Corsettea. Glütenbrood, NIEUWE BESSEN ANTON COOPS, FOTOABTIKELEN 0. i E. BANT21NGEE, I Eirma T. Yermeij. ADVERTENTIES. Boter-en Kaashandel. jLuxo Broodtakkerij. ontvangen [J. 0. KROMHOUT, Sia.iten land.. Brieven uit de Hofstad. IS x xa. urn.© xa.la,xa.cL Bnitenlandsch Nieuws. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Belangrijke VttlVKOOPING. publiek verkoopen «WILLEHSHOEVE» en «AlffiÖflVE» Bouw-, W ei- en Klaverlanden, Waddinxveen. Firma Herman Zoou. Boter, Kaas en Eieren Markt 18 en 19. ONTVANGEN Corsdtcn met Jarretelles. Dagelijks versch verkrijgbaar Speciaal Brootl voor Suikerzieklen. Huishoud- en Tafellinnens, Oostliaven 5. liteit? In deze geldt voor hem het zelfde wat zoo menigeen, die achter de bestuurstafel plaats nam, moest ondervinden, dat willen en kunnen niet hetzelfde zijn. De practijk der herkiezingen, ons Unierapport zegt het zoo terecht, bevordert op den duur de politieke, ontwikkeling. „Een volk, dat lange jaren politieke rech ten heeft gehad, leert deze hegrijpen en op oordeelkundige wijze gebruiken. Het genot van de rechten des Staats burgers kweekt het besef van de plichten des Staatsburgers." En daarnaast staat de groote winste, dat de zedelijke kracht der opeen volgende regeeringen zal worden verhoogd. Ook dit wordt in ge noemd Rapport zoo juist gezegd „Om nu echter te bevorderen, dat de wet de zedelijke kracht, zonder welke zij op den duur niet heilzaam kan werken in de oogen der geheelc natie herkrijge; om te maken, dat in het voorschrift der Grondwet„de Staten-Generaal vertegenwoordigen het geheele Nederlandsche 'volk wederom iets meer dan eene wet telijke fictie zal worden gezien, is het onvermijdelijk noodyf, dat het recht om tot de samenstelling der Staten-Generaal mede te werken, algemeen worde toegekend." Waarom wij dit alles nog eens in herinnering brengen? Hierom, omdat het petitionnement van de S. D. A. P goede kans geeft op de verkrijging van algemeen kiesrecht binnen af- zienbaren tijd. Als Tak in zijn tijd eene dergelijke groote, welbewuste beweging naast zich had gehad, als men hem niet schamper had kunnen toevofegenDe menschen, voor wie ge dat kiesrecht vraagt, geven blijk het zeiven niet te begeeren, hij liadde wis en zeker gezegevierd. De S. D. A. P. maakt thans goed wat hare geestelijke voorgangers in Tak's tijd hebben verzuimd, al blijft het de eer voor verscheidene liberalen, dat zij warme strijders waren voor eene zoo uitgebreid mogelijk kies recht, lang vóórdat de eerste socialist ten onzent het politieke terrein be trad Het petitionnement der S. D. A. P. zij daarom een groot succes. Wij denken er niet aan, om met de S. D. A. P. te concurreeren of' haar dat succes, dat niet mag uitblijven, te benijden. Wij weten te goed, dat i onze propaganda, afgezien, van de zeer verschillende motieven, waarvan ze uitgaat, hoofdzakelijk gericht moet zijn tot de bestaande kiezers, om dezen de overtuiging te schenken, dat de invoering van algemeen kies recht een groot belang is voor den Staat, terwijl zij zich in de eerste plaats zal hebben te richten tot die medeburgers, die nog altijd tegen alle recht en billijkheid van het kies recht zijn verstoken. Die twee pro paganda's vullen elkaar aan en zijn o. i. beide even ontbeerlijk, om tot de overwinning te komen, al is het ons niet onbekend, dat de S. D. A. P. over dit lgatste anders denkt. Het kiesrechtvraagstuk ligt op de tafel der natie. Het kwam er we derom op, toen het kabinet-De Meester met. zijn ontwerp-Grond wetsherziening kwam. Het ministerie Heemskerk moge dit ontwerp hebben ingetrokken, en de zaak van het kiesrecht opgehangen hebben aan den kapstok die Staatscommissie heet, het laatste feit is een bewijs, dat ze, hoewel uitstel, althans geen afstel aandurfde. En welk ministerie daar zit of zal zitten, de zaak wordt steeds urgenter, en daarom is het ook zoo noodig, dat door eene krachtige be weging in het volk zelf, de oplossing in d e in o c r a t i s c h e n zin ver zekerd wordt. Het Engelsdie Lagerhuis heeft na een vierdaagsch debat de Veto-wet in tweede lezing aangenomen met 368 tegen 242 stemmen. Het bekende amendement van de oppositie, verde digd door Austen Chamberlain, werd met een ongeveer even groote meer derheid verworpen. Nog altijd houdt de oppositie vast aan de idee van enkel hervorming van het Hoogerhuis, Onder de jongere Engelsche lords zijn er wel, die het geheele erfelijkheids- beginsel van het "Hoogerhuis willen op zij zetten, maar in het algemeen willen de heeren van het Hoogerhuis zoover niet gaan.^Natuurlijk kwam ook de wenschelijkheid van een ver gelijk, van een conferentie weer ter sprake, maar de liberale sprekers en Asquith verklaarde den tijd daarvoor voorbij. De overwinning viel den liberalen nog te gemakkelijker, daar do oppositie inwendig verdeeld is. Een vermakelijke bewering is bij het de bat door Balfour, den leider der op positie geuit. Hij protesteerde tegen het verleenen van Homo Rule aan Ierland, omdat zooals hij zei, de natie de regeering daartoe niet had gemach tigd. Hij noemde dit bedrog van de liberale partij. Onmiddellijk daarop liet de liberale partij een krachtig protest hooren en men vroeg aan den voorzitter, Lowther, Balfourt tot do orde-roeping, maar deze verklaarde dat het spreken van bedrog betreffende een partij geen reden was om iemand tot de orde te roepen. Natuurlijk wei gerde Balfour ook zijn uitdrukking in te trekken, zoodat de liberale'partij, de regeering incluis, beschuldigd blijft, zich aan bedrog te hebben schuldig gemaakt. Lord Balfour heeft in het Hooger huis zijn wetsontwerp tot invoering van het referendum ingediend. Bij geschil tusschen twee Huizen kan een Huis het wetsontwerp al naar de kie zers verwijzen. Op de aanstaande rijksconferentie zal vrijwat besproken worden. De vertegenwoordigers vanNieuw-Zeeland zullen zich verklaren eti zelfs pleiten voor een algemeene Britsche vloot. Zooals men weet, bouwen het Austra lische gemeenebest en Canada zelf. De regeering van het Australisch ge meenebest voelt zich blijkbaar veel losser van Engeland. Zij doet ten minste niet naee aan de koningsver- eering zooals «at in andere koloniën het geval is. zljij heeft besloten geen geld meer te besteden en geen troe pen meer te zanden naar Londen om aan den kroni/gsoptocht deel te nemen Het geld \gm nuttiger besteed worden vindt het ministerie. f In Frankrijk is thans het ministerie na nog eenige omwisselingen van portefeuilles, compleet. Poirr minister van justitie, Boncour erNniet Viviani van arbeid, Massó van ham en Pams minister van landbouw ge| worden, zoodat het ministerie nu ali volgt is samengesteldMonis, mi*- nister-president en binnenl. zaken Caillaux min. van financiën, (links radicaal, ook* in het kabinet "Waldeck- Rousseau en Clémenceau met financiën belast)Cruppibuitenlandsche zaken, (links-radicaal, in het kabinet Clemen- ceau min. van handel) Boncourar beid, (socialistisch republikein)Charles Dumontopenbare werken, (socialistisch republikein)Steeg, onderwijs Chau- metposterijen en tolegrafie, (behoort tot de democratische linkerzijde, Mes- simyniet Messing, zooals gisteren door een drukfout vermeld is, kolo niën (socialistisch-radicaal-republikein), Massé, handel (behoort tot dezelfde groep als Messimy)Pams, landbouw, (socialistisch-radicaal), Maloyde nieu we onderstaatssecretaris voor Eere- dionsten, (door zijn interpellatie werd het kabinet Briand gedwongen heen te gaan). Wanneer we dit lijstje van ministers van Monis, Delcassó en Berteaux hebben we gisteren al het een er ander meegedeeld eens bezien, be merken we spoedig genoeg in welke richting of Monis de Fransche politiek zal sturen. Over het algemeen zijn de meeste ministers vrij onbekenden in de politieke wereld. Dit is echter vrij zeker te zeggen, dat Delcassé een belangrijken invloed zal uitoefenen Wel is officieel verklaard, dat een inmenging van andere ministers in eenig departement niet zal worden geduld, in de Pester Lloyd wordt een officieuse nota gepubliceerd volgens welke Delcassé na zijn aftreden in 1905 alles heef gedaan om het ver trouwen van het buitenland te hor- winnen en dat hij ook in de toekomst zeker geen agressieve politiek zal na streven, maar toch hadden vele bui tenlandsche bladen, met name Engel- sche en Duitsche, Delcassó zeker liever niet. in het kabinet gezien. In welke riohting hij de marine-politiek zal sturen, behoeft na zijnjongste Kamer rede geen betoog. Zijn gevleugeld woord: Wij moeten de vloot hebben, die onze diplomatie noodig ^heeft, spreekt duidelijk genoeg. Misschien zal hq trachten te zorgen dat Frankrijk bij een mogelijk incident al wat hij zelf in 1905 uitlokte, niet weer even machteloos staat. N ieraanfloeningen zij n ernstig. Lijdt gij aan rug- of lendenpijn Hebt gij opgeblazen oogen Opge zwollen enkels of ledematen Is uw water bewolkt, zanderig of brandend Geschiedt *de urineloozing te veel vuldig of te weinig Voelt gij u rheumatisch bij slecht of vochtig weer? Hebt gij veel last van zware hoofd pijn of duizeligheid Zijt gij zwaarmoedig, Zwak en altijd vermoeid Nieraandoeningen tasten niet iederen lijder op dezelfde manier aan geen enkele patient vertoont alle verschijn selen, doch iedere patient heeft som mige verschijnselen. Indien gij echter nig teoken van nier- of blaaszwakte hebt, dan is vernietiging der nieren misschien korter bij dan gij denkt, en is uitstel zóó gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg met het gobruik der echte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen beginnen kunt. Zij zijn een geneesmid del uitsluitend voor nier- en blaas- kwalen en alleen een nierengenees middel kan eiken wortel van de ge- Vreesde nierziekte uitroeien. De naam Foster's en de handteeke- ning van James Foster op de doos is een waarborg, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen beko men hebt. Zij zijn te Gouda verkrijg baar bij de heeren Wolff Co West haven 11Toezonding geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. lxxii. Onze brandweer is te goed Een groote, brand schijnt tegen woordig bij ons haast onmogelijk. En ik zie den tijd nog komen, dat het door den brand uit den brand" den Haag tot de niet meer gebruikte spreekwoorden zal behooren! Scherts ter zijde, maar oen feit is, dat een brand in onze stad al heel kwaadaardig moet zijn (bijv. wanneer die te laat wordt opgemerkt of op meerdere plaatsen tegelijk uitbreekt), wil men kans Hebben op een „mooien" brand. Ik herinner mij voor eenige jaren een brand ten gevolge van een ben- zine-ontploffing in eon auto-garage een viertal personen, die or boven woonden, konden zich alleen redden door uit do venstors der eerste ver dieping op straat te springen kortom alle factoren schenen aanwezig voor een „mooien" brand en toen ik ter plaatse kwam, werd er nauwelijks meer water gegeven en noodigde de commandant mij uit, met hem het huis door te wandelen. Ik liet toen duidelijk mijn teleurstelling doorsche meren en zei ten slotte openlijk tot den commaitdant, dat ik 't, nu ja, heel eervol voor zijn corps vond, maar toch een beetje jammer, dat we nooit meer oen „echten" brand te zien kre gen. En ik herinner mij nog heel goed. ïoe de vriendelijke commandant m\ toen glimlachend toevoegde We kun nen de boei toch niet erger laten wor den dan noodig is alleen voor heeren journalisten Ik waagde hiertegenover even op te merken, dat het groote publiek het ook wel eens graag ziet, maar de commandant had daarvoor nog minder gevoel dan voor mijn ambtsbroeders, die zoo dikwijls „voor niets" naar een brand moeten. We hebben nu sinds kort een auto- mobielbrands^aiteen lust voor de oogen. Trouwens alles bij de brandweer ziet er uit om door een ringetje te halen. De „autospuit" is dezer dagen uitgereden en natuurlijk had ze in een minimum vap tijd een groot eere-es- corte van wielrijders, die heilig over tuigd waren, dat hët dan nu toch eens „raak" zou zijn. Maar pilacy, ook nu weer niets dan teleurstelling. In het zoo heerlijk gelegen Hotel De Witte Brug, onder Scheveningen, was een begin van brand en vqorschrift is, dat de brandweer bij ieaer alarm in groote gebouwen met zwaar materiaal uitrukt. De menschen hebben ook dit maal niets gezientwee slangen er op en weldra had men het vuur onder den knie. „Ze spelen zeker met de assurantie maatschappijen onder één hoedje" merkte een oud mannetje op, die net te laat kwam. Neen, dan in den „goe den" ouden tijd (of het toen zooveel beter was?) toen zag men nog eens. waarvoor men een dure brandweer onderhieldToen, het was in 1886 (juist op den dag van de invoering van het nieuwe Strafwetboek, dat brand door schuld strafbaar stelde) brandde bijv. het Kurhaus behoorlgk af. Nu gelooft haast niemand meer aan de mogelijkheid van zulk een grooten brand. Aan dien brand op den eersten Septemberdag van genoemd jaar dan ken wij ons nieuwe Kurhaus en wij hebben allerminst reden om ons hier over te beklagen. Want een goede ruil deden wij zeker. Het Kurhaus, met zijn Kurzaal en terras is over de ge heele wereld bekend en staat goed aangeschreven. Ik zou maar één aan merking weten, n.l. dat het tooneel te klein is en ik breng dit ter sprake, wijl het niet uitgesloten is, dat deze aangelegenheid binnenkort aan de orde zal komen. Het Berlijnsche orkest gaat ons n.l. hoogstwaarschijnlijk verlaten. Berlijn wil zijn orkest geheel voor zich be houden, vindt het en een stad als Berlijn kan dit armoedig, dat haar 8ymphonie-orkest des zomers in een buitenlandsche badplaats er wat geld moot bij verdienen. De zaak is nog in „overweging", maar hot schijnt niet twijfelachtig, dat de Berlijnors hun langston tijd hier zijn geweest. Valt dit oeijerzijds te betreuren het or kest had hier en ook buiten den Haag zeer vele vriendon andorzijds hin derde het velen, dat een vreemd or kest op onze badplaats speelde, terwijl wij een zeer goed eigen orkest heb ben (het Residentie-orkest) dat geld te kort komt. Daarom is hier de vrij algemeene opvatting, dat men de Ber- lijners maar kalm moet laten, waar zij behooren en de leemte, door hun vertrek ontstaan, moet aanvullen door onze stadgenQoten. Ik houd het zelfs voor zeer wel mogelijk, dat dö bad plaats dan goedkooper zal uitkomen, daar de Berlijners als ik wel ben ngelicht den man per dag niet minder dan 10 gulden verdienen (het seizoen duurt hier 4 maanden). Maar ik heb een „amendement", zooals men dat deftig heet. Ik zou zoo zeggen, dat men zeer onverstan dig zou doen, om bij het oude idee te blijveniederen middag ®n avond concert. Buitenlandsche badplaatsen leeren ons dat beter, 's Middags is een „strijk- voldoende daarvoor behoeft men waarlijk geen eerste-rangs orkest, en 's avonds wil men wel eens wat anders dan altijd muziek. Nu krijgt men iede ren avond het Berlijnsche orkest te hooren op een enkelen avond na en het gevolg is, dat de zaal alleen vullen is (ik spreek nu niet over avonden met bijzondere attracties) door het uitgeven van abonnementen, waar door men voor een paar stuivers een goed cfncert genieten kan. Daarbij komt, dat de ervaring leert, dat een groot deel van het publiek en zeker van een „luchtig" publiek zooals het Scheven ingen-bezoekende, naar niets harder loopt dan naar luch tige tooneelvoorstellingen, operetten en dergelijke. Dit wijst m. i. voldoende den weg aan, dien men te volgen heeft Laat men bijv. één vasten avond in de week ^ymphonieconcerten geVen, een anderen avond concerten met so listen desnoods nog één avond muziek v<?or het overige operetten, spec tacle varié, bals enz. Het zou mij niet verwonderen als de badplaats-onderneming, (waarvan ik gelukkig geen aandeelen in mijn brandkast heber wèl bij zou varen. Dat het tooneel want hierdoor kwam ik er op dan wat verbouwd zou moeten worden, is natuurlijk bij zaak. Of het Wagnertheater er komt, is mij niet bekend. Het comité heeft gepubliceerd, dat het schrijven der adressen zoo heeft opgehouden, dat de termijn voor inteekening in deze grandiose onderneming met eenige maanden is verlengd moeten wor den. Laten we het gelooven en er jiet beste van hopen Nog niet, omdat men daar de uitspraak van dé rechterlijke macht afwacht alt die ten slotte voor de politie gunstig uit, dan kan men er zeker van zijn, dat de hoofdstad zich onmid dellijk, ©p gelijke wijze als de residentie deed, zal zuiveren van dit soort in stellingen. Een der „sociëteiten" is naar Bre men. De bazen, vroegere snorders, zijn nu heele heeren en zullen in het bui tenland hunne affaire voortzetten, een der gebroeders hem alle hulde bleef zijn rijtuig en paard getrouwen snort nog om een vrachtje door de stad. Een der andere zond aan hare Haag- aëhe cliëntèle mooi-gedrukte mededee- lingen van hare verhuizing met „sta tuten" van de nieuwe onderneming enz. Alles keurig in orde. Amsterdam zit er maar leelijk mee opgescheept En de aubade gaat door. Het plan vond aanvankelijk weinig sympathie, maar" eens opgezet mocht het niet mislukken. Een prachtig eere comité werd in elkaar gezet dat is hoofdzaak bij zulke ondernemingen toen liep alles op rolletjes. De plaatselijke bladen zorgden voor de noodige reclame en zoo zullen er 5000 menschen meedoen, om van de niet- officiëel meedoenden maar te zwijgen. Want geloof maar, dat het als het weer een beetje meewerkt in den omtrek van het paleis een gedrang zal geven. Zoo'n gratis-muziekuitvoe ring met de Koningin en misschien zelfs het Prinsesje er bij, laten dui zenden zich hier niet ontgaan. Jam mer, dat de aubade voor het Paleis )laats heeft, waar zoo weinig ruimte is. Indien de Koningin zich had willen begeven naar het paviljoen van Wied te Scheveningen bijv. of naar het Ma lieveld (waar dan een tribune had moeten worden opgeslagdn), dan had half den Haag er van kunnen genie ten. Nu zal het voor het groote pu lbliek slechts een zeer matig genot Zijnten minste ik raad een ieder, die ook maar een tikje bang is aan gelegd, om zich niet te dicht in de juurt van het paleis te wagen. Het is kwaad vechten tegen de mannetjes en paarden van onze po- litie HAGENAAR. Misschien wil men dan meteen eens overwegen, om zich niet meer zoo angstvallig aan het „halfóón sluiten" te houden. Ik wees er reeds vroege: op, dat dit voor een mondaine bad plaats op den duur niet te handhaven is en vooral voor Scheveningen zou het een aanwinst zijn, omdat het ieder jaar een groot contingent bezoekers heeft, die in hun woonplaatsen gewend zijn te kunnen „nachtbraken" zooveel als zij maar willen. Mits het spel uitdrukkelijk geweerd wordt, geloof ik ook, dat er uit een oogpunt van zedelijkheid eer vóór dan tegen is, dat de uitgaande wereld n& middernacht gelegenheid vindt om zich op geoorloofde wijze te amuseeren. Men zal er de geheime amusementen juist mee .bestrijden. Of er dezen zomer op de badplaats gegokt zal wordenVermoedelijk niét. Ten minste op het oogenblik is het mis met de speelondernemingen. Een post er voor, die niemand doorlaat is een middel, waartegen zelfs de meest geraffineerde speelhuishouder niet op kan. En zoo zijn er reeds verdwenen, met name naar Amsterdam, waar de politie nog niet zoo onvriendelijk Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 4 Maart. Verkort Verslag. Vervolg). De heer Heemskerk gelooft niet, dat de totalisator zoo onmisbaar is voor de wedrennen, maar als het zoo is, dan liever geen courses dan courses met totalisator. Spr. gelooft niet dat het courses wezen van zooveel invloed is op het paardenras als hier voorge steld wordt. De landbouw heeft niets met de courses te maken. Men make zich dus voor de paardenfokkerij niet ongerust. Spr. zal voor het amendement stem men en kan niet nalaten op de tegen strijdigheid te wijzen, dat de Staat zelf nog altijd gelegenheid tot spel geeft (de Staatsloterij.) Dit amendement is voor spr. dan ook een aandrang op de Regeering om tot afschaffing daar van te komen. (Gelach). De min. van Justitie, de heer Re- gout, wijst er op, dat hoofdzaak in dit art. het begin is. De speelhuizen werden in de laatste jaren het groote kwaad, ware de justitie wat minder eng geweest in haar uitlegging dan ware er tegen de fictieve sociëteiten meer te doen geweest. Deze vereeni- gingen waren slechts speelhuizen, de bestuursleden waren beroepsspelers, leden zetten hun naam in een boek of ook dit niet en ook de,sta tuten werden niet altijd nageleefd. De bepaling zelf was echter goed en daarom heeft de minister die over genomen. Alleen moest aangetoond worden, dat het spel als bedrijf wordt uitgeoefend; daaronder valt dus niet een echte sociëteit, waar eens gespeeld wordt. Niet de spelers, maar de be roepsspelers worden door dit artikel getroflen. De bookmakers, die nu per brief wisseling laten spelen, zullen goed doen na het tot stand komen van deze wet te verhuizen, omdat zij anders gevaar loopen preventief te worden gevangen gezet, daar zij gelegenheid geven tot hazardspel. Wat de opmerkingen van den heer van Doorn aangaat, in de afdeelingen werd juist bezwaar gemaakt tegen de lezing van minister Nelissen. Het verdiende aanbeveling zooveel moge- lijk eenzelfde omschrijving te geven daarom werd die uit de Drankwet overgenomen, die tot geen enkele moeilijkheid in de practijk heeft aan leiding gegeven. Wat de totalisator betreftde mi- 1 nister wil deze zaak ontdoen van 1 principieele speldeprikken. De min. wil met dit ontwerp groot zedelijk kwaad weren en hij is een zeer groot tegenstander van het spel. Groot zedelijk kwaad ziet de mm. ook m het spel van den bookmaker het ib groot hazardspel, buiten eenig gezag en controle. Dit wilde de minister! treffen. Maar de totalisator is heel iets anders, is een „pari mutuel" met een vast percentage (10) voor het be stuur van de harddraverij en renver- eeniging. Het percentage zal in de toekomst moeten worden aangewend voor de verbetering van het paarden ras. Door dit te verbieden zou men meer kwaad dan goed doen. Niemand i ter rechterzijde, die tegen dit amen- I dement zal stemmen, komt principieel met zichzelf in strijd. De min. denkt er niet aan om het over te nemen. De heer Loeff verklaart, voor het amendement-van Vnuren te zijn, om dat de redeneering, waarop de minister het niet-verbieden van den totalisator grondt, z. i. volkomen onjuist is. Het gaat niet aan den totalisator eenerajds mede als een kwaad aan te merken, maar aan de andere zijde een uitzonde-, ring voor die wedgelegenheid toe te staan. I De heer van Karnebeek bestrijdt deze meening, aangezien z. i. de tota lisator geen hazardspol vormt. Na nog eenig debat werd het amen- dement-van Vnuren, strekkende om het wedden per totalisator ook te ver- bieden, aangenomen met 36 tegen 34 stemmen. Het Regeeringsartikel betreffende spel en weddingschap, aldus geamen deerd, wordt hierop aangenomen met 58 tegen 12 stemmen. Hierna wordt na kort debat aange nomen het artikel, waarbij boete be dreigd wordt van ten hoogste driehon- derd gulden tegen dengeen, die gebruik I maakt van een, in strijd met de wet opengestelde gelegenheid tot hazard- I 8 pol. De artikelen beoogen een nootlzake- I lijk gebleken uitbreiding van de be- v'oe<nlheid van politie en justitie.) Art. 16, regelende de bevoegdheden der politie, wordt na bestrijding door de heeren Limburg en van Hamel, die den minister in overweging gaven dat artikel terug te nemen, tot bij de' her ziening van ons Wetboek van Straf vordering, en na verdediging door den heer van Sasse van Ysselt en den mi nister, die sterk op aanneming aan drongen, aangenomen met 49 tegen 23 stemmen. De eindstemming over het wetsont- I werp zal gehouden worden op een nader te bepalen dag. Successiewet. Aan de orde zijn de algemeene be- schouwingen over dit wetsontwerp, -houdende nadere regeling van de rech ten van successie en van overgang ,bü overlijden. D&sheer de Kanter betoogt, dat dit ontweiden de algemeene Inkomsten- belastingVfcóó geregeld kunnen worden, dat de ongelukkige tariefsherziening, die zeer in het nadeel van handel en nijverheid zal zijn, niet noodig zal wezen. Tegen het voorgesteld tarief I der successierechten heeft spreker geen bezwaar wel tegen enkele onderdeelen van het ontwerp. Op een desbetreffende vraag van den heer van Lijnden van Sandenburg omtrent de uitbreiding van het mond en klauwzeer, antwoordt de minister van Landbouvjr, dat vooral in zuid- Limburg doch ook in andere provin ciën gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen, vermoedelijk uit de Duitsche grensprovinciën afkomstig. Het aantal nieuwe ziektegevallen is deze week reeds geringer dan de vo rige week. De minister doet mede- deeling van de maatregelen, tegen de I ziekte genomen. De bemoeiingen der I Regeering zullen ongetwijfeld het hun- I ne bijdragen tot beperking der ziekte. De veehouders blijken in het algemeen de adviezen der Regeering ter harte te nemen, en tijdig aangifte te doen. Op het onverantwoordelijke van te late aangifte kan niet genoeg worden gewezen. Yan de medewerking van veehouders en veehandelaren ^hangt alleB af, te meer daar de n°g kan worden gestuit, daar zij nog pas in haar begin is. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag, 11 uur. Frankrijk. De door zijn huwelijk met de too- neelspeelster Ellen Kelly bekende Amerikaansohe millionnair Frank Jay Gould denkt er over in Parijs op den boulevard des Capucines een groot I hotel met theater op te richten. Char- I les Taft, broeder van president Taft, I die deelhebber is in de New-Yorksche 1 ondernemingen van Gould, is ook bij I dit jongste Parijsche plan betrokken. I De bouwplannen zijn ontworpen 1 door Charles Andrews, den architect I van het Waldorf-Astoriahotel te New- York. Van de zes verdiepingen van het hotel zullen de beide bovenste als winter- en daktuin naar het voorbeeld, dat New-York Hierin gegeven heeft, I worden ingericht. Het kleine intieme I theater krijgt Henessy, directeur van het Maxim-Elliot-theater te New-York I tot leider. De kosten van het gebouw I met de geheele inrichting worden op I 15 millioen gulden geschat. Rusland. Uit Petersburg wordt aan de „Mor- I ning Post" gemeld, dat volgens een bericht uit Tasjken^ onder een deta- chement geniesoldaten, die op weg waren naar de grens van Mongolië, muiterij uitbrak en de manschappen weigerden hun marsch te vervolgen I wegens den slechten staat der wegen. I Een officier werd daarbij gewond. De kozakken uit Semiresjevesk heb ben eveneens geweigerd naar de Chi- neesche grenzen op te rukken, nadat zij door de laatste aardbeving zwaar hadden geleden, en ook wegens de vriendschappelijke betrekkingen, waar in zij tot de Chineesche buren staan. Te Houdsghem, waar Dinsdag Juetz was gezien, die naar men weet, aan I boord van de „Cordoba" een zijner landgenooten had vermoord om in het j bezit van diens geld te komen, is in een sloot de portefeuille van do ver moorde gevonden benevens de kling van het scheermes, waarmode de moord I was bedreven en een bos valsche sleu- I tels, welke ook aan den moordenaar I toebehoorde. Denemarken. De gemeenteraad van Kopenhagen heeft het voorstel om 20 millioen i kronen te leenen ter naasting van de I tram aangenomen. Engeland. Nieuwe Lords, j Tegenwoordig, aldus wordt aan het „Hbld." gemeld, doet de volgende Laardigheid te Londen de ronde. Men weet dat der kans bestaat dat de Koning er toe komen zal 500 nieuwe Lords te scheppen, en nu vertelt men I dat er reeds zekerheid bestaat omtrent I vier bekende personen,die tot het I Peerschap zullen worden geroepen, en dat die vier reeds hun titel hebben gekozen. Dat zouden dan zijn: Generaal Booth, die den titel zou I ■aannemen van „Lord Bless us" (God zegene ons!) Blackwell, lid der bekende, „preser vers" (inleggers) firma Cross en Black well, met den titel „Lord Preserve us" (God beware ons I Sir Josuah Lyons, de directeur der I maatschappij, die honderden theehui- I zen en restaurants heeft en millioenen I dus te eten verschaft, met den titel „Lord Feed us" (God voede ons Lloyd George, met den titel „Lórd Deliver us" (God bevrijde ons Het laatste bewijst genoeg in welke politieke kringen deze aardigheid be dacht is. INDISCH NIEUWS. Metawei-eilanden Omtrent den toestand op de Men- tawei-eilanden meldt het kort verslag van Sumatra's Westkust over Novem ber het volgende: Den 6en November begaf de civiel I gezaghebber der Mentawei-eilanden zich met eene brigade maréchaussee naar Moeara Siberoet om een onder zoek in te stellen omtrent den aldaar en te Si Katorei en Taileleuw gedre ven ruilhandel tusschen Mentaweiers en maleische handelaren. De ver standhouding tusschen handelaren te Moeara Siberoet en Mentaweiers bleek goed te zijn. Aldaar werd door de inwoners van Si Katorei veel rotan gebracht. Van eene 2de brigade mare- chhussóe van Saïbi, die den 7en Novem ber in Moeara Siberoet aankwam, ont ving de civiel gezaghebber het bericht, dat de 3 in de gevangenis te Saïbi aangehouden Mentaweiers, afkomstig van Taileleuw en verdacht van moord op een knaap van Saibi Sararekat, middels ondergraving in den nacht ontvlucht waren met het mede aan gehouden hoofd van Silagoei (Sila- paakan). Den 8sten November werd naar Si Katorei opgerukt. De houding der-dievolking was over het algemeen goed, vrouwen en kinderen waren in den kampong aanwezig en boden in het bivak eetw&en te koop aan. In de omsingelde huizen Sapoea laat en Sakelettoe WOTÖen de door den vorigen gezaghebber veroordeelde doch daarna ontsnapte misdadigers echter niet aan getroffen, evenmin in de lodangs. Een inwoner van Saibi Sararekat die op den 6den November van Moeara Siberoet naar Si Katorei werd gezon den ter bekoming van inlichtingen omtrent het bestaan van een voetpad i van Si Katorei via Semangat naar Taileleuw, meldde zich bij den civiel I gezaghebber aan, met de modedeeling, dat men hem het pad niet had willen wijzen. De civiel gezaghebber vertrok I daarom den 9den November met een I brigade, vergezeld van 3 Katoreiera als I gitsen naar Semangkat, alwaar bij 't kamponghoofd inlichtingen werden ingewonnen omtrent den verderen weg naar Taiteleuw. Na het bekomen dier inlichtingen keerde de civiel gezag hebber naar Katorei terug, van waar hij den Uden November via Semang kat naar Taileleuw afmarcheerde, ver gezeld van het kamponghoofd van Semangkat als gids. Achtereenvolgens werd gemarcheerd langs de kali Se mangkat, over den heuvel Sinambae, door den Melagai-riyier en over de heuvels Atabei en Pasoeroean. Aan den oever der Atabeirivier werd in eenige ladanghuisjes het bivak be trokken. Den 12den November werd de marsch voortgezet over do heuvels I Poeloesiat, Lepik en Paitjokoot, totdat de ladangs werden bereikt van lieden 1 van het huis Sagori (Taileleuw), het welk geheel leeg bevonden werd. Ook hier werd de omtrek vergeefs naar de vluchtelingen doorzcoht. Opgave der Personen, die zich gedurende de week van 24 Feb. tot 3 Maart in de ge meente gevestigd oi c'eze verlaten hobben GEVESTIGD-. P. Dekker uit Java, in Groenendaal P. Vermeulen uit Rotterdam in O. Ketelstraat 81. I. J. J. v. Maaren, kapper uit s Gra- venhago in Peperstraat 70. I J. H. Ponsioen, bankwerker uit Noordwijk op Kleiweg 35. I G. C. T. Souer, wagenmaker uit I Nieuwkoop op Kattens,ngel 18. I J. J. Olsthoorn uit Vlaardingor-Am- 1 bacht in Broekweg 2. I J. J. Ansum barbiersbediende uit 1 's Gravenliage op Oosthaven 81. 1 N. Woudenberg kellner uit Wagenin- gen in Boomgaardstr 110. I M. J. Hardijzer uit Boskoop m Punt 13. A. Maaskamp, banketbakker uit Utrecht op Groeneweg 83. F. van Velzen, stoker uit Zegwaart in Wilhelminastr. 30. I A. van Vliet, meubelmaker uit Wad- I dinxveen in Groenendaal 1. I W. C. Brenkman, winkolier uit I Utrecht op L. Tiendeweg 60. VER TROKKENE N A. Maandag van Gouwe 149 naar I Fnschedè, Noorderhaven 56. J. Frantzon van Boelekade 48 naar Zwolle, Klein Grachtje 30. j H. F. v. d. Meerendonk van Zeug- straat 62 naar Woerden. I J. A. Versteeg van L. Tiendeweg '67 naar Westzaan. I B. den Ouden van Kleiweg 64 naar I Stolwijk. j H. C. Boumans van Kattensingel 7b I naar Enkhuizen. A. C. W. Schotboom Wed. J. J. Kruijswijck van Markt 69 naar s Gra- venhage, Sumatrastraat 340. P. de Kruijf van Markt 7 naar Rot terdam zeevisehmarkt 6a. M. Goudswaard van Gouwe 44 naar Rotterdam 2e Middellandstr. 26b. J. P. J. Spruijt van Turfmarkt 49 naar. Nijnjegen St. Jorisstraat 12. I P. v. d. Laan van Wijde poort 22 naar Rotterdam Wcste Wagenstr. 62. j C. VeiTuijt van Prins Hendriistr. 54. naar Aarlanderveen. H. de Kwant van Westhaven dó naar Rotterdam v. d. Sluisstr; 29. L. G. Maznre van Lange Tiende weg 60 naar Nijmegen v. Nispenstr. 80. M. van Wachtendonk van Vlaming straat 17 naar Amsterdam, Rozestr. 77. E. J. G. Brouwer van Crabathstr. 66 naar Amsterdam Ruijschstr. 39. M» J. Fennet van Mmderbroedst. 14 naar 's Gravenhage Laan van Meerder- voort 389. Aanvragen van werknemers op 3 Maart. 4 metselaars, 9 opperlieden, 1 schilder, 1 witter, 1 touwslager, 1 machinist, 1 machinebankwerker, 1 bankwerker, 1 boekdrukker, 1 cartonnagewerker, 1 schoonmaker, 2 bakkers, 2 schuitenvoerders, 1 schippersknecht, m 1 tuinknecht, 9 grondwerkers, 6 pakhuisknechten, 4 werklieden zonder vakkennis, 1 boerenarbeider, 3 halfwas timmerlieden, 1 bakker, 1 banketbakker, t 1 tuinknechtje. Aanvragen van werkgevers. 1 tuinknecht 25—30 j. (vast werk). 1 halfwas meubelmaker, 1 leerling timmerman, 2 blikslagers, 1 pakhuisknecht, 2 loopjongens, 1 voor loop- on win- kelwerk. Heden overleod tot onze diepe droefheid onze geliefde Eehtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder l'elronclla Cornelia IJsselslijn- van Eeuwen in den ouderdom van 66 jaar. G. IJSSELSTIJN. 1). IJSSELSTIJN Gzn. J. P. IJSSELSTIJN— van Heek en Kinderen. Gouda, 4 Maart 1911. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blijven. Heden overleed onze ge achte Zuster en Behuwdzuster Mevrouw 1\ (J. IJSSELSTIJN geb. van Ekdwen, in den ouderdom van 66 jaren. M. A. JONKER VAN EflUWÜN. C. JONKER. Wed. F. J. HERMAN DE GROOT—van Ebuwen. Wed. W. DE JONO- IJbhf.i.htun. C. IJSSELSTIJN. Gouda, 4 Maart 1911. Do Notarissen V. TRJQl7B to 's-Gravonhage on G. VOS to Wad- dinxvoon zullen op IIONiDKH" O.lfcKW MAART 1911 bij inzet en 3» MAART 1911 bij verhooging en afslag, 's middags 13 unr in „HET j SCHAAKBORD" te GOVVA De twee kapitale e. a. met ARBEIDERSWONINGEN on beste samen groot 165 Hectaren, 83 Aren, 58 Centiaren. Allergunstigst gelegen aan den middelweg onder In 14 perceelen pn in combinatiën. I Verhuurd het land tot 1 Nov. 1915 en 1914 en de woningen tot 1 Mei 1916 en 1915. Koopers genieten de huur van de betaling op 16 Mei 1911. Veilingsboekjes met kaart der Por- ceelen zijn van Dinsdag 7 Maart a.s. af gratis verkrijgbaar ten Kantore van Notaris VOS voornoemd, die ook verdere inlichtingen verschaft. ZOET en ZUUR. Ie qual. per Liter t 1.05. Te 's Gravenhage wordt tegen 1 Mei a.s. wegens hoogen ouderdom, TER OVERNAME AANGEBODEN, een zaak in gevestigd op een der beste volks standen, en voor uitbreiding vatbaar. Brieven onder No. 2652, bureau van dit blad. Drogist. Wijdstrimt 29. HANDEL IN als Platen. Papieren. K artons. Spoelbakken. Drukramen. Ontwikkelaar. Kleurfixeerbad. V ersterking'sbail. ENZ. ENZ. Gouda, Dames VAN DANTZIG, Markt 43. OudewaterA. v. d. HOOGEN. SchoonhovenGoz vA B8HÖVEN. HaastrechtG. v. DIEST. Rente uitvoering. Spoedige aflevering. de NIEUWE Hercules-, Ideaal- en Gloria-CorseltÉB- - Goed pussende modellen. - Lage prijzen. Oosthaven 25-26. eeno groote sorteering K anten Antimacassers, Kleedjes en Tafelloopers. I v/h. Firma J. WELTER.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2