agex EDELE HARTEN, rikaaton oekenden gen in de DURANT. No. Ilo03. Woensdag 8 Maart 1911. 49e Jaargang NIET MEER BANG Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. relrozx en Buiten svraagd lïTievu-wRs-exi-^-cL-vextexxti©'lolsuóL voer G-ovLd.ee OxxxstxolEezx. behalve Zon- en Feestdagen. Verschij nt dagelij ks rmeozorg« FiKftHUIS JBu-itezu leind- Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Ook aan- HANNA. r eenden, die hem thans zoo hevig ^blaffen, zouden zich als Staats bestuurders spoedig in een volkomen gelijke positie zien geplaatst.” Als men nu consequent doorrede neert en zich er van bewust is dat Troelstra toch zeker niet meer zal vermogen dan Briand vermocht, dan zal men begrijpen, waarom wij hier boven schreven „niet meer bang”. t zich ten doel en overtollige pen welke ook, repetenten, en ogegoeden voor verknopen. De at komt geheel tlrale Vereeni- bruikte met prijs opgaaf ANDER, Hoofd- GOIBSUI IE COURANT. ,de Réunie", 8 adöring van de Ambachtsschool PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal I f 1.25 Idem franco per post-1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad- 1.5Q Idem franco per post- 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Telefoon Interc. 82. elijk wenschen- of den omzet ischende uit te wordt daartoe iditiön gelegen- or iemand die i retourneert, en Agent in directe te brengen met cheep betalende au dit blad. dons een aantal legaten heeft hy zijn vermogen vermaakt aan vrouw on kin deren, voor deze echter onder voor waarde, dat zij bij zijn dood nog den Joodschen godsdienst belijden en niet anders dan met een geloofsgenoot trouwen. I succes. t PARADIJS PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regol. Groote letters on randen naar plaatsruimte. (it alleen zeide, om mijn eigen- te wakkeren, om belang voor iets bij mij te wekken de sfeer van droevige ge- ontrukken, waarin ik mij 9 nuf. Verga- voor Openbare 8 uur, Confé- )ouwes Dekker- >o voor de afd Verbond.1 8 uur, Lezing over de Nederl. Maandag heeft het nieuwe kabinet in Frankrijk zich aan de Kamers ge presenteerd. Monis, de minister-pre sident en Perrier, de minister van om lO’/j uur rgadering Ned. handelaren. 7 uur, 4e jaar wed. Vereen, tot xdende dranken, morde", 3 upr. de Afdeeling ereeniging van militairen vóór Vedywenzorg’’. Róunie”, 8 ppr, iet Mandoline- lentia”. ;bord”, 8*/^ pur Vereeniging tot jerculose, j geregeld tydig ontvapgepvan sn, vermakejjjk’ dap ip owse Landverhuizersverkeer door Pruisen De laatste Russische landverhuizers van de „Campanello” vertrokken he denmorgen met den trein van 9 uur 29 min. van het Maasstation te Rot terdam in do richting van Duitschland. *Do vereischto diplomatieke paspoor ten Tdjn hun gistornamiddag aan boord vader pit a liefde lUn stelling \vo en mij a|in dachten Ite bewoog. IMaar als om horn te trotsee- ren, antwoordde ik op ernstigen en onverschilligen toon: -Hoe zou ik haar voogd kunnen zijn U waart niet te huis, en daarom beval de oude Mikoiaï haar in mijn hoede aan maar haar werkelijke voogd ben ik toch niet." Mijn vader (ronste het voorhoofd doch daar hij wellicht inzag, dat hij langs dozen weg toch niets zou be reiken, nam hij een ander middel te baat. Hij glimlachte, knipte met de oogen, trok mij aan mijn oor en vroeg half vertrouwelijk, half plagend „Of heeft Hanna jou misschien het hoofd op hol gebracht Spreek, mijn jongen, wat scheelt er aan „IJanna Mij O, volstrekt nietDat zou werkelijk komiek zijn Ik loog, alsof het gedrukt stond, maar ik bracht het er gemakkelijker af, dan ik gedacht had. „Dan is het misschien LolaUstryeka, niet -Lola Ustrycka is eene coquette Mijn vader werd ongeduldig. (Wordt vervolgd.) Ook in de kantons Wallis en Uri is het verkeer gestremd. Een geweldige snoeuwstorting heeft don Rhotischen spoorweg tusschen Bevers en de Albula-tunnel bedolven. Men werkt hard aan de opruiming van de sneeuw. In Davos ligt 1 M. pas gevallen sneeuw. Uit Bitten wordt gemeld, dat de hulpspoorweg, die bij den aanlog van. den spoorweg door den Lötschberg gebruikt wordt, ten deele bedolven is door sneenwstoringen. Spanje, Naar luid van ambt olijke modedee- lingon, ia in hot station te Alcazar, even voor ’t voorbijrijden van don ko ninklijken trein een verdacht persoon in hechtenis genomen. In do gevange nis waarheen hij vervoerd werd, heeft hij getracht zich van het leven te benemen. In het technologisch instituut is brand uitgebtoken. Op verschillende plaatsen vond men distilleerkolven met een ontbrandbare vloeistof op de grond geworpen. Een in een venstergordijn gewikkelde distilleerkolf ontbrandde, waarbij do vlammen zich aan de raam- bekleeding mededeelden. De brand was, voor het avond werd, geblucht. justitie, legden tegelijk in de Kamer en den Senaat de ministerieele ver klaring af. Na de gebruikelijke phra ses volgde een opsomming van wat de regeering van plan was te doen. Allereerst de doorvoering van de in komstenbelasting, waarbij de regeering met alles en nog wat rekening zou houden. Het lager onderwijs zou her vormd worden. De hervorming van het kiesstelsel zal zoo spoedig moge lijk afgehandeld worden, waarbij de regeering het bekende ontwerp der commissie als grondslag wil aannemen. Na afdoening der bogrooting zullen de ontwerpen inzake onderdrukking van sabotage, het verlaten van zijn post, het collectieve arbeidscontract en het ontwerp betreffende de statuten van het personeel en de verzoenings- en arbitrageraden worden aan de orde gesteld. Zooals men ziet moeten het vrijwel Briand’s ontwerpen zijn, die hier worden toegezegd, misschien wil echter de regeering den arbeiders het stakingsrecht laten, hoewel zij dit niet heeft meegedeeld. Het onderzoek betreffende de bij de jongste spoorwegstaking ontslagen arbeiders zal worden voortgezet en zooveel mogelijk zullen de ontslage nen weer worden aangesteld, alleen zij, die zich aan gewelddadigheden of anarchistisch drijven hebben schuldig gemaakt, blijven onherroepelijk ontsla gen. Op de andere spoorwegmaat schappijen zal een krachtige druk wor den uitgeoefend om ook daar de ar beiders weer zooveel mogelijk te doen aanstellen. De regeering zal de wetten op de congregaties en de scheiding van Kerk en Staat zonder zwakheid doch ook zonder geweld toepassen. De neutrale school zal tegen elke aanval worden beschermd en zoo noodig zullen nog nieuwe wetten worden voorgesteld. ’tEind van de redevoering was de gebruikelijke tirade over den vrede en natuurlijk zou de aandacht bijzonder gevestigd blijven op leger en vloot. Veel nieuws bevat de regeering» - verklaring niet. Vandaar ook zeker een koele ont vangst van het nieuwe kabinet, trou wens bij een koele ontvangst bleef het niet, het kabinet werd van ver schillende kanten dadelijk hevig gevallen. Allereerst ging de royalist Delahaye enkele nieuwe ministers te lijf. Veel kwader was echter Léon Bérard, die om mij te doorgronden. Hij begon herhaaldelijk gesprekken, die mij, volgens zijn meening, hadden moeten interesseeren. Op zekeren na middag ging hij met mij naar buiten en zeide, terwijl hij mij strak in de oogen keek„Is het je ook niet op gevallen ik had je er al eens naar willen vragen Jat Selim zich meer dan noodig is met Hanna bezighoudt?'’ De omstandigheden in aanmerking nemende, zou men vermoeden, dat ik in verlegenheid móest geraken, nu ik eigenlijk gezegd op heeterdaad betrapt werd maar ik verried zelfs door het geringste gebaar den indruk niet, wolken deze woorden op mij maakten, en antwoordde met groote kalmte „0 neen, ik geloof, dat dit niet zoo is I” Ik maakte mij lboos, omdat miin vader zich in deze zaak mengde, welke ik alloeu, naar mijn meaning, te be slissen had, daar zy voornamelijk mij gold. „Zijt ge daar wol heel zeker van?" vroeg mijn vader. „Ik verzeker u,| dat degene, die Selim bemint, te Warschau woont; het is een schoolmeisje.” „Daar gij eigenlijk de voogd van Hanna zijt, moest gij over haar wa ken I” Ik bemerkte zeer goed, dat mijn kwam ik weder tot mij zelven en zag ik de droeve werkelijkheid des te droevigerdan lag de toekomst als een dag vol onweder» voor mij Ach, ik moest zonder haar mijn leven doorbrengen, zonder haar, tot aan het einde mijner dagenDit kwam mij ontzettend, onoverkomelijk voor 1 Ik werd hoe langer hoe ontoe gankelijker en ontvluchtte het gezel schap van mijn vader, van pater Lo- dewijk en van madame d’Yves. Mijn broeder vond ik, met do babbelach tigheid, welke allen knapen in hun jongensjaren eigen is, met zijn gie righeid, zijn eeuwig lachen en dwaze zetten, onuitstaanbaar. En toch waren zij allen zoo goed jegens mijzij trachtten mij te troosten en leden in stilte onder dezen toestand, welken zij zich maar niet konden ver klaren. Hanna, die de oorzaak van mijn veranderd gedrag niet kon vinden en ernstige redenen meende te hebben om te gelooven dat ik Lola Ustrycka be minde, deed wat zij kon, om mij te troosten. Zelf was ik echter zoo vol bitterheid tegen haar, dat zij zich niet kon verweren tegen zekere vreesach tigheid, wanneer zij met mij sprak. Mijn vader, die anders streng en on verbiddelijk was, stelde alles in het werk om mij te verstrooien en mijn belangstelling te wekken, tegelykertijd er namelijk naar, nogmaals het portret van den ouden, schrikwekkenden Mir- sa, den kapitein der Patizarokische huzaren, te zien. Toen ik hem nu in zijn vijandige oogen keek, die mij overal schenen te volgen, dacht ik aan de portretten van mijn eigen voorzaten, welke bij ons in de ontvangzaal hingen en wier gelaatstrekken er even streng uitzagen en van evenveel wilskracht getuigden. Onder den invloed van deze en der gelijke indrukken verviel ik in een zeer eigenaardige geestdrijverij. De eenzaamheid, dé stilte van den nacht en de natuur, die mij omringde, had den eigenlijk kalmeerend cp mij moe ten werken, maar het was, alsof ik met een vergiftigen pijl in het hart rondliep. Somtijds liet ik mij geheel medesleepen door mijn droomerijen, wat mijn toestand slechts verergerde. Lag ik in een eenzaam hoekje van het bosch in het mos, of in een bootje tusschen de biezen, dan verbeeldde ik mij, dat ik in Hanna's kamertje aan haar voeten lag en haar handen en kleederen kuste, dat zij mij de teeder- ste namen gaf, haar aangebeden han den op mijn verhit voorhoofd legde en zeide„Gij hebt nu genoeg gele den I Laat ons het verleden vergeten I Het was maar een kwade droom Henryk, ik bemin u 1" Maar daarna Ter gelegenheid van do kroning zal koning George een feest aanbieden aan honderdduizend arme Londenscho kinderen. Het plan is dat dit feest op 30 Juni in Cristal Pulace zal plaats hebben en een commissie is door den koning benoemd, om de noodige voor bereidingen te troffen. De koning volgt hiermede het goede voorbeeld van zijn vader, die ter gelegenheid van zijn kroning een aantal ouden van dagen een feest bereidde. De „VV. G." die met waardeering van dit sympathieke denkbeeld mel ding maakt, stelt daarbij echter do vraag of hot om hygiënische redenen wel gewenscht is, een zoo rousachtig aantal kinderen pit de verschillende armenwijken van Londen op oen plaats samen te brengen. ZwitheirlaND. To Milaan is een telegram ontvangen uit Domodossola, molding makende van een geweldige sneeuwval op den Simplon. Het werk aan den nieuwen tunnel moest worden gestaakt; onge veer 4000 arbeiders, meerendeel Itali anen, zitten opgesloten in hettunnel- dorpje Goppenstein, dat geheel is in gesneeuwd. Een werkman, die vrij willig op zich nam te beproeven naar te beproeven naar Brig te komen om hulp te halen, is vermoedelijk hot slachtoffer geworden van het noodweer. Zwarq sneeuwval heeft in do laatste dagen het postverkeer geheel ontred derd. De Zwitsersche post over don Julier-pas, in Grauwbunder Land, is gedwongen geweest, in het hospitium te overnachten. Andere postkoetsen in hetzelfde kanton konden heelemaal niet vertrekken. Ook de postdienst over den Simplon is gestoord. De be woners van het Zwitsersche dorp Sim plon, ten wier behoeve de Zwitser sche regeering de post over don Sim plon weer in heeft gesteld, moeten nu om zich naar een andere plaats in Zwitserland te kunnen begeven, eerst, naar Iselle, in Italië, loepen on van daar met den Simplon-spoor naar Brig gaan. 40) Eén keer bleef ik zelfs den gehee- len nacht met mijn honden en mijn geweer in het bosch naast een vuur, dat ik zelf ontstoken had. Somtijds bracht ik ook den halven dag door in het gezelschap van onzen schaap herder, die een kwakzalver en in zijn eenzaamheid half verwilderd was. Hij verzamelde allerlei kruiden, onderzocht hun geneeskundige eigenschappen en wijdde mij in in zijn kwakzalverskun- sten. Men zou het nauwelijks kunnen gelooven, maar toch is het zoo er waren oogtenblikken, waarin ik naar Selim en mijn zielskwellingen ver langde. Op-zekeren dag kwam ik opjde ge dachte, den ouden Mirsa, in Chorzeli, een bezoek te gaan brengen. Hij ont ving mij met open armen, omdat hij zich gevleid gevoelde, dat ik ham, bij Selim’s afwezigheid, ter wille van hem zelf kwam bezoeken. Ik had echter iete anders op het oog. Ik verlangde Oostenrijk-Hongarije. In een zeer rijk kostuum „jupecu- lotteu zond ook één der eerste Ween- sche modiston, Maisoa J£ury, hofleve- cierster, een mannequin op den Ring uit wandelen om een dergelijke dracht die nog slechts gezien wil worden, op straat onder de menschen te tonnen. Rusland. In een voorstad van Odessa is een geval van pest vastgesteld. Zooals men zich herinnert, kwamen tot voor enkele maanden, geregeld gevallen van builenpest te Odessa voor. De censuur heeft de drie laatste banden van de complete werken van Tolstoi, die door zijn weduwe werden uitgegeven, in beslag laten nemen, omdat daarin drie open brieven van Tolstoï aan den Tsaar voorkomen. Tegen gravin Tolstoï is voorts een strafvervolging ingesteld „wegens ver regaand gebrek aan eerbied jegens den Tsaar” en „wegens opruiing tot ver zet tegen de bestaande Staatsorde”. Engeland. Lord Swaythling, de onlangs over leden bankier, heeft een vermogen van, naar voorloopige berekening, nagenoeg 14 millioen gulden nagelaten. Behou- In ons blad van 2 dezer lieten wij den boeman zien waarmede ,,de Nieuwe Courant” allen bedreigde die voor algemeen kiesrecht zijn. Onze lezers weten dat deze boeman niet uisluitend eigendom is van de Vrij- Liberalen, maar dat de Broeders van denzelfden wortel er het medege bruik van hebben; ook zij komen telkens met het roode spook voor deh dag al» er sprake is van alge meen kieweéht. Ook zij stellen het voor dferf bet onmiddellijk gevolg van die» jBMftregel zou zijn: Mr. Troelrtrf, eerste minister, en dan gehéél Nederland te gronde. Nog rillende van angst lazen wij onlangs in Het Centrum het volgende „Maar wat bewees dit minister schap anders, dan de onmacht van het socialisme, om dienst te doen voor het bestuur van een land en de handhaving der orde. Wanneer zelfs een man van on betwistbare behendigheid, als Briand, het moest verloochenen, zoodra het op regeeren aankwam en zich keeren, tegen datgene, wat hij vroeger met de dikste woorden had aangemoedigd len aangepredikt, dan ligt het voor Ide hand, dat anderen volkomen yhetzelfde zouden doen. Degenen onder zijn voormalige vrienden, die hem thans zoo hevig ao^blaffen, zouden zich als Staats- Cadettenschool. Do Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in do maanden Juli en Augustus e.k. een examen zal worden gehouden voor tpelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden opengestelda. 15 plaatsen voor jongelieden met be stemming om te worden opgeleid voor don dienst hier te lande b. 6 plaatsen voor jongelieden met bestemming om to worden opgeleid voor den dienst in Nederlandsch-Indië. namelta een van de gematigdste frac ties, den premier vroeg of hij wilde regeeren met behulp van dege nen die zich zelf hebben gesteld bui ten de republikeinscho meerderheid. Ook nog verschillende andere sprekers vielen het ministerie aan. Van hot antwoord van Monis, vrijwel een her haling van wat hij -al gezegd had, willen we alleen de passage gewijd aan Bérards vraag vermelden. Onze meerderheid begint waar de haat tegen onze instellingen ophoudt, ze eindigt waar het geweld begint. Deze ver klaring sluit dus de „droitiers” en de socialisten uit. Enfin aan hot eind werd de motie van vertrouwen in de regeering met 309 tegen 114 stemmen aangenomen hoewel de 150 onthoudingen w. o. de socialisten in het algemeen niet veel goeds beloven. Zeker wilde men niet nu reeds nieuwe verwikkelingen, mis schien ook wil men eerst Monis’ daden afwachten.1

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1