BEHANGSELPAPIEREN T.CRI SCHOEISEL. DE RECHTE LIJN Depót: H.C. WEIIiMNG. C. SMITS, GERI1ANIA KOUS. Firma B. DE JONG iilTSTOOm m VKltVKX ADVERTEHTTEW. voortgezet. Wed. I. J. KOK Een flinke knevel Woonhuis met Tuin ONTVANGEN II. J. VAN DER VALK J/. Eerste Limburgs che |Kunststoom ververij Chem. W asscherij| W. SUIJLEN - Weert. WESSANEN LAAN, Wormerveer m J. C. KROMHOUT, 33TO.iten la-nca.- Bnitenlandsch Nieuws. Brieven uit de Hofstad. Ei -p-l rLenlaild. VERGADERING VA\ DEV GEMEENTERAAD HET ROTTERD TüONEELGEZELSCIIAI' CHE11SGH LABORATORIUM „HOLLAHDIA" Tfi HLIjR De nieuwe collectie 1911 Keur van dessins en kleuren Telefoon 47. Gouwe 01. Brandkasten en Kluisdeuren, llames- en lleerenkleeding, Tapijten, Gordijnen. Dekens elc. I-tij nzaadkoeksn. TCUÏ Desseri Koffie f 1,00 Lenlsehe gebrande kuif -0,70 Preanger koffie - Ö.70 Java koffie \o. I - 0.60 g -o.aa (g) MACMttmE KOmEBTOBÊRU 1 R EM THEEHANDEL K mamememammmm Schoenhandel. Kleiweg1 48. Gouda Fijn Dames- en Hêeren IJzersterke Schoolkeus QUALITEIT GEGARANDEERD. Oostbaven 5. tegen dien tijd dan niet een uiterste poging wagen om aan dit ijdel spel een einde te maken? Zij hebben het wij zijn er van overtuigd in hun macht, om bij een krachtsinspanning als tot dus ver nog niet getoond werd, de oogen te doen opengaan van de meerderheid van ons volk. Het materiaal voor den strijd wordt ons dagelijks aangedragen door onze tegenstanders. Laten 'wij het nuttig aanwenden N iet-begTepen nier- en blaas- k walen. In acht van de tien gevallen van nier- en blaasaandoeningen worden deze niet begrepen. Dag aan dag week aan week maakt de verschrikkelijke ziekte onge stoord verderen voortgang. En hoe langer zij wordt veronacht zaamd, des te erger wordt zij en des te moeilijker wordt het om haar te genezen. Dat is de reden, dat nieraandoenin gen zoo gevaarlijk zijn. Want juist de niet-begrepen ziekten zijn het meest te vreezen en bij nierziekten hangt zeer veel van tijdige behandeling af. lederen dag neemt het gevaar toe en als gij een der duidelijke kentee- kenen van nieraandoening opmerkt, zooals pijn in den rug en delendenen, rheumatische pijnen, urine-ongesteld- heden, zoodat gij 's nachts meermalen moet opstaan, pijnlijkheid bij de loo- zing, enz., begint dftn onmiddellijk heden nog met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn een geneesmiddel, hetwelk uit sluitend dient voor de nieren. Zij ver sterken en heelen de nieren en geven hun de oude kracht terug, terwijl zij hen behulpzaam zijn bij het afvoeren van de uit het bloed gefiltreerde on zuiverheden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let vooral op de juiste spelling van den naam Foster's ter voorkoming, van waardelooze namaak) zijn te Gouda verkrijgbaar bij de heeren Wolff Co., "\yesthaven 11. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.7B voor één, of f 10.voor zes doozen. Van de week hebben we geschreven, dat ook in Italië een reorganisatie van het Hoogerhuis, de Senaat zooals het daar heet, werd tot stand gebracht, 't Is te hopen, dat ook daar de regee ring krachtig zal doorzetten, want ook in Italië toont de Senaat niet den minsten zin een radicale hervorming te aanvaarden. Haar zelf-hervormings- plan is al evenmin voldoende als de voorgestelde resoluties van lord Lans- downe in. Engeland. En toch mag ook in dit conservatieve huis wel eens een frissche geest binnendringen. Sedert de instelling in- 1848 is de Senaat nog niet veranderd, 't Aantal Senatoren, door den Koning voor hun leven benoemd, is onbeperkt. Zijne Majesteit is by de benoeming slechts aan „enkele" voorwaarden gebonden, d. w. z. men moet 40 jaar oud zijn en verder behooren tot zekere kringen. Benoembaar zijn bisschoppen, hooge staatsambtenaren, personen met aca- demischen titel en zy, die zich jegens het land verdienstelijk hebben gemaakt. Verder personen, die gedurende min stens 3 jaar 3000 lire directe belasting hebben betaald. Ook benoemt de Koning den voor zitter en den onder-voorzitters van den Senaat terwijl hij tevens den Senaat kan opdragen recht te spreken bij hoogverraad en ook over ministers die door de Kamer zijn aangeklaagd. Nog nooit h^eft de Senaat echter een rol van beteekenis gespeeld. Van de door de commissie, belast met het maken' van ^voorstellen tot reorganisatie van den Senaat, gedane voorstellen is de arbeidsverdeeling tusschen de beide wetgevende licha men aangenomen. Vele andere voorstellen zijn echter verworpen. De Senaat wil wel een reorganisatie, maar een verandering van de grondwet, waarop het toch moet aankomen, daaraan wil de Se naat niet» In Amerika en ook in Canada is men nog al vol over Clark's rede. Wie zich daarover het meest verheugd is Clark zelfs. Hij heeft zijn rede van het begin tot het eind in een humo- ristischen toon gehouden. Toch doet de Amerikaansche regeering al haar best den indruk, die de rede heeft gemaakt weg te nemen. Zooals we gisteren reeds meldden heeft president Taft den minister van buitenlandsche zaken, Knox, opgedragen de rede te ontzenuwen. Op een te Chicago ge houden rede heeft Knox opnieuw ge zegd, dat het verdrag geen politieke beteekenis heeft. Ook de regeering van Canadif neemt de woorden niet ernstig, tenminste na een rede van kolonel Hughes in het Canadeesche Lagerhuis, waarin hij ter sprake bracht wat Clark gezegd heeft, antwoordde Laurier de eerste minister van Canada, dat de regeering haar standpunt reeds had bepaald. Mocht het echter tot ernstige dingen komen dan kon de minister een beroep doen op zijn achtbaren vriend en dapperen krijgs man. kolonel Hughes, om Canada te verdedigen. In Engeland heeft de liberaal Bijles, gesteund o. a. door Keir Hardie, de voorman der Arbeiderspartij, een wets ontwerp ingediend, waarbij de vrouw hetzelfde kleurecht wordt toegekend als den man en tevens verkiesbaar wordt voor parlement, gemeentelijke raden en armbesturen. Tevens wordt door dit ontwerp het meervoudig stem recht en de vertegenwoordiging der universiseiten afgeschaft en teven voor geschreven, dat alle verkiezingen op één dag zullen worden gehouden. Fbankrljk. Het spoorwegongeluk bij Courville. De „Liberté" is een heftige cam pagne begonnen tegen die leden van Kamer en Senaat, welke destijds de naasting van den Ouest Etat hebben bewerkt. Dit blad en trouwens tal van andere wijten de oorzaak van de tallooze ongelukken op dit vjéi uit sluitend aan de naasting, daar^e Staat niet bij machte zou blijken een goed spoorwegbeheer te voeren. Hierbij wordt uit het oog verloren, dat het particulier beheer jaren lang alles te wenschen heeft overgelaten en de tegenwoordige Minister van Verkeer Puech heeft dan ook zeer te recht in de Kamer verklaard, dat er jaren en millioenen noodig zullen zijn, om in den door het allerslechtst par ticulier beheer geschapen toestand, af doende verbetering te brengen. De afgevaardigde Denys Cochin zal den Minister van Verkeer over het ongeluk bij Courville interpelleeren. Toe valligerw ij ze waren bloed verwanten van dezen afgevaardigde in den ver ongelukten trein, die echter ongedeerd gebleven zijn. Tragisch is het lot van een eerst Zaterdag 11. gehuwd paar. De vrouw werd gedood en de man is zwaar gewond. Dr. Cordon, die zooals reeds ver meld werd, zijn vrouw verloor, die levend verbrandde, lijdt ook een zwaar materieel verlies, doordat er niets terug is gevonden van een bedrag van 38.000 frs., dat zijn vrouw bij zich had en waarvan tot dusverre niets is teruggevonden. Duitbohland. De afdeeling München van het Duitache congres van hoogeschool- leeraren heeft ook haar afkeuring uit gesproken over de academische leeraren die den modernisteneed hebben afge legd. Zij verklaart, dat die eed, waarbij theologen onvoorwaardelijk zweren voor altijd een bepaalde overtuiging te zullen hebben, ook buiten de weten schappelijke wereld een vergrijp tegen de goede zeden wordt geacht. Erna Fröhlich, de medeplichtige van den oplichter Margolin, is in het Huis van Bewaring te Berlijn ernstig on gesteld geworden en zij zal zich waar schijnlijk aan een operatie moeten on derwerpen. Daardoor is de behande ling van de zaak van Margolin op onbepa^alden tijd uitgesteld. Buitendien is er den laatsten tijd ernstige twijfel gerezen of Margolin wel toerekenbaar is. Tal van zijn fami lieleden zijn in krankzinnigengestich ten gestorven en ook de broeder van den oplichter vertoeft in een krank zinnigengesticht. i Het plan moet dan ook bestaan naar de geestelijke vermogens van den be klaagde een onderzoek te doen in stellen. Beloib. De Vlaamsche Gazet meldt „De werken der nieuwe forten van Antwerpen, die zooals men weet, in 1920 moeten voltooid sgijn, ondergaan groote vertraging. De ondernemers schijnen met zeer weinig geestdrift bezield en alles doet voorzien, dat nu reeds hét jaar 1925 als eind-termijn zal mogen vastgesteld worden.". Engeland. Stinie Morrison is nu definitief naar het gerechtshof verwezen, als verdacht van moord op den Jood Beron. Zijn verwijzing vernemende, riep hij op nieuw uit„Ik ben onschuldig Eenigen tyd geleden hebben we uitvoerig melding gemaakt van een nieuwe poging, die een Engelsche onderneming gaat doen om de schat ten van het wrak der Lutine, op de kust van Vlieland, te lichten. Thans schrijft een Londensch blad er weer over, zonder meer bizonderheden te brengen, noch te zeggen, wanneer men zou beginnen. Men heeft, naar het heet, 10 duikers en 45 matrozen in dienst. Italië. Aan het gala-diner van Donderdag avond wisselden de koningen van Italië en Servië zeer hartelijke woorden en herinnerden zij aan de banden van bloedverwantschap en de vriendschap pelijke verhouding tusschen beide lan den bestaande. Oostenrijk-Hongarli£. Uit Mitrowitza wordt gemeld dat het op de grens tusschen het sandjak Novibazar en Bosnië wegens een ge schil tusschen fiosnische en Turksche boeren tot eene botsing tusschen de grenswachten is gekomen. De Oostenrijkers gaven een salvo af, waardoor een Turksch soldaat werd gewond. De Turken vuurden terug, echter zonder iemand te treffen. Het 'incident zou langs diplomatie- ken weg worden geregeld. Scandinavië. Door de politie te Stockholm werd een Amerikaan van Zweedsche af komst in hechtenis gesteld, die ver dacht wordt van een aantal juweelen diefstallen, die jaren geleden in ver schillende steden van Noorwegen, Zwe den en Denemarken werden gepleegd. Zoo werden in Juni 1904 bij den juwelier Anderson voor eene waarde van 70,000 kronen in October van dat jaar bij den juwelier Michelsen te Ko penhagen voor eene waarde van 50,000 kronen gestolen, terwijl in Augustus 1905 eene poging werd gedaan eene bank te Malmo te plunderen. Men had wel aanwijzingen verkre gen, waaruit viel af te leiden dat men bij die reeks van misdrijven met een en denzelfden dader had te doen, maar het bleek niet mogelijk den schul dige in handen te krijgen, totdat nu onlangs de redactie van een blad te Stockholm een schrijven ontving van iemand, die zeide te weten wie den diefstal te Stockholm had geploegd. De schrijver, die zijn brief in het blad wilde zien opgenomen en daarvoor aanspraak maakte op honorarium, we^d spoedig uitgevischt en, onder verden king den diefstal zelf te hebben ge pleegd, in hechtenis genomen. Het is [een gewezen zeeman, Axel Bernhind Nystram. De man ontkende bij zijn arrestatie alle schuld, maar er zijn zoo zwaar belastende aanwijzin gen tegen hem, dat zijne zaak in han den van het gerecht werd gesteld. LXX. Men herinnert zich wellicht nog de quaestie tusschen den inspecteur van politie v. Rossen en den journalist Van Kaalte over het al of niet vertoonen van het pers-insigne, ten gevolge waar- I van mijn oude collega naar het poli tiebureau werd overgebracht. Het zaakje is vergeten en vergeven, al is er natuurlijk aan beide zijden wat blijven hangen. Ten gevolge van dit destijds veel besproken, maar in den grond onbeduidende incident werden de journalisten verplicht (o. a. bij de jongste opening der Staten-Generaal) nun insigne voortdurend zichtbaar, aan een zwart koordje te dragen. Dit gaf natuurlijk ontevredenheid aan de zyde van mijne vakbroeders, die het terecht onnoodig oordeelden, dat een ieder aan hen zien kan, dat zij „van" de krant zijn. Gevolg van een en ander is nu geweest een correspondentie tusschen het Bestuur der Haagse he journalisten- vereeniging en het politie-hoofdcom- missariaat, waaruit een nieuwe rege ling is ontsproten. De insignes wor den nu het eigendom der politie (tot dusver behoorden zij aan de couranten of aan de redacteuren-zelf), zoodat zij te allen tijde kunnen ingetrokken worden. En ieder houder van een in signe teekent behoorlijk een contract, waarin rechten en verplichtingen zijn opgenomen. Overtreding van een der voorwaarden kan intrekking van het insigne ten gevolge hebben. En wat nu de voorwaarden aangaat, het zicht baar dragen is vervallenbinnen af gezette terreinen is de journalist ver plicht, het insigne desgevraagd aan politie te toonen en ongevraagdwan neer hij zich binnen een afgezet ter rein begeeft. Ik geloof, dat niemand hiertegen eenig bezwaar kan bebben en vertrouw dat hiermee de vrede voorgoed ge- teekend is. Aan het gestook metper- soonlijkheden en hatelijkheden in zeker weekblaadje, dat het in sterke mate voor collega van Raai te heeft opge nomen, kan nu gevoeglijk êen einde komen; dat è.1 te partijdige geschrijf liep toch al lang* bij weidenkenden in de gaten. De politie beleeft overigens een gulden tijd. Van kwade geruchten over politie-aangelegenheden hoort men niet meer en in den strijd tegen de ook over onze landsgrenzen be ruchte speelhuizen kraait de politie victorie. Een opnieuw ingestelde po ging om de politeposton voor die „so ciëteiten" als onrechtmatig weg te krijgen is misluktde president der rechtbank heeft zich in tegenstelling met den vice-president voor eenige maanden onbevoegd verklaard om i# kort geding uitspraak te doen. Nu kunnen de heeren het nog op de ge wone wijze probeeren, ïnaar dit duurt zoo lang, dat de affaire dan reeds lang verloopen is. Het heeft er dan ook allen schijn van, dat zij het hoofd in den schoot leggen. Wel duurt de „staat van beleg" nog voort en kan men dag en nacht voor ieder speelhuis twee agenten benevens den „portier" aan treffen, maar de zaken liggen op ster ven. Zonder bezoekers kan de schoor steen van deze dure ondernemingen niet rookenMen hoort thdns van verhuisplannen naar Amsterdam, hoe wel de kans groot is, dat de politie aldaar de heeren even welwillend zal begroeten als in de residentie. En de groote Deli-Club, die tot in de buiten landsche pers op geslepen wijze recla me wist te maken, gaat het op andere wijze probeeren. Daar is een „buiten gewone" vergadering gehouden de politie gaf toestemming om de leden tot die vergadering toegang te ver schaffen waarin besloten zou wor den alle spel af te schaffen. Ja, ja, het werd openlijk in de bladen gead verteerd, gelijk alle vergaderingen van dit soort ondernemingen geregeld in de pers geconvoceerd Worden. Ik moet zeggen, dat ik voor die brave voor-, nemens niet veel geefEen onder neming als de Deli-Club kan alleen bestaan door het spel, waarbij er met honderden en duizenden gesmeten wordt. Zij heeft de politie nu echter toegezegd, alle spel nadrukkelijk te zullen weren en alleen cabaret-voor stellingen te zullen organiseeren. Er zal dan worden muziek gemaakt en gedanst en champagne gedronken, zooals in het Parijsche Montmartre, maar ik geloof nooit, dat daarvoor in onze stad een voldoend publiek zal worden gevonden. De politie i's voor nemens streng toe te zien, dat er niet gespeeld wordt. Mij zal het benieuwen, wie het slimst zal blijken Onze Raad heeft flink werk gedaan. Vooreerst bewilligde hij een bedrag van een goede ton voor de in 1913 hier te stede (onder Scheveningen) te houden nationale en internationale landbouw-tentoonstelling. Het deed mij goed, dat hierbij niet '„gepingeld" is: geen poging werd gedaan om «er wat van af te krijgen en dat was goed gezienDe Staat ging voor met een rijkssubsidie van 3 ton om eventueele tekorten te dekken; de gemeente be greep nu ook haar belang door flink te steunen. Alle mogelijke faciliteiten zullen het comité voor de tentoonstel ling verleend worden, zoodat een mo del-expositie verwacht mag worden. Wel was nóg een subsidie van f 15.000 aangevraagd boven de genoemde te gemoetkoming van ruim een ton gouds voor allerlei aanleg op en om de ter reinen, maar B. en W. vonden het nu welletjes en het Comité, dat zeker van de Scheveningsche vischvrouwen het overvragen had afgezien, was ook zon der die 15 mille voldaan. Over de andere plannen ter viering van het jaar 1913 hangt nogialtijd een dichte sluier. Maar ik heb gotole hoop, dat ons binnen niet te langeimtijd wel een kijkje daarachter gegund Wordt. Men is er hier zeer nieuwsgierig naar en dit laat zich best begrijpen! Haast even nieuwsgierig al| naar den waren grond voor de couranten berichten over een stadgenoot-tandarts en cavalerie-majoor, die de eer geno ten in de rubrieken „stadnieuws" te zijn vermeld. Met dien tandarts zijn de bladen er eigenlijk leelijk ingeloo- pen. Het Correspondentiebureau zond een bericht over deze zaak en aange zien dergelijke berichten van dat bu reau een min of meer officieus karak ter hebben, namen alle bladen het be richt op, zonder iets kwaads te ver moeden. Maar nog denzelfden dag moest het Correspondentiebureau bak zeil halen de beschuldigde tandarts van eenigszins gelijksoortige han delingen beticht als zijn college H., die thans in de gevangenis zijn zware straf boet die zich sterk schyntte fevoelen, liep naar een der bladen, reigde met een aanklacht wegens smaad en werd toen naar het Corres pondentiebureau verwezen, waar men de verstandigste party koos en den man zoo goed «en zoo kwaad als het ging in de oogen van het publiek rehabiliteerde. Ik zeg „zoo goed en zoo kwaad als het ging", want men weet, hoe het in zulke omstandighe den gaat: de man is by de geheele stad over den tong geweest en het feit dat een instructie is gevoerd we gens een klacht over oneerbare pan delingen is bevestigd. Wel is er geen schijn of schaduw van heivijs geleverd, maar een goed deel van het publiek vindt dit niet noodig en gelooft de geruchten, die reeds lang liepen en die met den besten wil van de wereld niet uit te roeien zijn. Ik meen, dat vooral een Correspondentiebureau zich wel drie keer had mogen bedenken, alvorens dit bericht in de wereld te helpen. Ware er een rechtzaak van gekomen, dan stond het geval anders. Maar ik geloof, dat het nooit de taak van de pers mag zijn, om door ver melding van een voorloopig onder zoek tegen iemand, die vrij rondloopt en vrij blijft rondloopen, diens bestaan verder onmogelijk te maken. Derge lijke berichten zijn lang niet onge vaarlijk en met een tegenspraak zijn zij niet ongedaan gemaakt. Dit be denke men voortaan bijtijds. Maar ik had 't over den Gemeente raad, die een goeden dag had. Zonder dat er één woord oVer vuil werd ge maakt en dit zegt wat 1 heeft de Raad een aanbod van een welwil lend stadgenoot van de hand gewezen, die een aantal perceelen in het drukste deel der binnenstad te koop aanbood voor het maken van een nieuwen ver keersweg. Het geheele zaakje kostte bij elkaar slechts ruim 17 ton gouds en dan moest de Gemeente nog een stuk van het postkantoor van het rijk aankoopen; enfin, voor een tweemii- lioen waren we kant en klaar geweest. Een verblijdend teeken, dat B. en W. en de Raad op zulke aanbiedingen niet «zoo grif meer ingaan. De tijd van het particulier „grond"-initiatief is gelukkig voorbij. En we kunnen waarlijk niet met de millioenen strooien, ten gerieve van een of ander ondernemend man, die ons, natuurlijk op zeer korten termijn zijn diensten komt aanbieden. Het zal nu wel uit zijn met dit soort aanbiedingen en de gemeenteraad zal wel doen bij het besluiten van den aanleg van nieuwe verkeerswegen niet te veel te luisteren naar den raad van allerlei belangheb benden, maar uit eigen oogen te zien en alleen dè.n tot zulke millioenen- verslindende ondernemingen over te gaan, wanneer daaraan in het alge meen belang werkelijk behoefte bestaat. Ik voor mij blijf nog altijd bij mijn oude meening, dat die nieuwe ver keerswegen in de binnenstad best achterwege kunnen blijven, zonder dat iemands belang geschaad wordt behalve dan diegenen, die aan de nieuwe verkeerswegen zullen verdie nen doordat de waarde van hun grond en huizen stijgen of doordat zij met de gemeente goede zaken hoopten te doen. Maar juist die belangen zag ik gaarne zoo min mogelijk behartigd.... Nu de „fatalew van Heeckeren-zaak vermoedelijk voor het laatst ter sprake is gebracht, zij hier nog vermeld, wat ik van goedingelichte zijde over de oorzaak daarvan vernam. Het ge rucht over den Keizerbriof (die nooit bestaan heeft) moet zijn ontstaan dan ken aan een gesprek tusschen een Zweedsche Prinses en een Pr. Prins waarbij ter sprake was gekomen, dat de Keizer van Duitschland zich eens had uitgelaten, bij een onverhoopt DuitschEngelsch conflict de Neder- landsche havens te moeten bezetten, indien ons land die niet in behoorlijken staat van tegenweer bracht. Dit bracht de Zweedsche Prinses aan onze Ko ningin-Moeder over, die er met den toenmaligen minister van buitenland sche zaken over sprak (Melvil baron van Lynden) en deze bracht het ter kennis van dea Premier, dr. Kuyper, die er onzen gezant aan het Zweed sche Hof, baron van Heeckeren, over schreef, met verzoek om informatiën. Laatstgenoemde kweet zich van deze taak en viel er te Stockholm door in ongenade. Hij trad af en kreeg, zeg als schadeloosstelling, van onze Re geering een grootkruis. De rest van de historie kennen onze lezers. Maar de vraag dringt zich op, of ook al neemt men in aanmerking wie hier de betrokkenen waren van Regeeringswege niet beter ware gedaan een tikje méér van den sluier op te'.lichten, dan, zooals nu ge- sohiedde, door een groote geheim zinnigheid te betrachten, de deuren wyd te openen voor allerlei niet onge vaarlijke veronderstellingen, die door halve tegenspraak en extra-diplomatiek rloe steeds nieuw voedsel vonden, de vraag stellen niet meteen haar beantwoorden? HAGENAAR. In de aan de belangen der Spaansch- Amerikaansche landen gewijde Revue Amóricaine komt een merkwaardig stuk voor van den redacteur A. Pie- triDaudet. Naar aanleiding van het mislukken der onderhandelingen tusschen Neder land en Venezuela en het plotseling vertrek van de Grisanti geeft de schrij ver der Nederlandsche regeering in overweging, om aan Cipriano Castro toe te staan zich op Curasao te ves tigen en vandaar te trachten het voor den schrijver gehate bewind van pre sident Gomez omver te werpen. Cipriano Castro zou zich dan bij wel slagen zeker dankbaar tegenover Ne derland betoonen, daar het hem te doen zou zyn bij terugkeer aan het bewind op goeden voet te staan met alle Europeesche natiën maar inzonderheid met Nederland. Be schrijver voegt aan dezen, cu- rioriteitshalve door ons aan zijn blad ontleenden raad, nog toe, uit Curasao bericht te hebben ontvangen, dat de Nederlandsche regeermg nog eene laatste poging heeft gedaan om tot een vergelijk met president Gomez te komen, door bemiddeling van den Duitschen gezant aldaar. 4 Op de, in de Kamerstukken om trent de algemeene beschouwin gen over de Staatsbegrooting 1911 voorkomende vraag, „of de Regeering bij de publicatie van algemeene maat regelen van bestuur niet, evenals in België geschiedt, telkens een korte toelichting zou willen geven, waardoor het publiek, dat thans de voorschriften dikwijls slecht begrypt, zou worden gebaat", werd de toezegging gedaan, dat een onderzoek naar de Wenschelijk- heid hiervan zou worden ingesteld. Naar het Arnh. Dbld. meldt, heeft, in verband hiermede, de Minister van Binnenlandsche Zaken zich thans tot zijn ambtgenooten gewend, om hun meening hierover te vragen. Uit Den Haag meldt men aan het „N. v. d. D.": Naar ik vernam is de indiening van het wetsontwerp tot verhooging van de invoerrechten binnen de veertien dagen te verwachten. De minister van landbouw, nijver- heid en handel bepaald, dat gedurende het jaar 1911 geene cursussen in vee- en vleeschkeuring zullen worden ge houden. VRIJDAG 3 FEBRUARI. (Vervolg.) Wanneer er plannen bestonden om de markt te verspreiden over de heele stad, die er ongetwijfeld door bevoordeeld zou worden, dan zou ik kunnen meegaan met het plan van den heer Jongenburger om de kraampjes te verplaatsen. Nu echter alles blijft zooals het is, blijf ik zeggen, dat het voor de markt, wat haar levendigheid aangaat, een groote achteruitgang zou zijn, als de kramen er van werden afgenomen. Vele menschen komen juist daarvoor op de markt. En vraagt men my of ik meen, dat dat ook in het algemeen belang van de winkel stand van Gouda is, dan zeg ik„Ja, wanneer de winkelier goed het belang van zijn zaak begrijpt, dan brengen die kramen op de markt hem eer voor deel dan nadeel aan." Dat is mij trou wens ook door een Bestuurslid der Winkeliersvereniging gezegd, die er zijn reden wel voor zal gehad hebben. Wanneer de menschen komen om aan die kraampjes allerlei kleine dingen te koopen, dan zullen zij van zelf ook bij de winkeliers komen om grooter en degelijker zaken. De heer Dessing heeft op mijn vraag betreffende den veehandel geantwoord. Met dat antwoord ben ikhet eens, wat de koemarkt aangaat. Het is vol komen juistdat is inderdaad ook de oorzaak, waarom de Holl. Maatschappij van Landbouw echec geleden heeft. Men had aan de Maatschappij de toe zegging gedaan de markt te steunen, maar men heeft dat niet gedaan om de door den heer Dessing genoemde reden. Maar bij de kalverenmarkt is hel; anders. Ik ben wel geen veehan delaar, maar ik weet toch precies, hoe die zaak zit. Daarby wordt in het groot verkócht en is dus geen plaats voor het argument, waarop de heer Dessing wees. Bovendien komen de kooplui niet alleen hier uit de buurt, maar van heinde en ver, zelfs uit Groningen en Friesland. Die markt is in handen van veehandelaren uit alle streken van Nederland. Nu zegt u wel„De boeren gaan naar Rotterdam, omdat daar zooveel Fransohe kooplui zyn", maar die Fransche kooplui kwamen vroeger toch altijd te Gouda. Ik zou U brieven kpnnen toonen uit Frankrijk, waarin men mij verzocht ervoor te willen zorgen, dat hier kalveren werden ge kocht, omdat men in Frankrijk wel wist, dat hier in Gouda de beste kal vermarkt was. Wij moeten er voor zorgen, dat wij in dit opzicht onzen goeden naant hooghouden. De heer Jaspers vroeg of die kalvermarkt in derdaad zoo'n belangrijk onderdeel vormde. Dat doet zij zeer zeker, maar we moeten er voor waken, dat ook voor andere artikelen steeds voldoende ruimte is. Wanneer wij eens het geluk hebben, dat b.v. eens een 300-tal wa ins kaas zou worden aangevoerd, in kg,n men toch niet zeggen „Ik kan ze niet bergen." Neen, er moet i gezorgd worden voor een goede en gemakkelijke gelegenheid. Ik geloof werkelijk, dat we ons op het oogen- blik blind kijken op die f 30.000 en dat we daardoor de algemeene belan den over het hoofd zien. Er is door (en heer Jongenburger ook nog ge sproken over den landbouw. En is een groot bewijs, dat wij in dat opzicht de zaak goed hebben ingezien, want toen de Holl. Maatschappij van Land bouw een veemarkt wilde oprichten, stond zij direct voor het feit s „Waar moeten wij die hebben Er is toen met ons en met den marktmeester over gesproken, maar het jileek, dat er nergens plaats was. Nergens was er plaats te vinden, of men moest iets van de markt af doen. De heeren heb ben gehoord hoe, in verband met het treffen van tijdelijke maatregelen, daar over geschreven en gedaan is. Ik voor mij geloof, dat even goed bij andere pogingen, bij het wegnemen de oud roest-geschieden is of de kraampjes, door de menschen zal worden ge schreeuwd, dat hun wordt schade be rokkend in hun zaken. Maar daaraan kunnen wij ons werkelijk niet storen. Bij ons moet het algemeen belang vóór zitten. De heer van der Torren: M. d. V„ ik ben den heer Dessing dankbaar, dat hij ook naar de oorzaak van den achteruitgang der kalverenmarkt heeft geïnformeerd. Hij heeft beweerd, dat hij boeren gesproken heeft, die gezegd hebben, dat de Fransche kooplui liever naar Rotterdam gaan dan naar Gouda. Dat komt vrijwel op hetzelfde neer als wat ik gezegd heb, toen ik meende een kentering te hebben waargenomen. De conclusie, die de heer Dessing daaruit trekt, is evenwel niet dezelfde als die ik trek. Hij zegt: „De kooplui gaan naar Rotterdam, dus laten wij de markt maar niet uitbreide^ zij is toch groot genoeg." Ik daarentegen meen, dat die kooplui naar Rotterdam gaan, omdat het hun hier in Gouda'op de* markt te klein is. De kalveren staan te dicht op elkaar, de kooplui kunnen ze niet over zien. Zij moeten dringen en hebben geen overzicht over het geheel. Boven dien zyn de. dieren dikWyls ontoonbaar zóo vuil als ze zijn. De heer Dessing zegt, dat geen grooter ruimte noodig is, wanneer er minder kalveren komen. Maar hij moet wel bedenken, dat als er gaandeweg minder kalveren komen, dan ten slotte de geheele kalvermarkt zal zijn verloopen. En wanneer hij het dan voor zijn rekening wil nemen zoo lang te wachten met het nemen van maatregelen tot de geheele kalver markt is verloopen, dan moet hij het zelf maar weten. Daarom geloof ik veeleer en ik heb daarop de vorige maal willen wijzen dat het hoog noodig is te luisteren naar de eischen van het oogenblik en dat we de uit breiding der markt geen jaar meer mogen uitstellen. Men kan nu wel dan om dezen dan om gene reden de zaak weer verschuiven, maar de tijd dringt. Wy moeten zorgen, dat de achter uitgang niet verder vordert en dat kunnen wij door onze markt maar ruim genoeg te maken. Ik hoop van harte dat de conclusie van den heer Dessing, die er toe leiden moet, dat de geheele kalvermarkt verloopt, niet door hem zal worden gehandhaafd. Het is nu de tyd om in te grijpen en te zorgen, dat, voor de markt verloopt, de noodige verbeteringen worden aangebracht. De heer M u ij 1 w ij k M. d. V., met den heer v. Eijk ben ik het eens, dat het goed is, dat deze zaak flink bespro ken is. Al te veel worden belangrijke zaken hier behandeld, zoodat men den indruk krijgt, alsof zij in een onder onsje zijn afgedaan. Wij moeten deze kwestie behandelen als het doen van een zaak. Om zaken goed té dry ven moet er ruimte zijn. En aan &e ruimte is er hier een tekort daar zullen wy het wel zoowat allen ofver eens zijn. Willen wij onze zaak uitbreiden, dan zullen wij moeten beginnen onze ruimte uit te breiden. Daarom zal ik stemmen voor het voorstel van B. en W. Daarby wil ik opmerken, dat de markt ons opbrengt f 12.000 per jaar. De uitbreiding zal volgens het voorstel één derde gedeelte van het bedragen i thans bestaande teirein. Wanneer nu door de tegenwoordige marktruimte wordt opgebracht f 12.000, dan mogen wij toch wel vrijelijk aannemen dat door dat nieuwe de rente ruim zal worden vergoed. Daarom geloof ik, dat wij volkomen gerechtigd zijn het voorstel van B. en W. aan te nemen. De beraadslaging wordt gesloten. In stemming wordt gebracht deprin- cipieele vraag of zal worden overge gaan tot uitbreiding van de marktter reinen. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. Voor de heeren Van Iterson, v. d. Ree, Dessing, Knuttel, Prince, Herman, van Fijk, Muijlwijk, van de Torren, Nederhorst, van Galen en v. d. Velde. Tegen de heerenJaspers, Kolijn, Jongenburger, de Jong en IJsselstijn. Wordt vervolgd. Bij deze berüfht de onder- g'eteekende dat de zaak ge dreven door wijlen haar Echtgenoot, den Heer J. H. KOK, in leven IJzerhande- laar enz. door inij op dezelfde voet zal worden en Kinderen. Sociëteit „ONS GENOEGEN". 7e Abonnemenls-Voorslellinij Donderdag 23 Februari 1911. van don Grooten Sehouwburg. Directie: P. D. VAN EIJSDEN. Tooneelspel van-FABKicius. Aanvang 8 uur. Entree voor Ijeden en hunne Dames en Kinderen f 1.40 per persoon. Entree voor Niet-Leden en Dames en Kinderen van Niet-Leden f 2. per persoon. RIEM' voor alle soorten Te Gouda BALT. A. DE JONG, Oosthaven 31 M. DE JONG, Stoofsteeg 10. bin non 4 weken door gebruik van ééue dosis van onze beroemde Kruidenbalsem. Geheel nieuwe methode. Volko men garantie. Geen succes, geld terug. Ook uitstekend tegen KALE VLEKKEN en haaruitval. Zfcnding franco (geheim verpakt), na ontvangst van postwissel f 0.75 (ook post zegels), rembours f 0.90. Bestelt ééne doos en de uitwer king zal U verbazen. Indien na gebruik het succes nog niet geheel bereikt is, dan leveren wij den Kruidenbalsem verder geheel gratis totdat het succes volkomen ver kregen is. v. 1. Duinstraat 10, Rotterdam. ian de Oosthaven te Gouda. Het huis Levat 5 Kamers, Keuken en droge Kel der. Hnorprjjs 300 galden per jaar. Te bevragen bjj J. W. SCHOÜTEN. Aanbevelend, Tuinstraat 61-63, ÜOU OA. FABRIKANT VAN Solide Brandkasten vanaf' f' 3d.—. SPECIALE INRICHTING VOOR HET VAN -SPOEDIGE AFLEVERING, NETTE AFWERKINGEN, ZEER LAGE PRIJZEN. OPGERICHT 1705. KOIVIÜHLIJKK FIIIIIIKHKtV. Voedert uw Vee met de zuivere murure merk „-Ster" en L, en «OFMHOiHVëCNKOtCHKN merk Hij, uitmuntende door hoog eiwit en vetgehalte en grootste voedingswaarde. F.erc- Diploma Par Ij's UtOO. Negen Houden Medaille*. Eenig adres: SPECIALITEIT IN voor Jongen» en Meisje». Verkrijgbaar bij v/h. Firma J. WELTER.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2