Opruiming 3= elterij en TTit d.e IFexs. VERGADERING VAN DEV GEHEENTERAA Gemengde Berichten. Stadsnieuws. - „PRINSES WITJE'. Officieele Prijscourant Effect cnhandfl te Amsterdam. - - - - - w/» - "7, - - - - - - INDISCH NIEUWS. SIE=0 S3T. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, HOKKEN D. SAMSOM. Specialileit in Mmlels en Coslmnes. Veemarkt te Rotterdam. aan go brachten landverhuizer van der den een belooning ontvangen. Aan bevolen wordt de mededeelingen, die dergelijke personen omtrent vooruit zichten voor landverhuizers doen, niet zonder nader onderzoek als juist aan te nemen. Inlichtingen omtrent de vooruit zichten van landverhuizers in vreemde landen worden, voor zooveel beschik baar, verstrekt door het Departement van Buitenlandsche Zaken, alhier. Do centrale antirev. kiesvereeniging in het district IJselstein heeft can- didaat gesteld voor de verkiezing in de vacature-Wentink den heoï K. Vink, burgemeester te Lopik, die de candi- datuur heeft aanvaard. De Roomsch- Kath., die gisteren te Utrecht ver gaderden, zullen deze candidatuur steuhen. De centrqje liberale kiesver eeniging heeft, zooals wo reeds meld den, den heer A. Blankesteijn, burge meester van Harmelen, gesteld, die de candidatuur eveneens heeft aange- De Leerplichtwet. Als een bewijs hoe de Leerplichtwet kan werken, meldt Het Centrum, dat te Nieuwerkerk (Duiveland) het onge oorloofd. schoolverzuim van 16 pCt. in 1901 gedaald is tot 0.15 pCt. in 1910. Een dergelijk berichtje zou onge twijfeld met vele andere zijn aan te vullen. De ervaring heeft geleerd, dat, moge de leerplichtwet al eenigen admini stratieven omslag mot zich hebben gebracht en op enkele punten vereen voudiging wenschelijk zijn, haar wer king allerzins heilzaam is gowëest en haar doel niet heeft gemist, zegt het blad. Z, K. H. de Prins, commandeur van de orde van de Johanniters, bracht gistermiddag, vergezeld van den heer Gevaerts van Simonshaven, werkiüees- ter van die orde, oen bezoek aan een paar patiënten in de diaconessenin richting „Bronovo" te 's Gravenhage verpleega vanwege genoemde orde. Z. K. H., die door den di'recteur van „Brovono", ds. Groeneweg, ont vangen en rondgeleid werd, heeft bij deze- 'gelegenheid op de zaal in ge noemde ziekenrichting waar bedoelde patiënten worden verpleegd, de Em- mazaal, ook alle overige patiënten van die zaal zeer vriendelijk toegesproken „Land en Volk" Bchrijft Morsen. De „Standaard" verwacht weinig van de poging der „malcontente" pro- dikanten tot stichting van een nieuwe partij. Van beteekenis wordt dit nooit. „Maar wat de heeren wel kunnen doen. is, door hun invloed als predikant, in 1913 hier een vijftig en daar een dertig stemmen van Rechts naar Links overbrengen on hierdoor nogmaals stil stand in den gang van zakon brengen.' Zoo gingen Leiden, Gorinchem en Kampen teloor in 1905, met geen ander gevolg, „dan dan dat er drie jaren in ons politieke leven letterlijk vermorst zijn, totdat Rechts weer, nu onder Heemskerk, optrad". En wat is er in de drie jaren ge- bourd, die „Rechts" weder aan het be wind is geweest, „nu onder Heems kerk"? Wat anders is er geschied, dan „letterlijk" „morsen" met den tijd? Met den tijd, met onl®leger, met de sociale eischen van het volksleven Dit beroep zal op de „malcontenten' weinig indruk maken. VRÓDAG 3 FEBRUARI. (Slot.) Daarna wordtin stemming gebracht de motie van den heer IJBselstijn om de zaak aan te houden en te ren voyeoren naar de commissie met ver zoek na te gaan de kosten van een plan, waarin is bogrepen de demping van de Turfmarkt. Deze motie wordt aangenomen mot 9 tegen 8 stemmen Vóór do heerenv. d. Roe, Des- -sing, Knuttel, Prince, Kolijn, Neder- horst, Jongenburger, de Jong, IJssel- stijn. Tegen de heerenv. Iterson, Her man, v. Eijk, Muijlwijk, v. d. Torren Jaspers, van Galen, v. d. Velde. De VoorzitterDan kunnen wij dus over eenigen tijd opnieuw beginnen Aan de orde Het voorstel tot stichting van een wachtlokaal voor werklieden aan het Veerstal. De heer Kolijn: M. de V., ik geloof, dat wij dankbaar mogen zijn voor wat in dit voorstel ons wordt gegeven. Wanneer dat wachtlokaal er zal zijn kan men gerust zeggen, dat het voldoet in een lang gevoelde behoefte. Dat aan dc zaak zelf is voorafgegaan een organisatie van be langhebbenden achtikin bijzonderenzin it geval toe te juichen. De exploi tatie van het wachtlokaal zal, gelijk ook in het voorstel wordt gezegd, worden opgedragen aan den Volks bond, die ook op ander» plaat son der gelijke lokalen exploiteert. Nu heb ik voor mij echter slechte één bezwaar en dat is dit. Tot op zekere hoogte wordt voorbijgestreefd, wat bedoeld is. Men heeft gevraagd om een onder dak om in verschillende jaargetijden tegen den invloed van weer en wind ;evrijwaard te zijn. Dat juich ik van ïarte toe. Maar dat onder meer in datzelfde lokaal ook zal kunnen wor den gebruikt bier, dat betreur ik. Ik ;eloof dan ook, dat wij zouden han- lelen in den geest van het ovorgroote deel der menschen die van dat wacht lokaal hopen gebruik te maken, wan neer wij de bepaling maakten, dat Teen bier zal worden geschonken. Ik behoef in den breede niet aan te too- nen, dat het voor de menschen zelf, die daar Y^f^lijf houden, goed is, dat niet in de gelegenheid worden ge steld om te kunnen doen, wat ze op andere plaatsen, vóór ze een wacht lokaal hadden, ook konden doen. Ik geloof, dat we in den geest handelen van de menschen, die ervan zullen gebruik maken, wanneer wij alleen de gelegenheid hun bieden zich te ver- frisschen door niet-spiritualiën. Al uich ik overigens het voorstel van ïarte toe, ik zou er alleen de bepa ling aan wenschen vastgeknoopt te zien, dat in het wachtlokaal geen bier zal worden geschonkenwel koffie, thee, melk, chocolade enz. De Voorzitter: De heorKolijn stelt dus voor te bepalen, dat bij de exploitatie van dat gebouwtje niet mag worden geschonken bier. De heer K o 1 ij n Het kan wellicht van dienst zyn wanneer ik er nog even óón woord van toelichting bij ;eef. Wanneer daar geen bier geschon en wordt, dan zal dat geschieden ik bedoel dat werkelijk in den gunsti- gen zin en heb er geen opzet bij op het oog geheel in overeenstemming met de opvatting van die menschen zelf, van die kolendragers, die in hun organisatie al het mogelijke doon om do arbeiders ook van het biergebruik af te houden. De bedoeling is in hoofdzaak dat de werklui oen onder dak zullen hebben. Bovendien zal dan ook door dat wachtlokaal geen con currentie aan anderen worden aange daan, die in het distilleerbedrijf hun brood vinden. De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel van den heer Kolijn aan genomen met op óén na algemeene Btemmen, die van den heer v. Iterson. Vóór het sluiten der vergadering, vraagt de heer IJsselstijn het woord De heer IJ s s e 1 s t ij n Wanneer ik even het woord verzoek, M. di V dan is dat naar aanleiding van den brand op de Vost. Zooals U bekend is, is door hot flink, doortastend op treden van onzen Directeur der licht fabrieken een groot gevaar voor Gouda afgewofid. l)at is gebeurd, toen de heer Swarüwout de Hoog zoo practisch en flink wist op te treden, toen er gevaar bestond voor den gashouder. De heer Swartwout de Hoog heeft met eigen middelen van de fabriek den brand onder de knie gekregen. Maar M. d. V. toen dat eindelijk het geval was, kwam onze opperbrandmeester, de hoer Koole op het terrein.. En nu vond ik het optreden van den heer Koole feitelijk te veroordeelen. De heer Koole is zeer zeker het hoofd der brandweer en num mer éón daar ter plaatse en nu hadden wy niet anders kunnen verwachten dan dat hij ziin goedkeuring had gehecht aan dat flinke optreden. Maar in plaate van die goedkeuring uit te spreken, is hij hoengegaan en heeft zelfs de straalpijp uit de hand gerukt van den blusscher en dien op straat geworpen onder het publiek. Een dergelijk op treden, M. d. V., is in mijn oog te ver oordeelen. Het publiek, dat aanwezig was, waaronder ook een lid van den Raad, betuigde algemeen zijn afkeu ring daarover. Ik wil deze zaak hier ter sprake brengen, omdat ik het zoo treurig vind, dat we daaruit moeten opmaken, dat er tusschen twee hoofd ambtenaren der gemeente ongewensch- to verhoudingen bestaan, waarby de Gemeentebelangen niet gebaat zijn, Het is daarom, M.. d. V., dat ik be leefd Uw tusschenkomst inroep om te bewerken, dat er voortaan tusschen die beide hoofdambtenaren een betere verhouding zij dan er op het oogen- blik blijkt te bestaan. De Voorzitter: Ik zal waar dat hier in 't openbaar geschiedt, niet zoo uitvoerig antwoorden op hetgeen de heer IJsselstijn heeft gezegd als ik dat anders wellicht zou doen. Ik wil U alleen zeggen, dat mij die gebeurtenis. nadat zij heeft plaate gehad, is mede gedeeld. Ik heb daarna eea persoonlijk onderzoek ingesteld, ook bij de politie, die tegenwoordig was. En op grond van dat onderzoek ontken ik, dat de houding van den heer Koole te veroor deelen is geweest. Dat ontken ik be slist. De heer Koole is daar absoluut genegeerd in zijn kwaliteit van opper- irandmeester. Er is bij herhaling ge handeld in strijd ,piet de lastgevingen van den heer Koole. Toen heeft de heer Koole om zijn orders te handhaven geen anderen uitrweg gezien dan te handelen, zooals hij gehaijdeld heeft. Wanneer er iemand moest afgekeurd worden, is het niet geweest de heer Koole. Dat kan ik U verzekeren op grond van de rapporten die bij mij o.a. door de politie zijn ingediend. Wat betreft het slot van de woorden van den heer IJsselstijn, geef ik hem gaar ne de verzekering, dat, wanneer tus schen hoofdambtenaren der Gemeente de verstandhouding te wenschen over laat, ook door «mij al het mogelijke zal worden gedaan om te verbeteren, waar dat doenlijk is. Do heer IJ s s e 1 s t ij n M. d. V., ik hoop niets liever dan dat U gelijk hebt, maar zoolang ik weet, dat mijn bron nen minstens even goed zijn als de Uwe, geef ik U niet toe, dat ik een verkeerd e voorstelling van de zaak heb gegeven. Mijn bronnen zijn zoo juist, dat het bij mij vaststaat als een paal boven water, dat de toedracht der zaak geweest is, zooals ik haar heb geschetst. 'De heer Swartwout de Hoog heeftin ieder geval den brand onder de knie gekregen voor de heer Koole op het terrein tegenwoordig was. En dan vind ik het, onverschillig wie men is, een daad, die door een man van karakter verricht moet worden, om, wanneer men ziet, dat zoo iets heeft plaats gevonden, daarvoor zijn dankbaarheid te betuigen. Nu is het best mogelijk, dat er allerlei kleine dingen zijn bijge komen dit -blijkt de hoofdzaak. Het doet mij deijken aan iemand, die 3 of 4 kinderen juit een brandend perceel heeft gehaald en daarna door de politie in een sloot wordt geworpen. De heer de Jong: M. d. V., ik wou even zeggen, dat ik tegenwoordig ben geweest bij hetgeen de hr. IJsselstijn verteld heeft. De heer Koole heeft een opvliegond karakter. De eene mensch heeft dat en de ander nietdie is wat zachter van aard. Maar het ging hier toch wel wat ver. Ik heb het bijge woond, dat dé heer Swartwout do Hoog van binnen kwam en zeiEr moet wat water zijn." Toon heb ik gewenkt aan Gonda, dat hij water zou geven. Toen is de heer Koole gekomen. Een man van de gasfabriek, die de straal pijp in do hand had heeft hy beetgeno men en op zij gegooid ik heb er ook nog van geprofiteerd, want ik kreeg een grooten straal water op mijn rug. Het is werkelijk de waarheid, wat ik zeg. Ik heb geen enkele reden om hier den heer Koole achteruit te zetten, maar wat ik gezien heb, moet ik be kennen. Als hij, nadat hij gekomen was, even naar den heer Swartwout de Hoog was gegaan en gezegd had „Ik ben er nu, laat de zaak nu maar aan mij over, ik dank u voor uw hulp," dan was alles klaar geweest. Maar het optreden, waarmede de heer Koole nu is geko men, dat was toch hoelemaal niet ur gent. Iets dergelijks heb ik gezien van den heer Koole bij den brand van Goedewaagen. Toen heb ik ook gezien, dat hij een man, die zijn best niet deed naar den zin van den heer Koole, beet pakte en op den grond wierp. Ik geloof daarom, dat mijnheer Koole voortaan verstandig zal doen als hij een beetje kalmer optreedt. De Voorzitter: Ik zal met den meesten ernst de zaak nog eens onder zoeken en geef u de verzekering, dat wanneer er aanleiding is tot afkeuring door mij zal worden afgekeurd. De heer de Jong: De heer Bok hoven is er odk bij geweest! De heer Knuttel: M. de V., het spijt mij, dat u in dezen geest gespro ken hebt. Ik heb ook in alle kalmte onderzoek naar de zaak gedaan en er verschillende menschen, ooggetuigen, over gesproken, maar ik geef u de verzekering, dat jjf van niemand de voorstelling heb gehoord, die u op het oogenblik ervan geeft. U is beslist verkeerd ingelicht. U is er niet bij geweest; ik trouwens ook niet. Maar u hebt het van twee of drie kanten en ik van vele kanten en dan verze ker ik u, dat onze opperbrandmeester bij dien brand aan do Vest verkeerd is opgetreden. Hij was misschien wat zenuwachtig of wat driftig, maar dat neemt niet weg, dat zyn optreden af te keuren blijft. Stel u eens voor, M. de V., dat de brand van uit de gas fabriek niet was gebluschtHet huis stond op een afstand van 5 a 6 M. van den kleinen gashouderWanneer de directeur der gasfabriek niet was opgetreden, dan had een allerverschrik kelijkst ongeluk kunnen plaatshebben. Wanneer de heer Koole (dat hij kwam toen de brand al zoowat gebluscht was, kon hij natuurlijk niet helpen) bij zijn komst naar den directeur was gegaan en gezegd had: „Hier ben ik; vk ben opperbrandmeester en zal dus de leiding van het blusschingswerk maar overnemen", dan had hij correct gehandeld en was alles kalm afgeloo- pen. Maar nu moest er een slang worden afgeschroefd en een andere aangeschroefd. Die moest worden aan geschroefd op de stad. Wanneer men vijf minuten langer gespoten had, had de stad geen water behoeven te geven. Daarbij is de heer Koole beslist ver keerd opgetreden Hij heeft verkeerd ehandeld. Het spijt mij, dat u ver teerd is ingelicht. Als u een uitgebrei der onderzoek had ingesteld, zoudt u wel tot een andere conclusie gekomen zijn. Ik hoop, dat u de zaak nog eens zult willen onderzoeken, en don schul dige eens zult onder handen nemen. De Voorzitter: Ik heb die toe- zegging reeds gedaan, maar wil haar gaarne herhalen. j*>* De heer IJ s s e 1 s t ij n M. de V., ik wil er dan nog dit aan toevoegen. Wij hebben nu een en ander van ver schillende kanten gehoord. Ik heb het ook gehoord van dep heer Bokhoven ook Jat is een goede bron. De heer Bokhoven heeft het mij verteld en heeft hetzelfde ook aan u verteld. De V oorzitter: Zeker, naar aanleiding daarvan .heb ik de zaak ook onderzocht. De heer IJ s s e 1 s t ij n Dus de bron van den heer Bokhoven bleek u niet geloofwaardig toe De Voorzitter: Ik ben gewoon, wanneer er een beschuldiging wordt, uitgesproken, ook den beschuldigde te hooren. Mag ik achten, dat thans deze zaak afgeloopen is? Zoo ja niets meer aan de orde zijnde, sluit ik dan de vergadering. (De Voorzitter sluit de vergadering te ongeveer 5 uur. De door von Soxhlet aangetoonde en door Wagner niet weerlegde knoeie rijen in diens onderzoekingsresultaten geven de vereeniging aanleiding iedere relatie met Wagner af te breken en hem voor altijd uit de vereeniging te sluiten." Dit besluit laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Te Zegwaard (Z.-H.) is Zaterdag nacht de woning van Kruining afge brand. Van de inboedel is niets ge red. De bewoners konden met groote moeite vluchten. Alles is verzekerd. De oorzaak is niet bekend. Gisteravond had op het stationsem placement te Apeldoorn een droevig ongeluk plaats. Door den laatston trein van uit Amsterdam is den 23- jarigen loodgietersknecht H. v. d. B. het hoofd «.fgerelen. Gevonden goudstukken. Men herinnert zich, dat de arbeider A. Kempenaars, terwijl hij in dienst van den pachter G. van Tilburg struiken rooide, een keulsch potje vond, gevuld mei 200 goudstukken. De helft was voor den vinder en de rest voor den eigenaar van den grond (de diaconie). De pachter zelf had geen recht en zoodoende kwam hot, dat hij Kempe naars voor zijn helft op goed geluk af f 200 bood, welke lcoop door Kem penaars werd aangenomen. Door den beheerder der Diaconie goederen, den heer A. Heerma van Voss, werden alle stukken bij den directeur van het Ned. Penningkabinet te Den Haag gedeponeerd, ten einde de juiste waarde te laten schatten. Men meent te weten, dat de totale waarde, zoowel in goud als wat de zeldzaamheid van sommige stukken betreft, de f 1500 wel zal overschrijden. Voor den vinder K. zal dit ook niet onverschillig zijn, schrijft De Tijd, daar hij van de waarde boven de f 200, die hij reeds heeft verkregen, nog een aanzienlijke portie zal krijgen. Uit de Duitsche kaliwereld. De door prof. von Soxhlet tegen het kalisyndicaat en tegen Prof. Wag ner te Darmstadt aangevoerde beschul digingen, in een vorig nummer reeds vermeld, hebben voor laatstgenoemde reedB een ernstig gevolg gehad. Prof. von Soxhlet heeft in het „Berliner Tageblatt" nog eens duidelijk en zeer uitvoerig zijne bezwaren uiteengezet. Thans lezen wij in een Duitsch vak blad, dat de vereeniging van Duitsche landbouwproefstations het volgende besluit genomen heeft„De beschul digingen, door Prof. von Soxhlet tegen Prof. Wagner aangebracht, zijn de ernstigste, die jegens een leider Van een proefstation kunnen worden geuit. Prof. Wagner heeft zich noch door middel van eene openbare aanklacht, noch op andere wijze trachten te ver weren. Toen de voorzitter der veree niging dit van Prof. Wagner eischte, legde deze zyn lidmaatschap neer. Door de directie der Maatschappij van Scheepsbouw- en Werktuigkunde te' Feyenoord is'aan den burgemeester van Rotterdam ter hand gesteld een bedrage van f250, ter verdeeling onder het personeel der gemeentelyke en vrijwillige brandweer als erkenning van de goede diensten, verleend bij den jongsten brand op 17 Januari jl. Van welingelichte zijde vorneeemt de N. R. Ct., dat het in de bedoeling ligt bij ruw weder de onderweg zijnde nachtboot der maatschappij Zeeland draadloos order te geven naar Queens- borough te varen inpiaats van naar het nieuwe eindpunt Folkestone. Vermoedelijk ten gevolge van den hevigen windstoot viel Zaterdagoch tend een 18-jarige loodgieter van het dak van een, in aanbouw zijnd per ceel in de Nic. Maesaftraat. De man was onmiddelijk dood. Te Etten (N.-Br.) is Vrijdagavond de woning van Kools in de Doelen afgebrand. De bewoners kondon nau welijks het lijf bergen. Verzekering dekt de schade. Gisteren is bij de politie te Amster dam wederom valsch geld gedeponeerd en wel twee valsche guldens, een val sch kwartje en vier valsche dubbelt jes, hetwelk door personeel van de gemeentetram in betaling was ontvan gen. De directie van de Maatschappij „Zeebad Scheveningen" deelt mede, dat zij in verband met de hangende onderhandelingen tusschen het Phil- harmonisch Orkest en het gemeente bestuur van Berlijn, met genoemd orkest is overeengekomen, dat de con certen dit jaar in plaate van 1 Juni tot 1 October, van 16 Juni tot 15 September zullen worden gegeven, terwijl tusschen 1 en 16 Juni ver schillende concerten van andere or kesten zooveel mogelijk op het terras zullen plaate vinden. Gisteren is te Londen een Neder lander, een bakker, wegens verwaar- loozing van zijn vaderplichten, tot een maand dwangarbeid veroordeeld en tot uitzetting uit hot land. Dat is de eerste Nederlander, die volgens de bepalingen der Aliens Act. zal wor den uitgezet. Men schrijft ons uit Werkendam: Vrijdagmorgen passeerde aan de Noordzijde der rivier de Merwede, tegenover Werkendam, een sleepboot met drie schepen. Door onbekende oorzaak geraakte de knecht van het voorste schip te water. Door het hulp geroep aandachtig gemaakt, sprongen de schipper en de knecht van het tweede schip in de boot die achter dat schip hing en trachtten hulp te verleenen, maar in hun ijver om te redden letten zij niet op het derde schip, zoodat zij voor het schip kwa men en door den stroom er onder geraakten. De schipper kwam aan de achterzijde weer boven, maar den knecht zag men niet meer, terwijl ook de persoon, voor wien dit alles in het werk was gesteld, in de diepte was verdwenen, zoodat twee men- schenlevens te betreuren zijn. De eene knecht behoorde te Slie- drecht, de andere te Hoogeveen thuis. ('s-H. Ct.) De ontploffing aan de Hembrug. Zaterdagmiddag omstreek half twee is aan de munitiefabriek, afdeeling vuurwerkerij een ernstig ongeluk ge beurd. Terwijl men bezig was met het vullen van slaghoedjes, een werk, dat dagelijks geschiedt, ontplofte door een tot nu toe onbekende oorzaak een een gedeelte slagaas, waardoor de sergeant-majoor H. de Ruyter dadelijk werd gedood. De bij hem aanwezige werkman J« van Horst is zeer zwaar gewond, doch op heden is zijn toestand nog vrij gunstig. Hij is per brancard naar zyne wo ning te Zaandam vervoerd. De overleden sergeant-majoor, die ook aldaar woonde, is daarheen ge bracht in den namiddag. De ontploffiing heeft eenige sohade aan werktuigen te weeg gebraoht. Door het droevige ongeluk heerschte or, volgens het Nws., zooals men be grijpen kan groote verslagenheid onder allen, die op deze afdeeling der fa briek werken. Het Hbid vernoemt nader: De toestand van den werkman Van der Horst is tamelijk bevredigend. De wonden van het hoofd zyn niet van ernstigen aard, echter klaagt hij over pijn in de borst, zoodat de mogelijk heid van inwendige kwetsuren niet is uitgesloten. Naar het schijnt is ook hij door een stuk van de machine ge troffen. Men vond hem na het onge val bewusteloos op den grond liggen van het gebeur de herinnert bij zich niets. Gedurende drie jaar had de vulling der slaghoedjes op dezelfde wijze plaats gehad, zonder dat ooit eenig ongeval daarbij plaats greep. Even nadat de sergeant-majoor die de sas afweegt, den werkman een hoeveelheid had gegeven voor het vullen der hoedjes, die in een schuinafloopendo koperen bak wordt gedaan, had de ontplof fing door tot nog toe onbekende oor zaak plaats. Sergeant-majoor De Ruyter kreeg een der beide liniaalvormige koperen roederen die op de bak liggen en bij het vullen gebruikt worden, met de punt in de borst, waardoor dit li chaamsdeel geheel werd opengereten. Vermoedelijk is gelijktijdig Van dèr Horst door de andere roede getroffen en heeft ook hij deze tegen de borst gekregen, doch naar verondersteld wordt niet met de punt, doch met den platten kant. In het gebouw bevonden zich op het oogenblik, dat het ongeluk plaats had tien personende acht overigen ondervonden geene het minste letsel. Van het gebonw zelf werden eenige ruiten gebroken. Van der Horst geeft een vrouw en drie kinderenDe Ruyter, die ook gehuwd was, laat alleen een vrouw achter. Gouda, 20 Februari 1911. Nationalen Dambond. Groepen wedstrijd 19 Februari 1911, Gouda on Waddinxveen. Groep A. 1 2 3 4 5 6 7 8 Tot J. H. Vernet 0 1 '2 2 2 J. de Jong 2 2 2 0 J. Roelofs 0 1 0 2 C. Breedijk 1 0 1 2 1 O. W. d. Hoed 0 2 2 0 1 A. v. Eeuwen 0 0 1 Zwart, (pseud) Alb. Tol 0 1 Groep B. P. Herfst Hpz. 0 2 2 2- 2 H. den Boon 2 2 0 0 J. Zielstra 0 0 1 A. Breedyk 0 0 2 0 W. Roelofs A. Blonk A. F. C. Nolte 0 2 1 2 W. Dogteronii 0 2 2 0 Groep C. P. Broer 0 0 2 0 1 0 M d.RooijAz. 2 0 2 0 0 C. van Eyk 2 2 2 2 2 0 Jac. Jansz. ps. 0 2 J. A. Broer 0 2 0 C. P. Backers 2 0 0 0 0 2 2 Th. van Rijn I 2 0 2 0 2 C. Slegt 2 2 2 0 0 Groep D. L. Barreveld 0 2 2 A. v. d. Bijl 2 2 2 A. Slegfc 0 0 L. S. Cats. 0 0 Bij de politie is aangifte gedaan van de vermissing van een dekkleed uit een schuit liggende in de Steijn- kade, en van de ontvreemding van een bakje met geld uit een winkel alhier. Gisterenmiddag werden op heeter- daad betrapt, twee van de bekende boefjes, die in de goederenloods op het Staatsspoorstation, hadden inge broken. De politie stelt een onder soek in. De Goudsche Athletiek en Gymnas- tiek-Vereeniging „Krachtsport" gaf Zaterdagavond in de zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Genoegen" voor een groot aantal bezoekers een uit voering. Het programma bevatte ver schillende nummers gymnastiek en athletiek, welke zeer goed afgewerkt en door publiek zeer op prijs werden gesteld. Ter afwisseling werden eenige voor drachten en muzieknummers ten beste gegeven, en den avond werd besloten met een geanimeerd bal Goüderak. De heer M. van Dorp Pzn. alhier is door den heer Commis saris der Koningin benoemd tot lid van het College van Zetters, vacature van Schieveen. De heer W. Ooms alhier is be noemd tot schatter van de huurwaarden voor de personeele belasting in 1911. Stolwijk. Door den bouwkundige Tijan werd Zaterdag aanbesteed Het bouwen van een bouwmans woning, daaronder niet begrepen het leveren van ijzerwerk, voor den heer A. de Jong. Voor het Timmerwerk werd inge schreven door J. van Dam voor f 3795,P. Hoogendoorn voor f 3580,— en J. Vajk on C. Middelkoop te Gouda voor f3514, Voor het metselwerk werd inge schreven door J. de Vreugt voor f 3143,C. Koot voor f 3025,J. van Dam voor f 2845,G. van Dam voor f2839.—. Voor het schilderwerk werd inge schreven door van der Vlist voor f 359.— en Romijn voor f 357. Lood en zinkwerk, Seton voor f 154.en H. J. Rabouw voor f 135.16. In massa wercï nog ingeschreven door J. Valk en C. Middelkoop voor f6671.-. Komische Kinder-Operette. Gisteren (Zondag)middag waren wij in de gelegenheid bij te wonen de opvoering van de komische Operette „Prinses Witje", muziek van Victor Hollander, in de zaal Kunstmin van de sociëteit „Ons Genoegen". Onder leiding van Mevrouw N. C. Hopman Kwast werd deze Operette gegeven door een jonge-dames- en kinderkoor uit Amsterdam. Waarlijk, wij hebben ons goed geamuseerd, en het is ten zeerste te bejammeren, dat do zaal niet boter bezet was. Deze operette is vooral een koorwerk. Solo's, duet ten, enz. komen er zed?" weinig in voor. Met veel animo en zuiver wer den de aardige wijsjos door het koor gezongen. Prinses Blanchette, of „Witje", zoo als zij ziclizelvo noemt, heeft de titel rol heel aardig vervuld. Met een kleine uitzondering is deze geheel een spreekrol. Trouwens bijna alle hoofd figuren hadden weinig te zingen. Prin ses Witje kweet zich dapper van haar taakhetgeen zij had te zeggen, heeft zij duidelijk en beschaafd gesproken. Ditzelfde geldt ook en vooral van Dolf. Met duidelijke stem en heel aardige gebaren werd deze aardige jongensrol weergegeven. Ook de jonge dame, die de andere jongensrol, Wolf, voor haar rekening had, kweet zich zeer goed van haar taak. Het was vooral deze rol, die ook als zangrol niet zonder betee kenis was. Zij heeft haar beide liede ren, in het eerste en derde bedrijf, zeer goed gezongen. Van de andere perso nen traden vooral eenigszins op den voorgrond de dansmeester Polka en Madame ftilence, de kostschoolhoude- res. Zij ook hebben zich dapper ge weerd. De verschillende scènes met de kostschoolmeisjes hadden werkelijk succes. Ook barones Antiekje of „Oud je", zooals Prinses Witje haar noemt, en de oude boerin Vrouw Holkert, werden heel aardig weergegeven. De actie viel over het algemeen te prijzen, in aanmerking genomen na tuurlijk, dat men hier heeft te doen met jeugdige executanten. Sommige koren hadden wij ons echter wat le vendiger voorgesteld. By enkele scènes in het le bedrijf en bij die met dans meester Polka werkte het koor wel mee, doch meestal was het te stijf. Wij constateerden wel, in vergelijking met een vorige maal, toen Mevrouw Hopman met een operette hier is ge weest, vooruitgang bij de actie der koren, maar toch zouden wij gaarne hebben gezien, dat er niet alleen werd gezongen, maar ook gespeeld. De opgewekte muziek toch leende zich uitstekend tot wat meer bewegelijk heid bij de koristjes. De dansen in het 2e en 3e bedrijf werden heel aardig uitgevoerd. De costumes waren in een woord keurig, zoodat het ook in dit opzicht een lust was de aardige tooneeltjes gade te slaan. Onder de kalme, maar energieke lei ding van Mevr. HopmanKwast is de vertooning vlot van stapel geloo- pen. De accompagnateur, de heer Ge rard Hopman, heeft zich uitstekend en bescheiden van zijn taak gekweten. Verschillende omstandigheden kun nen misschien ter verontschuldiging strekken, dat het publiek'niet talrij ker is opgekomen, want een weinig meer waardeering van de zijde van onze Goudsche medeburgers hadden Mevr. Hopman —Kwasten haar wakker koor wel verdiend. VAN DEN 19 FEBR. 1911. Staatsleeniiiten. Ned. Gert. Werkelijke Schuld 3 pet. Ooatenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Rusische Obl. Seriën 340-350 No. 22?6- 10000 5 pet. Id.Obl. (Gr. Russische Spwmii.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obl. 6e Emissie 4 pet, Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Id. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. lUnk en C red let-Instel- ltugen. Ned. Bankaandeelen luriiistr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting «XtJR'fi1"11!? Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert,. v. Gew. Aand. Kol rediet lusfell en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. .Tav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijen Ketaboért" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Onüerii. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart MOeii. Ned .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Oudcrnem ingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand'. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmrj. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand!. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theri*-Re- Prolongatie 3'/a pCt. Amerikanen zeer lusteloos, nationale staatsfondsen stil, later eenigszins stijgende, culturen stil, tabbakken meerendeels onveranderd, petroleums over het algemeen beter, mynen, stil en lusteloos. Vorige koers- koer» van heden H7"/.s 937/g 93i,/ts M'/8 99'/. 99»/, 87'/, 93'/, 88'/, 88'/, 4»/, 104'/g 88';,, 58'/,, 210',, r'B:'/8 66"/,, 79 26 26»/, 80'/» 80'»/,, 208 296 189'/, 208',, 190»;» 180'/, 181 900 96'/, 95"'„s 154 153'/, 479»/ 175 457'; 171' 170 117'/ u'/i. 110"/ 109'/, 72»/, 72 79 4"/,» 10'/, 10 78»/, 88 68'/, 207 f140.— 208»/, 98'/, 31'/, 32 177'/, 17 179'/, 106'/, 159'/, Moord van den adsistent Arnold. Omtrent deze aangelegenheid, tee kent de „Deli Crt." het volgende aan Bij den heer Von Rittersberg, ad ministrateur der onderneming Silau Toewa, toebehoorend aan het Asahan Syndicaat, die te Medan vertoefde, kwam een telegram in, dat zijn ad sistent Arnold dien dag door een Ja vaan met messteken was afgemaakt. De dader is gevat. J De heer Rittersberg meeft zich ter stond met den heer Raab, directeur van het Asahan Syndicaat, per auto naar de onderneming begeven. Bijzonderheden omtrent den moord ontbreken. Het* slachtoffer, do heer Arnold, eon Amboneesch Christen, was vroeger te^Medan werkzaam by de Electriciteit Maatschappij „Medan" en stond daar verre van gunstig bekend, zoowel om zijn karaktereigenschappen als om zijn bekwaamheden. Dit feit geeft steun aan het vermoeden, dat le moord geen uitvloeisel is van de verslapte tucht op de ondernomingen en niet kan worden vergeleken met de aanslagen, in don laat sten tijd op adsistenten gepleegd. Intusschen zullen we ons oordeel dienen op te schorten tot nadere be richten ons hebben bereikt. Voor den Goudschen Voetbalbond speelde gisteren Excelsior tegen Voor waarts 11 te Schoonhoven en won slechte met 3—1. Voor de wedstryden OlympiaWil- holmina (Schoonhoven) en 1). V. S. II (Alfen)Sparta (Haastrecht) werden de terroinon afgekeurd. In de N. V. B. west. 3e kl. b werd slechte gospeold Sportman (loeiden) tegen Grenadiors en Jagers te 's-Gravenhago, welke wedstrijd Sportman niotAV -1 won I). O. 8. (Utrecht)iffltecho V. C., terrein afgekourd. Xerxes uit Rottordnm speelde in de bekerwedstrijden tegen de le kl.-club „Hercules" te utrecht en won met 2 1 T. O. P. speelde gisteren in oon „friondly-game" togen „W. F. C." te Woerden, eindstand 0—0. Het begluur van de openbare leeszaal en bibliotheek te Hilversum vraagt den raad een jaarlijkscho sub sidie van f1200, daar de Rijkssubsidie van f 1200 alleen gehandhaafd wordt als do gemeente gelijk bedrag geoft. Wij hebben gemold, dat Rusland China een nota zond, die den vorm had van een ultimatum. Thans wordt uit Peking gemeld, dat China heden zal antwoorden op de 6 ié de Russi sche nota vervatte jiunten. Vormoodolijk zal hot do gegrond heid van sommigo klachten niet erken nen, weor andere als gerechtvaardigd beschouwon, bv. die, betreffende tie exterritorialitoiterochton. Gok erkent hot hot recht, dat Rusland heeft, con sulaten in het leven te roepen, wan neer deze voor handelsbetrekkingen noodzakelijk zullen blijken te zijn. Tot nu toe is dit echter nog niet het geval. Ton slotte verklaart. China dat het getrouw blijft aan de grondslagen van het traetaat en geen uitbreiding daar van wonschthet blijft verzoenings gezind en betreurt de verandering die in de Russische politiek hooft plaats gehad. De Portugeesche ex-ministers José Azereds en Joa Consinhi zijn om politieke redenen uit het land ver bannen. Te Djeddak zijn twee Restge vallen, waarvan een mot doodelijken afloop, voorgekomen. Van do electrische stroomlevering door Delft aan naburige gemeenten zal niet veel komen. Reeds besloot Overschie te betrekken van Rotterdam, terwijl Schiedam en Vlaardingen oor dealen, dat als eenmaal de Hook van Holland bij Rotterdam zal ziin gevoegd, zij beter van Rotterdam kunnen be trekken. In Maassluis is nog gedu rende 10 jaar een gasconcessie en de overblijvende gemeenten Maasland en Schipluiden vormen geen loonend af- Gisterenavond omstreeks half zeven word brand ontdekt in een schoenenmagazijn aan den Niouwon- dijk te Amsterdam. Bij de komst der brandweer bleek het vuur door onbe kende oorzaak en terwijl niemand aanwezig was, te zijn ontstaan op een stelling in den winkel, waarop doozen met schoenen stonden. De schade aan het perceel is gering, die aan den winkelvoorraad echter groot. De Minister van Oorlog de heer Colijn heeft hedenochtend met de hem op zijn inspectiereis vergezellende of ficieren per Holl. spoor ten 7.42 de residentie verlaten, zich allereerst be gevende naar Vlissingen. Het comité tot beperking der vivisectie, het bestuur van den Ned. Bond tot bestrijding der vivisectie en het Hoofdbestuur van do Ned. Ver. tot bescherming van dieren hebben zich tot H. M. do Koningin gewend mot een request, waarin zij H. M ver zoeken zoo spoedig als doenlijk is aan de Tweede Kamer een ontwerp van Wet to willen inzonden, dat de ge- wenschte waarborg ter vermindering van het lijden der dieren bevat. Door ruim 1000 ingezetenen van Wageningen is een adres gericht aan do Tweode Kamer, waarin instem ming betuigd aan het adres van den Raad aldaar, inzake do Rijks Land bouwschool, en verklaard, dat ook zij de voorkeur geven aan hot blijvend bezit dor Rijks Hoogere Land Tuin en Boschbouwsdhool boven de Ryks- Ijandboujvschool. Voorts wordt do hoop uitgesproken op krachtige uitbreiding der R. H. L. T. en Boschbouwschooi en verheffing dezer tot Landbouwhoogeschool. Do Logoreommissio. De Staatscommissie voor legoraan- gelegenliedon zal a.s. Maandag weel een vergadering houden. Volgons de jongste berichten is do toestand van den Commissaris dor koningin in Zuid-IIolland, Mr. Patijn, niet zoo gunstig als de vorige wook. De vereonigdo bijoonkomsten van socialistische Kamerleden uit België en Nederland over de kustverdediging zullen Maandag 27 dezer aanvangen. Aardschokken in Italië. Tolegrammon brengen berichten van aardschokken uit verschillendo doelen van Italië. Te Forli bekwamen tal van huizen scheuren, en schoorsteonen stortten naar omlaag, waardoor twee personen werden gewond. Ook te Faonza, Venetië, Hiona Flo rence, Hpezzia, Ravenna Riwirti wer den aardschokken gevoeld. Uit Rome wordt geseind dat in de nabijheid van Trocadero ten gevolge der aardbeving nog een huis is inge stort en vijf personen zijn gewond. Ook op den Balkan hooft een aard beving plaate gehad. Berichten uit Monastir spreken van vernieling van alle huizen en van gekwetsten. Ontploffing in do Staats- m ij n. In do mijn „Oranje-Nassau" te Heerlen hooft een dynamiet-ontplofüng plaats gehad. Een lading ontplofte te vroeg, waarhij twee werklieden werden gedood en twee zwaar gewond. In (lezelfdt mijn is nog oen werkman door afvallend gesteente zwaar gekwetst. van het Koninklijk Moteriologisch Instituut 14* DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.6 te Corima; laagste stand 739.1 te Bodo. Verwachting tot, den avond van 20 Febr.: Aanvankelijk krachtige tot storm achtige westelijke tot noordwestelijke wind, met regen- of hagelbuien, later krimpende en tijdelijk afnemende wind tijdelijk opklarend, overdag zachter' VAN lot zeer lage prjjzen. Aanbevelend Maandag ao Februnri 1911. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwaliteit 40, ae 35 en 3e 30 ct. per halt KG. Vette kalveren redel. aanvoer ie kwa liteit 3a, ae 39 en 3e 25 ct.per half KG. Vette varkens redel. aanvoer, iste kw. 27, ade kw. 26, 3de kw. 23 cent per half K G. Schapen weinig aangevoerd. De handel was in vet vee, kalveren schapen en lammeren pnjsho idend. Var kens werden vlug verkocht.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2