Opruiming Buitenlandsch Nieuws. Bin.: Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Officieele Prijscourant Veemarkt te Rotterdam. - - - - - - Ingezonden. Telegrafisch Weerbericht IE3 ©lterij en D. SAMSOM. verdrag aan het langste eind trok. Het zou dan ook geen wonder zijn, als China zich van ait tractaat dat om de 10 jaar hernieuwd moet worden, zou willen ontdoen, maar natuurlijk, Rusland, dat de macht heeft, zal het nog achterlijke Hemelsche Rijk wel dwingen nog gunstiger bepalingen goed te keuren. Het zou het misschien wel graag tot een militaire betooging zien komen, om daardoor het Ili-ge- west blijvend te kunnen bezetten. En China behoeft geen hoop te hebben op tusschenkomst van welk land ook. Met Japan heeft Rusland kort geleden een verdrag gesloten^ waarbij het Land van de opgaande zon aan Rusland de vrije hand liet in Mongolië. Mot Engeland en Frankrijk is Rus land verbonden door zijn Entente, slechts van Amerika zou iets te wach ten zijn, maar ook hierop schijnt wei nig kans. Eveneens zal er van een internationale scheidsrechterlijke be slissing geen sprake zijn. De vrede vorst, Czaar Nicolaas, beslist zijn zaken liever met den knoet. In Denemarken is eenigen tijd ge leden een strijd tegen de ridderorden gestreden. Thans maken zich de ra dicale en sociaal-democratische Rijks- daggroepen in Zweden op, om ook daar de lintjes te doen verdwijnen. Dezer dagen is in de Tweede Kamer door den afgevaardigde Erikson als vertegenwoordiger der genoemde par tijen een voorstel gedaan om den Zweedschen Koning te verzoeken de instelling der orden af te schaffen en van Jiet recht der Kroon orden en titels te verleenen, afstand te doen. Dat zal vooral in Zweden, waar het orde- en titelwezen diep is doorge drongen, veel tegenstand ondervinden. In de toelichting verklaarde de voor steller, dat de ridderorden een ge vaarlijk middel ter bevordering van corruptie zijn. Er zijn altijd men- schen, ydel genoeg om zich zelfs voor geld een lintje te koopen of, om er voor in aanmerking te komen, voor den drager der Kroon te kruipen, wat ook op dien slechts nadeelig kan werken. In Griekenland liepen in den laat- sten tijd geruchten dat Venizelos, de minister-president, de Nationale Ver gadering wou ontbinden en naar een dictatuur streefde. Thans heeft de minister-president in de Nationale Vergadering een besliste tegenspraak gegeven. In dezelfde zitting verklaarde hij dat de Regeoiïng wenschte, dat de Vergadering haar werkzaamheid zou bespoedigen om zoo mogelijk een geheelen wetgevenden arbeid, inbe grepen de grondwetsherziening te doen afloopen. Scandinavië. Orden en titels. Ook in Zweden org&niseeren de radicale en sociaal-democratische afge vaardigden in den Rijksdag een cam pagne tegen titels en ridderorden. Dezer dagen stelde namens deze groe pen de afgevaardigde Erikson in de Tweede Kamer voor den koning te verzoeken de ridderorden af teBcnaf- fen en het recht op het verleenen van titels en orders op te geven. In de toelichting verklaarde de voor steller, dat de ridderorden een ge vaarlijk middel ter bevordering van coruptie ziin. Het voorstel zal hog in behandeling moeten komen. Düitschland. Te Nauen bij Spandau is Zaterdag het torontje van het gemeentehuis in gestort, tijdens een Gemeenteraads zitting. Er hadden geen persoonlyke ongelukken plaats. Een reusachtig abattoir. In Dresden is een abattoir geopend, dat als het grootste en best ingerichte abattoir ter wereld beschouwd mag worden. Het staat op een afzonderlijk eiland en bevat een complex van 64 gebouwen. Aan dit abattoir werd een som van 17 millioen mark ten kosto In den Landdag van het vorsten dom Schwarzburg-Sondershausen heeft een niet onaardige beraadslaging plaats gehad naar aanleiding van een voor stel tot het heffen van belasting op melkerijen. Als vertegenwoordiger van de Vor- stolijke Regeering heeft Staatsraad Von Neffe daar een krachtig woord van protest doen hooren tegen de wijze, waarop tot dusverre groot- frondbezitters in de belastingen wor- en aangeslagen. Zij worden door de belastingen niet in die mate getroffen, als wenschelijk ware, meende de heer v. Neffe. Hierin moet verandering gebraoht worden en de Regeering moet zich ten doel stellen bij de a. s. reorganisatie van de wet op de in komstenbelasting middelen en wegen te vinden om te komen tot een recht vaardiger belastingaanslag van de grootgrondbezitters. Zou voor Düitschland de-victorie" in Sondershousen beginnen Oostenrijk-Honoabije. Volgens de berichten van Zaterdag breidt bot lijdelijk verzet van hetstaats- personeel te Triest zich uit. De post verzendingen ondervinden, tot groot ongerief van het publiek, veel vertra ging. Het telegraaf ver keer gaat op de drukke lijnen zeer langzaam; op de lijnen die minder druk zijn, schikt het nog al. Op de douane-kantoren wordt het lijdelyk verzet door het geheele personeel met de grootste consequen tie toegepast. Op de staatsspoorwegen wordt nog het best gewerkt, maar de vertragingen in de douanekantoren en elders zullen op den duur haar invloed ook op het verkeer op de staats spoorwegen doen gevoelen. De openbare meening kant zich, wegens de schade die handel en be drijf ondervinden, steeds scherper tegen het lijdelijk verzet. Men verwacht niet, dat de regeering zal toegeven. Latere berichten melden dat ook het personeel van de rechterlijke macht, dat van de stadhouderij en van het loodswezen zich bij het lijdelijk verzet hebben aangesloten. De toestand wordt steeds moeielijker. Door den storm, die Vrijdag en Zaterdag te Weenen gewoed heeft, moeten meer dan honderd personen ernstig gewond zijn. Vele rijtuigen werden omgeworpen, waardoor het verkeer herhaaldelijk belemmerd werd. Amerika. Gemaskerde roovers hebben een sneltrein van de Southern Railway, bij Gainsville in Georgia, aangehouden en beroofd. Zij maakten slechts een geringe buit, omdat ze zich niet vol doende tijd gunden dm een grootere brandkist, waarin voor een bedrag van 50,000 doll.J was geborgen, te openen. De rooversj worden nu met bloedhonden nagezet, maar men heeft weinig hoop hen te krijgen, daar ze een zeer grooten voorsprong hebben. Een later bericht meldt Bij Gainesville (in den staat Georgië) hebben treinroovers een spoorweg wagen, waarin veel geld werd ver voerd, geplunderd. Zij waren vijf in getal en slaagden erin, f 1730 te be machtigen en ermee weg te komen Echter mislukten hun pogingen om een brandkast, waarin l'/^tonNeder- landsch was geborgen, te forceeren. Enoeland. De machinisten der Schotscho ko lenmijnen hebben gisteren in een te Glasgow gehouden groote vergadering beslotqp de mijn-eigenaars Woensdag mede te deelen, dat zij onmiddelijk zullen staken, wegens de weigering van de eigenaars om hun eischen in te willigen. Men zegt, dat de mijn- werkersbond de machinisten hierbij steunt, zoodat wel een algemeone sta king van de Schotsche mijnwerkers die 95,000 man omvatten zou, het gevolg kan wezen. pt—i 1 ea.-r-i cS Stuten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 21 Februari v.m. 11 uur. Voorzitter: mr. W. K. F. P. Graaf van Bylandt. Aan de orde is de beraadslaging over hot wetsontwerp tot wijziging en aan vulling der bepalingen van het wet boek van Strafrecht tot bestrijding der zedeloosheid. De algemeene beschouwingen wor den geopend door den heer Hugen- holtz (S. D. A. P.), die verklaart met bijzonder weinig opgewektheid aan deze gedachtenverwisseling deel te nemen, omdat deze besprekingen juist propaganda zullen maken voor het geen zij*willen bestrijden. Bovendien meent spr. dat zeer weinig bereikt zal worden; het zal slechts op ver- Slaatsing van het kwaad uitloopen e actie zal een wellicht nog grootere reactie opwekken. Spr. herinnert aan de zedelijkheids- wetten, die wij reeds hebben; zoo de Zondagswet en Drankwet. De resul taten daarvan zijn allertreurigst, de klachten algemeen. Hetzelfde ziet men bij de Loterijwet. De ervaring leert ons op dit gebied zoo sober mogelijk zijn. De zedeloosheid wordt door dit ont werp niet aangetast, slechts eenige uitwassen daarvan. Het wetsontwerp diende te heeten „ontwerp tot bedek king der zedeloosheid". Men over schatte den invloed van zedeloosheids bepalingen toch niet! Spr. zegt dat men in deze wetten niet bestrijdt wat men als kwaad er kent; men laat het kalm bestaan zoo bijv. het Nieuw-malthusiani8me en ontucht met minderjarigen. De minis ter keurt dit wel af, maar stelt geón strafbepalingen voor, wat spr. nader met voorbeelden uiteen zet. Spr. zet intusschen den minister niet tot verscherping aan. Voor hem is onzedelijkheid niet gebonden aan een bepaalden tijd; zedeloosheid zal altijd blijven bestaan. Maar maatschappelijk verval zal wel de zedeldoshéid doen toenemen/De zedeloosheid vindt zijn eerste oorzaak in de ongunstige wo ningtoestanden. Vorder is ook de ovormatige arbeidsduur een bron van zedeloosheid evenals de lage loonen. De Bakkerswet. Aan de Tweede Kamer is het vol gend adres gezonden: De Vereeniging van Broodbakkers patroons uit de Luxe-, Gemengde- en Middenbedrijven, gevestigd te Haarlem, verzoekt Uwe Hooge Vergadering aan de mondelinge behandeling van het nader gewijzigd ontwerp van wet op de afschaffing van nachtarbeid een afdeelingsonderzoek vooraf te doen gaan. De wijzigingen toch in.het ontwerp van wet aangebracht, zijn van zoo ingrijpenden aard, dat het hoogst on- gewenscht zou zijn, zonder een n^der schriftelijk onderzoek van de gevolgen der voorgestelde regeling het wetsont werp tot wet te verheffen. Door Mr. Limburg zijn drie amen dementen op art. 1 van het wetsont werp tot bestrijding van de zedeloos heid voorgesteld, waarvan de bedoe ling geen andere is dan de redactie te behouden, die het Strafwetboek in overeenkomstige bepalingen in andere artikelen heeft aangenomen. In verband met de voorgestelde nieuwe salarisregeling der onderwijzers en onderwijzeressen te Rotterdam, hebben 402 onderwijzeressen, werk zaam bij hét openbaar lager onderwijs aldaar een adres gericht tot den ge meenteraad, waarin zij verzoeken, de ontwerp-verordening, regelende de salarissen der onderwijzers aan lagere scholen, alsnog zoo te wijzigen, dat mannelijke en vrouwelijke leerkrachten volgens denzelfden maatstaf worden bezoldigd. Het adres is vergezeld van een me morie van toelichting. De benoeming van jhr. C. G. A. Van Asch van Wijck, gewezen grif lier bij het ontbonden derde Kantongerecht te Rotterdam, tot griffier bij het Kan tongerecht te Groningen is ingetrok kende heer Van Asch van Wijck is thans benoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Leiden, blijft dus inwoner van de provincie Zuid-Holland en kan bijgevolg lid blijven van de Provinciale Staten dezer provincie. Uit het Jong-Turksche dagblad Le Jeune Turc verneemt „Het Volk", dat de president van de Turksche Kamer, Achmed Riza, aan den heer Van Kol een maaltijd heeft aangeboden, die door een aantal van de voornaamste Jong-Turksche afgevaardigden en le den van het Jong-Turksche comité Eenheid en Vooruitgang bijgewoond werd, o. a. ook door Ism^el Hakki bei, het hoofd van het comité. Deze raaaltntj is den heer Van Kol door den Turkschen staatsman aange boden, omdat Van Kol hem indertijd in de gelegenheid gesteld heeft in Den Haag een openbare vergadering te houden, toen daar den .Tong-Turken de zalen geweigerd werden. De heer Van Kol vervulde in die vergadering de rol van president. De tabaksbelasting In hot Centr. wordt door R. S. (vermoedelijk een groote Haagsche firma in tabak en sigaren) eenbe zwaar tegen de tabaksbelasting inge bracht en wel dit „In die steden, waar de tabaksin dustrie de hoofdnijverheid vormt, zal lang vóór het kantoor van den Ryks- ontvanger geopend is, een ware run voor geleidebiljetten zich voordoen om de ingekomen orders tijdig uit te voeren. De fabrikanten en grossiers in de verafgelegen kleinere plaatsen komen in nog grootere moeielijkheid. Deze menschen zullen een geregelden dienst moeten onderhouden met het naastbii- gelegen Rijkikantoor. In plaatsen als Amsterdam, Rotterdam, Den Bosch, Tilburg, Kampen en Eindhoven en zoovele andere, waar deze industrie beduidend is, zal het tijdig uitvoeren der orders tot de onmogelijkheden be- hooren. Hoe moet het gaan met Eindhoven en omstreken, daar kan men dagelijks van 200 tot 400 personen verwachten met ieder een aanvrage van 5 tot 50 geleidebiljetten. De vrees voor de mogelijkheid, dat de aanvragen van buiten hun woon steden niet meer kunnen bereiken, is geen overdrijving. Behoeft het nog betoog, dat zulk een wet een sleep van ambtenaren vereischt, zoowel om aan de formaliteiten te kunnen vol doen, als om controle uit te oefenen, om niet te spreken van uitbreiding der gebouwen, die de aanvragen enz. moe ten onderbrengen. Dat de helft der opbrengst van deze wet door haarzelf wordt opgeslikt, kan men veilig aannemen." Valsche munters. Hedenmorgen zijn de 20 jarige blik slager uit de Tuinstraat en zijn 19- jarige zuster per celwagen van het politiebureau in de Westerstraat naar net Huis van Bewaring overgebracht. Het stond, toen het tweetal naar den celwagen werd [geleid, voor het bureau zwart van de menschen. Volgens verklaring van den 10- jarigen jongen, die tot tweemaal, toe een valschen gulden uitgaf of wilde uitgeven bij een bakker in den Jor- daan, heeft hij nog bij verschillende andere bakkers hier ter stede een val schen gulden in betaling gegeven. Degenen1; die een dergelijk geldstuk ontvingen, hebben het echter öf ver nietigd óf zelf weder uitgegeven, zoo dat de politie er niet in nog meer valsche {guldens in te nemen. Wel is hedenmorgen aan het bureau Lauriergracht een valsche gulden ge deponeerd, die vermoedelijk in de wo ning in de Tuinstraat gemaakt is. Er kon evenwel niet bij opgegeven wor den, van wien het geldstuk ontvangen was. Het resultaat van het onderzoek naar de in een gang aan de Tuin straat te Amsterdam ontdekte valsche munterij is, dat drie personen in ver zekerde bewaring worden gehouden, nl. de 20-jarige Van der West, zijn zuster en zijn vader, die blikslager van beroep is. Deze zegt, zich steeds tegen het bedrijf van zijn zoon te hebben verzet. Vreemde verschijnselen. Een vreemd verschijnsel trok Zater dagavond de aandacht van de voor bijgangers óp de Wittenkade bij den Haarlemmerweg te Amsterdam, zegt het N. v. d. D. Op het door den wind voortgezweepte water verscheen tel kens een licht, nu eens grooter, dan weer kleiner, dat even snel verdween als het verscheen. Het maakte den in druk van de flikkering van een schot dat uit een ver verwijderd geweer kwam, dan weer scheen het de snelle schitteriug van den bliksem. Het licht was af en toe zóó sterk, dat de walkanten verlicht werden. Naderbij gekomen bemerkte men duidelijk bij het zich voordoen van het eigenaardige verschijnsel, een kappen en knetteren, waarna een wolk van grauwe damp opsteeg. Welke oor zaak er aan ten gronde lag, kon men niet uitvinden. Het verschijnsel 'had veel bekijks. De justitie te 's-Hertogenbosch is gisterenmorgen naar Well (gemeente BergenLimburg) vertrokken, tot het instellen van een onderzoek naar een aldaar plaats gehad hebbenden dood slag op den rijksveldwachter P. Ste vens in den nacht van Zaterdag op Zondag. De Wognummers in Londen. De eerste uitvoering van de Wog nummers, die gisterenmiddag in het „Hippodrome" plaats had, was een groot succes. Het koor zong vijf lie deren, waarvan het laatste was Home, sweet Home. Het publiek juichte de zangers langdurig toe en de dirigont Willem Saai moest herhaaldelijk be danken. Het publiek bewonderde voor al de schoonheid van het ensemble. Geruimen tijd geleden werd melding femaakt van een aanzienlijken diefstal oor zekeren P. v. d. A., uit Schijn- del, en diens medeplichtige met be hulp eener dienstbode gepleegd bij mej. Opgenorth te Kerrenheim (Düitsch land), en waarvoor v. d. A. werd ver oordeeld tot 8 en zyn confrater tot 5 jaren. Dit vonnis werd intusschen vernie tigd en de zaak naar een naburige Rechtbank verweien. Dat mej. Opgenorth door dezen dief stal niet geruineerd werd, bleek thans, nu zij op 69-jarigen leeftijd is over leden en het respectabele vermogen naliet van 900.000 Mk., dat, na aftrek van eenige legaten, door een paar verre verwanten wordt geërfd. Dat de rattenplaag aan den Laü- endyk groot is, blykt wel hieruit, dat oor de tuinbouwvereeniging „De Een dracht" te Gudkarspel, blijkens het jaarverslag, in 1910 voor 1792 inge leverde doode ratten een premie is be taald. De afd. Zuid-Scharwoude van de Tuinbouw- en Handelsvereeniging be sloot, te beginnen met 1 Maart weer 15 cent uit te loven voor iedere ge- doode rat. De Ligue Vólocipédique Beige zal met ongeveer 1000 leden de beide Pink sterdagen een bezoek aan Walcheren brengen. Er zal een tocht door Wal cheren gemaakt worden en op twee den Pinksterdag worden te Vlissingen verschillende wedstrijden gehouden. De besturen zullen dien dag officieel op het raadhnis worden ontvangen. Gisterenavond is de vermoedelijke dader van den moordaanslag op den rijksveldwachter Stevens, onder Well (Limb.), van daar naar 's-Hertogen bosch overgebracht. De vermoorde was gehuwd en had zeven kinderen. Zondagavond is tijdens hevigen ha gelslag en weerlicht, in de Kanaal straat te IJmuiden een vuurbol ter grootte van een mansvuist uit de luoht komen vallen en tegen een trottoir band Te Helium had een droevig onge luk plaats. Het 14-jarig zoontje van den heer J. K. was in den molen zijns vaders bezig, toen hij op zeker oogen- blik tusschen de maalsteenen geraakte en verpletterd werd. De arme knaap was op slag dood. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Oeteldonk is onder den indruk van de troonswisseling, den volke bekend gemaakt door de volgende PROCLAMATIE. Onderdanen van Oeteldonk, Saluut Wij Amadero Ricosto di Carnavallo, Heer en Meester van Oeteldonk enz. enz. enz. Brengen het ter kennis dat Wij Ons verplicht gevoelen, door omstandig heden onafhankelijk van Onzen wil, over te gaan tot het doen van afstand van den Troon en de teugels van het bewind irt han den te stellen van Onzen Neef, Z. K. H. Kroonprins George, die zal regee- ren onder den naam zijner roemzuch tige voorvaderen Amadero VI. U allen brengen Wij Onzen op rechten dank voor Uwe trouw en aanhankelijkheid, welke, naar ik mag hopen, op dezen Troonopvolger zullen overgaan. Moge mijn geliefd Oeteldonk in lengte van dagen blijven schitteren als onvolprezen pronkjuweel op dezen wereldbol. Dat zij zoo!! (w. g.) AMADERO. Don Haag, Winterpaleis, 11 den van Sprokkelmaand. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering van Oeteldonk werd mede gedeeld, dat Amadero VI op 26 Fe bruari zijn plechtigen intocht zal hou den in Oeteldonk. Per automobielziekenwagen is giste renavond te Amsterdam een vrouw naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, die op de Wosterstraat door twee zinken rookgeleidingen getroffen werd, welke door den wind van een perceel aAn die straat vielen. Hoewel de vrouw uiterlijk niet ver wond was, werd opname in het gast huis toch noodig geacht. De heer J. Miihren, onderwijzer te Hoorn, die Zondag een ongestelden collega een bezoek wilde brengen, zakte bg het binnentreden van diens woning dood ineen. De heer M. was ongehuwd. De ongesteltenis over dit plotseling sterf geval is groot. De directie der stroostoffabriek „De Phoenix" te Ommelanderwyk, onder deze gemeente, heeft besloten met 15 Maart a. s. haar fabriek stop te zetten. In verband daarmede is aan 40 van de 60 arbeiders medegedeeld, dat hun tegen dien datum ontslag zal worden gegeven. In het grensplaatje Empel heeft de vrouw van den caféhouder Hubers, welke eenigefl tijd geleden van een Finsche emigrantenfamilie een oud fornuis met houten stelling kocht, bij het onderzoeken daanvan omdat de oven niet goed brandde, in de aschbak gevonden 1000 Mark in contanten en een spaarbankboekje van 500 Mark. Gisterennacht is brand ontdekt in een perceel aan den Schoterweg te Haarlem, bewoond door den grossier in suikerwerk G. H. Osterthüm. Met twee slangen op de waterleiding werd het vuur gebluscht. Behalve op den zolder heeft de brand ook in een keuken gewoed. Een hoeveelheid cho colade is onbruikbaar geworden. Verzekering dekt de schade. De omwoqenden, die waterschade kregen, waren niet verzekerd. (Hbld.) In den nacht van Zaterdag op Zon dag geraakten op de Rechtboomsloot te Amsterdam verschillende min of meer beschonken lieden met elkander slaags. In de hitte van het gevecht werden twee mannen in het water gedrongen. De "politie verscheen nog^ juist bijtijds op het slagveld, om de beide drenkelingen met behulp van dreggen op te visschen. Een hunner moest naar het Binnengasthuis ge bracht, en daar opgenomen worden. Storm. Door den hevigen wind is gisteren middag het huiB van v. Riel te Til burg omver gewaaid. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is een stuk ijzer, ter zwaarte van ongeveer 15 K.G., van den Abdijtoren, beter bekend onder den naam Lange Jan, te Middelburg gewaaid en geluk kig zonder schade aan te richten op de straat nedergekomen. (Hbld.) Generaal Booth. Zondag heeft de groote Heilsleger- generaal jte 's Gravenhagein de Kloos terkerk en in de) Zaal van het. Leger des Heils gesproken. Ondanks zijn hoogen leeftijd van 82 jaar, vervult deze oude man met spierwitte haren zijn taak om bekendheid te geven aan den grooten socialen arbeid van zijn stichting, nog met een „feu sacré" als ware hij in zijn jonge jaren. En zoo gaat deze man van stad tot stad en van land tot land, overal brengend een warm kloppend hart, en overal opwekkend tot steun aan den even- mensch, die in armoe verkeert. Zaterdagavond had de landbouwer G. Hoogenboezem, te Lekkerkerk, bij het halen van koeien van een veaboot het ongeluk te vallen, waardoor hij toevallig door een koe op het hoofd werd getrapt, waardoor hij zoo werd gekwetst, dat door den ylings ontbo den geneesheer, 's mans onmiddellijk» overbrenging naar een ziekenhuis te Rotterdam werd noodig geacht, wat nog denzelfden avond plaats had. Mond- en klauwzeer is geconstateerd onder het vee van een landbouwer te Aduard19 runderen en 4 schapen zijn afgemaakt. Gouda, 21 Februari 1911. De afd. Gouda en O. derHoll.Mij. van Landbouw zal op Vrijdag 24 Fe bruari a.s., des avonds 7 uur, in café „Harmonie", eene ledenvergadering houden. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Jaarverslag van den secretaris. 3. Rekening en verantwoording. 4. Verslag der alg. verg. in Hoorn. 5. Voorstellen van het Bestuur om trent het bezoek van leden der Engelsche Mij. van Landbouw. 6. Punten van beschrijving voor de alg. vergadering in Amsterdam. 7. Benoeming afgevaardigden voor de alg. verg. in Amsterdam. 8. Aanvraag der Kon. goedkeuring voor de voor- en najaarsverloting. 9. Mededeelingen van het bestuur. 10. Verkoop van niet afgeh. prijzen. Aan de Technische Hoogeschool te Delft promoveerde gisteren tot doctor in de technische wetenschap, op een proefschrift, getiteldHet Laurinezuur en de laurinen, de heer W. B. van Eldik Thieme (T.). De promotie geschiedde met lof. Tot voorzanger en leeraar bij de Is- raëlietische gemeente alhier is benoemd de eerw. heer L. Frank te Middelburg. De Commissaris der Kóningin in de provincie Zuid-Holland heeft aan den heer J. van der Leeden te Ouderkerk aan den IJsel op diens verzoek met ingang van 1 Maart a.s. eervol ont slag verleend als lid van de Gezond heidscommissie te Schoonhoven. Het garnizoen van de Instructie Compagnie te Schoonhoven zal onder commando van den kapitein-comman dant Krieger van 28 September tot 6 October a. s. de legerplaats bij Olde- broek betrekken tot het houden van schietoefeningen. Uitslag 1 van de aanbesteding voor den bouw van een woonhuis voor den heer C. v. d. Wilt, bouwman aan den Groeneweg, te Zevenhuizen. J. v. Staveren, Krimpen a/d IJsel, f 6807 L. de Jong, Ouderkerk a/d IJsel, f 6770S. de Deugd, Krimpen a/d IJsel, f 6740; J. Gauwens, Krim pen a/d IJsel, f 6638 F. Sloof, Krim pen a/d Lek, f 6635M. de Jong, Ouderkerk a/d IJsel, f 6460 W. Pols, Capelle a/d IJsel, f 6450J. Boer, Krimpen a/d IJsel, f 6200B. Don ker, Zevenhuizen, f 6149P. v. d. Berg, Bergschenhoek, f 5975 C. v. d. Kuij, Moordrecht, f 5975T. v. Vliet, Nieuwerkerk a/d IJsel f 5960C. v. Leeuwen, Nieuwerkerk a/d IJsel, f 5949 G. v. d. Sterren, Nieuwerkerk a/d IJsel f 5800Sekeris, Waddinx- veen f 5796P. Tuinzaad, f 5725 H. Batenburg, f 5595J. Bontebal, f 5324P. Kersseboom, allen Zeven huizen, f 5268. Het werk is gegund aan den laag- sten inschrijver. Schoonhoven. Abusievelijk is in het verslag van de gemeenteraadszit ting, op Zaterdag jl. in ons blad ge plaatst, vermeld dat de heer Schenk stemde tegen het voorstel-Niekerk tot verhooging der subsidie voor voedsel en kleeding aan schoolgaande jeugd van f 50.op f 100.-—-. Dit was niet juist. De heer Schenk stemde niet tegen dit voorstel. Boskoop. De Ned. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken, afdeeling Boskoop, zal Woensdag 1 Maart a. s. een propaganda-avond geven met lichtbeelden in de zaal van den heer Klaassen. Een en ander zal worden afgewis seld door een paar tooneelstukies, te geven door de onderafd. „Naar betere tyden". Op Donderdag 23 Februari a.s. zal de christelijke zangvereeniging „Zanglust" een .openbare uitvoering geven in de Christelijke Bewaarschool alhier. Aanvang 7ifk uur. Afloop der Openbare Verkoopino van ONROERENDE GOEDEREN. Veiling 20 Febr. 1911, gehouden door Notaris N. F. CAM BIER VAN NOOTEN te Gouda. Acht huizen in de Persijnstraat Nos. 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9 en 10, k°. do heer N. M. A. M. de Moraaz Imans te Amsterdam voor f 9460. Een huis als voren No. 3, k°. de heer P. Steenbergen te Gouda v. f 1185. Elf huizen in de Cornelia Ketelstraat Nos. 65, 67, 69, 71, 73, 75, 77, 79, 81, 83 en 85, k°. de heer C. J. van Velzen te Leiden voor f 16995. Een perceel weiland groot 29 aren, 90 centiaren aan de Graaf Florisweg naast de R. K. begraafplaats, k°. de heer J. van Kranenburg qq. voor f 1730.—. Een perceel bouwgrond a. d. Cornelis Ketelstraat, k°. de heeren J. Valk en C. Jongeneel te Gouda, voor f 640.—. Een perceel bouwgrond als voren, k°. de heer W. van Breukelen te Gouda voor f 615. Een perceel bouwgrond als voren, k°. de heeren J. en Johs. Baas te Stolwijk voor f 510. Een perceel bouwgrond als voren, k°. de heer N. M. A. M. de Moraaz Imans te Amsterdam voor f 300. Een perceel bouwgrond als voren, k°. de heeren D. A. Verbeek en M. W. Schouten te Gouda voor f 590. Twee perceelen bouwgrond als voren, k°. de heer J. Rond te Gouda voor f 850.—. En een perceel bouwgrond als voren, k°. de heer A. Sfolwyk te Gouda voor f 445.— Magere ossen, melkvee en vaarkoeien goed aangevoerd. Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit 32, ae 28 en 3e 24 ct. per half KG. Stieren goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 3a, ade kwaL 29, 3de kwal. 24 cents per half kilo. Handel in iste kwaliteit vet vee prijs houdend. Mindere soorten traag en moei lijk verkoopbaar. Stieren en vette kalveren lager. Handel stug. Op de magere markt was alles prijs houdend. VAN DEN Effectenhandel te Amsterdam. 20 FEBR. 1911. SUMtsleeuiufttn- Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Rnsische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. Id.Obl. (Gr. Russische Spwmii.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4o serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Id. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet lUiik- en Crediet-fnstel liugeii. Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemlugei American Car Foun dry Corap. C. v. A Id .Smelt ing& Refining Co. Cert. v. A and Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A, U. S. Steel Corp. Cert, v. Gew. Aand, Handels ver. „Amster dam" Aanrl. Mijnbouw Mijen Ketahoen" Mijnbo Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondeni. Dorische Pot roleum In dustrie Mij. Gew. A. Trad Cy. C. v. G. .Scheepvaart Mijen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij land" Preferente A, Cy. afgest. Pref. A l a bak -Onder iiera Ingen Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Mij. Mij. Aand. Dinsdag 21 Februari 1911, Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwaliteit 40, ae 34 en 3e 29 ct per hall KG. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 1 Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand, Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Hypb. Obl. Erie Spoorw Gew. Aand. 4 pet. Vorig» koert. voers van heden 87»/,, 87'/, 93.,/.. 64 997» 99'/,6 87'/, 88 93 7, 88 V, 92 93'/, 88»/» 48'/, 104'/, 887. -e 68'/,, 68'/,6 210'/. 6678 56»/lr, T'.l 79'/, 26 26'/, 80"/,, 80'/, 208'/h 296 190 "Vu 208'/, 296 190 183 000'/ 96'7.« 96'/, 163'/ 162'/, 476 467'/, 477'/, 460 170 11?7« 17'/, 177.» 109'/, 72 110 79 78'/, 4ll/i« 10 10 787, 88 88 68'/, 68'/, 208"/. f140.— 208'/, 140 98'/, 987, 31'/, 32'/, 179'/, 177 178'/, 17''/,, 108'/, 169'/, Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Preraieleenlnfea. GELDKOERS. Prolongatie 33*/k pOt. Amerikanen op vorige koersen, na tionale staatsfondsen prijshoudend, cul turen flauw, tabakken eveneens flauw, petroleum verdeeld, mijnen met weinig handel. Aan het Nedertandsche Volk. Hoewel duizenden onder U hebben genoten en genieten ook nu nog van ae verzon van P. A. de Genestet. I)e scholier haalde er zijn „Latijnsche school" en „Het liedje van het land van Kokanje" uitde student zijn Liedje van een jong student" en „'t Epikurisch feestgezang''; hij genoot van den „St. Nicolaasavond" en van zoo menig welluidend liedje de oudere vond er in den berustende weemoed van „Het haantje van den toren" en zoo vele blijmoedig godsdienstige liederenook de geestig* hekelende „Leekedichtjes" kwetsten niemand persoonlijk en sloegen in. En wie van dat alles eens genoten, heeft, vergeet het nooit weer. De waarheid van dezen zonnigon mensch, die zich gaf, zooals hij was, is door niemand bestreden, en zyn levenslust en kracht blijft menigeen tot troost. HoeVele van zijn verzen zijn niet gevleugelde woorden go- worden Dm al deze redenen besloot do Haar- lemsche Afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Verbond don (lichter te eeron, wanneer hot vijftig jaar geleden zal zijn, dat hij stierf, en op dien dag, den 2den Juli 1911, zou daarom ae genoemde Afdeeling een gedenkbank willen onthullen aan den voet dei- duinen, in of bij hot boseh, waar de Genestet zoo graag vertoefde. Het wordt een bank van Zweedseh graniet, eenvoudig on strong van lijn en b.v. getooid met dit opschrift U heb ik voorgelezen, Mijn bosch en duin en dal, Daar half mijn thuis mocht wezen, U eer ik, bovenal! Bloemendaal 1853. „I)o liefsto plek." Maar daarbij moeten wij geholpen worden door heel ons Volk, en zoo doen wij ook op de Pers een beroep ten einde algomeeno bekendheid aan dit plan to geven hoe algemeener, hoe lieverook kleino bijdragon uit mindèr voorziene beurzen van die velen, die zijn vereerders zijn, zonden wij zoo graag zien toestroomen. Wy verzoeken, wat men tot ver wezenlijking van dit plan wil afstaan, to zonden aan Mr. H. Ph. 't Hooft, Haarlem, Groote Houtstraat 164, die verantwoording hiervan zal doen in „Neerlandia", het Maandblad van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Hot Bestuur van de Afdeeling Haar lem en Omstreken A. N. V. Dr. J. B. SCHEPER, Voorzitter. Haarlem, Februari 1911. Laatste Herichten. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. (vervolg). Een practiscb middel tot verbetering dor zedeloosheid is volgons den hoer Hugenholtz do vakorganisatie. Hpr. en tien zijnen behouden zich hun stom voor ten aanzien van het bordeel- en speelverbod. Do heer Troub (v. d.) verdedigt de leer van| Mal thus 011 bestrijdt do bepalingen van het ontwerp tegen het N. Malthusianisme. De hoer Van Hamel (u.-l.) is voor bordeelverbod. Daarna kwam de minister van Ju stitie aan hotw oord. Deze meende dat er een algemeen zedelijk verval is, en daarom ingrijpen noodzakelijk wordt. (De zitting duurt voort.) Te 's-Gravenhago is op 37-jari gen leeftijd overloden mr. F. Ch. Boo gaard, Oost-Indisch rechterlijk ambte naar met verlof. De overledene was laatstelijk voorzitter van de landraden in Banjoemas. Wegens langdurigen dionst vertrok hij naar Europa. De commissie voor do Konink- lyke Subsidiën aan jeugdige kunst schilders heeft over dit jaar één toe lage toegekend aan mejuffrouw C. van de Vijsel, to Amsterdam, en de heeren Leo Gestel te Amsterdam, F. Huijs mans te Haarlem, Ype Wenning, J Franken, A. W. v. Baarsel te 's-Gra- venhage. Omtrent het Russisch-Chineesch geschil wordt uit Petersburg gemeld dat het ontwerp-antwoora van de Chineesche regeering op de Russische nota daar geen bevredigenden indruk gemaakt heeft wegens den half tege- moetkomenden, half uitwy kenden aard der bewoordingen, die ook velen an dere Chineesche antwoorden, eigen is. Een dergelijk antwoord, dat slechts zeer beperkte, bijna een weigering der Russische eischen nabijkomende toezeggingen inhoudt, zou men te Petersburg, ia weerwil van de bereid willigheid tot het bewaren eener goede verstandhouding, niet bevredigend kannen achten. Uit Peking komen berichten, dat de toestand in de peststreken overal verbetert in de plaatsen, waar de geneesheeren de zieken systematisch isoleeren kunnen. In Foetsjiatien stierven Zaterdag slechts 12 personen. Het oude hospi taal waar 16OO personen aan de pest gestorven zijn ia verbrand geworden. In Tsjangtoen en in de dorpen der omgeving is het sterftecijfer van 250 op 75 per deel gedaald. Men begint overal weer hoop te koesteren, daar het voortwoekeren der pest naar het Zuiden tot stilstand gekomen is. Maar in Noordwesten van Mandsjoeryo woedt zij nog met volle kracht. Bijzonder heden uit deze streken ontbreken echter. Te Ossenisse bij Hontenisse ia een man met het hoofd in den modder ge stikt gevonden. Drankmisbruik schijnt aan dit ongeval niet vreemd te zijn. De influenza-epidemie te Borlyn neemt sterk af. De nog voorkomende gevallen zijn goedaardiger en long ontsteking als gevolg van influenza komt slechts zeidon moer voor. Bloedvergiftiging. Eon vrouw te Zannslag, die zich met een speld aan don vinger verwondde, is aan do ge volgen van do daardoor ontstane bloed vergiftiging overleden. Het volgende heeft natuurlyk in Amerika plaats gehad, want waar zou het anders kunnen gobouren. De bekende financier Charles Gates, zoo meldt een telegram uit New-York had bij Ynma in Arizona oen auto- mobiolongeval, waarbij hij oen ver wonding opliep. Daar hij voor bloed vergiftiging vroosde reed hij in een extra-trein zoo spoedig mogelijk naar New-York. De trein reed mot een buitengewoon groote snelheid. Alle snelheidsrecords van do wereld wer- don geslagen. De afstnnd van 4800 K. M. werd door den extra-trein in 74 uur afgelegd. Daarop word zelf* eens een snelheid van 165 K. M. in 97 minuten bereikt. l.)e reis hoeft geen storing gebracht in het gewone trein verkoor. Do Russische gezant te Poking hoeft hot antwoord van China op de Rus- - sischo nota bevredigend verklaard. Te Londen is oen Nederlander, een bakker, wegens verwuarloozing van zijn vaderplicht en, tot een maand dwangarbeid veroordeeld en tot uit zetting uit het land. Dat is de eerste Noderlanderlander die volgons do bepalingen der Vreem delingenwet zal worden uitgezet. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te I)E BILDT. Hoogste barometerstand 771.9 te Clermont; laagste stand 743.8 te Hoy- disfjord. Verwachting tot don avond van 22 Febr. Krachtige tot stormachtige zuidwes telijke tot westelijke wind, betrokken, later opklarend, regenbuien, zachter. VAN MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, ROKKEN tot zeer lage prjjzen. Asnbovelend Specialiteit in Mantels en Costumes. BUK (JEU LIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 17 Febr. Aagje Jo hanna, ouders B. J. van Vliet en L. M. Hoogteyliag. - 18. JaUsje, ouders A. van Leeuwen en M. G. de Kedts Houtman. 19. Agatha Martina, ouders H. J, Hornis en A. van Dam. 20. Cornelis Johannes, ouders M. van Dijk en M. C. de Witte. Cor nelis Leendert, ouders C. v. d. Ham en L. Palin. OVERLEDEN18 Febr. M. M. van Loon 39 j. 20. P. Bik 13 m. W. van Riemsbergen Wed. J. van Dorp 85 j. GEHUWD 20 Febr. J. J. van der Sanden en A. M. A. van Gerdinge.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2