öpru 231:ra.an,@:Eilem.<a. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. Landbouw es Visscherij. SPOET. lining Telegrafisch Weerbericht ZEPelterijein. D. SAMSOM. Officieele Prijscourant J. P. Heije-Stichting. Omtrent deze Stichting, School voor Zwakziniyge kinderen, met Opvoe dingshuis, gevestigd te Oosterbeek en die gisteren is geopend, lezen we in het Hbld.De Yereeniging „Heije- Stichting", werd opgericht bij gele genheid van het eeuwfeest van Heije's geboortedag, 1 Maart 1909, op initia tief van den heer J. E. van Renesse, districts-schoolopziener te Arnhem. De heer Van Renesse zond, vóór 1 Maart 1902, een circulaire aan alle hoofden van scholen, met verzoek van de schoolkinderen een bijdrage te vragen op Heije's eeuwfeest voor het schoone doeloprichting van een School voor Zwakzinnige kinderen. Aldus kwam er een bedrag bijeen van ruim f4000 dat den grondslag vormde, waarop kon worden voortgebouwd. De Stichting wordt geopend met 17 leerlingen, 10 jongens en 7 meisjes, tu8schen 8 en 16 jaar oud. Er is plaats voor 20 en boven dien voor 4 externen. Terwijl men in de groote steden, reeds lang dagscholen vindt voor zwakzinnige kinderen, uiteraard alleen toegankelijk voor kinderen uit de plaats zelf, bedoelt de Heije-Stich ting vooral opname van kinderen van het platteland of uit de kleine steden. Zij kunnen worden opgenomen door dé zorg van een af deeling der Heye- Stichting, of van een philanthroop, die de kosten aan de plaatsing ver bonden, op zich neemt. Uitgenomen een enkele particuliere instelling, be stond een dergelijke Stichting tot heden niet. Zij is geheel neutraal. Het onderwijs wordt gegeven door het hoofd der School, den heer A. Jonge- rius, en een onderwijzeres, mej. Thé- mans. Het is gewoon lager onderwijs van voorm. 9ll1/» en carton-, klei en houtarbeid des namiddags. Achter de school vindt men de ruime speelplaats, terwijl het deel tusschen Internaat en school wordt aangelegd als plantsoen en het overige terrein wordt bestemd voor moestuin. Hier krijgt ieder kind een eigen tuintje, waarin het zich haar eigen goedvinden mag bezig houden. Hoewel op bescheiden voet ingericht, mag worden verondersteld, dat de Stichting volkomen aan haar doel zal kunnen beantwoorden. Debietrecht tabak. Bij de Tweede Kamer is gisteren in gekomen het wetsontwerp betreffende de heffing van een debietrecht op tabak. Positie-Onderofficieren. De commissie van officieren en on derofficieren, door den Minister van Oorlog benoemd tot onderzoek van het vraagstuk der positie van de onder officieren hield gisteren in het gebouw der bibliotheek van het Departement van Oorlog haar eerste vergadering onder voorzitterschap van den majoor jhr. Alting von öeusau, president der commissie. De Landvertmizersquaestie. Bij Kon. Beskuit is aan den heer R. B. Timsley, vórtegenwoordiger der Uranium Steamship Comp. Ltd. te Rotterdam, een verder verblijf in ons land ontzegd en de uitvoering van dit besluit opgedragen aan den hoofd commissaris van politie te Rotterdam met recht van opsluiting in het Huis van Bewaring aldaar. Nader vernemen wij, dat de heer Timsley, die te Berlijn vertoeft, heden ochtend te Rotterdam verwacht wordt. Alsdan zal hem het uitzettingsbevel worden meegedeeld. Van verdere maatregelen ten aanzien van de Uranium Steamship Company is, gelet op de daaraan verbonden groote belangen, zoowel van interna tionalen aard als in het bijzonder voor Rotterdam althans voorloopig afgezien. Deze zullen echter niet uit blijven, indien de maatschappij voort gaat te handelen in strijd met de hier bestaande wetten en de door de be voegde autoriteit te geven bevelen. Vrije Liberalen. In een gisterenavond gehouden vergadering van de afdeeling Amster dam van den Bond van Vrije Liberalen is de voorgestelde motie, na eenige wijziging in de redactie, met alge- meene stemmen aangenomen. De aangenomen motie luidt als volgt: De afdeeling enz., overwegende, dat door de Liberale Unie blijkbaar gestreefd wordt naar het vormen eener coalitie van vrij zinnigen, ten einde onder de leuze van invoering van „algemeen kies recht" de verkiezingen van 1913 tege moet te gaan; overwegende, dat door een der leden van onze commissie vafi advies, on langs een politieke rede is gehouden, waarin de mogelijkheid van zulk een coalitie erkend werd; overwegende, dat door aansluiting aan de beweging voor algemeen kies recht de voorwaarde, waaraan ons beginsel-programma de uitbreiding van kiesbevoegdheid bindt, zou worden losgelaten overwegende, dat het van het hoogste belang is, dat onze geheele partij in de gelegenheid gesteld wordt, haar meening hieromtrent uit te spreken verzoekt de commissie van advies de behandeling van dit ontwerp op de agenda voor onze eerstkomende alge- meene vergadering te brengen. In plaats van de heeren A. De Stop- pelaar Blijdesteijn, die bedankt had, en prof. dr. D. J. Korteweg, die zich niet opnieqw jseschikbaar had gesteld, werden tot leden van het afdeelings- bestuur gekozen de heereri mr. E. J. Everwijn Lange en D. A. Kraijenhoff van de Leur. Maandagmorgen is aan den omval te Alkmaar een moordaanslag gepleegd. Een vader heeft op zijn 23-jarigen zoon vijf revolverschoten gelost, zonder hem doodelijk te verwonden. De oor zaak van het misdrijf is gelegen in een wanverhouding tusschen vader eu zoon de vader D. B., koopman in mani- "facturen en vijftig jaren oud, verweet zijn zoon, dat hij lui was en zich geen voldoende moeite gaf om werk te zooken, zoodat hij voor het grootste deel te zijnen laste kwam. Daarover ontstond ook nu de twist, die zoo hoog liep, dat de vader in zijn woede tot den aansjor overging. Het eerste schot trof dei^^oon aan het voorhoofd en ging langs den schedel, het tweede trof hem in den arm, onderwijl voor het gezicht geslagen, en een der an dere schoten in het been. De politie werd dadelijk met het geval in kennis gesteld, die den vader arresteerde en in verhoo# nam aan het politiebureau en den zoon een voorloopig verband aanlegde. In het stadsziekenhuis, waar heen hij vervoerd werd, zal getracht worden een der kogels, die in den arm is blijven zitten, te verwijderen. De verwonding is niet levensgevaar lijk. (N. R. Ort.) Gevaarlijk werkje. Tijdens het hevige stormweer der laatste dagen werd op den strandboulevard te Sche- veningen een opname gedaan, voor een cinematograaf, van het schoone schouw spel, dat de woeste zee bood. Dat dit niet zoo heel gemakkelijk ging, bewijst wel het feit, dat ieder der drie pooten van het statief, waar op het toestel rustte, door een mili tair moest worden vastgehoudenaan het toestel zelf hingen als 't ware twee personen, terwijl een derde, den op nemer van het beeld bij kraag en jas vastgreep als een politieagent een arrestant. Een en ander om te beletten dat èn toestel èn operateur zelf zee ingingen. In Engeland worden ter onderken ning der zeestroomingen fiesschen in zee geworpen, waarin zich een brief kaart bevindt, die aan een adres in Londen moet worden opgezonden. Op de kaart moet door den vinder ver meld worden de vindplaats, de dag waarop en door wien. Voor de toe zending wordt een shilling als beloo ning overgemaakt. Langs het Texelsche strand zijn dezer dagen plm. een twintigtal van die fiesschen aangespoeld. Er is spiake van het stichten van een „Nieuwe Nationale Opera", met den heer Orelio als directeur. Het ge zelschap is van plan op 1 October zijn speelseizoen aan te vangen. Voorloopig is 't nog klein en geeft het nog uit sluitend voorstellingen in de provincie. Gouda, 1 Maart 1911. Vergadering van den Raad der GEMEENTE GOUDA. Op Vrijdag 3 Maart 1911, des namiddags 1 */a uur- Aan de Orde: 1. De benoeming van een Onder wijzer aan de School v. g. 1. o. No. 1. 2. De suppletoire begrootingen voor 1910 van: a. het Israëlitisch Armbestuur; b. het van Iterson-Ziekenhuis c het Bestedelingenhuis d. het Oude Vrouwenhuis e. het Hoffman's gesticht, (lig gen ter visie). 3. De herstemming over het voor stel van den heer F. Herman om het personeel van de Herhalings scholen op te nemen onder de deelgerechtigden in het gemeente- pehsioenfonds, en c. q. het voor stel van B. en W. om hiertoe niet over te gaan. 4. De vaststelling der jaarwedden van het personeel ter Secretarie der gemeente. 5. Het voorstel tot goedkeuring der nadere vastelling van de jaar wedden der directrice en der adjunct-directrice van het van Iterson-Ziekenhuis. G. Het voorstel tot het verleenen van ontheffingen op aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1910. 7. Het voorstel tot het verleenen van ontheffingen op aanslagen wegens Schoolgeld op de Burger scholen. 8. Het voorstel tot wijziging van den bij de Pensioenverordening behoorenden staat van de amb tenaren, enz. der gemeente. 9. Het voorstel tot wijziging! der Verordening voor het van Iterson- Ziekenhuis. 10. Het Ontwerp-Reglement voorde Bank van Iseening en de Ontwerp verordening als bedoeld in arti kel 37 der Pandhuiswet 1910. 11. Het preadvies op het verzoek van den Voorzitter en den Secretaris van den Goudschen Bestuurders- bond tol; opening van verschil lende bepalingen in de bestekken der geméente. 12. Het voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1910. 13. De reclames tegen aanslagen we gens syfeoolgeld op de Burger scholen (liggen ter visie). Gedurende de maand Februari zijn door de Mallegatsluis geschut 1943 schepen met een inhoud van 135.471 M3. en 706 stoomschepen, inhoudende 64.578 M3., totaal dus 2649 vaartuigen met 2000.49 M3. inhoud, en 17 hout vlotten, uitmakende 66 koppels. De licht- en krachtinstallatie van de ijsfabriek „Willem Barendsz" is opge dragen aan de firma Polak Co. alhier. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op dé morgenavond door de vereenïging j,De Dageraad" in de Réunie te houden openbare vergade ring waar de heer H. J. van Vorst, volgens de iii dit blad voorkomende advertentie zal behandelen „Is er een God?* Te Lekkerkerk is een levende nacht vlinder gevangen, de „Plakker of Stam- uil" de gewone vliegtijd is Juni Augustus. Boskoop. De opgave van de uit komsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendom men, in deze gemeente gelegen, ligt gedurende 30 dagen ter Gemeente secretarie ter inzage. Alfen a/d Rijn. •w Ned. Herv. Ge meente, alhier is beroepen Ds. D. Hogenbirk te Nederhorst den Berg. Schoonhoven. Gisterenavond is te gen half zes een hevige brand uitge broken in de lakstokerij van de firma Herman A. Schreuder en Co. Door zelfontbranding in een ketel met 900 liter standolie is de brand ontstaan. Het vuur verspreidde zich direct door de stokerij en in een oogwenk sloegen de vlammen uit. Andere ketels olie vatten vuur, hetgeen een geweldige vlammenzee in het half duister te aanschouwen gaf. De brandweer was met twee spuiten aanwezig en ook van de Instructie- Compagnie waren twee spuiten aan gerukt. Daar de stokerij in een oogen- blik geheel was uitgebrand kon worden volstaan met één slang de andere fabrieksgebouwen nat te houden', die, ware de wind in die richting geweest, zeker alle in de asch zouden zijn ge legd. De inventaris is op beurspolis ver zekerd het gebouw echter niet. Haastrgcht. Werd onlangs vermeld dat bij een ontruiming in Amsterdam verscheidene vervallen muntbiljetten gevonden waren, thans doet zich een dergelijk geval hier ter plaatste voor, daar hij een, in tamelijk hehoeftige omstandigheden gestorven vrouw, twee vervallen muntbiljetten van f50 en twee van f 10 gevonden zijn. Lekkerkkrk. Van de scheepswerf van den heer T. van Duivendijk is met goed gevolg te water gelaten het van staal gebouwde sleepschip „Johan na", groot pl.m. 500 ton, voor reke ning van den heer X Negenhóff te Eist. Onmiddelijk werd de kiel ge legd voor een rijnschip „L. Boeker en Cie no. 9", groot plm. 1500 ton, voor rekening van de firma L. Boeker en Cie. te Rotterdam.. Oudewater. Voor de vacature van wijlen J. Knijff is door hoofdinge landen van het grootwaterschap van Woerden de volgende voordracht op gemaakt voor hoogheemraad waaruit door H. M. de Koningin een benoe ming zal worden godaan. 1 C. G. van der Lee te Oudewater, 2 Jhr. M. Melvil van Carnbee te Rijsenburg en 3 I. B. van der Wine te Zegveld. 46l|a Millioen voor de Kustverdediging-, Voor de afdeeling Gouda van de Sociaal Democratische Arbeiderspartij, sprak gisterenavond in de zaal „Kunst min" der sociëteit „Ons Genoegen", het kamerlid J. E. W. Duys over de voorgestelde 46'/2 millioen voor de kustverdediging, en 'in verband daar mede over het algemeen kiesrecht. Spr. zou dit aanvankelijk doen van het standpunt, der tegenstanders van de sociaal democraten, teneinde te trachten juist die tegenstanders te overtuigen van het ongemotiveerde van dergelijke voorstellen. Spr. voerde dan aan dat het land in financieelen nood verkeertin 1908 raamde min. Kolkman een tekort van 11 millioen, in 1909 van 5 millioen, in 1910 van 12 millioen en in.. 1911 een totaal tekort van 191/2 millioen, waarvan alleen 13 '/2 op den gewonen dienst. Terwijl verleden jaar geen cent be schikbaar was voor sociale maatrege len, werden aan den feitelijk door zich zelf voorgedragen nieuwen gouver neur-generaal van Ned.-Indië, een in komen toegestaan van f 172.000 's jaars plus een zakduitje voor de reis van den Haag naar Indië van f 80.000. Onder het Min.-de Meester werd 6'/2 millioen gevoteerd voor de stallen op het Loo en in 1910 is er een nieuwe aanvraag gekomen van f 524.000 voor verbouwing van het paleis op het Loo, terwijl toch jaarlijks volgens de grond wet 'een ,/2 ton voor onderhoud der paleizen wordt beschikbaar gesteld en het inkomen der koningin jaarlijks 6 ton bedraagt met bovendien de op brengst der kroondomeinen, die op c.a. 2 ton is te schatten. De Commis sarissen der Koningin behalve die van Zuid- en Noord-Holland ontvingen een salarisverhooging van f 1000 en aan den consul van Buenos-Ayres moest wegens stijging der levensbehoeften f 2000 's jaars meer salaris worden verleend. Het eenige wat ter verbetering der loonen der lagere ambtenaren en be ambten is gedaan bestaat in een ge ringe loons verhooging van eenige rijks werklieden in Gelderland en eenige brievenbestellers van niet geklassificeer- de kantoren. Onder het motief van bescherming van de nationale nijverheid wil de Regeering een subsidie geven aan een Australische Stoomvaartlijn, het welk spr. critiseert als geld dat recht streeks vloeit in de zakken der aan deelhouders. De heer Duys besprak het voorstel- Cool tot verbetering der officiers- traktementen. Hoewel tegenstander van alle militarisme, moest spr. toe geven dat waar er nu een leger was, de officieren ook behoorlijk moesten worden betaald. Die regeling zou ver betering brengen, maar de heerDuy- maer van Twist liet den minister Cool vallen, omdat deze minister op grond van den financieelen toestand des Rijks niet direct een pensioenregeling daarbij had opgenomen. En spr. leest daarbij voor uit een orgaan van een Officierenvereeniging dat de leden juist met het oog op 's lands financiën die pensioenregeling thans niet meenden te mogen vragen. De bodemlooze put der oorlogslas ten verslindt volgens spr. elk jaar 75 millioen gulden, en over de laatste 25 jaren gerekend zegt spr. is er niet minder dan 1200 millioen gulden aan militaire doeleinden besteed. En met welk nut vraagt spr. En hierby citeert spr. het door den heer 't Hooft in de Eerste Kamer op 29 Dec. ge sprokene, „Ons leger bezit geen waarde meer" en haalt daarbij ook aan het oordeel van het militaire 'kamerlid Thomson, van den oud-liberaal Van Karnebeek, en van den Raad van Defensie bij de gisteren ingediende wijziging der Militiewet, maar die komen tot de conclusie dat er drin gend verbetering wordtvereischt. Spr. is van meening dat alle geld voor militaire doeleinden weggegooid is. Nederland is niet te verdedigen tegen een aanval van Duitschland of van Engeland noch aan de land- noch aan de zeezijde. Tegenover 1900 man en 12 kanonnen stelt Duitschland direet aan de oostelijke grenzen 100000 «Tan met meer dan 200 kanonnen. En wat de Hollandsche waterlinie betreft spr. zegt, dat de soldaten die tot ver dediging daarvan zijn aangewezen, maar goed moeten leeren zwemmen. Waar de toestand zoo is zegt spr. moet iedereen principieel tegen elke oorlogslast zijn. Oorlog zei spr. ont staat niet anders dan om kapitalisti sche motieven en spr. noemt als voor beelden de oorlogen tusschen Spanje en Amerika, Rusland en Japan, Spanje en Marokko en Engeland en Trans vaal. Een vredescongres is niets dan een caricatuur. Spr. hoopt dat er een tijd zal komen, dat de arbeiders, die thans als vaderlandsloozen worden beschul digd, juist uit liefde tot hun vaderland en tot de menschheid de handen zullen ineenslaan om in tijden wanneer er oorlog mocht uitbreken op alle plaat sen het werk neer te leggen om zoo doende de vlooten bij gebrek aan steenkool, en het landleger bij gebrek aan aanvoer te dwinge^plfchteloos te zijn. En daarom zegt spr. gaat onze strijd. Yan de zijden der'vrijzinnigen zoowel als van de clericalen is tegen stand te wachten. Op het gebied der landsverdediging zijn die groepen het in hoofdzaak eens. Spr. critiseert hier bij het vlootplan Cohen-Stuart. De sociaal-democraten zegt spreker moeten tot macht geraken, want al leen uit angst zal de bezittende klasse tegemoet komen. Om tot die macht te geraken, zegt spr. is algemeen kiesrecht en ook vrouwenkiesrecht noodig. Spr. stelt hierbij het onmogelijke van dé>4>e- staande Kies wet-Van Houten in het licht. Met een krachtige opwekking tot steun aan de Kiesrecht-actie en tot organisatie in de vakvereeniging besluit spr. zijn rede. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De secretaris der afdeeling, de heer E. van der Werf, die bij afwezigheid van den voorzitter de vergadering had geopend, sloot de bijeenkomst te 11 uur met dank aan den spreker en aan het opgekomen publiek. De rede van den fieer Duys was óp effect berekend en de uitdrukkin gen van den spreker gingen nu en dan de perken van behoorlijkheid te buiten. Bij het vrij talrijke publiek viel de rede blijkbaar in den smaak, er werd druk geapplaudisseerd. Voor de Rechtbank te Rotterdam zijn gisteren de volgende zaken be handeld Mej. A. R., huisvrouw van C. den G., 46 jaar, zonder beroep, te Gouda, bekende op een zevental dagen in November wat water bij hare melk te hebben gedaanóón litertje op de 1822 liter melk. Op 25 November had een persoon, die later een agent van politie bleek te zijn, bij haar melk gekocht. Get. Grendel had deze onderzocht en be vonden, dat er anderhalve liter water gedaan was bij de door bekl. gegeven hoeveelheid van 1822 liter melk. Als reden voor hare daad gaf bekl. op, dat de afnemers harer melk altijd klaagden, dat zij precies de maat gaf, zonder eenige toegift. Geëisóht werd drie maanden ge vangenisstraf. B. A. v. R., 33 jaar, magazijnknecht te Gouda, bekende in 1909 en 1910, ten nadeele van zijn patroon, ongeveer 7000 sigaren te hebben weggenomen, voornamelijk van f 40 per mille. Hij verkocht deze sigaren voor twee cents per stuk algemeen vond men dat men er een koopje aan had, en lang zamerhand had bekl. dan ook gere gelde afnemers, wien hij wekelyks si garen leverde. Bekl. is bij get. Donker ruim zeven jaar in dienst geweest en door hem aangenomen alhoewel hij pas uit de gevangenis ontslagen was. Toen hij de verduisteringen pleegde, had hij het beheer van het expeditie lokaal, en verdiende f 11 per week: met het maken van kistjes kon hij een weekloon* halen van f 16. Bekl. beweerde de opbrengst van de sigaren te hebben besteed om huis raad te koopen. Get. Donker verklaarde, dat een van zyn oudste knechts hem had medege deeld, dat er gestolen werd, en zoo was hem ter oore gekomen, dat bekl. zijne sigaren verkocht. Naar schatting moest er voor 300 k 400 gulden aan sigaren ontvreemd zyn. Get. had nog gepoogd, op aandrang van beklaagde1» familie, bekl. on vervolgd te laten, maar nu dit niet meer mogelijk was, vnoeg getuige bekL, die nog bij hem in dienst is, zoo iichtr mogelijk te straffen. Getuige Dekkinga verklaarde, dat hij van bekl. totaal ongeveer 1800 sigaren had gekocht. Aan mej. Bremer te Rotterdam stuurde bekl. elke week 100 sigaren per bodedeze deelde mede, dat zij aldus ruim 5000 sigaren gekocht had „ze verkocht ze voor 2*/2 ct- per stuk, niet wetende, dat ze meer waard waren. In aanmerking nemende het feit, dat bekl., reeds tweemalen tot gevan genisstraf veroordeeld is, en met het oog op het hoogst ernstige van dit misdrijf, eischte het O. M. een jaar gevangenisstraf. J. G., 24 jaar, ijzer werker te Krim pen a/d. IJsel bekende öp 4 Novem ber, te Capelle aan den IJssel-, mej. Lagerwaard een klap in het gezicht gpgeven te hebben. Mej. Lagerwaard verklaarde, dat zij door deze mishandeling bloedend ver bond was geworden. Geëischt werd f 25 boete, subsidiair dertig dagen hechtenis. Uitspraken Dinsdag 14 Maart. De rechtbank heeft gisteren ver oordeeld W. V., 61 jaar, pakhuisknecht te Gouda, wegens verduistering, tot drie maanden gevangenisstraf. A. G. S., te Gouda, wegens mis handeling zijner echtgenoote, tot zes weken gevangenisstraf. J. D., 56 jaar, touwslager te Gouda, wegens diefstal, tot een maand vangenisstraf. P. S., 24 jaar, bakkersknecht te Stolwijkersluis, wegens mishandeling van een politie-agent en wederspan- nigheid, tot twee maanden gevange nisstraf. Vrijgesproken werden A. G. S., te Gouda, beklaagd van diefstal. S. B., 39 jaar, mqlkslijter te Zeven huizen, beklaagd van mishandeling. De zaak tegen A. B., 36 jaar, koop man te Rotterdam alhier, beklaagd van diefstal van een zwarte kat, ge pleegd op 23 November te Capelle aan den IJssel, werd acht dagen aan gehouden, omdat de eigenaar der kat niet verschenen was. Beklaagde bekende het beestje te hebben gevangen, omdat hij dacht, dat het zijn eigen kat was. Twee ge tuigen echter hadden beklaagde hoo- ren zeggen, toen hij het beest te pak ken kreeg„ziezoo, alweer een daal der verdiend". Tegen den 33-jarigen koopman A. W. K. te Rotterdam, die op 1 De cember te Gouda eene godsdienstige bijeenkomst van het Leger des Heils zou hebben verstoord door den voor ganger in de rede te vallen, zoodanig te schreeuwen dat dit boven het ge zang uit te hooren was, en door op een tamboerijn te slaan, is eene ge vangenisstraf van eene maand ge ëischt. Beklaagde ontkende, bewerende her haaldelijk te vergeefs het woord ge vraagd te hebben. venzande de heeren K. Baarse Dz. te Aalsmeer, W. Singer J.Kz. te Andijk en C. P. Gerritsep te Aalsmeer (Ku- delstaart). In de plaats van den heer J. Th. Droog, te Beemster, werd als commissaris gekozen de heer W. B. Westerman te Maarseveen. INDISCH NIEUWS. De uitkomsten der zalmvisscherij op de Waal, da Maas, de Merwede en de Lek waren in de afgeloopen week zeer gunstig. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden 418 zalmen ge vangen; die op de Maas inbegrepen: te Gorichem 6 en te Hardingsveld 34 stuks. Op de zalmzegenvisscherij te Tienhoven bemachtigden de visschers 32 zalmen en te Aramerstol werden op den afslag aangevoerd 99 stuks. Een tweetal visschers te Kerk-Driel had het geluk op één dag op de Maas 12 zalmen te vangen, die te zamen 168 pond wogen. De zalm is thans heel wat grooter dan in de vorige maanden; er zijn er onder van ruim 40 pond. De besomming aan andere rivier- en poldervisch was ingelijks zeer bevredigend. Enkele Woudri- chemsche visschers haalden tusschen een paar kribben te Opijnen in één trek met de zegen ongeveer 1200 pond bliek, snoek, baars enz. op. De zalm daalde in prijs en bracht op 90 ct.— f 1.55, aal 2535, paling 5055, Bnoek 22—26, snoekbaars 36—40, kar per 40—50, zeelt 3032, baars 18—20, bliek 1315. voorn 58 ct., alles per 'L K.Ö. Op de gidteren gehouden vergadering van „De Vereenigde Tuinbouwers" te Amsterdam werden gekozen in de plaats van den heer J. Van Leeuwen Cz. te Aalsmeer, J. Tensen Wz. te Andyk en Joh. v. d. Hout te 's-Gra- Vrees~voor~pest. Met de Chingwo worden 20 hadjis van Calchus verwacht en in de dicht bevolkte buurt Sompok in quarantaine gehouden, is d. d. 29 Januari uit Se- marang aan de Java Bode geseind. Een protest is door de ingezetenen ingediend bij den gemeenteraad en den resident. De autoriteiten zijn niet te laken, daar Semarang geen quaran- tainestation bezit. De Locomotief zegt niet bevreesd, maar wel bezorgd te zijn. Zoo is ook de stemming der 'burgerij. Aardschuiving. In den nacht van 22 Januari heeft bij Km. 89 plus 400 op de lijn Goendih-Soerabaja -der N. I. 'S. even boven Tjepoe een groote aardschui ving plaats gehad. De oorzaak hier van is het banjeren voor de kali Bengawan (Solorivier), die in geen jaren zoo te keor is gegaan als nu. De eerste trein in de richting Soe- rabaja werd gesuprimeerd, maar men heeft den dienst zoo geregeld dat het verkeer met overstappen bij Km. 89 plus 400 met eenige vertraging zijn gewonen gang gaat, schrijft de Nwe Soer. Ct. (Java Rode) Een poos geleden schrijft de Java Bode maakten wij melding van een nog vrijwel in de lucht han gend plan om een tocht te malden dwars door Nieuw-Guinea, waarbij zou worden uitgegaan van de door Loreptz ontdekte streken en aansluiting zou worden gezocht met het door Franssen Herderschee verkende gedeelte van de Mamberamo, Thans heeft dit plan vaster vorm gekregen. Aan den luitenant ter zee J. W. F. de Wal is namens de Regeering in opdracht gegeven zich naar Borneo te begeven, ten einde aldaar aan de aan de Boven-Mahakkan 30 Dajaksche roeiers aan te werven en 9 prauwen aan te koopen, ten behoeve eener nader uit te voeren verkenning van den Oostelijken zijtak der Mamberamo waaraan den naam Idenburg-rivier is gegeven. Die zeeofficier zal zich met de aan geworven Dajaks naar Nieuw-Guinea begeven, de Mamberamo en vervolgons de Idemburg-rivier opvaren en alle noodige verkenningen en opnïetingen doen. De tocht zou in Mei een aan vang moeteu nemen. De bedoeling is de verzamelde ge gevens omtrent den loop der rivier, den aard van het land, enz. in handen te stellen van het Comité voor Weten schappelijke Onderzoekingen alhier. Op deze gegevens zal het Comité vervolgens het plan kunnen bouwen voor den tocht, dwars door Nieuw- Guinea, welke het voorbereidt. HetComité zou den tocht willen doen aanvangen bij de ook door Lo- rentz gevolgde Noordrivier. Verder zou getracht worden over het door dien reiziger ontdekte Oranje-gebergte te steken en zoo de Idenburg-rivier wanneer deze inderdaad, gelijk ver- vermoedt wordt, moéht blijken uit die uit die richting te komen te be reiken en eindelyk de Mamberamo- rivier tot den mond af te zakken. 8 taten-G eneraal TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 28 Febr, Verkorf Verslag. De heer de Geer trekt zijn amen dement in, verklaart zich echter voor het amendement-Troel stra, mits op drie punten gewijzigd, en bestrijdt nadrukkelijk het Regeeringsartikel. De heer Troelstra verdedigt nader zijn amendement, dat gewijzigd zal worden, in overleg met den mede- onderteekenaar, den heer van-Hamel in dien zin dat het feit een klacht delict wordt. De heer van Hamel wijzigt het amendement in dier voege en tevens in' dien zin, dat de verleide minder jarige zal moeten zijn van onbespro ken gedrag en zeden, wil de verleider strafbaar zijn. Ingekomen is een nieuw amende ment van de heeren Snoeck Henke- mana c.s. De heer Limburg wijzigt zijn amen dement in den door den minister aan gegeven zin. De heer Troelstra komt met kracht Op tegen het uauwelijks in het debat geworpen amendenjent-Snoeek Hen- temans. Vergadering van Woensdag 1 Maart, des voormiddags te 11 uur. Voorzitter: mr. W. K. F. P. graaf Van Bylandt. Bestrijding van zedeloosheid. Ontucht met minderjarigen. Voortgezet wordt de behandeling van art. 4 van het wetsontwerp, om na art. 248 W. v. S. in te voegen een nieuw art. 248bis, luidende: „De meerderjarige die met een minder jarige van hetzelfde geslacht ontucht pleegt, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste 4 jaren11. De heer Limburg stelt voor hot artikel te lezen als volgt: „De meer derjarige, die met iemand van het zelfde geslacht, van wien hij weet of redelijkerwijze moet vermoeden, dat hij ^minderjarige is, ontucht pleegt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren," De heeren Troelstra en 9 'anderen stellen vpor, art. 248bis te vervangen door „Met gevangenisstraf van ten hoog ste een jaar wordt gestraft hij die door giften of beloften van geld of goed een -minderjarige, wiens minder jarigheid nij kent of redelijkerwijze moet vermoeden, opzettelijk verleidt om ontucht met hem]te plegen," welk amendement aldus gewijzigd is, dat ingevoegd wordt, dat dq minderjarige van onbesproken gedrag qn zeden moet zijn en vorder dat het delict niet dan op klachte van hem tegen wien het misdrijf is gepleegd vervolgbaar zal zijn. Door de heeren Snoeck Honkemans en 9 anderen is een amendement in gediend, om na art. 24^bis een nieuw art. 248ter in te voegén, luidende f „Met gevangenisstraf van ten hoogste 2 jaren wordt gestraft hij, die door giften of belofte van geld of goed, misbruik van gezag, géweld, bedrei ging of misleiding een minderjarige van onbesproken gedhag er opzettelijk toe brengt om vleeschélijke gemeen schap met hem te hebben. Vervolging heeft niet plaats dan op klachte". Dit amendement is' onderteekend door de heeren Kuyper, Duymaer van Twist, Van Wijnbergen, VanVuuron, Bogaerdt, v. d. Voort fyan Zijp, Van Lertnep en Van der Mplen. De heer Van Han^l betuigt, dat het amendement-Snoeok Henkemans op onderscheidene punten onaanne melijk ia. Het is in strijd met ieder begrip van juridische opvatting om in "dit artikel misbruik van gezag op te nemen terwijl spr. ook bezwaren ontwikkelt tegen de opname van go weid, bedreiging of misleiding van den minderjarige. De heer I)e Savornin Lohman zet uiteen, dat de strafwetgever do zede lijkheid niet moet willen bevorderen, Een feit kan zeer afschuwelijk zijn, maar toch niet strafbaar. Uitsluitend met de leer van de atiliteit dient in deze gerekend te worden. Ook als waar is, wat de minister zei, dat de homosexual iteit zich uit breidt, zou dit voor spr. geen reden zijn om er een misdrijt van te maken. Zulk een hebbelijkheid rooit men niet uit met de strafwet. Spr. wijst ook' opjden suggestievoiv invloed van zulke zedenmisdrijvenda menschen wennen zich daardoor aaa dit soort zaken. En tegen een behang deling met gesloten, deuren bestaan ook groote bezwaren; dit middel is erger dan hefkwaad. Spr. waarschuwt daarom ernstig tegen deze strafbaar stelling. Hij is tegen artikel en amen dement. De heer van Veen verdedigt het amendement-Snoeck Henkemans. De heer Jannink zal hoewel voor hem het regeeringsartikel aanneme lijker geworden is tooh niet daarvoor kunnen stemmen. De heer Limbnrg onderschrijft vol komen het betoog van den heer van Hamel tegen het amendement Snoeck Henkemans. De heer Tydeman blijft zijn be zwaar handhaven ova vooruitzetting der grenzen van het gebied der chan tage en sluit zich bij den heer van Hamel aan. De minister acht de min vleiende qualificaties van den heer Van Hamel over het amendement-Snoeck Henke mans beter van toepassing op het amendement Troelstra-Van IJamel, dat hij beschouwt als een moordaanslag op zijn artikel. Hij verklaart het arti kel met volle overtuiging te hebben ingediend. De Minister neemt ten slotte het amendement-Limburg over. Het amen dement-Troelstra in stemming gebracht werd verworpen met 61 tegen 22 stemmen. De neer van Doorn stemde tegen. %Het regeeringsartikel werd aange nomen met 50 tegen'34 stemmen. Art. 284ter Werd aangenomen met 45 tegen 39 steinmen, het geheele artikel 4 met 46' tegen 37 stemmen. Laatste Berichten. -— Maandag zijn te Kharbin 13 Chineezen aan de pest overleden. De Ohineesche overheden hebben den wonsch geuit, dat dr. Hawking, de leider van het pesthospitaal, aan de anti-pestconferentie te Moekden zou deelnemen. Tot opsporing van pestlyken binnen een afstand van 50 \frerst aan beide zijden van den Oost-C'hinoeschen spoor weg zijn drie gezondheidskolonies ver trokken. Een vierde kolonne zoekt den omtrek van Kharbin af. Jonkvrouwe 8. C. A. Elout van Soeterwoude, die het grootst gedoelto van haar leven gewijd heeft aan wer ken van barmhartigheid en liefderijk heid, waarvan in het bijzonder ge tuigde haar leiding als directrice van de Diaconessen-inrichting Bronovo tp 's Gravenhage is hedenochtend over leden. De* ontslapene was ridder der Oranje-Nassauorde. Men maakt zich ongerust over het uitblijven van het Duitsche ss. Delos, dat den 19 Febr. van Hamburg naar Antwerpen vertrok en waarom trent niets is vernomen. Op hot opsporen van de juwee- len, die mrsr Drummond aan boord van het ss. Amerika ontstolen zijn, is nu een belooning van f 12000 gozet. De politie gelooft, dat de diofstal door geroutinoerde dieven is uitgevoerd, die zich met dat doel op het schip heb ben ingescheept. Waarschijnlijk ken den zij de gewoonte der bestolene, het halssieraad niet aan don betaal meester af te geven en de deur dor kajuit open te laten. De aanwezigheid van een bekenden internationalen misdadiger aan boord van het schip kon niet vastgesteld worden. Heden herdacht den hoor A. ten Harmsen van der Boek, commissaris van politie te Middelburg onder veel blijken van belangstelling, den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad als 2do schrijver bij de Rotter- damsche politie. Sedert was de jnbe- laris als inspecteur te Delft en als commissaris te Zalt-Bommel werkzaam en sinds 1 April 1904 te Middelburg De Rotterdamsche Lloyd h«eft aan do Kon. Mij. De Schelde te Vlis- singen den bouw opgedragen van een vrachtstoomschip met 8600 ^ton laad vermogen. T De Landverhuizers-quaostie. Het bevel tot uitzetting van Tims ley, don vertegenwoordiger der Ura nium Steamship Oy. te Rotterdam omvat een tijdsbestek van 14 dagen zoodat hij in dien tijd gelegenheid heeft zijn,)zaken te regelen. Tevens is hem aangezegd dat wan neer hij zich verzette of de autori teiten bemoeilijkte, hij naar het Huis van Bewaring zou worden overge bracht. De heer Timsley heeft zich van een rechtskundig raadsman voorzien om tegen do uitzetting bezwaren in te dienen. Het eersto Nederl. Luchtschip. Naar het „Hbld". verneemt zal de bestuurbare ballon „Zodiac" dooi den bekenden sportman, den hoerW Jochoms aan do Regeering geschonken binnen een maand hier te lande aankomen. De aanbieding van den ballon geschiedt zonder plechtigheid. Vliegen. De Europeesche rondvlucht. Neder land zal op de bijeenkomst te Parijs van afgevaardigden uit landen, waar door de Europeesche rondvlucht gaat, vertegenwoordigd worden door jhr. Van den Berch van Heemstede. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.3 te Corunalaagste stand 734.5 te Bodo» Verwachting tot den avond van 2 Maart: Afnemende tot matige later weer toenemende Westelijke tot Zuid-wes telijke wind, toenemonde bewolking,, morgen waarschijnlijk droog weer, zachter. VAN MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, ROKKEN tot zeer lage prijzen. Aanbevelend Specialiteit in Mtnlels en Costumes. VAN DEN Ëffectenhandel ie Amsterdam. 1 MAAKT 1911. 87'/, 93"/. 997,, Staiitslecniiigcii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 87 lH Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pot. ifi Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. ^4 Rusiseho Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. 09 /ie ld.Obl. (Gr. Russischo Spwmij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld. Gl)l.Ge Emissie 4 pet ll Japan. Obl. 1899 4 pet. 9^'/s Ver. St. van Mexico AH. Obl. l-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. ld. Obl. 1889 4 pet. 89 A Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. mlh Hank- en Predict-instel lingen. Nod. Bankaandeelen '^6 Indiistr Ondernemingen American (jar Foun dry Comp. O. v. A. 633A II.Smolt ing Re.fining y Co. Cort. v. Aand. I if Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. IT. S. Stoel Corp. Cort, r. Gew. Aand. 77'/8 Kol Predict lustell en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam Aand. '^06 Jav. Cultuur Mij. Aand. .295 Ned. Handel-Mlj. C.v.A 190 3/4 ,11 ij ii lm uw ,11 (jen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 171 RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand, 899 Groat Cobar Aand. 92l/« IVtroleum-Ondeni Dorische Petroleum In dustrie. Mij. Gew. A. 156% Kon. Ned. Mij.tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A 471 „Shell" The Truiisp. Trad Cy. C. v. G. A. 462'/2 Scheep vuurt M(jeii. Nod.-Am. St oom vaart - Mij. Aand. 109% Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 117 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 10"/,,; ralntk-Oiidernemlngcn. Bindjey Tabak Mij. A. 111% Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. 72% „Silau" Asahan Tabak Mij. 4 Aand. 80 Diversen Maxwol Land Gpant Gert. v. Aand. 4% Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 10%, Spoorwegen. Roll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 77 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 88 Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 68% Warsch au- Ween e n Spoorwegmij. Aand. 210 dito dito Act. do Jouiss. f lh& Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 99 Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 293% Union Pacific Railroad Oy. Cert. v. gew. A. 174% Wabash Gew. Aand. 17 Vi Premieleeningen. AmsterdamAand.3pct 1081/,6 Hongarije. Theu«-Re- gulirungs-Güs. 4 pet. 160 GELDKOERS. Prolongatie 3%3% pCt. Amerikanen oerst willig, later on- geanimeord. Nationale Staatsfondsen liepen iets terug. Culturen minder. Tabakken op vorigi\koersen. Petio- leums williger. Mijnen Vorige Koers. Koers van heden. ss'/,. 54»/,, 77 7, 27 78s, 206'/, 1907, 173 7, 895 917 8 150 179 1Ü9 197, no»/ 7i>7 797» 5 10 88 exclaim 087, 98% 29"/,, 175'/, 'tr

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2