Opruiming Stadsnieuws. Gemengde Berichten. I^aatst© FJerichten. O'ize (rrtltaslrrento Weekbladen. Predikbeurten te Gouda, SPOET. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Kt'feet enlianili'l Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. MANTELS COSTUMES. BLOUSEN, ROKKEN SPelterï^exL D. SAMSOM. Specialiteit in Mantels en Costumes - - - De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. De Voorzitter deelde mede dat: Door Gedep. Staten zijn goedgekeurd 1°. het Raadsbesluit van 20 Jan. No. 14 tot wijziging van de Gemeente- begrooting dienst, 1911; 2°. de Raadsbesluiten van 3 Febr. Nos. 8 en 10 tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1911 3°. het Raadsbesluit van 3 Febr. No. 15 tot wijziging van de ge meentebegrooting dienst 1911 4°. het Raadsbesl. van 3 Febr. Nos. 11 tot het in gebruik afstaan van een lokaliteit in de Stads-Muzieksehool voor de bewaring van verplegingsartikelen der vereeniging „Het'Groene Kruis"; 5°. het Raadsbesluit van 20 Jan. No. 25 tot het voeren van een rechts geding tegen de afd. Gouda der Holl. Mij. van Landbouw. Door Ged. Staten is afwijzend be schikt op de reclame in hooger beroep van G. J. de Bruin in zake zijn aan slag in de Plaatselijke Directe Belasting en bepaald dat, de aanslag van J. Zielstra zal worden berekend naar een inkomen van f 22Q0. De?e mededeelingen worden aange nomen voor kennisgeving. Ingekomen 1. De jaarverslagen over 1910 van eenigè gemeente-instellingen, als van den Archivaris, van het Burgerlijk Armbestuur, van het van Iterson- Ziekenhuis, van het vereenigd Wees- en Aelemoezeniershuis, van Regenten der beide gasthuizen, van de Com missie over de Stads-Muziekschool, van de Commissie over de Stedelijke zweminrichting, van Regenten van het Hoffmansgesticht en van de Com missie over de Bank van Leening. Deze verslagen worden gesteld in handen van B. en W. om te dienen bij de samenstelling van het gemeente verslag. 2. De rèkening en verantwoording van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1910. Ter visie. 3. Een brief van B. en W. daarbij inzendende het beredeneerd verslag over 1910 als bedoeld in art. 52 der Woningwet. Zal worden gedrukt en wordt ter visie gelegd. 4. Een voorstel van B. en W. be treffende de verhooging der tracte- menten van de ambtenaren ter Secre tarie dezer gemeente, dit luidt aldus: Gouda, 7 Februari 1911. Uwe Vergadering stelde de hierbij gevoegde verzoekschriften van de ver schillende ambtenaren ter secretarie en van den oommies ten kantore van den gemeente-ontvanger, betreffende ver hooging hunnqr jaarwedden, ter fine van advies in onze handen. Gevolg gevende aan Uwe uitnoodi- ging hebben wij de eer U 4e berichten, dat naar het oordeel van ons College aan bedoelde ambtenaren die bij Artikel 3 der betrekkelijke verordening be paalde periodieke verhoogingen hunner bezoldiging (kunnen worden toegekend en wel gerekend van 1 Januari jl. af. Wij hebben mitsdien de eer U in overweging te geven met 1 Januari jl. toe te kennen aan den Hoofdcommies W. Kromhout, in dien rang werkzaam sedert 1 April slecht vergaan was. Hij gaf zijn te leurstelling te kennen, dat de manschap zoo onbetrouwbaar was gebleken; en zeide, het te betreuren, dat hij zijn revolver niet bij zich had gehad. Meteen stond hij op. Enwankelde terug. Eerst nu merkte ik op, dat een gelijkmatige stroom bloed hem onder zijn pet vandaan, over het achterhoofd, vloeide. Even later beklaagde de kapi- zich, dat hij zijn rechtetarm niet meer voelde. !Nadat hij mij nog het bevel had opgedragen, vooral eerst te pro- beeren, de valkiel te doen zinken viel hij in flauwte. Ik snelde naar de val-kiel-toestel. Die was al afgetrokken. De wijzer van den diepte-manometer stond bij de grensaanwijzing, en wzs bovendien nog sterk verbogen. De barograaf functi oneerde nog. De registreerlijn liep op 80 meter diepte. Nu hoorde ik de klok aanslaan in de machinekamer. Onbe grijpelijk Voor 15 minuten zouden wij nog aan de oppervlakte van de zee in den maneschijn gevaren hebben? 13 Juni 3 uur 's raorgpns. Zooeven is de commandant gestor ven, zonder het bewustzijn te hebben herkregen. Ik heb geprobeerd, met de handpomp uit het voorruim waterbal- last uit te pompen. Door de torpedo takel aan de pomp te bevestigen, kon ik net even den kolossalen tegendruk aan. Maar: wat gaf het mij. Met de uiterste inspanning kon ik één liter per minuut uit het schip loozen. Ik heb dit werk natuurlijkop gegeven. 1895, drie driejaarlijksche verhoogin gen van f 109.met vaststelling van zijne jaarwedde op f 1800.— den Hoofdcommies R. Moerkerk, werkzaam sedert 1 Januari 1898, drie driej. verhoogingen van f 100.de> jaarwedde op f 1800. den Eersten Commies M. Gelijns, werkzaam sedert 7 Augustus 1899, drie driej. verhoogingen van f 100.de jaarwedde op f 1400. den Eersten Commies J. E. W. Harmsma, werkzaam sedert 1 Juli 1907, een driej. verhooging van f 100.de jaarwedde op f 1200. den Tweeden Commies S. Olman, werkzaam sedert 21 Maart 1902, vier tweej. verhoogingen van f 50.— de jaarwedde" op f 1000. den Tweeden Commies J. van Eijk, werkzaam sedert 1 Juli 1907, een tweej. verhooging van f50.— de jaarwedde op f 850. den Klerk L. Boer, werkzaam se dert 3 Augustus 1903, drie tweej. ver hoogingen van f 50.— de jaarwedde op f 600. den Klerk <A. van Reeden, werk zaam sedert 1 Juli 1907, een tweej. verhooging van f 50.— de jaarwedde op f 500.en den Commies ten kantore van den Gemeente-Ontvanger J. Vermei), werk zaam sedert 1 Mei 1890, drie driej. verhoogingen van f 100.— de jaar wedde op f 1400. 5. Een voordracht voor onderwij zer aan de school voor g. 1. o. No. 1, deze luidt aldus Gouda, 14 Februari 1911. Ter benoeming van een onderwij zer noodig geworden tengevolge van het aan den heer A. vaij Hespen, overeenkomstig zijn verzoek verleend eervol ontslag, hebben wij de eer in overleg met den heer Arrondisse- ments-Schoolopzienor, na ingewonnen bericht van het Hoofd der betrokken school voor te dragen: I. D. HOUTKAMP te Nijkerk, II. J. CRANS te Stompwijk, lil. J. EVERSDIJK te Raalte. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 29 der Wet op het Lager On derwijs leggen wij het advies van den Schoolopziener en het bericht van het Hoofd der school hierbij over. "6. Een voorstel van B. en W. tot verhooging van de salarissen van de directrice en de adjunct-directrice van het van Iterson-Ziekenhuis, dit luidt aldus Gouda, 14 Februari 1911. Regenten vatj het van Iterson-Zie kenhuis verzoeken in hun hierbij over gelegd schrijven van 1 dezer dat worde overgegaan tot het brengen van eenige wijzigingen in de Verordening voor die instelling (Gemeenteblad No. 206). Hierover is gehoord de Gezondheids commissie, wier advies van 10 dezer No. 1 B, mede hierbij gaat. Evenals de Gezondheidscommissie vereenigen wij ons gaarne met het door de Regenten aangevoerde en heb ben mitsdien de eer U voor te stellen, onder aanhaling van het advies der Gezondheidscommissie te besluiten tot wijziging van de Verordening voor het van Iterson-Ziekenhuis (Gemeen teblad No. 206) op de door de Re genten aangegeven wijze. 7. Een voorstel van B. en W. tot Daar ik bij de hoofdballaBtpompen kon komen, heb ik met voorbijgaan van het onbereikbare schakelbord, een stuk kabel uitgesneden, en pomp en batterij onmiddelijk met elkaar trach ten te verbinden. Door den hoogen druk wilde het echter niet. Nu ben ik ook nog de oriënteering in den tijd kwijt. De klok is op één uur blijven stilstaan. Ik ben ihgeslapen. Nadat ik negen uren vertwijfeld ge werkt heb, zonder dat er beweging in het schip kwam. Hoelang ik geslapen heb, weet ik niet. Misschien tien uur. Misschien twee uren. De eerste electricien is ook stil geworden. Mij blijft nog slechts de weg uit het torenluik. Om zekerder aan de oppervlakte te komen, zal ik een stuk torpedobuis aan het eene eind dicht maken en óm mijn middel aan mij vastbinden. Of ik acht atmosfeer waterdruk kan uithouden, zal ik met een in den toren wel merken bij het water inlaten. Of aan mijn verschikkelijke moeheid alleen de hooge druk schuld is? Of: dat het al aan zuurstof begint te ont breken. Ook het noodlicht gloeit m.i. lager. Dit kan echter ook aan mijn oogen liggen. Misschien is mijn gezichtsver mogen niet meer in orde. Als ik mijn vingers bezie, lijken zij mij als wor sten gezwollen. Ook krijg ik last van duizelingen. Ik geloof, dat ik ga val len het wordt al maar donker der (R. Feenstra, in de T e 1.) wijziging der Verordening voor het van Iterson-Ziekenhuis, dit luidt aldus Gouda, 14 Februari 1911. Onder dagteekening van 8 dezer schrijven de Regenten van het van Iterson-Ziekenhuis ons het volgende Bij de behandeling <^r Ontwerp begroting voor 1910 van het opdat oogenblik nog niet in gebruik geno men Van Iterson-Ziekenhuis is door den Raad, op voorstel der toenmalige Regenten van het Si nt-Cathari na- Gasthuis, goedgekeurd dat de jaar wedde der directrice werd bepaald op f 500.met vier tweejaarlijksche ver hoogingen van f 50.—, en die der ad junct-directrice op f 300.met zes tweejaarlijksche verhoogingen van f 25.Deze regeling behoort te wor den herzien. Nu het Van Iterson-Ziekenhuis in geregelde exploitatie is, blijkt het aan tal verpleegden verre dat van het oude Gasthuis te overtreffen en blijft het gestadig toenemen, zoodat het in den laatsten tijd steeds meer dan 40, in de laatste weken zelfs meer dan 50 hééft bedragen, terwijl de grootste helft daar van uit operatie-patiënten bestaat. Het zal niet behoeven te worden aange toond dat hierdoor de werkzaamheden der directrice en hare verantwoorde lijkheid zeer vermeerderen. Voegen wij hierbij dat de directrice, Zuster T. Blaauw, hare, ook admi nistratief, zoo zware taak met werke lijk buitengewone toewijding vervult en dat door haar overleg en haar spaarzaam beheer van het voor 1910 op de gemeente-bogrooting voor het van Iterson-Ziekenhuis beschikbare be drag van f 14000.ongeveer f5000.— in de gemeentekas zal kunnen blijven, dan moenen wij voldoende te hebben gemotiveerd de billijkheid van eene verhooging van het, in verhouding met dat bij andere Ziekenhuizen van ongeveer gelijjte grootte, te lage sa laris van onze directrice. Wij zouden dat willen vaststellen op f 800.per jaar, met vier tweejaarlijksche ver hoogingen van f 50.—, zulks met in gang van 1 April a f Voor de adjunct-directrice geldt het bovenstaande eveneens als hoofd der huishouding zijn ook hare werkzaam heden meerder dan bij de vaststelling van hare jaarwedde kon worden ver wacht verhooging van haar aanvangs salaris met f 50.achten wij daarom alleszins gerechtvaardigd. Beleefd vergoekejj wij U wol te willen bevorderen dat de Raad dezer gemeente, overeenkomstig het bepaalde in het vierde lid van artikel 11 der Verordening voor het van Iterson- Ziekenhuis (Gemeenteblad N°. 206), aan deze nadere regeling van de jaar wedden der directrice en der adjunct- directrice zijn goedkeuring verleent en tevens den grondslag voor haar pen sioen bepaalt op respectievelijk f1200. en f 700. Ons geheel met het bovenstaande vereenigendo hebben wij de eer U in overweging te geven goed te keuren het besluit van de Regenten van het Van Iterson-Ziekenhuis van 8 dezer, waarbij met ingang van 1 April de jaarwedde van de directrice dier instelling wordt vastgesteld op f 800. met vier tweejaarlijksche verhoogin gen van f 50, en die van de adjunct directrice op f 350.met zes twee jaarlijksche verhoogingen van f 25, en voortB den pensioensgrondslag voor deze dames te bepalen op respectie velijk f 1200.— en f 700.—. 8. Een voorstel van B. en W. tot vaststelling van de lijst voor de deelgerechtigden in het pensioenfonds. Gouda, den 14 Februari 1911. Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 3 der Verordening betreffen de het verleenen van pensioenen aan de ambtenaren der gemeente en aan hunne weduwen en weezen (Gemeen teblad no. 85), hebben wij de eerden Raad in overweging te geven in de bij die Verordenmg behoorende lijst van ambtenaren, beambten en werk lieden der gemeente te brengen de wijzigingen, welke zijn vermeld op bijgaanden van de Commissie van bij stand in het beheer van het fonds ont vangen staat. Algemeen bestuur der Gemeente. De grondslag voor pensioen vastge steld ep Volgn. 4. Hoofdcommies van de le afdeeling der Secretarie f 1600 Volgn. 5. le Commies van de le af deeling der Secretarie f 1400 Volgn. 6. 2e Commies van de le af deeling der Secretarie f 800 Volgn. 7. Klerk van de le afdeeling der Secretarief 500 Volgn. 8. Hoofdcommies van de 2e afdeeling der Secretarie f 1800 Volgn. 9. le Commies van de 2e af deeling der Secretarie f 1200 Volgn. 10. 2e Commies van de 2e afdeeling der Secretarie f 850 Volgn. 11. Klerk van de 2e afdee ling der Secretarie f 600 Volgn. 15. Bevolkingsagent f 200 Plaatselijke belastingen. Volgn. 19. Commies ten Kantore van den Ontvanger' f 1400 Volgn. 21. Gaarder der kaai- en lig gelden f 550 Volgn. 23. Tolgaarder aan de Haast- rechtsche brug f 620 Openbare veiligheid. Volgn. 29. Commissaris van Politie f 2500 Volgn. 30. Inspecteur van Politie f 1100 Openbare werken. Volgn. 40. Gemeente-bouwmeester f 2900 Volgn. 44a Bureelambtenaar bij het Bouw- en Woningtoezicht f 750 Volgn. 57. Plantsoenbaas f 702 Volgn. 57a. Tuinman f 572624 Volgn. 66. Havenmeester f 1100 Inrichtingen van N ij vei heid en bedr ij f Gemeente-Lichtfabrieken. Volgn. 74. Directeur f 3300 Volgn. 74a. Adjunct-Directeur f 2500 Volgn. 78. le Klerk-meteropnemer f 600 Volgn. 80. le Stokerf 676 Volgn. 81. 2e f 624 Volgn. 82. Baas metselaar f 806 Volgn. 85. Ververf 585 Volgn. 86. Plaatsman. f 527 Volgn. 87. Drijver der ammoniak fabriekf 579 Volgn. 88. Smid f 605 Volgn. 88a. Chef-Monteur Electrische Centralef 800 Volgn. 886. Machinist idem f 728 Volgn. 88c. Stoker idem f 572 O n d e r w ij s. Lager Onderwijs. Volgn. 96. Onderwijzer in het hand- teekenen f 840 Volgn. 96a. Onderwijzeres in het hand- teekenen f 200 Middelbaar Onderwijs. Handelscursus. Volgn. 1196. Leeraar in het Duitsch en de Handelscorrespondentie in die taalf 560 Volgn. 119c. Idem Fransch idem f 510 Volgn. 119d. Idem Engelsch idem f 720 Volgn. 119e. Idem in het rekenen en de Handelsaardrijkskunde f 660 Volgn. 119f. Idem in het boekhouden en het Handelsrekenen en recht f 800 Volgn. 119y. Idem in het Neder- landschf 495 Volgn. 119i. Idem in het Fransch en Duitschf 495 Bewaarscholen. Volgi* 125. Directeur derjopleidings- school voor bewaarschoolhouderes- senf 305 Volgn. 127a. Onderwijzeres in het teekenen aan de idem f 40 Muziekschool. Volgn. 1276. Directeur f 400 Armwezen. Volgn. 134a. Directrice van het Van Iterson-Ziekenhuis f 1200 Volgn. 1346. Adjunct Directrice idem f 700 Een voorstel van B. en W. tot ontheffing van eenige aanslagen in de plaatselijke directe belasting. Gouda, 21 Februari 1911. Onder overlegging van de verzoek schriften door eenige aangeslagenen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen over 1910, of hunne erf genamen, ingevolge artikel 17 der Ver ordening ingediend ter erlanging van gedeeltelijke ontheffing of teruggaaf van die aanslagen, op grond van over lijden of vertrek uit de gemeente, hebben wij de eer den Raad te doen toekomen eene lijst, waarop de namen van bedoelde aangeslagenen zijn ver meld en tevens ons voorstel betreffende het aantal maanden, waarover de ont heffing dient te worden verleend. - 10. Een voorstel van B. ep W. tot ontheffing van eenige aanslagen in het schoolgeld. Gouda, den 21 Febr. 1911. Wij hebben de eer den Raad hierbij over te leggen eenige verzoekschriften van aangeslagenen in het schoolgeld op de Burgerscholen, dienst 1910/11, ter erlanging van gedeeltelijke onthef fing van die aanslagen, benevens eene lijst, waarop de namen voorkomen van die aangeslagenen en tevens ons voor stel betreffende het aantal termijnen, waarover de ontheffing dient te worden verleend. 11. Een voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1910. Gouda, 21 Februari 1911. Wij hebben de eer den Raad hierbij te doen toekomen de van de Com missie van bijstand in Het beheer van het gemeente-pensioenfonds ontvan gen en door (ons in isme bevonden rekening van de ontvangsten en uitga ven van dat fonds over het jaar 1910 vergezeld van de noodige bewijsstuk ken en van den staat der bezittingen op 31 December 11. Uit de rekening blijkt dat het totaal der ontvangsten heeft bedragen f 32270.975 en dat der uitgaven f 32089.24, zoodat de rekening sluit met een kassaldo van f 181.73®. Be halve deze contanten bezat het fonds op ultimo December aan waarden in portefeuille een kapitaal van f 140728.98het totaal der bezittingen bedroeg derhalve f 140910.715, tegen f 131203.09 aan het einde van het jaar 1909. Betreffende de ontvangsten verdient vermelding dat aan bijdragen van contribueerende ambtenaren werd ge ïnd f 5244.41 tegen f 4634.29 in 1909 en dat aan rente werd gekweekt f 6094.75 tegen f 6270.855 in het vorige jaar. Wat de uitkeeringen ten laste van het fonds aangaat, aan lijfrenten be schreven door wijlen Mejuffrouw Hoff man werd f 1Ö40.betaald tegen f 2040.in het jaar te voren, de pen sioenen en gratificatiën verleend vóór de oprichting van het fonds vorder den f 1003.— tegen f 1139.50 in 1909 en voor de pensioenen, toegekend krachtens de pensioenvërordening werd eene uitgaaf vereischt van f 10987.16 tegen f 10169.35 in het voorafgaande jaar. Wij hebben de eer den Raad in overweging te geven de rekening goed te keuren en te bepalen dat het batig saldo van f 181.735 zal worden overge bracht op den dienst van hetloopen- de jaar. 411 zijn voor heden aan de orde 12. Het verslag van de Vereeniging Jeruel", dit luidt aldus Gouda, 14 Februari 1911. Wij hebben de eer U hierbij ter vaststelling aan te bieden het overeen komstig Artikel 11 van het Koninklijk besluit van den 19 November 1900, (Staatsblad no. 202), aan heeren Gede puteerde Staten dezer provincie uit te brengen verslag aangaande de wijze, waarop de bij de Gemeente-Begrooting voor het dienstjaar 1910 aan de vereeni ging „Jeruel" toegestane subsidie ad f 200.voor voeding aan behoeftige schoolkinderen ter bevordering van het schoolbezoek is besteed. 13. Een voorstel van B. en W. aanbiedende de rekening en verant woording van het gemeentelijk pen sioenfonds. Wordt ter visie gelegd. (Wordt vervolgd.) Gouda, 4 Maart 1911. De voorloopige benoeming van den heer G. Smit, alhier, tot leeraar aan de pas opgerichte Kweekschool met den Bijbel te Rotterdam, directeur de heer H. Scholtens Kzn., is thans Hedennacht reed een automobiel van 1 Haagsche Taxameter-Maatschappij v/h. firma Oostmeijer Co., op weg van den Haag naar hier, op den Bo- degravenschen weg de tolafsluiting stuk. De auto doorstond den schok en reed verder. Na hier zijn passagier te hebben gelost, is de auto op de Markt, door het nemen van een te grooten draai tegen een ijzeren markt- paal aangevlogen met zulk een kracht, dat de vooras brak, zoodat onmiddel lijk de voorwielen den dienst weiger den. Vanmorgen lag de auto met het ontredderde voorgedeelte nog op de plaats van aanrijding. De chauffeur is er goed afgekomen en heeft direct om de noodige hulp uit den Haag getelefoneerd. Door de politie is gisterenavond in een woonwagen, staande aan den Bo- degravenschen weg een Duitscher, zekere S., gearresteerd, wiens uitleve ring door de Duitsche Justitie is ver zocht. Hedenmorgen is hij onder ge leide naar hot Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht, alwaar hij zal verblijven totdat de uitleverings papieren in orde zijn gebracht, waarna hij over de grens zal worden getrans porteerd. DeVrijzinnige Kiesvereeniging „Burgerplicht" zal Maandag a.s., 6 Maart)' des avonds 8Va uur in het café „(Het Schaakbord", eene alge- meene ledenvergadering houden. Öp de agenda komt o.a. voor de verkie zing van 2 bestuursleden wegens pe riodieke aftreding van de hh. Mr. M. M. Schim v. d. Loeff en P. Bokhoven, die terstond herkiesbaar zijn en de rekening en verantwoording van den Penningmeester. Trouwe opkomst ge- wenscht. Programma Bioscoop-Vóorstelling op Zondag 5 Maart Antonio Foscarin. (gekleurd drama). De geisha, (kunstfilm gekleurd). Het recht van den heer. (kunstfilm gekleurd). Het eerste duel van Rigadin. (komisch, lachsucces). De automaat van Dr. Smitt. (komisch). Leontine is onverbeterlijk. (komisch, lachsucces). Het huwelijk van tante Amelia. (komisch). Neefje, (komisch). Mijnheer, de kat houdt niet van water. (komisch). De Schorpioen. (Wetenschappelijk). Tragische naturalisatie in Madegas- kar. (reis. Door de fjorden van Noorwegen. (reis). De directie der Gemeente-Lichtfa brieken deelt ons mede dat er zijn ingekomen 180 aanvragen tot aanslui ting aan de Electrische Centrale, waar van 160 tot op heden konden worden De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald dat een der com mission, in 1911 belast met het afne men van het examen ter verkrijginf van de akte van bekwaamheid bedoeli in artikel 77 (a) van de wet op het lager onderwijs, zal zitting houden te Utrecht en wel voor de arrondisse menten Gouda, Schoonhoven, Woer den en die uit de provincie Utrecht. Benoemd is o.m. in de commissie welke te Rotterdam zitting houden zal tot lid-plaatsvervanger, de school opziener in het arrondissement Gouda J. Postma. Aan het ons toegezonden verslag van de Gezondheids-commissie over 1910 ontleenen wij het volgende: De heer J. de Bruijne, die op 1 Juli 1910 aan de beurt van aftreding was, werd bij besluit van den Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, dd. 25 Juni, voor den tijd van vfif jaar herbenoemd. Op 31 December 1910 was de sa menstelling der Commissie als volgt: Mr. F. H. Kranenburg, F. van der Sttaaten, A. H. Teepe, Dr. P. J. A Levedag en J. de Bruijne. Er werden elf gewone, en één bui tengewone niet openbare, benevens één openbare vergadering gehouden Werd in het vorige jaarverslag ver meld dat een verblijdende daling in het sterftecijfer kon worden gecon stateerd, daar heeft deze daling zich in 1910 niet verder voortgezet; inte gendeel, het1' aantal sterfgevallen op 1000 inwoners steeg van 14,08 over 1909 tot 15,21 over 1910; terwijl het opvalt, dat de -toename alleen voor komt bij personen onder de 20 jaar, en het sterkst zich vertoont bij kin deren niet ouder dan 5 jaar. In 1910 stierven in deze gemeente op eene bevolking van 24574 zielen, 374 personen. Uit een in het verslag opgenomen statistiek blijkt, dat de sterfte beneden 1 jaar 21,12(in 1909 17,72%) en die der kinderen van 1—5 jaar 13,10 (tegen in 1909 6,64%) der totale sterfte bedraagt, terwijl het aantal overleden kinderen beneden 2 jaar ruim van het totaal der overledenen uitmaakt. Over den toestand van water, bo dem en lucht en hetgeen tot verbe tering daarvan is verricht geeft het verslag uitgebreide inlichtingen. Naar de meening der commissie kwam de Israëlitische begraafplaats, gelet op de ingesloten ligging in de bebouwde kom der gemeente, en de vele perceelen, die er aan grenzen uit een hygiënisch oogpunt in aanmerking om te worden verplaatst; slechts een klein gedeelte was voor begraven nog besohikbaar, dat niet voldoende hoog^ was gelegen, zoodat de kisten niet voldoende diep konden worden neer gelaten. Omtrent een verzoek tot bouwen nabij die begraafplaats meende de commissie Ged. Staten te moeten ad- viseeren dit niet in te willigen. Omtrent het sluiten der begraaf plaats werd van den Hoofdinspecteui geen beslissing vernomen. (Wordt vervolgd.) van het goedgekeurde kohier der hon denbelasting, dienstjaar 19112e. een schrijven van A. Scheer Johz., hou dende kennisgeving van het aannemen der benoeming als lid van het onder- steunings-comité3e. Een schrijven van de Gezondheids-commissie, geze teld te Schoonhoven, houdende toe zending van haar verslag over het jaar 1910. Verder werd besloten tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrootingen 1910 en 1911. Vastgesteld werd het schoolgeld kohier over het jaar 1910. Tot vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1911 ging de Raad in comité-generaal. Oudewater. Dinsdag jl. gaf de Rederijkerskamer „Borger" alhier eene tooneelvoorstelling voor hare kunst- lievenden leden en geïntroduceerden in de concertzaal van het hotel „Doe len". Met veel succes werden opge voerd: drie topneelstudies, elk in één bedrijf, van S. F., getiteld „Blind", drama, „Het kind", blijspel, en „Brand in de jonge Jan", monoloog. Na af loop bleef het vrij talrijke publiek eenige uren gezellig bijeen en gingen de jongeren zich in een geïmproviseerd bal verlustigen. De voorstelling werd met muziek van het symphonie-orkest ,M. H. van 't Kruijs" alhier^ opge luisterd. Gift van de Koningin. Aan Verbree, te Reeuwijk, heeft H. M. Koningin f 15 geschonken voor het aankoopen van vischwant. Stolwijk. In de op 1 Maart ge houden vergadering van den gemeen teraad werden de volgende ingekomen stukken voor kennisgeving aangeno men le. een schrijven van Gedepu teerde Staten, houdende terugzending dat hij niet spoedig uit den weg kon komen, met den rechterarm tusschen de buffers beklemd te raken, waar door hij ernstige kneuzingen kreeg aan de rechterborst, en zijn arm ernstig verminkt werd. De gemeenteraad van Zaandam heeft in zijn Donderdagavond gehou den vergadering aangehouden een motie van den heer Duijs, waarin de regeering wordt uitgenoodigd ten spoe digste algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen in te voeron. Land verhuizers verkeer door Pruisen. Gisteren hebben weer vier Russen de Campanello mogen verlaten. Van dit viertal zijn er twee naar Antwer pen vertrokken eon, die van een fa milielid geld toegezonden kreeg, gaat naar Argentinië, en een, een zeeman, via Londen naar Kopenhagen, waar hij monsteren kan. De politie vergunt aan de Russische landverhuizers van de Campanello te vertrekken, indien zij in het bezit van voldoende middelen zijn en hun reis niet over Duitschland nemen. Alleen aan de landverhuizers, die er beslist, op staan van de door hen in Amerika gekochte plaatskaarten gebruik te ma ten en door Duitschland naar Rusland willen gaan, wordt belet de Campa nello te verlaten. Op het oogenblik zijn er nog 49 mannen, 3 vrouwen en 3 kinderen op de Campanello. Uit Berlijn is nog geen toestemming ontvangen tot het laten passeeren door deze landverhuizers van de Duitsche grenzen. Gistèrénmorgen heeft de heer J. Zalmann, zendeling van het Israëlie- tische zendingshuis Elim, in do Tulp straat n°. 20 te Rotterdam, aan boord van de Campanello, aan do Russische landverhuizers uitgereikt 78 stuks on dergoed en 20 paar kousen, benovens jassen voor de mannen en mantels voor de vrouwen. Ook heeft hij onder hen uitgedeeld sigaretten en geld, om zich daarvoor versnaperingen .aan te schaffen. Een uitzetting. De heer Tinsly vertrekt morgen naar Londen en keert 'Maandag hier terug. Voor hij optrad als vertegen woordiger van de Uranium Steamship Company te Rotterdam, is hij eerste- officier aan boord van het stoomschip Mauretania geweest. De min. van binnenl. zaken noodigt hen, die zich dit jaar wenschen te onderwerpen aan een der ex., vermeld in artt. 11, 12 en 157 der wet op het H. O. uit daarvan bij niet-aangetee- kend schrijven, vóór 1 April te doen blijken aan den insp. der gymnasia te 's-Gravenhage (Verhulststraat 60), met duidelijke en volledige opgave van naam, woonplaats en van de faculteit waarvoor zij het getuigschrift verlan gen, alsmede van de vrijstelling waarop zij recht hebben. Tevens moet worden vermeld, of men leerling der 6de klasse van een openb. gymn. of van een overeen komstig art. 157 der H.-O.-wet aan gewezen bijz. gymn. is. (St. Ct.) Bij de bataljons van het le regiment infanterie te Assen wordt een proef genomen met het schillen der aard appelen door vrouwen. De kosten worden door de manschappen betaald met 1 cent per dag. Gisterennamiddag is naar het Zie kenhuis gebracht de 64-jarige losse werkman W. F. H. wonende Gedempte Boteraloot 58. Aan het goederen-em placement van het Maasstation te Rot terdam, bood hij de behulpzame hand bij het voortduwen van een spoor wagen en had toen het ongeluk, door- Het Leven no. 9 van £8 Febr. be vat geïllustreerde artikelen en foto's van: de Houndsditch-moordzaak te Londen, Mesdag's jubileum, een Ne- derlandsch-Duitsch grensincident, een gedenkteeken voor Johan van Olden- barneveldt, landverhuizers te Rotter dam, de pantalon of h^rem-rok, de Pluimvee- en Konijnententoonsiellmg van „Ornis" te Amster^m, Carnaval in den Haagschen Dierentuin, Schouw burg en Concertnieuws, belangrijke schilderijenveiling, werk van Tony van Os te Antwerpen, feuilleton, schetsen en kleine leventjes. De Wereldkroniek no. 49 van 4 Maart heeft als voorplaat een kijkje op de Korenbeurs te Chicago, en bevat de volgende mot foto's versierde bijdra gen Portugal en de omgeving van Lissabon, het Savarkar-goschil, do hul diging van Mosdag, Rnssische landver huizers, Dames Hoekey-wedstrijden, Italiaansche beelden, dei „Zeven Pro vinciën" in Zuid-Amerika, Porsonalia, Kroniok van de Week, Ifeuillotou en carricaturen. De Prins opent met het portret van den bekenden staatsman Jhr. Mr. A. de Savornin Ijohman. Verder zijn opgenomen artikelen en foto's over do schilderschool in de Corii. Frederik- straat te Leeuwarden, het marmeren schip van het Koizorlijk Paleis in den Lotus vijver te Peking, bezoek van Z.E. rainv Oolijn te BergenJop-Zoom, de doorbraak in do havenwerken te Ant werpen, kijkjes in Friesland, van onze 17do eeuwsche schilders Ulaes Pietersz Berchem en zijn workefi, het jongsto Nederlandsch-Duitsehe grensincident, het spoorwegongeluk *e Gourvillo, huldiging van Mesdag, panorama van Schooi! en omgeving, kroniok perso nalia, schetsen, roman vervolg en het kindernummer. Men meldt ons uit Middelburg Door het zoeken met oen lucifer naar een lek in de gasleiding is een begin van brand ontstaan ten huize van een rijwielhandelaar aan den Seis- weg alhier. Eenige krullen,die tussehen een plafond en een vloer lagen vatten vlam. Met een snolblufcehnpparaat word door de politie het vuur gobluscht. Het ijzeren aaksehip „Broeder trouw": komende van Slièdroeht is dezer dagen dopr den storm onder „Bruinisso van zijn ankers geslagen en in het Markgat op den zoogenaamden Hinder vastgeloopen. De positie van het schip is zeer gevaarlijk en door een gedeelte van de lading grjnd te lossen en met assistentie van voorbij varende schepen is hot tenslotte gelukt het schip gisteren vlot te krijgen. De K. v. K. en Fabrieken to Wageningen behandelde een verbin ding doormiddel van oen locaal-spoor- wog, van Veenondaal mot de buiten haven to Wagoningen. Do Veenendaal- !ie fabriekon zouden een directe verbinding mot den Rijn krijgen Wageningen een voel kortere dan thans met Amsterdam. Hot Bestuur der Kamer heeft reeds een conferentie gehouden met do di rectie dor H. IJ. K. M., die gunstig voor het plan gestemd was De Kamer besloot voeling te houden met doon- langs gevormde commissie voor aanlog van wegen in de Gelderscho vallei en te streven naar het tot stand brengen der gonoemdo spoorwegverbinding. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10'/o ure. Ds. H. VAN AS SÊNDELFT. GROOTE KERK. Lijdenstekst, 's avonds Matth. 26 36—46. Voorm. ten 10 ure. Ds. Van der Kooy, pred. te Reeuwijk 'Namidd."'ten! 2]'ure.' Gonne dienst. Avond ten 6'/2 ure- Us. Berkklbach v. d." Sprenkel. KLEINE KERK. Namidd. ten 2 ure. Ds. Deur. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. I)s. Geelhuysen. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensd. 8 Maart Ds. Berkelbaoh v. d. Sprenkel. KLEINE KERK, Woensdagavond 8 uur. Ds. Berkklbach v. d.. Sprenkel. Bijbellezing. Door de zusters voor den Diaco neBsenarbeid m. h. d. onvangen in do maand Februari Van de fam. B. f 25, den heer De B. f 3, Militiefonds f 1, Mej. B. f 5, fam. D. f 2.50, van Dr. Schilperoord f 2 en fam. L. f 5. Voor Zondag a. s. luidt het pro gramma van voetbalwedstrijden Olympia IGrenadiers en JagerB op het terrein aan de Rotterd. dijk alhier. O. V. B. le kl. Wilhelmina (Schoonhoven) B. V. te Boskoop, sch.r. W. Sanders Voorwaarts (Schoonhoven) D. V. S. te Alfen, sch.r. J. M. Hardeman De G. F. C. „Excelsior" zal waar schijnlijk morgen op haar nieuw ter rein aan de IJsseilaan een wedstrijd spelen tegen de Schiedamsche F. „Olympia". van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.1 te Horta, laagste stand 741.7 te Bodo. Verwachting tot den avond van 5 Maart Meest matige noord-westelijke tot westelijke wind, veranderlijke bewol king, waarschijnlijk regenbuien, kou der. VAN DEN 4 MAART 1911. - Uit Lissabon wordt gemeld, dat brand een spinnerij to Santa- Thierso in vlammen deed opgaan. Het gebouw stortte ineen. Verscheidene werklieden werden onder de puin- hoopon begraven. Er moeten reeds twee dooden on aeht gewonden to voorschijn zijn gehaald. Te Kharbin zijn Donderdag vijf personen aan de pest gestorven. - Op het station te Irekter in Mandsjoerijo overvielen Chineescho soldaten soldaten een aantal Chineezen, die voor een Russioeho houtconeessie werkten. De soldaten verjoegen do arbeiders 011 beschadigden de rails van een zijspoor. - Do Amerikaansche Senaat heeft hot voorstel om den Noordpoolreiziger Poary als belooning voor zijn .vol brachten tocht den rang van Bchout- bij-nacht te gevon verworpen. De minister vanmorlog zal a.s. week do volgende garnizoenen bezoeken Maandag 's-Hertogenbosch Dinsdag Nijmegen Woensdag Ede Dondor- dag ArnhemVrijdag Amersfoort. In den toestand van den commis saris der koningin Mr. Patijn is sedert de laatste dagen eenige verbetering gekomen. De officior van justitie te 's-Horto- genboseh begaf zich gisterenmorgen naar WoenselAcht tot het instellen van een onderzoek in zake de zware mishandeling door G. v. M. gepleegd op zekeren B. op Dinsdag jl., die reeds aan de gevolgen zou zijn over leden. GOUDA. GEBOREN3 Maart. Eduard Gpert Louw, ouders D. Vonk on E. Steeg- stra. Hendrik, ouders B. Majoor on G. Cramer. Helena ouders S. Stalenburg en H. Koogje. OVERLEDEN: 2 Maart. C. Both, huisvr. van L. van den Borg, 55 j. N. Rosbergen, huisvr. van O. Dijks man, 50 j. K. van der Laan, 14 m. -«■ B. Braijel, 46 j. G. 11. Meu- leman, 3 w. 4. P. O. van Eeuwen, huisvr. van G. IJsselstijn, 66 j. ONDERTROUWD: 2 Maart. J. L Jaspers te Lekkerkerk en A. J. de Raadt. A. L. van Zutphon en P. J. Verboom. M. de Wit en B. M. Kurvers. G. E. van Ham te Alfen en J. van Leeuwen. VAN tot zeer lage prijzen. Aanbevelend stitutsleciiingcii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie A mort. Schuld 3 pet. Rusisehe Obl. Seriën 340-350 No. 2276- 10000 5 pet. Id.Obl. (Gr. Russische Spwmii.) 1898 4 pet. Id. ObL (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obl.6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico AH. Obl. 1-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Id. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl- Schuld 1905 3 pet. bunk «n Creillet-liistel- liugeii Ned. Bankaandeel*'tl Imlustr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. y. A.| ld.Smelting Altelining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cort. üew. Aand. Kol. Predict Instell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. Amster- dnüh" Aand. Jav. Cultuur Mij Aand. Ned. Handel-My. C.v*A Wijnbouw Mijen Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v. A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v.G. A. Scheepvaart IIUen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij* „Zoo- land" Preferente A. Int, Mercantile Marino Cy. nfgest. Pref. A. falnik -Oiiilernein higen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. ,Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cort. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. vs Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats- Vorige Koers. 87'/» •ra'/, 99'/,, 88 93'/, 88"/, 92 48 104'/, 89 r>9 747/i 79"/s '205'/., '295"/, 180'/, 180 898 91'/» 155'/ 173 171 117 10', 110'/ 71 70 10"/, H7 04'/, 99 Y, 88'/,, 93»/,, 104'/, 58'/. 7 i'h, 27"/,» 70"/, '205'/, 190"/, 177 917,8 155'/, 474 17'2 ia'/,, 110",» 7-2 78 10"/, spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Oew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preniieleeniiigrii. Amsterdam Aanil. 3 pel 1 Hongarije. Theiss-Re- gnlirnngs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3'/, pOt. Amerikanen hadden vaster aanzien, Nationale Staatsfondsen met weinig handel, Culturen flauw en lusteloos, Tabakken met weinig handel, Petro leum zeer willig, Mijnen met weinig variatie. 78'/» 78'/» 88 67'/» 209 (138.— 98'"/,» 98»/,. 28'/,» 28'/» 172"/,. 10"/,» 173'/, 10'B/,« 108»/, 159'/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 4