Opruiming; BirxExexilaxn-d.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. LAND- en TUINBOUW. Rechtzaken. ^markt te Rotterdam. Pelterijen. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - - - - dair te verklaren met de stakende stu denten. Tal van arrestaties hadden plaats. POBTUGAL. In verband met een staking te Se- tubal, waar botsingen hébben plaats gehad tusschen de stakende werklie den in de conservenfabrieken en de troepen,' is een commissie uit de werk lieden naar Lissabon gekomen om daar te protesteeren tegen het optreden der autoriteiten. Deze laatsten houden ech ter vol, dat de soldatqp slechts in de lucht hebben geschoten, wat niet klopt met de mededeeling, dat er eenige personen, waaronder drie vrouwen, getroffen werden. Uit Lissabon wor den nog meer troepen naar het toon eel van de staking gezonden. De stakers eischen, dat de patroons slechts tot het syndicaat behoorende werklieden aannemen, wat wordt ge weigerd. Engeland. Naar verluidt, hebben de koning en de koningin van Engeland verzocht, dat de dochter van den Duitschen keizer haar ouders zal vergezellen, als deze in Londen de onthulling van het gedenkteeken ter eere van konin gin Victoria komen bijwonen. Daaruit heeft men haastig de gevolgtrekking gehaald, dat er gedacht wordt over een verloving van de Pruisische prin ses, die in September 18 jaar is ge worden, met den prins van Wales, die in Juni 17 jaar wordt. Amerika. Dezer dagen arriveerde te Brooklyn het Grieksche stoomschip Atherai. De officieren en de mfeeste leden der be manning van dit schip zijn in hech tenis gesteld, evenals de vertegen woordigers te New York van de ree- derij, aan welke het schip toebehoort. Dit optreden van de overheid ge schiedde op grond van het feit, dat eenige maanden geleden een aantal reizigers was aan land gesmokkeld, die met een Schip der maatschappij den overtocht hadden gedaan. De reederij ontkent de juistheid dier be wering? althans alle schuld aan het gebeurde. Enkel waren er dien vori- gen maal een ongewoon groot (aantal deserties voorgekomen. De Amerikaan- Bche autoriteiten beweren n.l., dat de immigranten met voorbedachte rade waren binnengesmokkeld door de. ree- derij. Voor invrijheidstelling der 25 ge detineerden wordt een borgstelling geëischt van 195,000 dollar. Er is in de gefortuneerde kringen in het Democratische Amerika groote belangstelling voor het doen en laten van gekroonde hoofden en lieden van ouden adel. Bij de kroningsfeesteji te 'Londen zullen vele Amerikanen komen kijken. Wij lezen nu in een buiten- landsch blad, dat 50 Amerikaansche millionairs voor zich, familie en vrien den het nieuwe reuzenschip van de White Star hebben afgehuurd, om allen naar Engeland en na de kroning weer naar New York terug te bren gen. De 50 rijkaards hebben daar 1,500,000 gulden voor over heet het in de bladen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Militiewet. Thans is ingediend het wetsontwerp tot regeling van de verplichtingen ten aanzien van de mibtie. Het wetsontwerp bevattende 113, artikelen, beslaat ruim dertig pagina'» en de^ memorie van toelichting tel niet minder dan 98 bladzijden, terwijl er tevens nog eenige lijvige bijlagen aan zijn toegevoegd. In de Memorie van Toelichting stelt de regeering voorop, dat de aanbieding van het wetsontwerp voortspruit uit het besef, dat aan herziening' van onze militiewet dringend behoefte be staat, een besef, zooals zij zegt, dat in breede kringen valt waar te nemen, maar waarvan vooral de regeering diep doordrongen is. Voor zoover de defensieplannen der regeering betrekking hebben op de landweer, zijn zij belichaamd in een ontwerp van wet tot wijziging van de Landweerwet, dat dit <^itwerp zooveel mogejijk op den voet zal volgen. Belasting bijinvoerver- schuldigd van gedistilleerd en vruchten. Een wetsontwerp is ingediend, hou dende nadere bepalingen met betrek king tot de belasting bij invoer .ver schuldigd van gedistilleerd en vruchten. De strekking er van is om vruchten op brandewijn of ander gedistilleerd bij invoer gelijk te stellen met zoete likeuren, waarmede ze zooals de minister in zijne Memorie van Toe lichting opmerkt alle in aard of bestemming overeenkomen. De minister merkt in zijn toelich ting het volgende op Volgens de Tarief wet van 1862 wordt bij invoer van vruchten, inge maakt in brandewijn, een invoerrecht geheven van 10 percent van de waarde. Dat invoerrecht was reeds langen tijd niet in overeenstemming met de belasting, verschuldigd bij invoer van' gedistilleerd. Tot heden werd daarvan echter weinig nadeel ondervonden, omdat de invoer van vruchten op brandewijn van weinig beteekenis is. Nu echter de accijns op het gedis tilleerd is verhoogd tot negentig gul den per H.L. ad 50 pet. sterkte, be staat er gegunde vrees, dat er van deze bepaling der Tariefwet misbruik wordt gemaakt. De minister heeft daarom dit voor stel ingediend om bedoeld misbruik te weien. De Grondwetsherziening. Naar wij vernemen, heeft de Staats commissie voor de Grondwetsherzie ning nog geen beslissing genomen, omtrent eenig punt van ingrijpenden aard. Intusschen is reeds gebleken, dat de meerderheid niet geneigd is tot in voering van algemeen kiesrecht te ad- viseeren. Wel is men over het alge meen gestemd voor uitbreiding van het kiesrecht. Wat het' vrouwerfliesrecht aangaat, predomineert het denkbeeld, om de beletselen daarvoor uit de grondwet te doen vervallen, zoodat eventueel in de kieswet aan de vrouwen het kiesrecht kan worden toegekend. In de bevoegdheden der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen vermoedelijk geen veranderin gen worden voorgesteld, althans geen veranderingen van beteekenis. Wel echter kunnen belangrijke wijzigings voorstellen met betrekking tot de ge meentebesturen worden verwacht. (Tel.) Met het stoomschip Prins Willem V zijn de toestellen voor de draadlooze telegrafie, bestemd voor de eilanden Aruba en Bonaire, te Rotterdam aan gekomen. Binnenkort zullen dus de drie Benedenwindsche eilanden, vlug ger dan door de Prinses Juliana en de barkjes mogelijk^was, de gebeurte nissen op elk der eilanden kunnen overseinen. Als het echter waar is, wat dé geruchten omtrent de hooge kosten van zulk een draadloos tele gram fluisteren, kunnen wij nu al met zekerheid voorspellen, dat particulieren maar hoogst zelden van dit nieuwe middel van communicatie zullen ge bruik maken. (Amigoe di Curaqao.) Een telegram van den Berl. corr. van het „Hblu meldt De Pruisische regeeijjng heeft den 56 landverhuizers, die het laatst met de Uraniumlijn van Rotterdam aan kwamen, de doorreis naar Rusland toegestaan op de consulaire certificaat- passen, door den Russischen consul voor Nederland uitgereikt. Ik verneem echter uit goede bron, dat voortaan Russischen landverhuizers, die de eischen niet vervullen, gesteld aan landverhuizers,, die met niet-gecon- cessioneerde lijnen den overtocht ma ken, mefc->de grootste gestrengheid de doortocht geweigerd zal worden. fDe 19 Russen, die met^et stoom schip Batavier II uit Engeland werdep Aangebracht, zijn te Emmerik doorge laten. Enkelen hunner waren in het bezit van een pas afgegeven door het -Russische gouvernement, de anderen hadden een consulairen pas. Bij opkomend water stond Zondag namiddag door het hooge tij het water in de havens te Rotterdam met den wal gelijk. Verschillende laaggelegen kelders 'aan den Visschersdijk liepen vol en de St. Pietersgang in de Boompjes stond blank. Aan de Eerste Katendrechtsche haven en aan den Linker Veerdam hebben tengevolge van het hooge water verzakkingen in de straat plaats gehad. De pijlschaal aan de schutsluis op de Vlasmarkt wees een^ stand aan van 2.79 Meter boven R. P. Omstreeks 1272 uren Zondagnacht betrapte een agent van politie drie mannen, die zich op verdachte wijze ophielden bij het pakhuis van de ex- Ëediteursfirma J. H. C. Co., aan de terderstraat no. 19 te Rotterdam. Die mannen namen op zijn komst de vlucht, maar hij ging hen nk en in de Baan werden zij aangehouden. Het zijn G. J. V., uit de Pleretstraat, H. A. F., uit de Leeuwenlaan, en W. B., uit de Schildersteeg, drie recidivisten. In het bezit van een hunner werd een grooP mes gevonden en de deur van het pakhuis van de firma C. Co. vertoont sporen van braak. In den afgeloopen nacht is in het Ziekenhuis te Rotterdam gebracht de werkman *B. L., uit de Vriendenlaan aldaar. Bij een vechtpartij in de Zand straat kreeg hij een messteek in den hals en werd hem een oorschelp door- Gisterenvoormiddag te omstreeks 11 '/j uren is er brand ontstaan in een kamer, ^gelegen achter het café van P. van Brakel, aan lie Lange Dijk- straat no. 21 te Rotterdam. Bedde- goed, dat afgehaald was, is vermoe delijk in aanraking gekomen met von ken uit een in do nabijheid daarvan staande kachel. Onder do leiding van den brandmeester, den heer J. Bekink, hebben gasten van spuit 35 het vuur met een op de waterleiding geplaatste slang geblu8cht. De spuiten 3é, 34, 33 en de reddingsbrigade waren even eens uitgerukt. Verzekering dekt de schade. N. R. Ct. Te Oldenzaal is een afdeeling van den Volksbond tegen Drankmisbruik met een 60-tal leden opgericht. Zaterdag zijn te Selzaete twee 8- jarige knaapjes, die bij een zandheuvel speelden, door een afschuiving bedol ven. Toen men hen vond, waren ze reeds dood. Te Bergen-op-Z^om zijn gisteravond op een .gemaskerd bal, door een tot heden onbekende oorzaak, plotseling de kleederen van een dame in brand geraakt. De vlammen sloegen om vele anderen heen, zoodat spoedig ver schillende dames, met haar licht brandbare kleeding in lichtelaaie stonden. Men begrijpt de paniek, die in de voorzaal, waar het plaats vond, ontstond?. De walm drong ook de bal zaal binnen. Het is alleen aan-het spoedig en doelmatig optreden van zeer vele heeren te danken, dat de vlammen spoedig werden gestuit. Drie gemas- kerden hadden toch vrij erge brand wonden bekomen, -voornamelijk in het aangezicht. Zondagmiddag geraakte, even bui ten het dorp Diemen, aan den Muidey- straatweg, door den hevigen wind een woon- of kermiswagen in de Muider- vaart. De inzittenden, een vrouw met een kind, wisten er gelukkig uit om te komen. Het kostte echter bfeel wat moeite om het voertuig zellf weer op het droge te krijgen. Met behulp van vele toegesnelde Diemenaren gelukte dit eindelijk en kon het reisgezelschap de reis met hun natte pak vervolgen. Bij den heer A. van Boven hadden intusschen vrouw en kind zich van droge kleederen kunnen voorzien. Een jeugige helper, W. Pelsma van Diemen, viel door het breken van een touw en brak een arm. Een groot© arend, die sedert een drietal maanden in de buurt van Zeist en De Bilt vertoefde en daar een ge weldige opruiming hield in den wild stand, is door een jachtopziener te De Bildt geschoten, na een vergeef- sche poging om hem te krijgen door middel van een dood konijn neerge legd op een akker en vastgebonden aan twee palen. De arend^iet zich nl. ver uit de hoogte op het cadaver neer ploffen en verdween ondanks alle vast binden aan palen met het konijn in de wolken. Zaterdag echter schoot de jachtopziener den roofvogel neer. Het is een beest met een vlucht van 2% meter. Aan het strand te Zandvoort is aan gespoeld een scheepsboei, geschilderd rood wit rood zwart S. B. n' t met plm. 18 m. ketting. De storm welke gisteren woedde joeg het water tot aan den duinrand en sloegen 8e golven hoog op. Vele stedelingen kwamen in den namiddag worstelende tegen den hevigen frind, naar dit interessante schouwspel kijken. De elecfcrische tram reed in den na middag met dubbelen dienst. Door den storm zijn Zondagmorgen boomen omgewaaid in het Palmplant soen, op de Prinsengracht bij de Utrechtschestraat en op den Wester* doksdijk te Amsterdam. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. Voorts waaide gistermiddag een stuk zink van een perceel aan de Huiden straat af, waardoor een voorbijganger aan het hoofd werd getroffen. Uiter lijk had de man echter geen letsel be komen. Hbl. Dé storm velde Zondag te Enk huizen een zwaren olm, die in zijn yai op een woonhuisje' neerkwam, waarvan het dak werd verbrijzeld. De bewoners schrikten hevig, maar be kwamen geen leed. Gisteravond is de Haagsche brand weer gealarmeerd voor een zwaren binnenbrand in het hotel Wjitte Brug te Scheveningen. Het bleek, dat een kamer onder de kap van hot ouje gebouw, boven het café en tijdelijk ingericht als linnenkamer, in brand stond. De brandweer wist het vuur tot deze kamer te beperken en was den brand spoedig meeseer. De kamer brandde gedeeltelijk uit, en ook de kap leed brandschade. Het geschil in de diamant-indhstrj©. Op de diamantslijperij der firma Asscher te Amsterdam zijn gistermor gen de 60 mêlée-slijpers, die overeen komstig de hun voorgeschreven ge dragslijn van den A. N. D. B. hadden geweigerd de aangekondigde loons verlaging te accepteeren, niet toege laten. Op de fabriek van den heer Konijn werd gisteren en ook heden tegen de oude Voorwaarden gewerkt. De Bondsraad van den A. N. D. B. heeft heden een vérgadering gehouden om nader de in deze kwestie aangifte nemen houding te bepalen. Te Bovenpekela (Gr.) is Zaterdag avond bij afwezigheid van de bewo ners door onbekende oorzaak het huis van I. v. d. S. geheel afgebrand. Er is weinig gered. Alles was verzekerd. Onder betoon van groote deelne ming gisteren op Oud-Eik-en-Duinen te 's-Gravenhage de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot, van den gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie, generaal-majoor der infanterie jhr. h. C. van den Brandeler. Tegen twaalf uur arriveerde aan het Hollandsche Spoorwegstation de trein, welke het zielloos hulsel van uit Breda naar hier overbracht. Omstreeks half een verliet de rouw stoet het stationsterrein. Achter den met kransen omhangen rouwwagen, volgde aan het hoofd van de volg- rijtuigen een gala-hofkoets, waarin ge zeten *was de vertegenwoordiger van de Koningin. In de verdere rijtuigen hadden, be halve de familieleden, plaats genomenr de bovengenoemde autoriteiten zoo mede de uit Breda herwaarts geko men deputatiën. De vluchtelingen terug. De beide knapen die einde vorige week uit het Rijks Opvoedingsgesticht te Leiden waren gevlucht, zijn weder gevat en naar het gesticht terugge bracht. Door onbekende oorzaak is Zondag avond een blok van twee woningen, bewoond door J. Hobbelink en R. Dijkslog, eigendom van de Erven H. J. Veldhuis J.Hzn., en gelegen aan de Ootmarsumsche straat te Stad Almelo, door brand vernield. Ook de inboedels werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Het Wognummer-koor in de Kerk. De Londensche berichtgever van het „Handelsblad" schrijft d.d. 26 dezer: „Het zangkoor „Jacob Kwast" uit Wognum, dat, naar men weet, zich thans dagelijks te Londen doet hooren met steeds" stijgend succes heeft gisterochtend tal van Nederlanders kan zich verplicht, door een optreden in de Hollandsche kerk in Austen Friaris. Een groote schare van landgenooten was naar de City gereisd om het be kende koor uit Noord-Holland te mo gen hooren en genieten. 4 Het koor, waarvan de vrouwen ook thans haar keurige witte japonnen en de 'Noord-Hollandsche kap droegen, zong achtereenvolgens „Wilt heden nu treden" vap Valerius-RöntgenOns licht in den nacht" van F. Abt; „Kerstnacht" van Wambach, en het besloot de godsdienst-oefening met het oude „Wilhelmus" door allen staande, met eerbied aangehoord. Dr. S. Baart de la Faille maakte zich van den kansel ongetwijfeld aller tolk, toen lm het koor en zijn leider, den heer Willem Staal, dankte voor het optreden in deze gewnde plaats. Want inderdaad, het was een waar genot, dit fraai „a Capella"-koor uit het vaderland op zóó voortreffelijke wijze ons Hollandsch lied te hooren vertolken op een plek in de wereld stad,' die door de eeuwen heen voor ons Nederlanders tot een plek is ge worden van zóó groote historische beteekenis. De Wognummers hebben ons, kolo nisten, te Londen, dezen ochtend blij vend aan zich verplicht". Gisterenavond heeft to 's Qraven- hage de officieele opening plaats ge had van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, welke thans in hetTous- sainthuis aldaar is gevestigd. Voor het Observatiehuis te 's Graven - hage is gisterenavond een weldadig heidsfeest gegeven in het Feestlokaal in de Willemstraat aldaar. Heel „barmhartig" 's Gravenhage uit de hoogste kringen was tegen woordig. De heeren Van Lijnden en Jan Frith, vergasten de aanwezigen op muziek en voordracht. De avond heeft ongeveer f 1500 ingebracht. Twee kinderen vergiftigd. Een zeer treffend ongelnk trof Za terdag 25 dezer het gezin van den veenarbeider Jan Van der Weide, te Vriezeveen. Drie kinderen uit dat gezin: Jan, oud 10 jaar, Arend, oud 7 jaar, en Johannes 5 jaar, waren des morgens ongeveer 10 uur reeds gaan spelen en gaan varen met een schuitje in de wijk. De kinderen hebban toen ge geten van een vergiftigde waterplant, de zoogenaamd© gemeene waterscheerr ling, waarvanjïgt gevolg was, dat twee van heer,TaneïTiJohannes, ernstig ziek thuis Ikwamen des middags onge veer ll/2 Jiur. BeidenVzijn na kort, doch hevig lijden bezweken* Onder de gemeente Made en Drim- melen is een lichter, gesleept door een sleepboot van de Hollandsche buurt spoorwegen door den storm losgeraakt "ten omgeslagen. De schipper, diens vrouw en zijn knecht zijn verdronken. Moord. Gisterenmiddag heeft de knecht W Talsma, 43 jaar oud, die werkzaam was aan do jaloezieënfabriek der firma Senft, 46 jaar, en diens zoon W. Senft, 20 jaar, met een mea verwond. De vader is in den buik getroffen en is in zeer ernstigen toestand naar het gasthuis vervoerd, waar hij spoedig overleed, en de zoon werd in de borst en den arm gestoken en in gelukkig minder zorgwekkenden toestand naar het militair hospitaal overgebracht. Talsma was Zaterdagavond ontslagen en heeft toen reeds de bedreiging ge uit. Toen hij zijn daad bedreef was er behalve de heerefl Senft, slechts een knecht in de werkplaats aan de Nas- saulaan. Het drama gipg zoo gauw in zijn werk, dat voor tegenweer geen tijd was. De dader is spoedig aangehou den en wordt thans op het politie bureau ondervraagd. Talsma is gehuwd en heeft een kind. Gouda, 28 Februari 1911. Aan den Raad dezer Gemeente is een afschrift toegezonden van de volgende motie Aan den Raad der Gemeente Gouda. Edelachtbare Heeren, In opdracht eener zeer druk be zochte ledenvergadering, van de Afd. „G. en O." der Holl. Mij. v. L., dato 24 Febr. j.l. heeft het Bestuur de eer, de volgende motie ter Uwer kennis te brengen, die met algemeene stem men werd aangenomen. „De ledenvergadering van de Afd. „G. en O." der Holl. Mij. v L. van qordeel dat het vastgestelde aanvangs- uur voor de kaasmarkt in den zomer veel te laat is, en dit onvermijdelijk tot minder aanvoer moet leiden, geeft den Raad der Gemeente Gouda alsnog beleefd in overweging het aanyangs- uur der kaasmarkt gedurendê de maan den April, Mei, Juni, Juli, Augustus, September en October, op 6 uur 's morgens te willen vaststellen." 't Welk doende, met de meeste hoog achting, Het Bestuur der Afd. „G. en O." v/d H. M. v. L. (w.g.) VALCKENIER DE GREEYE, Voorz. (w.g.) W. H. CREMER, Secr. Gisteren werd bij de politie alhier een valsche rijksdaalder gedeponeerd, dragende de beeldenaar van Willem III en het jaartal 1248. Bal-Masqué in „Ons Genoegen". Gisterenavond had in de sociëteit „Ons Genoegen" het jaarlijksche Bal- Masqué plaats. Het was er propvol. Vooral in de late avonduren was er geen plaats meer te krijgen. En de stemming was één en al jool. Onder de gemaskerden was er een vroolijke luidruchtigheid, die op alle aanwezigen aanstekelijk werkteen zoo was het dan hier, dan daar een uitgelatenheid van belang. En we zagen onder de bezoekers, die anders niet uit de plooi gaan, nu de dolste vroolijkheid. Daarom aan het bestuur der socië teit onze huldè voor de wijze waarop dit bal-masqué is georganiseerd. De huzaren zorgden voor de dans muziek in de balzaal en een zeer mooi strijkje onderhield den vroolijken toon aan de achterzijde der kolfzaal, waar door de gemaskerden zich voortdurend bewogen.Het hoogtepunt van den avond was de defileermarsch te half één. De huzarenmuziek voorop, dan het bestuur van „Ons Genoegen", de jury van den avond en daarna de ge maskerden arm in arm, trokken eenige malen de zalon door langs de en haie geschaarde toeschouwers onder de to nen van vroolijke marschen. En on danks de groote warmte na zulk een avond bleven de gemaskerden in de joiigste stemming en dansten en spron gen zij op de maat van de muziek; alsof de pret pas zou beginnen. Maar het was tijd van demasqué! En eigenaardig is dan de verschil lende gezichten te zien. Dan wordt pas bemerkt dat men zich toch in die of die heeft vergist, dat hij of zij het toch niet was in dat schitterende of dat komische -pak Toen was het de beurt aan de jury, bestaande uit de heeren I. van Dant- zig, W. A. Hoying en W. L. Immink, om uitspraak te doen. Do beslissing was als volgt Aan de dame en heer voorstellende „Schotsche Hooglanders" werden de prijzen toegekend voor de sierlijkste kostuums voor dame en heer de prijs voor het meest komische damescos- tuum verwierf de „Odol"-damevoor het meest komische heerencostuum kreeg de „Volendammer" een prijs, terwijl nog extra prijzen werden toe gekend aan „de twee kamerleden" en de dame, die in een zeer mooi cos- tuum een carricatuur heeft geleverd op de mode van „nauwe rokken" door de jury bestempeld als de dame van den nieuwen tijd. De verschillende- prijzen werden door den voorzitter der sociëteit, den heer P. J. Bellaart, met een geestig speechje aan de dames en heeren uit gereikt, waarna de muziek telkens een fanfare liet hooren. Na een uur van rust begon het bal-demasqué met veel meer dansers dan de zaal kon bergen, er was bij zonder veel animo. De champagne-bar had het druk. We zullen maar niet vej^ellen hoe laat de deuren der sociëteit achter den laatsten bezoeker dichtvielen. Gedurende de maand Februari zijn in de Spaar- en Hulpbank ingelegd en terugbetaald de navolgende be dragen De inleg in 564 posten f 15222.32 bijgeschreven renten - 8.40 f 15230.72 Terugbet.' in 160 posten - 13131.19 Meer bijgeschreven dan terugbetaald f 2099.53 Aan 't einde der maand Jan. was ten name der inl. ingeschreven - 542756.71 Zoodat hun tegoed uit. Februari bedroeg f 544856.24 In den loop der maand Februari zijn 28 nieuwe boekjes afgegeven, 10 afgeloopen boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 33 boekjes geheel afbe taald, zoodat aan het einde der maand Februari 2512 boekjes in omloop waren. Boskoop. Bij Koninklijk Besluit van 17 Febr. 11. n°. 42, zijn goedge keurd de statuten van „Arboricultura", vereeniging van leerlingen en oud leerlingen der Rijks-Tuinbouw-Winter- school gevestigd te Boskoop. Door J. (jfa/ Jong te Alfen is een verlof tot verkoop van alcohol houdenden, anderen dan sterken drank aangevraagd voor het perceel Biezen De Coöperatieve vereeniging „de Vereenigde Tuinbouwers" hield heden haar 10de algemeene ledenvergadering te Amsterdam. Uit het jaarverslag bleek dat de veilingen in 1909 geen verlies hadden opgeleverd, zoodat 1910 het eerijte jaar was waarin de veilin gen gehouden konden worden zonder dat het noodig was dat de leden wer den aangesproken om het tekort van het voorafgaand jaar te dekken. De omzet was met ongeveer f50.— het bedrag van f 100.000 overschreden. Het ledental is zeer vooruitgegaan de lijst telt thans 369 leden, waarvan er over het afgeloopen jaar 73 zijn bijgekomen. Do omzet van groenten en fruit ging wel is waar iets achter uit, doch de deelname aan de veilin gen was grooter dan in 1909 Bedroeg het aantal wekelijksche afrekeningen in 1909 c.a. f 4500, i$ 1910 was dit nagenoeg f6000. Door de voortdurende warmte in Juni 1910 is er door de leden te Andijk veel schade geleden aan de vroege bloemkool. Ook de aanvoer van aardbeien en de oogst van fijn tafelfruit had niet veel te beteekenen. Was de omzet aan fruit en groenten minder, de bloemenveilingen namen met f 17,388.2672 toe. Hot veilingge bouw had dringend uitbreiding noodig, waarom dan ook een verplaatsbare uitbouw is gemaakt ter grootte van 64M2, welke in tijd van nood met zeil kan worden overdekt. De secretaris schrijft in zijn verslag, dat naarmate bij de leden het besef doordringt dat het veilingsgebouw als huu veilingsgebouw moet worden be schouwd, de zaak der „Vereenigde Tuinbouwers er wel bij zal varen Bij het jaarverslag is een balans en een winst- en verliesrekening gevoegd. Directeur-administrateur der ver eeniging is de heer Joh. E. Akker- huys te Amsterdam, terwijl als advi serende leden aan de vereeniging twEbonflen zijn de heeren C. II. Claas- F. Hazeloop en P. de Vries, apeft utijks-Tuinbouw leeraars resp. te Bos&oop, Alkmaar en Aalsmeer. De Loidschen kantonrechter ver oordeelde gisteren den „wonderdokter' de H. tot 20 boeten van f 15, subsi diair 20 mg,al 2 dagen hechtenis, we gens het, riiet toegelaten zijnde tot de uitoefening van een beroep in casu dat van geneeskunde waartoe de wet eene toelating vordert, buiten nood zaak- dat beroep uitoefenen. De eisch was 20 mq$l f 50. De heer de H. zal, zooals hij ten minste vroeger verklaard heeft, in hooger beroep gaan. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 28 Febr. Verkort Verslag. Voorzitter Mr. Graaf van Bylandt, Appel nominal. Te 11 uur bleken niet voldoende leden aanwezig, zoodat de vergadering eerst te 11 uur 40 kon geopend worden Installatie-Dr. Scheurer. Het nieuwe lid voor Sneek Dr. J. G. Scheurer wordt door den griffier binnengeleid, legt in handen van den voorzitter de bij de grondwet gevor derde eeden af, wordt door den voor zitter geluk gewenscht met zijn be noeming en neemt zitting. Bestrijding der zedeloosjrlfid Voortgezet wordt de behandeling van art. 4 Van het wetjj^fitwerp, om na art 248 W. v. Syknte voegen een nieuw art. 248bis, luidende„De meer derjarige die met een minderjarige van hetzelfde geslacht ontucht pleegt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren". De heer De Geer stelt voor om cjpn aanhef „De meerderjarige die met een minderjarige" te wijzigen inHij die als de oudere met een minderjarige". De heer Limburg stelt voor het artikel te lezen als volgt: „De meer derjarige, die met iemand van hetzelde geslacht, van wien hij weet pf rede lijkerwijze moet vermoeden, dat hij den leeftijd van 21 jaren nog niet heeft bereikt, ontuchtige handelingen pleegt, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste 4 jaren". De heèren Troelstra en 9 anderen stellen voor, art. 248bis te vervangen door „Met gevangenisstraf vantanhoog- ste een jaar wordt gestraft n^ die door giften of beloften van gekTof goed een minderjarige, wiens minder, jarigheid hij kent of redelijkerwijze moet vermoeden, opzettelijk verleidt om ontucht met l^em te plegen". Be heer Jannink heeft groote be zwaren tegen het regeeringsartikel een meerderjarige mag niet het slacht offer kunnen worden van misleiding door een minderjarige. Met het amen dement kan hij evenmin meegaan. Maar moet hij kiezen dan zou hij stem men voor het regeeringsartikel, ge amendeerd door den heer Limburg. Het amendemontgaat spr. te vel en hij vreest daarvan chantage. Bo vendien gelooft spr. niet, dat het yi het belang van den minderjarige is het behoort in ieder geval een ldacht- delict te zijn. De heer van Sasse van IJsseltkan zich niet vereenigen met het amen dement-De Geer. Verder bestrijdt spr. uitvoerig het amendement-Troelstra, welk amende ment volgens spr. aanleiding zal geven tot vele chantage- en afdrei gingsprocessen. De openbare zedelijk heid zal daardoor niet bevorderd wor den. Voor hflt regeeringsart. zal spr. al leen stemmen, wanneer de lieg. aan toont de noodzakelijkheid van deze bepaling, maar dan alleen als de mi nister het amendement-Limburg over neemt, hetgeen absoluut noodzakelijk is. De heer van Doorn jheeft bezwaar tegen het amendenieidf-De Geerwat beteekent „als ouder»? Volgons dit amendement zal hij, me een dag ooidor is do strafbare zijn "zal do oudore nu altijd de misdadiger jzijn De meer1- derjarige moet nujeonmaal weten wat hij doet, maar i^fn brenge een kind van 16, 17 jaar nidt onder de pressie van een iets jonger kind. Omtrent het amendement-Troelstra behoudt spr. zich zijn stem voor waarom niet „mot winstbejag" inger voegd Spr. gevoelt er voor om een strnatprostitutie strafbaar to stellen, die tracht een minderjarige te vangen. Komt het misdrijf, waartegen dat artikel gericht is, werkelijk zóó veel vuldig voor? Voor hot chantage-ar- gument tegen het"] regeeringsartikel gevoelt spr. niet veel. De grootste straf voor de homo- sexueelen is dat -ze geïsoloord zijn in de maatschappij. De heer Tydeman verklaart zich tegen het artikel maar ton aanzien van het amendemeht-Troelstra staat spr. aan de zijde- van den minister. De minister vork 1 Aart eerst na lange aarzeling een artikel tegen do homo- sexualiteit te hebben'opgenomen, maar het voortdurend toenefnen daarvan in ons land maakt ingrijpen noodzakolijk. Het verleidingsariikel van den heer Troelstra kan niet bereiken wat men er mee beoogt. Ten aanzien van de homosexualiteit geeft dit niet wat de minister wil. Laatste Berichten. Naar het Vad. verneemt komt de luit.-kol. A. van Voorninck in aan merking voor het gouverneurschap der Kon. Mil. Academie te Breda. Het Leger des Heils heeft zijn jongensgesticht met den aanvang van dit jaar overgebracht van Maarsson naar Amersfoort. Het ruimo huis, waarin het instituut Van der Sluis was gevestigd, op oen der mooiste punten van den Amersfoortschen berg is daarvoor aangekocht en 9 Jan. be trokken. Gisteren werd het gesticht plechtig geopend door mevr. Booth. Do voorzitter van den Utrechtschen Voogdijraad wensqhte het Leger ge luk met deze inrichting. Men meldt ons uit Zutphen Na 'gedurende 3^ jaar zijn fuhetie te«hebben bekleed, nam de gemeente architect de heer F. H. van Etteger afscheid van den Gemeenteraadde ambtenaren en de gemeentewerklie den, die onder zijh bevolen stonden. De Raad byod den heer Etteger bij monde van den burgemeester een boe kenkast aan, de ambtenaren van het bureau der publieke werken en van de secretarie schonken hem ter her innering een boekenetagêre, terwijl de gemeentewerklieden den scheidenden cHef een wandelstok met zilveren handvat aanboden. De openbare Leeszaal te 's-Gra- w lie vroeger den geheelen Zondag geopend was, blijft thans ge durende kerktijd gesloten, wat een gevolg is van de subsidies van Rijk en Gemeente. De 10-urendag. De Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen te Delft heeft aan de Tweede Kamer een adrep; gericht met verzoek in het ontwei^/ van wet tot wijziging van de arbeids wet, den 10-urigen arbeidsdag ver plichtend te stellen voor alle bedrijven die met dag en nachtploeg werken en voor die, welke een vaste dagelijksche productie hebben, welke dus met duder- hevig is aan den invloed van seizoen- drukte of van plotseling opkomende onvoorziene omstandigheden, welke een langeren arbeidsduur noodzakelijk maken. In een toelichting geeft zij de re denen voor haar verzoek, terwijl de minderheid der Kamer haar standpunt doet kennen n.l. invoering van don 10-urendag in alle bedrijven zonder onderscheid. De weduwe van den grootham delaar Field uit Chicago, nu mevr. Drummond, heeft op reis naar New- York op het Hamburg8che s.s. Amerika de onvoorzichtigheid gehad de deur van haar kajuit open te zetten, opdat het kamermeisje gedurende den pacht kon binnenkomen. Den volgenden morgen miste mevr. Drummond een laarlensieraad ter waarde van 130.000 ollars. De dief bleef onbekend. Men meldt ons uit ^Amersfoort In de feestcommissie voor de land bouwtentoonstelling te Amorsfoort zijn benoemd de heeren jhr. C. W. J. Hooft, \V. II. baron Toets van Amorougen van Woudenberg, M. Ij. H. Thissen, allen to UtrechtW. LA van Beeck Calkoen te Cotlien, jhr. II. J. M. Barchman Wuytiers te Lopik- kapel, II. W. Van Esveld, J. L. van der Moer (pepr.) en jhr. W. II. J. van do Poll te Amorsfoort. Eon veld-artillerist te Amersfoort viel van zijn paard on werd door den onmiddellijk volgenden caissonwagen over oen der beenen geredon, waar door dit brak. Men moldf ons uit Middelburg: In liet gasthuis alhier is oen 76 jarigon vrouw ovorledon, die, terwijl zij alleen thuis was, haar kleeron in brand had gestoken en daardoor ern stige brandwonden had bekomen. De vrouw was niet wel bij het hoofd. Te Solzaeto zijn t^oo 8 jarige knaapjes al spelende bij een zandheuvel door een instorting bedolven. Beidon werden levenloos uit het zand gëhaald. Daar do Campanollo, die met 275 landvorhuizers, waaronder 68 Russen heden aan den Hook van Holland wordt verwacht en er eenige vrees bestaat dat men zal trachten die Rus- Bon tusscheu Hoek van Holland en Rotterdam ergens aan land to zetton zijn hedenmorgen uit Rotterdam drie sloepbooten vertrokken, allo bemand met gomeonto-politie, en voorzien van proviand on vuurwapenen, onder be vel van een hoofdinspecteur om het schip tot Rotterdam te begeleiden en jetfyfrentuoele ontscheping te beletten. Dinsdag 28 Februari 1911, Velte ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwaliteit 40, 2e 34 ®n 3e 29 ct per halt KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien goed aangevoerd. Vette kalveren redel. aanvoer ie kwa liteit 32' 9, 2e 29 en 3e 25 ct. per half KG. Stieren goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 32, 2de kwal. 29, 3de kwal. 25 cents per half kilo. Handel in vet vee stiller, prijzen iets lager, melkvee prijshoudend. Dikke koeien voor België traag en moeilijk verkoopbaar, Stieren en vette kalveren met vluggen omzet. BURGERLIJKE STAM). GOUDA. GEBOREN: 24 Febr. Barend, ouders' B. van Leeuwen 25 Febr. Ileiltje ouderB C. A. Palsgraaf on II. Bos. Louisó Wilhelmina Adriana, ouders J. II. Hartgruig en H. M. P. Engel kamp. 26 Febr. Dirk Nioolaas, ouders J. do Vries on M. J. Sas- 27 Febr. Petrus Johannes, ouderB O. A. v. d. Berg on J. van Evordink. Anthonie Cornelus, ouders T. C. Boot on A. A van Stigt. Cornelia, ouders A. van Reders en E. Verheul. OVERLEDEN 25 Feb? N. M. Ra- vestijn, 4 m. 28. 8. C. Verbruggen, wed. C. van Rijswijk. 87 j. T. Bons, 78 j. VAN MANTELS COSTUMES. BUOUSEN, ROKKEN tot zeer lage prijzen. Aanbevelend Specialiteit in Minlels en Costumes. wo-o<t2^0o-c»— van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.1 te Horta; laagste stand 719.1 te Sey- disfjord. Verwachting tot den avond van 1 Maart Meest stormachtige zuidelijke tot zuid-westelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, ^lfde tem peratuur. VAN* DEN K f I' e c t e ii li a n il e I Ie Amsterdam 28 FEBR. 1911. Stuutslceuiiiïeu. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oosteur. Belastingvrije Klonen ren te 4 pet. Port. Obl. 3do Serie A mort. Schuld 3 pet. Rusische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. Id.Obl. (Gr. Russische Spwinij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld. Obl. 6e Emissie 4 pet Japan-ObL 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4o serie 5 pot. Brazilië. Funding Lee ning 5 pot. Id. 01>1. 1889 4 pet,. Vonoauola Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hunk- en Credlet-Insfel II li ge II Ned. Bankaandeelen IniliistrOiuleriicJuiiigeii American Car Foun dry Comj). C. v. A. Id.SiUelring& Re lining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tolo- grnph Cy. Cert. v. A. U. S. Steei Corp. Cert. v. Gew. Aand. K»1 Creillet Jnstell en Cultuur Onderiicmingeii Handelsvnr. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. U.v.A Mijnbouw Mijen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn- houw Mij. Aand. Gieijt Cobar Aand. I'etrolcum-Oiidern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. (lew. A. Kon. Neil. Mij.totExpl. v. Pctr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad 'y. C. v. G. A. Scheepvaart Mfjeii. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A Ta Imk-Oiiderueiiii liften Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Max wel Land Gpanf Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Tim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Heil. IJzeren Spoor wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-TI Obl. 3 pet. Wai-sch au - Ween en Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleèiiingeii. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thoiss-Re- guKrungp-Ges. 4 pet. 160 GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Amerikanen vast, nationale staats fondsen zonder handel op vorige koersen, tabakken prijshoudend, latei- voor sommige soorten niet minder, petroleum lusteloos, mijnen zeer lus teloos, maar voor sommige soorten prijshoudend. Vorige Koers. koeri van heilen 87'/a 87'/» 93 :/s 98'7„ 647, 64/, 997/16 887» 91! 887, 927» 887.» 48 48'/» 1047, 89 7, 897, 08 7». 587H 2097, 200 537, 537, 767,» 76"/,» 977.» 26'/, 76"/,, 77s/, 2067, 295'/, 190?/» 206 1907, 1797, 17) 908 DU',, 899 92'/» 1077» 156-7, 4717, 471 462 'ƒ2 169'/» 117' 169'/» 167.» Ui 7» 1117» 727, ,79 80 4>7,« 47» io7,6 107,» 777» 88 687, 68'/, 2U7, 1' 138. 210 99 99 .287, 297,s 1787, 16 7» 174-7, 17'/, 108'/,»

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2