Opruiming Gemengde Berichten. Landbouw en Veeteelt. IS ER EEN GOD? POLITIE- Stadsnieuws. ~g£rd)) 5638 Galonen. j?QSTEBIJETST- KERKNIEUWS. Staten-Generaal. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant MANTELS COSTUMES. BLOUSE/N, ROKKEN Pelterij ©xl D. SAMSOM. Specialiteit in M.inlels en Costumes n'k M'7 J - te veroorloven een eere- en eerste plaats te veroveren onder de groot meesters der nieuwere scheikunde, van welke hij een der belangrijkste takkende stetochemie, het eerst heeft gevonden. Hij heeft tot de groote mannen be hoord, die aan het land en de stad hunner geboorte (Rotterdam) en aan de inrichting van onderwijs waar zij hun opleiding ontvingen, (de Polyt. School te Delft) roem en glans hebben verleend. Van 't Hoff's beteekenis als geleerde is zoowel in Nederland als in Duitsch- land en tal van andere landen erkend door eere-doctoraten, benoemingen tot lid van geleerde genootschappen enz. In 1901 word hem de Nobel-prijs voor scheikunde toegekendin December 1907 viel hem een eere-doctoraat der T.-H. te Delft ten deel. Ook Utrecht «ctmnk hem een eere-doctoraat Aanvaring De Woensdagavond te Vlissingen van Queenboro binnengekomen mail boot Koningin Regentes is op de haven tegen de zuidelijke aanlegponton ge- loopen. Schip en ponton zijn bescha digd. Nader wordt uit Vlissingen gemeldt: De aanvaring is ontstaan, doordat de mailboot met de kastfealken tegen de punt van de ponton aanvoer, waar door de brug rechtstandig werd op- feduwd en belangrijke materieele scha- e ontstond. De mailboot bekwam geen averij en is gisterenmorgen weer vertrokken. De zich op de ponton bevindende personen moesten in allerijl vluchten, doch niemand bekwam letsel. Tram in brand. Vermoedelijk ten gevolge van kort sluiting geraakte gisterenmorgen te Halfweg een van Haarlem komende electrische tramwagen in brand. De tram werd onmiddellijk op een zij spoor gebracht. De passagiers konden met een volgende tram de reis voort zetten. Geen persoonlijke ongelukken hadden plaats. Een zonderlinge aanrander. Te Hoorn is Grietje Vet, huisvrouw van Jan Slot van Berhout aan de Hulk (bij Hoorn) overvallen dooreen onbekend man. Deze heeft haar op genomen en in het water geduwd. De vrouw wist zich zelf te redden. Zaterdagavond heeft onder Sclia- gen een dergelijke aanranding plaats gehad. Mond- en Klauwzeer. Naar aanleiding van een circulaire te dier zake van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is de aandacht van de veehouders er op gevestigd, dat het, aangezien het mond en klauwzeer dikwijls wordt overge bracht door personen, die in aanraking zijn geweest met dieren, welke aan die ziekte leden, b.v. door veehande laren, aanbeveling verdient geen lieden op de boerderij toe te laten, van wie men vermoeden kan/, dat zij det smet stof bij zich kunnen dragen. Aan deze kennisgeving wordt toegevoegd, dat het zeer wenschelijk is, dat de vee houders bijzondere aandacht wyden aan hun schapen, daar deze meer malen het eerst door het mond- en klauwzeer worden aangetast. Het is daarom geraden, wanneer deze dieren eenig verdacht verschijnsel, b.v. kreu pelheid vertoonen, dadelijk den veearts te raadplegen. De directeur-geypraal van den land bouw doet, met het oog op het gevaar, hetwelk den Nederlandschen veestapel door het optreden van het mond- en klauwzeer op enkele plaatsen bedreigt, een beroep op de medewerking van alle veehouders in den strijd tegen deze veeziekte en vestigt hun aandacht op de hun bij de wet opgelegde ver plichting om, wanneer zich onverhoopt een geval van mond- en klauwzeer onder hun vee mocht voordoen, daar van onmiddelyk ^angifte te doen bij den burgemeester. Het gedurende eenigen tijd verzwij gen van een eerste ziektegeval en het dientengevolge in stand blijven van besmetting kan noodlottige gevolgen met zich brengen. Zelfs verdient het de voorkeur, dat ook in twijfelachtige gevallen kennis gegeven worde en niet gewacht worde, totdat meerdere zekerheid omtrent den aard der ziekte verkregen is. Tengevolge van het heerschen van mond- en klauwzeer in de prov. Gro ningen, ontstaat reeds vrij wat schade. De heer V. Zand, exporthandelaar te "Winschoten, heeft te Nieuweschans 80 (koeien staan, die voor Oostenrijk "bestemd waren, maar nu niet over de grens mogen. In het Oldambt staat de geheele handel stil. De koeien zijn nu al een derde in prijs gedaald. Gisterenavond had in de Réunie een druk bezochte vergadering plaats van de vereeniging „de Dageraad", waar als spreker optrad de heer H. J. van Vorst, ex-priester van Gent, Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer Harkink, deelde deze mede dat verschillende tegenstan ders van de Dageraadsbeweging waren uitgenoodigd om met den hoer van Vorst te debatteeren. Spreker begon zijn rede met te zeg gen te willen trachten in duidelijke woorden een antwoord te geven op de vraag: Is er een God? Allereerst wilde spr. dan vragen Wat beteekent het woord God? Wat denken de geloovigen, die de christe lijke kerken bezoeken, daarvan? On der die christenen verstaat men in het algemeen onder het woord God een wezen, dat staat buiten en boven de natuur, een onstoffelijk iets, zuiver geest, dat de oorsprong is van het bestaande. Bestaat er nu zulk een God vraagt spr.? Wanneer we beschouwen de wereld, waarin we leven en we vragen waar komt de wereld of wel waar komt de aarde vandaan, dan antwoordt de christelijke theologie dat dat alles ge schapen is in zes dagen en zes nachten. Maar do natuurvorschers van later tijd hebben aan het licht gebracht dat het scheppingsverhaal niet overeenstemt met het natuuronderzoek en de chris ten-theologen hebben moeten toegeven dat alles wel geleidelijk tot ontwik keling kan zijn gekomen. Volgens de theorie van Laplace is er oorspronke lijk een nevelmassa geweest en nu vragen de theologen, waar komt die vandaan? En de geloovige gemeente is van meening, dat er buiten die stof nog bestaat een geestelijk element, en dat noemt zij God. Er zijn volgens spr. twee stroomin gen, de eene die beweert dat er bui- ten de stof iets bestaat, de andere die van meening is, dat er buiten de stof niets bestaat. Noch het een noch het ander is volgens spr. te bewijzen, en daarom moeten we zoeken naar een oplossing. Het christendom zegt spr. gaat akn de Godheid eigenschappen toekennen, waartegen het gezond verstand moet protesteeren. Het christendom zegt dat God is almachtig, goed, volmaakt, de oneindige liefde, oneindig recht vaardig en heilig. Naar spr's. meening is dit met het gezond verstand niet te rijmen. Men noemt God almachtig wijl God alles heeft geschapen. Maar waar het heelal niet eindeloos is, zou er bij almacht de mogelijkheid bestaan dat er nog meer te scheppen was dan het heelal. God is goed, de vader in den hemel, maar zegt spr., wanneer God oneindig goed is, zal Hij ook elkon mensch, die Zijn schepping is, geluk kig maken. En in elk menschenleven is er lijden en smart. Waarom is er dan zooveel lijden wanneer God on eindig liefdevol is en almachtig om dit lijden te verminderen God is volmaakt. De mensch- is onvolmaakt, maar de mensch moet onvolmaakt zijn omdat bij volmaakte schepping de mensch gelijk zou zijn aan God en spr. vraagt hoe het te rijmen is dat er een onvolmaakt wezen bestaat, ge schapen door een volmaakt God, die oneindige liefde is God is recht vaardig, Hij weet alles en ziet alles en kan dus de juiste straf bepalen. De R. K. kerk leert dat het leven van den mensch wordt vergolden in het hiernamaals naar verdienste. Zij maakt verschil tusschen groote en kleine zonden en toch stolt een R. K. dogma vast dat do straf oneindig is. Het Calvinisme houdt vast aan het leerstuk der praedestinatie. Spr. zegt dat de rechtvaardigheid Gods niet kan bestaan wanneer het christendom blijft vasthouden aan hel en verdoe menis. God is heilig. God haat de zohde. En toch schiep God den mensch met de kiem der zonde in zich. Door de christenen worden de christelijke be ginselen in aantal meer overtreden dan er zandkorrels^liggen aan de oevers der oceanen. Het R.-Kathpli- cisme zegt dat zonder de bijzondere gave Gods niet alle zonde kan worden vermeden. Waarom vraagt spr. is de mensch dan niet zonder zonde gescna- pen En spr.'s conclusie is dat er geen oneindig goed, rechtvaardig en heilig God bestaat. Maar dan de liefde en het gevoel dat den mensch dry ft tot een Godheid, die hij meent te zijn den oorsprong van alles? En hot geweten dat spreken zal van een hoogor wezen Spr. is van meening dat het gezond- verstand zich daarboven moet stellen. Elk geloovige zal toegeven, dat het verstand is gegeven van God en dat moet worden gebruikt. Spr. is van oordeel dat aan het redelijk denken van het gezond verstand de eerste plaats moet worden toegekend. Indien een geloovig christen moet antwoor den op de vraag „IsChristus de Zoon Gods", dan zal de geloovige, volgens spr. daarop in waarheid moeten ant woorden: Ik weet* het niet. En waar zulk een antwoord moet worden ge geven, daar bestaat volgens spr. geen geloof en behoort zulk een christen tot de mannen, die de vrije gedeelte voorstaan. Op geioofsterrein zei spr., hebben we de inspraken van ons hart te mis trouwen. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door Ds. L. ten Bosch predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, alhier. Ds. ten Bokeh zeide niet zonder eenigen schrodm het woord te voeren, omdat debatteeren een gave is, die spr. niet bezit. Naar de meening van Ds. ten B. heeft de heer van Vorst niet geant woord op de door hom gestolde vraag „Is er een God maar heeft hij alleen gesproken over de voorstellingen Gods en deze bestreden. De Gods-voorstel ling van het kerkgaand publiek zijn volgens deb. in de onderscheidene protestantsche zoowel als in de R.-K. kerken zeer verschillend. Deb. weet zeer goed dat er omtrent de Godheid dwaze voorstellingen worden gemaakt, maar daarom mag dit nog niet als algemeen worden aangenomen. De spreker heeft de hypothese van Laplace genoepid, dat er achter die Anaterie van een luchtbol nog iets spi ritueels zou zijn. Deb. heeft eerbied voor de weten schap die leert en zoekt de waarheid. Maar wanneer de wetenschap spreekt van 1500 millioen zonnen, dan zijn er daarvan nauwelijks 100 meetbaar. En deb. neemt verschillende voor beelden uit den Kosmos, waaruit blijkt dat de wetensèhap slechts narekent wat door de millioenen jaren heen reeds vootuit berekend is. Wanneer de wetenschap ontdekt wet op wet, regel op regel, de ontwikkelingswet van het kleinste dier en eindelijk den mensch ons doét zien, dan zegt debr knielen wij voor hot spiritueele, voor God. Daarom té deb. geen agnosticus (onwetende zoeker) maar hij belijdt den schepper, den God. De schepping moet zijn een verwezenlijking van Gods gedachten. De aan God" toegeschreven eigen schappen bestaan volgens deb. alleen in den geest der menschen. Evenals het licht kleurloos is en door het prisma zichtbaar wordt, zoo zijn de eigenschappen niet in God, maar zijn dit de indrukken die do mensch ont ving van het wezen dat hij Ms God vereert. De voorstellingen zijn zoo verschillend als er menschen zijn, het denkvermogen is zoo verschillend en de verhouding is zoo verschillend van den mensch tot God. En daarom zegt deb. is de conclusie van den spreker, wanneer er geen eigenschappen zijn in God, God ook niet bestaat, onjuist. Volgens deb. moeten godsdienst en vrees elkander volkomen uitsluiten. Wanneer deb. zegt te gelooven in hel en hemel, dan bedoelt hij daarmede hel en hemel in de maatschappij, rondom ons. D'^ar waar liefdeloosheid en ondeugden heerschen vindt deb. een hel, maar waar de liefde den boventoon voert zegt deb. is er een hemel. Het lijden der menschheid in de wereld is volgens spr. te wijten aan de menschheid zelve, die niet in toe passing brengt het „Hebt uw naasten lief als u zeiven" maar zich overgeeft aan bestialiteit, aan zelfzucht en niets doet om het lijden van den evenmensch te verzachten. De Christenen handelen vaak niet zooals ze het moeten doen, maar dat sluit toch het Christendom niet uit. Deb. toornt over hen, die den godsdienst als leuze in hun vanen voeren en hem op deze wijze erger lijk misbruiken. Maar het ware Chris tendom wordt daarmede niet aange tast. Deb. kan zich voorstellen dat er menschen zijn die door levenslyden tot verbittering zijn gekomen en daarom meenen dat er geen God is. Maar zegt deb.: Er is in den mensch iets van God, daar is verwantschap. Daar is een groote geest, die dat alles heeft gewrocht. Bewijs kan hiervoor niet worden geleverd, maar daarom kan en mag de conclusie niet worden getrokken, en deb. haalt verschillende voorbeelden da&rvoor aan, dat God niet bestaat. De heer van Vorst antwoordde op het door Ds. ten Bosch gesprokene, dat hij is noch materialist, noch ge loovige, dat hij is agnosticus. Hij is zookor naar datgene wat volgens zijn gezond verstand niet als vaststaand kan worden aangenomen. Na uiteenzetting van zijn oordeel over de eigenschappen van God en over hot lijden der menschheid, wekte de spr. tenslotte op tot aansluiting aan de beweging der vrije gedachte, aan de Dageraad. Met dank aan den spreker en den debater en aan het aanwezige publiek werd de vergadering tegen 11 uur door den voorzitter gesloten. Op eiken werkdag, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, zijn aan het bureau van politie alhier, inlichtingen te bekomen omtrent de navolgendo aldaar gedeponeerde gevonden voor werpen eenige sleutels, twee insig nes, een handschoen en oen ring met sleutels. -• - - Voorts zijn te bevragen: Een boom van een deur bij G. Kramp, IJssellaan 107een porte- monnaie met inhoud bij J. v. Katwijk, IJssellaan 52; een portemonnaie en een handschoen bij D. Hoogendoorn, Gouwe 70een streng touw bij Wed. Boulogne, Lombardswatertje 7een lorgnet bij H. Schinkel, Crabethstr. 75; een handschoen bij L. Rietveld, IJssel laan 75een hondenhalsband bij C. J. Kok, Raam 281een gouden oor belletje bij G. Kramp, IJssellaan 107 een portemonnaie met inhoud bij H. Jaspers, Katt^nsingel 3een band van een sportwagenwiel bij J. v. Katwijk, IJssellaan 52een handdoek bij De Jong, Laurierbuurt 10; een hondje bij C. W. Runge, (Gouwe 192; een zilveren oorknopje bij D. v. d. Tooren, Jan v. d. Heijdenstraat 13een rozenkrans bij Van Dam, Zeugestraat 94twee palen bij G. Kramp, Iussellaan 107 een rozenkrans bij G. v. Reedo, Moord- rechtsche verlaat 1 een schaartje bij C. Groenendijk, Groeneweg 37zes kwitanties bij J. Bruijstens, Karne- melksloot 85 een ceintuur bij M. Hoo- gensteger, Jan v. d. Heijdenstraat 20 een portemonnaie mot inhoud bij M. J. Flux, Achter de Vischmarkt 29een portemonnaie met inhoud bij Brink man, Molenwerfoen rozenkrans en zilveren oorbel bij J. Ferwerda, Kei zerstraat 13 een koperen gewicht bij J. Imholz, Achter de Vischmarkt 76 een portemonnaie met inhoud bij H. W. Snijders, P. C. Bothstraat 25 een zilveren oorbelletje bij de Gruil, Groe neweg 30 een manchetknoop, P. Lee- meijer, IJssellaan 91een streng touw bij L. Bouwman, Willens 25 een hond bij J. de Haag, Heerenstraat 56; een rozenkrans in etui bij A. v. Geloven, Tuinstraat 59een portemonnaie met inhoud bij Doeland, Boomgaardstr. 25; een parapluie bij B. v. Eijk, Vlaming straat een zakmesje bij C. Bezem, Heerenstraat 84een rozenkrans bij W. Roelofs, Steinkade 13een zilveren broche bij N. v. Rooijen, Vierde Kade 36 een linnen boord en een ijsmuts bij S. Slot, Adriaan Vlackstraat 5een hond bij Goedhart, Willens 8een stootijzer bij Donnai, Gouwe 211een halsdoêk bij B. C. Groenenweg, Raam 142 een kap van een jongenscape bij Scholten, Buurtje 3een zilveren da meshorloge bij M. Scholten, Keizer straat 19; een paar kinderhandschoe-- nen bij B. Davidson, Groenendaal 84 een zilveren broche bij J. van Unen, Vierde Kade 46; een vaarboom met haak bij Blazer, Molenwerf (bierbrou werij); een vlaggenstok bij G. Kramp, IJssellaan 107een halsdoek bij F. G. Nieuwland, Vierde Kade 21 f een lapje katoen bij J. P. Lugthart, fKlei- weg 58een linnen boord bij J. Dijk man, Hooge Schielandsche zeedijk 21 een vaarboom bij L. de Boom, Slap- perdel 4een portemonnaie met inhoud bij J. Langerak, Raam 334een zil veren broche bij M. Dortland, Tuin straat 79een bijl bij H. Buursma, P. C. Bothstraat 4 een portemonnaie met inhoud by W. Gründer, Lemdul- steeg 41een bont bij J. H. Verkerk, Kleiwegstraat 12een zilveren arm bandje bij A. .v. d. Lauw, Lemdul- steeg 21een witte haan bij v. d. Hoeven, Crabethstraat 56een dub beltje bij M. v. Dijk, Ridder van Cats- weg 9 een zwarte bont bij v. d. Draai, Gouwe 212een zwarte haan bij W. Kok, Doelesteeg 8een portemonnaie met inhoud bij C. Buising, Gouwe 47; een gouden ring bij A. Laurier, Boom- gaar dstraat 87een handschoen b j D. v. Oort, Bogen 37 een ceintu;; bij v. As, Scheltemasjmat 8een paa handschoenen by J. memel, Gouwe 27; een zilveren rozenkrans bij H. Kok; Doelesteeg 8; een jongenspet bij A v. d. Post, Groenenweg 53een go .- den oorbelletje by J. de Bruin, Spie ringstraat 4een zilveren broche by L. Oorschot, Waddinxveen, Zuidkade een vulpenhouder bij D. R. Kooijman, Turfsingel 51 een zilveren broche bij M. Vreeswijk, Stolwijkersluiseen taschje en een parapluie bij Haver kamp, Blauwstraat 12een doublé armband bij A. Stolk, Prins Hendrik straat 106. Gouda, 1 Maart 1911. De Commissaris vah Politie A. BkRTHEUX. M Gouda, 3 Maart 1911. Jn de hedenmiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad waren tegen woordig de heeren v. Galen, de Jong, v. d. Itee, van de Velde, Nederhorst, Bokhoven, IJsselstijn, Dessing, Kolijn, Muylwijk, Jaspers, Jongenburger, Her man en Knuttel. Afwezig waren met kennisgeving de heeren van ItersoQ, van Eijk en Prince. ;De notulen der vorige vergadering wferden voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn verschillende jaar verslagen van gemeentelijke instellin gen, welke worden gesteld in handen van B. en W. voor de samenstelling van het Gemeenteverslag, verder het verslag van de kamer van koophandel en fabrieken, over 1910, brieven van het college van B. en W. waarvan eeni ge ter visie worden gelegd. Bij het ingekomen schrijven van den heer van Rijkelijkhuizen betreffende den aankoop van grond onder de ge meente Reeuwijk stelt de heer Dessing voor dit nog heden te behandelen. De heer IJsselstijn is van meening dat dit voorstel niet is onderzocht kunnen worden en stelt daarom voor deze grondverkoop tot een volgende maal uit te stellen. De heeren Neder horst en van de Velde verklaren zich tegen behandeling in deze vergade ring, omdat het door den heer Des- sing genoemde motief dat de huur voor den kooper met 1 Mei zou komen te vervallen niet juist is. De heer Dessing trekt daarop zijn voorstel in. Het van de gezondheidscommissie ingekomen voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de woning aan de Raam 250 werd ter visie gelegd. Een ingekomen dankbetuiging van de Pomölogische Vereeniging te Bos koop voor de toegestane subsidie werd aangenomen voor kennisgeving. Van de af deeling Gouda en Omstre ken van de Holl. Mij. van Landbouw was ingekomen een motie om gedu rende do zomermaanden de kaasmarkt te doen beginnen te 6 uur; de voor zitter stelde voor deze motie te stellen in handen van de marktcommissie. De heer IJsselstein oordeelde dat de marktcommissie alleen was aangesteld tot verruiming van het marktterrein, waarom spr. meende dat het beter was om het coll. van B. en W' daar over van advies zou dienen. Aldus werd besloten. Van de af deeling Gouda der Mij. van Nijverheid was ingekomen een aanvraag tot deelname van f 250. in het waarborgfonds van de door haar in begin April a.s. te houden Tentoonstelling van Aardewerk. Over het late indienen van deze aanvraag wisselden de heeren IJssel stijn en Jongenburger het woord. De heer Jaspers meende dat die tentoon stelling meer eigenbelang was, het geen door den voorzitter ais onjuist werd aangetoond. Daar deze tentoon stelling verband houdt met de Bloe mententoonstelling te Böskoop meende de heeren Knuttel en Bokhoven zich ten gunste van 'die aanvraag te moe ten uitspreken, daar hiermede wel dégelijk Goudsche belangen sa menhingen. Nog eenige andere heeren i spraken hunne meeningen er over uit, zoodat besloten werd die aanvraag aan het eind der vergadering te be handelen. Aan het verzoek van de afd. Gouda van het Groene Kruis om ontsmette voorwerpen ook op den zolder van de muziekschool te mogen bergen werd besloten te voldoen. Een adres van den heer J. W. Duym, aannemer van den bovenbouw der Electr. Centrale werd gesteld in han den van B. en W. Tot onderwijzer aan de school v. g. 1. o. n°. 1 werd benoemd de heer D. Hout kamp te Nijkerk. Goedgekeurd werden de suppletoire begrootingen voor 1910, strekkende tot af- en overschrijving van het Israëlitisch ziekenhuis, het Van Iterson ziekenhuis, het Bestedelingen- huis, het Oude Vrouwenhuis, en het Hoffman's gesticht. De herstemming over het voorstel Herman om het personeel der Her halingsscholen op te nemen onder de deelgerechtigden in het gemeente pensioenfonds werd verworpen met 8 tegen 7 stemmen. De jaarwedden van het personeel der secretarie der gemeente werden vastgesteld volgens het betreffende voorstel. De regeling der jaarwedden van de Directrice en de Adjunct-Directrice van het Van Iterson-Ziekenhuis resp. op f 800 met vier tweej aarlij ksche verhoogingen van f 50 en f 350 met zes tweejaarlyksche verhoogingen van f 25 en de vaststelling van den pen sioengrondslag op resp. f 1200 en f 700 werden goedgekeurd. Het voorstel tot het verleenen van ontheffingen op aanslagen in de plaat selijke directe belastingen naar het in komen dienst 1910 werd aangenomen. Het voorstel tot het verleenen van ontheffing van aanslagen wegens schoolgeld op de Burgerscholen werd goedgekeurd en de lijst van die aan- geslagenen, benevens het aantal ter mijnen waarover de ontheffing dient te worden verleend, werd vastgesteld. Het voorstel tot wijziging van den bij de Pensioenverordening behooren den staat van de ambtenaren enz. der gemeente werd met de daarin aange brachte wyzigingen goedgekeurd. De wijziging der Verordening voor het van Iterson-Ziekenhuis werd vast gesteld en goedgekeurd. In het ontwerp-Reglement voor de Bank van Leening werd een door den heer IJsselstijn bij amendement voor gestelde redactie-wijziging aange bracht, waarna dit ontwerp benevens de verordening bedoeld in art. 37 der Pandhuiswet 1910 werden vastgesteld èn goedgekeurd Het preadvies op het verzoek van den Voorzitter en den Secretaris van den Goudschen Bestuurdersbond tot opneming van bepalingen in de bestek ken der gemeente van minimumloon en maximum arbeidstijd werd na een warm pleidooi van den heer van'der Ree en een heftige discussie daarover tusschen de heerep/van Ree en Kolijn aangenome: De wijziging van de grooting 1910 werd g van de reclames tegen _aai gens schoolgeld op de bleek het dat die aa vergissing berustten. Ten slotte kwam het voorstel om cjp de Maatschappij van f 250— toe te staan borgfonds van de te hod» stelling in April a.s werd toegestaan, nadat verschil- lende leden er op hadden\aange- drongen om ook het artikel Goudsdw pijpen onder dat aardewerk te doen behooren, zoodat de feubsidieverleening geschiedt onder de voorwaarde dat aardewerk in de meest uitgebreiden zin des woords zal worden geexposeerd. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter te 4 uur de vergadering. Bij .Kon. Besluit is bepaald dat de Inspectie der Directe belastingen en Accijnzen te Gouda omvat Gouda, GoudaBuitengemeenten, Schoonhoven, Lekkerkerk, Oudewater en Woerden en is benoemd tot specteur der Dir. Belastingen en Ac cijnzen te Gouda de heer F. P. Weth- mar, Inspecteur te Groenloo. Voorts is benoemd tot inspecteur der Directe Belastingen en Accijnzen te Leiden, 2e afdeeling de heer B. Formijm Inspecteur alhier. De le luiteant P. R. Kuipers van het 4e regt. infanterie te Gouda wordt van 25 Maart tot 13 April a. s. ge detacheerd bij de werkplaatsen voor draaagbare wapenen aan de Hembrug. GASOONTROLE. 2 Maart 1911, 8l/2 uur namiddag. Druk 46 m.M. Liehtkracht 14.44 Kaarsen. Bij Kon. besl. van 27 dezer is, met ingang van dien datum, aan J. Zeper, inspecteur der registratie en domei nen alhier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke commissie voor de onge vallenverzekering te Oostburg, inge steld bij het Kon. besluit van 26 No vember 1902 (Stbl. no. 202). Wegens diefstal van geld uit het compagniesbureau te Gouda, is de korporaal G. E. K., door 't hoog mili tair gerechtshof veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en verval len verklaard van den militairen stand voor den tijd van 5 jaren. Naar wij vernemen zal van wege de afdeeling Gouda van de Maatschap- pij tot bevordering der Nijverheid in mte-be- eurd en gen we- •gerscholen, Wagen op een behandeling !d. Gouda van ijverheid om het Waar- en tentoon- subsidie de zaal „Kunstmin" dei- Sociteit „Ons Genoegen" een tentoonstelling van Aardewerk plaats hebben en wel van tot en met 17 April a. s., tegelijk met de tentoonstelling te Boskoop. Schoonhoven. Met spoed is men be gonnen de dezer dagen afgebrande 'akstokerij der firma H. A. Schreuder Co. op 'te bouwen. Dag en nacht wordt er aan gewerkt mot vele krach ten, zoodat heden reeds de buiten muren overeind stonden. Des nachts brand 't teleqtrisch licht der fabriek op het geheele terrein. Spoedig zal dus de fabriek weer gereed zijn en haar onwelriekende geuren, waarover reeds zooveel is geklaagd verspreiden. Het wekt eenige bevreemding, dat de opbouw met zoo'n koortsachtigen ijver is ter hand genomen. Men maakt giseingen of voor die wederopbouw geen vergunning moet worden aan gevraagd. Boskoop. Gisteravond werd door het Harmoniegezelschap „Excelsior' alhier, een uitvoering gegeven onder leiding van den directeur, den heer C. J. Noest uit Lëjden. Hoewel de vereeniging met vele nmeilijkheden te kampen had gehad, werd er een zeer goed programma ten gehoo De Fantasie uit de Trouvère van werd zelfs verdienstelijk uitgevoerd, Verder vulden de Heeren Hell- mann en van Leeuwen, humoristen uit Leiden, den avond aan met hun voordrachten, die te oordeelen naar het uitbundig succes, dat zij oogsten, wel in den smaak van het pnbliek vielen. Wij roepen hen dan ook gaarne een tot weerziens toe. Een gezellig bal onder leiding vaj den heer A. van Nesbesloot den avöna Excelsior mag met genoegen op deze uitvoering terugzien. Voor de schietoefeningen, tot verhooging van 's lands weerkracht, te houden in deze gemeente gedurendo de maanden Mei tot September, hebben zich 12 personen aangemeld. Gisterenmorgen had er op de rivier de Gouwe binnen deze gemeente een ernstig ongeval plaats. Een schip persknecht geraakte met oen zijner Deenen bekneld tusschen den staal draad en den bolder van het schip waarbij hij zeer ernstig werd ver wond. Per ziekenbrancard werd hij naar Dr. Van Eijk vervoerd, die de eerste hulp verleende. bij vrijzinnige predikanten waren ge doopt, 't geen ook met dó laatsto nog niet gedoopte kleine zal geschieden. Zelfs indien die bezwaren er wel waren w eest, had het advies moeten luiden te gaan naar den orthodox-Hervorm den predikant te Huisduinen (gem. den Helder). Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de 2e helft der maand Febr. niet zijn kunnen wor den uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming, Brieven Binnenland. Mr. W. A. Pape, Amsterdam. Jod. Broeke, Hilversum, den heer X., IJsselmonde, C. Krom, Leiden. Briefkaarten. F. Sparnaaij, Rotterdam. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De waarn. Directeur v. h. Post en Telegraafkantoor, D. VAN MERKESTIJN. Men schrijft uit den Helder aan de N. R. Crt. Dr. Warners, devlootpredikant, heeft in een Hervormd gezin, 't welk den huisdoop wenschte toegepast te zien wegens ernstige ziekte van een der kinderen, den orthodoxen predikant der Hersteld Evang. gemeente gehaald, waarna deze in zijn bijzijn den doop heeft toegediend. Uitdrukkelijk hadden de ouders gevraagd, dat, bij in leven blijven der kleine, het kind in de doop boeken der Hervormde kerk zou wor den overgeschreven, wijl ook de andere kinderen Hervormd waren gedoopt. Gevraagd mag dus worden of deze ouders, die den vlootpredikant hadden laten roepen, omdat zij den weg tot den huisdoop niet kenden, in hem wel den goeden raadgever hebben gehad en of de heer Warners, die zoo noodig wel de Roomsche kerk waarschuwt, hier niet de belangen der Hervormde kerk en die der ouders heeft ver waarloosd. Beginselbezwaren tegen den Her- vormdenpredikant in den Helder waren by de ouders niet, wyl andere kinderen {TWEEDE KA MER. Vergadering van Donderdag 2 Maart. Verkort Verslag. (Vervolg.) In behandeling komt als nu de kwestie van het hazardspel, nl. een nieuw artikel 254bis, waarbij met hoogstens 2 jaar gevangenisstraf of geldboete van hoogstens f 6000 wordt gestraft: 1°. hy die het opzettelijk aanbieden of geven van gelegenheid tot hazardspel als bedrijf uitoefent; 2°. hij die opzettelijk het publiek*ge legenheid tot hazardspel aanbiedt of geeft, of opzettelijk in een onderne ming daartoe deelneemt, onverschillig of het gebruik maken van die gele genheid al dan niet vjm eenige voor waarde of van de inachtneming van eenigen vorm afhankelijk is gesteld 3°, hij die hot deelnemen aan hazard- iel als bedrijf uitoefent, jp deze bepaling is door den hoer van\Vuuren oen amendement voorge steld lom, in tegenstelling met de be doeling van het Regeeringsarl ikol, het weddlen bij paardenwedrennen wèl straf/mar te stellen. rgen 11 uur voortzetting. dfgadering van Vrijdag 3 Maart, des voorm. te 11 uur. Voorzitter: mr. W. K. F. P. graaf Van Bylandt. Bestrijding van Zedeloos heid. Hazardspel- Aan de orde is de voortzetting der beraadslaging over Hoofdstuk III, art. 11, om na art. 254 W. v. 8. in Titel XIV van het Tweede Boek een nieuw art. in te voegen, luidende: „Art. 254bis. Met geyangonisstraf van ten hoogste 2 jaren of geldboete van ten hoogste 6000 gulden wordt gestraft lo. hij die het opzettelijk aanbie den of geven van gelegenhoid tot hazardspel als bedrijf uitoefent, of op zettelijk in een onderneming daartoo deelneemt 2o. hij die opzottelijk-het publiek gelegenheid tot hazardspel aanbiedt of geeft, of opzettelijk in eene onder neming daartoe deelneeipt, onverschil lig of het gebruik maken van die gelegenheid al dan niet van eenige voorwaarde of van de inachtneming van eenigen vorm afhankelijk is ge steld 3o. hij die het deelnemen aan ha zardspel als bedrijf uitoefent. Indien do schuldige het misdrijf in zijn beroep begaat, kan hij van de uitoefening daarvan worden ontzet, Onder hazardspel wordt verstaan elk spel, waarbij in het algemeen de kans op winst van het toeval afhangt, ook wanneer dio kans toeneemt met do meerdere geoefendheid of de groo- tere behendigheid van den speler. Daaronder worden begrepen alle kans overeenkomsten over den uitslag van wedstrijden of verdere spelen, welke niet tusschen hen die daaraan deel nemen zijn gesloten, zoomede allo weddenschappen. Daaronder worden niet begrepen loterijen naar de daar van bij het le lid van art. 1 der Lo terijwet 1905 gegeven omschrijving, „noch die kansovoreenkomsten, waar toe de gelegenheid tot deelneming i geboden door ondernemers van paar- denwedstrijden overeenkomstig de voorwaarden bij algomeenen maatregel van bestuur gesteld." De heer Van Vuuren stelt bij amen dement voor, om de hiergenoemde zin te schrappen, ten einde deze kans overeenkomsten gelijk te stellen met alle andere kansovoreenkomsten over den uitslag van wedstrijden. De heer Roodhuyzen vraagt of men het wedden bij bookmakers kan ver bieden per postal-order (zooals dit nu veelal geschiedt) zonder het briefge heim te schenden. Hij sluit zich bij den heer Van Doorn aan. De heer van den Berch van Heem stede bestrijdt het amendement-Van Vuurenhij vreest daarvan slechte gevolgen. Voor een absoluut verbod bestaat geen reden. De draverijen en rennen zullen te gronde gaan, indien de totalisator wordt verboden. Dit wedden is niet zedeloos en kan met hazardspel worden gelijkgesteld. Dit amendement zal clandestien wedden uitlokken. De heer D u y s Iets dergelijks kan by ieder artikel van dit ontwerp wor den gezegd. De heer van den Berch van Heemstede: Alle wedden mag niet over één kam worden gesohoren. Ook in het buitenland wordt do totalisator vrij algemeen geduld en daardoor het course-wezen in staat gehouden. De heer van Karnobeek bestrijdt eveneens het amendement-van Vuuren in het belang van paardensport en paardenfokkerij. Dit amendement zal onze paardenfokkerij weer in den ouden, slechten toestand terugbrongen. Spr. wijst nog op het succes van onze ruiters, onlangs in Amerika behaald en verdedigt het regeeringsartikel. De heer L i e f t i n c k verheugt zich er over, dat het na dagenlange vun- zigo debatten nu over de belangen van het paard gaat. Spr's overtuiging is, dat mon alleon bij hooge noodzake lijkheid bepalingen als deze moet in het loven roepen. Hij hoeft nooit van het spel gebonden, maar hij kan best do zon in het water zien schijnen en hij vindt dit soort spel niet zoo on zedelijk, niet zoo pernicieus. Do heer van Vuuren gaf cijfers over Frankrijk, maar op dio rennen wedden menschen uit do heole wereld. Men moest flus eigen)ijk de cijfers Van Frankrijk alleen geven. Spr. raadt dit spel niet aan, maar hy kan die toch niet zoo org vinden. Spr. zot vervolgens nog eens het nut van do courses voor de paardenfok kerij uiteen. De paardenfokkerij zegt spr., is oen neventak van don land bouw geworden, dio aan velen een broodwinning bezorgt. Spr. betoogt, dat do rogeoring niet dan bij hooge noodzakelijkheid met strafbepalingen moet komen. (De zitting\duurl voort). Even voor hot afdrukken bereikt ons het bericht dat, allo artikelen zijn aangenomen en de eindstemming later zal plaats Hebben. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 779.4 te Biarritz, laagste stand 728.7 te Sey- disfjord. Verwachting tot den avond van Maart Toenemende tot krachtige weste lijke tot noord-westelijke wind. be trokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. Vorige koers koer» tan hcJeu 87'/J 871 VAN DEN f' I' c p e n li a ml H (p Amsterdanï 8 MAAKT 1911. StMtKlcriiingeii. Ned. (kirt. Werkelyke Schuld 3 pet, Oostenr. Belastingvrije Krone men te 4v,pct. 'ort. Obl. 3de Serie A mort, Schuld 3 pet, Rusische Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet ld.Obl. (Gr. Russische Spwmij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor Een dienstbode te Middelburg ^er- klaarde, dat zij bij liet naar bed gaan op do trap door oen manspersoon aan gerand word. De man moet, volgens haar zeggen, haar een paar stompon hebben gegeven. Hevig verschrikt vluchtte hot meisje naar hanr knmor- tje en eerst nadat zij «enigszins van den schrik bekomen riep zij om hulp. De politie"fword geroepen en stelde ooïi zeer nauwkeurig onderzoek in, doch zonder resultaat. Daar de (lienst- Ijpdo zeor pertinent in haar verkla ringen was té nog'niet uitgemaakt of men met een sterk workondo fantasie to doen hoeft of dat er werkelijk on raad is geweest. Maar in het laatste geval: waar is clan de man gebleven en hoe is hij in huis gekomen? Men meldt ons uit 's Gravonhagg: Hedenmiddag 2 uur word alhier in het Kon. Zool. Bot. Genootschap do internationale tentoonstelling van Ho- teFlndustrie, Kookkunst en Voedings middelen, uitgegaan van de Haagsoho vereoniging van Hotelhouders enz. en verder voorbereid door het alg uitvoerend Comité voor dezo expositie, in tegenwoordigheid 'van do genoodig- de autoriteiten, vertegenwoordigers van vak- en andere vereonigingen, do jury-leden en de leden der plaatselijke vereenigingen geopend door mr. II. Ferf, voorzitter van de alg. tentoon stellingscommissie. Tot president van Uruguay is met algemeene stemmen gekozen de heer Battley Ordonnez. De Russische regonring heeft bij de Doema een wetsontwerp ingediend tot vrijstelling van invoerrechten voor vliegtuigen en onderdoelen daarvan De Prins vorlaat hedenavond to 7'/a "ur per S.8. de residentie. Voor de Koningin en den Prins zal de Engelschman A. J. A. de Vil- liers, secretaris der Hakluyt-Bocieteit morgenavond ton Koninklijke Paleize een voordracht houden over T.aureus Storm van 's-Gravesande tot hijwo ning van welke lezing alleen uitgo- noodigd zijn de leden der Hof houding met hun dames van H. M on Z. K. H. Print* Hendrik. VAN tot seer lage prijzen. Aanbevelend 98'/, 643/i, 99 88'/, 98'/, 881J/„ 9-2 iVlu (®7i. 88'/, »37a 887, 48 weg) 1867-69 4 pot. Id. Obl. 60 Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4o serie 5 pet. Brazilië. Funding Loo ning 5 pet. Id. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank en Predict-Instel lingen. Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemingen American Car A Foun dry (lomp. C. v. A. Id.Smelting&Refining Co. Oort. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Oort v. A. U. S. Stool Corp. Oert. v. Gew. Aand. Kol. predict lustell en riiltuiir Ondernemingen Handelsver. „Arastor- lam" Aand. Jav, Cultuur Mij, Aand. Nod. Handel-My. O.v.A Mijnbouw Mi jen Kotahoen" Mijnbouw Mij. (low. Aand- RedjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Oobar Aand. Petroleum Ondern Dorische Petroleumln- y dustrie Mij. Gew. A. Kon.Ned. Mij.tot Expl. v. Petr. Broun. O.v.A „Shell" The Transp. A Trad 0y. O. v. G. A. Scheepvaart Mljen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Oy. afgost. Pref. A. Tabak-Ondernemingen, liindjey Tabak Mij. A, Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. IMverscn Max wel Land Gpant .Cert. v. Aand. Peruvian Corporation 1 Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. IIoll. TJzoron Spoor wegmij. Aand Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschan- W cc ne n Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. A tchison Alg. Ilypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Oy. Oort. v. gew. A. Wabash Gow. Aand PreinieJecnliigen. Amsterdam Aand. 3 pc Hongarije. Thei. s-Re Prolongatie 3'/233,\ pCt. Amerikanen flauwer, Nationale Staatsfondsen zonder handel, Culturen eveneens zonder affaires, Tabakken lager, Petroleums williger, Mijnen zonder handel. 1047, 89 V, 89'/, 57»/.. 59'7„ 20(i 207 52'/, 7(17 747,, 97'/,» 377,6 78'/,, 707» 4057, 2957, 190'/, '205 1897 17(1/1 180 898 92'/, 898 91/', 165'/, 155'/, 479 478 4897, 17(1 J71 117 16'/, 11',ia UI HO/, 71 71 78'/ 76 57,, 5 107, 'io7„ 78'/ 78'/, 88 68'/, 67'/, •210 (188.- 209 987, 08'Via 29'/, 3«7,a 175'/, 177, 173"'/, a J 1«'7,a 108'/, ,108 160 i 159'/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2