog, de hoer Colijn, is hedeiiochtend per S.S. naar het Zuiden des lands vertrokken tot het maken van de voorgenomen in 8pectiereis naar kazernes en andere militaire inrichtingen Uit Constantinopel wordt gemeld dat volgens telegrammen uit Hodeidah de opstandelingen trachtten door te dringen in Metouh bij Menaka. Zij werden teruggeslagen met groote ver liezen. Boycott van Hollandscho suiker, Uit Peking wordt dd. 16 Febr. geseindChina importeert, groote hoe veelheden suiker uit Java en de Philip- fijnen, die van uit de provinciën lanton en Tonkin, over heel China gezonden worden. De moeilijkheden die China met Holland betreffende do benoeming van consuls heeft, heeft do Chineesche kooplieden er toe gebracht aan een boycot van de Hollandsche suiker te denken. Ook de Japanners boycotten de Hollandsche suiker van Formosa en bieden de Chineezen die suiker aan. De Chineesche kooplieden hebben nog niets besloten. Het is echter vol- fens dit telegram van de Agenco 'Extréme Orient, niet onmogelijk dat een boycot zal doorgevoerd worden en dat men zich dan alle moeite zal geven om de suikercultuur in China hoofdzakelijk in de provincie Tonkin te bevorderen. De Russische regeering heeft haar gezant te Petersburg een nota ter overhandiging aan de Chineesche re geering toegezonden die het karakter van een ultimatum draagt. In de nota worden 6 eischen gesteld o.a. betref fende de tarieven aan de Russische grenzen, de handelsvrijheid der Rus sen in China en de benoeming van consuls. Voor de internationale tentoon stelling van moderne kantoorinrichtin gen en administratie te Amsterdam in dit iaar te houden is een ploeg van zestien arbeiders aangevangen met den opbouw van het paviljoen van boven genoemde tentoonstelling, achter het Rijksmuseum, hoek Hobbomastraat, Joh. Vermeerstraat, Honthorststraat. Men hoopt half Maart reeds met het werk gereed te zijn. Mot den opbouw van de zijvleugols hoopt men Maandag te beginnen. Volgens een telegram aan de ,Köln. Zeitung" uit Petersburg zou het Koeldsja zijn in het Hi-district dor Chineesche Dsoongarci, dat de Russi sche regeering wil bezetten voor het geval C'hina de onderhandelingen ver der vertraagt, d.w.z. de wenschen van Rnsland niet inwilligt. Voor de bezet ting van Koeldsja zijn troepen af dee lingen van Toerkestan bestemd. De plaats was in 1881 door de Ui-verdra gen weer aan China teruggegeven. B i 11 i t o n. De Agence d'Extrëme-Orient seint nog het volgende, dat evenals het bovenstaande geheel voor rekening van dat bureau blijft Wij ontvangen het volgende bericht over den arbeidersopst and op het eiland Billiton. In de mijnen van Manggar waren veel arbeiders werkzaam. Deze arbeiders zijn daar door gewetenlooze handelaren heengebracht geworden. De arbeiders werden slecht gehuisvest, nog slechter betaald en barbaareoh behandeld. Het gouvernement luisterde niet naar de herhaalde klachten der arbeiders on zoo, kwam het tot een openlijk oproer. Ze hadden een comité gekozen en do gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië om bescher ming verzocht. Aan dat comité werd echter geen gehoor verleend, zoodat de buitengewoon slechte verhoudingen, waarin do arbeiders zich bevonden, noodgedwongen tot een oproer moest leiden. Men zal zieh herinneren, dat de offieieele berichten aan hot ministerie van Koloniën uit Billiton ontvangen van een onderling gevecht spraken tusschen de koelies. Wij gelooven dan ook dit bericht dor Agenco d'Extréme- Orient zoor tendensieus te moeten noemen. Bij informatie is liet aan het Vad. gebleken dat dit bericht geheel on juist is. Tweede Kamer. Hot afdeolingsonderzoek in do Tweede Kamer van het Wetsontwerp op de Kustverdediging is gisteren be ëindigd. Hot Dnitsche Keizerpaar zal in Mei a.s. een bezoek brengen aan Engeland ter gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van koningin Victoria. Gisteren hoeft de politie te Arnhem aangetroffen twee wagens met zigeu ners. Een der wagens was bewoond door eon familie uit Noorwogen ter wijl in den andoren wagon Franschen en Belgen verblijf hielden. De zigouners zijn door eenige ma rechaussees buiten de grens der go meente geleid in de richting van Noord- Brabant, van waar zij kwamen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut to DE BILDT. Hoogste barometerstand 780.4 te Münchenlaagste stand 738.1 te Bodo. Verwachting tot den avond van 18 Febr. Afnemende tot matige westelijke, later toenemende zuid-westelijke wind, toenemende bewolking, later wellicht regen, kouder. Luchtvaart. Wijnmalen's prijs. De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. schrijft: L'Anto meldt dat hot banket, dat men Wijnmalen zou aanbieden, we gens de tentoonstelling in do feest zaal van do Automobielclub uitgesteld is en dat do voorzitter van de Fran sche Automobielcub daarom gisteren middag het bedrag van den prijs aan Wijnmalen ovorhandigd heeft. REEUWIJK. GEBOREN Cornells, C. OoStcrwijk on M. Hoekael. OVERLEDEN G. Verbij, wed. van C. Verbij, 80 j. J. Baars, 6 m. C. A. van der Rleij, 19 d. VAN tot zeer lage prjjzen. Aanbevelend VAN DEN 17 FEBR. 1911. StiuitHleeningeii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. OostenrBelast i n gvrije Kronenrente 4 pot. Port. Obl. 3de Série Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 340-350 No. 2270- 10000 5 pet. 1. Obl. (Gr. Russische Spwmij.) 1898 4 pet,. I. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1807-09 4 pot. Id. Obl. 6e Emissie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. 1 -4o serie 5 pet. Brazilië. Funding Loa ning 5 pot. Id. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dip). Schuld 1905 3 pet. flank cii (red ie (instel lingen. Nod. Bankaandeolen Inilustr Ondernemingen American Car Foun- Iry Oorap. O. v. A. ld.Smelting ARelining Oo. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Gert. v. A. U. S. Stool Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol Credlet Instell en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mjj. C.v.A Mijnbouw Mijen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Red ja n g 1 jobong, M ij n - bouw Mij. Aand, Great Co bar Aand. Petroleum Onilern Dorische Pet roleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Pet.r. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A. Scheepvaart M(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. A anti. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. ftfgest. Pref. A. Fa buk-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Nienwo Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diverse ii Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. H*oll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwrnij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weonon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premie Veilingen Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei3«<-Re- Vorige Koers 87"/,, 99'/,» 8 93'/,, 89$ 92% 48'/, 104'/, 88'/, 68'/, ■209'/, 66'/, 79'/, 28 81 '208 296 188'/, 180"/, 900 95 Koers v»n heden 87 a/„ 93'/, 84'/» 88"/,, 155 484' 457' 4u/j 10' 78:„ 87"/, 88'/, 207'/, 1137.10 99 32'/, 178'/, 17;/,« 10»'/» 161'/. W/« '210'/ 55'/, 77"/,, 28 79 207 296 190 180 900 93'/, 154'/, 475 171';, 117'/, 17'/, 18'"/,» 112'/ Hl"/» 73', 72'/, 80 4"/,» 10'/, 78'/» 208'/, 1141.50 31'/» 177'/, eulirungs-Gea. 4 pot. GELDKOERH. Prolongatie 3'/,3"/, pOt- Amerikanen in flauwe stemming, met weinig handel, culturen flauwer, tabakken iet» lager, petroleum» liepen hard terug, mijnen «p vorige koersen

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2