9ABTZ1& EDELE HARTEN. I '3 I Maandag 6 Maart 1911. 49e Jaargang. *o. 11501. relden. Telefoon Intere. 82. Buitenlandsch. Nieuws. S3.xxxxexxla.xxd-. 'DA. FEULLETO\ r r y 'VRIJE DILLEN DEREN XTieix-ws- ©xx ^.<5."vextexxtï.e"blsud- voer G-oxxcLs. ©xx Oxrxstxelczexx- Verschjjnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. e\ Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Intere. 82. Bniltexa leuxxd.. r HANNA. 1 (Wordt vervolgd.) DSCHE chappij Kolterdani. f 0.5& - 0.10 en Buiten- f 1.25 - 1.50 - 1.50 1.90 43. 601IDSCHE (01HI \T. Duitschland. De sociaal-democratische leiders in het kiesdistrict Immenstedt hebben besloten bij de herstemming voor den Rijksdag, die daar Dinsdag tusschen de o candidaten van het centrum en van de vrijzinnigen zal worden ge- De bookmakers. Zoowel te Middelburg als te Vlis- singen worden pogingen aangewend om eeno adresbeweging op twnw te zetten aan de Staten-Generaal, waarin gewezen wordt op tie groote finan- cieele schade voor beide gemeenten ontstaan door aanneming van het Wetsontwerp dat de -bookmakerskan- toren verbiedt. (Hbl.) PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer Elke regel meer Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing vaa 1—5 regels f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaats ruimte. De Ziekteverzekering. Aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en handel is hot volgende adres gezonden Geven met verschuldigden eerbied tb kennen, de Handelsreizigersvereeni- ging „Eendracht”, dat zij met belangstelling heeft ken nis genomen van het Ontwerp van Wet op de Ziekteverzekering; dat zij zich niet kan vefeenigen met het voor groote plaatsen vastgestelde maximum f 5 per dag en uwe Excel lentie eerbiedig verzoekt het alsnog daarheen te willen leiden, dat dit maxi mum gesteld worde op f 6, omdat do levensstandaard op de groote plaatsen bijzonder hoog is en den handelsreizi- gers meer speciaal aan hun beroep verbonden verplichtingen oplegt met twee officieren hebben een herse»- schudding gekregen. Rusland.. Het gouden jublium van de af schaffing der lijfeigenschap wordt door het geheele land gevoerd met dank stonden in de kerken, legerparades, school- en volksfeesten en maaltijden voor de armen. Op verschillende plaat sen zijn gedenkteekon voor Alexander II onthuld en scholen, zieken- en volkshuizen geopend. Na afioop van de godsdienstoefening in do Kasansche kathedraal ontving de Tsaar de afstammelingen van de medewerkers van Alexander II bij de invoering van de maatregelen tot be- vrijding der lijfeigenen en bovendien 51 boerenafgovaardigden ter Rijksdoe- ma, die voor hot Doema-gebouw een standbeeld van Alexander II hadden opgericht. Daarna had in hot winterpaleis een feestmaal plaats voor do hoofden van bestuur van de dorpen in het gouver nement Petersburg. 38) Met mijn laatste restje van bewust zijn geloofde ik, dat de dood naderde en mij de lange, eeuwige rust bracht ik meende zijn kille omhelzing reeds te voelen en ik begroette hem met bedaarde en starre blikken. „Het einde is aangebroken,” dacht ik, „en er wordt een zware last van mijn borst getild.” Toch was ’t het einde niet) Hoe lang ik in dezen toestand in het bbotje gelegen had, daarvan wist ik mij geen rekenschap te leven. Langs de blauwe lucht boven mijn hoofd zweefden lichte witte wolkjes voorbij en somtijds vloog er een houtsnip of een vlucht kraan vogels onder droevige kreten over mij heen. De zon stond hoog aan den he mel en de hitte was verstikkendde wind was gaan liggen, de biezen be wogen niet meer en deden ook geen zacht geruis meer hooren. - Ik ontwaakte ab uit een diepen slaap en keek in het rond» Het bootje met Hanna en Seism was verdwenen. om 10l/j uur ►rgadering Ned. handelaren. 7 uur, 4e jaar wed. Vereen, tot idende dranken. Róunie”, 8 uur, iet Mandoline- lentia”. :bord”, 81/, uur Vereenigingtot aerculose. j geregeld,Lgdig ontvangen van en, vennakalgk- dan in .ppae werp tot ^bezoldiging van de parle mentsleden. Hoe de houding van de socialisten tegenover het nieuwe kabinet Monis in Frankrijk zal zijn, is nog niet be kend. In een bijeenkomst der Kamer fractie spraken Jaurès. Sambat en anderen voor het kabinet, omdat er mannen als Callaux en Berteaux in zaten, die zeker wel zouden zorgen, dat de politiek der regeering wat be treft inkomsten-belasting, hervorming van het kiesstelsel, een voor de so cialisten bevredigende zou zijn. Jules Guesde en Buisson verwachten van deze regeering evenals van de vorige een zuiver burgerlijke politiek en daar tegenover moest men den klassenstrijd blijven voeren. Na de ministerieele verklaring, vandaag in de Kamer af te leggen, zal de partij haar houding bepalen. Men verwacht echter wel, dat de meerderheid zich op het stand punt van Jaurès zal stellen. egen”. 8 uur, van „Be Quick”, it Kattebelletje”, anoegen”, 8 uur, ing. Woningtoezicht, ur, Vergadering lissie van „Ar- BB J moord plaats gehad, frelke groote sensatie wekte door de ^maatschappe lijke positie van slachtoffer en dader. Gravin Trigona, de echtgonoote van een kamerheer der Koningin, had een minaar, een zekeren baron Pa- terno. Eerst wilde de gtevin scheiden, maar toen zij later van/fiaar voorne men terugkwam, heeft Paterno in woede ontstoken, haar doodgestoken. Paterno, die zich veel in de groote wereld van Rome bewoog, blijkt een gemeen sujet te zijn, j De moord had plaats* toen Paterno haar wederom een hevige scène maakte over een geldquaestie. Met een jacht mes sneed hij haar den hals af, waarna hij de stervende het meii nog in den rug boorde. De te Weenen verschijnende „All- gemeine Correspondenz” meent te weten, dat het Duitsche Kroonprin selijk paar tusschen 15 en 20 April a.s. te Rome komen zal, waar het vijf dagen zal vertoeven. Een vertegen woordiger van het Duiteche Departe ment van Buitenlandsche Zaken zul den Kroonprins en zijn gemalin ver gezellen. OoSTENRI JK-HoHGjyil J B. Den laatsten tijd gaan er in parle mentaire kringen te Weenen pessi mistische geruchten over den gezond heidstoestand van den aartshertog- troonopvolger Frans Ferdinand. De aartshertog, zoo heet het, lijdt aan aanvallen van zwakte en dit is ook do reden, waarom hij den laatsten tijd noch te Weenen, noch te Boedapest aan hoffeesten deelnam. Besloten is, dat de aartshertog met zijn gezin een poos op de Brionische eilanden gaat vertoeven en men hoopt, dat de toe komstige Keizer daar geheel herstel len zal. De heerlijke, weldadige kalmte en de stille vrede in mijn omgeving, alsmede het overvolle leven der natuur, vorm den een eigenaardig contrast met de verdooving, waaruit ik zooeven ont waakt was. Donkerblauwe waterjuffertjes zweef den langs de boorden van mijn bootje en dansten op de schildvormige bla deren der waterrozenkleine grijze vogels wiegden zich onder zacht ge tjilp op de biezen; nu en dan hoorde men ook het gonzen van een bij, die op het water verdwaald was geraakt; uit het riet klonk het gesnater van wilde eenden en een moeras-eend voedde haar jongen in het water. Ik sloeg echter geen acht op hetgeen zich aan mijn blikken aanboodde loomheid was nog niet van mij ge weken het was een drukkend heete dag, en ik gevoelde een hevige pijn in het hoofd. Ik boog buiten den rand van het bootje en schepte een weinig water met mijn hand om mijn bran dende lippen te bevochtigen. Langzamerhand keerden mijne krach ten terug, zoodat ik de riemen weder ter hand kon nemen om den terugweg te aanvaarden; daar het laat gewor den was, moest men mij te huis reeds missen. Onderweg trachtte ik mij eenigszins gerust te stellen. Hebben Selim en Hanna elkander hun liefde betrekking tot huisvesting en Weeding; dat zij geen tiezwaar heeft tegen de uniformiteit in den aanslag, waardoor de zwaksten het zwaarst worden ge troffen en mitsdien verzoekt, om de ppemiën aan de zijde der arbeiders te verminderen met 10 procent voor elk inwonend minderjarig kind dat zij met leedwezen ontwaarde, dat do handelsreizigers, welke voor buitenlandsche firma's* werkzaam zijn worden uitgeschakeld dat vele buitenlandsche Huizen hier te lande bedrijfschefs hebben, doch dat de handelsreizigers inderdaad qon- ..tracteeren met de buitenlands geves tigde Firma’s dat de Firma’s alhoewel metterdaad hier te laudo gevestigd, zullen trachten de Wet, op grond van het contract, te ontduiken, reden waarom zij verzoekt, «lat de artikelen 12 en 14 van de Eerste Af- deeling op handelsreizigers worden toegepast, dat zij de vrijheid neemt aan de aandacht van Uwe Excellentie te on derwerpen het feit, dat verscheidene handelsreizigers, woonachtig op kleine plaatsen, door do voor zulke planteen geldende loonklasse, sterk zouden wor den benadeeld on verzoekt mitsdien, dat de loonklasse VI worde gewijzigd als volgtvan f 2.50 tot en met f 3.49 eft dat een nieuwe loonskïasse wqrde - J ingesteld, zijnde loonklasse VII, van f 3.50 en meer do handelsreizigers toch die gedwon gen door hun beroep en werkzaamhe den een hoogoren levensstandaard ge nieten, zouden op kleinere plaatsen ten onrechte worden uitgesloten, waar de gelijkbedeelden op de groote plaat sen de voordooien dezer Wet deelach tig zullen worden dat zij met allo bescheidenheid meent te moeten aandringen op uit- keering gerekend over 7 dagen der week en dezelve geacht worde in te gaan op den eersten dag, waarop do ziektetoestand wordt geconstateerd dat zij meent eerbiedig, doch ernstig te moeten opkomen tegen de bepaling, dat de werkloos wordende arbeider van ziekteverzekering zal worden ver- stoken, hetgeen beteekent, het toe voegen van een nieuwe straf aan do ellende der werkloosheid dat zij mitsdien Uwe Excellentie verzoekt het daarheen te willen leiden, dat de reeds verzekerde, doch werkloos houden, de vrijzinnige te steunen. Op den Döboritzer heirweg bij Ber lijn is Donderdagavond in de duister nis een auto van de verkeerstroepen op een militaire kolonne ingereden. Een luitenant, een officier van gezond heid en zes man werden gewond. De bekend, zoo is dit beter, dan eene pijnlijke onzekerheidnu kijkt het ongeluk mij met open oogen in het gelaat. Ik was mij bewust van het geen er voorgevallen was, en toch trachtte ik er mij tegen te verzetten. Hoe wonderlijk I De gedachte ver kreeg langzamerhand zekere aantrek kelijkheid voor mij 1 Ik bezat echter nog geen voldoende zekerheid en be sloot dus, Ewunia op behendige wijze uit te hooren om zooveel mogelijk door haar te weten te komen. Ik kwam onder het diner te huis voor Selim had ik slechts een kouden groet over en ik ging zwijgend aan tafel zitten. Mijn vader keek mij aan en vroeg mij verwonderd: „Wat scheelt er aan Zijt ge ongesteld „Neen, ik gevoel mij heel wel, maar zeer vermoeidik ben reeds om drie uur opgestaan „Waarom?” „Ik ben met Wach op de wolven jacht geweest en heb een wolf aan geschoten. Maar nu heb ik wat hoofd pijn, waarschijnlijk omdat ik ook gis teren Iaat naar bed ben gegaan.” „Maar kijk toch eens in den spie gel Zie eens, hoe ge er uitzietI” Hanna hield op met eten en begon mij met meer aandacht gade te slaan. „Heeft misschien ons tochtje van onlangs naar Ustrycka deze werking PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem 'franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Fbankbuag Donderdag heeft een goedgekleed persoon te Parijs zelfmoord gepleegd door van het hoogste platvorm van deu.<Eifeltoren naar beneden te sprin gen. De jury te Versailles heeft Guille- mette, een jongen van 15 jaar, vrij gesproken, die den minnaar van zijn moeder heeft doodgeslagen, omdat deze haar op afgrijselijke wijze mis handelde. Guillemette was steeds een gehoorzame, goed oppassende jongen geweest, en er viel overigens niets dan goeds van hem te vertellen. Engeland. Naar het heet is de staalkoning Frick de man die 100,000 pond voor Rem brandts molenlandschap heeft geboden. De eigenaar, Lord Lansdowne, krijgt onaangename dingen te hooren over zijn bereidvaardigheid een onvervang baar kunstwerk dat in zekeren zin de natie mede toebehoort,voor geld af te staan. Wat zullen anderen doen als een man van zijn positie niet meer voorgaat Noblesse n’oblige plus, zegt de „Daily Telegr.” Italië. Een sensatiqneele moord. Te Rome heeft dezer dagen een LANUS EEN. voor Dames en üeeren IK Tirol. op u uitgeoefend vroeg zij. Ik keek haar strak in het gelaat en vroeg haar op bijna strengen toon „Hoe bedoelt ge dat Hanna werd verlegen en stotterde eenige onverstaanbare woorden. Selim, kwam haar echter te hulp. -■ „Nu, ik geloof, dat dit heel natuur lijk is Een verliefde wordt immers mager?” Ik keek van Hanna naar Selim en van Selim naar Hanna en antwoordde langzaam, terwijl ik scherpen nadruk op elke lettergreep legde„Op u is dit dan niet van toepassingnoch Hanna, noch gij zijt er magerder onder geworden Een vurige blos steeg op beider aangezicht en er volgde een oogen- blik vim. verlegen stilzwijgen. Zelf begon ik vrees te koesteren, dat ik de zaak te ver gedreven had. Geluk kig had mijn vader niet alles verstaan, wat er gezegd was geworden en pater Lodewijk had mijn woorden opgevat als een onzer gewone plagerijen. „Die steekt als een wesp riep hij uit, terwijl hij even glimlachte en een snuifje nam. „Die heeft het op u ge munt 1” Ach, hoe weinig vreugde verschafte mijn triomf mij, en hoe gaarne had ik dien verwisseld tegen de nederlaag van Selim! Toen ik na de tafel de zaal door ging, wierp ik een blik in den spie gel. Ik zager werkelijk uit als iemand, die zooeven tor dood veroordeeld is om mijn oogen lagen diepe zwarte randen, en mijn wangen waren inge vallen. Ik kwam mij zelven afschrik wekkend voor; maar dit was nu niet van belang. Ik ging Ewunia opzoeken, die met mijn andere zusjes altyd vroeger at en zich in den tuin bevond, op het gymnastiek veld, dat voor de kinderen was ingericht. Het kind zat, in zich zelf pratend- en met haar voetjes ben gelend, op een schommel en schudde nu en dan nadenkend haar gouden lokjes. Lachend stak zij de armpjes naar mij uit, toen zij mij gewaar werd, ik tilde haar omhoog en droeg haar np.ar een verder gelegen laan, wWgr ik mij op een bank nederzette, het kleine meisje voor mij liet staan en haar be gon te vragen: „Wat heb je den hee- len dag zoo al uitgevoerd, Ewunia „Ewunia is met haar man en Hanna wezen wandelen^’ antwoordde hot kleine meisje op tieren toonzij noemde Seiim haar man. „En ben je zoet geweest?” „O ja!" ene Vergadering d worden gehou- 18 MAART a.s. i lO’/j uur ten schap. Aandeel- dering wenschen verzocht hunne artikel 21 der en ten kantore terlijk 3 dagen tegen re«?u, het- ngsbewijs strekt, rectie, BREIJ en SSEN. We willen nog het een en ander meedeelen uit het sluitingsdebat bij de behandeling van de Veto-wet in tweede lezing. De leider der oppositie Bal four verdedigde het erfelijk katekter van het Hoogerhuis. Wel wilde hij het hervormen tot een degelijk wer kende Tweede Kamer, maar heterfe- lijk beginsel had altijd een goede zijde gehad, evengoed als de erfelijkheid van het koningschap. Deze regeering liet zich te veel door de Ieren en de werklieden dwingen tot voorstellen van wetten, waar zij zelf niets voor voelde. Asquith heeft hiertegenover nog eens duidelijk uiteengezet, dat de liberale regeering deze Parliament-bill had ingediend omdat zij niet kon toe staan dat de Lords zich gedroegen als de meesters over de echte volks vertegenwoordigers. Dat de regeering ook slechts handelde onder den drang van Ieren en arbeiders, was volkomen onwaar. Reeds in 1907 had Sir Henry Campbell Bannerman dezelfde wetten aangekondigd als nu deze regeering en Sir Campbell Bannerman had een meerderheid achter zich, zoo groot dat hij van Ieren en arbeider volko men onafhankelijk was. Wanneer de Lords hun erfelijk Hoo gerhuis zoo graag wilden vergelijken bij het erfelijk koningsschap, dan had den zij dat koningsschap ook wat beter moeten navolgen. Dé Engelsche koningen toch hadden reeds lang be grepen, dat zij hun veto, hun recht om aan wetten hun koninklijke goed keuring te onthouden, moesten laten varen, terwijl de Lords nu nog mis bruik maakten van hun veto. De Lords wilden een sterke Tweede Ka mer, zeker om nog beter den baas te kunnen spelen over het Lagerhuis. Van een vergelijk kon nu geen sprake meer zijn. Driemaal had het volk, volkomen op de hoogte waar het om ging, zijn goedkeuring aan de plannen van de regeering gehecht en deze be schouwde nu als haar eerste en voor naamste taak, dit ontwerp wet te doen worden. De regeering is begonnen aan de wet tot toekenning van zelf- regeering aan de Ieren. Het ontwerp zal in 1912 worden ingediend en dan behandeld worden vóór alle andere ontwerpen. Dit jaar blijft bestemd voor behandeling van de Vet o-wet en andere ontwerpen, waaronder hoogst waarschijnlijk zal voorkomen, het ont- rd’1, 81/2 uur. Kiesvereeni- it”. „de Réunie”, 8 ;adering van de Ambachtsschool C’ 8 uur, Confé- Douwes Dekker- 30 voor de afd. Verbond. 8 uur, Lezing over de Nederl.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1